14 'Het eerste doel was drama maken' Instinct: zouteloze eco-thriller Jungle Jack ontmoet gemene filmbaas Vlakke highschool-komedie Zwaar gehandicapte Heather Rose speelt hoofdrol in 'Dance me to my song' Speelfilm Lef naar Toronto Op dronk! Permanent déja vu-gevoel Bioscoop top 5 Rotterdams Dagblad I Woensdag 4 augustus 1999 De hoofdrol In 'Dance me to my Song" van de Australische filmma ker met Nederlandse wortels Rolf de Heer Is voor de zwaar gehandi capts Heather Rose. Ondanks haar onvermogen om te spreken of zelf standig handelingen te verrichten, zet zij een vrouw neer In een fictie verhaal die toevallig dezelfde ziek te heeft. Daarbij worden erotische scènes niet uit de weg gegaan. Door Marc Floor Het script voor de nieuwste film van de Australische regisseur Rolf de Heer kent een wonderlij ke geschiedenis. Het is geschre ven door twee gehandicapten, de een spastisch verlamd en de an der gebukt onder het chronisch vermoeidheidssyndroom, en via een Intemet-ehatbox tot stand ge komen. 'Dance me to my song' heeft daarmee wellicht de toon ge zet voor scriptschrijven in de een entwintigste eeuw. Rolf de Heer is een van de meest vooraanstaande filmmakers in Australië. Zijn oeuvre van kleine, persoonlijke films is goed voor een reeks aan internationale prij zen en nominaties. Zijn laatste film 'Dance me to my Song' werd vorig jaar onder meer genomi neerd voor een Gouden Palm op het festival van Cannes. Te koud Zoals de naam al doet vermoeden, heeft De Heer zijn wortels in Ne derland- Hij werd in 1951 geboren in Heemskerk en emigreerde op zijn achtste met zijn familie naar Australië. Reden volgens De Heer; „Mijn vader vond het te koud in Nederland." Dit jaar keer de hij voor het eerst in veertig jaar terug op zijn geboortegrond, in byzijn van zijn Australische vrouw en kinderen- „Ik wilde hen de Keukenhof laten zien. Dat had Filmmaker Rolf de Heer. Foto Niels van der Hoeven/Rotter dams Dagblad mij betoverd toen ik een kind was, dat is mijn sterkste herinnering aan Nederland." Het idee voor De Heers 'Dance me to my Song' is afkomstig van de Australische Heather Rose. Zij is geboren met een zeer ernstige vorm van spastische verlamming en zodanig misvormd dat ze voor vrijwel alle handelingen afhanke lijk is van anderen. Haar lichame lijke vermogens beperken zich tot het bedienen van de joystick waarmee ie haar rolstoel kan be sturen en tot het moeizaam in drukken van de knoppen op haar spraakcomputer. Want ook de ga ve tot spreken is Rose door haar handicap ontzegd. Betekenis Rolf de Heer kende Heather Rose van een van zijn eerdere films 'Bad Boy Bubby' uit 1994. „Daarin had zij een kleine rol," vertelt hy, „maar het was een ervaring die haar leven veranderde. Ze had eindelijk het gevoel dat ze iets van betekenis kon doen. En het was voor haar heel belangrijk dat gehandicapte mensen ook op het witte doek werden vertegenwoor digd." Het toeval val dat Rose na de vol tooiing van 'Bad Boy Bubby' via een ehatbox voor gehandicapten in contact kwam met Prederiek Stahl, diezonder dat ze het van elkaar wisten als geluidsman aan dezelfde film had meege werkt. Door het chronisch ver- Heather Rose als Julia inde amen van de vreemdeling (John Brumpton), voor wie ze sterke erotische gevoelens heeft Rolf de Heer: 'Door de seksualiteit van gehandicapten niet te tonen, pleeg je verraad aan de feiten.' FotoGPD moeidheidssyndroom was hij evenals Rose aan huis gekluis terd. Samen besloten ze via digi tale weg een script te schrijven, waarin een gehandicapt persoon centraal zou komen te staan. Na veel aandringen van Rose pak te Rolf de Heer het script uitein delijk op. Na wat stevige wijzigin gen in het scenario, dat immers door twee onervaren personen was vervaardigd, is het verhaal van Rose en Stahl verfilmd tot 'Dance me to my Song'. Het is een opmerkelijke film geworden, doordat Heather Rose zelf de hoofdrol voor haar rekening heeft genomen. 