10 'Cool West': Rotterdamse kinderthriller met Amerikaanse allures Operette in de open lucht Racism Beat It-festival trekt 55.000 bezoekers Robin Williams in 'komische holocaust' Finale kroon op Bruckners Negende Muziek voor het nieuwe millennium it S 15 iEiï:P 1P i 1M H i it fl k p fci Boyzone-zanger krijgt 8 miljoen voor solo-cd Kunstgrazende schapen in hogere sferen Rotterdams Dagblad Vfê%? L Maandag 16 augustus 1999 Ronan Keating is in een klap 8 miljoen gulden rijker. FotoANP Lenden De platenmaatschappij Polygram betaalt zanger Ronan Keating van de populaire Ierse jongensgroep Boyzone 2,5 mil joen pond (ruim 8,2 miljoen gul den) voor zijn eerste solo-cd. De plaat moet in maart uitkomen. Keating maakt op dit moment fu rore met zijn eerste solo-single, 'When You Say Nothing At All', genomen van de soundtrack van de film 'Notting Hill'. Polygram heeft volgens de Britse zondagskrant The Sunday Times een optie op nog eens vijf cd's van de 22-jarige zanger genomen. Ke ating is in de Verenigde Staten waar hij met tekstschrijvers als Barry Gibb van de Bee Gees aan ,ajn cd werkt Hij heeft zangles genomen om goed voor de dag te kunnen komen. Keating wordt voor zijn eerste cd beter beloond dan ex-Spice Girl Geri Halliwell, Zij moest zich voor haar eerste cd met 2 miljoen pond tevreden stellen. Robbie Williams kreeg voor zijn eerste solo-opna me 1 miljoen pond. Door Tonny van der Mee Rotterdam De 13-jarige Soraya geeft de laatste instructies door voor het geval haar mobiele tele foon af gaat. „Als het mijn vrien dinnen zijn, moetje even roepen. Als het mijn moeder is, ben ik aan het repeteren." Ze spoedt zich weg en zet haar figuurlijke mas ker op. De camera begint te draai en. Soraya is nu even Nadja, hand langster van Harry Horror. Te genover haar staat Milton (11). een kop kleiner. „Hey, raak me niet aan jongen!" byt 'Nadja' hem toe. Ze zet een dreigend gezicht op. De schijnbare onverstoorbaar heid van Milton wuift ze met een nonchalant handgebaar weg. „Dan zal ik met je moeten afreke nen." Een heuse kassa wordt te voorschijn getoverd. Een fysiek gevecht van man tot vrouw volgt. Milton lykt het af te leggen tegen zijn vrouwelijke te genstander. Hij wordt een paar keer flink tegen de muur ge smakt, tot zijn lichaam wild schokkende bewegingen maakt. Maar de kleine held geeft zich niet zomaar gewonnen en gooit zijn laatste wapen in de strijd. Hij buigt zyn gezicht naar de schone dame toe. Zij pakt hem bij zijn zachte wangetjes. Hij tuit zijn lip pen en. De verwachte romantische film- kus blijft uit. Helaas pindakaas, lijken de twee hoofdrolspelers te willen zeggen. Ter illustratie krijgt Milton nog even een tik na. Buiten het script om. Hilariteit van de crew -begelei ders Fernando en Carlos- langs de kant. Niettemin een groot com pliment van regisseur Wouter. Het binnenterrein van het club huis aan de Gaffelstraat is even omgebouwd tot een mini-Holly- wood aan de Maas. Parodie Er wordt druk gewerkt aan een film door vijftien kinderen uit de wijken Cool en het Oude Westen. De logische titel: 'Cool West'. Een soort kinderthrilier als parodie op James Bond, Ce kinderen filmen zelf en worden daarbij gesteund door medewerkers van buurthuis Cool en clubhuis de Gaffel. Laatstgenoemde maakt al ruim een jaar met de kinderen uit het Oude Westen het programma BOS TV, dat op het Rotterdamse kanaal uitgezonden wordt. De film 'Cool West' wordt ver toond tijdens het kinderfestival Dwars op de As, onderdeel van '2000 Beats', op 17, 18 en 19 sep tember. Tabitha Rozing is na mens de stichting Nektar verant woordelijk voor de invulling van het kinderfestival. 