7 Zware artillerie beukt op rebellen Dagestan Premier Servië sluit rijen rond Milosevic Servisch geweld 'vergat' tombe van Murad Crècheschutter in VS doodde ook postbode Turbinerel eerste test voor regering-Barak Del Ponte: Eerst naar Den Haag dan de Balkan ,1 *C f Weer tragedie voor Kennedy's Verzetsleider krijgt zendtijd Wervelstorm: flinke schade Explosie op politiebureau Doden door modderstroom Kannibalen opgepakt Korea's samen op voetbalveld Bom in school Noord-Ierland Moslimkrijgsheer ernstig gewond, zegt Moskou Dode bij protesten Salvadoraanse paramilitairen Warren Realty denkt al 'stilletjes' aan Witte Huis m Rotterdams Daf**' f i l -l v>, I ,v-"K' l tïi» 'V ld s„"3 5' ïw tt - 3 vi t- - >4^A Vrijdag 13 augustus 1999 New York Nog geen maand na de dood door een vliegongeluk van John F. Kennedy junior, zijn vrouw Carolyn en haar zus Lau ren Bessette, is de Kennedy-fami- lie dooreen nieuwe tragedie over vallen, Vandaag werd bekend dat dinsdag Anthony Stanislas Radzi- will, een neef van John junior, op 4-0-jarige leeftijd in New York aan kanker is overleden. Radziwill was de zoon van de zus van Jac queline Kennedy Onassis, Lee Bouvier, en pons Stanislas Radzi will, Jakarta De Oost-Timorese ver zetsleider Xanana Gusmao krijgt televisie-zendtyd voor het refe rendum over de toekomst van Oóst-Timor. Hij mag het gebied echter niet bezoeken. „Als de campagne-periode begint, zullen we Xanana alle gelegenheid ge ven om campagne te voeren op ra dio en televisie of op andere ma nieren," aldus de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Ali Alatas. Het referendum wordt op 30 augustus gehouden. Salt Lake City De wervelstorm die woensdag door de Amerikaan se stad Salt Lake City raasde, heeft voor ruim 300 miljoen gul dek schade aangericht. De storm etste een leven en er vielen 73 ge wonden. Doordat wervelstormen zelden voorkomen in Utah, waren talloze nieuwsgierigen de straat opgegaan om het fenomeen te be kijken. Zeker 121 huizen werden beschadigd, 34 daarvan zijn nu onbewoonbaar. Vooral het Delta Centrum, de thuisbasis van de profbasketbalclub Utah Jazz, leed zwaar onder het natuurgeweld. ManillaDoor een explosie in het bureau van dcFillpijnse federale recherche NBI in Manilla zyn vandaag minstens acht doden en eeq aantal 'gewonden gevallen. Onder de slachtoffers bevinden zich NBI-agenten en op het bu reau aanwezige verdachten van drugshandel. De oorzaak van de ontploffing is nog onduidelijk. Chfttagong Door modderstro men zijn vandaag in het zuidoos ten van Bangladesh zeker veer tien mensen om het leven geko men en vijftig anderen gewond geraakt. De ramp in het Aziati sche land is het gevolg van hevige regenval. Moskou Drie leden van het ver plegend personeel van een psy- ehiatisch ziekenhuis in Kazakhs tan zijn gearresteerd op verden king van kannibalisme. De man nen zouden in totaal zeven prosti tuees hebben gedrogeerd en ver moord en vervolgens stukjes van hun lichamen hebben gebruikt om vleesballetjes van te maken. ,S^>ul Arbeiders uit Noord- en Zuid-Korea hebben gisteren in Pyongyang een voetbalwedstrijd tegen elkaar gespeeld die in het teken stond van vrede en hereni ging. De partij werd afgewerkt bij zware regenval voor 30.000 jui chende Noord-Koreaanse toe schouwers. De Noord-Koreaanse Algemene Federatie van Vakbon den versloeg de Zuid-Koreaanse Confederatie van Vakbonden met 5-4. Het duel valt samen met de mogelijke lancering van een test raket door Noord-Korea. - Werklieden hebben