13 m Haast ai het geld voor Wilton binnen Rotterdams Dagblad Economische Zaken over de brug met subsidie van 7,5 miljoen Kunstestafette 1998 blijft zonder eindpresentatie Zuiveringsinstallatie Broekpolder in gebruik Grootste circustent van Europa op Maasboulevard Intensieve controles gaan door Brand in frietwagen Sieraden uit huis gestolen Werk aan de A 20 uitgesteld Bewoners Drieën-Huysen boos over bezuiniging op wc-papier |- •jP Jvan Tol B.V. Erkend hypotheek advies - Nieuwbouw woning gekocht? Bel 0180-621919 Marijkesingel 2 Barendrecht 9 Woensdag 25 augustus 1999 .Vr -y%^A Door John Bunte SchiedamDe gemeente Schiedam krijgt 7,5 miljoen gulden van het ministerie van Economi sche Zaken voor de herinrichting van het Wiltonterrein. Schiedam heeft bijzonder verheugd gereageerd op deze gisteren door staatssecretaris Ybema gedane mededeling. Vrijwel al het be nodigde geld voor de herstructurering van het gebied is daarmee binnen. In totaal is met de re- vitalisering van het Wiltongebied een bedrag van 120 miljoen gulden gemoeid. Op termijn kan het werkgelegenheid bieden aan 1300 mensen. In een op 18 maart ondertekend convenient zegden de bedrijven YVC, Van Seumeren Holland en Huisman/Itrec toe honderd mil joen gulden in het sterk verwaar loosde industrieterrein, met een omvang van 66 hectare (waarvan 22 in het water) te willen steken. Daarbij verlangden ze van de overheid, dat die ook twintig mil joen zou bijdragen. De gemeenten Schiedam en Rotterdam en de provincie Zuid-Holland namen een inspanningsverplichting op zich daar inderdaad alles aan te doen. Een deel van het bedrag hoesten ze zelf op, de rest moet via allerhande subsidieregelingen worden binnengehaald. „Daarbij hebben we natuurlijk ge keken voor welke subsidiemoge lijkheden we in aanmerking kwa men en deze van EZ was een heel belangrijke. Daar hadden we dan- ook al langer een aanvraag voor lopen. Of we het inderdaad zou den krijgen en hoeveel het zou worden was echter afwachten," laat een woordvoerder van de ge meente Schiedam weten. „Je hoopt stilletjes. En als er dan zo'n bedrag uitrolt is dat een mooie op steker. Mocht het niet door zijn gegaan dan hadden we toch weer met de betrokken partijen om de tafel moeten gaan zitten. Dan was er een probleem geweest." Gisteren werd de verdeling be kend gemaakt van de vijftig mil joen gulden, die voor dit jaar voor de aanleg en vernieuwing van be drijventerreinen door EZ is te ver delen, Het geld is gelijkelijk ver deeld over ontwikkelings- en revi taliseringprojecten. Schiedam is een van de acht steden, die 'in de prijzen' is gevallen en krijgt 7,5 miljoen gulden. Dat is het hoogst uitgekeerde bedrag. In totaal wa ren 32 aanvragen ingediend. De Wiltonhaven was in het verle den het toonbeeld van bedrijvig heid, maar nu vervallen tot een verpauperd en zeer extensief scheepswerfterrein. Door het ter rein opnieuw in te richten en een beetje te schuiven kunnen bedrij ven, die er nu al zijn gevestigd, ecf\ter wel volop groeien. Ookis er weer ruimte voor nieuwe bedrij vigheid. Doel van de aan het project deel nemende bedrijven is te komen tot 'een maritiem- en transport centrum met een belangrijke ha venindustriële functie'. De staats secretaris gelooft daarin. „In de regio Rijnmond is een nijpend te kort aan grootschalige natte werk- locaties. Ruimte voor bedrijven moet voor een belangrijk deel worden gevonden door herstruc turering van verouderde terrei nen als de Wiltonhaven." Volgens de gemeentelijk woord voerder heeft Schiedam