19 Hockeyers naderen gewenste vorm Erben Wennemars pakt wereldrecord terug Hoofdrollen voor Lomans en doelman Jansen in oefentoernooi Vrouwen vol vertrouwen naar Keulen Weer grote titel Tiger Woods Toernooizeges voor Pete Sampras en Serena Williams 1i ?- Dick Jaspers bij laatste acht WK Keen 'Master5 in Oostende Zeilbrons in 470-klasse Engels squash oppermachtig Kanovaarders niet naar finale Straf remt Verschuur Déja-vu op Duindigt Ëikelboom iets te gulzig Mathieu optimistisch: 'Volleybalsters groeien' Favorieten Kramnik en Sjirov sneuvelen bij WK Golfer Lafeber stap dichter bij tourkaart Italiaan Smit foutloos in GP Valkenswaard Waterpoloërs vijfde Rotterdams Dagblad Maandag 16 augustus 1999 Bogota Dick Jaspers is er m Bogota in geslaagd door te drin gen tot de kwartfinales van het WK driebanden. De Nederlander versloeg de Peruaan Ramon Ro driguez in vier sets: 15-114-15 35-1 15-8. Titelverdediger Daniel San chez uit Spanje werd uitgescha keld. Hij verloor eveneens in vier sets van de Italiaan Marco Zanet- ti. De Italiaan bereikte het fraaie moyenne van 2,292 caramboles. Eerder in het toernooi bleef de Brabander ongeslagen in zijn groep. Hij versloeg achtereenvol gens de Colombiaan Bedoya (2-0), de Amerikaan Sang Lee (2-1) en de Egyptenaar Zayed (2-0). Arno de Kleine redde het met. Hij leed drie nederlagen op rij. Oostende—Tafeltennisser Tnnko Keen heeft zaterdag in Oostende de derde ETT Masters gewonnen. De nummer 31 van de wereld ver sloeg in de finale de Canadees Hu ang, die zeven plaatsen hoger op de ranglijst staat De setstanden waren 21-7 21-6 21*18. Keen won in de halve finales van de Belg Saive, de nummer dertien van de wereld: 21-1221-1121-18. Zadar Lisa Westerhof en Alexandra Verbeek zijn bij de Eu ropese kampioenschappen zeilen in de 470-klasse als derde geëin digd. Het goud ging in het Kroati sche Zadar naar Roeslana Taran/ Elena Pakoltsjik uit de Oekraïne, het zilver naar de Deense zusters Susaiuie er. Michaela Ward. Bij de mannen behaalden de Zwe den Johan Moland/Mattias Rahm de overwinning. Sven en Kalle Coster eindigden als beste Neder landers op de 29e plaats. Den Bosch Engeland heeft met superieur gemak de wereldbeker squash voor landenteams gewon nen. In de finale gaven de Engel sen de ploeg van Schotland geen kans: 3-0. In dne partijen wisten de Schotten slechts dne games te veroveren. In de strijd om het brons won Au stralië met 2-1 van Egypte. Bratislava De Nederlandse ka novaarders hebben zich dit week einde in Bratislava niet voor de fi nale van de wereldbekerwedstrij- den slalom kunnen plaatsen. Op de lastige baan was de pas 19- jarige Floris Braat als 23e de beste Nederlander. Alleen de beste twintig klasseerden zich voor de slotwedstrijd. Guido Koopmans werd 57e, Sam Oud 70e. Oud, die tijdens de eerste wereld beker nden in Slovenië als vijfde u indigd, miste in de eerste run ua de kwalificatie een pooitje. De zege ging naar de Brit Fa id Ratcliffê. Assen Autocoureur Frans Ver schuur leek gisteren de spanning in het Dutch Touring Car Cham pionship (DTCC) terug te bren gen. De Renaultrijder won op het circuit van Assen de eerste van twee races om het DTCC-kampi- oenschap. Een straf in de tweede race voorkwam echter dat hij klassementsleider Cor Euser dicht kon naderen. Verschuur werd tweede, maar