Ja kantiewerk in het moeras 'Een positieve benadering werkt bij iedereen het beste' Ook ouderenpartijen bezorgd over provincie Buitenlanders verspreiden mest voor de rose woelmuis Schriftelijke vragen Jongerenwerkers leren in de praktijk hoe met jeugd om te gaan genda Vrijdag 13 augustus SP V ,iQ0^ Rotterdams Dagblad Vrijdag 13 augustus 1999 Zomerreces noemen ze het in Den Haag. De Tweede Kamer viert va- kantie. Bewindslieden en hun ambtenaren doen hetzelfde of zijn al druk bezig met de voorbereidingen op Prinsjesdag. Vergaderd wordt er niet. Hetzelfde geldt voor de politiek op gemeente iyk niveau. Maar een zomerreces? Vergeet het maar. Neem Schiedam, daar is het tien. j-; maanden per jaar reces en komen de gemeenteraadsleden in dezo- xner volop tot leven. Het Stadskantoor wordt in deze periode werkelijk bestookt met schriftelijke vragen. Alles wat in de rest van het jaar, als er volop wordt vergaderd, zonder slag of stoot wordt geaccepteerd roept nu re acties op. Je kunt het zo gek niet bedenken of er wordt op hoge toon opheldering over verlangd van burgemeester en wethouders. De SPy die er—dat moet gezegd—ook in de rest van het jaar niet vies van is, spant de kroon. Fractievoorzitter Yorick Haan kijkt ook niet op een vraagje meer of minder. Zitten er stoeptegels bs dan is dat toch mini- maal goed voor een vraag of 25. Ook Gemeentebelangen kan er wat van. Hebben Liesbeth Fluiter en/ r of HenkMetaal eenmaal achter het toestenbord en/of schrijfmachine plaatsgenomen dan is er geen houden meer aan. Alles wat hei te bin- r nen schiet wordt in vragen vervat. Dan gaat het in één reeks net zo ^makkelijk over dure interim-managers, zieke ambtenaren, bankie- ren door de provincie, elkaar afmakende coalitiepartijen, het fusïe- ziekenhuis en de oversteek van de Broersvest. En het college moet het allemaal maar beantwoorden. Terwijl er zich ook al weer een leuk stapelde heeft gevormd met recente vragen van PvdA, GroenLinks en het AOV. Alsof de ambtenaren niets beters te doen hebben. Zitten ze al met zwaar onderbezette afdelingen moet ook nog eens van alles worden uitgezocht Alsof er al niet ontzettend veel werk ligt dat misschien nog wel veel belangrijker is. Maar ja, de gemeenteraad gaat voor. Want dat is toch een beetje de baas. Zul je zien dat er dan straks weer vragen komen over zaken die zijn blijven liggen. Je zou er toch tijdelijk een beetje arbeidsongeschikt van wor den? Alhoewel. Krijg je daar weer vragen over. Reikhalzend wordt in het Stadskantoor uitgekeken naar de eerste commissievergadering. Wordt het weer rustig. Het ergste is misschien nog wel dat de media die schrijfwoede alleen nog maar aanwakkeren. Ook wij maken ons daar schuldig aan. De nieuwsdrempel ligt, omdat er nu eenmaal veel mensen met vakantie zijn en er minder gebeurt, soms iets lager. Een aantal van die schrif- 'lelijke vragen zou op een ander moment zo de prullenbak in zijn ge- mieterd of heel summier in de krant zijn afgedaan. '7 In de zomer haal je makkelijker de publiciteit. Al zal het daar de in- trf;dieners natuurlijk nietom gaan. Het is in het belang van de stad, zul len ze om het hardst verklaren. En die vragen konden gewoon niet wachten tot een volgende vergadering. Theo Schoenmakers was er altijd een meester in om de media op het juiste moment te voeden. De roerganger van Platform Schiedam is zijn plekje in de gemeenteraad echter kwyt geraakt Het zou voor hem dus een stuk moeilijker moeten zijn