llifèj Basiliek als bedevaartsoord Rotterdams Dagblad Heksenketel in Holy Ook ondernemers storen zich aan bewegwijzering Nog eenmaal door de regen In regenkleding op de foto en dan naar de gymzaal Bij school alleen nog 'laden en lossen' De mooiste trouwringenstudio van Nederland SATIVAR JUWELIERS e VVV brengt Schiedamse heilige Liduina onder aandacht toeristen Maassluizer verdacht van steekpartij Eigenaar rekent dief van auto in Kwart auto's rijdt te hard Man kwaad na beet door politiepaard Meting lawaai van vliegveld in Noord Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 20 augustus 1999 Schiedam De Schiedamse VW komt een dezer dagen met een nieuw dag-arrange ment: de Liduinawandeüng. Het programma ligt momen teel bij de drukker. Daar naast zal er ook de aandacht op.worden gevestigd in lan delijke brochures met diver se groepsdagtochten. De VW gaat de komende maan den nadrukkelijk de boer op met de Schiedamse heilige. Tijdens diverse beurzen en workshops zal worden gepoogd bekendheid te geven aan het nieuwe arrange ment. Daarbij wordt met name op België ingezet omdat zich daar veel Liduina-vereerders bevin den. Schiedam, en dan in het bij zonder de Liduina Basiliek, moet een beetje een bedevaartsoord worden. Liduina leefde van 1380 tot 1433. Op 15-jarige leeftijd kwam zij bij het schaatsen ten ral en was daardoor de rest van haar leven aan het ziekbed gekluis terd. Na haar dood deden zich bij haar graf diverse wonderen voor. In 1890 ging de toenmalige Paus Leo XIII om die reden over tot heiligverklaring. De introductie van de Liduinawandeling gebeurt op het juiste moment Na vijfjaar werk is de ingrijpende restauratie van de Liduina Basiliek, die ruim zeventien miljoen gulden heeft gekost, namelijk voltooid. Dit wordt op 5 september gevierd in aanwezigheid van onder anderen bisschop Van Luyn van Botter dam. In de naar de stadsheilige vernoemde Singelkerk zijn tal van herinneringen aan haar te vinden. Zo zijn er schilderijen van haar op haar ziekbed en staat haar grafzerk er. Die tombe werd ge kregen van de Grote Kerk, waar zich haar oorspronkelijke be graafplaats bevindt Bij de ingang van de basiliek is een aparte dagkapel ingericht, waar Liduina-vereerders kunnen bidden en een kaarsje opsteken. Die kapel kan worden afgesloten van de rest van de kerk. Een bezoek aan de dagkapel vormt slechts een onderdeel van het door de VW samengestelde arrangement Zich aanmeldende groepen worden door de stad ge leid langs diverse plekken, die in het leven van Liduina een rol heb ben gespeeld. Vanzelfsprekend ontbreekt ook een bezoek aan de begraafplaats niet. Volgens WV-directeur Ruud Rl- lard is het programma echter nog niet helemaal zoals het aanvanke lijk voor ogen stond. Het idee was namelijk om er een speciale klankbeeldpresentatie bij te ver zorgen. „Maar dat kost tussen de 60.000 en 70.000 gulden en dat geld hebben we even niet. We zul len het dus voorlopig moeten doen met een gids, die alles ver telt." MaassluisDe Maassluise onder nemers in het midden- en klein bedrijf, verenigd in de OFM, on derschrijven. de kritiek op de 'toe ristische onbereikbaarheid' van het centrum. Het is voor een toe rist niet eenvoudig de leuke din gen in de stad te ontdekken; niet omdat ze er niet zijn, maar sim pelweg omdat er onvoldoende de aandacht op wordt gevestigd. De bewegwijzering deugt van geen kant, wordt mede geconstateerd. Daar ligt een taak voor de onder nemers zelf, maar r.cg veel meer voor de gemeente Maassluis. In een artikel in de deze