de baancommissarissen zetten hem met een tijdstraf terug naar de achtste plaats. Ze vonden dat hij, samen met nummer drie Sandor van Es, andere coureurs ongeoor loofd van de baan had gedrukt. Euser blijft leider met 122 punten, voor Renaultcoureur Donald Mo lenaar (109). Verschuur is met Rob Karst gedeeld derde met 105 pun ten. Wassenaar Timm's Cassandre heeft gisteren met jockey Adrie de Vries op de baan van Duindigt ook de derbyrevanche voor drieja rigen gewonnen. Dezelfde combi natie won eerder in het seizoen al de 'echte' derby voor volbloeds. Timm's Cassandra was als grote favoriete aan de koers begonnen. Ze bracht met haar derde zege op rij haar winstsom op bijna 12Q.QGÖ gulden. Door Frank Kalis Amstelveen Ruim twee weken voor het be gin van het Europees kampioenschap hockey in het Italiaanse Padua lijken de hockeyers op koers te liggen. „Ik heb een aantal spelers gezien dat in topvorm begint te komen," stel de bondscoach Maurits Hendriks tevreden vast na de eindzege in het vierlandentoemooi in Amstelveen. Nederland versloeg gisteren in de finale Pakistan (4-2), waarvan het een dag eerder nog met 64 had verloren. Met name de Amstelveen Stephan Veen, r ■aanvoerder van het Neder lands mannenhockeyteam, speelde zaterdag tegen Pakis tan noodgedwongen met een nieuw stel contactlenzen. Het vertrouwde paar was hij eerder tijdens het vierlandentoemooi in Amstelveen op curieuze wij ze kwijtgeraakt. Ploeg- en kamergenoot Marien Eikelboom kampte na de ope ningsdag met een opkomende griep. Hy kreeg van teamarts Peter Verstappen onder meer het advies veel te drinken. Dat nam de aanvaller van Oranje 's nachts iets te letterlijk op. De koortsige Eikelboom leegde gulzig een glas water dat op het gezamenlijke nachtkastje stond. Later bleek dat zijn pioegmakkex daarin zijn speci ale lenzen had opgeborgen. wijze waarop de hockeyers de nederiaag van zaterdag in de finale rechtzetten, deed Hendnks deugd. „Op be langrijke vlak ken zijn pun ten gescoord," vond hij. „De verdediging was beter geor ganiseerd en zowel de ver dedigende als de aanvallen de corner liep veel beter." Hoofdrollen daarin waren voor Bram Lo mans en kee per Ronald Jansen. Vooral Lomans had het zaterdag zwaar te ver duren. Op de Pakistaanse spits Atif Bashir had hij geen greep. Het was er indirect de oorzaak van dat Nederland za terdag al na vijf minuten tegen een 2-0 achterstand aankeek en uiteindelijk met 64 verloor. Hen driks nam Lomans meteen in be scherming. „Hy is zeker niet de zondebok. Verdedigen is een teamgebeuren. De ploeg heeft zich dat gelukkig gerealiseerd in de finale." Lomans rehabiliteerde zich, al zegt hij nooit het gevoel te hebben gehad dat hij persoonlijk iets had recht te zetten. „Ik geef toe met de wendbaarste en snel ste te zyn, maar tegen Pakistan kun je het niet m je eentje. Zater dag waren we te laks. In de finale waren we veel scherper." De ver dediger van HGC had bovendien een belangrijk aandeel in de 4-2 zege met dne rake sleeppushes. De vierde treffer was een tip-in van Teun de Nooijer, De andere hoofdrolspeler, doel man Ronald Jansen, liet gisteren zien ook weer in vorm te zijn. Hij voerde een eigen toneel stuk op tegen over Sohail Abbas, de gevaarlijke strafcornerspecialist van Pakis tan. Abbas, die evenals Lomans Toon Siepman als leermeester