1 1 Sport 1 1 Y Aftocht der gladiatoren Eric Gudde lacht zich rot op de camping Trainer Excelsior M op vakantie verblijd met aantal versterkingen Excelsior M vrijdag tegen Dordrecht'9Ö Rest Davis Cup-team teleurgesteld in Krajicek Gerdie Keen kan naar huis Schumacher wil weer gaan testen Bekentenis in omkoopaffaire Rykkje in beeld by Veldkamp Nederlaag Van der Wiel Alle Nederlanders uitgeschakeld in enkelspel Grolseh Open Sprinter Mitchell toch twee jaar geschorst Voor Bartoli komt er niets meer van fietsen Schiedamse titelstrijd op details aangepast Hermes DVS naar OHW 81 Rotterdams Dagblad I Woensdag 4 augustus 1999 j WÊÊÊB Neuss Michael Schumacher maakt wellicht eerder dan ver wacht zijn rentree in de Formule 1. De Duitse autocoureur wil za terdag met zijn Ferrari gaan tes ten. „Als het goed gaat kunnen we aan de Grote Prijs van Hongarije op 15 augustus gaan denken," al dus manager Willi Weber. Schumacher crashte op 11 juli op het circuit van Silverstone tijdens de Grote Prijs van Groot-Brittan- nië. Hij liep daarbij een gebroken been op, „Als er medisch geen be zwaren zijn, zal Michael zaterdag gaan testen," verklaarde Weber. Artsen zullen hem vrijdag nog on derzoeken. Safl Lake City De Amerikaanse justitie heeftin het omkoopschan daal rond de aanwijzing van Salt Lake City als stad voorde Winter spelen van 2002 een zakenman in staat van beschuldiging gesteld. De man, David Simmons, heeft bekend een lid van het Internatio nale Olympische Comité te heb ben begunstigd om diens stem te verwerven. Simmons zou de zoon van het TOC-lid (vermoedelijk de Zuid- Koreaan Kim) een baantje hebben bezorgd. Daarbij was geld ge bruikt van het bidcomité van Salt Lake City. Haarlem Brigt en Bjame Ryk kje hebben hun contract met de commerciële schaatsploeg Unit4 halverwege hun tweejarige con tract ontbonden. De broers uit Haarlem werden het op een aantal onderdelen niet eens met de ploegleiding. Brigt Rykkje (24), die op een Noorse licentie rijdt, heeft in Con rad AUeblas, de manager van de ploeg van Bart Veldkamp, een nieuwe zaakwaarnemer gevon den. Alleblas sluit niet uit dat Brigt Rykkje zich bij het commer ciële schaatsteam van Sense (Veldkamp, Sajoetin en Ten Kor- tenaar) aansluit, Antwerpen John van der Wiel heeft in de vijfde ronde van het Lost Boys-toernooi in Antwerpen zijn eerste nederlaag geleden. Van der Wiel zag een openings- fout tegen de Georgisehe meester Koploper Avrukh uit Israël ver loor tegen de Oekraïner Savtsjen- ko zyn eerste halve punt in het toernooi en zag behalve Dgebuad- ze ook Goerevitsj langszij komen. Door Gertjan van Geen Amsterdam De beste Ne derlandse graveltennisser van dit jaar speelde de meest bizarre wedstrijd van het jaar. Sjeng Schalken, net twee weken in training na een rustperiode, won na het verlies van de eerste set tien games op rij tegen Hicham Arazi. Doordat hij de volgen de zes spellen doodleuk inle verde, stond hij met lege handen: 2-6,6-0,4-6. Hij was daarmee de derde Neder lander na Raemon Sluiter en Pe ter Wessels die de Grolseh Open al na de eerste ronde vaarwel kon zeggen. John van Lottum (6-2 2-6 5-7 tegen Marat Safïn) en Paul Haarhuis (5-7 3-6 tegen Andrei Medvedev) volgden, zodat het en- kelspeltoernooi bij de internatio nale tenniskampioenschappen van Nederland in Amsterdam het vanaf vandaag zonder landgeno ten moet stellen. Sjeng Schalken is een opmerke lijk Figuur in de tenniswereld. De Nederlander, na het afhaken van Richard Krajicek kopman, van de Nederlandse