'Dance me to my Song' is het ver haal van de ernstig gehandicapte Julia, die wordt geterroriseerd door haar verzorgster Madelaine (Joey Kennedy). Als op een dag Julia een passant haar huis in weet »,e lokken, ontstaat er een strijd tussen Julia en haar ver zorgster Madelaine om de gunst van deze aantrekkelijke vreemde ling Eddie, gespeeld door voorma lig Australisch Kung Fu-kampi- oen John Brumpton. „Het eerste doel van Heather was om een drama te maken," vertelt De Heer over de film. „Het moest geen verhaal over gehandicapten worden. Dat is tot op zekere hoog te onmogelijk ais zij de hoofdrol speelt, maar waarde film in slaagt is dat je eerst wordt geconfron teerd met een gehandicapt per soon, en haar later gewoon bekijkt als het karakter Julia. Het is een strijd tussen twee vrouwen, Julia en Madelaine, en het publiek is uiteindelijk op de hand van Ju- ha." Hoewel Heather Rose een rol speelt, laat zij in 'Dance me to my Song1 veel van zichzelf zien. Het zagende, knorrende geluid dat zij voortdurend voortbrengt wordt op volle sterkte gebracht en ze is meermaals naakt te zien. Boven dien bestaat de climax van de film uit een erotische scène tussen Ju lia en de vreemdeling die zij in huis heeft gehaald. „Dat heeft Heather allemaal zelf in het script geschreven hoor!" antwoordt Rolf de Heer op de vraag of dat allemaal niet wat te vergaat. „Zy wilde een naakscène aan het begin van de film om het publiek er meteen vrede mee te laten hebben. Dan kunnen de kij kers later in de film niet meer ge schokt zijn wanneer zij op ero tisch gebied verder gaat. Of ik het zelf aanstootgevend vond? Het zal mij interesseren wat de mensen ervan vinden. Hadden we het al leen bij de suggestie aan seksuali teit gelaten, dan pleeg je verraad aan de feiten" Boos „Ik heb genoeg ervaring met der gelijk materiaal om te weten wat mensen ervan gaan zeggen," ver volgt hfj. „Ik herinner mij een voorval na de vertoning van 'Bad Boy Bubby' op het filmfestival van Londen. Een vent uit de zaal werd boos op mij omdat ik in die film gi nandieapten zou exploite ren. Hij dacht dat ik ze gewoon in hun rolstoel naar de filmset had geduwd en ze vervolgens dwong te doen wat ik wilde. Een belache lijk idee natuurlijk." Op 'Dance me to my Song' heeft De Heer veel heftige reacties ge had, waaronder een aantal zeer positieve. Zo deed de film hoofd rolspeelster Heather Rose weer verzoenen met haar familie, die haar eerder vanwege haar ziekte had verstoten. „Haar familie vond haar handicap te moeilijk om mee om te gaan," vertelt De Heer. „Ze dachten dat Heather naast haar spastische verlamming ook stom en dom was. Dat is ook de eerste indruk die je krijgt, als je er niet te veel bij nadenkt. Maar de fami lie zag de film, en huilde als gek ken. Sindsdien gaan ze anders met Heather om, ze zien haar nu als een menselijk wezen. Dat had den ze daarvoor nooit gedaan." Te zien in Venster 1 Toronto De speelfilm 'Lef (Guts) van de Nederlandse re gisseur en producent Ron Ter- maat is geselecteerd voor het internationale filmfestival van Toronto. De rolprent beleeft op dit Canadese festival (van 9 tot 18 september) zijn wereldpre mière. De Nederlandse pre mière is eind september op het Nederlands Filmfestival ui Utrecht 'Lef is volgens de makers een eigentijdse tragi-komische lo- vestoryHoofdrolspeler Olivier (Viggo Waas) werkt met zijn vriend Luc (Rick Engelkes) aan de film van zijn leven maar wordt verliefd op de speelse Mariëlle (Alice Reys) en moet dan kiezen tussen de illusie van het celluloiden het grillige leven zelf. Ron. Termaat regisseerde eer der de korte film 'De schoor