heeft gehad, kwam m vier wed strijden deze week tot negen doel punten. Meer stond Jansen er gis teren niet toe. In de eerste helft werd de uitlo pende doelman van Den Bosch twee keer feilloos door Abbas ge passeerd, na de rust overkwam Jansen dat niet meer toen Abbas nog zes keer mocht aanleggen. „Natuurlijk heeft hy een wereld- corner, maar ik kreeg er langza merhand zicht op," verklaarde Jansen, „Hoe langer een doelpunt uitbleef, des te onzekerder hij werd. Dan wordt er gezocht naar varianten, Als verdediging weetje dan datje gaat winnen." Hendriks erkende de kracht van het nieuwe wapen van Pakistan, maar denkt dat Lomans al iets verder is. „De vraag is of Abbas Amstelveen De hoekeysters van het nationale team stappen vandaag met een karrenvracht aan vertrouwen in de bus naar Keulen, waar België donderdag de eerste tegenstander is tijdehs het EK. De oefenreeks (zes over winningen en twee gelijke spe len) werd zaterdag afgesloten met een 6-0 zege op Spanj ^'mo gelijk een van de tegenstanders t in de kruisfinales. De ploeg van bondscoach Tom, van /f Hek hoeft Acbin Keulen .met'zwakke tegenstanders als. België, Litouwen, 'lïankryk, Rusland en Schotland in de pou- ook op de beslissende momenten een strafcomer weet te benutten. Bram is daartoe al wel in staat." En het laatste telt voor de bonds coach, die het toernooi in Amstel veen puur als voorbereiding zag op het EK. Het liefst was hy in de finale Duitsland of Spanje nog een keer tegengekomen. „Euro pese ploegen waartegen we straks ook spelen." Ie geen zorgen te maken. Pas in het fmaleweekeinde wordt het menens. Duitsland en Engeland zijn daarin de meest voor de hand liggende opponenten. Spanje, waarvan Nederland vori ge week in Engeland met 2-1 won, maakt slechts een kleine kans de kruisfinales te bereiken. „Toch'moet je ze niet/helemaal uitsluiten,"1, stelde Vau lt Jlek sa terdag. „Natuurlijk vielen'ze nü een ploeg diehet spfejzo kariont-i regelendat; hetgeen, keer ver- 'keerdgaai" Nederland hoefde in het eenzy- De selectie van Hendriks krijgt tot vrijdag rust, De coach: „En dat is nodig, want vier wedstrijden in vjj'f dagen is best zwaar. Dat zag je in de finale, waarin spelers ver moeid raakten." Alleen Piet Hein Geeris (Den Bosch) en Diederik van Weel (Bloemendaal), die niet voor Amstelveen geselecteerd wa ren, moeten de komende dagen aan de slag om aan de fitheidsei- dige duel niet eens vól gas te ge ven om tot treffers te komen van Dillianne van den Boogaard (2), Carole Thate, Mijntje Donners,' Fleur van de Kieft en Suzan van der Wielen. „Toch miste ik agres sie. Het tempo lag in het begin veel te laag,' oordeelde,Van 't Këk. Na afloop maakte de bondscoach bekend dat de 'hamstribgsblef betékent dat"; Öenise Moslxich (HGO is afgevallen. Van't Hek: „Het EK komt voor haar te sen te voldoen. Donderdag beslist Hendriks of hy zyn selectie nog wyzigt. Verdediger Enk Jazet (knieblessure) herstelt voorspoe dig en is er dan weer bij, evenals Marten Eikelboom die door gnep was geveld. Oraiye sluit de voor bereiding op het EK af met oefen wedstrijden tegen Italië (22 au gustus in Amstelveen) en F (28 augustus m Nijmegen). Tjggf Woods won vannacht Sn Msdinah, lüincis hot PGA Championship. Het was de tweede grote titel voor de speler die in 1997 tijdens de Masters zijn grote