7 Habibie in 't nauw door bankaffaire 4 'Warmere' vis zwemt Middellandse Zee in Jonge garde delft onderspit Pisa veracht 'moordenaars' van Bliksemflits Mediterranée lijkt sterk op tropisch aquarium Onderzoekers: we hebben concrete bewijzen Professor: Servië zette strijdgas in tegen U£K 5 48 - &rj>~ jr^' Syrië en Israël nader tot elkaar Oppositieleider op vrije voeten Politie vist dode zigeuners op Rebellen wijken uit naar Panama Nieuwe motor in ruimteveren Zoon (15) schiet op z'n ouders Zedenovertreder van tien jaar Leider Taliban ontsnapt aan bomaanslag Politie in Spanje pakt baas 'snelwegbende' Afstanden TELLEN NIET MEER. PJNCK Rotterdams Dagblad 'c» i; fe l *.i a Woensdag 25 augustus 1999 P Damascus Syrië is bereid het stukgelopen vredesoverleg met Israèi weer te hervatten. De Noor se minister van Buitenlandse Za ken Knul Vcllebaek heeft gister avond na een anderhalf uur du rend onderhoud met zijn Syrische ambtgenoot Farouk al-Sharaa ge zegd dat Syne „positief' staat ten opzichte van nieuwe vredeson derhandelingen en „graag" be reid is een uitweg te zoeken uit de crisis in het Midden-Oosten. Vol- lebaek had een speciale vredes boodschap van de Israëlische pre mier Barak voor de Syrische pre sident Assad bij zich. Kuala Lumpur Een belangrijke Maleisische oppositieleider is vanochtend vrijgelaten na een jaar in de gevangenis te hebben gezeten. Lim Guan Eng, leider van de jongerenvleugel van de Democratische Actie Partij (DAP), mocht de Kajang-gevangenis net buiten Kuala Lumpur kort na het aanbreken van de dag verlaten. Lim Guan Eng was tot een jaar cel veroordeeld wegens ordeversto ring. De jonge oppositieleider werd door honderden medestan ders toegejuicht. Podgorica De Montenegrynse politie heeft vanaf zondag zeker 33 lichamen van dode Roma opge vist voor de kust. De zigeuners zijn vrijwel zeker verdronken tij dens een mislukte illegale over steek per boot naar Italië. Het be trokken vaartuig, met mogelijk meer dan honderd mensen aan boord, is waarschijnlijk afgelopen vrijdag gezonken. Veel Roma zijn de Servische provincie Kosovo ontvlucht uit angst voor wraakne mingen door etnische Albanezen. Zij beschuldigen de zigeuners van samenwerking met de Ser viërs. Bogota Enkele tientallen rebel len van de Colombiaanse gueml- laorgamsatie FARC verblijven momenteel op het grondgebied van Panama. Dat blijkt uit beel den die Colombiaanse televisie heeft uitgezonden. De opnamen laten de marxistische rebellen zien terwijl ze patrouilleren door een Panamees dorp dicht by de Colombiaanse grens. Volgens de televisie vluchten opstandelingen van de FARC wel vaker naar Pa nama om zo confrontaties met het Colombiaanse leger uit de weg te gaan. Volgens het leger staan de autoriteiten van Panama dat soms ook oogluikend toe. Washington Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA heeft 73 nieuwe motoren besteld voor zijn ruimteveren. Met de order is circa 3,4 miljard gulden gemoeid. Een onderneming in de staat Utah gaat de motoren leveren. De raketmotoren zijn 38 meter lang en 3,6 meter breed. Per vlucht worden twee motoren gebruikt, die na terugkeer van de ruimte pendels weer opnieuw gebruikt kunnen worden. BedfordEen 15-jarige jongen in de Amerikaanse staat Tennessee heeft gisteren met een geweer zijn vader doodgeschoten. Vol gens de politie verwondde hy ver volgens zyn moeder door het vuur te openen op de badkamerdeur waarachter ze zich schuilhield. De jongen, Matthew Hardrick, vluchtte na de schietpartij in de auto var. zijn ouders. Hij werd 40 kilometer verderop aangehouden nadat hij een ongeluk had veroor zaakt. De politie tast in het duister over het motief van de jongen. Londen Een tienjarige