15 F a tri S PA R TA-WIL LE MII Feyenoord verlost van 'Arena-complex' Gronkjaer zes weken uitgeschakeld Bonaventure 'Piqué gaf de ruimte? die ik nodig bad' J EERSTE THUISWEDSTRIJD SPARTA SEIZOEN CLUB CARD Beleef 't mee in het nieuwe ENECO-Stadion! Tomasson: 'Lang geleden dat we zó goed hebben gespeeld' Rotterdams Dagblad Maandag 9 augustus 1 aan ower Door Marcel van der Kraan Amsterdam Wéér een schaal erbij, drie ton rijker en een complex armer. Voor Feyenoord kon het seizoen 1999-2000 niet zaliger beginnen. De 3-2 zege in de Arena had gisteren een veel diepere betekenis dan alleen het ophalen van de Jo- han Cruijff-schaaL De landskampioen, met de hand op de knip door de transferperio de heengewaggeld, presenteerde zich voor 50.000 man voortreffe lijk tegen de bekerhouder die ze- ventig miljoen uitgaf. ^Pesuinige Beenhakker versus de kooplustige Wouters: 1-0. Welis waar was de zuinigheid aan Rot- ^térdamse kant noodgedwongen, Ana^tr daardoor smaakte het zoet "der. overwinning de technische staf nog beter. Zonder frustraties dus in de start blokken voor een nieuwe compe titie, die voor Feyenoord vrijdag in Den Bosch start en die over vier weken al weer langs Ajax voert. Met vijf seizoenen dikke nederla gen aan de broek leek het erop dat de Rotterdammers het spook beeld van diepe ellende in de Are na nooit meer kwijt zouden raken. „Maar dat is dus voorbij/' trok Leo Beenhakker na afloop tevre den aan zijn sigaar. „Ook in dat opzicht is deze overwinning lek ker. Anders zou je er Inderdaad een Arena-complex aan overhou- den en knjg je straks weer dat ge zeik." In de spelersgroep van Feyenoord was in de aanloop'naar de con frontatie met de in de voorberei ding kwakkelende Amsterdam mers al een zekere gretigheid te bespeuren geweest. Jean-Paul van Gastel zei als aanvoerder dat het tijd werd om 'een ros' uit te de len. Al had Leo Beenhakker het met nodig gevonden om de 6-0 ne derlaag, van mei dit jaar, nog eens by zn volgelingen onder de neus te wrijven. „Nee, die stond hele maal los van alles. Toen waren we net kampioen geworden en waren we net vijf dagen met een paard door de gang gegaan." Progressie Afet de belangrijke pionnen Kees J'VliOL Wonderen, Jean-Paul van bjQasiei en Paul Bosvelt buiten de ba&is, waren de vooruitzichten „„voor Feyenoord overigens met zo rooskleurig geweest. Maar in Ier land (tegen Liverpool) en in de Kuip (tegen Aston Villa) werd al geconstateerd dat er nog steeds progressie zit in de kampioen, dat Patnck Paauwe een voorbeeldige centrumverdediger kan zijn, dat Bonaventure Kalou levensgevaar lijk is échter in plaats van nóést Julio Cruz en dat Bert Konterman als aanvoerder Feyenoord ook kan dragen. Al die ontwikkelingen kwamen gistermiddag in de Arena tol bloei. Feyenoord durfde voor het eerst sinds jaren te voetballen te gen de grote rivaal. Geen staart tussen de benen, niet eindeloos meer achteruit maar recht op het doel van Fred Grim af. De ouver ture van het seizoen 1999-2000 was daardoor een fris en spranke lend schouwspel, waarbij pure re clame werd gemaakt voor het voetbal met vleugelspelers, Cruijff Gronkjaer en Laudrup aan Ajax- zijde. Van Vossen en Kalou (voor dat hij naar het centrum verhuis de) aan Feyenoord-zijde. De Deen en de Ivoriaan behaalden de hoogste cijfers. Ze biachten het publiek op de banken en Johan Cruijff zal nog spijt krijgen dat hy het partijtje aan zich voorbij