Davis Cup-ploeg, meldde na zijn toernooizege in Auckland dat het jaar wat hem be treft al geslaagd was. Opmerke lijk, omdat de titel nog voor de Au stralian Open werd behaald en er nog ruim elf maanden te gaan wa ren. Vervolgens verbaasde hij zijn gehoor op Wimbledon na zijn zege m de eerste ronde op Davide San- guinetti meteen lading ongenadi ge zelfkritiek. Ook gisteren nam hij meteen het woord, echter niet om zich te ver ontschuldigen. Schalken wilde lastige vragen vermijden, In de eerste set werd hij volledig wegge slagen en in het tweede deel stond hij geen game af. Arazi, die vorig jaar nog werd gediskwalificeerd omdat hij toen zijn partij in de eerste ronde bewust weggaf, leek dat gedrag te herhalen. Volgens Schalken was dat geenszins het geval. „Ik begon matig, maar klom naar een ongelooflijk niveau in de tweede set en het begin van de derde." Arazi leek het op te geven, maar rook zijn kansen toen hij naar 4-1 brak. Op 4-2 was er niets aan de hand geweest voor Schalken als hij op 40-0 de juiste beslissingen had genomen. De Limburger, 47ste van de wereld, werd echter te gehaast en stapelde fout op fout, „Ik kon gewoon het niveau niet vasthouden en dat is niet vreemd als je vyf weken geen wedstrijd hebt gespeeld. Ik moet in topvorm zijn, wil ik van deze jongen winnen en die vorm is er pas over twee weken." Paul Haarhuis demonstreerde ook niet de topvorm die nodig was om langs Andrei Medvedev te ge raken. De finalist van Roland Gar ros was in beide sets iets beter. „Dar kan ik mee leven," zei Haar huis, die in januari voor de tweede kind vader hoopt te worden, Dat heuglijke feit leidt ertoe dat hij volgend jaar nog mmder gaat spe len. Aan een afscheidstoumee la Jacco Eltingh denkt hij niet. „Voor mij is dat niet zo belangrijk. Ik wil de deur niet dichtgooien. Ik heb er vandaag geen seconde bij stilgestaan dat dit wel eens mijr. laatste single hier kon zijn." John van Lottum completeerde de aftocht van de Nederlanders. Op 5-4 in de derde set leek hij dichtbij de zege, maar drie games op rij van het Russische talent Marat Safin bezegelden zijn lot. Een loterij wordt het toch wel na de uitschakeling van titelverdedi ger en man in vorm Magnus Nor man. De Zweed won de afgelopen twee weken de toernooien in Stuttgart en Umag, maar liet het in Amsterdam tegen qualifier An drea Voinea lelijk liggen: 6-4 6-7 (4)6-7(6). Goo en met hun racket, daar waren John van Lot turn (rechts) en Sjeng Schalken be ter in dan hun tegenstan ders. Metten nissen horaas niet. Foto'sTous Amsterdam De één verwoordt het wat diplomatieker dan de an der, maar de Nederlandse Davis- Cupspelers zijn stuk voor stuk te leurgesteld over de afzegging van Richard Krqjicek. De belangrijke ontmoeting, eind september in Ecuador (inzet: een plaats in de wereldgroep), dreigt een helle tocht te worden. Niemand staat te springen in het vooruitzicht van de trip naar Zuid-Amerika, maar Sjeng Schal ken, Paul Haarhuis, Jan Sieme- rink en John van Lottum onder kennen het landsbelang, Haar huis: „Krajicek geeft een reden op, die voor ons allemaal geldt. Voor mij komt het net zo slecht uit als voor Richard, Ik zou normaal gesproken naar Azië gaan, omdat daar twee toernooien zijn waar ik direct inkom." In Shanghai bij voorbeeld heeft hij een halve-fina- leplaats te verdedigen. „De conse quentie is, dat ik richting de 200ste plaats ga." Schalken: „Ik vind het jammer, maar ik kan het wel begrijpen. Ik respecteer zijn beslissing. Maar Jan Siemerink moet ik een