Sport 17 7 Geraamte van Ajax blijft broos Met Van Bommel en Vogel zit er weer muziek in PSV FC Utrecht is wat minder slecht dan NEC Vitesse nog niet klaar voor strijd bovenin Spel van RKC veelbelovend Sterke start Van der Lem Olyslagerredt De Graafschap Dani neemt weifelende Amsterdammers tegen Heerenveen bij de hand: 3-2 Rotterdams Dagblad Maandag 16 augustus 1999 Waalwijk RKC is de competitie begonnen met een overtuigende partij tegen FC Twente. De vorig seizoen maar net aan degradatie ontsnapte Waalwijkers overspeel den de mogelijke subtopper zelfs bij vlagen. Eén ding vergaten zij en dat was winnen. Het bleef in een leuke partij 1-1 'Gemengde gevoelens' had coach Martin Jol daarom naderhand. „Op zich is het resultaat goed, maar er had meer ingezeten. Toch hebben we het met deze zeer jon ge ploeg heel goed gedaan. Mis schien ontbrak er voorin nog wat routine en raffinement, waardoor we de mogelijkheden onvoldoen de benutten." Hans Meyer was het met zijn col lega eens. „RKC had meer ver diend. Vooral de tweede helft zijn wij weggespeeld Ik geloof dat we een ambitieuze ploeg hebben, maar vandaagwas datniettezien. We hadden geen enkele controle." Twente achterin was één groot probleem. De mandekkers Grujic en Kamebeek waren voorname lijk kansloos tegen Rick Hoogen- dorp en vooral Ron Heesakkers. Het gevolg was kans op kans voor RKC. „Dat we een punt aan dit duel overhielden dankten we aan één man," aldus Meyer, „Onze doelman Boschker." FC Twente nam tegen de verhou ding in de leiding. Dat gebeurde kort voor rust, dank zij een van richting veranderd schot van ver dediger André Karnebeek. Aan gezien RKC ook in het tweede deel niet opgaf, kwam na ruim een uur de gelijkmaker, meer dan verdiend. Rick Hoogendorp scoorde, na geklungel van de Twentenaren Vennegoor en Gru- jjc op het middenveld. Slttard Natuurlijk, het was wel even wennen voor hem, zei Ge rard van der Lem. Hij was vooraf best zenuwachtig geweest en daarom was de opluchting achter af des te groter. Zijn eerste com petitiewedstrijd met AZ - in Sit- tard tegen Fortuna - leverde een 2-1 zege op. Bij AZ is het verwachtingspa troon redelijk hoog. Volgens Van der Lems voorganger Wim van Hanegem moet de ploeg in staat zijn mee te streden om een UEFA Cup-ticket. In de ouverture maak te AZ - met drie ex-Fortunezen in de ploeg: Lee, Ricksen en Van der Weert - een redelijke indruk. De Alkmaarders domineerden en speelden in de eerste helft con stant op de helft van Fortuna. Bar ry van Galen drukte het overwicht uit toen hij na een afgemeten voorzet van Landerl scoorde (1-0), Kort na de rust maakte Van Galen z'n tweede. Alleen John Bosman, van. FC Twente gehaald, viel wat tegen. Hij werd diep in de tweede helft dan ook gewisseld. Fortuna was onmachtig en kreeg ook am per kansen. Slechts Ronald Ham ming was af en toe gevaarlijk. For tuna kwam op 2-1 via een vrije trap van Paeiorek, maar was niet bij machte langszij te komen. Ooetinchem De ruim 8000 toe schouwers in Stadion De Vijver berg van De Graafschap konden in de ouverture van het nieuwe seizoen tegen Roda JC geen goals begroeten. Het duel speelde zich voornamelijk op het middenveld af. Roda beschikte over de tech nisch betere ploeg, De Graafschap bracht voornamelijk enthousias me als wapen in de strijd. Bij de Graafschap ontbrak de er varen verdediger Sonny Silooy. Het bestuur had hem een schor sing van een wedstrijd opgelegd wegens kritiek op trainer