'Cool West' draait onder andere in Cinerama. In het verhaal komt de hoofdper soon Milton na een bezoek aan de bioscoop terecht in een droomwe reld. In een spannend en komisch spionageverhaal bindt hij de strijd aan met Harry Horror. „Concentratie!" klinkt het her haaldelijk over het pleintje. „Het is zwaar," verzucht regisseur Wouter nadat de scène opgeno men is.„Kinderen hebben een la- gerconcentratievermogen. En het medium film is voor hun hele maal nieuw. Dat is een hele bele venis." Het blijkt wel tijdens de opname van de vechtscène. De vier hoofd rolspelers - naast Soraya en Mil ton, ook nog Melissa (11) en Gar land (10) - hebben moeite om hun aandacht erbij te houden. „Ik wil naar huis," roept Melissa herhaal delijk. Ze is ook de eerste die weg mag. Soraya en Milton blijven met een bijna professioneel engelenge duld keer op keer de scènes over doen. Het gaat soms met wat ge zucht en gesteun, maar ze volhar den tot alles er perfect op staat. Zoals het goede acteurs betaamt, denken ze zelf mee en komen met ideeën. Wachten „Kinderen willen dat het ook heel gauw resultaat oplevert," zegt Wouter. „Ze willen snel zien wat het is. Film is voor tachtig procent wachten en dat is moeilijk- Maar ze vinden het vreselijk span nend," Garland kan dat beamen. Hij speelt in de film politieagent Ma- se. „We zijn om half tien vanoch tend begonnen," vertelt hij. „Maar vandaag had ik geen tekst. Soms is het wel zwaar, vooral de eerste dagen. Soms zijn we ook van 10.00 tot 16.00 uur bezig. En dan heb je er wel eens genoeg van." De kinderen zijn direct na de au dities aan de slag gegaan, inmid dels zo'n drie weken geleden. Er Soraya (vlechtjes) en Milton worden gefilmd door Melissa (met microfoon) en cameraman Garland. Fotocorvos worat nog twee weken volop ge filmd, want daarna begint de school weer. Het is nog wel de vraag of alles voor die tijd afkomt. „Wouter: „We eisen nogal wat van ze. Dit is hun vakantie. Je bent in feite ook met wat opvoeding be zig. Discipline, wachten, respect voor elkaar. En op tyd komen." Met de laatste opmerking krijgt Garland de hoon over zich heen. Hij presteerde het om een keer ruim een uur te laat te komen. Milton: „En dan word ik echt heel pissig." Soraya daar bovenop: Echt heel irritant als mensen te laat komen." Toch nog even de nieuwsgierige vraag naar de mislukte zoenscè- ne. „Ja doei. Ik ga echt niet met hem zoenen," verklaart Soraya. „Hij is lelijk man. En ik heb al een vriend. Die is veel knapper. Bo vendien val ik op oudere jongens. Wat ik de 1c ukste scène vind? Als ik Milton een klap mag geven." De jeugdige filmster lijkt alle in grediënten in zich te hebben om uit te groeien tot een volwaardige actrice. Wat, zo verklapt ze, ook haar toekomstdroom is. Goed ge bekt, een tikkeltje bijdehand en eigenwijs. En een mobiele tele foon natuurlijk. Net als Milton, eveneens een ge boren acteur. En dat bewijst hij maar al te graag. Neem nou de scène waarbij de kleine Rotter dammer als een stervende zwaan in elkaar zakt. Roepen d dat er vier spijkers in zijn hand zitten, ver volgens zijn het nog maar vier splinters, om uiteindelijk na even de aandacht te hebben gehad kerngezond op te springen. Ook dit staat tenslotte niet in het script. Bovendien heeft Milton vandaag een beetje haast. „Ik ga zo naar de dierentuin," Want waar alle andere kinderen volop vakan tie vieren, is het voor de jeugdige acteurs soms verbijten, Hoewel Soraya verklaart eerder voor de film te kiezen dan voor een be zoek aan het Plaswyekpark. En eigenlijk is al die aandacht ook wel leuk als er ergens midden op de Nieuwe Binnenweg gefilmd wordt. Milton: „Maar dan zeggen we gewoon tegen die mensen: doorlopen, hier wordt een film ge maakt! Of ik me een echte ster voel? Nee hoor, ik blijf gewoon mezelf." Vento De honderd schapen die sinds vrijdagmiddag een kunst werk grazen op de Groote Heide in Venlo, lijken