grote pluim geven. Die moet een week na de Davis Cup in Toulouse zijn titel verdedigen." Haarhuis: „Voor Krajicek komt het eigenlijk het minst slecht uit. Hjj heeft na de US Open vier weken niets. Maar het verbaast me niet dat hij niet speelt. Hij heeft nog nooit een heel Davis-Cupweekeinde zo goed gespeeld dat we dankzij hem wonnen. En, nog belangrijker, we hebben ook als team nog nooit zo'n geweldige prestatie neerge zet, dat hij denkt: 'Dat is gaaf, voor de Davis Cup laat ik alles schieten." Verlies - en dat is niet denkbeel dig - betekent degradatie uit de wereldgroep. Ecuador is met Ni colas Lapentti (2öe) en het talent Luis Adrian Morejon een niet te onderschatten ploeg. Bovendien kan het in Ecuador spoken. Schal ken: „Het wordt superzwaar. Het publiek is verschrikkelijk, Guil- lermo Canas (de Argentijn speel de in april voor zijn land tegen Ecuador, red.) hebben ze daar met een mes bedreigd. Ik ben op het ergste voorbereid." Eindhoven De Nederlandse ta- feltennisequipe is op de tweede dag van de wereldkampioen schappen aanmerkelijk uitge dund. Diana Bakker, Gerdie Keen, Floor Tebbe, Kalun Yu, Marloes de Smet en FVT'er Ner- min Smajie konden na nederla gen in hun enkel- en dubbelspe len naar huis. Vooral de uitschakeling van Ger die Keen kwam hard aan. De Randwijkse verloor in de eerste ronde van het vrouwenenkel van Garkauskaite uit Litouwen: 3-0. De nederlagen van Diana Bakker (tegen de Zweede Marie Svens- son, 3-0) en Hoor Tebbe (tegen de als vierde geplaatste Chinese Sun Jin, ook 3-0) waren minder onver wacht. Melissa Muller verraste met een 3-G-zege op de Slowaakse Poliackova. Gerdie Keen verloor alle drie games nipt (21-17 21-19 21-18), maar dat telt niet. De tweede had de 29-jange fullprof moeten win nen. Maar een voorsprong van 19- 16 was nog sneller verdwenen dan een ijsklomp in de broeierige hal. „Die tweede had ik moeten win nen. Daar hing eigenlijk alles van af, Nu kwam zij met 2-0 voor, kreeg ze meer vertrouwen. Het was al moeilijk tegen haar voor te komen, en dat liet ik nu nog lig gen ook." Garkauskaite staat op de wereld ranglijst 87e, flink lager dus dan Keen, die 56e staat. De Litouwse is geen typische verdedigster, het soort waartegen Keen het door gaans bijzonder moeilijk heeft. Ze legde eerder eenzelfde soort spel letje als Keen aan de dag. Het ging erom wie de 'druk' kon hou den. Keen lukte dat niet. De teleurstelling van het verlies werd niet verhevigd door de we tenschap dat ze voor eigen pu bliek speelde. „Het is niet leuk, maar dat is verliezen nooit. Of het nou hier gebeurt, of in het buiten land." Bij de mannen kwalificeerden Chen Sung en Jörg de Cock (ex- FVT) zich voor het hoofdtoernooi. Trinko Keen en Danny Heister plaatsten zich voor de derde ron de van het mannendubbeL Van daag beginnen zij, samen met Chen Sung en De Cock, aan het hoofdtoernooi van het enkelspel Monte Cario De Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) heeft de Amerikaanse sprinter Dennis Mitchell een schorsing van twee jaar opge legd wegens overtreding van de dopingregels, De ar bitragecommissie van de IAAF achtte Mitchell, die in 1992 in Barcelona olympisch brons won op de 100 me ter, schuldig. De uitsluiting geldt van 1 april 1998, toen de controle op het gebruik van verboden prestatieverhogende middelen werd uitgevoerd, tot 31 maart 2000. Alle prestaties die Mitchell in de tussentijd leverde, zijn ongeldig verklaard. Mitchell (33) was destijds gecontroleerd door een 'vliegende brigade' in