Frans Thijssen en de club. De Graaf schap mocht doelman Olyslager wel dankbaar zijn. Hij redde een paar keer fraai op inzetten van Bob Peeters. De thuisclub slaagde er niet in de verdediging van de Limburgers te verontrusten. Door Henk Hoi]tink Brian Laudrup wordt fel be laagd door de Heerenve- trita (I) en Boudewlin Pahlplatz maar de Deen houdt-moet zaam - con trole over de Foto Cof Mulder/ Amsterdam Niet de daarvoor teruggehaalde routiniers Winter en Verlaat, niet Laudrup of Machlas, maar een Portugees raspaardje, dat in Amsterdam al op stal stond, nam Ajax bij de hand tijdens de met spanning en twijfel te gemoet geziene ouverture van de competitie. Pas met Dani als invaller trok het nieuwe Ajax gisteravond geestdriftig ten strijde en werd tegen. Heerenveen een pijnlijk logische 0-1 achterstand bij rust omgebogen in een 3-2 zege. Jan Wouters kon opgelucht adem halen. Met het geraamte, dat de zoekende trainer van Ajax voor ogen heeft, had zijn team aanvan kelijk opnieuw een opvoering vol mankementen ten beste gegeven. Maar met Dani voor Van Halst (dezelfde wissel als vorige week in het duel om de Johan Cruijff- schaal tegen Feyenoord) toonde Ajax na rust élan. Het leidde tot drie treffers. En nog kregen de Amsterdammers het benauwd na een laat doelpunt van invaller Hakansson (3-2). Vooral dankzij de nieuwe eerste doelman Fred Grim, die met enkele stijl volle reddingen aan zelfvertrou wen won, bleven de Amsterdam mers overeind. De slotfase was veelzeggend voor het huidige Ajax, waarin van een balans tussen aanval en verdedi ging nog geen sprake is. De ver persoonlijking van de haperingen in het Amsterdamse spel is voor alsnog Jan van Halst. De rol van vrije man bij Ajax is met al zijn fa cetten voorlopig te zwaar voor de voormalige speler van FC Twente. Vorige week, tegen Feyenoord, voldeed Van Halst met met de bal aan de voet, legde Wouters toen uit. Gisteren verzond Van Halst opnieuw een aantal onnauwkeuri ge passes, maar 2ijn trainer tilde nu zwaarder aan zijn onjuiste keuzes bij balbezit van Heeren veen. Wouters houdt vol dat Van Halst tijd nodig heeft en dat klinkt met het oog op Wouters' ei gen historie als Ajacied nog altijd aannemelijk. Maar hard wordt de leerschool voor de ex-Twentenaar zonder twijfel. Het is zeer goed mogelijk dat Van Halst voorlopig vooral toekijkend zal dienen te leren. Wouters er kende dat aanvoerder Winter, evenals vorige week de vrije man van de tweede helft, thans met zijn ervaring beter is berekend voor de specifieke taken op die positie. Daarmee zou tevens een plaats op het middenveld kunnen worden ingeruimd voor Dani, die daarvoor gisteren nadrukkelijk zijn kandidatuur stelde. De ranke Portugees bevrijdde Ajax in de tweede helft uit zijn ke tenen en de Friezen deinsden voor hem terug. Een overtreding van Talan op Dani lag aan de basis van Knoppers vrije trap, waaruit Laudrup na tussenkomst van Vonk de gelijkmaker intikte (1-1). Geïnspireerd door Dani, ontwaak ten eindelijk ook de fijnzinnige aanvallers van Ajax. Na een voor zet van Laudrup maakte Nikos Machlas, aarzelend nog en met dank aan doelman Hans Vonk, zijn eerste doelpunt voor Ajax (2- 1). En vanaf de flank, waarop hij de geblesseerde Gronkjaer ver ving, stuurde Arveladze de bal plots met een fraaie curve naar de verste hoek, onbereikbaar nu voor Vonk (3-1). Schaduw Hoe anders waren de verhoudin gen voor rust geweest Schijnbaar om te accentueren, dat