Zorgen om toename autodiefstallen De TourMobiel kent geen ontevreden passagiers Rechtsstelsel worstelt met multi-ethnische samenleving Ziekenhuizen betalen extra voor personeel Herstel na melasse- vervuiling duurt jaar Aanvraag voor zesde islamitische school Dienst Wegverkeer ziet stijging; politie houdt het juist op daling Sterke stijging eenoudergezinnen De Coolsii Dialoog over levensvisies Rotterdam Een aantal zieken huizen in Nederland is bereid ex tra geld neer te tellen voor het aantrekken van gespecialiseerd personeel. Het aanbod aan bij voorbeeld operatie-assistenten, anesthesiemedewerkers en inten- sive-careverpleegkundigen is zo gering, dat werkgevers het afgelo penjaar al in enkele tientallen ge vallen een 'transfersom' van 2500 gulden hebben betaald voor nieu we personeelsleden uit een ande re regio. De ziekenhuizen werven en betalen de nieuwkomers niet rechtstreeks, maar via het in zie kenhuispersoneel gespeciali seerd headhuntersbureau Inter change in Rotterdam. Het Academisch Ziekenhuis Rot terdam Dijkzigt was volgens di recteur J. Kooimans van Bureau Interchangeeen van de eerste Ne derlandse klanten die een aantal jaren geleden belangstelling toon de voor de tot dan onorthodoxe 'transfersom'. Interchange, dat vooral gespecialiseerd is in de werving van ziekenhuispersoneel voor uitvoerende functies in het buitenland, heeft toen eerst de buitenlandse markt afgeroomd. Het bureau slaagde er in weer zo'n 35 mensen naar Nederland terug te halen. Sinds anderhalf jaar werft het bureau ook in Ne derland, waarbij het ziekenhuizen zoveel mogelijk personeel uit an dere regio's aanbiedt Het ziekenhuis Dijkzigt heeft overigens deze week de samen werking met Interchange opge zegd. „Wij vinden deze manier van werven niet ethisch. Wij staan op het standpunt dat mensen in Dijkzigt moeten willen werken, met het rondpompen van elkaar personeel schiet je uiteindelijk niets op," zegt een woordvoerder van Dijkzigt. .Jammer," reageert directeur Kooistra van het head huntersbureau. „Van rondpom pen is geen sprake. Wij bemidde len mensen maximaal een keer per jaar." Het Zuiderziekenhuis, dat ruim een jaar met Interchange werkt, is zeer tevreden over de gang van zaken. „Personeeladvertenties le veren ons niets op, vandaar dat wij met een headhunter werken, die alleen personeel uit andere re gio's aantrekt. Onze nieuwe me dewerkers komen inderdaad uit het midden van het land. We heb ben ook een sollicitant uit Gronin gen gehad," vertelt de woordvoer der van het Zuiderziekenhuis. Hij vindt het bedrag van 2500 'be paald geen transfersom'. „Jean- Paul van Gastel zou het er niet voordoen." Het Zuiderziekenhuis is niet ge voelig voor het argument dat het extraatje niet ethisch zou zijn. „Wij hebben hier goed over nage dacht. Deze manier van werven is in veel branches al erg gebruike lijk. Wij zien het als een efficiënte manier om vraag en aanbod by el kaar te brengen. Dat kleine beetje beweging in de markt willen wij graag benutten." Het Zuiderziekenhuis heeft sinds vorige zomer via Interchange vier mensen aangenomen voor werk in de operatiekamer.Twee van de ze nieuwe medewerkers zijn in middels vertrokken. RotterdamHet aantal eenouder gezinnen in Rotterdam stijgt sterk, met gemiddeld 860 per jaar. Daarentegen neemt het aantal ge zinnen met en zonder kinderen alsmaar af, met 2000 per jaar. Het COS maakt onderscheid tussen gezinnen en huishoudens. Rotterdam telt nu 2024 inwoners meer dan in 1998. Dat saldo wordt verklaard uit een geboorte-over schot en een vestigingsoverschot. Er werden