het gaan, Kalou kroonde zich bij Feyenoord tot de grote man, omdat hij bij alle doelpunten betrokken was. Bin nen een kwartier leverde hij de voorzet waaruit Jon Dahl Tomas- son de score opende. Twee minu ten later kopte hij zelf raak uiteen corner van Peter van Vossen en in de slotlase forceerde hij de vnje trap, die Patnck Paauwe als een projectiel in de bovenhoek vuur de. Tussen de 2-0 en de 3-2 zat een sterke fase van Ajax. Kort voor rust had Feyenoord even geen vat meer op de tegenstander en schoot Richard Knopper na een combinatie met Nikos Maehlas door het centrum raak. Een bijna identieke goal leverde in deel twee de gelijkmaker op, 2-2 van Gronkjaer. Maar die periode was niet zo verontrustend dat Been hakker zich zorgen hoeft te ma ken over de fitheid of een gebrek aan organisatie bij Feyenoord. Man of the match Bij de Stadionclub streden mini maal vier man om de titel 'man of the matchKalou, Dudek. Konter man en Paauwe. Op het eerste ge zicht zou die prijs, vanwege z'n betrokkenheid bij alle goals, voor Kalou moeten zijn. Maar zonder Dudek, Konterman en Paauwe zou Feyenoord tegen de droom- voorhoede Gronkjaer-Machlas- Laudrup nooit overeind zijii ge bleven. Konterman was formida bel, was van de eerste tot de laat ste minuut superieur en speelde zich voor de ogen van Frank Rijk aard in een keer weer in de Oran je-selectie voor de interland van volgende week tegen Denemar ken. Dudeks optreden was eveneens van internationale klasse. Zijn in tercepties, maar vooral zijn optre dens in de lucht bewezen dat de Pool ook nog steeds naar een ho ger niveau groeit. Paauwe heeft Leo Beenhakker van een lastig probleem verlost. De coach weet nu zeker dat hij Kees van Wonde ren in alle rust kan voorbereiden op het grote werk en vrydag in Den Bosch niet geforceerd te werk hoeft te gaan. SPARTA start de KPN-Telecompetitie met de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen op 12 augustus tegen Willem II. Voorverkoop via Ticketbox en maandag t!m donderdag van 10.00 tot 16.00 uur bij het ENECO-Stadion. Bel voor de folder 010 415 10 87. PAK UW VOORDEEL! ösrfuOovdfie Er zijn nog vier minuten te spelen, hoogste tijd voor PPP. Patrick 'Power' Paauwe zet zich op 22 me tervan Grimachtereenvrijetrap.ensnoeihardverdwijntdebaïachterdeAJax-doelman. Feyenoord komt op 3-2 en heeft de Johan Cruijff-schaal, een overwinning met een veel diepere betekenis dan alleen die 'eerste prijs'. Foto's John de Pater (Paauwe) en Cor Mulder/ANP AmsterdamAjacied Jesper Gronkjaer is ten min ste zes weken uitgeschakeld. De Deense vleugel spits brak in de wedstrijd tegen Feyenoord om de Johan Cruijff Schaal een middenvoetsbeentje in zijn linkervoet. Het ongeluk gebeurde terwijl geen tegenstander in zijn nabijheid was. Ook zijn landgenoot Brian Laudrup liep een blessu re op. Hij kneusde zijn rechteronderarm, nadat de Deen moest wijken voor de aanstormende en bui ten zijn doelgebied koppende Jurek Dudek. Laud rup is wellicht op tijd hersteld voor de eerste com petitiewedstrijd van Ajax, zondag tegen SC Heeren veen. De ziekenboeg bij Ajax begint intussen vol te lopen. Ook Vierklau, Tobiasen, O'Brien en De Cler zijn nog geblesseerd. Door de blessure van Gronkjaer zal Ajax-trainer Jan wouters voor de positie van linkerspits moeten kiezen tussen Wamberto en Kevin Bobson. Ook Ar- veladze heeft al als linker-en rechterspits gespeeld, maar de Georgiër