iïiteilaii 5 Draskovic demonstreert niet mee Tegengif sproeien boven Seoul WiÊllÊSlÊm Servische vice-premier Seselj biedt verkiezingen aan Amnesty bezorgd om toekomst Oost-Timor mÊêmm Bouterse doet gooi naar presidentschap De aloude Securitate leeft nog, en hoe! 18IB LI Leiders Bosnië 'ernstig corrupt' Soeharto geen tweede Pinochet Strijd voorbij om Kisangani Pact Primakov met Loezjkov Alsnog Duitse rouw om Bubis Wraak van Hezbollah VS: maatregelen jeugdgeweld Jeugd Sicilië krygt les op maMaschóol Hoge Libanese militair gepakt: Mossad-spion m MisisSfii Rebellen Dagestan krijgen steun Rotterdams Dagblad Woensdag 18 augustus 1999 Sarajevo Politieke leiders van Bosnië (moslims, Kroaten en Ser viërs) hebben het afgelopen jaar ruim 2 miljard gulden aan open bare middelen en internationale hulp in eigen zak gestoken. Dit schrijft de antifraudediehst van de Hoge Vertegenwoordiger van de Internationale Gemeenschap (OHR). De OHR is het orgaan dat de civiele aspecten van het Day- ton-vredesakkoord uitvoert. Alija Izetbegovic, moslimlid van het driekoppige presidentschap van Bosnië, noemt de beschuldigin gen in een reactie „leugens". Londen Oud-president Soeharto van Indonesië reist voorlopig niet naar het buitenland voor medi sche behandeling omdat hij bang is net als de Chileense ex-dictator Pinochet gearresteerd te worden. Hij zou dan kunnen worden ver volgd voor misdaden tegen de menselijkheid. Afgelopen week einde belandde de 78-jarige oud president in het ziekenhuis na een inwendige bloeding. Soehar- to's adviseurs maken zich zorgen over een arrestatie voor het geval hij zich in een buitenlands zie kenhuis laat opnemen. Kampala De regeringsleiders van Uganda en Rwanda zijn giste ren een staakt-het-vuren overeen gekomen voor hun troepen in Congo. Het bestand maakt een einde aan drie dagen van gevech ten om de Congolese stad Ki sangani. Het Ugandese en Rwan dese leger zijn vanaf het begin be trokken bij de rebellie van Congo lese militairen, tegen het regime van president Laurent Kabila, die in augustus 1998 begon. Moskou Voormalig Russisch premier Primakov heeft gisteren aangekondigd dat hij een electo raal bondgenootschap sluit met de Moskouse burgemeester Loezjkov. Geen van beiden heeft zich nog officieel aangemeld voor de presidentsverkiezingen van ju ni 2000, maar Loezjkov en Prima kov behoren tot de kansrijke kan didaten. Het nieuwe bondgenoot schap zal onder de naam Vader land/Heel Rusland deelnemen aan de parlementsverkiezingen van december. Beriijn Er komt toch een rouw- -■ plechtigheid in Duitsland voor de afgelopen vrijdag overleden voor zitter van de Centraal Joodse Raad, Ignatz Bubis. De herden- kingdienst zal plaatsvinden in de Westend synagoge op 14 septem- ber in Frankfurt. - De Duitse bondskanselier Schröder zal aan wezig zijn. Ook de Duitse presi dent Johannes Eau, parlements voorzitter Thierse en de voorzitter van de Bondsraad Koch komen. Beiroet Hezbollah-guerrilla- strijders hebben gisteren in Zuid- Libanon drie Israëlische militai ren gedood en vijf andere ver wond. Bij de aanval kwam ook een guerrillastrijder om het leven. De guerrillaorganisatie zei dat aanval bedoeld was als wraakne ming voor de bomaanslag waarbij maandagHezbollah-commandant Abbu Hassan in de havenstad Si- don omkwam. Volgens Hezbollah zat ...Israël achter deze aanslag. Abu Hassan was de coördinator *van de militaire operaties van Hezbollah in Zuid-Libanon. Washington De Amerikaanse president Clinton heeft nieuwe maatregelen aangekondigd om het geweld van jongeren te be strijden. Met ingang van morgen zullen op de belangrijkste televi siestations advertenties te zien zijn gericht tegen het geweld. De 'spots' worden vertoond op tijden met de grootste kijkdichtheid. Clinton maakt voorts meer geld vrij voor extra veiligheidsmaatre gelen op scholen. Ook zijn er plannen