11. B Tbc-onderzoeken worden uitgebreid Een geschenk uit de hemel ftni&ENSUJMffi KONUNFNinLiK a EABEmma Rotterdams Dagblad Komend najaar offensief tegen hennepkwekerijen <\E Schiedammer bij verstek veroordeeld Buurman houdt diefstal tegen Boodschappen stuk duurder Airco's uit loods gestolen Inbraak in woning Oost Overlast door bromfietsers Potloodventer bij het zwembad Gezondheidsdienst houdt serieus rekening met andere besmettingsbronnen AOV: 'Nieuw riool voor VOP' Bewoners gifwij k verliezen zaak PvdA gaat Hafkamp/jaan; i^jn belofte over Broers vest houden «aai Rotterdams Dagblad UI Waterweg Woensdag 4 augustus 1999 Rotterdam/Schiedam—Een 33-jari- ge Schiedammer is gistermiddag door de politierechter bij verstek veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf, waarvan een voor waardelijk. De officier van justitie eiste drie maanden waarvan een voorwaardelijk. De man had in februari 1998 enke le agenten bedreigd door te zeg gen: „Ik sla jullie koppen eraf. Ik krijg jullie nog wel als ik vrij kom," Op diezelfde dag probeerde de man ook nog te ontsnappen uit het politiebureau in Schiedam. De Schiedammer stond ook te recht, omdat hij in juni vorig jaar via het balkon een woning aan de Van Heuven Goedhartstraat in Schiedam-Nieuwland was bin nengedrongen, waarna hij de be woner schopte en sloeg. Deze hield hier letsel aan over. SchiedamTwee nog onbekende mannen hebben gisteravond'ver geefs geprobeerd een brom scooter te stelen. Rond half elf wil den zij de scooter, die op een oprit van een woning aan de Burge meester Knappertlaan in Schie dam stond, meenemen. Een oplet tende buurman zag dit en zette de achtervolging in, waardoor de twee de scooter achterlieten. De buurman kreeg de mannen zelf niette pakken. SchiedamPersoneel van een su permarkt in het Hof van Spaiand hield gistermorgen rond half elf een 69-jarige Schiedammer aan, die voor ruim honderd gulderiaan- boodschappen wilde stelen, "Dp man had ondermeer vlees,"snoep; kaas, soep en sch oonmaakmid^k in zijn 'mandje' zitten. B^poptfe- bood hem een schikking van"480 gulden aan. De man betaalde deze direct, waarop hij weer kon .ver trekken. Schiedam Een of meer inbre kers moeten het de afgelopen da gen wel heel warm hebben gehad. Zij besloten namelijk 65 verrijd bare airconditioners te stelen. Dit gebeurde uit een loods aan de Ad miraal de Ruyterstraat, bij de Wil- helminahaven in Schiedam, tus sen maandagmiddag vijf uur en dinsdagochtend tien uur. De poli tie is bezig met het onderzoek. Schiedam In de nacht van maandag op dinsdag is tussen drie uur 's nachts en half acht 's ochtends ingebroken in een huis aan de Van Leeuwenhoeokstraal in Schiedam-Oost. De dieven na men een videocamera en een foto toestel mee. Maassluis Een groep jongeren heeft gisteravond met hun brom mers voor overlast gezorgd op de Stadsmolen in Maassluis-West. Rond tien uur kreeg de politie de melding dat de jongeren over het grasveld aan het scheuren waren. Onderweg daarheen, kwamen agenten een 19-jarige bromfietser tegen, die zonder helm op reed. Hiervoor is hij bekeurd. Ook ont brak de gele verzekeringsplaat en werkte het hebt niet. De Maasslui- zer krijgt vijf dagen om deze te re pareren en dat op het politiebu reau te laten zien. Hoek van Holland Verschillende zwemmers zagen gisterochtend een man bij het hek van het zwembad aan de De Cordesstraat in Hoek van Holland staan, die zijn geslachtsdeel in de hand hield. Ket personeel van het zwembad en de politie werden ge waarschuwd. Zij konden de man echter niet meer vinden. Vlaardingen De GGD is begonnen meteen nieuw onderzoek naar mogelijke verspreiding van tbc in Vlaardingen. De ge zondheidsdienst heeft namelijk ernstige vermoedens dat er meer mensen met open tbc rondlopen en zo voor besmetting zorgen. Die nadere contactonderzoeken zijn nu nog klein schalig, maar zullen mogelijk worden uitgebreid. Volgens de GGD is het zo goed als zeker dat de 32-jarige Vlaardinger die tot dusverre als bron van de verspreiding was gehouden niet de enige 'haard' is geweest. In ze ker drie nieuwe gevallen van tbc zou iemand anders de besmetter zijn geweest. De gezondheidsdienst kwam tot die conclusie omdat de Vlaardin- gers, die 'positief reageerden op een Mantouxprik de 32-jange man minder dan twee maanden geleden