0 Horeca wil soepeler terrasbeleid Rotterdams Dagblad Een wit Stadserf, dat wordt weer wennen Auto in Centrum Schiedam vaak doelwit van criminaliteit Receptieboek voor Schiedammers is millenniumproof KHJKENSriJIMO KONHNENPUK BAPtNDEtCHT Ondernemers: 'Nieuwe regels Westhavenplaats kosten ons omzet' Bouwvergunning mogelijk verplicht voor gsm-masten Drugsbezitter omzeilt controle Evacuatie nog net voorkomen 'In de rij' voor armband Autobanden lek gestoken Politie strenger rond scholen Werk aan afritten A 20 Maassluis: nieuwe gids, oude plannen uÜja" Of bel gratis 0800 - 0842 Dinsdag 24 augustus 1999 Schiedam De politie heeft gis teravond rond half twaalf een 51- jarige automobilist achtervolgd, omdat deze een alcoholcontrole op de Horvathweg wilde ontwij ken. Toen de man de controlerende po litie zag, reed hij snel achteruit, om er met hoge snelheid vandoor te gaan. Op de Slimme Watering in Schiedam-Noord konden agen ten hem klemrijden. In zijn auto vonden zij een vuurwapen. De man had ook twee zakjes heroïne op zak. Bij het eerste verhoor be kende hij thuis nog meer verdo vende middelen te hebben. Tij dens huiszoeking werd inderdaad heroine gevonden en mbeslagge- nomen. De man wordt vandaag uitgebreid verhoord. De alcoholcontrole op de Horvath weg duurde door de achtervolging met lang. Van de zeventien auto mobilisten die moesten blazen, had er eentje te veel gedronken. Omhij de schikking van 390 gul den met betaalde moet hij voor de politierechter verschijnen. Vlaardingen Vijftig bewoners van de Aletta Jacobskade in Vlaardingen-Holy zijn gister nacht net ontsnapt aan een evacu atie. Hond een uur ontstond daar in de woning van een 76-jarige vrouw brand, vermoedelijk door de televisie die op stand-by stond, Net voor de politie met de evacua tie wilde beginnen, kon de brand weer concluderen dat zij het vuur snel onder controle zou hebben, waardoor iedereen thuis kon blij ven. Enkele naastgelegen wonin gen hepen rook- en waterschade op. De 76-jarige Vlaardingse is voor onderzoek naar het Holy-zie- kenhuis gebracht. Maassluis De afgelopen dagen hebben tientallen mensen de poli tie in Maassluis gebeld voor een gouden armband. Vorige week maandag bracht een Maassluizer de armband bij de politie, nadat hij deze had gevonden op de Fe- nacolmslaan. Een dag nadat de politie de vondst bekend maakte, meldde een man zich op het poli tiebureau. Hij kon bewijzen dat het sieraad van hem was. De poli tie moest de ovenge bellers te leurstellen. Vlaardingen Gisterochtend zijn bij tien auto's op de Holysingel ui Vlaardingen alle banden leegge- prikt. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. ScSöjsB - Dc politic gast opp het begin van het nieuwe school jaar extra controleren of automo bilisten zich aan de regels hou den. Er zal vooral worden gelet op te snel rijden en het voorrang ver lenen aan voetgangers bij een ze brapad. Gisterochtend schreven agenten bij een controle op de Slimme Watering in Schiedam- Noord zeventien bekeuringen uit voor het niet dragen van een auto gordel, 's Middags werden hier nog eens vijf automobilisten voor bekeurd. Acht kregen een boete voor te snel rijden. Schiedam De toe- en afritten van de ringweg A 20 bij Schiedam zullen volgende week vanaf maandag tot donderdag in de nachten zijn afgesloten wegens herasfaltering. Maandag- en dins dagnacht gaat het om de afslag Schiedam. Dinsdag- en woens dagnacht is afslag Schiedam- Noord onbruikbaar. De werk zaamheden vinden tussen negen uur 's avonds en half zes 's och tends plaats. Daarnaast is vanaf maandag de afslag Rotterdam-Overschie/Blij- dorp van de A 20 richting Hoek van Holland afgesloten, op werk dagen tussen zes uur 's ochtends en drie uur 's middags. Dit duurt tot en met 1 oktober. Door Eefje Oomen Vlaardingen Het nieuwe terrasbeleid is nog maar een paar maanden oud, maar nu al lopen de horeca-ondernemers aan de Vlaardingse Westhavenplaats er tegen te hoop. Problemen hebben ze vooral met de nieuwe