12 Rotterdam Vacatures basisscholen vervuld n Bliksem treft twee olietanks, schade valt mee Grote twijfels over bezuinigingsmaatregel medicijnen Hamerhaaien voor Oceanium Bakkerij vecht opgelegde dwangsom gemeente aan Voor juichen is het te vroeg, volgende week kan het anders zijn Basisscholieren verpletteren schommelrecord Schietpartij bij drugsdeal De Coolsii Gordijn verhult het verdriet niet RW RW RZ Vrijdag20 augustus 1999 In Blijdorp zijn gisteren nieuwe bewoners voor het Oceanium aangekomen. Vijf uit Haïti afkom stige hamertiaaitjes zijn drie dagen onderweg geweest voor ze In de diergaarde in een tijdelijk bassin konden worden losgelaten. Duikers moesten de beestjes uit de kist halen waarin ze zijn vervoerd. In de bassins zulten ze blijven tot het Oceanium, een nieuw deel van Blijdorp, klaar Is. Een haaientunnel maakt daar deel van uit. Foto Dick siuijter/ANP Door Joke Waltmans Rotterdam Het leerkrachtentekort bjj het basisonderwijs in Rotterdam lijkt voor het grootste deel opgelost. De actie 'Wie durft?', die bedoeld was om nieuwe mensen te werven voor een baan voor de klas. is goed aangeslagen. Deze geïnteresseerden en de van basisschool De Valentijn in nieuwe lichting leerkrachten van Delfshaven die vorig jaar voor de de onderwijsopleidingen zorgden ervoor dat vóór de zomervakantie alle vacatures waren weggewerkt. Toch is het nog te vroeg om te jui chen. Je weet nooit hoe de situa tie volgende week bij aanvang van het nieuwe schooljaar is," waarschuwt een deskundige. Een inventarisatie bij alle basis scholen in Rotterdam leerde coör dinator Piet Dubbeldam van stichting De Meeuw voor de va kantie dat de vacatures allemaal waren vervuld. „Maar volgende week ga ik weer bellen en het is nog maar de vraag hoe de situatie dan is," voegt hij er snel aan toe. Als voorbeeld geeft hij de situatie vakantie in een hoera-stemming verkeerde omdat alle vacatures waren vervuld. „Binnen een maand na de vakantie kwamen ze vier mensen te kort," schetst Dub beldam. Bij het vervullen van de vacatures hebben de schoolbesturen dank baar gebruik gemaakt van de groep enthousiastelingen die rea geerden op de wervingsactie van alle Rotterdamse basisscholen. Ruim zeventig personen bezoch ten de speciale informatiebijeen komst begin mei en tweehonderd mensen vroegen om het informa tiepakket. Dertig mensen waren direct inzetbaar. Dubbeldam beschikt bovendien over een aantal herintreders die graag weer voor de klas willen staan, maar eerst op opfriscursus moeten. Redenen voor leerkrachten om juist in Rotterdam aan de slag te gaan zijn, zo heeft Dubbeldam be grepen, het gemis van een klas met kinderen uit meer culturen, maar ook de professionelere aan pak van het schoolbestuur. Die is in de stad beter dan in de dorpen, zo oordelen de leerkrachten. Om de overstap naar Rotterdam voor de nieuwkomers te verge makkelijken hebben de schoolbe sturen ervoor gezorgd dat er geza menlijke huisvesting is voor de genen die alleen zijn. Anderen, die met partner en kinderen ver huizen, krijgen voorrang bij de kinderopvang. Dubbeldam denkt ook nog over een regeling waarbij de leerkrach ten die de overstap wagen een streepje voor hebben bij evene menten op sportief of cultureel gebied. Met een angstig voorgevoe1 belt Dubbeldam volgende week alle basisscholen om de laatste stand van zaken op te maken. „Er zijn genoeg geluiden te horen van le raren die het na tien jaar onder wijs in Rotterdam tijd vinden wor den voor een baan in de regio waar ze oorspronkelijk vandaan komen, zoals Brabant of de Velu- we. Daarkomen nu ook de vacatu res en als je uit Rotterdam komt, heb je een streepje voor. Dan kun je alles aan," schetst Dubbeldam. Hoeveel leerkrachten vertrekken, wordt pas duidelijk als de school weer begonnen is. Op grond van de nieuwe Flexwet hoeven ook leerkrachten uiterlijk een maand van te voren hun baan op te zeg gen. De kans is groot dat zij dat in de afgelopen zes vakantieweken hebben gedaan en dat dat volgen de week pas bekend wordt. Er waren twee voetbalselecties, bij elkaar dertig spelers, van de plaatselijke Soccer Boys nodig om de boel aan te duwen. Ruim drie kwartier duurde het om een paar honderd basisscho lleren uit