vorig jaar 7329 baby's geboren, 6522 mensen kwamen te overlijden; de sterfte neemt lang zaam af, doordat het aantal be jaarden afneemt. Het aantal 65- plussers is in vijf jaartijd metzo'n vijfduizend afgenomen en staat nu op 91.508, van wie 25.428 zelfs ouder dan 80 jaar. Er kwamen in Rotterdam 10.749 inwoners bjj uit het buitenland en 22.411 uit Nederland, maar daar staat tegenover dat 25.360 Rotter dammers naar andere gemeenten in Nederland verhuisden en 6438 naar het buitenland vertrokken- .Het COS brengt nu voor de ze vende keer een editie uit van de 'Demografische gegevens', waar in de bevolkingscijfers per wijk en deelgemeente zijn uitgewerkt. Opdrachtgever is het Rotterdam se gemeentebestuur. Rotterdam De melassevervui- ling die vorige week in Delft ont stond en via Rotterdam is afge voerd, is onnodig laat aangepakt door onderschatting en miscom municatie. Dat is de overtuiging van medewerkers van het Hoog heemraadschap Delfland. Het Delftse bedrijf DSM Gist hield on nodig lang vol dat de plotselinge vissterfte niets te maken had met het wegstromen van miljoenen li ters melasse uit een tank. Woordvoerder Y. Hoekstra van DSM Gist erkende gisteren dat er daags na het melasse-ineident nogal wat mis is gegaan- ,.Er is in alle hectiek misschien niet altijd even handig gewerkt. Zeker op donderdag is er inderdaad sprake geweest van miscommunicatie." Het herstel van de Delftse wate ren duurt zeker nog een jaar. Vol gens bioloog M. Gorter van het Hoogheemraadschap Delfland zijn de slakken, vlokreeftjes en zelfs mosselen de afgelopen da gen massaal aan zuurstofgebrek bezweken. Daarmee is de voedsel keten doorbroken en duurt het lange tijd voordat de wateren tus sen Rotterdam en Delft weer ge zond zijn. Desastreus is de klap echter niet. tinn vep'slend duizenden dode vissen ook zijn en hoe triest een compleet vernietigde waterhuis houding ook klinkt, blijvende schade is er uiteindelijk niet Gor ter: „Op de Mime termijn is de si tuatie echt heei ernstig, maar over ruim een jaar moet het toch weer net zo zijn als voor de melasse- stroom." Rotterdam Rotterdam krijgt mogelijk een zesde islamitische basisschool. De stichting Islamiti sche Onderwijsgroep Nederland (ION), die dit jaar met drie nieuwe islamitische scholen in de deelge meenten Delfshaven en Feijen- oord van start gaat, heeft inmid dels een aanvraag ingediend voor nog een school in Rotterdam- Noord. Er zijn er al twee in Rotter dam. De bedoeling is dat de zesde school in augustus 2001 de deuren opent. De belangstelling vanuit de Rotterdams islamitische ge meenschap voor de drie nieuwe scholen die op 23 augustus star ten, is groot. Volgens coördinator Abdulqadir Jarmohamed hebben zich nu al 250 leerlingen aange meld. Hij verwacht dat dat aantal over enkele weken, als de meeste moslimkinderen terugkeren van hun vakanties, bijna zal verdub belen. De basisschool in Middeland, met twee vestigingen, wordt de groot ste van de drie. Die in Feijenoord kan zelfs op belangstelling reke nen uit enkele gemeenten ten zui den van Rotterdam. Momenteel hebben zich al zestien kinderen uit Dordrecht en Zwïjndrecht aangemeld. Voor de onderwijsinstelling in het Nieuwe Westen is afgesproken dat er een paar lokalen kunnen bijkomen. Rotterdam De Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit (AVC) maakt zich zorgen om de stijging van het aantal auto diefstallen in Rotterdam en omgeving. De eerste zes maanden van dit jaar werden in de politieregio Rotterdam-Rijnmond 1582 auto's, bedrijfswagens, aanhangers en motorfietsen ge