geworden om het nieuws te beïnvloeden. Daar heeft ie wat op gevonden. Hy maakt het zelf. JOHNBUNTE VLAARDINGEN GroleHerk,.Concert werken van Böhm en Bach door— MonikaHenkring, 20.15u. De Salon, Oosthavenkade 9. Concert VarVBrengbov, 22.00u HOEK VAN HOLLAND' Partycentrum Bos en Duin, Kerkhofweg 22. Slot- avond vierdaagse. Zaterdag 14 augustus VLAARDINGEN Grote Kerk. Concert door deelnemers cursus inter nationale orgelweek, 15.00u. MAASSLUIS Groote Kerk. Torenbeklimming, 18.45u.; zomer avondconcert gastbeiaardier Anne Kroeze, 19.15u tot 20.ÖÖU.; orgelconcert Jan J. van de Berg, 20.15 u. HOEK VAN HOLLAND Diverse plaatsen. Opzoomer-aetiviteiten'Goeiemor- gen' Hoekse jeugd, verzamelen in De Hoekstee van af 9.00u. ROTTERDAM De Vlerk 22.00 Dance parade....extension! De Vlerk -22.00 Strictly Techno. Grote Kerk 15,00 Wandelcon- jfcert. 20.15 Orgelconcert. Grote- of St. Laurenskerk 15.00 Orgelconcert. Nighttown 23.00 Chesterfield ;:J3ance Parade Party. Rotown 22.00 DJ Ronald Reni- rie. 22.00 The Centimeters. Centrum van Rotterdam 13.00 F.F.W.D.: Rotterdam Dance Parade. Delfcha- ven Delfshavens Jazzspektakel. Euromast Abseiien en tokkelen vanaf de EuromastVertrek Centraal Stationtussen 10.15 en 17.00 ieder half uur Histori sche Tramlijn 10. Tot en met woensdag 18 augustus ROTTERDAM Imax Theater: 'Wildfire feel the heat' (al) dag. 14-16. 'Extreme' (al) dag. 13. Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 12-15. "Whales' (al) dag, 11, "Die matrix' (16) dag. 17. 'The mummy' (12) dag. 19.30-22. Lantaren) Venster 1: Fiimzomer '99. dag. om 39.30- "02. herhaling van diverse films afgelopen seizoen. 'Place vendome' (16) dag. 19.30. 'Dance to my song' $6) dag. 22. Ven.2: Fiimzomer '99. do.vr.2a.zo. om 19.30. herhaling van diverse films afgelopen seizoen. Ven.3: Testen' (16) do.vr.za.zo. 22. 'Nettoyage a sec' "(16) dag. 22. Ven,4: 'Sue' (al) dag, 20. 'Hideous kinky' (16) dag. 22. Pathé Cinerama 1: "Analyse this* (12) dag. 13.15-16- 16.45-21,30. Cin.2; 'Cookie's fortune' (12) dag. 15.15- 18-21. Cin.3: Wild wild west' (12) dag. 15-18.15-21.15. Cin.4: 'NottmgHill'(al)dag. 18-21. Cin.5: 'Never been kissed' (al) dag, 13.30-16.15-19. 'eXistenz' (16) dag. 21.45. Pathé Lumière 1: TOthings I hate about you1 (al) dag. 14-16.30-19-21.30. Lum. 2: 'Analyse this' (22) dag. 13- 15.45-18.30-21.15. Lum.3: 'The mummy' (al) dag. 15.15-18.15-21.15. Lum. 4: 'Entrapment' (12) dag. 18.30-21-30. Pathé Schouwburgplein 1: "Wild wild west' (12) dag. 11.10-13.40-16.15-18.50-21.30, Sch.2: 'The matrix' (16) dag. 15.10-18.10-21.10. Sch.3: 'Sliding doors' (al) dag. 1130-16.30-19-21.40, di. niet om 21.40. Sneak Preview "Voor de tweede keer gekroond' (16) di. 21.30. Sch.4: "The mummy' (12) dag. 11 50-14.40-18.10-21. Sch.5: 'Notting Hill' (al) dag. 11.40-15.20-18.20-21.10. Sch.6: 'Never been kissed'(al) dag. 16,20-18.50-21.50. Sch.7: 'Instinct' (12) dag. 15.30-18.30-21.20. Rexane: 1 ,tische films (18) dag. 12 t/m 01. Kindermatinees: Pathé Cin.2: 'Jungle Jack 2' (al) dag. 13. Pathé Cin.3: 'Kabouterplop' (al)dag. 12.45. Pathé Cin.4: 'Baby genuises' (al) dag, 13.15-15.45. Pa thé Lum.3: 'Doug's Ie film' (al) dag. 13.15. Pathé Lum.4: 'Jungle Jack 2' (al) dag. 14-16. Pathé Sch.2: 'De koning en ik' (al) dag. 11-13. Pathé Sch.3: 'Asterix Obelixtegen Caesar' (al) dag. 14. Pathé Sch.6: 'Rat jetoe' (al) dag. 11.20-1320. Pathé Sch.7: 'Kabouter Plop'(al) dag. 11-13.15. goede manier om eens een bezoek aan Nederland te