14 Rotterdam Baan bij de politie is weer in trek Coolsingel houdt vast aan eigen EU-Iobby Bezoekers Pleinbios genieten ademloos van 'The Icestorm' Binnenstad weer voor Rotterdam on Wheels 'Regeringsbureau eerste stap erkenning marihuana als medicijn' Honderden belangstellenden melden zich voor regiokorps 'Bedrijfskunde en economie van invloed op de cultuur' Ingenieuze kentekenplaat De Cooisii Milde aanslag op Schieveen Rotterdams Dagblad Woensdag 25 augustus 1999 Rotterdam Er is weer belangstelling voor werken bij de re giopolitie Rotterdam-Rijnmond. Uit een overzicht van de re sultaten van de landelijke Banenlijn Politie blijkt dat in de eerste helft van dit jaar de meeste belangstelling uitging naar werken in dit gebied. De banenlijn brengt potentiële politie mensen die aan de aanstellingseisen voldoen in contact met het korps waar ze graag zouden werken. In totaal toonden 698 bellers be langstelling voor een baan bij het korps Rotterdam-Rijnmond, dat met een tekort van driehonderd politiemensen kampt. Van de ge- interesseerden was zeventig pro cent man en dertig proeent vrouw. Bijna een kwart van de bellers was van allochtone komaf en de meesten van alle bellers wa ren boven de 25 jaar. De Korpskrant, het huisorgaan van de Rotterdamse politie dat de cy'fers publiceerde, waarschuwt echter om niet te vroeg te juichen bij de eerste resultaten. Uit erva ring is immers gebleken dat slechts een kwart van de belang stellenden ook daadwerkelijke solliciteert En in de selectie die daarna volgt, sneuvelt vervolgens een op de zes kandidaten. Stage De regiopolitie kampt al een tijd met een forse uitstroom van erva ren politiemensen. De meesten keren terug naar korpsen in het noorden en oosten van het land. De functionarissen die dit doen, zijn meestal afkomstig uit die re gio's. In een aantal delen van de stad heeft dit al geleid tot lastige situa ties. Het district Feijenoord-Rid- derster overweegt bijvoorbeeld om bureaus 's nachts te sluiten en baliemedewerkers om te scholen. „Eén van de problemen als ie mand weggaat," zegt een woord voerder van het korps, Js dat het ongeveer anderhalf jaar duurt, voordat je een nieuwe agent wer- keljjk in het pak hebt Gelukkig lopen ze tijdens hun opleiding wei stage." RotterdamDe gemeente Rotter dam gaat vooralsnog niet in op het verzoek van Amsterdam om geza menlijk te lobbyen bij de Europe se Unie in Brussel. Amsterdam ■wilde een nieuwe lobbyist -L. Breemer, voormalig medewerker van de burgemeesters Fatijn en Van Thijn- ook namens Rotter dam inzetten in Brussel en voor hem daar kantoorruimte afhuren. Maar Rotterdam zweert voorals nog bij de eigen aanpak en wenst geen daartoe aangestelde lobbyist in te zetten. „We zijn er niet van overtuigd dat zo'n contact een toe gevoegde waarde zou hebben." Utrecht en Den Haag doen waar schijnlijk wel mee met Amster dam. „Op zichzelf is oen gezamen lijk optreden van de grote vier ste den best gewenst," zegt Chris de Lange van het Ontwikkelingsbe drijf Rotterdam. „In Nederland trekken we immers ook gevieren op. Maar we betwijfelen of de in zet van een lobbyist werkelijk vruchtbaarder is dan onze huidi ge aanpak: het zoveelmogeljjk re gelen van direct contact van onze bestuurders en ambtenaren met Europese functionarissen. Het heeft geen zin om daar nog ie mand tussen te zetten." Volgens die methode werkt Rot terdam al twintig, dertig jaar. Het OBR coördineert en stemt af, maardebetrokken ambtenaren of bestuurders zelf voeren