sluitingstijden voor het ter ra-, Vroeger mochten ze tot twee uur 's nachts buiten serve ren, nu maar tot middernacht. Die beperking leidt tot een fik se inkomstenderving, zeggen de ondernemers. De nieuwe regels werden inge voerd toen bleek dat terrasbezoe kers voor veel overlast zorgden. Het stadhuis kondigdeniet alleen nieuwe terrastijden af, maar stel de ook dat bezoekers na twaalf uur hun drankje met meel mee naar buiten mochten nemen. Hoeveel de kroegeigenaren er door de nieuwe maatregel precies bij zijn ingeschoten, wil hun woordvoerder Frans Flach met kwyt. ..Maar ik kan je wel zeggen dat het om een aanzienlijk bedrag gaat." Flach, zelf eigenaar van De Gulle Waert, benadrukt dat veel ondernemers het juist van die zo merse avonden en nachten moe ten hebben. Door extra stoelen buiten te zetten, halen ze vaak topomzetten. Op de mooie dagen. eind juli, begin augustus drom den er soms wel zo'n duizend mensen samen op het plein bij de Vlaardingse Oude Haven. Oneerlijk De nieuwe terrastijden zijn de ei genaren vooral een doom in het oog, omdat het overlastprobleem zich slechts bij enkele gelegenhe den voordoet. „Maar twee cafés zijn het, die met deze problemen te maken krygen. Bij de rest is het rustig." De ondernemers "vinden het dan ook oneerlijk dat alle gele genheden zich moeten houden aan het 'twaalfuur-regime'. Om de gemeente van gedachten te laten veranderen, hebben de ondernemers de handen nu meen geslagen. Ze willen er zelf voor zorgen dat de overlast afneemt. Daartoe zullen ze volgende maand een nieuw veiligheidsplan presenteren aan burgemeester Bert Stam. Als de gemeente dat overneemt dan kunnen de regels ook weer soepeler worden, hopen ze. Flach: „We hopen dat we dan de terrassen in elk geval weer tot tenminste één uur 's nachts bui ten mogen zetten." In het ondememersplan staat on der meer de suggestie om de ter rassen beter af te bakenen. Niet alleen aan de zijkant zouden er af rasteringen moeten komen, maar ook aan de straatzijde. Zo kan voorkomen worden, denken de uitbaters, dat terrasbezoekers hun stoelen op de openbare weg zetten. Afgelopen maanden was het af en toe zo druk dat dat ge beurde. Het 'landje veroveren' van de cafégasten zorgde soms voor zoveel imtatie bij automo- blisten dat die nog een peut extra gas gaven. En dat gedrag leidde vaak weer tot woede onder de ter rasbezoekers. Ook voetgangers en mensen met een rolstoel klaag den dat ze nauwelijks meer van het trottoir bij de Westhaven- plaais gebruik konden maken. In het plan komen de kroegeige naren ook met het idee voor meer straatverlichting achter de Vis- bank. Hoewel erin de kroegen ge noeg toiletten voorhanden zijn, gebruiken de cafégasten deze lo catie vaak gemakshalve als oped- baar urinoir. Extra lichten zouden het plassen op deze plek onaan trekkelijker maken. Het 'wild- plassen' kan volgens de eigena ren ook worden tegengegaan door twee extra urinoirs neer te zetten bij de Visbank. Of deze aanpassingen genoeg zijn voor de bestuurders valt echter te betwijfelen. Gemeente en politie hebben recent duidelijk gemaakt dat ze juist erg gelukkig zijn met het verscherpte beleid. Ook op de drukke vrijdag- en zaterdagavon den zou het inmiddels al een stuk rustiger zijn rond de Westhaven plaats. Overigens geeft de ge meentewoordvoerster toe dat dat 'zeker' ook iets te maken heeft met de koelere temperaturen af gelopen weken. „Met het minder mooie weer is er sowieso minder publiek op de Westhavenplaats." Sinds eind juli controleert de poli tie regelmatig of de regels worden nageleefd. De regels gelden ech ter al sinds 1 mei. Toen werden de nieuwe terrasvergunningen uit gegeven. Werd het ondernemers vorig jaar nog toegestaan de stoe len tot twee uur 's nachts buiten te zetten, dit jaar kwam het stadhuis met de miódemachtregel. Over deze maatregel heeft regelmatig overleg plaats gehad tussen ge meente, politie en horeca-eigena- ren. De laatste leken zich in eerste instantie bij het nieuwe beleid