Ajax (nog) geen ontzag opwekt, had Heeren- veen-trainer Foppe de Haan vijf aanvallend ingestelde voetballers op de gladde mat van de Arena losgelaten. Met veel positiewisse lingen, vooral tussen spits Samardzic en Talan in diens rol als middenvelder, werden Ajax5 defensiecentrum en Witschge (op papier Talans tegenstander) op de proef gesteld. Niet toevallig ver zorgden de dribbelende Samard zic en Talan, met het laatste tikje, de niet eens verrassende ope ningstreffer (0-1). Na het Amsterdam-toernooi en de verloren strijd tegen Feyenoord presenteerde Ajax zich opnieuw weifelend aan de eigen aanhang. Het merendeel van de Ajaeieden ('nerveus' volgens Wouters) leek met (ieder zijn eigen) onzekerhe den van de voorbereiding de com petitie ingestapt. Frank Verlaat combineert zijn on wennige wijze van mandekken met, na vier seizoenen in de Bun- desliga, voorlopig passes van Duitse snit: in de richting van de aanvallers, maar niet op maat ge sneden. Aron Winter kon op het middenveld geen greep krijgen op het onrustige spel en voorin werd Nikos Machlas ook gisteren lange tijd niet door zijn ploegge noten gevonden. Links naast hem speelde Brian Laudrup bovendien anoniem voor rust. Het is begrijpelijk dat Wou ters het gezien zijn defensieve te kortkomingen niet aandurft met Laudrup als centrale middenvel der. Maar het gevolg lijkt, zo mag een voorzichtige conclusie na de voorbereiding en de eerste com petitiewedstrijd luiden, dat het Amsterdamse publiek zich tevre den moet stellen met oprispingen van de vooraf bewierookte Deen op de vleugel. Eén ervan, de inleiding tot Ajax1 tweede treffer, was Heerenveen te machtig en Wouters had er veel belang bij de kentering in de tweede helft te benadrukken. In tern zal echter ongetwijfeld jne- nig woordje worden gewijd aan 'de eerste helft, Die ontnam veel glans aan de competitiestart van Ajax en plaatste de ploeg voorlo pig in de schaduw van de concur renten PSV en Feyenoord. Door Mark Caldenhoven Eindhoven Het blinkende klei nood in zijn linkerhand was een bizarre schakel met het rampsei zoen. Ruud van Nistelrooy, on danks een kil jaar voor PSV goed voor 31 doelpunten, wroette met de zilveren schoen eventjes in het recente verleden. Liever trok Van Nistelrooy na de zege van 4-1 op MW de gordijnen naai' de toe komst open. „Heb je die driehoek jes gezien?" Met drie treffers tegen MW pikte Van Nistelrooy zaterdag ogen schijnlijk achteloos de draad weer op. Blij voor zichzelf na een hape rende voorbereiding, veel blijer nog voor PSV. „Het is heerlijk om zo te beginnen, zeker met die twee." Van Nistelrooy knikte be wonderend naar de zelfverzeker de Mark van Bommel en de nog wat onwennige Johann Vogel. „Ze zien alles en zorgen voor veel meer zekerheid." Van Bommel en Vogel, twee nieuwkomers in het gerenoveer de keurkorps van Eric Gerets, drukten in negentig eenzijdige minuten tegen MW nadrukkelijk hun stempel op het nieuwe PSV. Talent Van Bommel, de regisseur in spé, en de kille efficiëntie'van Vogel zullen in de nabije toe komst de ogen en de hersenen vormen van het Brabantse mid denveld Het jonge duo - allebei pas 22 jaar - was altijd aanspeel baar, zorgde voor rust in plaats van balverliesen vormde bovenal een doeltreffende en harmonieu ze twee-eenheid die nagenoeg op geen foutje was te betrappen. Bij de startvan de competitie deed Ruud van Nistelrooy van zich spreken door, evenalsvrijdag Feye- noorder Julio Cruz, drie