doorbraak beleefde. Woods kwam tot een totaal van 277 slagen, elf on der par. Dat was slechts één slag beter dan de Spanjaard Sergio Garcia, die uitkwam op 278. Woods legde de slotronde af In 72 slagen. Woods (23), derdejaars prof, ging een ronde voor het einde nog aan de leiding samen met de Canadees Mike Weir. De laatste kende echter een slechte slotronde: 80, acht boven par. Foto Jeff Haynes/AFP Calgary Erben Wennemars heeft tijdens de Summer Classic schaatswedstrijden in Calgary het wereldrecord punten op de kleine vierkamp heroverd op de Duitser Christian Breuer. De sprinter deed op de Olympic Oval over de afsluitende 5 kilome ter 6.39,90. Dat was voldoende om onder het vorige record van Breuer (149,238) te dui ken. Wennemars verzamelde officieus 149,188 punten. Breuer had zyn topprestatie geleverd in maart, eveneens in Calgary, tijdens de Olympic Oval Finals. Wennemars was daar voor al recordhouder met 153,583 punten. De Nederlander legde gisteren de 1500 me ter af m 1.47,22. Daarmee bleef hy slechts 0,79 seconde boven het wereldrecord van de Noor Adne Söndral (1.46,43). De andere twee afstanden, de 500 meter en de 3 kilometer, voltooide de Nederlander m respectievelijk 35,73 en 3.46,37. Breuer schaatste in maart op de 500 meter 35,68, op de 'mijl' 1.47,62, op de drie km 3.49,25 en op de vyf kilometer 6.35,22. Jakko-Jan Leeuw- angh voltooide de 1500 meter gisteren m 1.48,26. Jan Bos werd derde, m 1.49,35. De afsluitende 5 kilometer was een prooi voor Bob de Jong, die 6.34,26 neerzette. Daarmee bleef hy ploeggenoot Gianni Romme nipt voor: 6.34,74. De Japanner No- zaki werd derde (6.36,16), voor Wennemars. „De jongens rijden fantastisch. En dat geldt voor allemaal, ook de stayers, ook Tcnny de Jong," zei Peter Mueller, coach van de com merciële SpaarSelect-pIoeg. „Ik wou een wereldrecord njden, maar het laatste rond je was niet goed genoeg," aldus Wennemars die een halve seconde van zijn persoonlijk record afsnoepte. Wennemars had na 1100 meter nog een voorsprong op het schema van Söndral. de Nederlander ging na 1.17,39 de laatste ron de in, waar de Noor op 28 maart 1998 op de zelfde ijsbaan 1.17,55 had laten noteren. De laatste 400 meter van Söndral is echter le gendarisch, die tijd kon Wennemars met kloppen. „Dan maar van de winter," zei de rijder uit Dalfsen, die eind juli '97 wel het wereldrecord op de 1500 meter verbeterde. Toen ging hij als eerste onder de 1.50: 1.49,89. Wennemars; „Dat was nog voor de klapschaats." Los Angeles/Clnclnnatl Pete Sampras heeft revanche genomen voor de neder laagvan vorig jaar tegen Patrick Rafter in de finale van het Super-9-toemooi van Cincinnati. De als eerste geplaatste Ame rikaan versloeg in de eindstrijd van het met 4,9 miljoen gulden gedoteerde toer nooi de als tweede ingeschaalde Austra liër: 7-6 6-3. Vorig jaar kende het toernooi dezelfde finale, toen met Rafter als win naar. Voor Sampras, nummer één van de we reld, was het zijn zestigste toernooizege. Hij verdiende er ruim 720.000 gulden mee. In de kwartfinale van het toernooi was de Amerikaan nog te sterk geweest voor Richard Krajicek. In de twaalf voor gaande partijen tegen Rafter wist Samp ras er acht te winnen. Na Cincinnati is de verhouding op 94 gekomen. De Amerikaanse Serena Williams won het toernooi in Los Angeles. De