7 Massabetoging in Belgrado mét Draskovic Bush jr blijft worstelen met z'n 'cocaïne-verleden' sy? i? fs ww£k 8*» 2 w* ür Djindjic geeft Milosevic nog vijftien dagen 'Staatsvijand' Zurwehme simpel van straat geplukt Russen woedend over nieuw Star Wars-plan Meisje (4) over hek gegooid Nederlandse speurhonden vinden nog alleen doden Eerste scheuren in imperium Jesus Gil Bank VS wast 20 miljard wit van Russenmaffia Wapens op O- Timor afgegeven Militaire hotline Japan- Rusland Politiechef in Atjeh gedood Pristina: weer massagraf Raisa ondergaat transplantatie Rivierblindheid rukt op in Congo Moskou stuit in bergen op taai verzet moslims tol,» Rotterdams Dagblad iu jJ, *jj&g£«£ Vrijdag 20 augustus 1999 New York De Bank of New York, een van de grootste banken van de Verenigde Staten, is betrokken geweest bij het witwassen van mogelijk wel 10 miljard dollar (ruim 20 miljard gulden) van de Russische maffia. Dat heeft de krant The New York Times ge meld, Volgens de krant denken onderzoekers dat een deel van het geld naar huurmoordenaars en drugsmokkelaars is gegaan. Al leen al op één rekening van de bank werd tussen oktober en maart 4,2 miljard dollar overge maakt in meer dan 10.000 attrac ties, zeiden de onderzoekers te gen de krant De bank heeft twee medewerkers van zijn Oost-Euro- pese divisie voorlopig geschorst. Dili Meerdere pro-Indonesische milities op Oost-Timor hebben gisteren wapens ingeleverd bij de Indonesische politie. Onder het toeziend oog van VN-waamemers werden in de hoofdstad Dili en het dorp Baucau ruim tweehonderd wapens afgegeven. Indonesië, dat de pro-Indonesische milities ooit bewapende, staat onder grote druk om het geweld te beteuge len. De milities hebben dit jaar tientallen mensen vermoord op Oost-Timor. Zij proberen daar mee te voorkomen dat het gebied onafhankelijk wordt van Jakarta. Vladivostok Er komt een militai re 'hotline' tussen Rusland en Ja pan, Dat hebben legerleiders van beide landen gisteren afgespro ken. Via de directe telefoonver binding zullen Tokio en Moskou elkaar informeren over mogelijke gevaren op zee. Zo zouden inci denten als in maart, toen twee schepen de Japanse wateren bin nenvoeren die volgens Japan spi oneerden voor Noord-Korea, m de toekomst moeten worden verme den. Het is niet duidelijk of de hotline ook bestemd is voor con flicten b\j de door zowel Japan als Rusland opgeëiste Koerden. Bantia Atjeh Een politiechef die eerder deze maand in Atjeh was ontvoerd, is dood. De Indonesi sche politie heeft zyn lichaam gis teren aangetroffen in een riviertje in Noord-Atjeh, in de buurt van Kandang, Dat dorp geldt als bol werk van de beweging Vrij Atjeh, Hoe Muhammad Diah, luitenant en districtschef van de politie, om het leven is gekomen is niet be kendgemaakt Het lot van twee "andere ontvoerde agenten is nog onduidelijk. Pristina Etnische Albanezen hebben net buiten de Kosovaarse hoofdstad Pristina een nieuw mas&dgivu ontdekt Volgens de patholoog Fadil Batalli liggen er mogelijk 200 lichamen begraven. Batalli, chef van het Forensische Instituut van Pristina, werd vori ge maand door plaatselijke zigeu ners al gewezen op het open veld, boven op een heuvel. De lichamen lijken er in rijen begraven te lig gen. Zestig graven zijn met hout gemarkeerd. Munster De aan leukemie lij dende Raisa Gorbatsjov zal in het Duitse Münster een beenmerg transplantatie ondergaan. Haar zus heeft zich aangeboden als do nor. Volgens de zwager van Raisa stemt het beenmerg van zijn vrouw volledig overeen met dat van de 67-jarige Raisa. „Dat komt niet vaak voor. Zelfs bij tweelin gen verschillen de waarden meestal van elkaar," zei hij. Kinshasa