in hogere sferen te verkeren. Volgens kunstenaar Woody van Amen, de initiatiefne mer van het bijzondere project, vreten de schapen spontaan een dubbel in elkaar geschoven kruis rnhet landschap. „Dat is eigenlyk een oud-boeddhistisch symbool," aldus een enthousiaste Van Amen temidden van zyn kunstzinnige kudde. „Ze grazen spirituele vor men in het landschap." De wollige kunstenaars nemen overigens de tijd. Ze zullen nog dagen in de weer zijn om hun kunstwerk uit het heidelandschap te vreten. De verrichtingen van de dieren wor den gadegeslagen vanuit de lucht. Boven de kudde hangt aan enkele ballonnen een videocamera die de yprmen die de schapen uitgra2en opneemt. 'Artsheeping' noemde Van Amen "dit project, dat hij samen met bio loog en schapenherder Sjraar van Beek uit Venlo opzette. Van Amen kwam op het idee toen hij zag hoe de schapen van de herder vormen graasden op de hei. Als het project slaagt, gaat de kunstenaar samen met de stich ting Borderline in 2000 een groot schalig grensoverschrijdend 'arts- heepingproject' beginnen. Scha pen zuüen dan talloze vormen uit- grazen in het natuurrijke Neder lands-Duitse grensgebied tussen Nettetal en Venlo. Volgens kunstenaar Woody van Amen grazen de schapen een dubbel In elkaar geschoven kruis in het landschap. Foto Bas RuttervANP Spaamwoude—De zevende edi tie van het Racism Beat It-festi val in recreatiegebied Spaam- - woude heeft dit jaar bijna 55.000 mensen getrokken. Naast topacts als eft Jean, Postmen en 'Yulöuz Usmanova en tal van an dere bands, traden er asielzce- f'kers op uit heel Nederland in heen speciaal tot 'AZC-Dome' om gedoopte circustent Zij brach- ^ten onder meer Koerdische, Ira kese en West-Afrikaanse mu- j ziek ten gehore. Bezoekers kon- den ook een leye salsa, break- -dancen of rappen volgen ofkie- ■yzen tussen een Hollandse pan- jfhenkoek of een Surinaams -.broodje. .Woordvoerder van festivalorga- |JBisator Mixt, L, Tjjdhof, is zeer tevreden nvei de zevende editie "van het festival: „Vooral het en- fêthousasme dat op het festival 'ëJeeft, maakt bet van daag tot een irfeest" De kracht van Racism i#eat -It zit Yn volgens hem in de nbina&. van 'leuke dingen i een boodschapt i- In het kader van het festival vroeg onderzoeksbureau Trend box jongeren onder de 35 jaar naar hun mening over de multi culturele samenleving. Daaruit bleek dat de aanvaarding hier van gestaag toeneemt. Van de jeugd onder de 20 jaar is 70 pro cent tevreden over de contacten met leeftijdgenoten met een an dere culturele achtergrond. Het festival had dit jaar voor het eerst een thema. Zondag stond alles in het teken van respect. „Respect voor anderen, die dan automatisch ook respect voor jou hebben," Ook de bands speelden in op het thema. Zo 'roddelde' rapper Def Rhymz stereotypen van allerlei bevol- Respect voor het milieu stond eveneens hoog in het 'festrval- vaandel'. Voor elk drankje be taalden de bezoekers een kwart je milieuheffing. En zelfs hi het kleinste kamertje moest de be zoeker vegen met kringlooppa pier. Door Martin Hermens Amsterdam Een romantische entourage zo rond zonsonder gang. Blaffende honden, Skaters die even stoppen en zich verba zen. „Nooit geweten dat operette muziek zo leuk kan zijn." Het j aarlijkse Vondelpark-concert van de Hoofdstad Operette staat weer voor de deur: zaterdag 21 augus tus vanaf 21.00 uur. De openluchtconcerten van de Hoofdstad Operette staan m Am sterdam al sinds 1993 op het pro gramma. Vorig jaar kwamen zo'n duizend bezoekers naar het Von delpark om er getuige van te zijn. „De belangstelling voor de operet te is bezig te herleven," stelt artis tiek directeur Jaap Montagne, „Begrippen als nostalgie en ro mantiek spelen daarbij een grote rol. Het succes van André Rieu heeft daartoe