de ge sprekken met de Brusselse inner- circle. Daarbij wordt geprofiteerd van de fysieke nabijheid van Voor een Rotterdamse dienst als het Havenbedrijf bijvoorbeeld is dat niet nodig. Die dienst komt wekelijks wel met iemand in Brussel. „En wij weten wel zo on geveer waar zij rnee bezig zijn," zegt De Lange. Wanneer een amb tenaar voor het eerst de weg in Brussel moet vinden, wordt hij over het algemeen begeleid door De Lange. „Dan leer ik de ambte naar de eerste stapjes." Om nog meer mensen warm te la ten lopen voor de politie gaat hal verwege september een landelij ke wervingscampagne van start op tv en radio en in de bioscoop en. krant. "Waar jy voor staat, is nodig op straat' luidt de slogan van de spotjes en advertenties. Bovendien begint Rotterdam- Rijnmond een bananwinken voor de politie in het bureau aan de Witte de Withstraat. Hier kunnen geïnteresseerden zich melden en meteen 'de molen in', aldus de zegsman. Dat betekent dus dat met het bezoekje aan de winkel de eerste stap op weg naar een plekje in het regiokorps al is gezet. „Blijft een feit dat we nog steeds te maken hebben met een krappe arbeidsmarkt," legt hy uit. „Er zyn veel instanties, die in dezelf de vijver vissen. Zoals de land machtbijvoorbeeld. En je moet de juiste kandidaten natuurlijk wel kunnen vinden. We moeten sta biele jongelui hebben, die vervol gens door de selecties kunnen ko men. De ervaring is dat dan 85 90 procent afvalt." Hen enkele regendruppel daalde gisteravond neer op de bezoekers van de veertiende editie van de Pleinbios. De dreigende wolken weerhielden filniminnend Rot terdam er allerminst van een plaatsje in te nemen voor het reusachtige filmdoek. De openluchtbioscoop was tot de laatste stoei vol. Veel bezoekers hadden het zekere voor het onzekere genomen en brachten hun eigen stoeltjes mee. De lichte miezerregen vormde trouwens een aardig stemmingmaker voor Ang Lee's dra ma The Icestorm', met Sigourney Weaver, Kevin Kline en Joan Allen. De beklemmende, indrukwekkende rolprent, die zich afspeelt fn de winter van 1974 handelt over relatieproblemen, die anno 1999 nog steeds herkenbaar zijn. Foto victor van Breukeien Door Jan van den Bos Rotterdam Wheelers, handbi- kers, skeelers en in-line skaters nemen zondag 12 september voor het tweede jaar in successie bezit van de binnenstad. De organise rende stichting Rotterdam Whee led, voortgekomen uit de stich ting Rotterdam Marathon, telt nu al bij enkele disciplines twee keer De Eurekaweek Is weer be gonnen! Tijdens de tradltlo- ne!e Introductiedagen van de Erasmus Universiteit Rotter dam maken ruim 1700 eer stejaars studenten kennis met Rotterdam. 'Keihard van Start', luidt dit jaar het the ma. Verschillende mensen, die al lemaal op hun manier bij het studentenleven betrokken zijn, reageren op vijf stellin gen over Rotterdam als stu dentenstad. Aflevering 3: Marjolein Ouds- hoom, coördinator van de Eureka- commissie 1999 (Eureka staat voor Erasmus Universiteit Rotter dam Eerstejaars Kennismakings Activiteiten) 1) Rotterdam is geen echte stu dentenstad. „Het is onmogelijk Rotterdam geen echte studentenstad te noe men, aangezien er ongever 16.000 studenten studeren aan de EUR en meer dan 50.000 aan de hoge scholen van Rotterdam. Een groot verschil met andere studenten steden is dat Rotterdam niet al leen maar een studentstad is. Rot terdam is de stad van vele ver schillende groepen mensen en heeft dus veel meer te bieden dan slechts studentenleven. Het is een bruisende stad met veel eve nementen, zoals het Zomercarna val, de Dance Parade en de We reldhavendagen. Persoontijk vind ik dat juist het aantrekkelijke van Rotterdam." 