nu zo'n beetje aan de inspanningsver plichting voldaan. „Er resteert nog een gaatje, maar het meeste is er nu. Volgend jaar hopen we nog twee miljoen te krijgen via de ha ven investeringsprojecten-subsi die. Daar hebben we ons al voor op de lijst laten zetten." Schiedam De politie heeft, net als maandagochtend, ook van morgen en gistermiddag weer be keuringen uitgeschreven op de Slimme Watering in Schiedam- Noord. Vanwege het begin van het nieuwe schooljaar worden au tomobilisten de komende weken extra in de gaten gehouden. Vanmorgen werden vijf boetes uitgedeeld- Vier voor het niet dra gen van de gordel, eentje voor te hard rijden. Gisteren kregen op dezelfde plek 33 automobilisten een bekeuring. Eén auto werd in- beslaggenomen, omdat het voer tuig niet verzekerd was. Ook op de 's-Gravelandsewegcon troleerde de politie het verkeer. Hier werden gisteren 63 automo bilisten beboet Een auto reed met 91 kilometer per uur, waar 50 is toegestaan. Een andere wagen reed over het fietspad, waarvoor de bestuurder een bekeuring kreeg. Schiedam In een aan de Noord- vest in Schiedam gestald staande frietwagens is afgelopen nacht brand uitgebroken. De brand weer, die omstreeks een uur een melding kreeg, bluste het vuur. Na onderzoek bleek dat de oude keet niet meer in gebruik was. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Schiedam Bij een inbraak in een woning aan de Visserstraat in Schiedam-Zuid zijn gisternacht diverse sieraden gestolen.Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Schiedam— De herasfaltering van de toeritten naar de A 20 in Schie dam is enige dagen uitgesteld. De toerit bij Schiedam-Noord is nu volgende week woensdag- en don derdagnacht afgesloten, van ne gen uur 's avonds tot half zes 's ochtends. De toerit naar de ringweg bij de 's Gravelandseweg is de week erna onbruikbaar op maandag- en dinsdagnacht, eveneens tussen negen uur 's avonds en half zes 's ochtends. Maassluis De nieuwe editie is afgelopen weekend al van start gegaan, maar Maassluis is nog steeds niet klaar met de Kunstes tafette van 1998. Het gemeentebe stuur wil nu een eind aan het ge steggel maken en heeft besloten de vorige kunstmanifestatie zon der eindpresentatie af te sluiten. Dit omdat de deelnemende kun stenaars er niets voor voelen iets te presenteren dat flink afwijkt van de oorspronkelijke plannen. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de Amsterdamse kunste naar Adriaan Rees zijn kunsten plan zou uitvoeren op het buiten dijkse terrein waar woonwijk Het Balkon moet komen. Kunste naars uit Maassluis en haar Hon gaarse zusterstad Hatvan zouden daar in een containerdorp hun vi sie presenteren op de toekomsti ge woonwijk. Het geheel zou ge completeerd worden met het slaan van een symbolische eerste paal, een uit Hatvan overgeko men boomstam. Al deze plannen waren, al eerder, afgeblazen mei ais reden de ver traagd besluitvorming over het al dan met realiseren van Het Bal kon. De gemeente Maassluis is in de eerste plaats nog geen eige naar van de grond en vril daar met het slaan van de boomstam ook niet op vooruit lopen. Tegenover met name de grote groep tegen standers van de woonwijk zou dit niet zo handig zijn. Naast Rees hebben inmiddels ook de deelnemende kunstenaars uit Maassluis hun ongenoegen geuit over het afblazen van het plan. Een door de gemeente voorgestel de alternatieve eindpresentatie iel om die reden niet bij hen in de smaak en is daarom nu ook van de baan. Wat rest is een aantal kunstwer ken en een