kunnen.bjdngenK0)aar.on£9rtu$sen moeten de buitenlandse jongeren in de Vlietlanden stevig aanpoten. *'TO&TmnjMmnm\ Dijkstra1 Kidactie Waterweg: Johrt Bunte, Edwin Comellsse, Ben van Haren, Danielle Hermans, Marlëtte Olsthoorn, Eefje Oomen, Sander Sonnemans Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax <*265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Schiedam/Vlaardingen In navol ging van PvdA en Gemeentebe langen heeft nu ook de fractie van het AOV Schiedam schriftelijke vragen gesteld over de financiële problemen bij de provincie Zuid- Holland en de mogelijke gevolgen daarvan voor de gemeente. De Vlaardingse tak van de ouderen partij is eveneens verontrust, maar richt zich niet tot het ge meentebestuur, maar tot Gedepu teerde Staten. Cathelijne Raaphorst van de Schiedamse AOV wijst in een toe lichting op haar vragen aan bur gemeester en wethouders op de penibele situatie waarin de ge meente zou verkeren. „En het wordt er niet beter op," aldus de fractievoorzitter. Schiedam staat 'onder repressief toezicht' van de provincie en ze wil weten, wat daar de consequen ties van zijn. Hoe zit het met de af spraken over de begroting voor dit en het volgend jaar, vraagt Raaphorst. Volgens haar moet worden voorkomen dat Schiedam 'de dupe wordt van de praktijken van een slechte bankier'. Het zou daarom in haar ogen geen kwaad kunnen wanneer Schiedam con tact zocht met andere Rijnmond- gemeenten om zo gezamenlijk de belangen, te waarborgen. Misschien, oppert de AOV-ster, is het ook wel beter om in het ver volg zaken te doen met het minis terie van Binnenlandse Zaken. „Is het nog wel verantwoord om goedkeuringen te vragen aan een orgaan dat het zelf niet zo nauw neemt met de financiën? In hoe verre is hun toezicht nog betrouw baar? Het is beter om steeds ter controle en beoordeling afschrif ten van Schiedamse zaken naar het ministerie te sturen." Aan Leemhuis In Viaardingen roept de AOV- fractie niet wethouder van finan cien Henk Roijers ter verantwoor ding, maar richt haar schriftelijke vragen direct aan de commissaris van de koningin Leemhuis-Stout. In een brief aan het provinciebe stuur vraagt AOVer Wim van Klink zich af of nog anderen naar aanleiding van het financiële de bacle het boetekleed aan zullen trekken en hun ontslagbrief zul len indienen. Inmiddels is Gede puteerde Arie de Jong (PvdA) en kele weken geleden al afgetreden, maar dat is volgens de 'VTaarding- se ouderenpartij niet genoeg. Ook wil Van Klink weten wat de provincie gaat doen om in de toe komst zulke uitwassen tc voorko men. Snel moeten niet alleen de leden van de Provinciale Staten over de gevolgen van het 'bankie ren' geïnformeerd worden, maar ook de gemeenten en hun ge meenteraadsleden, stelt hij. Want. het zou volgens de AOV best egps zo kunnen zijn dat het bankieren ook zijn invloed heeft op de uitke ringen die de Zuid-Hollandse Ste den van de provincie ontvangen. 1 .92 Door Remko Tanis Maasland Elke stap doet de drassige grond een stuk inzak ken. Met een boogje vliegt her en der koeienmest over het land. Achter het hoge riet schuift regel matig een zeilbootje voorbij. Het enige geluid in natuurreservaat De Vlietlanden komt van opstij gende vliegtuigen en 23 buiten landers. Sinds zon da erken die buiten landse jon. ii samen met zes Nederlanden lussen 18 en 28 jaar in het natuurreservaat in Maas land. Ze zijn er twee weken lang druk met hooien, greppels trek ken en sloten schoonmaken. In opdracht van eigenaar