2) De student heeft geen tijd meer voor lol en verenigingsle ven. „Helaas zit in deze stellling een kern van waarheid. De studenten zijn veranderd. Alles moet snel; propaedeuse in één jaar halen, geen tijd voor stage of studie in het buitenland, maar vier jaar stu diefinanciering en dus geen tijd te verliezen. Dit neemt niet weg dat het voor de meeste studenten zeker mogetijk is om het vereni gingsleven of andere activiteiten te combineren met de studie. Ac tief zijn in je studententijd is iets Marjolein Oudshoorn: 'De EUR is de universiteit die werkt en ditgeldt zeker ook voorde stu denten aan deze universiteit.' Foto Cor Vos wat ik iedereen echt kan aanra den. Behalve dat je hier veel van leert, geef je jezelf en anderen een leuke tijd." 3) De Rotterdamse student is doelgerichter en serieuzer dan die van elders. De EUR is de universiteit die werkt en dit geldt zeker ook voor de studenten aan deze universi teit. Verder studeren de meeste studenten in Rotterdam bedrijfs kunde of economie en dit is van invloed op de cultuur die er heerst. Het is echter moeilijk deze cultuur te vergelijken met andere steden." 4) De Eurekaweek is onmisbaar/ belangrijk/pure verenigingspro- motie (maak een keuze). „Hopelijk zullen de meeste deel nemers na deze week zeggen dat de Eurekaweek onmisbaar is. In ieder geval hebben zij een behoor lijke voorsprong op studenten die niet hebben deelgenomen. Ze zijn thuis op de universiteit, op hun fa culteit, ze kennen hun medestu denten en enkele oudeyaars en kunnen hun weg in Rotterdam vinden. Het is enigszins overdre ven om te zeggen dat de Eureka week onmisbaar is. Het is gewoon dé manier om Keihard van Start te gaan, en dat is dan ook het mot to van Eureka'99." 5) De Rotterdamse student zit op rozen wat huisvesting betreft. „In vergelijking met andere stu dentensteden, zoals Utrecht of Amsterdam, zit de 1 otterdamse student inderdaad op rozen. Je kunt hier snel een kamer vinden. Verder zijn de kamers redelijk groot en vaak goed onderhouden. Prettig is dat je de mogelijkheid hebt om waar dan ook in Rotter dam te wonen, in het studentiko ze Kralingen of in de volksbuur ten in West en Noord." zoveel deelnemers als vorig jaar. Aan de wheelermarathon is dit jaar conform de regels van het In ternationale Paralympisch Comi té, de strijd om het Europees Kampioenschap verbonden. Progamma Zowel de fanatieke sporter als de recreant kan aan zijn/haar trek ken komen. Tijdens het program ma, van 11.00 tot 17.30 uur, wor den halve en hele marathons voor diverse categorieën afgewerkt met start en finish op de Coolsin- geL Het parcours voert via de Schiedamsedijk naar de Boom pjes/Maasboulevard, waar ter hoogte van het Kralingse Plein wordt gekeerd voor een retourtje Coolsingel Viermaal dit traject is de marathonafstand. Om 13.15 uur vait het startschot voor de marathon \oor wheelers, die zijn ingedeeld in de classifica tie T53/54. Dit zijn de rijders met de beste hand/armfunctie. Onder hen bevindt zich de Zwitser Heinz Frei, torenhoog favoriet voor de Europese titel. Landmeter/karto- graaf Frei is houder van het we reldrecord met 1 uur, 21 minuten en 39 seconden. Op zijn twintigste viel hü tijdens het hardlopen in de Zwitserse ber gen, waaraan bij een dwarslaesie overhield. Frei had graag de strijd aangebonden met