met veel heisa uit Hat van vervoerde boom, Een aantal kustenaars zal nu hun eindpro duct presenteren tijdens de Maas- sluise Salon van dit jaar, ook in het kader van de Kunstestafette. Anderen hebben de gemeente duidelijk gemaakt het niet erg te vinden dat de Kunstestafette 1998 voor hen nu is afgesloten. Over de werken van de twee kunstenaars uit Hatvan is, net als over de boom, nog geen besluit genomen. Gewacht wordt nog op een advies daarover van de Stichting Steden band Hatvan-Maassluis. De gemeente verdedigt zich on dertussen door in haarbesluitno- ta te stellen dat de Kunsiestaiette voor de kunstenaars wel degelijk zin heeft gehad. 'Zo zijn zij met el kaar in contact gekomen, hebben zij ervaringen en vruchtbare idee- en uitgewisseld, zijn kunstenaars ook andere wegen Ingeslagen dan zy tot nu toe bewandelden, is het initiatief De Maassluise Kunste naars tot stand gekomen en heeft een enkele kunstenaar reeds werk dat in het kader van de Kunstestafette is gemaakt ver kocht', staat in het gemeentebe- sluit. Werklui zijn op dit moment nogdruk bezig met het uitgraven van het nieuwe bassin. Daarin wordt het overtollige water opgevangen voor het naar de zuiveringsinstallatie stroomt. Foto Roei Dijkstra DoorEefje Oomen Vlaardingen De nieuwe zuive ringsinstallatie in de Broekpolder wordt volgende week in werking gesteld. Vanaf 1 september wordt het verontreinigde water uit het natuurgebied gefilterd voordat het m de Vlaardingse Vaart ver dwijnt. Aan het bassin, dat het vervuilde water op moet vangen, wordt op dit moment nog ge werkt. De installatie zelf is al langer af. Die is ondergebracht in een nieuw gebouwtje aan de Watersportweg. Dit najaar zal de installatie offici eel geopend worden, In het gebouw zijn zogeheten 'koolfilters' geïnstalleerd. Wordt het Broekpolderse water daar doorheen gepompt, dan bindt het filter de giftige stoffen aan zich. Zo kan het water weer schoon naar de vaart stromen. De filters, die regelmatig vervangen dienen te worden, moet de gemeente in leveren bij de leverancier of by de AVR. De installatie hoeft niet be mand te worden. Die wordt in de gaten gehouden via de centrale computer bij de Dienst Stadswerk waarop ook alle gemalen zijn aan gesloten. Omdat de installatie in tijden van grote regenval niet al het water zou kunnen verwerken, is beslo ten in de buurt een bassin af te graven. Daar wordt het overtolbge water opgevangen. Van dat reser voir zal vooral in het najaar, de winter en het voorjaar gebruik worden gemaakt. In de zomer zal het waarschijnlijk diooghggen. De gemeente verwacht dat ook de installatie dan niet in wt.king hoeft te worden gesteld. Hoewel het gebouw al helemaal ingericht is, zal er ook de komende tijd nog geen beroep op worden gedaan. Het kunstmatige meertje heeft de vorm van een kasteelgracht. Mid denin de vierkante plas ligt een eiland. Een naam heeft de plas nog niet gekregen. Jachtopziener Roel Blom, die over het beheer van het natuurgebied gaat, denkt ook niet dat dat ervan zal komen. „Geen enkele weg hier heeft een naam, dus waarom deze plas wel?" In en rond het meertje zullen zich, zo is de verwachting, verschillen de plant- en diersoorten nestelen. Het eiland moet vogels de gele genheid geven rustig te broeden. De steile aardenwallen die het wa ter omzomen, zouden een goede omgeving vormen voor de oever zwaluw. En hoewel het water gif tig is, wordt ook de groei van be paalde waterflora voorspeld. Blom: „De sloten hier zijn ook verontreinigd en daar groeien ook