Natuurmo numenten probeert de groep zo te zorgen voor behoud of terugkeer van planten en dieren. De buitenlandse jongeren, die wel allemaal uit Europa komen, 2ijn geworven door de stichting Inter nationale Vrijwilligersprojeeten tSIW). Deze stichting probeert via krantenadvertenties en folders jongeren te interesseren voor kampen in het buitenland. Bedoe ling is dat ze niet alleen vakantie vieren, maar ook 'maatschappe lijk nuttig werk' doen. De Neder landse deelnemers komen van het Instituut voor Natuur- en Mi lieueducatie (rVN), dat jongeren in contact wil brengen met alles wat groeit en bloeit. Bei de organisa ties worden al bijna tien jaar lang elke zo mer door Na tuurmonumenten m de arm geno men om gebieden als De Vlietlan den te onderhouden. Om half drie leggen de twee schuiten aan bij een eiland. Zo juist heeft de groep zakken kalk ingeladen in Vlaardingen-Holy. De helft, voornamelijk de man nen, gaat aan de ene kant van het water de kalk uitstrooien, om de verzuring van de grond terug te dringen. De rest van de groep zal voor ditzelfde doel de opgespaar de koeienmest gaan verdelen aan de andere kant van het water. Guus van Oostwaard, die Natuur monumenten in De Vlietlanden vertegenwoordigt, roept over de boten heen: „De wc is in de bosjes daar. Ga je met de kalkkorrels helpen, dan is de wc aan de over kant." Hij wijst naar het hoge gras op het andere eilandje. „Natuur- zwarte drek heerlijk. „Hier vindt die vogel zyn voedsel in. Wanneer je 's ochtends terugkomt, zie je de snippen al aan de rand van het water zitten." monumenten doet het denkwerk voor ons," zegt Jacobje Visser (28). Die organisatie zorgt er dus voor dat bijvoorbeeld de zakken kalk op de afgesproken tijd worden ge leverd. Resultaat Samen met Stijn Derwig (31) staat Visser een smal slootje uit te bag geren. Derwig is enthousiast over zijn werk: „Je ziet direct resul taat," l^gt hij uit. „Terwijl wc hier baggeren, zie je het water sneller gaan stromen en zuiverder wor den." En er is nog een direct voor deel van het baggerwerk, meent Derwig: de watersnip vindt de Derwig is erg in zijn element met het werken in de natuur. De Slo waakse Martina Ruttkayové (19) is een stukje verderop met een schop mest aan het verspreiden. Ze ziet het werk niet direct als iets wat ze altijd al wilde. „Het is zwaar, maar wel een nieuwe erva ring," zegt ze, leunend op de schop. Net als veel van haar colle ga's heeft ze zich opgegeven voor de werkvakantie, om zo in Neder land terecht le komen. Elke dag wordt er van half negen tot vier uur gewerkt. Daarna vertrekt de groep naar het scoutinggebouw in Gaardingen, waar deels in tenten en deels in het gebouw wordt o vernacht, 's Avonds is er tijd voor het drinken van een biertje. Rutt- kayovd wil echter ook nog wel een avondje Viaardingen in, op zoek naar een discotheek, Gert Mensing, begeleider van de groep van uit het fVN, vindt een blowtje na een dag werken ac ceptabel: „Sommigen komen hier met de gedachte dat ze in het tolerante Nederland aan de drugs kunnen. Die verwach ting vervullen we niet. Hoewel niemand ze thuis zal geloven als ze zeggen dat ze in Nederland geen blow mochten. Dat is onge loofwaardig. Een jointje bij het biertje kan dus wel, als ze dat echt willen." De TVN-begeleider denkt nu nog slechts een enkeling over dit beleid mokt, maar de anderen ai zyn bijgetrokken, Kolonies Op rood-zwarte klompen zompt Mensing door het drassige Land. Tevreden kijkt hij naar de