voor het eerst zouden hebben ontmoet. Te kort om besmetting met de longziekte te kunnen aantonen, aldus de GGD. De drie behoorden tot de groep van negentien onderzochten, die met tbc besmet zijn- Het gaat hier overigens niet om open tbc, zoals bij de 32-jange Vlaardinger. Dit betekent dat zij niet ziek zijn en dit na afdoende medicijngebruik ook niet zullen worden. De GGD is inmiddels begonnen met een nader contact-onderzoek in de kennissenkring van de drie Vlaar dingers. Dit beperkt zich in eerste instan tie tot familie. Wordt daar geen geval van open tbc gevonden dan zal het onderzoek moeten woiden uitgebreid. Dan is het zeker niet uitgesloten dat dit op dezelfde grote schaal zal moeten gebeuren als enkele weken geleden in de kring rond de 32-jarige Vlaardin ger. Toen werd namelijk besloten om alle bezoekers van de cafés Ouro- boros en The Buil te vragen een Mantouxprik te komen halen. De GGD Nieuwe Waterweg Noord werd voor die gelegenheid uitge breid met enkele medewerkers van de Rotterdamse gezondheids dienst, die in Vlaardingen aanwe zig waren om de pnkken te geven en drie dagen later weer te contro leren. Op die eerste dag kwamen er zo'n vierhonderd Vlaardingers. In de daaropvolgende week zijn er nog eens zo'n driehonderd ge weest. Ovengens zijn er daarvan circa honderd niet meer terugge komen nadat zij een prik hadden gehaald. Zij zullen nu opnieuw door de GGD worden opgeroepen. Dat geldt over enkele maanden overigens voor alle onderzochten. Zij zullen allemaal nog een twee de Mantoux-test moeten onder gaan. Bij de GGD melden 2ich nog steeds mensen, die mogelijk met de tbc-patient in contact zijn ge weest voor een test. Zij zijn net te rug van vakantie en horen er nu pas van. Zij kunnen hun Man- toux-prik bij de GGD in Rotter dam halen. Voor velen kwam de eerste verkoeling sinds een week letterlijk en figuurlijk als een geschenk uit de hemel. Voor een grote groep ouderen In Hoek van Holland gold dat in het bijzonder. In verband met de renovatie van het Bertus Bliekhuis verblijven zij al geruime tijd In porto-cabins. Aanvankelijk keken ze daar wat huiverig te genaan, maar het wende al snel. En Humanitas, de hulsbaas, zorgde ervoor dat het aan niets ontbrak. Dat vlet met name In de winter duizend procent mee. Want de vlakbij het verzorgingshuis neergezette containers bleken goed geïsoleerd. Misschien zelfs wel te goed. Want de afgelopen dagen was het binnen bijna niet uit te houden. De zon deed de platte daken gloeien en in de woningen kwam de temperatuur vrijwel niet meer onder de dertig graden. De bewoners probeerden buiten In de schaduw nog enige verkoeling te vinden, maar het bleef behelpen. Toen dus gistermiddag de eerste regendruppels vielen spoedden de bewoners zich naar buiten. Eindelijk wat verfrissing. Foto Roei Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam De Schiedamse poli tie roept komend najaar een spe ciaal team in het leven dat zich be zig gaat houden met het ontman telen van hennepkwekerijen. Daarbij wordt de nadruk gelegd op woningen die zijn ingericht als kwekerij voor marihuanaplanten. De kwekerijen in woonhuizen zijn vaak knullig in elkaar ge2et en la ten voor wat betreft de veiligheid van omwonenden vaak ook te wensen over. „Het brandgevaar," legt Bert Lankester van het poli tiedistrict Schiedam uit, „is vrese lijk groot. De electridteitskabels die nodig zijn voor assimilatie lampen worden gloeiend heet en kunnen brand veroorzaken. Vorig jaar hebben we dat drie keer mee gemaakt." Vijftig hennepkwekerijen werden vorig jaar in het voorjaar ontman teld. De politie opereerde onder de naam 'The Greenery', maar ontbond het team wegens perso neelsgebrek. Momenteel worden mogelijke adressen van hennep kwekerijen geïnventariseerd om over enkele maanden gestructu reerd invallen te kunnen doen. Bij aanhoudende klachten over stank of lekkage van omwonen den wordt direct actie onderno men. Ook als ENECO merkt datin een bepaalde woning opvallend veel stroom of juist helemaal geen stroom wordt gebruikt en dat meldt bij de politie, wordt het adres bezocht. Bewoners worden er vaak niet aangetroffen omdat De Schiedam se politie heeft het laat ste halfjaar gl tientallen hennepkwe kerijen ont manteld. Soms waren dat kleintjes maar ineen enkel geval ook hele