stolen. Dat is 22 procent meer dan in de zelfde periode van het vorig jaar. De AVC baseert zich daarbij op cijfers van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW). „Hoe het komt dat er zoveel auto's meer gestolen zijn in Rotterdam- Rijnmond weet ik niet, maar de politie besteedt er in die regio re latief weinig aandacht aan," zegt W. Postma van de AVC, een stich ting die cijfers verzamelt voor de ministeries van Justitie, Binnen landse Zaken en Verkeer en Wa terstaat, politie, justitie, verzeke raars, RDW, ANWB, RAI en BO- BAG. Dat landelijk gezien het aantal au todiefstallen met gemiddeld 3,2 procent is afgenomen, maakt de enorme stijging tn Rotterdam des te opvallender, meent Postma. „Er 2ijn weliswaar nog andere grote stijgers zoals de regio Dren the met 25 procent en Brabant- Noord met 13 procent, maar dan gaat het absoluut gezien om een auto of dertig. Als je praat over aantallen dan is de toename in Rotterdam wel erg groot. Dat is verontrustend." Hoewel de toename in Rotterdam het grootst is, worden de meeste voertuigen (1715) gestolen in de regio Amsterdam. Niettemin is in de hoofdstad sprake van een be hoorlijke daling van het absolute aantal autodiefstallen in vergelij king met het afgelopen jaar. Dat heeft volgens Postma te maken met het speciale team dat de Am sterdamse politie op autodiefstal len heeft gezet. „Daar gaat een preventieve wer king vanuit. En autobezitters let ten erdoor ook beter op." Aanpak De AVC is ervan overtuigd dat Rotterdam de stijgende lijn in een dalende kan omzetten, indien de politie mensen zou vrijmaken om zich specifiek te richten op de aanpak van autodiefstal. Rotter dam is volgens Postma al op de goede weg door een Rotterdamse agent te laten deelnemen aan het zogeheten havenproject van de AVC. Dat is een in Amsterdam begon nen project waarbij douane en po litie nauw samenwerken, om de uitvoer van gestolen auto's vanuit de haven tegen te gaan. Postma: „Dit project biedt de mogelijkheid tot controles die de politie alleen niet heeft." De politie Rotterdam-Rijnmond is verbaasd over de cijfers van de stichting Aanpak Voertuigencri- minaliteit. De politieregio consta teerde zelf juist van een lichte da ling van het aantal autodiefstal- len. „In de eerste vijf maanden van dit jaar werden 1036 voertuigen ge stolen. Dat waren er in dezelfde periode van het vorig jaar 1068. Dat is een daling van drie pro cent," zegt een woordvoerder. Die politiecijfers zijn gebaseerd op het aantal aangiften. En in de praktijk blijkt dat bijna alle slachtoffers van autodiefstal aan gifte doen in hun eigen regio, on derstreept de woordvoerder. „Als je uitgaat van de cijfers van de AVC dan moeten er alleen al in ju li meer dan vijfhonderd auto's zijn gestolen. Dat kan ïk niet rij men." Overleg Na overleg met de statisticus van de Rotterdamse politie komt Post ma tot de conclusie dat de AVC en de politie verschillende definities hanteren. „De politie heeft het ai- leen over personenauto's, maar wij nemen daarnaast ook gestolen bedrijfsvoertuigen, aanhangwa gens en motorfietsen in de cijfers op." Omdat landelijk is afgesproken dat de cijfers van het AVC als uit gangspunt dienen bij het maken van statistieken, gaat de Rotter damse politie nu met die gege vens aan de slag. Mocht er dan nog een verschil met de eigen cij fers blijken, dan zal ook de statis ticus van de Rijksdienst voor het Wegverkeer bij de berekeningen worden betrokken. Ook al is het vakantie, het Jeven in Rotterdam gaat gewoon door. Niet alleen voor de vele thuisblij vers, maar ook