allerlei planten in." Vlaardingse hengelaars, die den ken dat ze er een leuke stek bij hebben, komen echter bedrogen uit. Vissen is niet de bedoeling. Veel vissen worden er overigens ook niet verwacht, omdat het wa ter in de plas ondiep blijft. Poede len wordt vanwege de verontreini ging ook niet toegestaan. Om te voorkomen dat bezoekers het wa ter betreden, zal de gemeente er hoge planten omheen zetten. Met de bouw van de nieuwe in stallatie is begin dit jaar begon nen. Het besluit om het water te zuiveren dateert echter al van ja ren geleden. In 1993 maakte de Vlaardingse gemeenteraad er al het eerste geld voor vrij. Begin vo rig jaar werd er nog een extrakre diet voor aangevraagd. De raads- besluiten volgden op de strengere regels die het Hoogheemraad schap van Delfland had opgesteld voor het lozen van water, In de ja ren zeventig werd het direct lozen vanuit de Broekpolder nog ge doogd. In de jaren tachtig echter werden de normen aangescherpt. Niet al het water uit het natuurge bied moet worden gezuiverd, al leen bepaalde delen. Dan gaat het vooral om het water van het nabij gelegen golfterrein en om die de len van recreatieterrein die aan de Vlaardingse Vaart grenzen. Deze percelen zijn het meest verontrei nigd. Het water van de rest van het recreatieterrein mag wel di rect naar het Delflandse boezem, zoals de opvang van het polderwa ter ook wel genoemd wordt. Uit een onderzoek van een gespe cialiseerd ingenieursbureau bleek in 1993 dat er in het grond en slootwater van de Broekpolder veel 'drins' voorkomen. Het gifti ge dildrin en aldrin bijvoorbeeld. Ook cadmium werd er aangetrof fen. Cadmium is een zwaar me taal dat onder meer in batterijen voorkomt. Bij de omstreden plaatsing van de Schotste Hooglanders zal ook re kening worden gehouden met de kwaliteit van het water in het ge bied. De runderen grazen niet op die spuitvakken-waarvan het wa ter wordt gezuiverd. Dat schrijft het Vlaardingse college van bur gemeester en wethouders in een recente brief aan de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Die had eerder fel protest aangetekend tegen de plaatsing. Volgens de vereniging is de ge zondheid van de dieren niet gega randeerd. In de periode tussen 1958 en 1976 is het natuurgebied opgespoten met specie uit de Rotterdamse ha vens. Dat slib werd toentertijd gratis door Rotterdam aangele verd. Pagina 15: Nog steeds nude over kosten zuivering Vlaardingen In het Vlaardingse bejaardencentrum Drieën-Huy sen is onder de bewoners commo tie ontstaan over een nieuwe be- zuiningsmaatregel van de direc tie. In een brief, die vorige week verstuurd werd, kondigi alge meen directeur René Vastbinder aan dat de bejaarden voortaan zelf hun toiletpapier en hun pedaal emmerzakjes moeten kopen. Een kleine extra uitgave, zo op het eer ste gezicht. Maar volgens Henk Knoester, penningmeester van de Vlaardingse tak van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) is de maatregel de spreekwoordelijke 'druppel die de emmer doet overlopen'. Directeur Vastbinder beëindigt zijn brief nog met een hoopvol: „Ik hoop op uw begrip te mogen rekenen!." Maar begrip; dat heb ben de ouderen volgens Knoester niet meer. Namens de bewoners zal hij een protestbrief naar Vast binder sturen. Tot acties, ludiek of serieus, zullen ze voorlopig tiog niet overgaan. Knoester, „Je weet hoe het is: ouderen staan niet zo snel op de barricaden. Maar dat betekent niet dat het hen niet echt aangrijpt." Hij benadrukt dat het leeuwen deel van de bewoners nu al