neerteleggen, Territoriumr egels Begin juni heeft de gemeente ove rigens ook een nieuwe nota Ter- rassenbeleid Westhavenplaats' naar buiten gebracht. Daarin werd precies aangegeven waar elk café zijn terrasstoelen neer mag zetten. De bestrating werd ook aangepast. In het trottoir is met een ander kleur tegel aangegeven welk stuk het domein is van het ene café en welk van het ander. Terrasgasten trekken zich echter niets aan van deze 'territoriumte- gels', bleek de afgelopen maan den. Schiedam Ben je er net aan ge wend, vmd je dat bruin best wel mooi, staan opeens de schilders weer op de stoep van het Stadserf. Gaan ze de muren wit verven. Gis teren waren ze er. Tot verrassing van velen. Je was alweer vergeten dat er in de oorspronkelijke plan nen al van een gebrokcn-wittc tint was uitgegaan. Dat kon toen niet. De muren moesten namelyk, alvorens er kon worden geverfd, eerst 'uitzou- ten'. Vervolgens kwamen ook de omwonenden in het geweer. Zij vreesden de reflectie van de zon op de witte muren en tekenden bezwaar aan. Volgens de gemeen te zou dat allemaal wel meevallen. Er werd 'proefgeverfd' en vanaf die wit gemaakte stukken was de reflectie nauwelijks groter. Het moest dus maar gewoon gebeu ren. En dus reed gisteren de rol- steiger voor op het Stadserf. Er is begonnen op de hoek van de Sin gel. De hele lange zijde komt aan bod en vervolgens ook de hoek bij de ruine. Eerst komt er een voor laag met een speciale suppletie op, die ervoor moet zorgen dat alle stenen gelijkmatig met vocht zijn gevuld. Daarmee wordt voorko men dat de muren straks de verf I1J ujj uvjJUü-ivjv pi\./in.vu nutu uiiuiui zuigt en zo kleurverschil ontstaat. Die verf komt er straks overigens in nog twee lagen overheen. Het schildersbedrijf denkt tot be gin oktober nodig te hebben. Het werk wordt eind september voor een week stilgelegd m verband En opeens waren ze er gisteren, de schilders. De gevels van het Stadse rf worden witgeschilderd. Klachtenvanomwonenden,dle bang zijn voorzonreflectie, ten spijt. Foto'sRoei Dijkstra met de Brandersfeesten. Er hoeft daarvoor niets te worden afgebro ken. De rolsteigers worden ge woon weggereden. De muren van het Stadserf krij gen straks ongeveer dezelfde kleur als het Stadskantoor. Alleen is die uit 1D72 daterende, vijftien verdiepingen tellende toren, door de jaren heen fiks vervuild. Het was voor de gemeente vorig jaar al aanleiding om opdracht te geven tot een grote reiniging. Daar is het echter nog steeds niet van geko men. Hoewel er aanvankelijk geld voor in de begroting was gereser veerd dubt de gemeente nog steeds over de wijze waarop die schoonmaakbeurt het best kan geschieden. Bovendien is ander onderhoud aan de toren thans meer urgent Er moet een groot aantal ramen warden vervangen. Ook na de verfbeurt is het Stads erf nog steeds niet helemaal af. Binnenkort zal namelijk ook de bestrating moeten worden door getrokken naar de Liduina Basi liek, waarvan de restauratie is af gerond. Door John Bunte Schiedam Meer dan de helft van de in Centrum woonachtige Schiedammers is het afgelopen jaar geconfronteerd met een auto delict. Vaak was dat vandalisme, maar ook auto-inbraken en dief stal kwamen voor. Over de gehele stad ligt het percentage slachtof fers op 28 procent. Schiedam scoort daarmee fors hoger dan vergelijkbare steden. Dit blijkt uit het deze week ver schenen Leefbaarheidsonderzoek 1988, dat m het kader van het Gro- testedenbeleid onder de Schie- damse bevolking is uitgevoerd. Aan de schriftelijke steekproef namen ruim 1600 mwoners van 18 jaar en ouder deel. Op tal van ter reinen is hen gevraagd hoe zij de situatie in hun gemeente beoor delen, wat er mis is en wat er zou moeten worden verbeterd. Bij het onderzoek is ook gekeken naar de (onveiligheidsgevoelens. Daarbij werd de vraag gesteld of mensen in het afgelopen jaar zelf slachtoffer van criminaliteit zijn geweest. Daarbij is een opsplit- sing gemaakt per wy k en ging het specifiek om (pogmg tot) woning