voor pro gramma's die ouders moeten sti muleren met hun kinderen over het geweld onder tieners te pra ten. Belgrado Oppositieleider Vuk Draskovic spreekt morgen niet tijdens de grote demonstratie van de oppositie tegen de Joegoslavische president Milosevic. Draskovic heeft dat giste ren verklaard. Het is de eerste demonstratie van de gezamen lijke oppositie tegen Milosevic. Volgens Predrag Simïe, adviseur reeks stakingen en blokkades, be- van Draskovic, is Draskovic woe dend op Zoran Djindjie en enkele andere oppositieleiders. Hij vree st een burgeroorlog in Servië als de partijen binnen de Alliantie voor de Verandering, waarvan de Democratische Partij van Djindjie de belangrijkste is, met hun fron tale aanvallen op de regering van Milosevic doorgaan. Djindjie heeft aangekondigd dat de demonstratie in Belgrado wat hem betreft het begin is van een doeld om het regime omver te werpen. Draskovic leidt de Servi sche Veraieuwingspartij SPO, de grootste oppositiebeweging. Hij is onder Milosevic vice-premier ge weest. Verkiezingen In een onverwacht genereuze bui beeft de Servische vice-premter Seselj gisteravond de oppositie verkiezingen aangeboden. Ze kunnen onmiddellijk worden ge houden, maar de oppositie heeft er geen trek in, omdat „ze ze niet kan winnen." De ultra-nationalis tische leider zei dat de Servische regeringspartijen, de socialisten van Milosevic, de communisti sche JUL en zijn eigen partij op de verkiezingen zijn voorbereid. De voorman van de Servische ra dicalen beschuldigde de oppositie ervan met behulp van geweld aan de macht te willen komen. Een verwijzing naar de grote demon stratie die de gezamenlijke oppo sitie morgen in Belgrado houdt to gen het bewind van Milosevic. Se selj vroeg vorige week nog om het aftreden van Milosevic, maar om geheel andere redenen dan de op positie. Volgens de SRS-leider heeft Milosevic Kosovo „verkwan seld." Kosovo De Zwitserse boerenbond USP gaat meer dan duizend koeien naar Kosovo sturen. Een woord voerder van de bond heeft giste ren gezegd dat zij op deze manier de boeren in de Joegoslavische provincie wil helpen. Het Zwitser se ministerie van Buitenlandse Zaken steunt het project. Het eer ste vliegtuig met een honderdtal koeien aan boord zal begin sep tember naar Pristina afreizen. De Belgische rijkswacht heeft op een tankstation tussen Brussel en Oostende een groep van 68 illega le Albanese Kosovaren opgepakt. De vluchtelingen zijn voorlopig overgebracht naar een opvang centrum in Brussel. De afgelopen maanden zijn meer dan vijfhon derd Kosovaren van Albanese af komst opgepakt op verschillende plaatsen langs de snelweg E40 tussen Brussel en Oostende. Albanese Kosovaren proberen in grote getale naar Groot-Britlan- nië te vluchten, waar moslims van Indiase en Pakistaanse afkomst speciale opvangcentra voor hen hebben ingericht. Volgens woord voerders van de rijkswacht zijn niet alle vluchtelingen ook daad werkelijk -afkomstig uit Kosovo, In veel gevallen gaat het om vluchtelingen uit andere landen, die zeggen Kosovaar te zijn. Rome In de Siriliaanse stad Gela bestaat een,school waar elf- en twaaHjarige- kinderen leren1schieten en; dodeiu De kinderen gaar. niet naar'dé la- daadschoaT buiten'de stad gé- - bracht,swaar maffiosnhuti sïeiJ,}ioejaij»et;alleilei:sqortm.i wapens moeten otbgaan De Siciliaanse procureur Giovan- i;hi Tiriebrazegt datin'de'Itali- aanse hr"it Curr ere Jein. Sc - ra." Vorige- maandkostte "'een1 lies ïrtGela, aan de zuidkust vrmS«qre,{bmiie4 enkele fla-'" jfgm-s^viermedseriMletonfij .Minister Rosa Susso Jervolino van Binnenlandse Zaken be- zoc)ct 'naar aanleiding daarvan maandag de stad. Een zeven tienjarige jongen, die heeft be- kenddatldi bij tweevan de re-', I cente. moorden bptrokken.is geweest, heeft legende pobtie Hi) aagt gt; op oTangc leeftijd d^ zünoorn-.naar de j velden rond