Vijf miljoen Congole- zen zijn geïnfecteerd met de tropi sche ziekte rivierblmdheid en nog eens 18 miljoen lopen het gevaar geïnfecteerd te raken. Van de ge- infecteerden zim er inmiddels 42.000 biind geworden. De ziekte, waarbij wonnen zich onder de huid nestelen en infec ties veroorzaken aan het oog, wordt van mens tot mens overge bracht door beten van een vliegje. Belgrado Naai schatting 150.0G0 mensen hebben gister avond in Belgrado gedemonstreerd voor het vertrek van de Joegoslavische president Slobodan Milosevic. „Slobo vertrek" en „Treed af', riep de menigte. Het was de grootste demonstratie tegen Milosevic sinds de betogin gen van 1996-97, toen Milosevic gemeenteraadsverkiezingen on geldig verklaarde die door de op positie waren gewonnen. „De bevolking is opgestaan en zal niet achterover leunen voordat er veranderingen zijn doorgevoerd," zei oppositieleider Zoran Djindjic in een toespraak. „Milosevic moet vertrekken, opdat Servië vrij wordt. Deze keer leggen we de he le weg af. Het is hem of ons," zei Djindjic, die de president vijftien dagen de tijd gaf om af te treden, of anders „komt heel Servië in op stand." Verrassende spreker op de mani festatie was de charismatische op positieleider Vuk Draskovic, die eerder had gezegd niet mee te zui len doen aan het protest, „Servië zit gevangen," aldus Draskovic. „Wij zitten allemaal gevangen, omdat Joegoslavië wordt geleid door degenen die totaal weden geïsoleerd door de wereld. Zij moeten tot het politieke verleden gaan behoren, opdat voor Servië de toekomst aanbreekt," Draskovic werd tijdens zijn toe spraak overigens ook uitgejouwd omdat hy de andere oppositiepar tijen had veroordeeld wegens hun „onrealistische plannen voor een of andere overgangsregering" die volgens Draskovic door niemand zou worden erkend. Draskovic stelde opnieuw voor in november vervroegde verkiezingen te hou den, een voorstel dat ook door Milosevic' regerende Socialisti sche Partij is gedaan. Tot die tijd zou de huidige regering kunnen aanblijven. De organisatoren van het protest beschuldigden de politie van po gingen hun aanhang te intimide ren met waarschuwingen weg te blijven bij de demonstratie met het oog op 'moeilijkheden'. Bij het begin van de manifestatie ontstond enige paniek toen een traangasgranaat richting het sprekerspodium werd gegooid. Een man werd hierna weggedra gen; kennelijk was hij gewond ge raakt. Het protest ging door on danks de indringende stank van traangas. Tot de sprekers behoorde ook pa ter Anastasije, één van de leiders van de Servisch-Orthodoxe kerk. „Dit is onze enige kans. God sta ons bij als we deze kans missen," aldus de priester. De invloedrijke Servisch-Orthodoxe kerk, die tij dens de oorlogen in Bosnië en Kroatië een opvallend stilzwijgen bewaarde, heeft zich onder lei ding van pariarch Pavle de afgelo pen maanden openlijk tegen Milosevic en zijn regime gekeerd. Een kopstuk van de oppositie, Vesna Pesic, liet verstek gaan. Pe- sic van de Burgeralliantie week gisteren uit naar Montenegro, om dat zij vreesde achter de tralies te zullen belanden, op de beschuldi ging gewelddadige acties te wil len organiseren. Pesic zegt echter dat ze steeds slechts heeft opge roepen tot vreedzaam protest. Kosovo Het Bevrijdingsleger van Kosovo (UCK) zegt dat het heeft voldaan aan de eis dat het uiterlijk van daag 60 procent van de wapens moet hebben ingeleverd. „We hebben aan al onze verplichtin gen voldaan," zei de militaire lei der van het UCK, Agim Ceku gis teren. De bewering van Ceku werd niet door de NAVO beves tigd. Volgers een ontwapeningsak koord dat in juni, na het einde van de Kosovo-oorlog, met het UCK