steenveger' en tv-series als "Recht voor zijn Raab', 'Con sult' en 'Hotel Amor'. Zijn tv- film 'Chopsticks' werd rr 1996 bekroond met de ASN-ADO- mediaprijs en de Prix Europa van de Europese Unie voor beste televisiedrama. Voor de productie van de no- budgetfilm 'Lef1 richtte Ter- maat de productiemaatschap pij CV LEF op, samen met me- deproducente Marijke Kloos terman en een aantal stille vennoten. Rottofd*iM Qj<fclad/040Ö99/8rai Palhè Ctfwnas Door René R. Kastelein t 'Instinct' is het verhaal vair antro- poioog Ethan Powell (Anthony Hopkins), een wetenschapper die mensapen bestudeert en lang- zaamaan dermate gefascineerd raakt dat hy zijn wetenschappelij- P ke bestaan inruilt voor een be- staan te midden van de apen. De camera registreert hoe hij in het woud verrekijker en Nikon aflegt, 1 zich niet meer beschermt als het regent en opgenomen wordt in de kring van apen. Of zo'n bestaan l na de aanvankelijke fascinatie om door anen als aap gezien te wor- den, maandenlang interessant blij ft, zelfs maar hoe hy in de drie jaar van zijn verblijf onder apen 1 zyn shirtje wast, dat in alle flash- backs over dnej aar geen moment van kleur verschiet, blijft onver- f meld. In de opening van de film leren we hem kennen als moordenaar, die drie parkwachters om het le ven heeft gebracht en door FBI- agenten het land wordt binnenge voerd, want de Amerikaanse over heid laat haar gemeen met in het buitenland executeren, Hopkins speelt hier een variatie op zijn rot als Hannibal The Cannibal' Lee- ter, een levensgevaarlijk man die in tegenstelling tot de heersende 1 conventies sympathieke trekjes krijgt, al is hij eng. De scenaristen 1 voeren Cuba Gooding Jr. op als de briljante advocaat die de sinds i zijn moorden zwijgende weten- l schapper wil analyseren. De setting voor zijn analyse is hoogst ongebruikelijk, ongeloof- waardig zelfs. Wetenschappers mogen doorgaans werken in een omgeving die hen de ruimte biedt hun vak naar behoren uit te oefe nen, de scenaristen van deze film laten hem werken in een gevan genis, en niet zomaar één: het is de meest primitieve van de Ver enigde Staten. Knuppel Het is bepaald een zwaktebod; de scènes waarin de psycholoog het werken bijkans onmogelijk wordt gemaakt door het ingrijpen van sadistische bewakers, die_de we- tensehapper graag een lesje Ieren i met hun knuppel, is volstrekt misplaatst in deze film, die toch vooral een psychologisch drama wil zijn. Hetzelfde geldt voor de 'gekken' die Turteltaub in deze film laat rondwaren, stereotypes waar de honden geen brood van lusten. In de loop van de analyse worden de rollen van analist en patiënt omgedraaid. Gooding krijgt, naar analogie van de rol die Jodie Foster in eerder genoemde film tegenover Hopkins speelde, de levenswijsheden van de ge stoorde man aangereikt. Resultaat van deze analyses is dat de analist, en met hem de kijker, even voor de eindtitels in flash back krijgt opgediend waarom Pov/el zijn moorden pleegde - als of er van het incident nooit een proces verbaal is opgemaakt en de intelligente analist zijn huiswerk dus niet heeft gedaan. Hier is, be grijpt de kijker dan eens te meer, een scenarist aan het werk die z'n huiswerk heeft gedaan. Tur teltaub kon na 'While You Were Sleeping' in Hollywood een potje breken - en dat is exact wat we za gen gebeuren in deze zouteloze, van jatwerk aan elkaar hangende eco-thriller met trekjes van een gevangenisdrama. Te zien in Pathé 7 en Arcaplex (Spijkenisse). Door Marc Floor Je ontkomt er niet aan om teken films voor in de bioscoop te verge lijken met wat de Disney-studio's op dat gebied afleveren. Echt eer lijk is dat niet, want daarmee leg je de lat wel erg hoog. Toch roepen de makers van tekenfilms meest al zelf ai de associatie op. Want wat Disney