zijn huis in Florida. In het uri nemonster werd een abnormaal hoge hoeveel' «eid testosteron gevonden. Mitchell beweerde d?dat kwam door vier vrijpartijen en het gebruik vij\ vijf biertjes. De controle vond daags na de verjaardag van zijn vrouw plaats, Tijdens een hoorzitting van de Amerikaanse atletiek- bond in december ging Mitchell vrijuit en werd de schorsing van twee jaar, die de atleet uitzat, opgehe ven. De IAAF legde zich daar niet by neer en schakel de de arbitragecommissie in. Mitchell kan nu niet aan de WK later deze maand in Sevilla deelnemen. Hij had zich daarvoor geplaatst door eerste te worden bij de Amerikaanse kampioen schappen, waaraan overigens wereldrecordhouder Maurice Greene niet meedeed. Een andere dopingzondaar, Ben Johnson, heeft een laatste poging ondernomen van zijn levenslange schorsing af te komen. De voormalige snelste man op aarde, nu 37 jaar, heeft voor een speciale commissie van de IAAF een pleidooi gehouden voor opheffing van de straf. Op 17 augustus wordt het oordeel van de commissie verwacht. De atletiekbond van Ethiopië heeft alle toppers een startverbod opgelegd tot de WK van Sevilla, die 20 augustus beginnen. Het bestuur eist van atleten als Haile Gebrselassie, Kutre Dulecha, Ayelech Wor- ku en Gete Wami dat zij zich in eigen land voorberei den op de wereldtitelstrijd. De Ethiopische regering heeft zich achter de zienswijze van de bond ge schaard en aangekondigd geen uitreisvisa aan atle ten te verstrekken. Gebrselassie heeft wel aangekon digd op 11 augustus in Zürich op het jaarlijkse gala met hoge startgelden mee te doen aan de 5000 meter. „Als de bond in Ethiopië zo doorgaat, start ik niet in Sevilla. Eens kijken wat ze daarvan vinden." Lido Di Camalore De Italiaan Michele Bartoli heeft zich ook afgemeld voor het WK wielrennen, 10 okto ber in eigen land. Zijn zware knieblessure - bij een val tijdens de Ronde van Duitsland brak hij een knie- schijf en liep hij gescheurde kniebanden op - ge neest langzamer dan verwacht. De tweevoudige win naar van de wereldbeker (1997 en 1998) sprak zelfs de vrees uit dat hij moet stoppen. Bartoli (29) komt dit jaar niet meer in actie. „Soms maak ik me ook zorgen over het volgende jaar," liet de Toscaan weten, „Ik ben dan bang dat ik met alles meer kan geven, dat ik niet meer op myn oude ni veau kan terugkeren. Wielrennen is voor mij een pas sie. Als ik niet optimaal genees van deze knieblessu re, heeft het voor mij geen zin meer." Bond scoach Leo van Zeeland heeft zeven mann en en vijf vrouwen geselecteerd voor de Europese titel strijd mountainbike, 21 en 22 augustus in de Portu gese plaats Porto de Mos. De ploeg bij de mannen: Bart Brentjens, Bas van Dooren, Gerben de Knegt, Bas Peters, Patrick Tol- hoek, Micha de Vries en Jan Weevers. Vrouwen: Van den Brand, Borland, Sollaart, Vink en Van Werseh. De WK wielrennen op de baan zijn voor het jaar 2001 toegewezen aan Antwerpen. Dat kreeg de voor keur boven San Sebastian. De wedstrijden worden eind oktober gehouden. Dit jaar zijn de WK baan in Berlijn, volgend jaar is Manchester gastheer. Door FrwJ Louter Maassluis „Ik zat breed lachend op de camping, dat zul je begrijpen" zegt oefenmeester Eric Gudde van Excelsior Maas sluis. „Eerst werd ik gebeld dat Edgar van der Roer zich had aangemeld, later gevolgd door het bericht dat Robert Visser alsnog zou blijven. Dat zijn natuurlijk geen vervelende tele foontjes," laat Gudde duidelijk blijken in zijn nopjes te zijn met de laatste ontwikkelingen