is een pure centrumspits en speelt met tegenzin aan de zijkanten. Ook John Nieuwenburg speelde als rechtsback op een voor hem bijna vreemde positie, maar was des ondanks een tevreden mens. „Het ging lekker," zei de tegenstrever van Peter van Vossen en later Tininho. „Sinds de B-junioren had ik geen rechts back meer gestaan, maar het gaat met de week be ter. Ik heb het ook prima naar mijn zin. Jammer, dat we niet hebben gewonnen. In de eerste helft hebben we de wedstrijd weggegeven. Door fouten kwamen we onnodig met twee-nul achter. Daarna hebben wedstrijd goed opgepakt. Op basis van de tweede helft hadden we zelfs verdiend om te winnen. Maar ja, Dudek keepte wel heel goed," Dean Gorré zat met de andere 'bannelingen', Hoek stra, Rudy en Mensah, op de tribune. Zij moeten per se weg en behoren ook niet meer tot de A-selec tie. Volgens Ajax hadden deze spelers allang weg kunnen zijn, maar het viertal weigert zomaar naar elke dub te gaan. Gorré heeft een aanbieding van de Spaanse tweede klasser Compostella afgeslagen. „Hij wacht op een betere club," zegt zijn zaakwaarnemer. Voor Hoek stra is belangstelling uit Engeland en Mensah wordt door Italiaanse Serie A-clubs gevolgd. Door Sjoerd Bootsma Amsterdam Hij had van Leo Beenhakker de opdracht gekre gen het veld breed te houden. Leergierig en trouw als Bonaven ture Kalou is hield hij zich aan de woorden van zijn trainer. Dat ook Ajax-bewaker Mitchell Piqué hem alle ruimte zou geven om te excel leren, dat had de bij alle drie de treffers betrokken balgoochelaar uit Ivoorkust nooit durven dro men. „Hij gaf mij precies de een, twee meter ruimte die ik nodig had," glunderde Kalou na afloop. „Daar mee kon ik precies het verschil maken. Hij was ook niet agressief genoeg; ik kreeg elke keer de tijd om een actie te maken." De Afrikaan was blij met zijn kop doelpunt uit een hoekschop van Peter van Vossen, waardoor Feye noord op 2-0 kwam. „Ik weet dat ik een goede kopper ben. We trai nen veel op standaardsituaties, maar het blijft afwachten of het in een wedstrijd lukt. Tomasson gaat als eerste naar de eerste paal, daarna kom ik. En het lukte van- Het succes past in de strategie van de 21-jarige aanvaller. „Vorig seizoen was niet slecht, ook al om dat de mensen niet veel van mij verwachtten. Maar dit jaar wordt op meer ge rekend." „Ik wil zelf ook tot de beste spelers van Feyenoord horen. Ik heb daar tijdens mijn vakantie in Ivoor kust rustig over nagedacht. Dat was heel relaxed, familie opzoe ken en zo, je kent het wel. Die draad heb ik in Nederland opge pikt Ik heb tijdens het trainings kamp ook veel aan krachttraining gedaan. Ik wil sterker worden. En ik moet zeggen, ik voei me lekker. Ook omdat mijn vriendin, die an ders in Ivoorkust woont, nu drie maanden by me blijft, Dat geeft mij een goed gevoel." Concurrentie „Het is lang geleden dat we zó hebben gespeeld," wist een ande re schutter, Jon-Dahl Tomasson. ,Het is echt een paar maanden ge leden dat het zo goed ging. Ik merkte het ook. Met de week wordt het beter. Misschien komt het ook wel omdat de concurren tie weer groter is. Hoewel ik die extra strijd niet nodig heb; ik train altijd goed." Bert Konterman genoot op de achtergrond. De derde aanvoer der had bij absentie van invaller Jean-Paul van Gastel en Kees van Wonderen de Johan Cruijff-schaal in ontvangst mogen nemen, maar Johart Cruijff-schaal Feyenoord-Ajax 3-2(2-1) 