keerte scoren. Hier stuit de PSV'er op MWs invaller-doelman HansSpill- mann geassisteerd door Thomas Daers (m). Rechts Anton Vriesde. FotoToussairtiKiuitenVANP Van Bommel zocht af en toe-het avontuur, zette druk op de wanke le defensie van MW en wist zich gesterkt door de constante aanwe zigheid van een Zwitserse rege laar. Johann Vogel lijkt zakelijk heid tot kunst te hebben verhe ven. Hij is tweebenig en kent in het positiespel nauwelijks zijn ge lijke. Spelers als Vogel, met 28 in terlands één van de pilaren van het Zwitserse nationale elftal, zijn dun gezaaid. „Ik ben geen drib belkoning, geef mij maar direct spel, one-touchvoetbal." De kenner, onder wie Ajax-trainer Wouters op de tribune, weet dan genoeg. Vogel, met een knipoog naar Van Bommel: „Maar het is gemakkelijker als je samenspeelt met iemand die voetbal begrijpt. Bij Grasshopper vlogen de ballen regelmatig over myn hoofd. In Nederland proberen ze ten minste écht voetbal 1e spelen." Met Van Bommel en Vogel zit er weer muziek in PSV. Gerets rest een schone taak de twee ruwe dia manten (Van Bommel: 'Ik heb maar een paar dagen nodig gehad om aan het niveau te wennen1) verder te polijsten. Zaterdag wil de de Belg 'niet te snel victorie kraaien', maar hij liet niet na de middenvelders, inclusief Ovidiu Stinga, te complimenteren. „Ze waren fantastisch. Ik hoop dat dit nog een wedstrijdje of 33 zo door gaat." Smoel Een prettiger ouverture had PSV (zonder de geblesseerden Eric Ad- do, Ernest Faber, Stan Valckx, Ivi- ca Kralj, Chris van der Weerden en de geschorste Luc Nilis en Wil fred Bouma) zich niet kunnen wensen. Daarbij lagen de Limbur gers behoudens het eerste kwar tier geen moment dwars. Tot woe de van Wim Koevermans. „Datje respect toont is prima. Maar datje je tegenstander zomaar een vrije doorgang verleent, zint me abso luut niet." PSV controleerde én domineerde. Vooral dat laatste moet Gerets deugd hebben gedaan. Na een rammelende voorbereiding en de affaire rond doelman Ronald Wa terreus, zaterdag opnieuw luid be jubeld en toegezongen, werd za terdag toch met enige scepsis af getrapt. Waar PSV stond was on bekend. Maar onder aanvoering van Van Bommel en Vogel heeft PSV weer smoel gekregen. MW sputterde even tegen, maar was na een br'jante volley van Van Nisteliooij kort daarop al ge slagen. De topscorer tilde zich in de tweede helft vervolgens vlotjes naast Julio Cruz op de topscorers- lijst, maar dat deed voor hem niet terzake. „Zover als Feyenoord zijn we nog lang niet. Ik heb ze te gen FC Den Bosch zien spelen en vond ze indrukwekkend." Cambuur-Vitesse 1-1 (1-1). 2. Nelisse 1-0,45. Van Hooijdonk 1-1. Scheidsrechten Luinge. Toeschouwers: 7500. Gele kaart: Goudmijn, Alflen, Vergoossen, Abma, Ferrier (Cambuur), Wisgerhof (Vitesse). Cambuur: De Ron; Ferrier, Elzinga, Vergoossen. Abma; Goudmijn (54. Rook), Al flen, Van der Heide, Levtsjenko (64. De Waard); Nelisse (72. Scheepers), Van Utrecht. Vitesse: Jevne; Nanu, Kreek, Wisgerhof, Van Hmtum; Sikora (79. Riga), Grozdic, Diarra, Laros; Van Hooidonk, Janssen (67. Fortes). Fortuna Si ttard-AZ 1-2 (6-1). 21. Van Galen 0-1,50. Van Galen 0-2,65. Padorek 1-2. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 6500. Gele kaart: Kool, Hamming (Fortuna), Buskermolen (AZ). Forttma:Van Zwam; Zegrean,Hofland,Roest,Hermans;Volmer,Gesthuizen(58. Heenr.g/78.Tychon), Kool '69. Krijgsman), Paeiorek; Hamming, Gerritsen. AZ; Moens; Lee, Wijker (76. Opdam), Van de Berg, El Hadrioui; Ricksen, Busker molen, Van Galen; Boussatta, Bosman (65. V.d. Weert), Landerl (83. Durmusoglu). De Graafschap-Bod a JC 0-0. Scheidsrechter: BraamhaarToeschouwers:8350. Ge le kaart: Vreman, Meerdink (Graafschap), Luipers, Senden, Van der Luer(Roda). De GraafschapOlyslager; Bot (46. Berck Beelekamp), Nok, Vreman, Frankel (45. Turpijn);MeerdinkDen Turk, Nehoda(77.Emam),Lindenbergh; ViscaahTumba. Roda JC: Kalac; Senden, Rudge, Luypers, Van Haaren; Zafarin (81. Valgaeren), Van der Luer, Nygaard, Lawal; Peeters, Van Houdt (67. Torma). PSV-MW4-1 (2-1). 15. Van Bommel 1-0,18. Janssen 1-1,20. Van Nistelrooy 2-1,57. Van Nistelrooy 3-1,85. Van Ntstelrooy 4-1Scheidsrechter: Van Huiten. Toeschou wers: 28.500. Gele kaart: Ooyer (PSV), Perez, Joordens (MW). PSV: Waterreus; Ooijer, Dirkx, Nikiforov, Heintze; Stinga (67. Rommedahl), Van Bommel, Vogel (88. Van der Doelen), Khokhlov (79. Kolkka); Van Nistelrooy, Brug- gink. MW: Sp illman; Falix, Janssen (36.Vonk), Vriesde, Caers (58.Vaessen);Kociski(65. Taiwo), De Jong, Joordens, Perez; Xortchagurne, Emerson. FCUtrecht-NEC 1-0(1-0),13. VanderGaagl-O.Scheidsrechter: Vander Ende.Toe- schouwers: 11.000, Rode kaart: 57. Hesp (NEC/2x geel) Gele ka art: Vreven, Oliseh, Martel, Dijkhuizen, Bosschaart (FC Utrecht), Schultz en Goulooze (NEC). FC Utrecht: Wapenaar; Vreven, Van der Gaag, Zwaanswijk, Bosschaart; Lucius, Oliseh, Berger (46. Kuijt), Van Mol (70. Jean Paulde Jong); Dijkhuizen(77. John de Jong),MarteL NEC: Roorda; Goulooze, Maes,Hesp,DeRomijn(55. Petervan Putten); Schultz(8l Grootaert), Pothuizen, Janssen; Latuheru,De Gier, Van Rijswijk(72. Dos Santos). RKC-FC Twente 1-1 (0-D.42. Kamebeek 0-1,66. Hoogendorp 1-1. Scheidsrechter. Bossen. Toeschouwers: 5500. RKC: Van Dijk; Tim Comelisse, Nascimento (72. Kalezic), Teixeira, Van Wanrooi) Lanckohr, Govedarica, Van der Leegte, Youri Comelisse; Heesakkers (65. Van Steenveldt), Hoogendorp (84. Petrov). FC Twente: Boschker; Peiremans, Kamebeek, Grujic (84. Van der Meyde), So- bïech (S3. Heubach); De Witte (60. Vertinden),Van der Laan. Ten Hag, Ter Avest; Booth, Vennegoor of Hesselink. Ajax-SCHeerenveen3-2(0-l).23.Talan0-l,5LLaudrupl-l,62.Machlas2-l,72.Ar- veladze 3-1,81Hakansson 3-2. Scheidsrechter: Temmink, Toeschouwers: 37.650.' Gele kaart: Talan, Klompe (Heerenveen). J Ajax: Gnm;Nieuwenburg,Verlaat,VanHalst(46.Dani), DeCler(83Pique);Win- ter, Knopper, Witschge; Arvela&ze, Machlas, Laudrup. 11 SC Heerenveen: Vonk; Venema, Hansma, Klompe, Mitrita; Talan, Gérard de Nooijer, Nurmela (60. Hakansson); Samardzic, Huizingh (46. Lurling), Pahlplatz (74. Denneboora). Stand Feyenoord PSV Willemll Ajax. AZ FCUtrecht RKC Vitesse Cambuur L FCTwente RodaJC De Graafschap... Heerenveen Fortuna S NEC Sparta MW FCDenBoseh.... 1 1 1 1 1 1 l 1 1 1 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 1 l 0 0 10 1-5 o i o o. r o 1 o oio o o 3 4-0 3 4- 1 3 2- 0 3 3-2 3 2- 1 3 1-0 1 1- 1 l 1- 1 1 1- 1 1 1- 1 1 O- 0 10-0 0 2-3 Topscorers l.Cruz (Feyenoord), Van Nistelrooy (PSV) 3 3, Van Galen (AZ) 4. löspelers 1 0- 2 1- 4 0- 4 Programma Vrij. 20 aug: MW-Ajax; zat.21 ang: WiUemH-For- tuna Sittard, FC Twente- NEC, SC Heerenveen- Sp arta, Roda J C-RKC, FC Den Bosch-De Graaf- schap; zon. 22 aug: Feye-' noord-Cambuur, Vitesse- psv. Eerste divisie Haarlem-FC Vol cn dam 2-2 (1-ï). 