in zijn A-selectie. Kunnen de meeste clubs op 31 mei (sluitingstermijn amateurs, red.) de balans op gaan maken voor wat betreft de overschrijvin gen, by Excelsior Maassluis kwa men de grootste verrassingen dit jaar pas kort voor aanvang van de voorbereiding op het nieuwe sei zoen tot stand. Naast twee boven genoemde spelers, meldden ook nog Marcel Kar las (ex-ADO Den Haag) en Ivo Reemnet (ex-Dor- drecht'90) zich op het laatste mo ment aan. Geen verrassing „Die twee spelers waren voor my echter geen verrassing. Met Kar las waren we al langer bezig, maai dat konden we om bepaalde rede nen (Karlas was in 'gevecht' met ADO Den Haag over een afkoop som, red.) niet eerder bekend ma ken. Reemnet heeft hier in de jeugd gespeeld en van hem wist ik ook dat hij zou komen," aldus Gudde. Excelsior Maassluis Ljjkt door alle versterkingen met name in de breedte veel sterker geworden. „Dat denk ik wel. Wat we vooral zochten waren mensen voor aan de zijkanten. Daarin zijn we ge slaagd. Vorig jaar liep er te veel via het centrum, We zullen dit jaar dan ook veel meer gebruik gaan maken van de vleugels. Het groot ste probleem zal worden om ieder een tevreden te houden. Ik zal proberen iedere speler ervan te overtuigen dat het teambelang boven alles gaat. Ieder seizoen blijkt dat je in de competitie toch altijd zeventien, achttien man no dig hebt. Ik hoop dat ze het op kunnen brengen positief te blij ven, ook als ze een keer niet wor den opgesteld," legt Gudde het Het voetbalseizoen begint ko mende vrydag zl veer Excelsior Maassluis met de eerste uit een reeks van drie Amstel-Cupwed- stryden. Vanaf half acht neemt de ploeg het in het kader van het toernooi om de nationale beker thuis op tegen Toto-divisie dub Dordrecht'&O. „Rijkelijk vroeg," vindt trainer Eric Gudde. „Het geeft aan hoe serieus de KNVB haar eigen be kertoernooi neemt Wij zyn net een week in training als we moe ten aantreden tegen een betaald voetbalclub. Eerder beginnen? Dan sta ik hier met de helft van mijn selectie! Qua conditie zul- De nieuwe mannen bij Excelsior Maassluis. Edwin Berveling(SWSMC) staatachter zijn ploeggeno ten (van links) Leo Letworry (SWSMC), Edgar van der Roer (ADO Den Haag), Aftor Spetter (Rljns- burgse Boys), Ivo Reemnet (Dordrecht'90), Mario Biervliet (FC Usse), Kees Starmans (Sparta), Marcel Karlas (ADO Den Haag), Danny Kuppen (Tonegido) en Paul Louter (Richmond Kickers). Foto Peter Mulkenboer luxeprobleem uit waarmee de nummer drie van het afgelopen jaar lijkt te gaan kampen. Gudde lijkt de favorietenrol waar in zyn ploeg nu al wordt geduwd, te willen ontwijken: „Natuurlijk willen mensen van ons horen dat we kampioen gaan worden. Dat zul je uit mijn mond echter niet horen. Ik denk dat wij ons tot één van de zes zeven kandidaten voor de titel mogen rekenen. Niets meer en niets minder. Mijn eerste zorg is de ploeg komend seizoen beter te laten voetballen. Als dat lukt, komen de punten vanzelf. Al ging die vlieger vorig len we het dan ook af gaan leg gen. Misschien kunnen wc in dc tactische sfeer nog voor een ver rassing zorgen en anders hebben we toch een nuttige oefenwed strijd gehad." De Maassluise hoofdklasser heeft gunstig ge loot voor de Amstel-Cup, want Excelsior Maassluis speelt drie keer thuis. Naast de wedstrijd van vrijdag togen DoaiAiecut'S" spelen de mannen van Gudde dinsdag 17 augustus om 19.30 thuis tegen Turkyemspor en dinsdag 24 augustus treden de Maassluizers op eigen veld aan tegen Kozakken Boys. Dat duel begint 's