week ver schenen Maassluise Ondeme- merskrant wordt gereageerd op een reportage in het Rotterdams Dagblad, waarin een toeristisch rapport van de Waterweggemeen ten werd opgemaakt. Maassluis kwam er daarin niet best vanaf. Zo werd ondermeer duidelijk dat een op hetNS-station arriverende toerist geen kant uit kan. Er stop pen geen bussen en een deugde lijke plattegrond met relevante informatie over de gemeente ont breekt. „Als je de duigen kritisch bekijkt door de ogen van een vreemde dan moet er kennelijk nog heel veel gebeuren. Er is wel degelijk het nodige te zien en te beieven, maar je moet het wel kunnen vinden. Het is zaak dat het bedrijfsleven hier wat mee doet. Maar ook de gemeente heeft hierin een grote verantwoorde lijkheid In een stad als Maassluis hoort een bewegwijzering aanwe zig te zijn, die de hele stad omvat. Niet alleen het Centrum, maar ook de rest. Een dergelijke voor ziening hoort bij de inrichting van de openbare ruimte en is als zoda nig zeker een stuk verantwoorde lijkheid van de gemeente Maas sluis," valt te lezen in het onder nemersblad. De Ondernemers Fe deratie Maassluis wijst ook op de komst van Watemet, dat met een steiger in Maassluis toeristen vanuit Rotterdam per boot tot een bezoek aan de Eerste Stad aart de Waterweg moet verleiden. Vanuit de plaatselijke politiek en de Stichting Promotie Maassluis is recent al aangegeven dat er vanaf het veerhoofd aan de Burgemees ter Van der Lelykade een aantrek kelijke route richting oude bin nenstad zou moeten worden ge creëerd. Daarnaast is een goede bewegwijzering vereist. De OFM sluit zich hier helemaal bij aan. „Want straks hebben we een halte van het Watemet en dan weten bezoekers met waar ze naartoe moeten als ze aan wal staan." Nog even de map goed bekijken voor die elleri&atste veertig kilometer-tocht naar Pijnacker en Delfgauw. Samen met nog zo'n vierhonderd anderen starten deze fietsers vanochtend aan de laatste loodjes van de Vlaardingse Fietsvierdaagse. Zo'n 120 kilometer hebben ze al in de be nen en dat onder, om het nog mild te zeggen, niet al te fijne weersomstandigheden. Want er kwamen de afgelopen dagen heel wat millimeters water over de deelnemers heen: van donder buien tot mlezerregen, van bliksemschichten tot gestaag vallende druppels. De stemming Weef volgens de organisatie echter top. Gisteren alleen hadden de fietsers even een dipje. De Grten- dentocht naar Rhoon viel tegen. Terug over de bruggen stond er zware tegenwind. Toch waren er bij de Grand Finale vandaag nog net zoveel deelnemers als bij de aftrap van het evenement af gelopen dinsdag. De vierhonderd die toen voor het eerst in de pedalen klommen, waren blijk baar goed op het weer voorbereid. De trajecten werden in regenponcho's, rubberlaarzen en zuid westers afgelegd. Foto Roel Dijkstra Maassluis Op de Maasslvise Heldringstraat is gisteravond de verdachte gearresteerd van een steekpartij die eerder die avond plaatshad. De verdachte, een 20- jange Maassluizen aar, zou op de Burgemeester Swartzlaan een 18- jarige Rotterdammer met een mes hebben gestoken. De Rotter dammer kwam er met wat lichte verwondingen vanaf en mocht na behandeling door de medische dienst naar huis. De aanleiding voor de steekpartij is nog ondui delijk. Schiedam Op de Schiedamse Parkweg heeft een 41-jarige Rot terdammer gisteravond eigen handig een autodief bij de klad den gegrepen. De dief probeerde in de auto van de Rotterdammer in te breken, door een ruit in te slaan. De eigenaar zag dat en ging in zijn