Gelaweid meega- npmen Zjjn ooni en'Andere ff ld n - ■'.Volgend ■finebraTkiSgëi'lfc jongeren "na hun 'opleiding' eên pistool'en moeten zij-op hun bromfiets een opdracht 1 ;wtroeremhet vermoorden van f Beiroet Een Libanese militair die was belast met de persoonlijke bewaking van parlementsvoorzit ter Nabih Berri, is vorige weck ge arresteerd op verdenking van spi onage. Dat meldt de in Beiroet verschijnende krant Daily Star. Adjudant Hussein Olayan zou contacten hebben onderhouden met de Israëlische geheime dienst Mossad. De pro-Syrische Amal-militie van Berri bevestigde de arrestatie van diens lijfwacht. De aanhouding had al op 9 augus tus plaats. Olayan zou in zijn huis, in de buurt van de Zuid-Libanese stad Sidon, zijn opgepakt terwijl hij in radiocontact stond met de Mossad. Voor hij in het leger ging stond Olayan aan het hoofd van een anti-Israëlische verzetsbewe ging die in de Veiligheidszone' in Zuid-Libanon actief was, aldus de Daily Star. Omdat Libanon feitelijk in staat van oorlog verkeert met Israël is officieel elk contact met de joodse staat verboden. De Indonesische president Habibie legt de nationale vlag op een presenteerblad tijdens de viering van de 54ste veijaardag van het onafhankelijke Indonesië in Jakarta. Ter gelegenheid daar van kreeg de Oost-Tïmorese leider Gusmao een strafverminde- rinmg van 5 maanden op zijn veroordeling van 20 jaar. Foto epa Door Theo Haerkens Jakarta Amnesty International is bezorgd dat het voortdurend ge? weid in Oost-Timor nu, straks een soepele overgang naar zelfstan digheid of een naar verdere auto nomie binnen het Indonesisch staatsbestel in de weg staat De Oost-Timorezen spreken zich op 30 augustus uit voor een van bei de. De mensenrechtenorganisatie roept in haar jongste rapport over Oost-Timor de Verenigde Naties, Portugal, Indonesië en de interna tionale gemeenschap op om er voor te zorgen dat de afspraken over veiligheid zorgvuldig wor- den nageleefd. Er is nu sprake van moorden, verdwijningen en dubieuze arrestaties, aldus Am nesty. Ook zijn tienduizenden mensen uit hun huizen verdre ven. ,Er moet druk blijven om te verzekeren dat de Indonesische autoriteiten, vooral het leger, de bevolking veiligheid bieden tij dens de volksraadpleging," aldus Amnesty. De organisatie bena drukt dat h^t referendum, dat al twee keer is verzet, niet het eind is van een proces, maar juist het begin van een nieuw hoofdstuk voor Oost-Timor. Overigens heeft onafhankelijkheidsstrijder "Xana na' Gusmao, de nog steeds in huisarrest zit, bij herhaling; laten weten degenen die integratie na streven niet te-beschouwen al-s zijn grootste vijand, want- dat is het Indonesische leger. Oost-Ti- mor heeft een ruim twintig jaar - lange geschiedenis van terreur op grote schaal. Volgens mensen rechtenorganisaties zijn er in de 23 jaar dat Indonesië de baas speelt in de regio 200.000 mensen omgekomen. Amrissty steil dat ook de onafhankëiijkheidsbewe- ging zich schuldig maaktaan schending van de mensenrech ten, maar ziet de milities die steun hebben van het Indonesi sche leger als belangrijkste boos doeners. Kantoren van Unamet, de organisatie van de VN die de volksraadpleging in deregio orga niseren, zjjn bij herhaling door woedende milities aangevallen. Ook gisteren, op de dag dat Indo nesië voor de 54ste keer zijn Onaf hankelijkheid van Nederland vierde, werd er weer geschoten in de hoofdstad Dili. Deze keer sneu velden slechts ruiten in het hoofd kwartier van de onafhankelijk heidsbeweging CNRT. Door Armand Snijders Paramaribo De Surinaamse ex- dictator Dési Bouterse zal vol gend jaar een gooi doen naar het presidentschap van zijn land. ,Jk kan een grote overwinning beha len als ik my verkiesbaar stel," zei de voorzitter van de Nationale De mocratische Partij (NDP). „Neder land wil mij liever kwijt, maar daar stoor ik mij niet