avonds om half zeven. jaar niet op want toen pakten we de meeste punten terwijl we slecht speelden." Plezier Voor middenvelder Marcel Karlas lijkt er met zyn komst naar Excel sior Maassluis een einde te zyn gekomen aan een vervelende pe riode uit zyn voetbalcarrière. „Ik heb bij Den Haag min of meer twee seizoenen tussen wal en schip gezeten. Men liet vorig jaar en dit jaar weten niet met mij ver der te willen, maar kreeg daarvoor geen toestemming van het Ar beidsbureau. Het motiveert een speler natuurlijk niet echt als hij al vroeg in het seizoen te horen krijgt dat hy weg moet. Ik hoop echter hier in Maassluis het ple zier in het voetbal weer terug te krijgen. Ik ga er vanuit dat dat gaat lukken. Vorig jaar werd de ploeg al derde, dus wat het voetbal betreft zit ik hier wel goed. Ik wist vroeg in het seizoen dat ik hier zou gaan spelen maar moest dat voor mij houden. De scout van Ex celsior heeft my sinds vorig jaar regelmatig gebeld en dat heeft er voor gezorgd dat ik nu hier loop." Een andere meevaller voor Gudde was Robert 'Visser. De rode mid denvelder besloot terug te komen op zijn besluit komend jaar een wereldreis te maken. „Ik ben vijf weken in de USA geweest en mis te myn omgeving. Heimwee is een groot woord, maar ik biyk toch erg te hechten aan myn vrienden en kennissen. Daar naast heb ik sinds kort een vrien din. Dat alles heeft mij doen be sluiten met een uitstekende groep lekker aan een nieuwe sei zoen te beginnen." Schiedam In het programma van het Schiedams voetbalkampioenschap, dat zaterdag van start gaat, zijn twee kleine wijzigingen aangebracht. Spaland zou zaterdag thuis openen tegen Demos, maar omdat ook WK een thuiswedstrijd speelt (tegen Excelsi- or'20), gaat Spaland op bezoek by Demos. De wed strijd van Exceisior'20 van dinsdag 10 augustus (te gen Spaland) wordt op een bijveld van PPSC ge speeld. Het overige programma is ongewijzigd. De Schiedamse velden zouden eigenlijk vanaf het einde van het vorig seizoen tien weken niet bespeeld mogen worden, maar de Dienst Sport en Recreatie van de gemeente Schiedam heeft dispensatie ver leend zodat het toernooi zaterdag gewoon kan begin nen. Programma Schiedams Voetbalkampioenschap: Zaterdag 7 augustus: 14.30 WK-Excelsior'20,14.30 Demos-Spaland, 14.30 PPSC-Rermes DVS, 14.30 HBSS-GTB. Dinsdag 10 augustus: 19.00 Demos-WK, 19.00 Excel- sior'20-Spaland (bijveld PPSC), 19.00 Hermes DVS- SVDPW, 19.00 GTB-Schiedamse Boys. Donderdag 12 augustus: 19.00 Spaland-WK, 19.00 Demos-Excelsior'20, 19.00 SVDPW-PPSC, 19.00 Schiedamse Boys-HBSS. Donderdag 19 augustus: 19.00 Halve finales. Zaterdag 21 augustus: 16.30 Finale (terrein Hermes DVS. Menig voetbalclub uit de Waterweg gaat dit weekend het water over om in het gebied Voome Putten toernooien te spelen. SWSMC doet mee aan het 'Zilveren Hoorn-toernooi' en treft als te genstanders: Nieuwenhoom, Leonidas, Spartaan'20, Zwervers, LMQ, Puttershoek en DRL. HVO is te zien op het Cennie Mos toernooi en Hermes DVS speelt op het toernooi van OHW in Oudenhoorn. Tips voor deze rubriek kunt a doorgeven aan de sportredactie van dexe kranf post bus 3 73,3100 AJ Schiedam. De sportredactie is overdag telefonisch bereikbaar onder 010-2732700 (fax: 010- 4265227en in de avonduren onder 010-4004310. DONDERDAG 5 AUGUSTUS VOETBAL 19.00 Nieuvjenhoom-HVO (oefenduel) VRUDAG 6 AUGUSTUS SOFTBAL 19 00 Schiedam-Braves{m). VOETBAL Amstel Cup: 19 30Excels: or Maassluis- Dordrevht'90

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4