jonge ren, die volgens hem bezig zyn met werk dat hier al sinds de Mid deleeuwen is gedaan. „Nu is dit een moerassig grasveld, maar in het voorjaar tref je hier allerlei bij zon deren planten en dieren aan." Er wonen niet alleen reigerkolo nies in De Vlietlanden, ook de ros se woelmuis is weer gesignaleerd. „En in de bloeityd zie je hier prachtige orchideeën," weet Men sing. Dat hun werk zulke resulta ten oplevert, zullen de buiten landse jongeren niet meemaken, Zij zijn dan allang weer vertrok ken. Op 22 augustus is de laatste werkdag. Een Franse jongen komt nieter- der met het beschrijven v$g #jn werk als 'spelen met shityyjyfét grote bouwvakkershandschgöpgn aan, loopt zyn collega en landge note Mèlina Rochard (19)yëen kruiwagen te trekken. De studen te Engels heeft zich, net als Rutt- kayové. aangemeld v<y>r hot kamp om eens mar Nederland te kunnen. Maar waarom dan liever door soppig gras lopen dan een paar dagen met de trein rondrei zen? „Dit is een goede manier om andere mensen te ontmoeten.? Door Sentina van der Meer Schiedam Ze hebben nu een tijdje door de stad getoerd, veel gepraat, en zijn de Schiedamse jongeren een beetje gaan kennen. Desi Beans en Peter van den Berg hebben er een positief beeld van de jeugd van Schiedam aan over gehouden. „Er zitten altijd wat lastige gevallen tussen, maar dat hou je overal," is hun mening. Zo was het skate festijn vorige week aan het Frans Halsplein in Schiedam-West op zich heel leuk. Zo'n zeventig tot tachtig enthou siastejongeren uit de buurt waren komen skaten. „Een paar oudere jongens, van een jaar of 18t waren echter vervelend," vertelt Van den Berg. „Ze gingen niet skaten, maar gingen contant op de half pi pes en dergelijke zitten. Ze zaten echt in de weg. Ik heb ze een paar keer aangesproken en dan krij g je een antwoord als: En wie ben jij dan?", vertelt de jongerenwerker verder. Hij moet er eigenlijk ook wel een beetje om lachen. Volgens het tweetal komen die lastpakken zich namelijk vanzelf wel tegen. „Over het algemeen weten andere jongeren zulke situaties goed op te lossen. Als de rest van de groep door heeft dat die vervelende jon- geren het voor hen lopen te ver pesten, zorgen ze er zelf voor dat die jongeren zich aanpassen," weet Beans. Als positief voorbeeld noemt hij de jeugd uit Groenoord. Begin de ze zomer kwam het nog tot een heftig conflict tussen oudere be woners en de jeugd op het Louis Zimmermannplein. Vorig jaar wa ren botsingen tussen jongeren en ouderen op het nabjj gelegen Bart Verhallenplein. Die jongeren zijn nu volgens de jongerenwerkers op een goede manier bezig. Elke woensdagavond wordt er bijvoor beeld op het Bachplein fanatiek gevoetbald. Wanneer de scholen binnenkort beginnen zullen er vast wel weer jongeren samenkomen op straat en gaan rondhangen, staat er in de tussentijdse evaluatie van de jongerenwerkers te lezen. Maar volgens Desi zijn de jongeren nu wel degelyk goed aan te spreken op hun gedrag. Positief Bewoners van het Zimmermann plein klaagden eerder dat ze al leen maar een grote bek terug krijgen als ze vroegen of het gegil en het gebrom met de scooters niet wat minder kon. De meest grove verwensingen en ziektes kregen ze naar hun hoofd geslin gerd. „Maar ik benader jongeren altijd eerst positief. Geef bijvoor beeld opbouwende kritiek. Dat werkt altijd," meent Desi Beans. „Een positieve benadering werkt toch bij iedereen het beste?" merkt zyn collega op. „Wanneer ze dan toch met