7 Treinramp in India door 'reeks fouten' naa Habibie maakt einde aan verkiezingsgeknoei President klaagt bij NOS-journaal Exprestrein reed lange tijd over verkeerd spoor Gijzeling metfatale afloop Margarine en stro geweerd uit tunnels m Kabinet-Kok stemt in met Britse NAVO-chef Koning vermomde zich alweer, nu als taxirijder Albright moe van rol 'babysit' bij vredesoverleg Rapport: U£K aan moorden Peking: beloning voor sekteleider Sydney gehuld in oliedampen Vermiste Franse canyoners Saddam: zoon wordt opvolger Grootste bloem stinkend in bloei In spijkerbroek Nieuwe oproep Ogalan lijkt keerpunt in strijd Spaanse justitie wijst arbitrage Pinochet af Rotterdams Dagblad Woensdag 4 augustus 1999 Pristina Serviërs en zigeuners in Kosovo worden vermoord, mis handeld en systematisch geïnti mideerd door radicale etnische Albanezen die wraak zoeken voor wat hun is aangedaan. De vredes macht van de NAVO staat in de meeste gevallen machteloos. Dat hebben twee organisaties voor mensenrechten gisteren gezegd. De beschuldigingen zijn vervat in een rapport dat Human Rights Watch uitbracht en in getuigenis sen van zigeuners die het Euro pees Centrum voor de Rechten van Roma ter beschikking stelde. Peking—China looft een beloning uit van minstens 12.000 gulden voor informatie die leidt tot de ar restatie van Li Hongzi. Li is de lei der van de verboden Falun- Gongsekte. De beloning is meer dan zes keer het jaarsalaris van de gemiddelde Chinese arbeider. Pe king heeft de Falun-Gongsekte vorige maand verboden omdat de beweging sociale instabiliteit zou veroorzaken. Li wordt beschul digd van het organiseren van de monstraties en het verstoren van de openbare orde. Sydney Het Australische Syd ney was vanochtend in oliedam pen gehuld door toedoen van een Italiaanse tanker, waaruit zo'n 80.000 liter ruwe olie in het water van de haven is gelekt. Met man en macht wordt geprobeerd de vervuiling op te ruimen. Uitge zocht wordt of de lekkage het ge volg is van sabotage door beman ningsleden van de tanker. Zeker is dat de olie naar buiten is gelekt uit twee leidingen die niet waren afgesloten. Dit gebeurde terwijl de tanker Laura D'Amato voor an ker lag bij Shell Australia. Ver moed wordt dat bemanningsle den de afsluiters expres open heb ben gezet. Madrid Vijf Franse wildwater- sporters die sinds maandag in Spanje werden vermist, zijn te recht. De politie heeft meege deeld dat de vijf, onder wie drie kinderen, ongedeerd zijn. Het groepje was maandag in slecht' weer begonnen aan een cany- oningtocht in de Yesakloof, in het noorden van Spanje. Door de storm kwam er plotseling een enorme hoeveelheid water dóór de kloof en kon de groep geen kant meer op. De Fransen hadden geen gids bij zich. Dubai President Saddam Hus sein van Irak heeft zijn jongste zoon Qusay bevoegdheid gegeven om in noodsituaties op te treden als president. Dat meldde het Saoedisehe blad Asharq al-Awsai uit „ingelichte Iraakse bronnen." Van officiële Iraakse zijde is ech ter tegengesproken dat Saddam door de maatregel de weg plaveit om zich door zijn zoon te laten op volgen. Saddams oudste zoon Uday gold algemeen als opvolger totdat hij in 1996 door een aanslag ernstig gewond raakte. San Marino De grootste bloem ter wereld is tot bloei gekomen in het Amerikaanse plaatsje San Ma rino, in de staat Califomië. Dui zenden verdrongen zich om een glimp op te vangen van de reus achtige Amorphophailus titanum. Voor eerst lukte het de bloem, fa milie van de aronskelk, in de open lucht te kweken. De blik op de 23 kilogram zware en manshoge bloem is zeker indrukwekkend, maar niet aangenaam. De plant verspreidt een lijkenlucht. Door de geur van