als zesde ge plaatste Williams (17) versloeg in de finale van het met 1 miljoen gulden gedoteerde toernooi de ongeplaatste Frangaise Julie Halard-Decugis (28) in twee games: 6-16- 4. Williams had weinig moeite met haar op ponenten, en baalde vooral van een serri- ceverlies. „Ik had dit toernooi graag ge wonnen zonder een servieegame in te le veren. Dat is helaas met gelukt Zij speel de goed" Halard-Decugis verweet zich zelf dat ze de tweede set met won. 2e leid de met 54,40-0 en slaagde er toch niet in de set naar zich toe te trekken. „Als dat wel was gelukt had ik nog niet geweten wie er had gewonnen," zei de Frangaise. Macau De volleybalsters hebben in het eerste weekeinde van de World Grand Prix geen overwin ning behaald. Op de 3-1 nederiaag tegen China (vrij dag) volgde verlies tegen Brazilië (18-25 20-25 18-25) en Italië (20-25 24-26 25-22 21-25). Toch toonde bonds coach Pierre Mathieu zich tevreden. „Het team is geweldig aan het groeien," vond Mathieu. „De Brazilianen hebben we goed partij ge geven. Alleen bij het net en in de aanval waren zy te sterk. Tegen Italië ging het gelijk op. Op de beslis sende momenten konden wij het net niet afmaken." Mathieu koos in Macau voor de basis Riëtte Fled- derus, Elles Leferink, Ingrid Visser, Marit Leenstra, Chaïne Staelens, Irena Machovcak en libero Ellen Koopman. „We kunnen nog wat schuiven, maar met het oog op het EK zyn de grote lijnen belangrijk." De wedstrijden tegen Italië staan voorai in het teken van de titelstrijd volgende maand in Rome. Oranje zit ingedeeld bij het gastland. By het pre-olympische toernooi in Sydney was Nederland nog de sterkste. Mathieu: „We doen weinig voor elkaar onder." In het tweede weekeinde van de World Grand Prix moet Oranje het in Fong Sang vanaf vrijdag onder meer al opnemen tegen Rusland. Dat biedt Mathieu de mogelijkheid het Russische team te analyseren. „Ik ben benieuwd hoe ver zy zijn." Ook speelt Oranje opnieuwtegen China en tegen Japan. Las Vegas De favorieten kunnen hun reputatie bij het WK schaken in Las Vegas niet waarmaken. De Rus Vladimir Kramnik en de Spanjaard Alexei Sjirov werden in de kwartfinales uitgeschakeld. De Brit Mi chael Adams, de Armeniër Vladimir Akopian, de Rus Alexander Khalifman en de Roemeen Liviu-Dte(er Nisipeanu strijden verder om de wereldtitel. Kra mnik, de nummer drie van de wereld, moest in 8e barrage van de kwartfinales het hoofd buigen voor Adams. De Brit versloeg zijn tegenstander met 3-1 in vier snelschaakpartijen met in totaal 215 zetten. Xa twee remises won de 27-jarige inwoner van Londen de derde wedstrijd in zestig zetten. Kramnik nam daarna te veel risico en verloor in vijftig zetten. Adams bereikte voor de tweede keer de halve finale- bij het WK. Eerder lukte dit in 1997 in Groningen. De Roemeen Nisipeanu had geen barrage nodig om Sjirov uit te schakelen. Hij profiteerde van een fout van de geboren Let in de tweede partij. Sjirov moest stukken inleveren en verloor. De wedstrijd van de kwartfinales eindigde in remise. De Roemeen speelt in de halve eindstrijd tegen Alexander Khalifman. De Rus schakelde Judit Pol- gar uit. De Hongaarse was de enige vrouw in een veld van 64 mannen. Adams moet het nu opnemen tegen Akopiiin. De Armeniër won in de barrage van de Tsjech Movsesian, Na clrie ronden in de achtkamp