Waterwe 'Ik hout niet van schrijve, wel van mun eige taal' V Nieuwbouw mediatheek Spieringshoek gaat van start Si Reacties Peter de Jong haalt herinneringen op als Pieter Komelis van Ebscheuten Rotterdams Dagblad Vrijdag 20 augustus 1999 teidsnasior Rien Lensveit heeft kort toot de vakaaies, in iiiri de bootlos gegooid metzgn opmerking, dat déVbaKfingnkaidblouieD een stapje torder moeten gaan lopen. Id samspi^i&sin wsthoi- zegde iBSStregetajen beloofde antwoor^^^^^te^eitfc schuldhiervoor legde hjjbij deambtenaren.;' iÊ#1ii 1 üen reacüe kon niét uitblijven. dMjftJ -Jy J De CMwvthcmder, die ook personeel &.org«ni4»tfe>najjtfpötfe»! tentomdiesan- iSG6#*i6w<'< ïBlvandevoorattervandeilG.feadieI deParl®RefomatoiisdieB)HtietePedeÖi#tekfeSÉdS'IW5B«t. Verbond). Pas ved later reageenfeKto^toettóré^eiïïtól^JrtvéliS" opmerkingen niet gepast waren en dat r.y Hacbteil (pr ie arabtote- rij bfl hem behoort te deponeren, |S" EengaispenatauMijl^wairtdesrewetlioiiierÖe^d&LénsWt de ambtenaren de oren waste. Hij griimilrieeenljeeye en kedi voe gend naar de ambtenaren, die fete»nislalw?itt'«ifliliilfnllft1?initf' hun mond Hielden en naar de wethouder teruglachten alsl kfapgn. Achter geskrten deomn heeft, de:.«ns«tMSi Kool devolgendedagen wel duidelijk to«ak^ vertoningen verschoond wensen te bhjven.il wipakte, verklaring van Kod dat h£ voor personeeteatan en organisatie, secretaris Jan Brinkman, de vloer aan mei pi Ze hebben de afgelopen jaren klakkeii*)&het gehiiüóver dreven tekorten prikt en by dêli goedesfeerdtefinwaaidegél^ der leiding van burgemeetó®m8^pSeSlaitSërp|ti I t Vrijdag 20 augustus SCHIEDAM Maasboulevard. Skatefestyn als afsluiting zomerva kantieprogramma jongeren, 15.00u. VLAARDINGEN Hof/Oranjepark. Hofspektakel met: Kinderpro gramma (volkstheatertent), 16.00-18.00u., La disco te- ca di..,. (plein), 18.00-19.00u., muziek (plein), 19.00- 20.00u.,thatergroep Facetten met Improgroep (volks- theatertent.19.30-2l.00u., kunstenproject (veld), 20.00-23.00u., theatergroep Roth met Ashes to ashes (kapel Emaus), 20.00-21.15u., Osmosis Cie met Mi grant (danstheater op locatie), 21.30-22.30u. theater groep Schmieren met Schubert (op locatie), 22.00- 23-OOu. en muziek (plein), 23.00u. De Salon, Oosthavenkade 9, Optreden coverband Li- vewire,22.00u, MAASSLUIS Ijsbaan, Vlaardmgsedijk. Bouwdorp voor kinderen met Dikke Bandenrace, 14.00u. Zaterdag 21 augustus SCHIEDAM De De Woudhoek, Stijldansavond. 19.30-23.30u. VLAARDINGEN Grote Kerk. Wandeloconcert door André De boe re (blokfluit en hobo) en Ronny Plovie (orgel), 15.00- 17.00u. Hof/Oranjepark Muziek van Rumori Locali (plein), 13.00-18.00u., kinderprogramma (volksthea tertent), 14.00-18.00u. talkshow (plein), 18.00-19.00u., muziek van Déja vu (plein), I9.00-20.00u., Horse en Banboo met Streetstory (op locatie), 20.00-21.00u., kunstenproject (veld), 20 00-23.00u„ theatergroep Roth met Ashes to ashes (kapel Emaus), 20.00- 21.15u., Osmosis Cie met Migrant (op locatie), 21.30- 23.30u., film: Door de wind gejaagd van Alejandro Agresü (plein), 21.30-23.30u. theatergroep Schmieren met Schubert (op locatie), 22.00-23.00u. en muziek/ disco van Dollar Bill Sexy Ted, 23.30u. MAASSLUIS Us baan, Vlaardingsedijk. Bouwdorp voor kinderen tot 13 jaar, 10.00-16.00u. Bioscopen Tot en met woensdag 25 augustus ïmax Theater: 'Wildfire feel the heat' (al) dag. 14-16. 