gis teren een bom gevonden in een la gere school in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast. In een verwar- mingshok in de Doopsgezinde School in West-Belfast troffen zij een sporttas aan met daarin een bom, een geweer en munitie. De bom zat verstopt in een thermos- kan. De politie weet niet of het de bedoeling was de bom in de school of elders tot ontploffing te brengen. Ook is het niet duidelijk wie de bom heeft verstopt. MachatsjKala Russische eenheden hebben fnoslimopstan- delingen in Dagestan gisteren voor de zesde opeenvolgende dag vanaf de grond en vanuit de lucht gebombardeerd. Vol gens onderminister van Binnenlandse Zaken luitenant-gene raal Igor Zoebov zal binnenkort een 'omvangrijke operatie' beginnen om het gebied 'volledig te zuiveren'. Moskou meldt dat er sinds het be gin van de strijd, zes dagen gele den, meer dan tweehonderd bom- bardementsvluchten tegen de re bellen zijn uitgevoerd. By de ge vechten van gisteren werden tien moslimopstandelingen gedood, terwijl de Russische troepen geen verliezen zouden hebben geleden. Eén van de rebellenleiders, de Tsjetsjeense krijgsheer Chattab, zou volgens bronnen in Moskou ernstig gewond zijn by de gevech ten. De Russische strijdkrachten heb ben tot nog toe voornamelijk hun superieure vuurkracht gebruikt om de rebellen met gevechtsvlieg tuigen, geschutshelikopters en zware artillerie murw te beuken. Russische militaire autoriteiten zeggen dat een deel van de op standelingen het gebied probeert te ontvluchten om aan de beschie tingen te ontkomen. De rebellen lijken zich echter goed verschanst te hebben Sn de bergdorpen in de regio Botlich, nabij de grens met Tsjetsjenië. Moskou heeft het verlies van drie helikopters toegegeven. Bij één ervan kwam de piloot om het le ven en raakten negen militairen, onder wie drie generaals gewond. In Moskou zei president Jeltsin, na overleg met waarnemend pre mier Vladimir Poetin, er het vol ste vertrouwen m te hebben dat de opstand bedwongen zal wor den, 'gestadig, zonder haast, pre cies zoals gepland'. De strijd in Dagestan vormt de grootste bedreiging van het gezag van Moskou sinds de oorlog van 1994-96 in Tsjetsjenië. De opstan delingen worden aangevoerd door twee vooraanstaande comman danten uit die oorlog: Sjamil Ba- sqjev en Chattab. Poetin heeft ge zegd dat de opstand binnen twee weken zal zijn neergeslagen. De schattingen over het aantal re bellen lopen sterk uiteen, maar een Russische functionaris zei gisteren dat het er ongeveer 1200 zijn. Een voormalige paramilitair uit El Salvador slingert een steen weg tijdens een demonstratie in Sonsonate. De paramilitairen willen dat de regering hen pensioenen uitbetaalt als dank voor hun bestrijding van het linkse verzet in dejaren tachtig. De Sal vadoraanse president Francisco Ftores zei niet in te willen gaan op de eisen van de voormalige strijders. „We willen een cultuur van geweld niet belonen," zei de president. De gewa pende demonstranten stuitten bij hun protest gisteren op een grote politiemacht. De zwaarste gevechten braken uit in de stad Sonsonate, ongeveer 70 kilometer ten westen van de hoofdstad San Salvador. De demonstranten, gewapend met zelfgemaakte geweren, kapmessen en ijzeren staven, dreven de mobiele eenheid dermate in het nauw dat die op hen schoot. Een demonstrant kwam daardooi om het leven en drie raakten er gewond. De politie arresteerde, 33 protesterenden. Foto La Prensa Graflca/AP Belgrado De Joegoslavische premier