13, Tomasson 1-0, 15 Kalou2-0,45. Knopper 2-1,53. Gronkjaer 2-2,86. Paauwe 3-2 Scheidsrechter. Luinge, Toeschouwers: 44.500. Gele kaart. Van Vos sen, KaJou (Feyenoord), Piqué {Ajax)- Feyenoord: Dudek; Van Gobbel, Konter man, Paauwe, Bzasa; Gyan, Tomasson (65. Tiiunho), De Visser; Kaiou {8? Van Gastel), Cruz, Van Vossen (65 Cairo) Ajax: Grim, Nieuwenburg, Verlaat. Van Halst (46 Dam), Piqué, Winter, Knopper, Witschge, Laudrup (84 Wamberto), MachJas. Gronkjaer {82 Arveladze) liet dat aan Vin Gastel over. „Dat is toch leuk voor hem. Die jongen heeft door die blessure een verve lende tijd doorgemaakt. Daarom." De Rouvener vond 'weer een prijs' het lekkerste aan de over winning. „Ik staar mij niet blind op 20'n uitslag. Kijk, veel mensen draaien het toch zo zoals zij het willen. Ze vinden het normaal als wij winnen, maar by een neder laag was weer 'bewezen' dat we geen echte kampioenen zijn. Ze denken maar. Wij moeten gewoon doorgaan. Tot vrijdag staan Den Bosch en Feyenoord op nul pun ten." De mandekker, die Maehlas uit de wedstrijd speelde, had ook de minder goede kanten van Fey enoord ontdekt. „In een wedstrijd heb j e rustmomenten nodig. Mak dan moet je niet - zoals wy nu soms - gaan lopen kloten rond de middenlijn. We moeten nog beter op balbezit leren spelen." Libero Patrick Paauwe was niet alleen matchwinnaar, de linkspoot speelde andermaal een knappe partij als libero. „Ik voel me thuis op die plek. Links op het midden veld of op deze positie, dat ligt mij wel. Al heb ik, in de jeugd van PSV voor het laatst achterin gespeeld/' her innerde Paau we zich. Hij straalde veel rust uit. „Ach, ik blijf mijzelf, waar ik ook sta. Voor Feye noord is het een mooie bijkom stigheid dat er nu een links- en een rechtspoot achterin staan. Dat is toch fijner dan twee rechtspo- ten." Van zijn doelpunt had Paauwe ge noten. „Ik probeer debednet een beetje met de buitenkant van de wreef te raken. In de eerste hèlft was het iets te veel wreef, toen ging die bal ook naast. Maar je zag het met het doelpunt: een beetje buitenkant, dan gaat die bal draai en, zweven. En reken maar dat hy dan hard voor een keeper aan komt." Jan de Visser had het in zijn eerste grote wedstrijd niet ge makkelijk. De middenvelder stond tegenover Richard Knop per, die Ajax kort voor rust terug inde race bracht. „We hadden verwacht dat Winter rechts op het middenveld zou spe len en niet Knopper. Afgesproken was dat Patnck Paauwe en ik om de beurt Winter zouden oppak ken. Maar dat werd dus Knopper en dat was even wennen, Daarbij kwam dat je elkaar in dit stadion niet kon verstaan," aldus de.rgid- denvelder, die met een pleisteAop de r.eus - souvenir van een bot sing met Maehlas - de Arena-ver liet. Jurek Dudek, die Feyenoord hi de eerste helft met een serie stérke reddingen iang 'op de nul' hieM, was dolblij met de winst „Alle voorgaande wedstrijden hier wa ren rampen," besefte Feyenoords doelman.Ajax won alles met gro te cijfers, 2-1 was de kleinste ne derlaag. Maar vandaag hebben we kunnen zien dat Ajax goede spe lers heeft, maar dat alleen is niet genoeg. Wij hebben de eerste prijs binnen." In een zonnige stemming. Neem daarom nu een supervoordelig zomerabonnement (3 maanden voor ƒ95,-) en ontvang een schitterend Erasmusbrugbadiaken cadeau! Vul snel de bon in! I Naam: l Adres: Postcode l Telefoon: envetó

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3