aan. Ik maak mij er eerder druk om wat het Su rinaamse volk van my denkt." Volgens de oud-legerleider is de recente veroordeling tot zestien jaar gevangenisstraf door de rechtbank in Den Haag in ver band met zijn betrokkenheid bij een aantal cocaïnetransporten, niets anders dan Nederlandse be moeienis met Suriname. „De nieuwste Nederlandse strategie is drugs. Vroeger was dat het com munisme, maar dat schijnt niet meer in de mode te zijn." Na de verkiezingen van 1996, waarbij de NDP als grootste party uit de bus kwam, maakte Bouter se geen aanspraak meer op de presidentszetel. Hij schoof Jules Wïjdenbosch naar voren, maar die heeft zichzelf in 2,5 jaar tijd zo im populair. gemaakt dat de bevol king onuzön aftredemschreeuwt en hij werd.gedwongërf om^voor 25 mei 2000 vervi^güé"yertó^n- gen uit te schrijven. n'7; Bouterse zegt dat hy nu wel aspi raties heeft om staatshoofd te worden. Volgens politieke insi ders is de kans groot dat hij, on danks zijn besmette imago, vol gend jaar daadwerkelijk als eerste man van het land wordt beëdigd. De huidige politieke impasse in Suriname is nog altijd niet door broken. De vakbonden hebben deze week hun stakingsacties en demonstraties opgeschort om het Comité Christelijke Kerken te la ten bemiddelen ora tot een oplos sing te komen. Volgens Ivan Graanoogst, directeur van hetika- binet van de president, heeft \p- denbosch toegezegd zich neefjte leggen bij het advies van het CCK. Graanoogst meent echter dat bet CCK niet de rol van formateur heeft. „Dus het is verkeerd als ge zegd wordt dat uit de dialoog die nu gaande is een mterimkabmet moet komen. Het resultaat van de gesprekken die gaande', 'zijn,, wordt slechts aangeboden aan het parlementv Een Zuid-Koreaanse jongen zet het op een lopen bij het naderen van een politie-helikopter die namaak-chemlcaliën sproeit boven de hoofdstad Seoul. De oefening in de bestrijding van gifgas maakt deel uit van het grote 'oorlogsspel' dat Zuid-Koreaanse en Amerikaanse troepen jaarlijks spelen. Buurland Noord-Korea heeft de oefening, zoals elk jaar, als 'oorlogszuchtig' betiteld. Foto Choo Youn-Kong/EPA Moskou/Grozny Moslimrebellen die in Dagestan tenminste drie dorpen bezet houden, zeggen van uit Tsjetsjenië versterking te heb ben gekregen van zo'n 120 mede standers. De strijdmacht wordt gevormd door jonge mannen uit Tsjetsjenië, Dagestan en andere Door Alison Mutler Boekarest Toen Lucian Avra- mescu ontdekte dat twee mede werkers van zijn persbureautje in Boekarest-geheim agenten waren, vroeg hij zich af waarom de Roe meense geheime dienst niet ge woon een abonnement kocht om kennis te kunnen nemen van z'n berichten. Maar al gauw merkte hij dat de „mallen" meer in de ga ten hielden dan zjjn bureau al leen. „Ze weten alles van je," bekende één van de agenten kortgeleden tegenover hem onder het genot van een drankje. „Wat voor be drijf je hebt, waar je op vakantie bent geweest en of je dochter is geslaagd voor haar examen." Uiteindelijk heeft Avramescu, wiens telefoon tijdens het com munistische tijdperk ook werd af geluisterd, hem en de andere spi on ontslagen. De tweede „was dui- delijk meer geïnteresseerd in mijn persoonlijke leven dan in journalistiek," zegt hij. Maar of de spionnen binnen zijn bureau in middels zijn vervangen, weet hij niet. Bijna tien jaar zijn voorbijgegaan sinds de Roemenen het commu nisme versloegen in een bloedige opstand, maar spionnen die de communistische methode hante ren waren nog steeds rond in het Balkanland. In het voetspoor van de gevreesde Securitate, de geheime politie die in 1989 werd ontbonden na de val van het communisme, ontrafelen de huidige spionnen politieke ideëen, persoonlijke zaken en al ledaagse details van iedereen in een „gevoelige positie." Ze luiste ren bankbedienden af, journalis ten, buitenlanders, hulpverleners en zelfs de bezoekers