luiste ren, probeer ik het op een andere manier," vertelt Beans verder. Bij de voetballers uit Groenoord za ten er een paar bij met nogal grof taalgebruik, erkent de jongeren werker. „In elke zin zeker vijf scheldwoorden. Helemaal niet no dig. Dan zeg ik er een keer wat van. Nog een keer. De derde maal krijgt de jongen een waarschu wing. Doet ie het dan nog: stuur ik hem een paar mir.uten van het veld en mist zijn team door zijn gedrag een speler. Zijn ploegge noten balen daarvan en spreken hem vervolgens ook op zyn ge drag aan. Uiteindelijk werkt dat het beste, als zy elkaar verbete ren." Maar daar is wel een overwegend positieve groep jongeren voor no dig. Het ontbreken van zo'n posi tieve club is precies de reden, waarom het nu minder goed gaat rond de jongerenontmoetings plaats (JOP) in de Woudhoek bij tennishal Kethelhaghe, blijkt uit de evaluatie van de jongerenwer kers. Ze dachten aan het begin van zomer nog veel activitci ten te zullen gaan organiseren rond de JOP. Dat idee is voorlo pig, tot na de zomervakantie, uit gesteld. Niet alleen het tot de grond toe af branden van de JOP is een dom per geweest. Ook het wegvallen van de oorspronkelijke groep - het merendeel is nog op vakantie - is een tegenvaller. Er is een ander soort groep ontstaan en die wil niet veel met de jongerenwerkers te maken hebben. „Er is veel hang naar spanningen sensatie by deze jongeren. De in druk is dat er veel wordt gedron ken, soft-drugs gebruikt en gex- perimenteerd wordt met andere middelen," staat 111 de tussen eva luatie te lezen. Volgens Peter van den Berg is experimenteren op zich niet zo erg. „Ze zyn ook wat ouder, een jaar of 18. En op die leeftijd experimenteren jongeren nou eenmaal," stelt hij. Beloning Maar het gaat er hier om dat ue lastpakken de overhand hebben, stelt Van den Berg. Zij zien mo menteel niet aan andere jongeren dat het ook anders kan. „Hen aan dacht geven in de vorm van leuke activiteiten, zou alleen maar een beloning betekenen van negatief gedrag.' „We houden de zaak natuurlijk wel in de gaten daar bij de JOP," zegt Van den Berg snel. „We gaan er regelmatig langs en maken een praatje. We organiseren alleen geen activiteiten voor ze. Na de zomer, als de rest terug is van va kantie, zetten we opnieuw in op de jeugd van de Woudhoek. Dan zetten we ons in voor jongeren die wel goed willen." Na de zomervakantie zal ookf&et een en ander worden toegelicht aan omwonenden over de JOH. De plaatsing van de ontmoetingsplek is in de Woudhoek namelijk al van het begin af aan omstreden ge weest. Volgens sommige bewo ners zou zo'n eigen (hangjplek voor de jeugd alleen maar voor meer overlast zorgen. De laatste tijd is al veelvuldig contact ge weest met sleutelfiguren binnen de bewonersorganisaties, hetwijk en buurtbeheer en de politie over de kwestie. De bezighouden van de twee jon gerenwerkers krijgen zo langza merhand een ander karakteF. Het wordt minder vryblijvend ,£e hebben nu met veel bewoners en jongeren kennis gemaakt via, al lerlei leuke zomeractiviteiten èn moeten die contacten straks gaan gebruiken. Zo moeten ze straks me: iigeien en oudere bewoners gaas 1 ',v erken aan de toekomst van de JOP in de Woudhoek. Daar naast moeten ze in september aan de slag om de jeugd van de Gor zen en Schiedam-West ook een ei gen plek te bezorgen. Daarvoor moeten ze ook met alle partyen om de tafel om alles in goede ba nen te leiden,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5