zijn uitdager en landgenoot Franz Nietlispaeh, die in april met 1.21.36 in Boston sneller was. E-mail Directeur Mario Kadiks ontving gisteren een e-mail van 'broodrij der' Nietlispaeh. Hij is gecrashed tijdens wereldeupwedstrijden in Zürich. Frei zal nu moeten zor gen, dat hij de Deen Thomas Ger- lachachter 2ieh laat, evenals een andere Zwitser, Guido Muller. Be halve het EK wordt gestreden om het NK voor wheelers, waarbij de nationaal kampioen van vorig jaar, Iwan van Breemen, de favo- rietenrol vervult. Volgens Kadiks zoekt de jonge stichting Rotterdam Wheeled steeds naar verbetering van de ideale formule voor het evene ment, dat in Europa tot de topvijf behoort. Veel wordt samenge werkt met o e Skeelerbond Neder land. De stichting werkt met een budget van 450.000 gulden, gro tendeels opgehoest door de spon sors. Het bedrag is exclusief de medewerking door de gemeente lijke diensten., die 'om niet' zijn, De inschrijving voor de wedstrijd over de hele marathon van de sterk in populariteit groeiende groep skeelers nadert met rasse schreden het maximum van 2000. Voor de halve afstand, die meer het karakter heeft van een recrea tie-toertocht, hebben zich 1700 deelnemers aangemeld. Hier wil men niet meer dan 4000 liefheb bers aan het vertrek. Inschrijving voor de 'halve' kan nog ot 1 sep tember en op de dag zelf, mits de limiet niet is overschreden. Verplicht Kadiks benadrukt, dat alle deel nemers verplicht zijn een helm te dragen. „Het argument van 'ik ga niet zo hard' is niet van toepas sing. Onlangs sloeg een stilstaan de vrouw zonder helm met fatale afloop steil achterover met haar hoofd op een stoeprand." Rotterdam —.Een ingenieuze' manier, om identificatie van een motor .te bemoeilijken en dus boetes te omzeilen, werd gisteren ontdekt dóór de poli- tie by de afrit Cioosvdjk'van/ 1 Rijksweg 20, De 22-jarige Roti terdamse bestuurder,werd ge- maand tijm voertuig aan de Bij een nadere inspectie blêeku i dë plaat,uft tiyeë.helften te.be-,| h staanri Door' middd wan een r achter, de kentekenplaat ziti. I tend elektrorm>torlje kcm'rie onderste helft worden, 'omge- kkpL.Omrke onderste helft was'een buitenlands kente-y ken aangebracht, 'v' De motorrijder verklaarde'^ niet de eigenaar te rijn vandéy motor. Hij blaakte alleen «en wuif, nggfui. wn» de Rotterdammer alsde dge-ri naar krijgt éen proces-ver^ "baal, 1 Rotterdam Ger de Zwaan ziet het als een persoonlijk succes: het regeringsbureau voor de hennep teelt. „Dit is waar we voor gin gen," zegt de Rotterdamse voor zitter van de stichting Patiënten belangen Medicinale Marihuana dolgelukkig. De Zwaan strijdt al ruim vier jaar voor medicinaal gebruik van ma rihuana. Hij is ervan overtuigd dat de komst van het bureau, dat verantwoordelijk wordt voor de kweek van hennepplanten voor medisch en wetenschappelijk on derzoek, een eerste stap is naar erkenning van marihuana als me dicijn. In het informatie- en voorlich tingscentrum van de stichting in Vreewijk, waar ook zieke mensen met recept terecht kunnen voor marihuana, was de stemming gis teren bijna euforisch. De vrijwilli gers van de belangenorganisatie zijn vooral blij voor hun 1700 le den. Veel van hen hebben aids, kanker of multiple sclerose en krijgen marihuana voorgeschreven door hun dokter. „Vooral voor deze mensen is het belangrijk dat daar onderzoek naar komt." De Zwaan richtte de stichting Pa tiëntenbelangen Medicinale Ma rihuana enkele jaren geleden op nadat hij persoonlijk had ervaren dat