'Extreme' (al) dag. 13. Africa's Elephant Kingdom (al) dag. 12-15. "Whales' (al) dag, 11The matrix1 (16) dag. 11 inftrtio ii. iiihuiuiiuuj viw)uug. iil.mrwb. Lantaren/ Venster 1: Filmzomer '99. dag. om 19.30- 22. herhaling van diverse films afgelopen seizoen. 'Hapiness' (16) dag. 19.30-22.15. Ven.2: Filmzomer '99. dag. (beh.do.) om 19,30. herhaling van diverse films afgelopen seizoen, 'Dance to my song' (16) dag. (beh.do.) 22. 'H ladro di bambini' (16) do. 19.30. Vetu3: 'Festen' (16) dag. (beh.do.) 19.30. 'Au eoeur du mensonge' (16) do. t/m di. 22. 'Deconstructing Harry' (16) wo. 22. Ven.4: 'Place vendome' (16) dag. 19.30, 'Hi deous kinky'(16) dag. 22. Pathé Cinerama 1: The Thomas Crown affair' (al) do. t/m zo. 12.40-15.40-18.40-21.30. The matrix' (16) ma. t/m wo. 13.15-17-20.30. Cln.2: 'Analyse this' (12) dag. 19.30-21.15, do.vr.ma.di. ook 13-15,45. Cül3: 'Ne ver been kissed' (al) dag. 18.45-21.45, do.vrjna.dl ook 13,45-16.15. Cin.4: 'Notting Hill' (al) do. t/m zo. 12.30- 15^30-18.30-21.30. 'Cookie's fortune' (12) ma. t/m wo. 12.30-15.30-18.15-21. Cim5: Wild wild west' (12) do. V m zo. 13.15-15.50-18.20-21. 'eXistenz' (16) ma. t/m wo. 13-16-19-21.45. Pathé Lumière X: '10 things I hate about you' (al) dag. 13.45-16.15-18.45-21.30. Lum. 2: The matrix' (16) dag. 14.30-17.45-21. Lum.3: The mummy' (12) dag. 14- 18.15-21.15. Lum. 4: 'Entrapment' (32) dag. 18.30- 21.30, do;vr.ma.di. ook 13-15.45. Patbé Schouwburgplein 1; 'Notting Hill' (al) dag. 11.40-15.20-18.20-21.10, wo. om 21.20! ScÏl2: The mummy' (12) dag. 15,20-18.10-21, do.vr.ma.di. ook 11.40. Sch.3: 'Sliding doors' (al) dag. 11.30-16.30-19- 21.40, di. niet om 21.40, do.vr.ma.di. ook 14. Sneak Preview: 'Het begon in Saturday night live' (16) di. 21.30. Sch.4: "Wild wild west' (12) dag. 11.10-13.40- 16.15-18.50-21.30. Sch.5: The Thomas Crown Affair' (al) dag. 11.50-15-18.30-21.20, wo. om 21.40! Sch.6: 'In stinct' (12) dag. 15.30-18.30-21.20, do.vr.ma.di. ook 11.50. Sch.7: 'Analyse this' (12) dag. 16.20-18.50-21,50, do.vr.ma.di. ook 11.20-13.45. Nachtvoorstellingen: Pathé Lum.1: TO things i hate about you' (al) vr.za. 00.30. Pathé Lum.2: 'Ravenous' (16) vr.za. 00.30. Pathé Lum.2: 'Mummy' (12) vm. 00.15. Pathé Lum.4: The Matnx' (16) vr^a. 00.15. Kindermatinees: Pathé Cin.2: 'Baby geniuses' (al) za.zo.wo. 13.30-15.45. Pathé Cin.3: 'Kabouter plop'(al) za.zo.wo. 13.45-16.15. Pathé Lum.3: 'Doug's le film' (al) za.zo.wo. 13.15. Pathé Lum.4: 'Jungle Jack 2' (al) za.zo.wo. 14-16. Pathé Sch.2: 'De koning en ik' (al) dag. 11-13.05. Redactie Waterweg: John Bunte, Edwin Comellsse, Bon van Haren, Danlëüe Hermans, Mariëtte Oisthoom, Eefje Oom en, Sander Sonnemans Over de Vesten 3, 3116 AO Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Bart Boerop Telefoon 2732700 4004310 Schiedam De gloednieuwe mediatheek op palen van scholengemeenschap Spie ringshoek in Schiedam had er eigenlijk al moeten staan. Maar door de nodige bu reaucratie kwam de bouwvergunning veel te laat Pas gistermiddag wad offici eel de eerste paal in de achtertuin van de school geslagen. De jongste