rottende lichamen te imiteren, trekt zij zweetzuigende vliegen aan die hun eieren in het dode vlees leggen. Düsseldorf Politieagenten in de Duitse deelstaat Noordrijn-West- falen hebben zich in spijkerbroek op straat begeven. In Düsseldorf en Bochum is gisteren een 'draag- test' gestart voor de spijkerbroe ken, die moet uitwijzen of het kle dingstuk geschikt en acceptabel is. Volgend jaar wordt beslist of de spijkerbroek landelijk wordt in gevoerd. New Delhi Een reeks menselijke fouten heeft maandag de treinramp in het noordoosten van India veroorzaakt. Dat heeft Indra Gosh, de directeur belast met veiligheidszaken van de Indiase spoorwegen, vanmorgen meegedeeld. „Het ongeluk is, volgens aanwij zingen gevonden op de plaats van het drama, het gevolg van een reeks fouten die tegelijkertijd zijn gemaakt door het personeel van stations en de conducteur op één van de treinen en zijn assistent," zo verklaarde Gosh. De exprestrein die maandag in de Indiaase deelstaat West-Bengalen, frontaal op de Brahmaputra Mail botste, reed waarschijnlijk al 7 tot 14 kilometer op het verkeerde spoor. De spoorwegmaatschappij heeft inmiddels toegegeven dat de trein per abuis op een verkeerd spoor is gekomen. Het personeel van twee stations heeft niets ge merkt en hetzelfde geldt voor de conducteur en zijn assistent, al dus veiligheidsman Gosh. De meeste passagiers lagen te slapen toen de beide treinen op elkaar botsten. De Indiaase autoriteiten willen vier seinwachters verhoren die ten tijde van de ramp dienst had den. Het viertal was gevlucht maar drie van hen meldden zich gisteren op het werk. Eén sein- wachter wordt nog vermist. Twee dagen na de treinramp in GaisaI, waarbij officieel meer dan 275 mensen het leven verloren, hebben de reddingswerkers wei nig tot geen hoop dat er nog over levenden zijn in de enorme berg wrakstukken. Zeker tweehon derd lijken zouden nog uit de wrakstukken moeten worden ge haald. Vanochtend was men nog volop bezig de berg verwrongen metaal uit elkaar te trekken die is overgebleven van de twee trei nen. De werkzaamheden gaan door ge brek aan groot materieel en de drukkende hitte van 43 graden Celsius erg langzaam. De meeste stoffelijke resten zijn dusdanig verminkt dat zij niet geïdentifi ceerd kunnen worden. Tot dusver zijn slechts 22 doden gevonden van wie de identiteit kon worden vastgesteld. Lichamen waai' nie mand naar heeft gevraagd, zijn in middels begraven of gecremeerd. De Amerikaanse president Bill Clinton en zijn vrouw Hillary heb ben vanuit Washington hun me deleven betuigd. Met een stiletto, gericht op haar borst, dreigt een Filipijnse drugsverslaafde de 11-jarige Michelle Alba te doden. De gij zeling in de buurt van het presidentiële paleis in de hoofd stad Manilla duurde slechts kort. Scherpschutters van een arrestatieteam doodden de man luttele ogenblikken later met een gericht schot in het hoofd. Het meisje bleef onge deerd. Volgens de politie was er geen duidelijke reden voor de gijzeling. FotoAP Door Bob Kroon Bern De Zwitserse tunnels door de Alpen en Jura zijn 'rela tief veilig' voor automobilisten en truckchauffeurs. Met mooi zo merweer doen met-gehaaste toe risten er niettemin goed aan over de bergpassen te rijden. Dat geldt vooral voor de (door tweerichtingsverkeer) vaak over belaste enkele buis van de St. Gotthard tunnel, maar ook voor de St. Bernard, de andere hoofd verbinding door de Zwitserse Al penbarrière. De St. Bernardheeft weliswaar een dubbele buis maar heeft door de tot volgend jaar herfst afgesloten Mont Blanc- tunnel met extra aanbod te kam pen. Deze adviezen worden gegeven door de Touring Club Suisse (TCS), het Zwitserse