Britse jongen komt voor een duur van dertig maanden op een lijst met zedendelinquenten. Het jongetje is schuldig bevonden aan aanran ding van een achtjarig meisje. Volgens de aanklacht had de jon gen het meisje eerst gevraagd om seks te hebben maarzij weigerde omdat ze dat vies vond. Daarna viel hij het meisje aan maar ze onf snapte over een hek. Door Henk van den Boom Barcelona Wie deze zomer een duik heeft genomen in de Middel landse Zee zal met een gerust hart huiswaarts zijn gekeerd. Nog even blauw als de Mediterranée van Toon Hermans en nog altijd glashelder. Zo lijkt het tenminste, maar als je de nieuwste onderzoeken moet geloven, spelen zich onder dat op pervlak de vreselijkste dingen af. Volgens milieu-experts is de Mare Nostrum, zoals de zee in het zui den van Europa ook wel wordt ge noemd, in snel tempo aan het ver anderen in een tropisch aquari um. Het meest opzienbarend was eer der deze maand de publicatie van het Italiaanse instituut Icram dat zich bezighoudt met zeeonder- zoek. De onderzoekers van In- cram melden dat de vispopulatie in de Middellandse Zee zich radi caal aan het wijzigen is vanwege de stijging van de watertempera tuur. Immigratiezce Meer dan honderd van de 600 vis soorten die men er nu aantreft, horen daar eigenlijk niet thuis. Ze zijn afkomstig uit de warmere wa teren van de Rode Zee en de At lantische Oceaan. Via het Suez Kanaal en de Straat van Gibraltar zwemmen ze de Middellandse Zee binnen. Deze is daar door aan het veranderen in een immigra tiezee voor grotere, sterkere en niet altijd on gevaarlijke vissoorten. Biologen vrezen dat de oorspronkelijke be woners van de Middellandse Zee door deze nieuwkomers worden uitgeroeid. Dat 'overleven van de sterksten' is voor hen tevens een bewijs voor de slechte kwaliteit van het zeewater. Deze sterkere vissoorten zijn namelijk beter in staat de vervuiling te overleven. Door Hans Geleijnse RomeOp de muren van de para chutistenkazerne in Pi sa is met grote letters 'Moordenaars' ge verfd. De leden van elite-brigade Bliksemflits worden in de stad met de nek aangekeken, zijn in sommige winkels en restaurants niet welkom. De wereld buiten de kazerne is ervan overtuigd dat de 26-jarige recruut Emanuele Scieri door zijn 'kameraden' de dood is ingedreven. En er is woede over de autoriteiten die opzichtig met de doofpot zwaaien. Na een week onderzoek is nog steeds geen schuldige gevonden en geen aan nemelijke verklaring gegeven voor de dood van Scieri. De Siciliaanse recruut werd vori ge week maandag levenloos aan getroffen onder een twintig meter hoge toren op het kazernecom plex. Hij was lücJi al ui ie dagen dood. De vertrouwensarts die hem onderzocht concludeerde dat Scieri dc vrijdagavond ervoor de toren was opgeklommen, van een meter of zeven hoogte was geval len, en dat hij nog acht uur had geleefd voor hij aan zijn verwon- De kustgemeenten rond de Mid dellandse Zee roepen al een paar jaar dat het weer de goede kant op gaat met de kwaliteit van het zee water. Onderzoeken wijzen uit dat dit een misplaatst optimisme is, vaak ingegeven om een toeris tisch product te verkopen. De 'blauwe wimpel', het internatio nale keurmerk voor goed zeewa ter en schone stranden, dient dingen overleed. Volgens de door zijn familie ingeschakelde advo caatwees alles erop dat Scieri, die een paar uur eerder de parachu tistenopleiding in Sienna had af gesloten en net in de kazerne was gearriveerd, werd gedwongen de toren te beklimmen. Dat zou zijn gebeurd met veters uit de schoe nen om te bereiken dat de nieuw bakken para alleen de armen ge bruikte om hoger te komen. Deze krachtproef werd ook beschreven in een brochure van brigadecom mandant