leerling, de 11-jarige Cerder Duider, en de oudste me dewerker van de school, bibliothecaresse mevrouw Daniels, gaven het startschot voor de nieuwbouw. Het streven is om de bijna twee miljoen kostende mediatheek medio januari in gebruik te nemen. Spieringshoek heeft haast met de nieuwbouw omdat in sep tember met de Tweede Fase wordt begon nen. De mediatheek vormt de motor van het studiehuis waarbij zelfstandig stude ren een belangrijk onderdeel vormt Om leerlingen bij dit laatste zo goed mogelijk te ondersteunen, heeft Spieringshoek na drukkelijk gekozen voor een eigen me diatheek. Hierdoor kunnen boeken, na slagwerken, software, audiovisuele hulp midden geheel worden afgestemd op het eigen lesprogramma. De transparante aanbouw krijgt de vorm van een halve kuip en wordt ongeveer Zo moet de mediatheek van het scho- schap Spie ringshoek er uit gaan zien. volgens plan ning verloopt wordt het ge bouw In janu an geopend. vier keer zo groot als de huidige biblio theek. Het gebouw is ontworpen door SP architecten in Waddinxveen en ziet er op de illustratie vrij futuristisch uit. De scho lieren komen binnen op de eerste etage via het bestaande trappenportaal bij de zij-ingang. Er is een plek ingeruimd voor de uitleenbalie, een reeks boekenkasten en de tijdschriftenverzameling te vinden zyn. Ook de nog op te bouwen collectie video en geluidsbanden en software krijgt hier een plek. In het midden komen leestafels en groepsplekken. Voor de leerlingen ko men voorts zowel op de eerste als op de tweede verdieping individuele werkplek ken aan het raam met uitzicht op de volkstuinen en de Poldervaart. Via een interne trap wordt de tweede eta ge bereikt die middels een vide in open verbinding staat met de eerste etage. Op de bovenste verdieping huist straks het meest kwetsbare en kostbare deel van de studieruimte. Hier komen de computerei landen, de printer, de scanner en de au diovisuele werkplek. Daar kunnen de leerlingen van havo 4 en atheneum 4 straks tijdens hun studie-uren terecht om te surfen op internet. Of om oefenpro gramma's met leerstof van schoolvakken door te nemen of om een luistertoets te maken. De oude bibliotheekruimte wordt opge splitst in twee ruimten; een computer ruimte voor docenten en een werkplek voor de fulltime systeembeheerder. De scholengemeenschap houdt er rekening mee dat deze systeembeheerder wellicht in de toekomst een assistent nodig zal hebben. Er komt namelijk veel kijken bij de installatie en het op gang houden van computerapparatuur. De meeste leer krachten van Spieringshoek hebben in middels het zogeheten "digitale rijbewijs' gehaald. Ze hebben de basistechnieken onder de knie en zullen in de toekomst verder worden opgeleid. Wc^r de school momenteel dringend beh" Jte aan heeft, is efficiënte software. Tten uur achter de computer we.l.