Momrr Bulatovic heeft gisteren drastische wijzigingen in zijn kabinet doorgevoerd. Vol gens waarnemers gaat het om een goed-getimede poging om de rijen rond de Joegoslavische president Milosevic te sluiten. Met name de extreem-nationalistische Servi sche Radicale Partij heeft belang rijke ministersposten gekregen. Bulatovic heeft zeven ministers ontslagen en twaalf nieuwe aan gesteld, onder wie vyf leden van de Servische Radicale Partij. Hij gaf de verwachte wijziging op de Servische staatstelevisie door. Onder andere voormalig vice-pre- mier Zoran Lilic moest het veld ruimen. De socialist Lilic heeft zich de afgelopen dagen dikwyls geuit tegen de voortzetting van het conflict van de Joegoslavische regenng met de internationale gemeenschap. In de nieuwe regering zitten ver tegenwoordigers van de Socialis tische Servische Partij, de com munistische JUL van de vrouw van Milosevic en de Servische Ra dicale Party. Daarnaast zyn twee Montenegrynse partyen, die het bewind van de Joegoslavische president Milosevic steunen, in de regering vertegenwoordigd. Milosevic staat door aanhouden de protesten onder druk om af te treden, maar de opname van de Radicalen geeft aan dat hy dat niet van plan is en dat hij probeert het blok van 'hardline patriotten' rond zijn presidentschap verder te versterken. Kosovo Britse KFOR-soldaten hebben gisteren een vuurgevecht gele verd met bewapende Albanezen die een Servisch dorp in Kosovo hadden aangevallen. Volgens een woordvoerder van KFOR in Pris- tina zijn door de schotenwisseling TerwlJldeJoegoslavIschepremierMomlrBulatovicdrukbezigwasdrastiscSicwijziglngeninzIjnkabinetdoortevoerenjWarenAlbane- zen de slachtoffers van het reglme-MHosevlc aan het herbegraven In Velika Krusa. Foto Adam Butier/AP twee Albanese aanvallers gewond geraakt. Twee anderen zyn ge vangen genomen. De Albanezen vielen het dorp Gornja Brinjica ten noorden van Pristina binnen en gijzelden een Serviër. Dc andere dorpsbewo ners werd verteld dat ze nog vier entwintig uur de tyd kregen h* spullen te pakken en te verft ken. Na het verlopen van het ultirr tum hoorden KFOR-militam. geweerschoten en explosies Twee auto's verlieten kort daarna met hoge snelheid het dorp. KFOR-soldaten zetten met een oantserd voertuig de achtervol- 'n en wisten de aanvallers in <f,n bij een boerderij. Daar- 'en de Albanezen op de i „FOR-militairen. Een 5-jarig Albanees meisje kwam in Kosovo om, doordat een Frans KFOR-voertuig haar over reed. Het kind was aan het spelen rond een truck die geparkeerd stond in de noordelijke plaats Mi- trovica. De chauffeur startte de wagen zonder te hebben gemerkt dat het meisje daaronder was ge komen. New York—Acteur Warren Beatty overweegt een gooi te doen naar het Amerikaanse presidentschap tijdens de verkiezingen van vol gendjaar. Als reden geeft de 62-ja- rige acteur zijn ongenoegen met de huidige kandidaten van de De mocratische PartijAl Gore en Bill Bradley. Beatty die al jaren actief is in de Democratische Partij, zei gisteren in een vraaggesprek met de New York Times dat hij veel proble men heeft met de invloed die uit gaat van de hele zaak rond de fi nanciering van verkiezingscam pagnes. De tentakels van die zaak reiken tot in elk ander verkie- zingspunt, aldus Beatty. „Ik ben bang dat we dichter bij een pluto cratie komen dan we zelf willen en ik geloof dat mensen diep van binnen daar iets tegen willen doen." Beatty behoort tot de liberale vleugel van de partij van Chrïton. Het is met