auto achter de man aan. Hij reed de verdachte klem en na een korte vechtpartij leverde hij hem over aan politiemensen, die toe vallig in de buurt waren. De inbreker is gearresteerd. Schiedam Een kwart van de au to's gisterochtend op de Schie damse Burgemeester Van Haar- enlaan reed te hard. Dat bleek toen de politie er een snelheidscontrole hield. Van de 450* bestuurders gingen er 111 over de maximumsnelheid van vijftig kilometer heen. Hoogst ge meten snelheid: 87 kilometer per uur. Aan de overtreders zijn boe tes uitgedeeld, Schiedam Op de Schiedamse Koemarkt veranderde gisteren tijdens de koopavond een 'dieren liefhebber' plots in een dierenha ter. Een 33-jarige Schiedammer wilde daar één van de politiepaarden een aai geven. Het dier was van deze liefkozing niet gediend en beet de man m zijn duim. De man werd vervolgens zo kwaad dat hij het paard dreigde te trappen. De politieagenten schold hij de huid vol. De dierenvriend moet een boete van 150 gulden betalen. f e t I v De kleine Parade wordt het wel genoemd. Het festival in het Vlaardingse Oranjepark bestaat uit dezelfde mix van theater, dans en cabaret als de Grote Broer, een keer per jaar in Rot terdam. En net als daar is wining dining, zien en gezien worden net zo belangrijk als kunst met de hoofdletter K. Iedere dag een sfeerimpressie van bet Hof van Spektakel, nog te bezoeken tot en met zondag. Omdat daarna het doek valt. Voorgoed. DoorRemkoTanis VJasiuiiïgsfi— Op de tftëcdë avond van festival Hof van Spektakel valt het water nog even hard naar beneden als de dag ervoor. Ver derop in het Oranjepark dringt de muziek van een blues-band door, wat de sfeer melancholisch maakt. Op het festivalterrein, het Piazza della Sensazione, staat on der elke rode parasol een groepje mensen aan wijn of bier te nip pen. Alleen achter de bar wordt aanzet gegeven tot swingen op de muziek, De houten planken van het festi valplein zijn geheel doorweekt door de regen, maar de modder poelen blijven beperkt tot naast de planken. Daar staan ook enke le kunstwerken, hoewel het bij voorbeeld niet zeker is of de drie vlakken gras met verschillende tinten groen daar liggen als kunst, of dat het gewoon gras is. De organisatie van het Hof van Spektakel, dat dit jaar na acht edi ties voorgoed eindigt, zat gister middag met het hoofd bij minder artistieke zaken. Twintig mensen hielden zich bezig met het vinden van binnenlocaties voor de thea tervoorstellingen van die avond. Aggregaten moesten worden ver plaatst en voldoende stoelen over al vandaan geplukt Pas laat in de middag was er voor de voorstel ling 'De Laatste Kroeg' van Thea tergroep Schmieren een alterna tieve locatie gevonden in een ga lerie. Het optreden van het Britse gezelschap Kneehigh Theatre was toen al verplaatst naar de oude Prinses Beatrice (Emma Rlce) zwaait met de roos die zij kreeg van haar verloofde, de brave Aionzo (Luis Santiago), in het to neelstuk The Itch' van het Kneehigh Theatre. Foto rmi Dijkstra weekeinde. Als het dan beterweer is, zit het hier zo vol." Een waardi ge afsluiting van de reeks festi vals wil lusius de laatste editie van het Hof van Spektakel nog niet noemen. „Dat wordt het nog. Dit weekeinde." Om rijf over negen lopen onge veer den mensen richting de gale rie waar Schmieren zal optreden. Op het festivalterrein zelf lopen nu ruim nonderavijiiig mensen rond, de meesten in afwachting van de voorstelling van Kneehigh Theatre. Op het 'Piazza della Sensazione' is het Theater van de aan de Oosterstraat. „We hebben