van buiten landse kerken. Door hun ogen en oren goed open te houden, door een collega te worden of door vriendschappen aan te knopen, zeggen de mensen die het is over komen. Zelfs de lokale overheid gaat niet vrijuit. Regionale ambtenaren zijn geïnstrueerd om geruchten te volgen die rondgaan over de over heid en uit te vinden wie de ge ruchten verspreiden en hoe. Officieel zijn er negen geheime diensten in Roemenie, een land van 23 miljoen inwoners dat geen buitenlandse vijanden kent en po litiek relatief stabiel is. Eenvijfde van de actieve agenten van de Roemeense Inlichtingendienst bestaat, eveneens volgens officië le gegevens, uit voormalige mede werkers van de Securitate. Onlangs brak er kritiek los op de Inlichtingendienst, nadat een ver meende geheim agent was ge snapt toen hij stond te filmen bij een bijeenkomst van etnische Hongaren. De Inlichtingendienst ontkende iedere betrokkenheid, maar een medewerker gaf ano niem toe. „We moeten iedere de monstratie die de staat in gevaar brengt voorkomen, zelfs als het slechts om vier Koerden gaat," zei hij. Spook Halverwege juli bereikte het spook uit het verleden ook presi dent Emil Constantineseu. Hij werd door een voormalige kolonel van de Securitate ervan beschul digd tijdens het communisme als dubbelspion te hebben gewerkt voor de Verenigde Staten en Roe menië. Het kantoor van Constan tineseu noemde de beschuldiging pure laster. De 125 mihoen dossiers van de Se curitate waarover de Roemeense Inlichtingendienst nog steeds be schikt, worden beschouwd als po tentiële bronnen voor chantage van publieke figuren. Zo lekte het dossier van Sorin Rosea Stanescu, een regeringsgezinde journalist, enkele jaren geleden met veel bombarie uit naar de pers en bui tenlandse ambassades, Stanescu zegt dat de postcommu nistische regeringen van Roeme nië het niet hebben aangedurfd om. de geheime dienst te hervor men. Volgens hem wordt de dienst gerund door voormalige medewerkers van de Securitate, die zich nog steeds laten leiden door de beginselen uit het verle den- Dromen Maar niet alles is hetzelfde geble ven sinds de tijd dat de Securitate volgens de Roemenen alles wist over hun dromen. De telefoon van de gewone man wordt niet afge tapt en de meeste mensen zijn niet meer bang dat ze gevolgd worden als ze een buitenlander ontmoeten. In juni stemde het Roemeense parlement in met een wetsvoorstel dat burgers toestaat om hun eigen dossier van de Se- cunlate in te zien. De dossiers van mensen die bij deoverheid sollici teren, mogen worden gepubli ceerd. Maar voormalige £&eurita- te-agenten die bij de geheime dienst werken zijn nog steeds ju ridisch beschermd. delen van de Kaukasus, vertelden de rebellen gisteren aan buiten landse journalisten. Volgens één medewerker van het.Russische ministerie van Buitenlandse Za ken, Aleksandr Koezmin, zijn èr 'onweerlegbare' bewijzen dat.de rebellen worden geholpen-door verscheidene Golfstaten, maar hy wilde niet zeggen welke. Intussen herhaalt het Russische leger dat het in Dagestan aan de winnende hand is. Zo'n 450 van de naar schatting 1200 rebellen zouden zijn gedood. Eén van de rebellenleiders, Chattab, zou zijn zwaar gewond zijn en z'n tolk was volgens Moskou gedood. Maar in Ansalta, één van de door rebellen beheerste dorpen, waren gisteren geen zwaargewonden te zien. Chattab liep er op het oog kerngezond rond en een tolk leek hy niet nodig te hebben, want hij sprak Russisch en Arabisch. Inmiddels zijn bijna 10.000 men sen op de vlucht geslagen voor de oorlog in de Russische deelrepu bliek Dagestan. Dat meldt de vluchtéiingenoi'gaiüsaüe van de Verenigde Natie s,UNHCR, op ge zag van plaatselijke vluchtelin genorganisaties. Meer dan de helft van de vluchtelingen komt volgens de berichten uit de hoofd stad Machatsjkala.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1