uitgesloten dat hij als onafhankelijk kandidaat aan de verkiezingen meedoet. Volgens li berale zwaargewichten rond de Democratische Partij bestaat er 'grote behoefte aan een met-pok- ticus' en maakt de acteur zich steeds kwader over de keuze van de kandidaten. Beatty benadrukt dat hij zichzelf niet als meest geschikte kandi daat ziet. „Er moet zeker een be ter iemand zijn." Mensen moeten hem echter niet afschrijven we gens het gebrek aan politieke er varing, zo vindt hij. „Ik ben 35 jaar lang actief geweest in de poli tiek." Door Harald Doorenbos PristinaOnder een reusachtige, in tweeën gespieten lindeboom staat het mausoleum van sultan Murad, een Turkse leider tijdens het Ottomaanse Rijk, die hier in 1389 tijdens de Slag bij het Me- reldveld werd doodgestoken door de lokale Servische krijgsheer Milos Obilic. Het mausoleum is een oud, wit gebouw dat lykt op een moskee zonder minaret In de enige kamer ligt tapijt op de vloer, terwijl in het midden een kist staat met een Turkse vlag erover heen. Kosovo's turbulente geschiedenis in het oog nemend -recentelijk en uit een ver verleden- is het een klein wonder dat de graftom be en het mausoleum nog over eind staan. Zeker nadat Serviers veel moskeeën en vervolgens Al banezen een groot aantal Servi sche kerken hebben opgeblazen, geldt Murads rustplaats nu als één van Kosovo's belangrijkste historische bouwwerken. Volgens de geschiedenisboeken sloop Qbïiic ten tijde van de Slag bij het Mereldveld de tent binnen van sultan Murad en stak hem dood. Dit omdat prins Lazar, een Servische nobele die aan het hoofd stond van een mengelmoes van opponenten van het Otto maanse Rijk, eerder die dag zeii was gesneuveld. De daaropvol gende vijfhonderd jaar waren de Turken heer en meester in het grootste gedeelte van de Balkan. Ondanks het verhes van de Slag bij het Merelveld beschouwen Serviers het als het heldhaftigste en belangrijkste moment in de Servische geschiedenis. Kosovo is sindsdien voor de Serviers heilig land, waar volgens hen de baker mat van hun cultuur ligt. Toch zou je byna de bloedige ge schiedenis vergeten, wanneer je door de tuin loopt van het met een muur omgeven mausoleum, slechts vijf kilometer gelegen bui ten Kosovo's hoofdstad Pristina. Er heersteen perfecte rusten stil te. Prachtige rode rozen groeien naast de stokoude en overhangen de lindeboom. Grafzerken met Arabische of Oud-Bosnische en Oud-Turkse tekens zijn waar te nemen m het hoge gras. Zwermen kraaien en spreeuwen, Kosovo's kenmerkende zwarte vogels, vlie gen ook na zeshonderd jaar nog af en aan. Op een houten krukje, in de scha duw van een boom, zit Sanya Tyr- betari. Zij is, samen met haar man, verantwoordelyk voor het op orde houden en beschermen van de graftombe van Murad, Een lange traditie gaat eraan vooraf. Want vijfhonderd jaar geleden al werd de Tyrbetari-famifie op be vel van het Ottomaanse gezag vanuit Turkije naar Kosovo ge stuurd om daar de tombe, ook wel de 'turbe' genaamd, te bewaken. In ruil daarvoor hoefde de familie geen belasting te betalen. Al die eeuwen is de familie gebleven om op de 'turbe' te passen. Hun fami lienaam betekent dan ook letter lijk: 'bewakers van de tombe'. Ruim zeshonderd jaar na de Slag by het Merelveld leek het erop alsof de huidige Joegoslavische president Slobodan Milosevic de veldslag nog een keertje wilde overdoen. Net als prins Lazar en Obilic destijds, nam Milosevic het op tegen een veel sterkere vyand. De Turken van destijds waren de