werd gesloten moet de organisatie op 19 september volledig ontwa pend zjjn. Veel van de honderdduizend demonstranten tegen Milosevic, gisteravond bij de parlementsgebouwen in Belgrado, hadden toortsen aangestoken. FotoGoranTomasevic/Reuters Door Peter van Nuijsenburg Berlijn Met de arrestatie van Dieter Zurwehme (57), Duitslands meest gezochte misdadiger en volgens de media staatsvijand nummer één, is gisteren een ein de gekomen aan een bijna negen maanden durende klopjacht op de tot levenslang veroordeelde moor denaar, Vorig jaar december kwam hij niet terug van een proefverlof. Hij wordt ervan ver dacht in maart twee echtparen te hebben vermoord. Zurwehme gaf zich gisteren in de binnenstad van Greifswald (Mecklenburg-Vorpommem) over aan twee agenten die door een au- tomoblist waren getipt. Zurweh- me's arrestatie in Greifwald kwam als een volslagen verras sing. De politie was er van. uit ge gaan dat hij zich schuil hield in de bossen in het noorden van het land. De afgelopen weken was hij regelmatig gezien of gesignaleerd in de bossen of korenvelden bij di verse grote steden, maar ondanks de inzet van soms honderden poli tiemensen wist hij steeds te ont snappen. Twee keer heeft hij in die tijd geprobeerd een meisje te verkrachten. Beide keren wisten zijn slachtoffers te ontkomen. Zurwehme liet zich gisteren zon der slag of stoot inrekenen. Op de vraag of hij Dieter Zurwehme was, gaf hij een bevestigend ant woord en liet zich rustig in de boeien slaan. Hij was in het bezit van een gaspistool en een mes. Aanvankelijk werd hij in Greifs wald gevangen gehouden, maar gisteravond over gebracht naar Koblenz, De politie aldaar onder zoekt de moord op de twee echtpa ren m het nabijgelegen Remagen. De jacht op Zurwehme heeft Duitsland maanden in zijn ban gehouden en is gekenmerkt door flaters en blunders van de politie. Eén van die blunders kostte twee maanden geleden een bejaarde toerist in Thüringen het leven, toen politiemannen hem per abuis voor Zurwehme hielden en hem in zijn pension dood schoten. MoskouDe Russische ctetega-^ tie heeft gisteren de onderhan delingen met de Verenigde Sta: ten over <mtwapemhgyOórfij$g afgebroken uit' protest tegen Amerikaanse plannen «en af- weerschild in de ruimte te bote wen. Rusland beschuldigt de VS erv^vëen nieuwe kemwapen- wpxüoop in de ruimte te begin nen. De besprekingen, die dinsdag in Moskou begonnen, hadden de hernieuwde vriendschap tus sen de landen na deKosovo-oor- log moeten bekronen. Het liep echter mis op de'nieu we Amerikaanse^yersie van' "Star Wars', hét ruimteschild te- gen kernwapens waar de Ameri kaanse president Reagan in de jaren, tachtig van droomde^ De Russische onderhandelaar 1 Berdennikov vindt hét plan een schending van het ABM-ver- drag uit 1972. Dit verdrag ver biedt beide kernmachten syste men te ontwikkelen om eikaars J! raketten neer te halen. Hierdoor is het niet mogelijk een kern- - oorlog te beginnen die niet tot de eigen vernietiging leidt, ia de redenering. - De VS interpreteren het ABM- verdrag anders, en willen de tekst vernieuwen om dat duide lijk te stellen. Leiders van de Republikeinen in het Ameri- -~ kaanse parlement' willen ,het^ ABM-verdrag zelfs volledig schrappen. Zij zien,het'als een erfstuk"'van de Jfoudë^Oorlog; - Maar de Demomten in het- Congres betogen-dat handha ving van de verdragen noódza- .keljjkte pm Rugjpd te kunnen houden, aan ;q^fetezeggingen' overkemwapemtófiiindering. Botfich Na de mislukte bestor ming van het strategisch gelegen dorpje Tando in de Dagestaanse bergen, hebben de Russische strijdkrachten gisteren de bom bardementen op de rebellenstel- lingen voortgezet