generaal Enrico Celen- tano over het ontgroenen van re- cruten door de ouwe hap, een ver schijnsel dat hier 'nonnismo' heet, naar nonno (opa). Verklaring Het onmiddellijk gestarte onder zoek van officier van Justitie Giambartolomei resulteerde vrij dag in een door de familie hevig aangevochten verklanng dat Scierci alleen was geweest en kennelijk een stunt had willen uithalen. Vooral op Sicilië was de verontwaardiging zo groot, dat af gelopen weekeinde 3000 mensen de straat opgingen om teproteste- daarby in veel gevallen als een 'schaamte loze vlag'op de modderschuit, zeggen stu denten uit Malaga die de afgelo pen twee jaar op zeventien plek ken aan de kust onderzoek heb ben gedaan naar de vervuiling. Volgens hen is de 'blauwe wimpel' misschien een garantie voor de badgasten dat ze geen infecties zullen oplopen, maar ze geven geen enkele zekerheid over de biologische kwaliteit van het zee water, luidt hun conclusie. ren. Dat de gemoederen daar he vig verhit raakten was geen won der. De brochure van Celentano bevatte behalve een groot aantal 'testen' voor recruten ook racisti sche anecdotes, waarin zuiderlin gen belachelijk worden gemaakt. In een interview met de linkse krant La Repubblica gaf Celenta no toe dat Scieri het slachtoffer kan zijn geweest van een ontgroe- ningsritueei. Maar volgens hem was zijn brochure juist bedoeld om 'nonnismo' te bestrijden; an dere commandanten konden le ring trekken uit de voorbeelden die hij had opgenomen. Echt ge loofwaardig klonk dat niet, ook al omdat Brigata La Folgore berucht was wegens 'nonnismo' en ook nog eens een slechte naam had gekregen wegens wangedrag tij dens de VN-vredesoperatie in So malië. Pressie Minister van Defensie Scognami- glio, een van de rechtse represen tanten in het overwegend linkse coalitiekabinet-D'Alema, sloeg aanvankelijk ferme taal uit en zet te kazernecommandant generaal Ook de zeekundige afdeling van het Wereld Natuur Fonds (WNF) heeft kort geleden gewaarschuwd dat het einde van de Middelland se Zee als natuurreservaat voor planten en dieren in zicht is. Boosdoeners De boosdoeners zijn de grote ri vieren die hun troep in zee uitbra ken. De Ebro in Spanje, de Rhone in Frankrijk, de Po in Italië en de Nijl in Egypte zijn de ergste ver vuilers. De petrochemische indu strie en de scheepvaart zyn bijna even schuldig. Jaarlijks komt 600.000 ton aan olieproducten in Cimeco op straat. Ook kondigde hij de vervanging van Celentano aan. Gisteren echter zei hij dood leuk dat dit pas in oktober zal ge beuren De brigadechef was ge woon aan de beurt voor een nieu we post, een relatie met het Scieri- dramawaserniet. Onderonsje Scognamiglio haalt kennelijk bakzeil voor de pressie die door de rechtse oppositie en de legertop op hem wordt uitgeoefend. Maan dag had Celentano, voordat hy op nieuw door Giambartolomei werd verhoord, een onderonsje met ge neraal Forliani, de commandant van drie brigades (divisies) en an dere collega-commandanten. Vol gens het dagblad Corriere della Sera is daar 'absolute solidariteit' beloofd met Celentano, een ro buuste zestiger met 35 dienstja ren. Het onderzoek, dat nog deze week door een militaire rechter zal worden voortgezet, wordt ern stig bemoeilijkt door het zwijgen van de zesduizend para's in Pisa. „Ze hebben het wel eens over de 'omerta' van de mafia op Sicilië, maar vergeleken met het zwijgen de Middellandse Zee terecht. Be wezen is dat tachtig procent daar van moedwillig wordt gedumpt De derde grote bedreiging vormt het toerisme. Binnen twintig jaar, zo voorspelt het 'Plan van Actie voor de Middellandse Zee' van de Verenigde Naties, zullen 's zo mers 350 miljoen toeristen neer strijken aan de