gro te. Archieffoto Roel Dijkstra de huurders het pand alleen ge bruiken voor de kweek van hen nep. Eén keer, bij een inval in een voormalig winkelpand aan de Rembrandtlaan, stuitte de politie dit jaar op een kweker. Naar aan leiding van klachten over stank overlast "werd er een kijkje geno men. De politie dacht te laat te zijn, want er bleek net te zijn ge oogst en er hing een doordringen de hennepgeur. Tot de verrassing van de agenten werden onder een omgekeerde rubberboot met al leen drie vuilniszakken vol ge plukte henneptoppen, met een waarde van 50.000 gulden, maar ook de 42-jarige Haagse kweker aangetroffen. De laatste opgerolde kwekerij da teert van 20 juli jongstleden. In een bedrijfspand aan de Melbour- nestraat in de Spaanse Polder werd een in werking zijnde, zeer professionele, kwekerij aange troffen. Er werden ruim 1800 planten, 84 lampen en diverse an dere kweekbenodigheden in be slaggenomen. „Bij professionele kwekerijen wordt veelal gebruik gemaakt van computers en tijdschakelaars om de planten door middel van een uibialiaüe Ie iaten bedruppelen," legt Lankester uit, „De kwekerij en in woonhuizen zijn amateuris- tischer. Door de eenvoudige opzet kunnen de kwekers hun boeltje makkelijk verplaatsen naar een ander adres. Vaak blijven ze ook niet lang op één adres zitten om te voorkomen dat ze gesnapt wor den, Je kunt vier keer per jaar oogsten, dus om de drie maanden kunnen de kwekers naar een an dere woning verkassen. Ze wer ken met een soort mobiele instal latie." Vindingrijkheid kan de kwekers niet worden ontzegd. Ze doen het voorkomen alsof de door hen ge huurde woningen daadwerkelijk ook bewoond worden. In Schie dam-Oost bijvoorbeeld, gaat in een bepaalde benedenwoning el ke avond het licht in het wand- meubel aan en ook floept de tele visie steevast op het zelfde tijd stip aan. Zo nu en dan komt de kweker even langs om de rolgor- dijntjes te verhangen. Voor de buitenwereld lijkt er misschien dan iemand te wanen, de buren weten wel beter. Ze zien er nooit iemand en bovendien verraadt de soms penetrante geur de activitei ten van de huurder. Lankester weer: „We gaan de meeste van dergelijke adresjes bundelen, want op een bepaald moment hebben we toch een be hoorlijk aantal klachten liggen. Hoe meer kwekerijen je ook op rolt, des te meer er boven water komen. Want mensen die we aan houden, geven ook nog wel eens tips over andere adressen." Het kweken en in bezit hebben, dat moge duidelijk zijn, is niet toegestaan. Worden in een wo ning niet meer dan vier planten aangetroffen, dan wordt in veie gevallen geen proces-verbaal op gemaakt. Wel worden de eenjari ge planten en de gebruikte appa ratuur in beslag genomen. Vindt de politie tussen de vijf en tien planten in een kwekerij, dan be draagt de boete vijftig gulden per plant Tussen de tien en honderd hennepplanten is dat 125 gulden. „Dan spreek je," aldus Lankester, „van kleinschalige kwekerijen. Overigens zijn de sancties per ar rondissement verschillend." Vlaardingen De Vlaardingse AOV-fractie dringt aan op ver nieuwing van de oude rioolbuizen in de VOP-wijk. Vastgesteld is vol gens de ouderenpartij dat elk bui zennet minimaal om de zestig jaar een grote onderhoudsbeurt knjgt. Omdat vier kilometer rioolbuis in de VOP uit 1931 stamt is zo'n beurt dringend nodig, aldus de AOV. De fractie vraagt zich in een brief aan de raadscommissie stedelijke ontwikkeling en beheer af of deze renovatie met kan plaatsvinden als ook de dertig kilometerzone in de VOP-wijk wordt ingevoerd. Bij het aanleggen van nieuwe ver keersdrempels moet een deel van de straten sowieso op de schop. Het zou goedkoper zijn beide za ken tegelijkertijd aan te gakken. Zouden de straten opengelegd worden, dan moet er volgens de partij nog eens bekeken worden of er niet een totale reconstructie van de wijk plaats moet vinden. Het vaststellen van nieuwe een richtingsstraten zou onderdeel uit kunnen maken van 20'n soort re constructie. De instelling van een 30 kilometerzone moet voorlopig dan worden afgedaan met' de plaatsing van borden met de maximumsnelheid. Onlangs klaagden twee bewoon sters van de Röntgenstraal in de VOP-wijk in deze krant nog over stankoverlast door het riooL Vol gens hen voldoet het riool al jaren niet meer. De gemeente zou vol