Het bergdorp, dat dicht bij de grens met Tsjetsjenië ligt en van- waaruit de bergpaden naar dat land gecontroleerd kunnen wor den, is al enkele dagen het toneel van felle gevechten. Woensdag kwamen achttien Russische para chutisten om het leven en raakten twintig anderen gewond bij een poging de stellingen van de rebel len in het dorp te bestormen. Onderminister van Binnenlandse Zaken luitenant-generaal Zoebov erkende gisteren, op de 13de dag van de strijd, dat de moslimstrij- ders nog steeds vy f dorpen, waar onder Tando, in hun macht heb ben. De rebellen hebben zich zeer goed verschanst en houden de Russen, die beneden in het dal zitten, op een afstand. Woensdag meenden de Russen dat de rebellen door de beschie tingen wel murw zouden zijn, maar toen de militairen tegen de berg waren opgeklommen, kwa men de rebellen uit kelders en on deraardse stellingen tevoorschijn en verdreven de Russen. Ceuta Een vierjarig Afrikaans" meisje is over de afrastering ge*, gooid die in de Spaanse enclave' Ceuta (in Marokko) een stukje Eu ropese Unie van Afrika scheidt. Het meisje is in een ziekenhuis opgenomen. Een grenswacht van de Guardla Civil in Ceuta vond het gewonde en huilende meisje uit Congo tus sen de vele afrasteringen waar mee Spanje en de EU illegale im migranten pogen tegen te hou den. Het meisje heet Clarice en heeft volgens papieren die ze op haar li chaam meekreeg een Congolese vader die vluchteling is op het vasteland van Spanje, .Dejautori- teiten zorgen ervoor dat ze bij haar vader terecht komt De hekwerken bij Ceuta moeten grote stromen veelal economische vluchtelingentegenhouden. Sakarya - De speurhonden van de Reddingshonden Hulpdienst Nederland hebben nog geen over levenden onder het putn van het Turkse stadje Sakarya kunnen vinden. „We gaan in ieder geval vandaag en nog de nacht daarop door met zoeken." vertelt Leo de Man, leider van het Nederlandse hulpteam. De vijf honden en hun begelei ders moesten hun werk afgelopen nacht vanwege naschokken tijde lijk staken. Ook moesten zowel de begeleiders ais de honden een paar uur rust nemen. Het team kwam een nacht eerder in Sakarya aan dat zwaar is getrof fen door de aardbeving. Omdat haast is geboden bij het zoeken naar overlevenden werd hard doorgewerkt. Maar tot nu toe heb ben de honden alleen lijken onder het puin gevonden. De Turkse ambassadeur in Athe ne Tuygan heeft aartsrivaal Grie kenland bedankt voor de snelle hulpverlening door het land na de aardbeving in West-Turkije van dinsdagmorgen. Griekse artsen, reddingswerkers en brandweer lieden werden deze week naar Turkije gevlogen om te helpen bij het redden van overlevenden en het bergen van de doden. Grie kenland en Turkije verkeerden de afgelopen 25 jaar tot driemaal toe aan de rand van een oorlog we gens territoriale geschillen. TURKIJE .Bartin Safran Zonguldak Sartysr„ fgg g B^aTÜsküdar Sakarya Izmlt Adapazan iKablkov Düzce Gölcük Ban- Mudanya R dlrma «Bursa Mustafa- lne!l01 kemalpasa Bilecik Beyparari ANKARA Polatii Sivrihisar Kutahya Rottvntams OagbM Door Henk van den Boom Barcelona Het Noord-Afrikaan se imperium van Jesus Gil, voor zitter van de voetbalclub Atletico Madrid en burgemeester van Marbelia vertoont de eerste scheuren. Mustafa Aberchan, sinds enkele weken als nieuwe burgemeester de zetbaas van Gil in de Spaanse enclave Melilla op de Noord-Afrikaanse kust, heeft alle banden met de voorzitter van Atletico rerbroken. De breuk i*wam tot stand na inter ventie van de regering in Madrid. Gil reageerde gisteren woedend en noemde de stap van Aberchan „verraad uit lafheid." Aberchan kwam na de verkiezin gen in juni in Melilla aan de