Albanezen en de NAVO van van daag, En net als de vroegere Ser vische leiders verloor Milosevic de oorlog en raakte de controle over Kosovo kwijt. Toch had het weinig gescheeld of Sanya Tyrbe- tari was na al die eeuwen de laat ste geweest die de tombe had kun nen bewaken. Op de vierde dag van NAVO-luchtaanvallen tegen Joegoslavië kwamen soldaten van het JoegosJavosche leger naar het mausoleum en bevalen Sanya, haar man en dochter om direct te vertrekken uit hun huis dat twin tig meter verderop staat. Het feit dat ze geen Albanezen zijn, maar etnische Turken, maakte de sol daten weinig uit. Grote vijand Alle 'bewakers van de tombe' gin gen cp de vierde dag van de NAVO-luchtaanvallen te voet naar Pristina en werden daar door politie op een trein richting Mace donië gezet. Honderdduizenden Albanezen ondergingen hetzelfde lot. Sanya vreesde het ergste voor het mausoleum en de tombe, want omdat de Serviërs sultan Murad zien als dé grote vijand van het Servische volk, had ze er weinig vertrouwen in dat alles overeind zou blijven staan. Door heel Servie zijn moslim- of Turkse monumenten weinig po pulair, Zo vernielden Serviërs in Bosnië alle moskeeen en lieten er geen één heel. „We kregen vóór de oorlog altijd veel bezoekers," zegt Sanija. „Sommige Serviërs deden hun schoenen uit wanneer ze het mausoleum binnengingen en toonden respect voor de sultan. Maar de meesten banjerden ge woon naar binnen en nepen; „Hé Murad, wakker worden jongen." Vlak na de NAVO-invasie keerden de 'bewakers van de tombe' terug naar een verwoest Kosovo. Ze konden hun geluk niet op toen bleek dat alleen hun huis was ver nield, maar niet het mausoleum en de graftombe van sultan Mu rad. „Ongelooflijk. Misschien dat de Serviërs dachten dat het onge luk zou brengen om de sultan te storen op zijn laatste rustplaats," zegt Sanija. „We hopen dat we nu in rustiger vaarwater terecht zijn gekomen, zodat er net als vroeger weer toensten hiernaartoe kun nen komen." Tekenend voor de nieuwe situatie in Kosovo is dat dne kilometer verderop, in het Servische dorpje Obilic (genoemd naar de moorde naar van sultan Murad) een stand beeld van de Servische held door NAVO-troepen moet worden be waakt na een poging van Albane zen om dit symbool van Servisch nationalisme op te blazen. De boom bij de graftombe, die vol gens de lokale bewoners achthon derd jaar oud is, moet gedurende al die jaren alles hebben gezien en meegemaakt. Turken, Serviërs, Albanezen. Een eindeloze reeks conflicten. De boom 'weet' dan ook als één van de weinigen dat in 1389 Serviers en Albanezen zij aan zij vochten tegen het Otto maanse leger van de sultan. Een historisch feit raar geen van de bevolkingssgroepen heden ten dage in Kosovo aan herinnerd wil worden. Los Angeles De man die enkele dagen geleden in een joodse kin derdagverblijf in Los Angeles di verse schoten loste op kleuters, een meisje van 16 en een 68-jarige receptioniste, blijkt kort na die daad uit racistische motieven een Filipijns-Amerikaanse postbode te hebben gedood. Volgens een federale aanklager heeft de 37-jarige Buford O. fur row bekend de moord te hebben gepleegd. De postbode was een uitstekend 'doelwit' geweest, om dat hij geen blanke was en een fe derale werknemer. In de crèche raakte één van de kleuters zwaar gewond. Het kind is inmiddels buiten levensgevaar. Furrow had zich afgelopen woens dag overgegeven aan FBI-agen- ten in Las Vegas met de woorden: „Jullie zoeken mij, ik heb de kin deren in Los Angeles