gens hen de klachten niet serieus nemen. Maassluis— De twee echtparen die in hoger beroep een voorschot op schadegelden eisten van de ge meente Maassluis, hebben deze zaak verloren bij het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank had eerder al eenzelfde vonnis uitge sproken. De twee echtparen. De Waal en Vons, zijn voormalige bewoners van de Albert Schweitzerdreef in de Steendijkpolder-Zuid in Maas sluis-West In 1983 werd bekend dat de grond onder de apparte menten in deze straat ernstig ver vuild was. De woningen waren ge bouwd op een voormalige vuil stortplaats. In 1994 is de sanering van de verontreinigde grond afge rond. Om de schade van de eigenaren van de appartementen te vergoe den, had de gemeente Maassluis een rekenmodel opgesteld. Over de methode was destijds overleg gepleegd met de Vereniging van Voormalig Eigenaren Albert Schweitzerdreef '(WEASj, .waar van dfe heren De Waal en Vons be stuurslid waren. In' november 1995 wérden beidé" partijen het eens over het schademodel r De Waal en Vons meenden ecjhter dat by de verkoop van hun appar tement bleek, dat zij meer schade hadden geleden dan het model beweerde. Via de rechter eisten zij daarom een voorschot op dé scha devergoeding van de gemeente. De rechtbank besliste toen dat de zaakniet spoedeisend genoegWs om in het aangespannen kort ge ding te worden behandeld. De Waal en Vons gingen met hun echtgenotes daartegen in beroep bij het gerechtshof. De rechters van het hof zagen echter ook niet in waarom de eisers een voorschot zouden moeten krijgen. Ook werd voor hen niet duidelijk waarom De Waal en Vons niet gebonden zouden zijn aan het door de ge meente opgestelde en door hun eigen vereniging goedgekeurde schademodel De Waal en Vons eisen van de ge meente Maassluis bedragen tus sen de elf- en dertienduizend gul den als voorsch ot. In. totaal ligt de vergoeding die zij eisen tegen de vijfentwintigduizend gulden per SchiedamDe PvdA-fractie in de Schiedamse gemeenteraad zal WD-wetbouder Luub Hafkamp aan zijn belofte houden dat vol gend jaar wordt gestart met de re constructie van de Broersvest ter hoogte van het Stadserf. Alleen onder die voorwaarde is de fractie bereid in te stemmen met tijdelij ke maatregelen om de oversteek aldaar te verbeteren. „Cruciaal in onze afweging is het vertrouwen dat wij moeten stellen in de toezegging van de wethou der dat de reconstructiewerk zaamheden in het jaar 2000 wor den gestart," aldus de fractiele den Maarten Groene, Ed Westen berg en Bente Zijdeveld, die na drukkelijk stellen dat het hier om een 'voorwaardelijke steun' gaat Er wordt in de Schiedamse ge meentepolitiek al lange tijd gedis cussieerd over de oversteek op de Broersvest die in de ogen van ve len zeer onveilig is. 'Met name voor de fractie van Groenlinks is het een heikel punt. In maart dit jaar lag er een voor stel, dat enkele maanden later weer drastisch werd aangepast. Er kwam een veel soberder uitvoe- ring.Dit leidde vervolgens weer tot felle discussies tussen Haf kamp en de Groenlinks-fractie, die de aanvankelijke optie (het aanbrengen van drempels) al te mager vonden en een nog sober der uitvoering van dit plan al he lemaal als onacceptabel be schouwden. De PvdA is het daar op zich mee eens, maarkan er vre- v de mee hebben wanneer inder daad blijkt dat het maar voor hooguit een jaar blijkt te zjjn. Toch zijn er bij de PvdA-fractie nog veel onduidelijkheden, In schriftelijke vragen aan het colle ge van burgemeester en wetbou- ders wordt daar nu opheldering over gevraagd. Zo zet de frdetie grote vraagtekens bij een recent door Hafkamp gedane medéde- ling dat er in de begroting geen rekening was gehouden met een uitgave van 200.000 gulden yoor dc oversteek. Hoe kan dat, teiwijl de uitgave toch was opgenomen in het collegewerkprogram, vol de PvdA weten. En hoe is het moge lijk dat een dergelijk voorstel in maart nog wel gewoon door Haf kamp werd gedaan? In eenzonnige stemming. Neem daarom nu een supervoordelig zomerahonnement (3 maanden voor ƒ95,-) en ontvang een schitterend Erasmusbrtig badlaken cadeau! Vul snel de bon In! Naam: Adres Postcode: l Telefoon: DORPSSTRAAT 174 2992 A3 BAREND RECHT BU DE WATERTOREN T£L Cl80-6111DC MAANDAG GESLOTEN - VRIJDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5