equivalent van de ANWB. De paswegen over de Gotthard en de St Bernard zijn goed berijdbaar en bieden bovendien een spectaculair pano rama. Voor de passagiers wel te verstaan, en niet voor chauffeurs, want die hebben al hun aandacht nodig in de talloze haarspeld bochten, waar vooral automobi listen uit plattere landen nogal eens vergeten uiterst rechts te houden. Omdat vooral bij onweer de hoge bergcols nogal wat problemen kunnen opleveren, zoals plotse linge hagel- of sneeuwbuien, is het verstandig zich permanent via de autoradio op de hoogte te houden van de weersomstandig heden. Michel Egger, directeur van het Federale Verkeersbureau in Bern, overweegt in de Gotthard- tunnel op spitsuren eenrichting verkeer in te stellen, waarbij het verkeer uit andere richting over de pasweg wordt geleid. Omdat de parkeerruimte bij de tunnelin gangen uiterst beperkt is op dit sterk hellende parcours, denken de Zwitserse verkeersautoritei- ten eraan om op korte termijn parkeerzones te creëren voor trucks om eventueel oververhitte motoren te laten afkoelen. „De rampen in de tunnels van de Mont Blanc en de Tauem hebben namelijk aangetoond dat het zware vrachtvervoer de grootste brandrisico's oplevert," zegt Beat Wydenvan de TCS. De elektronische surveillance in de kilometers lange Jura- en Al pentunnels is opgevoerd en nog deze maand komen er nieuwe be perkingen voor het wegtransport. Goederen als margarine, hooi, stro en andere, brandbare, ladin gen mogen dan niet langer door verkeerstunnels worden ver voerd. Voor automobilisten gelden in al le tunnels dezelfde consignes: Bij filevorming in geen geval rechts omkeert maken, uiterst rechts houden en afstemmenop de ver- keersradio, die in de grote tun nels goed is te ontvangen. Alleen in geval van brand uitstappen, de auto achterlaten en zich zo snel mogelijk verwijderen van de brandhaard. Den Haag Het Nederlandse ka binet heeft gisteren formeel toe stemming gegeven voor het be noemen van de Britse, minister van Defensie Robertson tot nieu we secretaris-generaal van de NAVO. Maandag spraken de negentien lidstaten al informeel over Ro bertson. Toen echter was Neder land één van de landen waar de instemmingsprocedure nog niet was afgerond. Inmiddels is er contact geweest met premier Kok, de vice-pre- miers Borst en Jorritsma, minis ter Van Aartsen (Buitenlandse Za ken) en minister De Grave (De fensie). Het ministerie van Bui tenlandse Zaken zei eerder te ver wachten dat de benoeming van Robertson tot nieuwe NAVO-chef vandaag informeel rond komt. De Schot volgt dan secretaris-ge neraal Javier Solana op, die bij de Europese Unie de topfunctie voor het Buitenlands Beleid krijgt. De Belgen klaagden maandag tij dens een informele NAVO-raad over handjeklap tussen de grote landen binnen het bondgenoot schap. Die hebben Robertson na melijk vrijdag naar voren gescho ven. Nederland gaf tijdens de bij eenkomst aan bezwaar te hebben tegen de snelheid van deprocedu re, De Nederlandse vertegenwoor diger had nog met de kans gehad om vanuit Den Haag van de meest betrokken ministers het groene licht te krygen over de kandida tuur. Vandaag is er in Brussel opnieuw zo'n bijeenkomst van ambassa deurs bij de NAVO. Het departe ment in Den Haag verwacht dat de voordracht van de Brit dan wel op unanieme steun kan rekenen. Op zoek naar graziger weiden zijn de gnoes In Kenya begonnen aan hun jaarlijkse, spectaculaire trektocht richting Tanzania. Met vele honderden, soms duizenden tegelijk trekken de die ren In vrijwel onstuitbare vaart door het Masaai Mara-wildpark. Rivieren vormen daarbij geen beletsel. Gemiddeld tachtig pro cent van de 'wlldebeestes' overleeft de