inbraak, autodebcten, diefstal van fietsen, geweld en vernielingen. Bij de autodeheten springen Cen trum en Oost eruit. Respectieve lijk 51 en 44 procent van de onder vraagden zegt daar in '98 mee te zyn geconfronteerd. Daarbij moet worden aangetekend, dat ook niet-autobezitters aan de steek proef hebben deelgenomen. De resultaten zouden dus nog min der rooskleurig kunnen worden uitgelegd. West en Zuid scoren 37 procent, Nieuwland 22 en Groenoord/Kethei en Woudhoek/ Spaland respectievelijk 19 en 16 procent. Ook bij de pogingen tot woningin braak komen Centrum en Oost er het slechtst af. Hier worden per centages van 15 en 12 procent ge noteerd, Zuid is in Schiedam op dit gebied het veiligst met 2 pro cent. Over heel Schiedam ligt het percentage op 8 procent. Nieuwland scoort het slechtst als het gaat om geweld en vernieling. Veertien procent van de onder- waagde Nieuwlanders zegt het af gelopen jaar met geweldsdelicten te zijn geconfronteerd. Over de hele stad is dat 8 procent. Bij ver nielingen scoort Nieuwland 13 procent, eenzelfde percentage als Centrum. De verschillen zijn hier per wijk het kleinst. Ook Zuid en Woudhoek/Spaland, die op de an dere terreinen verhoudingsgewijs iaag scoren', halen hier respectie velijk 10 en 11 procent. In West worden de meeste fietsen gestolen. Daar werd 18 procent van de ondervraagden er in het af gelopen jaar mee geconfronteerd. In de rest van de stad ligt dat iets lager met Groenoord/Kethei en Woudhoek/Spaland als relatief veiligste wijken om je fiets buiten achter te laten. Vergelijking De Schiedamse cijfers zijn verge leken met zo'n twintig andere gro- te(re) steden in Nederland, waar vergelijkbare onderzoeken zijn gedaan. Dan blijkt de Branders- stad met name op het gebied van autodebcten heel erg slecht te scoren. Alleen in Utrecht is een autobezitter nog vaker gedu peerd. Wordt gekeken naar ge weld dan ligt het percentage slachtoffers eveneens boven het gemiddelde, Wat woningbraken en fietsendiefstallen betreft valt het in Schiedam verhoudingsge wijs wel mee. Volgens de onderzoekers kan m het algemeen worden gesteld dat jongeren tot dertig jaar vaker slachtoffer worden van een delict dan ouderen. 'Dit is voomamelyk te wijten aan een ander uitgaans- gedrag. Daarnaast spelen met het toenemen van de leeftijd allerlei vormen van vermijdingsgedrag een steeds belangrijkere rol', staat in het onderzoeksrapport. De steekproef was de tweede in een serie van vier. Via zogeheten 'monitoring' moet duidelijk wor den hoe het met de leefbaarheid an de verschillende ivyken is ge steld en of de situatie verbetert. Het doen van leefbaarheidsonder- zoeken is een voorwaarde om m aanmerking te komen voor geld via het Grotestedenbeleid. In een Stadsvisie moet worden aangege ven wat de gemeente in de perio de tot 2010 denkt te ondernemen om de grootste knelpunten in de stad op te lossen. Op 13 september praat de ge meenteraad, mede aan de hand van de resultaten van het leef baarheidsonderzoek, over die vi sie. Schiedam Schiedammers krijgen de kans geschiedenis te maken door hun belevingen tij dens de aankomende jaarwisse ling op te tekenen in het zoge heten 'millenniumnieuwjaars- receptieboek'. Dit in zwart leer op touw genaaide boek ligt tij dens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Schiedam open voor een ieder die iets kwijt wil Welke leuke, vervelende, span nende en ontroerende taferelen beleefde de bevolking tijdens de millenniumovergang. De bedenker van het boek, handboekbinder Harm Ruiter, verwacht dat latere generaties het leuk zullen vinden om al de ze gebeurtenissen terug te le zen. Voor zover hij weet is er niet eerder in de geschiedenis van Schiedam een boek over een naderende eeuwwisseling gemaakt. Het boek dat hij heeft gemaakt, zal de tand des tijds doorstaan. Het is absoluut mil lenniumproof. Dat weet Ruiter zeker. Hij heeft de yellen papier op A 4-formaat op touw genaaid en ingebonden op ambachtelij ke wijze. Het kreeg een zwartle ren