voorde toeristen die de stad aandoen. Zomerse kanten van de stad komen in beeld in de serie 'Groeten uit Rotterdam'. Door Jan-Willem van de Wal Rotterdam Twee passanten kij ken op het Eendrachtsplein in Rotterdam lachend naar het voer tuig dat voorbijkomt. Een jonge dame trapt zich ogenschijnlijk een ongeluk, terwijl haar zwaar gebouwde passagier lui achter overleun! in het bankje van de TourMobiel, ook wel fietstaxi ge noemd. „Jij bent nou een man naar m'n hart!" roept één van de twee voetgangers quasi-bewonde- rend. Monique Versieyen kan hartelijk lachen om de opmerking van de passant.De 29- jarige Rotterdam se is bezig aan haar tweede jaar gang als bestuurder van de Tour- Mobiel. Vijf van deze fietstaxi's rijden nu voor het derdejaar door Rotterdam. Slaafs Door haar ervaring is ze onder hand wel gewend aan opmerkin gen over haar beroep. Een tijd ge leden vond een meisje Versieyens werk zó slaafs overkomen, dat ze in de bres wilde springen voor de 'zielepiet'. Versieyen: „Ze stond erop dat haarvriend zou trappen. Toen heb ik haar duidelijk ge maakt dat myn werk heiemaai niet zielig is." „Ten eerste omdat de TourMobiel een ligfiets is," vervolgt Versiey en. „En hij fietst heel licht, het ding is niet te vergelijken met een Aziatische riksja. Bovendien; waarom zou een vrouw geen zwaar werk mogen doen, als ze dat wel degelijk blijkt aan te kun nen?" Natuurlijk, in de zomerzon kost het vervoeren van een tweetal passagiers Versieyen de nodige energie. Zeker als de klanten op Monique Versieyen vineft het rijden met de fietstaxi wel meevallen. En bovendien: Waarom zou een vrouw geen zwaar werk mogen doen, als ze dat wei degelijk blijkt aan te kunnen?' Foto CeesKuiper/Rotterdams Dagblad 'Zuid' moeten zijn en Versieyen of haar collega's de Erasmusbrug dienen te bedwingen. „Dat komt gelukkig niet vaak voor," vertelt Versieyen. „De Erasmusbrug is te doen, maar écht snel naar boven gaan lukt niet." Fitness Haar postuur verraadt de sportivi teit van het beroep van Versieyen. Ze ziet er uit als een atlete. Het fietsen is 'redelijk inspannend', zegt ze bescheiden. „Zeker inde- ze hitte rust ik regelmatig en drink ik veel water. Inderdaad, dit beroep is met nadelig voor je con ditie, Ik zie het maar als gratis fit ness. O ja, ik word er zelfs voor be taald!" De in het Brabantse Gilze-Rijen opgegroeide Monique Versieyen kwam via Baanplus op de Tour mobiel terecht. Ze vond geen vas te baan als etaleur, het vak waar voor ze in Rotterdam een oplei ding heeft gevolgd. Omdat Vers ieyen liever niet van alleen van een uitkering wilde leven, ging ze in op het aanbod van BaanPlus om 24 uur per week bestuurder van een fietstaxi te worden. „Daarnaast werk ik wat uurtjes in een meubelzaak." Haar tweejarige contract eindigt dit jaar. Ze heeft dan voor de tweede keer van april tot oktober allerlei soorten mensen door Rot terdam gereden. „Dat is juist het leuke van myn vak," geeft Vers ieyen de reden aan waarom ze haar contract graag wil verlengen. „Je komt op die fiets in contact met allerlei types." Behalve reizigers die zich thuis la ten brengen met de fietstaxi, heeft Monique Versieyen ook be paalde vaste klanten. „Zo haal ik normaal gesproken elke dag een meisje op van school. Die af spraak heb ik met haar vader ge maakt. Heel leuk, je krijgt toch een bepaalde band met zo'n kind." Pasagiers betalen voor een ritje op de Tourmobiel minimaal vijf guIden.Dat basisbedrag wordt verhoogd met een piek per mi nuut, als de rit meer dan vijf klok- rondjes bedraagt. Binnenkort worden de fietsen voorzien van