39. KokmeyerO-l45. Kemper 1-146. Kemper 2-1, 7fi.Kokmeyer2-2,Scheidsrechter:Koopman.Toeschouwers:1832.GeIekaart:Wit- zenhausen (Haarlem). Bijzonderheid: wedstrijd vanaf 82e minuut tien minuten stilgelegd wegens beledigende spreekkoren richting arbiter Koopman. Go Ahea dEagles-Excelsior l-2(ö-l), 26, ConnoUyG-153. Kahraman 0-2,82. Buiten huis 1-2. Scheidsrechter; Vink. Toeschouwers:3000Rode kaart: 63, Mtiliga (Excel sior), 81Connolly (Excelsior). Gele kaart; Wiggers, St egeman, Van der Horst (Go Ahead), Kahraman (Excelsior). KBC-Emmen 1-3 (1-2). 13. Lammers 1-0,15. Van Oostrum 1-1,42. Hofs J -2,83. Hofstede 1-3. Scheidsrechter: Buiting. Toeschouwers: 3000. Gele kaart. Kranz (Emmen). Veendam-TeIstar2-2 (1-2). 11. Ommel 0-1,24. DeKruyff 1-1,44. Kloetstra 1-2 (eigen'L doel), 70. Hendriksen 2-2. Scheidsrechter: Van Beek. Toeschouwers: 4218. Gele j.,7 kaart: Kloetstra, Ilie, Wattmiury (Veendam), De Waard, Abdellah, De Vreede (Tel- star). VW-Dordrecht'901-1 (1-0). 28. Nederkoom 1-0,68, Onyeike 1-1. Scheidsrechter."' Westennk, Toeschouwers: 2295. Gele kaart: Martens, Nederkoom, Graef (WV), Schaap, Van der Slot (Dordrecht). Stand Emmen 1 1 0 0 3 3- 1 FCGroningen i 1 0 0 3 3-2 Excelsior 1 1 0 0 3 2- l Volendam 1 0 1 u 1 2- 2 Haarlem 1 0 l 0 1 2- 2 Telstar 1 0 1 0 1 2- 2 Veendam 1 0 1 0 1 2- 2 Dordr.'90 l 0 1 0 1 1-1 WV 1 0 1 0 1 1- 1 Helmond Sport... 1 0 0 1 0 2- 3 GAEagles 1 0 0 1 0 1- 2 RBC 1 0 c 1 0 1- 3 NAC 0 0 0 0 0 0- 0 ADO Den Haag... 0 0 0 0 0 o- a TOP..» 0 0 0 0 0 0- 0 Eindhoven 0 0 0 0 0 0- 0 Heracies 0 0 6 0 0 0- 0 FCZwolle 0 0 0 0 0 o-o Topscorers 1. Kemper(Haarlem), Vis ser (FC Groningen), Kok- meyer (Volendam), Hof stede (Emmen) 2 5.14 spelers 1 Programma Ma. 16 aug: Eindhoven- Heracles, FC Zwolle- NAC, ADO Den Haag- TO P; zat.21 aug: Emmen- Eindhoven, FC Volen- dam-Helmond Sport, FC Groningen-Excelsior, VW-TOP,NAC-BVVeen- dam, Dordrecht'90-Haar- lem; zon. 22 aug: Telstar- ADO Den Haag. Sportprijsvragen Lotto 32:4-19-20-22-25-45. Reservegetal: 35. Cijferspel: 34794Ö. Toto 32: i-1-1-3-3-3-2-3-2-2-3-3-1 Belgische lotto: 7-13-23-24-28-37. Reservegetal: 5. Joker: 5979540. Duitse lotto: 19-22-33-404249. Reservegetal 27. Supergetal: 2. Spel 7:3409808. Super 6:498058. Utrecht Als niet de voetballers maar de scheidsrechter de opvallendste man van de wedstrijd is, valt er doorgaans weinig te genie ten. Dat ondervonden de 12.000 toeschouwers gis teren in De Galgenwaard tijdens de wedstrijd FC Utrecht-NEC (1-0). De zege kon niet verhul len dat er in het Utrechtse leven na Michael Mols voorlopig weinig valt te genieten. „We moeten nog aan elkaar wennen," excu seerde trainer Mark Wottezich na afloop voor het weinig verheffende spel van FC Utrecht. „Als je dan toch met i-ö wint, mag je alleen maar tevreden zijn. Al beseffen we dat er nog veel moet gebeuren." FC Utrecht spendeerde de miljoenen van Mi chael Mols afgelopen zomer aan vijf nieuwe spelers. Marinus Dijkhuizen (Cambuur), Theo Lucius (PSV), Azubuike Oliseh (Antwerp) en Stijn Vreven (AA Gent) moeten samen met ta lenten als Pascal Bosschaart, Ruud Berger en Dirk Kuijt de populaire spits doen vergeten. Het nieuwe beleid maakt voorlopig een einde aan het hoge verwachtingspatroon van de laat ste jaren. De club rept voor het eerst sinds sei zoenen niet meer over het Challenger-plan dat de club een permanent plaatsje in de subtop moest bieden. De kreet 'Utrecht op vier' heeft plaatsgemaakt voor realisme. FC Utrecht wil met goed voetbal een stabiele middenmoter zijn. Tydens de eersie wedstrijd van