Blelswljk op de recordschommel plaats te laten ne men. Een hels karwei. Hans Versnel praatte de boel aan el kaar. Maar toen iedereen eenmaal zat, kon de recordpoging beginnen. Het was aftellen geblazen, en toen konden eindelijk 320 kinde ren op een 153,97 meter lange schommel na een paar keer proefdraaien acht keer heen en weer geschommeld worden. En dat was ruimschoots meer dan de vijf keer die het Guinness Book of Records had voorgeschreven om een eervolle vermel ding te krijgen. Het oude record stond op 288 kinderen op een schommel van 133.99 meter lang. Het was dat zo'n veertig kinderen na acht keer schommelen er af sprongen, want de anderen gingen nog wel twintig keer heen en weer. Maar de recordpoging - in het kader van de tiende Jeugdspeelweek In Blelswljk - was geslaagd, even los van het slechte weer. Daarna werd nog een cheque van 18.250 gulden overhandigd aan het Sophia Kinderziekenhuis. Het bedrag was bijeengebracht door sponsors. De 'record-schommel*, die in twee dagen door vrijwilligers Is opgebouwd, wordt weer gesloopt. Foto van Egmond/CorVos Den Haag/Rotterdam „Ik ben in een onmogelijke situatie ge plaatst" Dat verzuchtte E. Schnaar, bestuurder van voedsel producent Rue de la Baguette Rotterdam aan de Aert van Nes straat gisteren tijdens een hoor zitting bij de Raad van State in Den Haag. Schnaar eiste bij het Haagse rechtscollege schorsing van de dwangsommen die het Rotter damse college van b en w zijn be drijf heeft opgelegd. De dwang sommen zijn opgelegd na een tweetal controles van DCMR Mi lieudienst Rijnmond. Bij de eerste controle werd vast gesteld dat Rue de la Baguette niet over een vetafscheider of slib- vangput beschikt om schoner te kunnen lozen op het riool. De tweede controle toonde volgens de DCMR aan dat er veel te veel vet of olie wordt geloosd door het bedrijf, dat onder andere brood jes, hartige snacks en pizza's af bakt Schnaar heeft zijn twijfels over de meting tijdens de tweede contro le. Er komt immers nauwelijks vet vry bij het productieproces m zijn bedryf. Het aanbrengen van een zogenaamde vetvangmstalla- tie zou ruim 11.000 gulden vergen. Bovendien zal dat bouwkundig zo ingrijpend zijn -Rue de la Ba guette is gelegen boven een par keergarage - dat het bedrijf twee dagen dicht zal moeten. Het per soneel moet ondertussen doorbe taald worden. Schnaar vindt dat de DCMR, op zijn minst een hercontrole had moeten uitvoeren alvorens zo'n zwaar middel als een dwangsom -2500 gulden per overtreding tot een maximum van 15.000 gul den - in te zetten. DCMR-woordvoerder A. Bracke- van Wijnbergen legde de Raad Rotterdam Op de Mathenesser- dijk (Spangen) zijn even na mid dernacht twee mannen opgepakt die verdacht werden van betrok kenheid bij een schietpartij. Het slachtoffer, een 32-jarige man uit Parijs, was met lichte verwon dingen naar het ziekenhuis ge bracht Een van de verdachten had een groot geldbedrag op zak. Volgens de politie was een drugs deal vermoedelijk aanleiding tot de schietpartij. van State uit dat de controles by Rue de la Baguette onderdeel zijn van een uitgebreid controlepro gramma in de horeca. Naar aan leiding van klachten van Ge meentewerken over verstopte rio leringen zijn in totaal circa dui zend bedrijven gecontroleerd. In zo'n zes procent van de gevallen is vastgesteld dat de lozingsnormen werden overtreden. Telkens is op vergelijkbare wijze bemonsterd, DCMR hecht eraan dat de overtre ders allen op dezelfde wijze wor den behandeld. De plicht om een vetafscheider en een slibvangput aan te leggen is ook aan de andere overtreders op gelegd. Maar diverse bedrijven hebben hun productieproces zo gereorganiseerd dat de lozingen alsnog aan de normen voldoen. Bracke sluit met uit dat Rue de la Baguette zich de kostbare miheii- mvestenngen kan besparen door met name het personeel zo te in strueren dat er nauwelijks meer vet richting riool gaat. Zij ver zocht behandelend rechter E. Berg dan ook de dwangsom m stand te laten Rechter Berg denkt zijn uitspraak m deze kwestie binnen enkele we ken bekend le kunnen maken. Door Paul Smits Rotterdam De schade aan twee opslagtanks in het Europoortge- bied is gisteren beperkt gebleven tot de randen en de daken. De ru