produceert, dient ai- om als inspiratiebron, of minder netjes gezegd: wordt breed geko pieerd. Wie de aankondiging van 'Jungle Jack II - De Stoere Filmster' ziet, denkt ook in eerste instantie met een Disney-productie van doen te hebben. Maar de tweede teken film in de reeks over het animatie wezentje Jungle Jack komt uit een heel andere hoek. De oor spronkelijk in Deense taal gespro ken film is een Deens-Nonrs-Fm- se coproductie, uit 1996 alweer. Pluizig Het is dus een flink aantal jaren geleden dat Jungle Jack II werd uitgebracht, en nu heeft de Ne derlandse distributiemaatschap pij RCV besloten na een succes volle'roulatie van de film door heel Scandinavië het ook maar in Nederland te proberen. Het is ten slotte zomer, en schoolvrije kin deren vervelen zich snel. Jungle Jack is een ondefinieer baar wezentje, dal nog het meest aan een koalabeertje doet den ken. Het is pluizig, heeft grote Jungle Jack en zijn vossenliefje Rita in 'Jungle Jack H'. FotoöPD ogen en immense oren, waarmee de kinderharten aan het smelten gebracht moeten worden. De stemmen aan de Nederlandse Jungle Jack en zijn vriendjes wer den geleend van onder meer Lau ra Vlasblom, Carol van Herwijnen enFayLovsky. In zijn tweede bioseoopavontuur wordt Jungle Jack het slachtoffer van een gemene filmbaas, die hem tot hoofdrolspeler in zijn nieuwste film wil maken. De mer chandising is alvast in grote hoe veelheden gefabriceerd, dus er is hem wel wat aan gelegen het beestje daadwerkelijk in handen te krijgen. Maar Jungle Jack leeft tussen zijn vriendjes in het regenwoud en laat zich niet gemakkelijk uit zyn paradijsje lokken. Waarop de fitmbaas het woud simpelweg platbrandt om zo zijn hoofdrol speler eenvoudig te pakken te krijgen. Het is voor de kindertjes alvast boodschap nummer een: kapitalisme en natuur gaan nooit samen. Jungle Jack wordt m de zwaar be waakte filmstudio's gevangen ge zet en gedwongen zijn filmrol te spelen. Dat gaat aanvankelijk met tegenzin, maar al snel valt het beestje voor de geneugten "an het luxe-leventje als filmster. Geluk kig is er nog het vossenliefje Rita die haar Jungle Jack erop wijst dat vrijheid belangrijker is dan de overvloed. Een ontsnapping volgt, wat de filmbaas uiteraard niet op zich laat zitten. Kinderlogica Jungle Jack II is volgestouwd met kinderlogica. Verstopt Jungle Jack zich opnieuw in een bos, dan laat zijn rijke achtervolger ge woon het hele woud omheinen, om te wachten tot het herfst wordt en de bladeren van de bomen val len. Dan zie je vanzelf Jungle Jack tussen de kale takken verschij nen. Het is op zich niet erg dat een kinderfilm wat kort door de bocht gaat, maar Jungle Jack II gaat wel erg ver. Veel storender is de moralistische toon van de film, die opmerke lijk genoeg voor een Europese film veel sterker is dan we van de andere kant van de Atlantische oceaan zijn gewend. Zo ongeveer elk maatschappelijke misstand wordt in anderhalf uur aange roerd, van het ecologisch waag stuk tot de bio-industrie, van dis criminatie tot de macht van het geld. En dat terwijl de film rustig een oerdom filmsterretje heel blond laat zijn, en Jungle Jack II overduidelijk is gemaakt om de kassa te laten rinkelen. Maar het grootste minpunt aan de film is de slechte kwaliteit van de tekeningen. De achtergrond is prima voor elkaar, maar de we zentjes als Jungle Jack en zijn vriendinnetje Rita willen maar niet zo vertederen als de gemid delde Disney-ereatie. Ze zijn er zonder twijfel op geïnspireerd, maar missen de charme en zyn minder expressief. En zo'n slecht getekend karakter als de film- baas, zou er bij Disney niet door komen. Het geeft Jungle Jack II een goed koop aanzien, wat in combinatie met een verhaal dat wat originali teit betreft bepaald niet uitblinkt, tot de conclusie leidt