hier in het park een prachtige tribune staan," zegt or ganisator Kees Lusius. „Die zal nu werkloos over de haven blijven kijken. Het is gewoon te nat." Glimlach Ondanks de regen loopt Lusius met een brede glimlach over het terrein. Het valt hem niet tegen, beweert hij, „Logisch dat hei aan tal bezoekers achterblijft Ik zou zelf ook niet naar een festival gaan als het regent Wat dat be treft vestig ik mijn hoop op het Verloren Tijd tussen het publiek aan het werk. Een cameraman probeert een ijdele opera-diva mooi in beeld te krijgen, terwijl in de kinderwagen van de diva een baby non-stop ligt te huilen. Wan neer alles goed staat, wordt de op name verstoort door een vrouw in het publiek, die op tafel springt en luidkeels 'Que sera, sera' zingt. Waarop de opname opnieuw moet Dit tafereel herhaalt zich voortdurend. De aandacht van het publiek ervoor wisselt. Aan de rand van het festivalplein wordt munt geslagen uit het slechte weer; bezoekers kunnen hier in regenkleding op de foto, tegen een blauwe achtergrond waarop teksten hangen als 'Into each life some rain must fall...'. De grote meerderheid van de be zoekers laat het allemaal achter zich om even voor half tien naar de sporthal te lopen voor de voor stelling 'The Itch' van Kneehigh Theatre, Dit gezelschap uit Corn wall bestaat uit vijf acteurs, die bijna allemaal twee of meer rollen op zich nemen. The Iteh' is een absurd liefdesdrama, dat schrijf ster, regisseuse en hoofdrolspeel ster Emma Rice omschrijft als een sprookje zonder goed einde. De oorsprong van het scenario ligt in de reactie van Rice's vader, toen zy als puber een keer om vijf uur 's ochtends thuis kwam na een nacht met haar vriendje. „We keken toen met andere ogen naar elkaar," aldus Rice. „Ik was nu niet meer van mijn vader." Deze gebeurtenis heeft Rice op een unieke wijze verwerkt in 'The Itch'. Het stuk, dat niet toeganke lijk was voor kinderen onder de twaalf, zit vol bedrog, moord, sex en vuur. Kneehigh Theatre om schrijft het zelf als 'de duistere ge bieden van mensen, die eigenlijk alleen opgevoerd kunnen worden als het donker is'. Snoepjurfc Prinses Beatrice, compleet met roze snoepjurk, gaat trouwen met de brave Aionzo. Ze hebben de ze gen van Beatrices vader, simpel weg Father genoemd. De slechte butler in het kasteel wil Beatrice echter hebben. Wanneer scheeps arts Alsemero binnen wandelt, valt Beatrice direct voor hem. Ze weet de butler ertoe te brengen om de brave Aionzo te vermoor den. De butler neemt geen genoe gen met een beloning in geld. Hij wil Beatrice. Dit wordt weder zijds. Samen scheppen zij daarop een web van intriges. Pas aan het eind komt de Father er achter dat zijn prinses vol zit met bedrog, moord en sex met de verkeerde man. Dan is het al te laat: Beatrice vermoordt de butler en vervolgens zichzelf. Naast acteren zat de voorstelling vol filmbeelden, werd het toneel daadwerkelijk in brand gestoken en schrok het publiek in de gym zaal regelmatig van de harde ge weerschoten of plotselinge mu ziek. Het maakte The Itch' een spektakelstuk, dat daardoor de naam van het festAal eer aan deed. Vlaardlngen Zo tussen acht en negen uur 's ochtends was^ het vaak een regelrechte ver-; keerschaos voor de deur van de"Vlaardingse basisschool Jan Ligthart. Ouders die hun kin deren naar school brachten,, lieten hun auto's vaak driedub bel geparkeerd op hét Plein- Emaus staan. Andere automo bilisten en fietsers konden er" niet meer langs en ook de leer lingen hadden geen vrij zicht meer bij het oversteken. Heel