band met goudopdruk. Ruiter kwam op het idee na eer dere bezoeken aan recepties van de gemeente Schiedam. Hij vond het ontbreken van een re ceptieboek voor de inwoners een gemis. Vooral nu dit jaar sprake is van een enorme ge beurtenis. Burgemeester Scheeres was wel te porren voor het initiatief van de handboek binder. Hij zal het speciale boek visdag 3 september in ontvangst ne men in het Gedistilleerd Muse um. Schiedam— De gemeente Schie dam overweegt haar beleid aan gaande de plaatsing van gsm- masten aan te passen, door voor de plaatsing van elke mast een bouwvergunning verplicht te stel len. Dat antwoordt het college van burgemeester en wethouders op vragen hierover van SP-fractie- voorzitter Yorack Haan. Of de gemeente haar beleid aan past, hangt af van de Raad van State. Deze moet nog een uit spraak doen in een hoger beroep dat KPN Telecom heeft aange spannen tegen een vonnis van de bestuursrechter in Haarlem. Die bepaalde enige fijd geleden dat voor het plaatsen van gsm-zen- ders altijd een bouwergunning nodig is. Op dit moment is dat nog niet het geval bij masten die korter zijn dan vyf meter. Hiervan staan er 21 in Schiedam. Het merendeel daarvan staat op woongebouwen. In de gemeente staan ook nog vier losstaande zenders met een leng te van 22 tot 40 meter. Vooral uit de Gorzen komen klachten over gezondheidsproblemen en niet werkende apparatuur van men sen die in de buurt van een zend mast wonen. Schiedam wil de bouwvergun ning voor alle masten verplichten, om bouwkundige eisen te kunnen stellen bij de plaatsing. B en w willen bijvoorbeeld masten weren van 'beeldbepalende gebouwen'. Het college laat mogelijke ge zondheidsrisico's voor bewoners rond gsm-masten niet meewegen bij het al dan niet verlenen van de bouwvergunning. 'J® gemeente baseert zich daa"'aj op r-advies van de Nederlandse Gezond heidsraad. Deze raad zegt dat de straling van de zendmasten geen gevaar voor de gezondheid ople vert. In Dordrecht en enkele andere ge meenten zijn bouwvergunningen vooralle gsm-masten al verp2icht Hier worden de zenders wel van bewoonde gebouwen geweerd vanwege mogelijke gezondheids risico's. Maassluis— De gemeente Maas sluis zegt in de nieuwe gemeente- gids, die onlangs verscheen, 'in ontwikkeling' te zijn. Onder deze kop wordt in de inleiding verwe zen naar projecten als de bouw van een nieuwe bibliotheek en een nieuwe brandweerkazerne. 'Bovendien wordt onderzocht of er woningen gebouwd kunnen worden in het buitendijkse ge bied langs de Nieuwe Waterweg, het Balkon,' aldus de inleiding. Maassluis is volop in beweging.' Wie echier de nieuwsie gemeen- tegids naast die van vorig jaar legt, zal zien dat die beweging niet erg snel gaat, In de inleiding van de vorige gids kondigt de ge meente, wederom onder de kop 'In ontwikkeling' exact dezelfde plannen aan als in de nieuwste editie. De nieuwbouw van de bibliotheek is inmiddels van de baan en heeft plaatsgemaakt voor plannen om het bestaande onderkomen in Ko ningshof fiks uitte breiden. Op dit moment onderhandelt de gemeente nog over de aankoop van de grond. Het onderzoek naar woningbouw op 'het Balkon' zal halverwege 2000 worden afge rond. „Maar," tempert de ge meente eventueel enthousiasme, „dan wordt er dus nog niet ge bouwd." Grote kans dus dat de in leiding van de Maassluise ge- meentegids er volgend jaar weer (ongeveer) hetzelfde uitziet. Het Rotterdams Dagblad bericht de komende maanden uitgebreid oyer do Rotterdamse haven. Bovendien kunt u ookzelfSrati3 kennismaken met de haven. W|| trakteren umi bij eei^rtaatabonnement met automatische betaling op twee kaartjes voor een haven rondvaart met de Naam: Adres: Postcode: r ik wil kennismaken met het Rotterdams Dagblad en de Rotterdamse haven 31.9a Voort: Nr; w/v Telefoon: controle bezorging) Bank/gironr.: 'Handtekening:: I Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam 1 Gslctt a/feöf1 als u Ö6 dféslooen 3 fnnd-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1