we olie in de enorme kolossen, ge vuld met negentig miljoen liter, vatte geen vlam waardoor de om vang van het incident naar ver houding meeviel. De brandweer kreeg de brand aan de Rijndwarsweg bij de 5e Petro leumhaven na enkele uren onder controle. Er vielen geen gewon den en er zyn geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen. De schade per tank wordt voorlopig geraamd opeen ton. Blikseminslagen teisterden het havengebied en zorgden om kwart voor elf's ochtends voor de vrij unieke brand. De lichtflitsen kwamen uitgerekend uit op de rubberen randen van twee ver van elkaar gelegen tanks op de TEAM Terminal, een samenwer king van Texaco, Esso en Aramco. De randen heten 'seals', rubberen afsluitnngen, waarmee de drij vende daken worden afgesloten. De opslagtanks zyn beveiligd met een systeem voor het geval zich brand voordoet. Er wordt dan een soort gasdeken over de tank ge spoten zodat er geen zuurstof by kan komen en het vuur wordt ge doofd. Dat mocht gisteren niet ba ten. TEAM-woordvoerder J. van der Zwan; „Er stond te veel wind. Daard oor vervloog het. Een derge lijke beveiliging is standaard. Dit De brand In twee olietanks op het terrein van TEAM Terminal In de Europoort is gisteren beperkt ge bleven tot de bovenkant. Het blussen werd bemoeilijkt door de straffe wind. Pas nadat een ploeg brandweerlieden vla detrappen van detanks boven konden komen, werden de branden ondercon trole gebracht, FotoGuldo Benschop/Rein Gelerfjnse is ook ongelooflijk toeval. Komt de bliksem uit op het metaal, dan was er niks aan de hand geweest." Van verre was tijdens de brand wemig te zien. Pas vlak bij het ter rein kon worden aanschouwd hoe de vlammen uit het dak sloegen. De gezamenlijke brandweer was met groot materieel aanwezig om de gevaarlijke brand tot een goed einde te brengen. Woordvoerder van de hulpverlenende diensten J. van der Hor: )rEr zyn onder meer twee blusboten, vier tankau tospuiten, twee autospuiten, een ladderwagen en een hoogwerker ingezet Er zyn vyfenvyftig men sen bezig de brand te bestrijden," De spuitgasten hadden door de straffe wind de grootste moeite de vlammen te bereiken. De stralen reikten niet ver genoeg om over de rand van het dak het vuur te doven. Een eerste zogeheten aan val van brandweermensen via de trap naar de bovenkant moest we gens de oplaaiei.de vlammen wor den gestaakt Pas bij een tweede keer lukte het om op de zwartge blakerde rand te komen vanwaar de brand veel beter met schuim en water kon worden bestreden. Door het 'insluiten van de brand' kon daar uiteindelijk alle aan dacht op één punt worden gericht. De andere tank, die het meest aan het zicht onttrokken was, was om kwart over één 's middags onder controle. Bij nummer twee kon na drieën het sein veilig gegeven worden. Na het sein 'brand mees ter' zyn de tanks nog lange tijd nat gehouden. Beide tanks waren vol. Aanvanke lijk werd geprobeerd de ruwe olie weg te pompen. Hiermee werd ge stopt omdat met het zakken van het peil de daken meezakken en de brand het beste aan de boven kant te bestrijden was.Vbor de brandweer was het tijdstip van het incident wel heel bizar. Er zou net een oefening worden gehou den bij het bedrijf Elf Atochem toen het alarm binnenkwam. Wat aanvankelijk voor en grap werd gehouden, bleek) it maar al te waar. Door Abdel Rah Rubio Rotterdam Een groot aantal medicijnen bij de apotheek wordt vanaf 1 september niet meer ver goed Patiënten, behalve mensen met een chronische aandoening, zullen dan zelf moeten betalen voor veel zogenoemde zelfzorg middelen, zoals paracetamol, laxeermiddelen en medicijnen tegen schimmels en hooikoorts. Met deze maatregel hoopt het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) vele mil joenen guldens te besparen. Apothekers, huisartsen en zorg verzekeraars hebben echter gro te twijfels over de uitvoerbaar heid en het effect van de maatre gel Ondertussen weten de mees te burgers, twee weken voor het ingaan van deze ingrijpende maatregel, nog steeds niet wat er precies gaat veranderen. Volgens M. Pannevis van de lan delijke apothekersorganisatie KNMP is dat niet zo verwonder lijk, omdat ook apothekers tot af gelopen maandag niet wisten welke medicijnen