het seizoen te gen NEC slaagde de club er echter niet in ver zorgd spel op de mat te leggen. Verdedigers en middenvelders zochten met lange ballen het hoofd van Marinus Dijkhuizen, die er evenwel zelden in slaagde een medespeler te vinden. Omdat NEC nog onzuiverder te werk ging. trachten de 22 acteurs op het speelveld de fou ten met wilde slidings en ruw spel te compen seren. Scheidsrechter Van der Ende bestrafte het ruwe spel met negen gele kaarten. Danny Hesp (NEC) eiste de meeste prenten op en moest na twee domme charges in de 57e mi nuut het veld verlaten. NEC stond toen al met 1-0 achter omdat Van der Gaag in de 13e minuut één van de weinige mogelijkheden met een kopbal tot de ope ningstreffer promoveerde. Utrecht, dat sinds 1991 niet meer van NEC had gewonnen, koes terde de voorsprong en weigerde ricico's te ne men. Inzetten van Dijkhuizen, Martel en Van Mol misten in de tweede helft overtuiging. Omdat de meeste spelers van NEC ook niet de indruk wekten naar de strat van de nieuwe competitie te hebben uitgezien, viel er voor bet publiek weinig te genieten. Leeuwarden Trainer Herbert Neumann heeft nog veel werk te verrichten om van Vitesse eese rieuze titelkandidaat te naken. Tegen Cambuur (1-1) bier x zater dagavond dat de ambitieuze Arn hemse ploeg nog lang geen inge speeld geheel is. Neumann stelde maar liefst zes nieuwelingen op, van wie Pierre van Hooijdonk verreweg de sterk ste indruk maakte. De Friezen kregen de beste kansen om voor een grote verrassing te zorgen. Zo brak invaller Raymond de Waard vlak voor tijd op links door, maar de van Excelsior overgekomen aanvaller schoot vrij voor doel man Jevric voorlangs. Pierre van Hooijdonk liet zien dat hij een prima vervanger is van de naar Ajax vertrokken Nikos Machlas. Het was ook de boom lange spits die voorkwam dat Vi tesse de eerste helft met een ach terstand afsloot. Van Hooijdonk rondde een voorzet van collega international Van Hintum af. On danks het gebrek aan wedstrijd ritme was hij sterk aan de bal en gevaarlijk in de lucht. Redelijk tevreden Van Hooijdonk was redelijk tevre den over zijn rentree in de eredi visie. „Conditioneel schortte er nog wat aan, maar de conditietert van vorige week ging er net mee door. Ik kon dus spelen. Over Vi tesse zelf ben ik minder te spre ken, het kiliersinstinct ontbreekt nog. Bovendien is het heel moei lijk om met verschillende natio naliteiten te spelen. We hebben taalproblemen en daardoor gaat er in het veld nog veel mis," zei de Brabander, dankzij de blessure van Dennis Bergkamp terug in Oranje. Cambuur stond al na twee minu ten op voorsprong dankzij de schitterende actie van Robin Ne lisse, na voorbereidend werk van Leonard van Utrecht De ploeg van trainer Gert Kruys kreeg daarna nog een prima kans om de voorsprong uit te breiden, maar een solo van Kenneth Goudmijn eindigde in een schot voorlangs. Vitesse kon daar in de eerste helft weinig tegenover stellen. De Joe goslaaf Grozdic kreeg geen vat op het middenveld, hoezeer hij cx>k zwoegde. Nieuweling Diarra kwam er naast Grozdic nauwe lijks aan te pas. Ook in de tweede helft konVitesse de wedstrijd niet dicteren. Cambuur vocht onder aanvoering van Rob Allien voor elke meier, dit tot groot enthousiasme van de 7500 toeschouwers. Zij verlieten tevreden het stadion, omdat Cam buur aantoonde dat het niet bij voorbaat een degradatiekandi daat is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5