—\ .noet natuurlijk wel rendement opleveren. Daarom zijn kwali tatief goede programma's bittere nood zaak. Het moet niet zo zijn dat leerlingen straks maar wat zitten te spelen op inter net," benadrukt rector HJ.N. Schoenma kers. Hij ziet de kostbare mediatheek vooral als investering voor de toekomst. Het geeft de school met twaalfhonderd leer lingen bestaansrecht voor de komende ja ren. „We hebben eerst bekeken of de me diatheek inpandig kon worden gereali seerd. De fietsenkelder, één van de gym zalen, het woonhuis van conriërgê Moen... Al deze suggesties vielen af om dat ze niet aan de gestelde, moderne ei sen konden voldoen. Omdat we de Twee de Fase heel serieus nemen, hebben we uiteindelijk gekozen voor nieuwbouw," legt de rector uit. Naast een schamele rijkssubsidie van een ton betekende dit voor de school vooral 'schrapen' om het geld bijeen te krijgen. Een forse lening bij de bank was daarbij onontkoombaar. Door Ben van Haren Vlaardingen Pieter Komelis van Ebscheuten is het pseudo niem dat Peter de Jong gebruikt om herinneringen te publice ren. Een uitgekiende naam voor een verteller van buurt- en familieverhaaltjes, die zich in en om Vlaai-dingen afspelen. Met 'Van Ebscheuten' werd in deze stad iemand aangespro ken van wie men de naam niet wist of W3S vergeten. Peter de Jong heeft het van zijn vader. „Die zei ook wel tegen mij 'Hé, Van Ebscheuten komt er nog wat van', als hij vond dat ik moest opschieten. Het is iets puur Vlaardings." Pieter Komelis de Jong. in 1956 geboren en getogen in het verdwe nen deel van de oude binnenstad, is een bijzondere Vlaardin- ger. Hij zegt helemaal niet graag te schrijven, maar vanaf zijn twaalf dejaar is hfj betrokken bij allerlei publicaties. Het begon met het schoolkrantje op de scheepvaart- school Prins Hendrik, ging verder met de blaadjes van jeugdhuis De Vleet en de oprichting van het personeelskrantje bij de Schouw burg in Rotterdam. „Niet uit drang om te schrijven. Heus waar. Ik schrijf helemaal niet graag, maar ik ben wel altijd actief ge weest Ik doe graag mee aan acti viteiten en dril rol je vanzelf in zulke kranljes," bezweert Peter de Jong. We praten met elkaar naar aanlei ding van de verschijning van zjjn nieuwste boekje 'Geen Allemedij- kies'. Plek van ontmoeting is café De Waal, een van de weinige over blijfselen in het centrumgebied waar De Jong bijna zijn hele leven heeft doorgebracht Van dat café bezit hij alle correspondentie en administratie van 1933 tot 1950. „Ze kwamen achter de oude labri- zering vandaan toen Joh an en Maijon Ommering bezig waren de zaak na overname op te knap pen. Zij dachten toen aan mij, we tende dat ik een verzamelaar ben," vertelt Peter, die daarom liever tussen zijn spulletjes thuis gefotografeerd wordt. Schuilnamen 'Peter Boven de Bank' heet zijn uitgeverijtje. „Dat stond altijd bo ven mijn bon in de kroeg omdat ik boven een bank woon." 'Har Pekel ing' is zijn schuilnaam voor de quasi-intellectueel, die kanttekeningen maakt bij de schrijf sels van De Jong, Van Ebscheuten, dichter Walt Wonderland of andere auteurs, die Peter bedenkt Enkele jaren geleden richtte hij, vroeg in de ochtend, in Bar Intiem samen met Jos van de Molen en Mark Adriaans het Vlaardings Taalgenotschap (VTG) op. Let op de enkele letter O, want om dat genieten gaat het. Hun eerste uitgave was het in beperkte kroegkring verspreide blaadje 'Promillage 0,5'. De inhoud was sterk gericht op de bezoekers van café De Steeg, maar het blad haal de ook regelmatig de pers door stekelige opmerkingen in de rich ting van de «ïaatse^ke autoritei ten. Het Genotschap bestaat