lli m Hulp voor kraamvrouwen van De Eilanden Italiaans plein verrijst in Vlaardings Hofpark Jongerenwerkers maken balans op Rotterdams Dagblad Zorgverzekeraar: Overvol Delfland krijgt zo ook weer capaciteit vrij Westwijk als schoolvoorbeeld voor renovatie naoorlogse buurt Alleen digitale oog ziet blikje tussen de brug De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS Roeiants na anderhalve eeuw uit Schiedam Inbrekers door agenten betrapt jjjotsingvoor het zebrapad Licht gewond bij aanrijding De Hoek gaat opzoomeren Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 13 augustus 1999 Door Ben van Haren Schiedam/Vlaardingen Tientallen kraamvrouwen in Schie dam en Vlaardingen krijgen nu en de komende weken hulp van verzorgenden, die in dienst zijn van Kraamzorg De Eilan den. DSW Zorgverzekeraar is druk doende om al zijn cliënten, die door het met capaciteitsproblemen kampende Kraamzorg .-Delfland voor een beperking van de aangevraagde hulp waren gewaarschuwd, te wijzen op de mogelijkheid om kostenvrij over te schakelen. Velen maken van die gelegenheid gebruik. DSW-directeur C. A. C. M. Oomen vertelt: „Wij hebben het heft zelf in handen genomen toen ons dui delijk werd, dat Kraamzorg De Ei landen nog ruimte had in haar ca paciteit. Het was een complete verrassing omdat Kraamzorg Delfland ons juist had beloofd haar uiterste best te doen om 20- veel mogelijk aan de hulpvraag te voldoen. Ze was echter nog niet in contact getreden met haar buren op de eilanden. Deze week heb ben wij daarom aan tafel gezeten met de directeur van De Eilanden. We hebben zijn planning bekeken en zijn tot afspraken gekomen. Sindsdien bellen we onze cliënten op en bieden ze de keus. In veel gevallen hevelen we ze over. Delf land krijgt hierdoor weer capaci teit vnj om toch volledige hulp te kunnen bieden." Oomen zegt nog niet te weten hoeveel overschrijvingen er plaatsvinden. „Ik kan niet kijken m de planningsschema's van de kraamcentra. Ik weet ook niet of met deze 'move' alsnog compleet aan de vraag wordt voldaan. Ik sluit zelfs niet uit dat er nog knel punten over blijven, want De Ei landen zit ook met pieken in haar planning." Directeur John Paap van Kraam zorg De Eilanden in Hellevoet- sluis moet ook het juiste antwoord schuldig blijven. Hij zegt: „We werken van uur tot uur. Constant krijgen wij lijsten binnen van DSW met namen van kraamvrou wen, die naar ons willen overscha kelen. Hoeveel aanvragen we van Delfland zullen overnemen, kan ik nog niet zeggen. Het zijn er in elk geval tientallen. Wij richten ons momenteel op de dichtsbij- zijnde uitrekendata, dat wil zeg gen tot en met september." Volgens Paap is het werken van verzorgenden van De Eilanden ra de regio van Delfland geen tijde lijke zaak. „Wij hebben geantici peerd op de verandering in de wet, die zorgaanbieders niet meer bindt aan vaste werkgebieden. Met het laten vallen van de gren zen beoogt de overheid een verbe tering van de zorgverlening door marktwerking. Het voorkomt ook de afhankelijkheid van een zorg aanbieder, waarvan DSW nu heeft gemerkt hoe kwestbaar dat is. Sinds 23 juli zijn De Eilanden ac tief ra het gebied boven de rivier. We recruteren er kraamverzor- genden en bieden, onder meer via onze eigen website op internet, onze diensten aan," NTN Thuiszorg is momenteel ook druk bezig het aantal kraamver- zorgenden op te voeren. Sinds kort richten zij zich ook op alle verzekerden, ziekenfonds zowel als particulier. Schiedam Een van Schiedams bekendste bedrijven verlaat de •gemeente. Drukkerij Roeiants '^rhuist naar Veen dam. Het be- drijf is ruim anderhalve eeuw ge- j^jfëstigd geweest in een van Schie- "dams karakteristiekste panden .op de hoek van de Lange en de Korte Haven. Het bednjf heeft - sinds jaar en dag grote bekend heid als de drukker van voetbal-, theater- en bioscoopkaartjes. Ook de strippenkaart wordt in Schie dam gemaakt. Volgens de directie is het besluit met hee) veel pijn in het hart ge nomen. In Schiedam waren er echter onvoldoende uitbreidings mogelijkheden. Bovendien lever de de aan- en afvoer in de oude binnenstad meer en meer proble men op. In Veen dam is meer dan voldoende ruimte. Roeiants trekt daar in bij een bedrijf, dat recent is aangekocht. Bij Drukkerij Roe iants. werken dertig mensen. Een aantaWmHwn vn 11 uist mee naar het Hoge Noorden.- - Vlaardingen De politie heeft vannacht op de Sehiedamseweg in Vlaardingen twee inbrekers op heterdaad betrapt. Rond een uur of vijf hoorden de agenten glasge rinkel bij één van de bedrijven langs de Sehiedamseweg. Daar zagen zetwee Vlaardingers van 29 en 26 jaar voor een winkel met een gebroken ruit. Het wisselgeld uit de kassa was verdwenen. Hoek van Holland Drie auto's britsten gistermiddag om vijf uur op de Hoekse Dirk van den Burg- weg tegen elkaar toen één van de bestuurders even niet oplette Te laat had een 40-jange automobi list uit Kommerzijl door dat de twee wagens vóór hem bij een ze brapad waren gestopt. Na de kop- staartbotsing Waagde één van de inzittenden over nekpijn. SchiedamBij een botsing op de VGravelandseweg in Schiedam is gisteren een Rotteidamse vrouw licht gewond geraakt. Zij zat in de auto bij een 43-jarige plaatsgenoot, die bij een kruising rechtdoor wilde en een andere wa gen niet meer kon ontwijken. De bestuurder van die auto, een 60- jarige inwoner van Maassluis, stond voor het verkeerslicht te wachten om rechtsaf te gaan en besloot uiteindelijk toch recht door te ryden. De vrouw klaagde over pijn inde nek. Hoek van HollandDe inwoners van Hoek van Holland nemen morgen massaal deel aan de Op- zoomer-aetiedag. Tot nu toe heb ben 224 mensen zich aangemeld, verdeeld over veertien teams. Van negen tot vier uur gaan zij verschillende uitdagingen aan. De opdrachten, die moeten wor den uitgevoerd, zijn nog geheim. Het Vlaardingse Hof/Oranje park ziet er volgende week compleet anders uit als woensdag het achtste en laatste hoffestival van start gaat. in een pand aan het Kui pershof wordt sinds drie we ken gewerkt aan een levens groot decor waar het Hof van Spektakel oftewel Scenario della sensazlone zich van 18 tot en met 22 augustus af speelt. Stoelen zijn in vrolijke kleuren geverfd, daartussen in een mollig engeltje, houten panelen op de vloer en tegen de wand zijn beschilderd met strand- en zeegezichten. Ver derop bouwt de Maastrichtse beeldend kunstenaar Thijs van Tongeren aan een kiosk. Geen geploeter dit jaar door modder en plassen. Daar Is, na de blubberpoel van vorig jaar, allemaal aan gedacht Een houten pad leidt de festi valgangers naar het Piazza della sensazlone, wat volgens de organisatie een Vlaarding se variant Is op het Panorama Mesdag en een Rlmlnlaans- Felllnlaans dorpsplein com pleet met visafslag en zomer- sneeuw. Een soort badplaats je met vuurtoren die het plein 's avonds verlicht, strand huisjes, een fontein en een replica van de Visbank, dat dienst doet als podium. Daar worden bezoekers getrak teerd op diverse optredens van muzikanten, straatarties ten, curieuze acts en Vlaar dings talent. Onderweg