vermoord." Hij bleek per taxi te zijn ontko men naar de 440 kilometer landin waarts gelegen gokstad terwijl in Los Angeles een klopjacht naar hem op gang was. Hij zei de schietpartij te hebben gepleegd 'om Amerika wakker te schudden om joden te vermoorden'. Joodse synagoges en centra in de Ver enigde Staten en Canada hebben hun veiligheidsmaatregelen aan gescherpt na Furrows aanslag. Mensen uit Nisqually in de staat Washington, waar Buford O'Neal Furrow opgroeide, zeggen dat hij vroeger een dikke jongen was met een bril die werd gepest om zijn allergieën. „Hij viel niet echt op," zegt een vroegere klasgenoot van hem. „Niemand kende hem." Niet lang daarna groeide Furrow uit tot een overspannen volwasse ne. Hij kwam in een psychiatri sche kliniek bij Seattle terecht na dat zijn relatie stukliep met Deb bie Mathews, weduwe van Robert Mathews, oprichter van de neona- zistisehe groep The Order. Deze kwam in 1984 om in een vuurge vecht met de politie. Furrow die banden had met diver se rechts-extremistische groepen, liet zich graag fotograferen intja- zi-uniform. Hij wordt door-de Amerikaanse autoriteiten géty- peerd als een 'onopvallende blan ke racist met een kwaadaardig temperament' De Amerikaanse president Clin ton en minister van Justitie Janet Reno hebben gisteren opnieuw hun verontrusting over het 'kli maat van geweld' in de VS uitge sproken en eenklemmend beroep gedaan op de bevolking. „We moeten nu beslissen of we onze cultuur van geweld laten voortdu ren tot in het volgende millenni um, of dat we het nieuwe tijdperk beginnen met toewijding aan tole rantie en vreedzame oplossingen voor onze problemen," zei Justi tieminister Reno. Schutter Furrow kan de doodstföf krijgen als hij schuldig wordt ge vonden. i# AdBloemendaal Tel Aviv Het voorgenomen transport van een reusachtige elektriciteitsgenerator op de sab bat zorgt voor hoogspanning in het Israëlische coalitie-kabinet. „Ministers die keppeltjes dragen, blijven niet zitten in een regering •die; de~ sabbat schendt," waar schuwde minister van Infrastruc tuur "Eli Suissa. Suissa is een pro minent lid Jvanultra-orthodoxe partij Shas. De politie, openbare werken en hetbetrokken transportbedrijf hadden het karwei in de komende nacht willen klaren. Maar gister avond sprak de machtige rabbyn O vadia Josef, geestelijk leider van Shas, officieel zijn veto uit. Hy gaf de Shas-ministers opdracht er desnoods ten koste van een kabi netscrisis voor te zorgen dat het transport niet op de dag des He ren geschiedt. Het elektriciteits bedrijf besloot onmiddellijk de onderneming uit te stellen en als nog te bekijken of uitwijken naar een doordeweekse dag mogelijk is. Het 250 ton zware turbine-onder deel moet over de weg worden vervoerd van Ramat Hasharon, een noordelyke voorstad van Tel Aviv, naar een nieuwe eleetrici- teitscentrale in Ashkelon, een af stand van ongeveer zeventig kilo meter. Het transport zal ongeveer twaalf uur duren. Omdat het ge vaarte drie rijbanen in beslag neemt, is een volkomen ontwrich ting van het verkeer op Israels drukste hoofdweg onvermijdelijk. Daarom was de betrekkelijk rusti ge nacht van vrijdag op zaterdag uitgekozen. De dienst openbare werken moet op een aantal kruis punten verkeerslichten en lan taarnpalen verwijderen. Doorde weeks vervoer van de generator is alleen mogelijk, als bet via secun daire wegen gebeurd en uitge smeerd over drie nachten. Onder weg moeten dan speciale parkeer plaatsen worden aangelegd, waar door het