een taximeter. „Dat wil zeggen: een kilometerteller," lacht Vers ieyen. „Zo kunnen de klanten en wij beter zien waarop het eindbe- Als toeristen Monique Versieyen benaderen voor een tochtje Rot terdam, heeft ze een drietal min of meer vaste routes in haar hoofd. „Ik kan naar het oosten gaan, een stukje langs de Maasboulevard. Of ik ga naar de Euromast, of rijd even naar Delfshaven." Panorama In de hitte vervoert Versieyen de ze middag een toerist via de Een- drachtsstraat naar de Schiedamse Singel, steekt het Vasteland over en belandt dan via de Zalmstraat en Zalmkade op de Willemskade. Terwijl een briesje bestuurder en passagier trakteert op een welko me verkoeling, schittert het ri vierpanorama. Links flonkert de Erasmusbrug, aan de overkant lonken de Kop van Zuid en Hotel New York. Na het rondje langs de Veerhaven voert de rit over de Westerkade. Het rustige tempo biedt de toerist op de Parkkade alle gelegenheid de Euromast te bewonderen. Via het Park stuurt Versieyen haar TourMobiel langs het Dykzigtzie- kenhuis. De tocht eindigt op het startpunt Eendrachtsplein, nadat Versieyen met de lichtste versnel ling het bruggetje in het park ach ter de Kunsthal heeft weten te trotseren. De passagier moet voor de rit 25 gulden neertellen. Versieyen heeft nog niet meegemaakt dat ie mand weigerde te betalen. „De klanten doen nooit moeilijk. Ik ben trouwens nog nooit een pas sagier tegengekomen die het op de TouMobiel slecht naar z'n zin had." De TourMobielen rijden van april tot oktober op donderdag tot en met zondag vanaf 12.00 uur tot 18.00 uur. De standplaats is nor maal gesproken nabij de aan leg plaats van de Spido aan de Boom pjes, maar ook op het Eendrachts plein kunnen de klanten de fietstaxi's mak aantreffen. Voor inlichtingen en reserveringen.' 910-28693 88/466 9898 Rotterdam Verdachten van Turkse, Marokkaanse, Surinaam se en Antilliaanse afkomst wor den bij vergelijkbare strafzaken vaak anders behandeld dan Ne derlandse verdachten. Soms krij gen ze zwaardere straffen opge legd. Dit komt voort uit communi catieproblemen tussen rechter en verdachte. Dat is de belangrijkste conclusie van het proefschrift van de Turk se jurist en criminoloog Yöcel Ye siigöz. Judith ten Hagen, studen te van Yesiigöz, maakte er voor de Stichting Buitenlandse Werkne mers Rijnmond een gepopulari seerde versie van. Het boek draagt de titel 'Ik ben een moment ongehoorzaam ge weest aan Allah' en heeft als on dertitel 'communicatie met Turk se verdachten'. Het boek concen treert zich zoals duidelijk moge zijn op Turkse plegers van mis drijven. Maar ook de andere drie hoofd groepen komen nog uitgebreid aan bod, In september start het Willem Pompe Instituut (de straf rechtexperts van de Universiteit van Utrecht) een internationaal onderzoek naar de achtergronden van de justitionele communicatie- problematiek. Het onderzoek gaat volgens Yesiigöz zo'n drie jaar du ren. „Ik ben er van overtuigd dat de Nederlandse rechtspraak ver schillende maten hanteert voor Nederlanders en voornoemde vier bevolkingsgroepen. En ik vind ook dat de verdachte anders be handeld zou moeten worden. Maar voor ik daar verdere conclu sies aan verbind wil ik myn on derzoek verder nuanceren. Daar voor ga ik zowel in het land van herkomst ais m Nederland inter views houden." In 'Ik ben een moment ongehoor zaam geweest...' worden verschil lende aspecten van de culturele achtergronden van Turken uit de in het proefschrift geschetste ca sussen geschetst. Aspecten die aan de Nederlandse blik vaak he lemaal voorbijgaan. Zo bestaat