nog en heeft als doel, zegt gangmaker Pe ter de Jong: „Spelen met de taal, met Vlaardingen als onderwerp en wij moeten er plezier aan bele ven." Al enige jaren verschijnt 'Onder auspirieën van het VTG' enkele malen per jaar het krantje Zwartwitte Vlaardinger. Het wordt tijdens het laatste Hofspek takel deze week dagelijks gepro duceerd. Voorts is er tegenwoor dig in De Steeg de maandelijkse praatshow Haringkraken, waarbij positieve en negatieve onder scheidingen worden uitgereikt. Alle door Peter de Jong en rijn pseudoniemen gemaakte boekjes dragen verder het goedkeurings- droogstempel van het VTG. Wollige tekst Het eerste boekje van Pieter Kor- nelis van Ebscheuten verscheen in 1996. Het bevat twee Ten Gelei- des. Na een overdruk van de uit juni 1959 daterende wollige tekst van burgemeester mr.J. Heus- dens in een promotiefotoboek van de gemeente Vlaardingen volgt de in juni 1996 aangepaste tekst van 'de haringkop van Jut en Jul, P.K. van Ebscheuten'; „Daar dat wat in cn om Vlaardingen belang stelling verdiende door middel van sloop en afbraak is verdwe nen, resten mij slechts anekdoti sche herinneringen," Het zijn leuke herinneringen aan het leven in de bij de Liesveld- bouw afgebroken volksbuurt en aan andere veelbezochte plekken in Vlaardingen tegen het einde van de jaren vijftig. Toen de tele visie nog geen invloed had op het gezinsleven. De zondagse wande- Peter de Jong: spreken me wel aan op mijn taairou ten, maar ik schrijf ov* het Vlaardin gen van veer- jaar geleden en gebruik straattaal.' Fo to Roel Dijkstra rijkskundige namen waarop Vlaardingen ontbreekt naast de bladzijden uit dezelfde gidsen ling was voor de kleine Van Eb scheuten 'een pleziertocht' met het tussen pilaar en etalage van Kroon doorkruipen op de hoek van de Biersloot en de Korte Hoogstraat, lopen over de brede leuning van de 'nieuwe brug', stripboek lezen in de vitrine van Hoogland, een ijsje bij Winzo en op het knopje drukken van de naaimachine bij Miep van Leeu wen in de Fransenstraat. Het volgende boekje "Werken en telblad naar de subtitel'verhalen over Kerken en Kroegen', is meer een plaatjesboek met afdrukken van bijzonderheden uit De Jongs verzameling. Zoals bladzijden uit twee verschillende na-oorlogse gidsen met tienduizenden arid- met wel het in 1943 geannexeerde Vlaardinger-Ambacht. Ook type rend is het suikerzakje van de res tauratie Wip-In van de Hema, die sloot nadat de Liesveldjeugd er zich verzamelde voor ze met shampoo het daar toen nog aan wezige fontein lieten schuimen. Dat boekje bracht Peter de Jong in aanraking met de politiek. „Ik heb waardering voor vorige gene raties, voor het harde werken dat zij hebben moeten doen. Ik ben nu, wie het slecht heeft, heeft pech gehad. In de periode dat dit boekje verscheen, was Jaap van de Scheur boos uit de PvdA gelo pen en druk bezig met Solidair'93. Hij is een prachtvent en ik vroeg hem het eerste exemplaar in ont vangst te nemen. Hij vond het boekje leuk, we raakten in ge sprek en ik heb me toen beschik baar gesteld voor de ge- meenteraadslijst voor So lidair, maar de tijdgeest was er niet naar dat we voldoende stemmen kre gen. Ik heb toen ook ont dekt, dat ik niet geschikt ben voor de politiek. Maar