naar het plein van gewaarwording leiden aftakkingen naar hou ten vlonders waar kunste naars zich presenteren met een installatie, een perfor mance, een kijkdoos of Iets dergelijks. Alles geïnspireerd op het thema van dit laatste hoffestival: de relatie tussen kunst en de alledaagse wer kelijkheid. Op verschillende andere loca ties in het park worden thea tervoorstellingen in de open lucht gegeven. Morgen wordt in deze krant uitgebreid teruggeblikt op eerdere edities van het festi val, dat dit jaar voor het laatst wordt gehouden. Foto Miriam Dijkstra/Roel Dijkstra Door Eefje Oomen VlaardingenAls het aan het ont werpbureau Teun Koolhaas ligt, dan dient het stedenbouwkundig plan voor de Westwijk binnenkort als lichtend voorbeeld voor de herinrichting van talrijke andere naoorlogse wijken. Met het ingrij pende plan voor de Vlaardingse buurt dingt het Almeerse bureau mee naar een prestigieuze prijs vraag over de renovatie van die wooncomplexen die na 1945 tot stand kwamen. De prijsvraag is een initiatief van het ministerie van VROM en wordt georgani seerd door de Stuurgroep Experi menten Volkshuisvesting. Als het ontwerp wint, dan sleept het bureau in Almere een bedrag van tussen de 5D.ÖÖQ en 75.000 gulden binnen. Het bedrag moet Koolhaas dan overigens wel be steden aan een verfijning van het ontwerp. Ook de gemeente Vlaar dingen en de woningbouwcorpo ratie Waterweg Wonen zullen daar de vruchten van plukken. Belangrijker dan het geldbedrag is echter dat de winnende ontwer pen uitgebreid afgebeeld en be sproken worden in een uitgave van de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting. Die uitgave wordt verstrekt aan gemeenten die ook aan de slag willen met de renovatie en verbetering van de naoorlogse delen van hun stad. Opgenomen in dat boekwerk zal de Westwijk grote bekendheid krijgen. Er worden door het mi nisterie vier tot zes plannen gese lecteerd. Hoewel het Almeerse ontwerpbu- Drt ontwerp voorhuizen aan de Mr. Verschuurs traat moet de jury ervan overtuigen dat de bouw plannen voor de Vlaarding se Westwijk uniek zijn. De voor deze rij koopwonm gen zullen waarschijn lijk al volgend jaar de grond ingaan. Beeld materiaal Bureau Teun Koolhaas reau zich met verschillende na oorlogse complexen bezighoudt of heeft gehouden, heeft, het bewust alleen het Westwijk-plan voor de VROM-prijsvraag ingediend. Met dit plan maken ze volgens steden bouwkundige Wim van der Post vooral een goede kans omdat het een hele wijk beslaat. Waar som mige projecten in naoorlogse buurten zich beperken tot de re novatie of sloop van één deel van de plattegrond, is in Vlaardingen de hele Westwijkse 'kaart' beke ken. Bij het plan i«t rekening geH^udt'" met de onderlinge verhouding tussen de ene wijk en de andt Ook is gekeken hoe het groen het best over de hele buurt verspreid zou kunnen worden. Daarnaast behelst het project met alleen de bouw van woningen, maar ook de aanleg van een nieuw winkelcen trum. De hele Westwijk moet daarmee een nieuw en duidelijk zichtbaar 'hart' krijgen. Wat bij de beoordeling volgens Van der Post ook mee zal tellen, is dat de gemeente met het plan een vergaande verpaupering van de buurt vóór is. Veel naoorlogse wij ken. vaak opgebouwd uit eenvor mige grauwe flats, zijn vooral het laatste decennium in het slop ge raakt. Appartementen, die na de oorlog nog flink in trek waren, voldeden langzamerhand niet meer aan de eisen. Bewoners ver langden meer ruimte, meer com fort. Dat betekende vaak dat steeds meer huurders