er onder Turken een grote tolerantie van geweld en agressie, met name als het om erekwesties gaat Trots (ook sek suele), eigenwaarde en zelfres pect zijn daarbij sleutelwoorden. De begrippen 'eer' en 'schande' spelen een belangryke rol bij de beoordeling van gedrag. Mes De bekende Nederlandse crimi noloog F. Bovenkerk prijst Yesii göz om het feit dat hij 'op de agen da heeft gezet dat er verschillende opvattingen over misdaad en straf worden gekoesterd door ethni- sche groeperingen'. Over Yesii göz' proefschrift schnjft hy: 'Om die redenen móeten er wel com municatieproblemen ontstaan, wanneer rechtspraak plaatsvindt vanuit een Hollands rechtsstelsel dat gebaseerd is op een homogene blanke gemeenschap. Je ziet allerlei mensen hier indivi dueel mee worstelen: de verdach ten, de rechter, de officier. Je ziet dat de problematiek voortkomt Yöcel Yesiigöz Foto uit 'Ik tmn een momem ongehoorzaamgeweestaan Allah' uit een grote maatschappelijke verandering: Nederland is multi- ethnisch geworden. Het is belangrijk dat rechters, of ficieren en advocaten van dit boek op de hoogte zijn. Om te we ten wat er in het hoofd van ver dachte omgaat en in te schatten wat hun uitspraken teweegbren gen in de gemeenschap waar de verdachte uit voortkomt." Wat in Nederlandse ogen een mis drijf is (bijvoorbeeld moeder moord) kan in Turkse ogen goed verdedigbaar zyn, Als de moeder een 'schande' voor haar familie was, bewijst degene die haar om brengt de nabestaanden slechts een dienst. De familie-eer moet gered worden. Een verdachte in een door Yesii göz bestudeerde zaak, wiens moe der zich volgens hem ert zyn va der als een hoer gedroeg: 'Ik heb met dat grote mes mijn moeder zo wel links als rechts een aantal ha len over haar keel gegeven, ik zag dat mijn moeder enorm bloedde uit de vele wonden in kaar hals. Ik zei tegen mijn moeder: "Het spijl me, het zijn de ivetten mn ons ge loof. Ik bedoelde daarmee dat ik handeldevolgens de wetten van de islam. Vanuit mijn geloof vind ik nog steeds dat ik rechtvaardig heb gehandeld en dat mijn moeder ge kregen heeft wat ze verdiende. Ik heb dan ook geen spijt mn wat ik Andere voorbeelden volgen: ont voering, bloedwraak, bruidsprij zen, nuwelijken om verblijfsver gunningen. Zaken die in het Turkse strafrecht minder zwaarof niet beboet worden, omdat ze niet vreemd zijn aan de Turkse cul tuur, kunnen in Nederland op heel wat steviger straffen bij de rechter rekenen. Moeten culturele omstandighe den van verdachten meegewogen worden bij het bepalen van straf en strafmaat? Yesiigöz vindt van niet. „Als zoiets één keer wordt goedgekeurd moeten we reke ning houden met meer slachtof fers van erekwesties. Meestal zijn dat vrouwen. En dat wil ;k niet op mijn geweten hebben." Moeten Nederlandse rechters zich verdiepen in de cultuur van aan hen voorgeleide verdachten van Turkse afkomst? „Verdiepen, nee, dat zou wat veel gevraagd zijn. Maar kennis nemen van..? Ja." Kor Kegel Geen overbodige luxe: Rotterdam krijgt een raad voor religies en le vensbeschouwingen. Het initia tief ligt bij enkele kerken en orga nisaties, die een permanente dia loog op gang willen brengen, met alleen om het onderlinge begrip te vergroten, maar ook om de sa menleving in de Rijnmond te in spireren tot een hernieuwd, inter cultureel besef van normen en waarden. Het gemis hieraan doet zich voelen, vooral waar mensen hun eigen gang gaan zonder reke ning te houden met anderen. Er is vaak een oppervlakkig denken, een niet-nadenken. De ontzuiling heeft de westerse wereld dan wel bevrijd van