dat de film alleen is te gem eten voor kinde ren die zich r >mervakantie wel heel erg vc Te zien ia Cinerama J, Pathé 2 en Arcaplex (Spijkenisse). Door René R. Kastelein 'Home Alone 3' was het regiede buut van Raja Gofcnc-lJ, editor sinds de vroege jaren tachtig van uiteenlopende amusementsfilms als 'Pretty Woman', "Mrs Doublfi- re' en 'Miracle on 34 th Street'. Never Been Kissed Before', haar tweede lange speelfilm, is een ko medie over een bureauredactrice by de 'Chicago Sun Times' die de kans krijgt zich als journaliste te bewijzen, met een reportage over het studentenleven op haar oude school. Jodie Gelier heet ze, vertolkt door co-prodycente annex Hollywood lieveling Drew Barrymore. De door haar baas ondergewaardeer de bureauredactrice kiest in haar eerste opdracht niet voor de ob serverende reportage, maar be sluit zich te verkleden als high- school meisje en undercover te gaan. De conclusie mag duidelijk zijn: ze is totaal ongeschikt voor haar vak. Liefhebbers van het genre, die smullen van de midden-, soms zelfs laat-twintigers die steevast tevergeefs worden verkleed als 18-jarige, waardoor een film aan de basis ai niet echt stabiel is, kunnen hier hun hart ophalen, Barrymore, van wie we, hoewel vaak getypecast, menig fraaie rol zagen, wordt niet alleen uitgedost in a-typische pakjes, maar wordt in flashbacks ook opgevoerd als het lelijke eendje dat vroeger zo gepest werd, maar nu een tweede kans krijgt. Haar interesse voor een intelli gente en gevoelige leraar Engels, die dom genoeg is niet te vragen Chablis 1998 Philibert Ducard 75d Tj J 99 IS,-97 LL/% i„ dithuih.jnjndc Call 4x Call bel 023 56 60 S5sJ waarom de 25-jarige zich als tie nermeisje verkleedt, krygt zwaar weer te verduren. Het verhaal wil dat de nieuwbakken reporter geen onderwerp kan vinden en door haar baas wordt opgezadeld met een verborgen camera, zodat de hele redactie mee kan kijken om haar te helpen bij het vinden van een onderwerp. Serieus, ik verzin het niet. De uitwerking van die plotlyn voorziet in een voorspelbaar con flict, het overgrote deel van de film zien we Gelier bezig de sym pathie te winnen van de drie po pulaire meisjes, teneinde prom- queen te kunnen worden. En wat denkt u, zou het lukken? Inleving in de gedachtewereld van deze schijnbaar intelligente vrouw is aldus geen eenvoudige opgave in deze vlakke, mierzoete highschool-komedie. Te zien in Cinerama 3, Pathé 2 en Arcaplex(Spijkenisse). artiest The Ultra Montanes a I b u The Ultra Montanes' label Lakota records 38.32 mm "Waar heb ik dat eerder gehoord?' is de eerste gedachte die opkomt bij het beluisteren van de openingstrack 'Agmg Starlet'van The Ultra Mon tanes. Natuurlijk, dat klinkt als The Undertones: de jongens die samen met zanger Feargal Sharkey m 1978 met 'Teenage kicks' popgeschiede nis schreven, maar in de daarop volgende jaren langzamerhand uit het zicht verdwenen. De ook uit Ierland afkomstige Ultra Montanes lijken de draad te willen oppakken waar hun idolen stopten. En daar zaten we nou net niet op te wachten. Goed, de gitaren klinken verantwoord 'retro', de songs zijn lekker kort, catchy en puntig, maar het knagende gevoel blijft datje het allemaal er gens eeider hebt gehooid. Bovendien biyken de zangeapaeiteiten van Rory O'Keefe wel heel beperkt. Producer Charlie Francis (o.a. REM) heeft zijn best gedaan, en bij vlagen lijkt de band even los te komen van het zelf gekozen juk van het verleden. En dan klinken de Ultra Monta nes eigenlijk best leuk, als een vrolijk jeugdig punkbandje boordevol energie. Maar die momenten duren maar even. Wat overblijft is een per manent déja vu-gevoel, en daar doet de band zichzelf en de luisteraars geen plezier mee. EricBorsie

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 8