gevaarlijke trektocht naar het zuiden. fmo Juiia* Rake/Reuters AmmanKoning Abdullah II van Jordanië heeft zich in een stel ou de kleren als taxichauffeur onder het volk begeven om te informe ren naar klachten van zijn onder danen. Dat heeft het Jordaanse koninklijk paleis gisteren be kendgemaakt. Het was de tweede keer binnen zeven dagen dat de koning incog nito de straat op ging, met als uit eindelijk doel om de bureaucratie in zijn land te bestrijden. In te genstelling tot de eerste keer wist koning Abdullah zijn vermom ming afgelopen maandag vol te houden. Volgens woordvoerders van het paleis reed hij twee uur lang in een gele taxi rond in zowel rijke buitenwijken als achterbuurten van Amman. Op een gegeven mo ment stopte hij om de weg te vra gen aan een stel verkeersagenten en maakte hij ook met hen een praatje, over het roekeloze rijge drag van Jordaniers. Vorige week woensdag probeerde de koning vermomd als televisie verslaggever klachten aan te ho ren op een industrieterrein, ge kleed in een traditioneel Arabi sche gewaad en een witte haard. Door Ad RIoemendaal Tel Aviv Madeleine Albright wü haar voorgenomen bezoek aan het Midden-Oosten uitstellen als de crisis in de Israëliseh-Pales- tijnse relaties voortduurt. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft geen zin 'weer voor babysit te spelen'zoals één van haar medewerkers het uitdrukte. De Israëlische regering gaat er nog steeds van uit dat Albright op 14 augustus naar Tel Aviv vliegt voor een vierdaagse missie in Is raël, Syrië en de Palestijnse gebie den. Terwijl premier Ehud Barak in openbare verklaringen blijft aan dringen op geduld, groeit m Was hington de teleurstelling over het gebrek aan vooruitgang m het Is- raëlisch-Palestijnse overleg. De Palestijnen eisen dat Israël de vo rig jaar gesloten Wye-overeen- komst onverkort uitvoert. Barak voelt daar niets voor. Hij is bang dat Israël teveel grondgebied opgeeft voor er over eenstemming is bereikt over de grote lijnen van een definitieve regeling van het Israëlisch-Pales- tijnse conflict. Net als zijn voor ganger, Benjamin Netanyahu, verwacht Barak weinig van het Oslo-vredesproces. Hij is met na me tegen het opgeven van bezet grondgebied in een vroeg stadi um van het onderhandelingspro ces. Gisteren kreeg Barak in zijn ver zet tegen onverkorte uitvoering van Wye steun van onverwachte zijde. Minister van Justitie Yossi Beilin, één van de architecten van Oslo, noemde de koppigheid van de Palestijnen onverstandig. Vol gens hem is Wye typisch het pro duct van twee partijen die elkaar grondig wantrouwen. De nieuwe Israëlische regering zou een posi tievere instelling hebben, reden waarom de uitvoering van het ak koord kan worden vertraagd. Premier Barak wil de derde en laatste militaire terugtrekking waarin Wye voorziet, uitstellen tot duidelijk is of de partijen het eens kunnen worden over de grote lij nen van een definitieve overeen komst. Hij zou de Palestijnen daarvoor de tijd willen geven tot begin volgend jaar. Istanbul Abdullah Öealan vraagt zijn organisatie, de Koerdi sche PKK, om vanaf 1 september de gewapende strijd te beëindi gen, Alie confrontaties met het Turkse leger moeten worden gemeden door zich van Turks grondgebied terug te trekken, In een korte, door zijn advocaten uit gegeven, verklaring verzoekt hij „alle betrokken instellingen en autoriteiten van de staat en de maatschappij om redelijk te zijn en dit proces van vrede en broe derschap te steunen." Tijdens zijn proces op het eiland Imrali, 60 kilometer voor de kust van Istanbul in de Zee van Mar mara, bood de rebellenleider al herhaalde malen aan om in ruil voor zijn leven zijn gezag te