uit het pakket verdwijnen en wat chronisch is en wat niet .De Rotterdamse apo theker kijkt er niet meer van op. Het is ook niet de eerste keer dat VWS het nalaat goede voorlich ting te geven, vertelt ze. ,3y elke bezuiniging die wordt ingevoerd, is dat het geval" Pannevis vreest dat het gebrek aan voorlichting voor grote pro blemen zal zorgen in de apo theek. Vooral de eerste maanden verwacht zij pittige discussies aan de balie. „De mensen weten niet wat hen te wachten staat En als ze er dan achter komen dat ze moeten betalen voor medicijnen die ze vroeger op recept kregen, worden ze boos." Een ander probleem waarmee apothekers zich geconfronteerd zien is de controle op het chro nisch gebruik van middelen. Vol gens de nieuwe richtlijnen van het ministerie van Volksgezond heid is er sprake van chronisch gebruik als een geneesmiddel minimaal drie maanden per jaar, al dan niet aaneengesloten, wordt gebruikt De arts is degene die dat moet beoordelen. Mocht die dat op het recept schrijven, dan is het weer aan de apotheker om te controleren of dat ook daadwerkelijk het geval is. „Dan moeten wij dus gaan kijken of iemand het recept voor de eer ste keer krijgt Dat is niet altijd na te gaan. Bovendien zegt het helemaal niets. Iemand kan voor de tweede keer iets krijgen, zon der chronisch gebruiker te zijn," aldus Pannevis. Controle is in meerdere gevallen bijna onmogelijk. Als voorbeeld geeft de Rotterdamse een patiënt die vier doosjes met zestig tablet ten paracetamol krijgt voorge schreven, en één tot vier keer per dag een tablet moet innemen. „Als zo iemand er één per dag ge bruikt, komt hij ruim aan die drie maanden. Als hij vier tabletten gebruikt, haalt hij dat niet Hoe controleer je hoe vaak iemand een medicijn gebruikt? Dat kan dus niet En als iemand voor het eerst naar de apotheek komt en zegt dat hij dat middel al jaren gebruikt bij een andere apo theek? Moetik dan als een soort len om te kijken of het klopt?" Overigens zal de patiënt ook by chronisch gebruik het eerste re- moeten betalen. Daarna wordt het vergoed door de zorgverzeke raar. Als iemand in de tussentyd een ander geneesmiddel gaat ge bruiken met dezelfde werkzame stof, hoeft hjj of zy niet weer het eerste nieuwe recept te betalen. Als echter wordt overgestapt op een geneesmiddel dart een andere werkzame stof uit de lijst bevat, moet dat weer weL Software Een groot bijkomend probleem voor zowel apothekers als huis artsen is dat zij niet oprijd kan nen beschikken over de benodig de software, die nodig is om de nieuwe maatregel te kunnen uit voeren. Huisartsen en grote soft warehuizen die de programma's moeten schrijven, verzochten mi nister Borst onlangs tevergeefs om uitstel Gevolg .is dat artsen en apothekers voorlopig alles handmatig moeten doen. De zorgverzekeraars in Neder- land, die op hun beurt weer de apothekers moeten controleren, hebben om die reden besloten de eerste drie maanden een oogje dicht te knijpen. „Wij willen onze verzekerden zoveelmogelijk ont zien. Omdat we ons realiseren dat er invoeringsproblemen zijn, zullen we alle declaraties die we in de overgangsperiode krijgen gewoon vergoeden," zegt een woordvoerder van Zorgverzeke raars Nederland. Overigens zyn ook de verzeke raars niet echt blij met de nieuwe maatregel, vertelt hij. „Wy twijfe len .ook of het financiële doel woarit gehaaid, voorat ais je naar de substitutie (voorschrijven van alternatieve medicijnen, red.) kijkt." Pannevis denkt dat de kans groot is dat huisartsen onder druk van de patiënt alternatieve (duurde re) medicijnen zullen voorschrij ven, die wel worden vergoed „Als je maagmiddelen neemt bij voorbeeld, dan kan je Algeldraat voorschrijven dat niet wordt ver goed, maar kan je ook meteen naar de Zantac gaan. En dat is veel duurder." Pannevis .heeft weinig begrip voor de nieuwe regeling van mi nister Borst. „De meeste medicij nen die op die lijst staan, zijn re latief goedkope geneesmiddelen, waarmee je een heleboel kleine i ongemakken kan oplossen. Het rijncok;reJatief veilige middelen. Zo veüigdatze zonder recept ver krijgbaar zijn. En die worden nu niet meer vergoed" Het gevaar is volgens haar dat nu misschien medicijnen worden voorgeschreven