schaken in de Am sterdamse Vondelkerk delen Timman, Nikolic enSp- kolov de eerste plaats. Het trio heeft twee punten uit drie partijen. In het weekeinde sloeg het remisevirus toe. Zes van de acht partijen eindigden in deling van het punt. Alleen de Nederlanders Reinderman en Van der Sterren kwamen een keer tot winst. Galway Bay Maarten Lafeber is een stap dichter bij het veroveren van zijn tourkaart voor het circuit in 2000 gekomen. In de West of Ireland Classic in Gal way Bay É'indigde de golfer als zestiende. „Het moet nu wel heel vreemd lopen als het niet lukt via de top vijftien van de Challenge Tour mijn kaart voor volgend jaar te halen," zei hij na afloop. .Alleen jammer dat ik niet bij de beste tien ben gekomen. Dan was het helemaal rond geweest. Nu moet dat maar volgende week in het Russisch Open gebeu ren." De Eindhovenaar beëindigde het met 770.QÖO gulden gedoteerde toernooi met een totaal van 284 slagen, vier onder par. De overwinning ging naar de Italiaan Costantino Rocca, die op een totaal van 276, twaalf onder par, uit kwam. Hij had twee slagen voorsprong op de lér Padraig Harrington. Het was de eerste Europese ze ge van Rocca in bijna twee jaar. Het leverde de 42-ja- rige speler uit Bergamo bijna 140.000 gulden op. ValkenswaardDe Italiaanse ruiter Jerry Smit heeft tijdens het concours hippique van Valkenswaard het hoofdnummer om de Grote Prijs gewonnen. Hij was de enige deelnemer die in twee ronden foutloos bleef, zodat er geen barrage nodig was. Smit, wonend in Brescia maar van Nederlandse af komst en trainend bij oud-bondscoach Hans Hom in Oud-Ootmarsum, reed de Hannoveraanse hengst Lo- ro Piana Lux Z. Hij mocht zich als laatste deelnemer in de tweede ronde een tijdfout veroorloven om toch zeker te zijn van de hoofdprijs van 50.000 gulden. Beste Nederlander was Jos Lansink, Hij kreeg met Nissan Highvalley Z vier strafpunten in de eerste ronde en bleef vervolgens foutloos (vijfde). Hij was iets sneller (82,94 seconden) dan Jan Tops, die opzijn eigen erf met Montemorelos la Silla zesde werd met eveneens vier strafpunten (84,34 seconden). Gisteren werd afscheid genomen van Top Gun la Sil la. Met dit paard kwam Tops gedurende tien jaar in actie op vrijwel alle grote concoursen van de wereld. De Brabander maakte met Top Gun in 1992 deel uit van de nationale equipe die in Barcelona olympisch goud won. „Ik heb door de jaren heen heel wat paar den gereden, maar er is maar één Top Gun," aldus Tops. „Hy is nog in topconditie. Maar het is genoeg geweest Hij verdient een goeie oude dag." Hannover De Nederlandse waterpoloërs zijn als vijfde geëindigd bij het achtlandentoemooi in Han nover. In de strijd om de vyfde plaats won Oranje met 9-6 (4-2 3-10-12-2) van Duitsland. Nederland vermeed zaterdag de wedstrijd om de ze vende en achtste positie door in de verlenging Roe menië de baas te blijven. Het werd 9-8 na in totaal zes periodes. Winnaar werd Joegoslavië, dat in de finale met 10-6 won van Rusland. De Nederlandse delegatie keek tevreden terug op het toernooi. Vooral de wedstrijden tegen de toplan- den Italië en Spanje werden achteraf als nuttig be schouwd. „Van beide landen verloren we, maar het verschil is duidelijk kleiner geworden," zei teamma- r^ger HenkUrl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7