macht met steun van GIL (onaf hankelijke liberale groepering), en de stem van de overgelopen sa- cialisto Malika Mohamed. De re actie van de andere politieke par tijen liet niet op zich wachten. Zij organiseerden zich in een breed anti-Gil front om de coalitie de nek om te draaien. Toen het er begin deze week naar uit zag dat de stem van de overge lopen socialiste onwettig zou wor den verklaard, koos Aberchan eie ren voor zijn geld en verbrak de banden met Gil om een 'brute bot sing met de Spaanse staaf te ver mijden. Het is waarschijnlijk dat Aberchan burgemeester van Me lilla blijft, maar dan met steun van de socialisten en de Spaanse regeringspartij PP. In Ceuta, de andere Spaanse en clave in Noord-Afrika liggen de kaarten gunstiger voor Gil. Anto nio Sampietro, een nauwe mede werker van de Atletico-voorzitter zal naar verwachting maandag tot burgemeester van Ceuta worden gekozen. Ook hier speelt een overloopster van de socialisten, Susana Bermudez, weereen door slag gevende rol. In ruil voor een huis, een miljoen gulden en een baan voor haar werkloze echtge noot, heeft ze Gil haar stem be loofd. Gil maakt er overigens geemge heim van dat geld de kurk is waar zyn politiek op drijft Een dezer' dagen gaf hij toe dat de 94 geko zen vertegenwoordigers van zijn groepering een verklaring heb ben ondertekend, waarin ze zich verplichten 250 miljoen pesetas (ruim 3 miljoen gulden) aan Gil te betalen wanneer ze het in hun hoofd halen over te lopen naar een andere partij. Dat komt aar dig overeen met het bedrag dat hij zelf heeft betaald voor de steun van Susana Bermudez. Door John Wanders Washington De Amerikaanse presidentsverkiezingen zijn pas over veertien maanden, maar voor enig graafwerk in de privé- levens van de kandidaten is het in de VS nooit te vroeg. In de nog jonge campagne gaat de aandacht dezer dagen voor de verandering eens niet uit naar buitenechtelij ke seks, maar naar potentiële struikelblokken in de sfeer van al cohol en drugs. De enige kandi daat die veel hinder ondervindt van de graafwerkzaamheden op dit vlak en het bijkomende smijten met modder is de Te- xaanse gouverneur George Bush, zoon van oud-president Bush en de absolute favoriet aan Republi keinse zijde. „Ik heb al eerdertegen het Ameri kaanse volk gezegd dat ik enkele fouten heb gemaakt toen ik jon ger was," beklemtoonde Bush jr. gisteren voor de zoveelste keer. „Ik maakte die fouten ruim twin tig jaar geleden. En ik neb er van geleerd. De laatste 25 jaar heb ik geen drugs gebruikt." Bush wordt ir. november 53, dus iedereen ken uitrekenen dat de presidentskan didaat tot zijn 28ste heeft 'ge bruikt'. Maar wat? Hard drugs? Een jointje, zonder te inhaleren? Bush, die al zijn Republikeinse te genstanders ver vooruit is en in de peilingen eveneens voorligt op zyn Democratische concurrent Al Gore, heeft een lijk in de kast lig gen zoveel is duidelijk. Hij sprak eerder al van 'wilde jeugd jaren', waarin hij 'gekke dingen' deed. Dit wilde verleden weer hield Bush er zelfs enige tijd van om zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. Toen zijn kandidatuur een feit was, kwam om te beginnen het verhaal naar buiten over zijn gevecht tegen de alcoholverslaving. Pas op zijn veertigste kreeg hij Koning Alco hol onder de duim, een wetens waardigheid die een ander licht werpt op het door hem gehanteer de begnp 'jeugdzonde'. Sinds enkele weken doet het hardnekkige gerucht de ronde dat Bush cocaine heeft gebruikt. Bush weigert pertinent in te gaan op vragen hieromtrent. Hij be weert dat het verhaal is ingesto ken door zijn vijanden, maar met iKivviuv., umuuiui. »vu' ding voedt hij slechts de