doen gelden in dienst van de vrede. Toch werd hij ter dood veroor deeld. Zijn oproep van gisteren kan opnieuw gemotiveerd zijn door zijn levenswens, maar Koer dische waarnemers zien er een keerpunt in. Nooit eerder heeft hij namelijk zulke duidelijke instruc ties gegeven. Welingelichte bronnen menen dat er overleg geweest is met de PKK via Öcalans advocaten die hem tweemaal per week bezoeken. Eerder zou het FKK-comité Öca lans voorstellen afgewezen. Begin juli riep het bestuur nog op tot het opvoeren van de acties. De laatste paar weken rijn vooral (Koerdi sche) burgers het doelwit "Nog eergisteren werd bij Diyatbakir een busje onder vuur genomen waarbij 6 passagiers omkwamen. Madrid Spaanse rechters en aanklagers hebben zich hevig ver zet tegen het Chileense voorstel om de uitwijzing van de ex-dicta- tor generaal Pinochet uit Enge land te laten beoordelen door een arbitragecommissie. De 83-jarige Pinochet verblijft sinds oktober onder huisarrest in Groot-Brittan- nië. HU werd gearresteerd op ver zoek van de Spaanse rechter Gar- zon, die hem wil vervolgen voor misdaden tegen de menselijkheid tijdens zijn regime van 1973 tot 1990. Garzon schrijft nu in een brief dat „het principe van de onafhanke lijke rechtspraak wordt aange tast" als Spanje besluit tot arbitra ge. Mensenrechtenorganisatie Amnesty International veroor deelde in een verklaring „elke po ging de zaak van Augusto Pino- chetbuiten de rechtbank om te re gelen." „Als de (Spaanse) rege ring de juridische weg bewandelt kan die alleen worden afgelegd door de rechtbanken. Geen enke le aanbeveling van de regering kan daar invloed op uitoefenen," zei de voorzitter van de Spaanse Beroepsvereniging voor Magi straten, Santiago Martinez. Door Theo Haerkens Jakarta Door de resultaten van de verkiezingen in Indonesië gel dig te verklaren heeft president Habibie in éen keer een eind ge maakt aan het geknoei van de lan delijke verkiezmgscommissie. De leden van de commissie zaten na schier eindeloze stemmentel- lerij al byna twee weken te soebat ten over de uitslag. Opvallend was daarbij de verdeling van de kam pen. De grote partijen, die 93 pro cent van het electoraat achter zich hadden gekregen, konden zich volledig vinden in de uitslag. De kleintjes, die letterlijk geen man de straat op konden krijgen, gin gen zich toen zo formalistisch mo gelijk opstellen. Maar liefst hon derdduizend 'missers' werden aangemeld voor onderzoek naar onrechtmatigheden. Dat onrechtmatigheden er al dan niet met opzet geweest zijn, Ujdt geen twijfel. Er zijn fou ten gemaakt, er is geprobeerd de resultaten op een oneerlijke ma nier te beïnvloeden, maar over het algemeen overheerst het gevcel dat de verkiezingen „zo eerlijk mogelijk zijn verlopen". Dat zeg gen niet alleen de winnende par tijen; ook PAN, de partij van Amien Rais, die vijfde werd en met 7,2 procent van de stemmen relatief slecht scoorde, legde zich daar onmiddellijk bij neer. Minstens zo belangrijk is dat de talloze monitoren, bestaande uit binnen- en buitenlandse waarne mers, zich positief hebben uitge laten over het verloop van de ver kiezingen. De grote vertraging bij het tellen van de stemmen was eerder een bewijs dat er deze keer werkelijk en met grote inzet stem men werden _aeld. Mensen die dat nog nooit eerder hadden ge daan, maakten alle mogelijke fou ten die dan later weer moesten worden hersteld, maar de bureau craten die vroeger zorgden voor klaterende overwinningen van Golkar, het politieke voertuig van Soeharto, werd buiten het hele proces gehouden. Dat was op zich al een prestatie van formaat. Toch leek de hele operatie aan het rind nog schipbreuk te kunnen leiden. De