gevaarlijk, vond ook de politie. Vanaf het begin ran het nieu we schooljaar zal die zeer streng optreden. Bij het negeren van de borden 'met-parkeren' zullen direct bonnen worden uitgedeeld. Al leen laden en lossen' staat de politie nog toe. Ouders mogen de auto alleen even laten staan om de kinderen veilig naar de_ overkant te brengen. Maar cfèr wagen pontificaal op straal neerzetten om een kwartier lang een praatje te maken niet- de andere moeders en vadert.; juffen of meesters; dit wo&ftj niet meer getolereerd. .ntvj De politie benadrukt dat er g$f> noeg legale' parkeergelegeÊ? heïd is in de omringende steK ten in Vlaardinger Ambacht" Zo kan de auto worden neerge zet in onder meer de Pruis Bemhardlaan, de Julianalaan ofophetEmaus. Het strengere beleid komt tot stand na herhaaldelijke klach ten van schoolleiding en van ouders die zich aan het par- keergediag van andere ouders ergerden. Naar a aanleiding van die klachten hield de politie vanaf de maand april al af en toe korte controle-acties. Toen bleek dat het probleem daarna toch wéér de opStak£be-~ sloot depolitie tot dezelangou- het handhaver van de strengere regels wordt de poli tie bugestaandoorveiligheids- assistenten. Deze geünifor meerd gemeenteambtenaren mogen geen bekeuringen uit delen, maar kunnen de over treders wel op hun gedrag aan spreken. Vooral in het begin van het schooljaar zullen de agenten en hun assistenten vaak 's ochtends aanwezigzy n. Als iedereen eenmaal op de hoogte is van de nieuwe regels zullen ze daarna vooral steeks- proefsgewijs controleren. Hoewel meer basischolen en andere onderwijsinstellingen 's ochtends met een parkeer- chaos te maken krijgen, zal de politie voorlopig slechts het Hein Emaus extra in de gaten houden. Dit omdat er over deze school zeer veel klachten zijn bijgekomen, legt een woord voerster uit Om de verkeerssi tuatie bij alle scholen in de ga ten te houden is er niet genoeg mankracht. Alles stond in het teken van heksen, de afgelopen week n het wijkcentrum Holy. Het was van de kin üervakantie- activtteiten die vandaag werden afge- 5 lot en. Er wa ren heksen spelletjes een heksen- teirtoon stel ling, een hek- senpuzzel- tocht en een heksenplay backshow. Ook werd er druk geoe fend voor het heksento- neelstuk, dat gistermiddag werd urtge- UbochanVRoel Dijkstra SchiedamDe Milieudienst Rijn- mond/DCMR gaat m Schiedam- Noort de geluidsoverlast meten die wordt veroorzaakt door Rot terdam Airport. Op twee plekken worden speciale palen geplaatst naast het school gebouw aan de Nachtegaallaan en in het groen op de hoek van de Kasteelweg en de Slot Moer- mondstraat, aan de rand van de Woudhoe k. De geluidmeetposten bestaan uit een tien meter hoge mast en een elektnciteitskastje. Bebouwingen van een dergelijke omvang zijn op die plekken eigenlijk niet toege staan. In de geldende bestem mingsplannen Kethel Dorp en Woudhoek Noord 1994 zijn de ge bieden aangewezen als groen voorzieningen. Burgemeester en wethouders van Schiedam zijn om die reden een artikel 19-vrijstelhngsprocedure gestart om zo toch van het be stemmingsplan te kunnen afwij ken. In de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad, op 13 sep tember, moet hier nog mee wor den ingestemd. In eenzonnige stemming. Neem daarom nu een supervoordelig zomerabonnement (3 maanden voor ƒ95,-) en ontvang een schitterend Erasmusbrug badlaken cadeauI Vul snel de bon Inl Adres: Postcode: Telefoon: s&sjks&c, jssskl w; 7?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5