het maar korte tijd uithielden in de naoor logse woningen. Een abnormaal groot verloop was het gevolg. In sommige gevallen had dat lang durige leegstand tot gevolg. En dat leidde er weer toe dat de ande re huurders het wonen in die 'flat- wijken' als steeds onaangenamer en onveiliger ervoeren. Vóór de Westwijk in zo'n negatief spiraal kon belanden, is volgens ue stedenbouwkundige ingegre pen. De nieuwe bouwplannen moeten ervoor zorgen dat de hui dige Westwijkers een meer geva rieerde en groenere woonwijk knjgen. Het plan moet er ook toe leiden dat er meer koopkracht komt. Zo'n achthonderd extra koopwoningen van tussen de 250.000 en 350.000 gulden worden er neergezet. Die 1 ovengens nadrukkelijk niet alleen bedoeld voor bewoners van buiten de wijk, maar ook voor die huurders die graag in hun vertrouwde omge ving willen blijven. Velen van hen kunnen voor een koopwoning nu met terecht in de Westwijk. Het nieuwe plan voorziet ook in de bouw van honderd nieuwe huur woningen. Het ontwerpbureau dient voor .de prijsvraag niet alleen het comple te Westwijk-plan in, maar ook één van de concrete bouwprojecten. Het gaat om een eigen Koolhaas- ontwerp voor zo'n zestig eenge zinswoningen tussen de Mr. Ver schuurstraat en de waterpartij langs de atletiekbaan. Nu de na oorlogse appartementen daar in middels gesloopt zijn, moeten de eerste palen voor deze koopwo ningen volgend jaar geslagen kunnen worden, verwacht Van der Post. Veel groter en gerieflij ker moeten die worden dan de ou de 'gestapelde' appartementblok- ken. Of de jury het daar ook mee eens is, zal maandag blijken. Dan volgt in Utrecht het definitieve oordeel over het stedenbouwkundig pro ject als totaal en het Verschuur project als uitgewerkt deelplan. Eind volgend jaar verschijnt de publicatie met de beste renovatie plannen voor naoorlogse wijken. Schiedam Met de overlast ge vende jeugd van het Louis Zim- mermannplem in Groenoord gaat het de goede kant uit. Rond de jongerenontmoetingsplaats in de Woudhoek bij tennishal Kethel- haghe gaat het minder goed- De jongeren in de Gorzen, in Schie- dam-West en in Oost zijn juist wel positief bezig. Ze zijn vooral spor tief bezig en er zijn weinig klach ten over rondhangende jeugd. Ondanks dat het om de oude, dicht bebouwde stadsdelen gaat waar snel overlast wordt ervaren. De twee nieuwe jongerenopbouw- werkers van de Stichting "Welzijn Schiedam, Peter van den Berg en Desi Beans, hebben deze week voor het eerst na hun aanstelling (1 mei van dit jaar) voorzichtig de balans opgemaakt. Tijdens de zomermaanden bleken meer jongeren op vakantie te zijn dan verwacht. Over de wijken Nieuwlaad en het Centrum kun nen ze daarom nog weinig zeg gen. „Normaal wordt er in deze wijken veel overlast ervaren van de jeugd, maar wij hebben daar nu niks van gemerkt. Vooral in Nieuwland, waar veel Turkse mensen wonen, zijn veel jongeren de hele vakantie weg." In Tuindorp en Spaland zijn de ambulante jongerenwerkers ook geweest. Maar in eerstgenoemde wijk is het altijd wel vrij rustig en in de tweede - een 2eer kinderrij ke buurt- bleek het overgrote deel van de jeugd nog te jongjtot 12 jaar) om tot hun doelgroep te behoren. „Als zü voetballen, zijn er altijd wel een paar ouders bij die een oogje in het zeil houden. Wij zullen nog wel regelmatig on ze ronde maken door de wijk om contacten te leggen. Want'over twee jaar zijn zij weer een paar jaartjes ouder en behoren zij in middels wel tot on2e doelgroep," aldus Van den Berg. De twee jongerenopbouwwerkers hebben