landelijke verkiezings commissie heeft daarin een wel zeer bedenkelijke rol gespeeld. De commissie bestond uit verte genwoordigers van de 48 deelne mende partijen en vijf onafhanke lijke deskundigen die namens de regering zitting hadden geno men. Deze 53 mensen zochten ge zamenlijk oplossingen voor alle mogelijke problemen m de aan loop naar en tijdens de verkiezin gen. Dat was nodig omdat veel de mocratische regels domweg niet bestonden. Zo zagen ze zich ook voor de vraag gesteld: wanneer zijn de verkiezingen rechtsgel dig? Uiteindelijk werd besloten dat daar sprake van wa<? ah twee derdevan de partijen zijn bandte kening zou zetten. En daar bleek uiteindelijk de zwakte van het he le bouwwerk te zitten. Toen was uiteraard nog niet be kend dat slechts een handvol par tijen er met het leeuwendeel van de stemmen vandoor zou gaan. En wie had in de golf van demo cratische broederschap ook maar durven vermoeden dat slechte verliezers en kleingeestigheid de meest vrije verkiezingen in 44 jaar achteraf nog zouden kunnen bederven? Bevochten Toch gebeurde dat bijna. Partij tjes die niets te verliezen hadden een aantal was gelieerd aan Soeharto gingen op alle moge lijke manieren dwarsliggen. Ze probeerden toch nog een zeteltje te versieren in het500 mantellen- de parlement waann 38 militairen worden benoemd. Ook al hadden ze de kiesdrempel van 2 procent niet gebaald Twee onafhankelij ke deskundigen die het waagden om op te merken dat deze te klein gebleken partijtjes na de verkie zingen ook niet meer hoefden mee te praten over de verdere uit werking van de democratische spelregels, werden bijna uit de commissie gegooid. De rol van voorzitter Rudini, een voormalig minister, was daarin wel het opvallendst. Hij kon het niet opbrengen het grote alge meen belang voor ogen te houden en puur te kijken of zijn eigen werk, dat van de 52 anderen en het verloop van de verkiezingen door de beugel kon. Hij legde niet zijn functie neer maar weigerde wel als lid van een van de teleur gestelde partijtjes zijn handteke ning te zetten onderde moeizaam bevochten uitslag. Streep Habibie heeft onder dit alles nu een streep gezet. Er moet werk ge maakt worden van de presidents verkiezingen dit najaar. Daarna komt er een nieuwe regering en kan de economische crisis pas echt worden aangepakt. Hilversum De Nederlandse re gering iaat Indonesië te veel links liggen, vindt de Indonesi sche president Habibie. Al lange tijd heeft geen Hollandse be windspersoon meer zijn op wachting gemaakt in Jakarta, klaagde de opvolger van presi dent Soeharto gisteren bij het NOS-JoumaaL „Het schijnt dat Nederland Indonesië niet. be langrijk vindt" Overigens suggereerdede presi dent dat hij niet bepaald gebukt gaat onder de geringe belang stelling van hoge bezoekers. ,3k kan toch niemand dwingen." Het ministerie van Buitenland se Zaken list gisteren weten „dat het waar is dat er enige tijd geen bezoeken van Nederlandse bewindslieden aan Indonesië zijn geweest" Maar Nederland heeft op allerlei andere manie ren te kennen gegeven hoeveel waarde zij hecht aan de relatie met Jakarta, aldus het ministe rie. Zo heeft Den Haag eenactie- - ve rol gespeeld bij de schulden problematiek. Bovendien heeft minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) in de Europese Unie het initia tief genomen de ^U-bijdrage aan de verkiezingen in Indone sië jdrie keer groter te maken dan was voorzien." Een bezoek van Van Aartsen aan Jakarta zit er overigens in de na bije toekomst nog niet in. Wel; gunt minister Jorritsma (ScnsCr-*"" mische Zaken) eind augustus*" begin september nw;mdon|^:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3