beklemmende regels en voorschriften, maar de verkre gen vrijheid is vooral aangewend vooreen huisje-boompje-beestje- individualisme. Gelukkig zijn er bewegingen die serieus filosofe ren over het verdere verloop van de evolutie, over de bedreigingen van de natuur, over wereldvrede en over menswording, maar hun ideeën zyn - nog? - geen alge meen gedachtegoed. Een dialoog tussen andersdenkenden kan een wenkend perspectief opleveren. Daarin ligt vooral de waarde, die de raad voor religies en levensbe schouwingen kan krijgen - zeker als de dogmatiek van sommige leerstelsels vermeden of gerelati veerd wordt. Dat zal niet altyd meevallen. Toen dominee Hans Visser, mede-initiatiefnemer van de raad, onlangs voorstelde om in de Pauluskerk niet meer de Twee de Kerstdag, de Tweede Paasdag en de Tweede Pinksterdag te vie ren maar in plaats daarvan aan dacht te schenken aan feestdagen uit andere godsdiensten, kreeg hij uiteenlopende reacties. Naast veel bijval kreeg Visser ook kri tiek, die volgens hem vooral ver klaard kan worden uit een angst voor islamisering. Een rare angst, die vaak aan xenofobie grenst. Er zijn in Rotterdam trouwens meer moslims dan gereformeerden en ik ken geen god die dat erg vindt. Een dialoog over levensvisies kan verhelderend uitwerken: het kan geen kwaad als meer mensen zich verdiepen in zijnsvraagstukken, zoals: wat is de zin van het leven, waartoe zijn we op aard, waar heen, waarvoor? - en dan bena derd vanuit verschillende invals hoeken. Dat kan ieders denken bevruchten en daarom verdient het idee een positieve grondhou ding. Voorwaarde is wel dat de tot nu toe deelnemende organisaties open staan voor meer denkrich tingen. Tot nu toe gaat het om het Convent der Kerken, de Stichting Platform Islamitische Organisa ties Rijnmond (SPIOR),de stich ting Kerkelijk-Soriale Arbeid, het Gereformeerd Centrum voor Wel- zijnsbehartiging, het Katholiek Centrum voor Welzijnsbeharti- ging, het Humanistisch Verbond, het interreligieuze Bahai en het Spiritueel Café Rotterdam. Het is goed dat ze contact zoeken met vertegenwoordigers van de joodse en hindoestaanse gemeenschap in de stad, maar daarmee zijn we er nog lang niet. Ik mis bijvoor beeld boeddhisten, antroposofen, theosofen, Rozenkruisers, poly- theïsten, vrijdenkers en gewone heidenen (die wel degelijk een le vensbeschouwing kunnen heb ben). Ook de filosofen van Eras mus, het Pierre Bayle-genoot- schap en het Kenniscentrum So ciaal Investeren staan voor de uit daging een steentje bij te dragen, „Iedereen kan aanschuiven," zegt dommee Visser uitnodigend - al verwacht hij niet dat de Jehova's G|tuigen spontaan meedoen. In Amsterdam en Den Haag zijn al raden voor religie en levensbe schouwing opgericht en het mis staat ook in de stad van geen woorden-maar-daden niet als reli gieuze en beschouwelijke organi saties rond de tafel willen zitten. Actuele aanleidingen zijn er bij de vleet. Soms elders in de wereld, denk aan paus Johannes-Paulus II die met een esoterische ziens wijze op hemel en hel komt („niet zozeer fysieke plaatsen als wel toestanden van bewustzijn"), of neem de Marokkanen die boos zijn omdat het NOS-joumaal hun nieuwe koning beledigd zou heb ben (hoe voorkom je een conflict tussen mieten en islamieten?). Soms zullen de thema's stedelijk van aard zijn: multicultureel op- zoomeren, een rechtvaardige ver-, deling van de welvaart, gezamen- lijk gebruik van accommodaties, inburgering van nieuwkomers. Prima. Dan kan ook de gemeente raad iets aan die raad hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6