talrijke speculaties. Waarom geen glas harde ontkenning? „Ik word doodziek van deze manier van po litiek bedrijven," zei hij deze week. „Ik ga mij hiertegen verzet ten. Als het Amerikaanse volk wil dat de volgende president wordt gekozen op basis van roddel en geruchten, dan ziet het er slecht voor mij uitmag ik aannemen." Op zijn rondreis door het land wordt Bush nu al lastig gevallen op een wijze die associaties op roept met de manier waarop Bill Clinton op de hielen werd gezeten in de begindagen van de Lewins ky-crisis. De president liet het in die eerste dagen bij halve ontken ningen en deze leken te bevesti gen dat hij inderdaad seks had ge had met oud-stagiaire Monica Le winsky. Zo lijkt Bush nu impliciet toe te geven dat hij van de cocaine gesnoept heeft. Dat is niet best voor zijn imago. Zijn tegenstan ders zullen er wel voor zorgen dat de kwestie hem blijft achtervol gen. „Beantwoord de vraag!" schreeuwde een omstander giste ren toen Bush de stad Roanoke (Virginia) aandeed. Gedraai Tegenover het dagblad The Dal las Mornmg News sprak Bush op een wijze die andermaal deed denken aan CUntons gedraai tij dens de Lewinsky-cnsis in het George W. Bush. Foto Reuters bijzonder aan diens definitie van het begrip 'seks'. In reactie op de vraag of hij als president van zijn potentiële ministers zal eisen dat zij antwoord geven op de stan daardvraag van de FBI of zij ooit drugs gebruikten, zei Bush: „Als ik het goed begrijp, luidt die stan daardvraag: 'Heeft u in de afgelo pen zeven jaar op enig moment drugs gebruikt'? Als ik die vraag knjg voorgelegd, dan kan ik naar eer en geweten met 'nee' antwoor den." Favoriet De positie van Bush is er niet makkelijker op geworden nu ai zijn tegenstanders aan Republi keinse zijde hardop hebben verze kerd dat zij nooit van hun leven hebben geëxperimenteerd met il legale drugs. Vice-president Al Gore, de favoriet in het Democra tische kamp, heeft via zijn woord voerder laten weten dat hij in de beginjaren zeventig marihuana heeft gerookt. De voormalig prof- basketballer Bill Bradley, voorals nog Gore's enige tegenstander by de voorverkiezingen om de De mocratische nominatie, maakte eerder al duidelijk dat hij in de vroege jaren zeventig 'ettelijke malen' een padi 'nekjes vau een joint nam. Kortom, iedereen be halve Bush heeft zijn kaarten open op tafel gelegd. Voor marihuanagebruik in een grijs verleden geldt hetzelfde als een incidenteel slippertje: het is niet best, maar het is evenmin een doodzonde, al is het voor een Re publikeinse kandidaat in eigen kring een aanzienlijk grotere han dicap dan voor een Democrati sche. Talloze Amerikaanse jonge ren uit de jaren zeventig weten uit eigen ervaring hoe een stickie smaakt. De meeste kiezers kun nen een onderscheid maken tus sen soft- en harddrugs, tussen een incidenteel blowtje en een hard nekkige drugsverslaving. Het is voorpolitieke overleving onnodig om zoals Clinton deed te be nadrukken dat de rook bij het blo wen bewust niet werd geïnha leerd. Cocaïne is een harddrug en dus een ander verhaal Gore's woord voerder liet deze week expliciet weten dat zijn baas nooit cocaïne gebruikt heeft. In het Republi keinse kamp maakte Gary Bauer, de ultra-conservatieve vertegen woordiger van christelijk rechts, bekend dat hij nooit van zyn le ven enig middel heeft gebruikt dat bij wet verboden is. En met een sneer naar Bush liet hij er vuur ue cameras van omroep CNN op volgen: „Ieder van ons kandidaten moet zonder enige aarzeling kunnen zeggen: 'Nee, ik heb de drugswetten van de VS nooit overtreden en ik heb nim mer cocaïne gebruikt'."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3