de zomer vooral gebruikt om op een rustige en onspannen manier kennis te maken met de jeugd van Schiedam. Al bijna zes weken lang organiseren ze elke dag in een andere wijk allerlei 20- meractiviteiten. Hun kennisma kingsronde duurt nog ruim een week; tot en met volgende week vrijdag 20 augustus. Dan is een groot skatespektakei in het Bea- trixpark. Pagina 13: 'Een positieve bena dering werkt bij iedereen het beste' Door Eefle Oomen Vlaardingen Welles, nietes, welles, nietes. Zo moet het tele foongesprek woensdagmiddag hoog in de toren van de Vlaar- ,dingse.Havendienst zo'n beetje zijrw. De assistenten Van"" "He Havenmeester wisten -honderd -procent zeker dat hün brug bij de Oude Haven pot- en potdicht zat Dat konden ze van- ~af-hun-%raaiennest' met eigen ogen zien- Aan de andere kant van de telefoonlijn beweerden de NS in Rotterdam echter by hoog en bij laag dat het dek nog niet naar beneden was. Toege geven, vanuit de Maasstad kon den de spoormedewerkers wei nig zien, maar hun computer gaf haarfijn een storing aan. Omdat de eindverantwoorde lijkheid over rails, spoorbrug gen en slagbomen bij de laatste instantie lag, sloot die de welles- nietes-dialoog toch af met het besluit de zaak vanuit Rotter dam plat te leggen. Vanaf drie uur 's middag reden er geen treinen meer tussen de stations Vlaardingen-Oost en Vlaardin- gen-Centrum. Dat betekende een fikse vertraging vooral die treinreizigers die via Rotterdam naar Hoek van Holland wilden. Over de radio klonk het weer vertrouwd: 'reizigers moeten re kening houden met een half uur vertraging'. Bussen werden in gezet om het leed te verzachten. Pas om half vyf werd de storing verholpen. Anderhalf uur duur de het, omdat de medewerkers van de Havendienst de storing zelf niet nader mochten onder zoeken. Sinds kort is het hen verboden met hun handen aan de brug te zitten. In hun toren beschikken ze slechts over twee vierkante knoppen: 'brug open' en 'brug dicht'. En tjsa, die laatr ste knop hadden ze al gepro beerd. Naar yoU$ tevreftehheid leek hét - Our de wd cf niet stagnerende brug aan een inspectie te onder werpen,'diende emergens uit de regio' een NS-onderhoudsploeg langs te komen. Dat duurde een poos. Toen de monteurs gearri veerd waren, moesten die nog eens heel goed kijken wat er nu mis was. Want inderdaad, van een afstand zag de brug er moerdicht uit Pas van heel dichtbij bemerkte één van de spoormedewerkers dat het pro bleem in een miniboekje zat. Tussen dek en vergrendeling kleefde een paar millimeter al- iuminium, de dunne wand van een platgewalst bierblikje. Meb„i de zintuigen vanuit de havento- ren niet te ontwaren, met de cjjv- gitale precisie-apparatuur van- uit Rotterdam wél. 3 3 Dat blikje was er toevallig ingéfea waaid? Onwaarschijnlijk, zfgKj de Havendienst Het kan nji§af anders dan dat iemand welbe wust de zaak heeft proberenTe"" saboteren. Om te voorkom^ dat er wellicht weer eens zo'n v 'geintje' wordt uitgehaald, hou- den de assistenten van de ha- vermeester één van hun kraai- ennest-camera's nu gericht op de graskant bij de brug. Want de, brug betasten mag niet maar- een saboteur bij het hemd vat- ten is géén probleem. let RcffEerdamTDagDE&d teTOe komende maanden In eenzonn'£e stemming. Neem daarom nu een supervoordeligzomerabonnement m,nnHon supervoordelig zomeral (3 maanden vopr 95,-1 et» ontvang ©en schitterend Erasmusbrug badlaken cafjeï cadeaul Vul snel de bon In! Naam I I Postcode: PtaatsK; Telefoon: ui

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3