die vanwege de bijwerkingen, geen eerste keus rijn, of waarvan weinig bekend is. - Vanaf volgende week is een fol der verkrijgbaar bij elke apo theek met daarop de lijst van geneesmiddelen waarvoor van af 1 september betaald moet gaan worden. Kor Kegel De gemeente Rotterdam had gis termiddag nog geen condoléance register geopend, waar wij uit drukking kunnen geven aan ons medeleven met de Turkse stads genoten en hun families. Ook was e; nog niet over gespro ken, deelde een stadhuiswoord? voerster mee, of de geplande festi viteiten in de stad nu moeten wor den afgeblazen. In enkele buurge meenten van Rotterdam, waar eveneens duizenden Turken wo nen, was evenmin sprake van ce remoniële blijken van solidariteit. Hopelijk komt dal nog. Vandaag. Morgen? Misschien dringt het in de loop van deze dag tot het ge meentebestuur en de organisatie door, dat het Rotterdamse Straat festival zaterdag niet gepast is en beter kan worden uitgesteld. We zullen het merken. De inter nationale hulpverlening is op gang gekomen. De gemeente Rot terdam heeft initiatieven ontke tend om hulp te bieden na de ver woestende aardbeving in West- Turkije, Maar dat er gisteren m de gemeentehuizen nog gesproken moest worden over het houden - van een plechtige bijeenkomst of het afgelasten van vrolijke week endactiviteiten, dat duidt op een onderschatting van de betekenis die het wrede drama ook heeft voor de Groot Rotterdamse sa menleving. Een groot deel van de Turken in de Rijnmond is afkomstig uit het rampgebied en ook hier zijn de emoties onbeschrijflijk. Het is hartverscheurend wat buren, ken- nisen, collega's is overkomen. De aardschokken dreunen na in onze woon- en leefomgeving en op straat, in de winkel, maandag op school, zullen we merken dat er stadgenoten zijn weggevallen. We zien bedroefde gezichten, niet alleen op televisie, maar ook als je de boodschappen doet De gordy- nen mogen dan vaak gesloten zijn in veel huizen waar TWkse gezin nen wonen, maar dichte gordij nen isoleren niet bij een huilbui. Het verdriet breekt erdoor heen - je hoort het schreien als je langs loopt - en liet maakt duidelijk dat het naoorlogse Rotterdam geen ramp van deze omvang kent. Dat vraagt om hulp op alle moge lijke manieren, op alle manieren waar een mens toe in staat is. Troost bieden. De helpende hand toesteken bij alledaagse dingen. Een bedrag overmaken aan het landelijke gironummer. Een ver slaggeefster van Radio Rijnmond vroeg gisteren of Turken wel ge-_ noeg geld hebben om over te ma ken, maar het gironummer staat uiteraard ook open voor autochto ne Nederlanders en andere bevol kingsgroepen. „Alle hulp is hulp," zei de "sinteivievde mosJceeffan- ger. Hij gaf uitdrukking aan een groot besef van broederschap, Alle om gekomen landgenoten zijn mijn familie, zei hij. Het zal iets zeggen over hoe we gevorderd zijn met de sociale wederopbouw van Rotter dam, als meer mensen het zo wil len "celen - ook niet-Turken. Rotterdam is een stad van Nieuwe Nederlanders en dat benadrukt een sterke verbondenheid. Dus de dominees zullen zondag een beroep doen op naastenliefde, de politici zullen aandringen op goede coördinatie van de hulpver lening, ondernemers zullen goe deren afstaan. Veel hulp, waartoe een individu zich niet in staat voelt, wordt gelukkig wel gege ven. Maar niemand hoeft zich machteloos te voelen. Erzijn in de Rotterdamse regio verschillende hulpacties op gang aan het ko men, in het Turkse koffiehuis om de hoek weten ze precies wat er gedaan moet worden. Niet ieder een zal naar binnen durven, uit een soort huiver om voor ramp toerist aangezien te worden, want je kwam er nooit en nu ineens wei - maar doe het dan toch maar, want solidariteit breng je niet tot ui ting met passiviteit In verschillende moskeeën heb ben imams al meermaals bena drukt dat ook niet-gelovigen er welkom zijn vooreen praatje en een kop thee. De meeste niet- moslims geven daar geen gehoor aan, ik ken maar een enkeling die dat geregeld doet - en dan in het sterke gevoel er welkom te zijn. Het is geen verkeerd moment voor een beter contact tussen mensen van verschillende cultu ren binnen onze gemeenschap.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6