transport veel duurder wordt Vorige maand is het eerste deel van de turbine op 4e sabbat naar Ashkelon overgebracht. Daarover ontstonden toen geen problemen, omdat de religieuze partijen in de Knesset van niets wisten. Maar nu ze er lucht van hebben gekre gen is de boot aan. Het transport van de generator is een fel strijd punt geworden tussen de seculie re en de religieuze vleugel in de regering van Eh ud Barak. De pre mier zelf doet alle mogelijke moeite zich buiten de discussie te houden, maar een van zijn woord voerders tekende gisteren aan dat in het verleden vele transporten op de sabbat zijn uitgevoerd on der regeringen waarin Shas een rolspeelde. De minister van Arbeid, Eli Yishai van Shas, wil de transportmaat schappij aanklagen, omdat voor het vervoer van het eerste deel van de turbine geen ontheffing was aangevraagd. Wie in Israeljp- den op de sabbat wil laten werkeji, heeft daarvoor een speciale ver gunning nodig, De naleving van de regels wordt gecontroleerd door Arabische ambtenaren, om te voorkomen dat de overheid op de dag des Heren joodse inspec teurs moet inzetten. Minister Yis hai heeft het transportbedrijf met zware boetes bedreigd als het van avond toch in actie zou komen. Genève „Ik heb totale onafhan kelijkheid nodig om naar behoren te kunnen functioneren in Den Haag." Dat zei de nieuwe aan klaagster van het Rwanda- en Joe- goslavië-Tribunaal Carla del Pon- te gisteren met veel nadruk op een kennismaking met de pers. Volgens Del Ponte heeft VN-se- cretans-generaal Kofi Annan vo rige week gegarandeerd dat zij volledig de vrye hand krijgt in haar werk. Del Ponte zei dat ze 'nog nooit in de naam der wet iemands belan gen heeft gediend'. Ze lapte niet zelden het Zwitserse landsbelang aan haar laars, hetgeen haar nog onlangs op een reprimande van het federale hof kwam te staan in zake de Salinas-affaire. Daar liet zij simpelweg alle fondsen van de broer van de voormalige Mexi caanse president in beslag ne men. Del Ponte zei het opsp oren en ver volgen van ouilugsmibdadigers 'een enorme nieuwe uitdaging' te vinden. „Ik heb nog veel meer mooie dromen," voegde ze eraan toe, „maar ik geef toe dat ik er de afgelopen maanden regelmatig van heb gedroomd." Del Ponte overleefde een aanslag op haar leven tijdens onderzoek in Italië aan de zijde van de magi straat Giovanni Falcone, die en- keie jcren later alsnog by een maffia-aanslag de dood vond. Het juridische zwaargewicht, sinds jaar en dag beschermd door lijf wachten, is echter nergens bang voor. „Ik heb mijn activiteiten ge woon altijd als een 'job' gezien en dat blijft zo." Del Ponte gaat op 15 september aan de slag, maar overlegt volgen de week al in Den Haag met ver trekkend aanklaagster Arbour. Ze is van plan snel bezoeken te gaan afleggen op de Balkan en in Rwanda. De Kroatische militieleider Vinko Martinovie acht zich 'niet schul dig' aan de moorden en martelin gen waarvan Joegoslavïë-Tribu- naal hem beschuldigt. Martino vie, bijgenaamd 'Stela', zei dat gisteren bij zijn eerste voorgelei ding voor het tribunaal. De restaurant-eigenaar die met zijn forse postuur en kortgescho ren Kapsel veel ouder oogt dan zijn 35 jaar, was volgens het tribu naal commandant van een para militaire eenheid in Mostar en omstreken. Hij zou tijdens de et nische zuiveringen van 1993 en 1994 bij herhaling moslimgevan genen hebben mishandeld en on dergeschikten opdracht hebben gegeven tot marteling.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1