oevers van deze zee. Die voegen zich dan bij de 150 miljoen eigen bewoners. Op deze enorme massa zijn de energie voorziening, de watervoorraden, maar ook de ruimtelijke ordening van de kusten absoluut niet bere kend. Aan de Spaanse costa's is het de afgelopen jaren al herhaaldelijk voorgekomen, dat water voor be woners en toeristen op rantsoen moest worden gezet. Kabul Zeven mensen zijn gis teravond om het leven gekomen toen bij het huis van Taliban-Iei- der mullah Mohammed Omar in Kandahar in het zuiden vart Af ghanistan een krachtige bom tot ontploffing kwam. Onder de slachtoffers bevonden zich drie lijfwachten van Omar, die zelf met thuis was. Het ommuurde huis van de Taliban-leider raakte licht beschadigd. Dat hebben de Taliban woensdag gemeld. De vrachtwagen waarin de bom zat verstopt stond drie huizen van Omars huis verwijderd, aldus Ta- liban-woordvoerder Abdul Hai Muttmain. De verantwoordelijk heid voor vie aanslag werd niet di rect opgeeist, maar Muttmain sprak van een „samenzwering van onze vijanden." De Taliban hebben 90 procent van Afghanis tan in handen. Het was voor het eerst dat er een aanslag werd ge pleegd in Kandahar, het zuidelij ke bolwerk van de Taliban. Het geweld in Afghanistan speelt zich voornamelijk af in het noorden, dat in handen is van het anti-Tali- banverbond. Barcelona—De Catalaanse politie heeft één van de belangrijkste lei ders van een beruchte Peruviaan- se snelwegbende gearresteerd. De I 44-jarige Hermenegxldo Casana 1 Timoteo, bijgenaamd 'De Kame raad", wordt verantwoordelijk ge- f houden voor enkele honderden overvallen op automobilisten in de Spaanse regio Catalonië. Volgens de politie verzette Casa na zich met geweld tegen zijn ar restatie. Tijdens de actie in Barbe- ra del Vallés, in de buurt van Bar celona, raakten twee agenten lichtgewond. De autoriteiten noe men de snelwegcrimineel „het meest gewelddadige lid" van zyn bende. In tegenstelling tot zijn maten gebruikte hij altijd geweld bij zijn overvallen, die voorname lijk op toeristen waren gericht Casana is al ondervraagd over ne gentien overvallen. Een Catalaan se politiecommandant denkt dat hij drie of vier keer per dag misda den pleegde. De Bende van de Pe ruvianen bestaat uit een harde kern van dertig leden die in som mige gevallen tot circa honderd mensen werd uitgebreid. Sinds begin dit jaar hebben de crimine len voor 150 miljoen peseta (onge veer een miljoen gulden) buitge maakt, denkt de politie. hier is Sicilië een soort Zwitser land," schamperde advocaat Randazzo. 'Nonnismo' is wijdverbreid in het Italiaanse leger. De kranten staan al dagen vol met schrijnende voorbeelden en familieleden van militairen die bedroefd vertellen hoe dramatisch hun geliefde zoon is veranderd door de wrede dienstplicht. Een van de lichtpun tjes is dat vorig jaar 298 klachten over 'afknijppraktijken' zijn inge diend. Maar uitroeibaar is het ver schijnsel kennelijk niet. „Wat het leger nodig heeft is tegengif om macho-geweld te bestrijden. Wij vrouwen kunnen dat toedienen, als we eïndelyk deel mogen gaan uitmaken van de strijdkrachten," zei gisteren Debora Corti van het Nationale Verbond van Vrouwelij ke Aspirant Soldaten. Het wets voorstel d»t vrouwen een plaats in het leger geeft, blijft almaar han gen in eindeloze parlementaire procedures. En voor vader Scieri is er hele maal geen troost „Mijn zoon is twee keer vermoord," snikte hij. „Eerst door het nonnismo, daarna door de autoriteiten." Den Haag De positie van de Indonesische president Habibie is verder verzwakt door nieuwe onthullingen over een groot bankschandaal in zijn land. De Bank Bali zou grote bedragen naar de regeringspartij Golkar hebben overgemaakt om een nieuwe termijn van Habibie veilig te stellen. De onafhankelijke organisatie In donesian Corruption Watch zegt concrete bewijzen te hebben dat illegale giften van de Bank Bah zijn gebruikt om ervoor te zorgen dat Habibie wordt herkozen. Het bankschandaal, dat het nieuws in Indonesië beheerst, heeft het land internationaal al veel schade berokkend. De dalen de koers van de roepia op de geld markten zou er onder meer aan te wyten zijn. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft ai ge vraagd om een grondig onder zoek. Emd juli werd bekend dat leden van de regeringspartij Golkar die ook zitting hadden in het agent schap voor de hervorming van het bankwezen, 120 miljoen gulden hadden ontvangen van de Bank Bali. Aangenomen werd dat het geld is gebruikt voor het kopen van stemmen voor de herverkie zing van president Habibie in no vember, maar bewijs daarvoor ontbrak tot nu toe. De Indonesian Corruption Watch zegt te kunnen aantonen dat de helft van de 120 miljoen gulden is terechtgekomen by het team dat de herverkiezing van Habibie moet veiligstellen. Dat geld zou zijn overgemaakt naar de bankre kening van een vrouw van een teamlid. Met het geld zou men deelnemers van het Volkscon gres, die in november de nieuwe president kiezen, hebben willen omkopen. Indonesian Corruption Watch bracht eerder aan bet licht dat de Indonesische hoofdaankla ger Ghaiib, die het onderzoek te gen ex-president Soeharto leidde, geld had aangenomen van voor aanstaande zakenlieden. De pro cureur-generaal moest na deze onthulling zyn functie neerleg gen. LondenServië heeft in de strijd met het Rosovo Bevrijdingsleger U(JK strijdgassen gebruikt. Dat heeft de Belgische professor Hey- ndrickx, wetenschappelijke advi seur van de Verenigde Naties, be kendgemaakt. De geleerde kwam tot de conclu sie dat Servische troepen gifgas en andereehemische wapens heb ben gebruikt na medisch onder zoek bij twintig U^K-strijders. Hij voorde de onderzoeken uit in mei van dit jaar toen hij op uitnodi ging van het U£K naar de Albane se hoofdstad Tirana ging. Dat meldt het toonaangevende tijd schrift Jane's Defence Weekly. Volgens het blad hebben mogelij kerwijs honderden UtJK-strijders blootgestaan aan de strijdgassen. De symptomen by sommige re bellen waren zo erg zijn dat ze voor behandeling naar Frankrijk, Zwitserland en Duitsland werden gestuurd. Heyndriekx zei niet precies te hebben vastgesteld om welke gassen het gaat. „Het is een samenstelling die we nog nooit hebben gezien, het is een nieuw soort gas dat onbekend is voor de NAVO," zei de Belg. Vb] "ens Heyndriekx heeft «iet gas een verwoestende uitweiking op het centraal zenuwstelsel. De slachtoffers werden er 'totaal gek' van. Deskundigen zijn er vrijwel zeker van dat het gebruikte gas oorspronkelijk werd ontwikkeld in Rusland. Kan oudere communist, gewapend met een Russische vUtg, krijgt het In de Oekraïense hoofdstad Kiev aan de stok met een jonge anti-communist. Het opstootje in het hart van de hoofdstad vond gisteren plaats tijdens een optocht van communisten die Ijveren voor herstel ven de absolute macht van Moskou. De Jonge betoger dolf het onderspit tegen de oude garde. Foto Sergey Ootetienko/Epa Eyecatcher uit de Collectie van Het Huis: multifocale glazen voor 450,- per paar. Krasbestendig en ontspiegeld. Alleen verkrijg baar bij de opticien die zich Het Huis mag noemen. ISlaHilllM BRlELtE - N08CLSTRAAT 10. HOOGVLIET - BINNENBAN 91B. RJDDERXERK - ST JORISPLE5N 20-21, ROTTERDAM OUDE BINNENWEG 117 A. COOLSINGEL 52. - KEIZERSWAARD U3. HESSEPLAAT5 187. ZUIDPLEIN HOOG *22 SCHIEDAM - '5 CRAVELANDSEWkG 612

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3