bijgedragen; hy heeft de operette-melodieën weer bekendgemaakt." In eerste instantie draait die revi val om de melodieen; een storm loop op de theaterproducties laat vooralsnog op zich wachten. „We zien een verschuiving in de sa menstelling van het ons publiek. We hadden vroeger veel abonne- mentspubliek in de zaal. Tegen woordig krijgen we de mensen voornamelijk binnen via de losse kaartverkoop." Enthousiast „De echt jonge mensen 2(jn moei lijk enthousiast te krijgen voor operette. House, metal en disco- dreunen hebben meer hun be langstelling. Dat maakt het zo moeilijk om de jongeren ze te be reiken. Toch zie je dat Rieu met zijn commerciële aanpak ook die doelgroep bereikt. Dat biedt per spectief." Montagne voert drie redenen aan voor de buiten-concerten van de Hoofdstad Operette. Allereerst is de jaarlijkse, groots gemonteerde productie niet langer meer in alle theaters te zien. Om ook de kleine schouwburgen te kunnen bedie nen, toert het gezelschap elk sei zoen met een concertprogramma door het land. De première daar van is als het ware tijdens het Vondelpark-concert. „De tweede reden is een interne," zegt Montagne. „We vinden het een goed idee om onze musici ook jets anders te bieden dan alleen maar spelen in een orkestbak tij dens voorstellingen. Bovendien kun je met een dergelijke aanpak wat gevarieerdere programma's maken en dat houdt het leuk om aan het werk te blijven." Medewerkers van het gezelschap zagen in het verleden op tegen de openlucht-activiteiten. „Vorig jaar moesten we het concert na een kwartier al afbreken omdat de regen met bakken naar bene den kwam. Dat was de eerste keer in al die jaren dat we deze concer ten in het Vondelpark houden," legt Montagne uit. „Bj j het samenstellen van het pro gramma houd ik rekening met het feit dat een deel van het pu bliek graag bekende nummers hoort. Het is alom bekend dat het publiek graag wil meeneuriën of - zingen. Je kunt ook met een heel programma vol onbekende ope- rette-muziek brengen. Als je dat wel doet, haal je de betrokkenheid van je pubhek weg. Juist die be kende walsen en polka's zorgen voor herkenning en een gezellige sfeer." Rottwdam—In navolging van de Italiaan Roberto Benigni gaat de Arcerilaanse acteur Robin Wil- iiaMééMömiiche' Êim'th'ér dé holocaust maken. if"tlif niomin+n'fllrn TnlrnK that inr1 aan - t te"ó#e&?ea. In hét"mét vijf Oscars bekroon- a.' helpt Bérifeni ajn'zoontie door fn lirftu t -«{3 nL bet concentratiekamp door te doen alsof het alle - maai een spel is. Niet iedereen vond dat eer, geluk kige combinatie, maar "Williams laat zich er niet door afschrikken: „Humor bestond ook in het getto. .Ik kan je grappen .vertellen diefden werden ge maakt, die de mensen van nu jouden shockeren. Maar in zuïïte situaties gaat het niet om politieke -correctheid." Door Winand van de Kamp Arnhem Er was door Bruckner- liefhebbers reikhalzend naar uit gezien. Vorig jaar al zou het Gel ders Orkest Bruckners Negende symfonie in een nieuwe voltooi ing uitvoeren; door omstandighe den ging de uitvoering toen niet door. Maar afgelopen vrijdag was de reconstructie die de musicolo gen Benjamin Gunnar Cohrs en John Phillips in 1993 van de Fina le maakten, dan toch eindelijk voor het eerst in Nederland te ho ren. Reconstructies zijn riskante on dernemingen. Ze zeggen meestal meer over de voltooier dan over de bedoeling van de componist. Maar met Bruckners Negende ligt het toch wat anders. By zyn dood in 1896 waren slechts drie delen van de symfonie voltooid. Maar met het vierde deel was de compo nist al verder gevorderd dan lang werd aangenomen. Her en der do ken schetsen en stukken parti« tuur op die door toedoen van heb zuchtige erfgenamen over de hele wereld verspreid waren geraakt. In 1934 gaf Brucknervorser