moeite heeft rond te komen. „De mees ten hebben alleen een AOW-uit- kering. Dat betekent al dat je elke cent om moet draaien. Zo'n extra uitgave, ook al is het maar een tientje per maand, is dan heel ver velend." In de briefstelt directeur Vastbinder dat deze bezuiniging Drieën-Huysen jaarlijks een be sparing van tienduizend gulden oplevert De ouderen vragen zich echter af, wat zo'n bedrag bete kent op een begroting die in de miljoenen loopt ANBO-penningmeester Knoester wijst erop dat de ouderen sowiet al het gevoel hebben dat zij een sluitpost op de begroting vormen. Zo werd eerder door de Vlaarding se Algemene Stichting voor Huis vesting en Verzorging van Bejaar den (ASHVB) al aangekondigd dat er strenge regels worden inge voerd voor de taxi vergoeding, Wil len de bewoners gebruik maken van die vergoeding dan zullen ze vaker aan moeten geven waarom ze die nodig hebben. Knoester: „Dan moetje vertellen wie je gaat bezoeken en waar," Een aantasting van de privacy, vindt Knoester. Bovendien werpt de maatregel nog een mentale drempel op om eens een uitstapje te maken. -„De bewoners hebben er gewoon helemaal geen zin in, om voor elk taxiritje bij het perso neel aan te kloppen. Ze vragen ge woon de vrijheid om te gaan en staan waar ze willen." De nieuwe taxiregel gaat per 1 januari 2000 in. Bij de ASHVB is niet alleen het verzorgingshuis Drieën-Huysen aangesloten maar ook de centra De Valkenhof, De Wouthof, Be Bolder en De Bülitonflat De do- setroüen-maatregel geldt niet voor de laatste vier huizen, omdat bejaarden daar (semi-Jzelfstandig wonen. Dit soort huishoudelijke artikelen worden door henzelf ge kocht. De nieuwe taximaalregel geldt wel voor alle centra. Het Rotterdams Dagblad dö komende maanden uitgebreid over de Rotterdamse haven. Bovendien kunt u ook zel^®Us kennismaken met de haven. WIJ trakteren met automatische hedtailng I Ui Ja, Ik wil kennismaken met Ketflotterdams Dagblad' 1 en de Rotterdamse haven i/3i,98p<*rrva*tij I .m/v I Volop bedrijvigheid op de Maasboule vard in Schiedam-Zuid, waar het Groot Russisch Staatscircus gisteren arriveer de. Het circus toert al geruime tijd door Ne derland en was een tijdje geleden al twee weken in Rotterdam te zien. Giste ren en vandaag werd hard gewerkt aan de opbouw van Europa's grootste circus tent. Morgenavond moet alles in gereed heid zijn. Dan Is de eerste voorstelling. Voorafgaand daaraan waren enkele clowns vanmiddag al te vinden in het Schielandziekenhuis in Schiedam, waar zij een speciale kindervoorstelling ver zorgden. Naast clowns en acrobaten beschikt het Russische circus onder meer ook over diverse dierenacts. Een speciale attrac tie vormen de twee leeuwenwelpjes van negen maanden oud. Ze werden geboren In een Franse dierentuin en dreigden daar te worden ingeslapen omdat er geen plek voor hen was. Het circus be sloot daarop de welpjes te adopteren. Dompteur Youri Uilig bereidt hen nu voor op een carrière in het circus. Om Bwana en Rey, zoals ze zijn genoemd, alvast een beetje aan de publieke belangstel ling te laten wennen lopen ze aan het eind van de pauze van elke voorstelling enige tijd rond in de piste. Tot en met zondag worden in Schiedam in totaaï zeven voorstellingen gegeven. Foto Miriam Dijkstra/Roel Dijkstra I Naam: Postcode: Adres: Telefoon: Jjjtood: ff -•(S.v.r^controle bezorging) Bank/gironr.: I Stuur deze bon %een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service AntwoordnummeriS79/3000VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 5