het was wel een leerzame ervaring." Op de binnenvaart en op een zeesleper heeft Peter gevaren, hij werkte in de Schouwburg en in een drukkerij. Organiseren ligt hem wel en dat doet hij momenteel veel. Hij heeft tevens een druk so ciaal leven. Zijn boekjes stelt hij met veel fantasie samen, daarbij ruim puttend uit zijn grote verza meling illustratiemateriaal. Zes jaar geleden begon hij met het opschrijven van herinnerin gen, die niet alleen rijk zijn door zijn eigen intensieve levenswijze, brede interesse en rigoureus ver anderde leefomgeving. Hij heeft ook veel van zjjn ouders, op wie hij trots is, blijkt uit zijn publica ties. Zijn vader is overleden. Wan Ebscheuten' bedankt hem in een boekje voor de herinneringen, die waardevol zijn omdat pa De Jong werkte in vergane beroepen. Hij was stoker bij vaten- en kistenfa briek Cees van der Burg, die met een nachtje sjouwen bij de Super extra verdiende, en werkte ais ko lensjouwer en losser van haring schepen. Peter ontkent dat hij de boekjes is gaan maken om het verlies van zijn vader te verwer ken. „Neen. Op zeker moment kon ik me iets niet goed herinneren en besefte, dat de enige manier om dat te voorkomen is de dingen op te schrijven. Van alles zie je ver dwijnen, het is weg voor je er erg in heb. Om het toch vast te hou den ben ik het op papier gaan zet ten. Hetzelfde met die muurschil deringen. Iedere keer als je er langs loopt roepen wat zonde dat het onleesbaar wordt helpt niet en ze verdwijnen echt als niemand iets doet Dus heb ik dat maar aangepakt," zegt Peter, aan wie Vlaardingen de redding van bij voorbeeld een schoenmakerrecla me en de muurreclame van zee manswinkel Van Toor te danken heeft „Zie het als eerbetoon aan vorige generaties." Petei ueJong is eoli gevoelsmens, die toen hij zijn verzameling type machines nog niet had verkocht een stukje over de jaren zestig schreef op een machine uit die pe riode. ,Jk heb een arbeidersach tergrond en in dat milieu is het niet de gewoonte om je klachten op papier kenbaar te maken. Ik heb mezelf een schop onder mijn kont gegeven om verder te. ko men. Misschien is het een stimu lans voor anderen," zegt hij na een derde bak koffie. Taalfouten 'Geen AUemedijkies', de titel, legt Peter uit in zijn nieuwste boekje: „Was een uitdrukking om aan te geven datje niet oeverloos moest zeuren over allerlei pietluttighe den," Hij voegt er tussen haakjes aan toe: „Tegenwoordig zijn ellen lange bla bla-verhalen juist een bevestiging van het belang dat een individu hecht aan de eigen existentie." Schoolmeester Jan van Hemert, die De Jong met een achter het pseudoniem Arie Afrol schuilgaande sonnettenschrijver had gevraagd zijn teksten door te nemenvulde aan dat het een ver bastering is van het landelijk ge bruikte 'Geen Haarlemmerdy- kies'. Peter de Jong, alias Pieter Kome lis van Ebscheuten: „Zonder fone tisch te willen zijn, heb ik toch ge probeerd uu» zo 'eige mogelijk ie blijven. Mensen spreken me wel aan op mijn taalfouten, maar ik schrijf over het Vlaardingen van veertig tot zestig jaar geleden en gebruik daarvoor het liefst de straattaal. Ik hout niet van schrij ve, maar wel van mun eige taal"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 7