Alfred Orel een verzameling van schet sen u;c. Velen hebben zich sinds dien aan een voltooiing gewaagd. Maar echt overtuigend was het re sultaat nooit. Daarvoor bleef het teveel giswerk. Inmiddels 'S er meer authentiek materiaal boven water gekomen. Voortbouwend op een reconstructie van de Italia nen Nicola Sam ale en Giuseppe Mazzuca togen de musicologen Benjamin Gunnar Cohrs en John Phillips opnieuw aan de slag. Naar eigen zeggen is hun versie voor negentig procent van Bruck ner en hebben ze slechts zeventig maten zelf ingevuld. Maar uiteindelijk telt alleen het klinkend resultaat. En dat maak te indruk. Want de reconstructie klinkt als een volwaardige Bruck ner-finale met machtige klank blokken en breed ademende ko- permelodieën zoals we die van de componist gewend zijn, maar ook met breekbare houtblazerssoli en open liggende strijkerspassages. Een finale bovendien die door thematische verbindingen hecht aan het voorafgaande geklonken is. Het is natuurlyk wel even wen nen: in plaats van dat schitteren de Adagio met zijn ontroerende laatste maten een krachtige Fina le als slotdeeL Maar met zijn im posante coda, waarin de trompet ten boven het orkest uit torenen vormt die een even waardige af sluiting voor Bruckners zwanen zang. De overtuigingskracht van de Fi nale was ook te danken aan het Gelders Orkest en zijn chefdiri gent Lawrence Rennes. Met de Achtste van Bruckner bewees Rennes vorig jaar al dat hij een veelbelovend Bruckner-dirigent is. Zijn aanpak is sindsdien mis schien wat soepeler geworden maar zijn greep op het geheel heeft hij gehouden. Rennes weet bovendien wat sparen is. Een vier delige symfonie van anderhalf uur vraagt nu eenmaal een ande re aanpak dan een driedelig van een uur. Rennes verschoot niet al zijn kruit in het Adagio maar werkte toe naar de Finale, Die stond nu als een kroon op de sym fonie. Gelders Orkest o.Lv. Lawrence Rennes met de Negende symfo nie van Bruckner met Finale in een reconstructie van Benjamin Gunnar Cohrs en John Phillips. Radio-uitzending: 31/8 vanaf 20.00 uur op Radio 4, artiest Slipknot album Slipknot I a b e Roadrunner records d u u 60:21 min 'Shock rock' noemen ze het graag in Amerika. Een stroming in de rock muziek die flirt met hel en verdoemenis, rebellie en verzet en zichzelf presenteert met visueel spectaculaire live shows vol luidruchtige metal/ rock. Slipknot, een negental/reafcs uit Des Moines Iowa, vormt de hard ste variant van deze stroming. Met hun metal hardcore toeren zij mo menteel door Amerika. Gekleed in rode overalls met bijbehorende mas kers zorgen zij voor een hoop commotie op de concertpodia, wat breed uitgemeten wordt in de media. De meningen over Slipknot lopen uiteen van 'muziek voor het nieuwe millennium' tot Volkomen verzonnen bandje'. De debuut-cd, geproduceerd door Ross Robinson (o.a. Machinehead, Kom) levert in ieder geval een ongeëvenaarde hoeveelheid herrie, riffs, samples, doodsrochels en highspeed ritmes op. In Amerika kwam de cd op nummer 1 van de Billboard Heatseeker Charts binnen. In Europa lij ken we altijd wat minder gevoelig voor dit soort Amerikaanse uitspattin gen. Het gedoe met die maskers en anonimiteit (de bandleden hebben geen naam maar een nummer) komt wat gekunsteld over, maar de muziek is bij vlagen indrukwekkend. You can't kill me, 'cause I'm already inside you,' schreeuwt zanger 8 (alias Corey Taylor) in het openingsnummer 'Sic'. En zo voelt het soms ook. De uitsmijter 'Scissors' wordt gedomi neerd door een onheilspellende paranoïde sfeer, die nog doorwerkt na dat de cd gestopt is. Als Slipknot inderdaad 'de muziek voor het nieuwe millennium' maakt, dan wacht ons een sombere, duistere eeuw. EricBorsje ffV h-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2