marihuana een zeer genezen de werking heeft. „Het wordt ook al veie eeuwen gebruikt. Marihua na stond al 2700jaar voor Christus op een lij st met medicijnen van de Chinese keizer. Ook de Egyptena- ren gebruikten hennep, en tijdens de Amerikaanse burgeroorlog werd het gebruikt als pijnstiller," weet hij. Pas in 1933 kwam marihuana op de lijst van verboden drugs. „Daarvoor was het recreatief ge bruik nihil, maar door het verbod werd het juist aantrekkelijk en gingen mensen het masaal ge bruiken. In Nederland is het in middels net zo gewoon als het dra gen van een spijkerbroek, en in de ons omringende landen neemt het gebruik alsmaar toe." Desondanks is er nooit echt we tenschappelijk en medisch onder zoek verricht naar marihuana, vertelt De Zwaan. „Er is niets over GerdeZwaan: T/Vezoudenhettiefstzetf marihuana willen kweken voor onze patiënten. Wij hebben immers de know how en weten precies wat onze patiënten nodig hebben. Dan hebben we ook niets meer te maken met het illegale circuit.' Foto jaap RozemsvRottertjams Dagblad bekend. Dat is ook logisch omdat het verboden is." Onderzoekers kunnen dus niet over de hennep beschikken. Op grond van internationale afspra ken kan dat alleen worden ge teeld als er een regeringsbureau is, dat toeziet op de teelt, handel en het toezicht erop. Wetenschappers die onderzoek willen verrichten naar de werking van hennep moeten het spul nu nog, met toestemming van de overheid, importeren. Daar gaat dus verandering in komen. Momenteel lopen er twee interna tionale onderzoeken naar de me dicinale werking van marihuana onder leiding van prof. R. Gorter. Die doet onderzoek met capsules van hennepextract. Daaraan doen ziekenhuizen in Duitsland, Oos tenrijk en ook Nederland deel. In Nederland werken voorts onder meer de antroposofische genees middelenproducent Weleda en TNO preventie en gezondheid mee. De Zwaan verwacht dat met de komst van het bureau veel meer onderzoeken zullen volgen. Zo weet hij dat professor De Keizer van het Academisch Ziekenhuis Groningen ook onderzoek wil ver richten naar de geneeskundige werking van marihuana. „Hij wil dat doen met vaporisa- tors. Veel ernstig zieke mensen die hier komen roken niet, dus voor hen is zo'n vaporisator ide aal. Je ademt dan alleen de werk zame stoffen in." In het infocentrum heeft De Zwaan verschillende soorten va- porisators. De kleinere modellen, waarbij je met een aansteker de marihuana in een klein glazen bolletje verwarmt en vervolgens via een pijpje inademt, vinden gretig aftrek bij de leden van de stichting. „Ik denk dat veel men sen dan ook geholpen zouden zijn met een onderzoek hiernaar." Pryzen De voorzitter denkt dat het nog ja ren zal duren voordat bewezen wordt welke geneeskundige wer king marihuana heeft. Tot die tijd ziet de stichting zich met een paar praktische problemen geconfron teerd. „We zijn nu vooi onze hennep heel erg overgeleverd aan de kwe kers. Soms schieten die prijzen ineens omhoog. liever zouden we zelf marihuana v/illen kweken voor onze patiënten. Wij hebben immers tie know how en weten precies wat onze patiënten nodig hebben. Dan hebben we ook niets meer te maken met het illegale circuit." De organisatie wordt ook steeds vaker bezocht door patiënten met ernstige aandoeningen. Die heb ben meestal grote problemen. „Er gaan ook veel mensen dood. Daar krijgen wij steeds meer mee te maken." De Zwaan vindt dat de stichting daarom wel een paar professio nals kan gebruiken. „Het is heel intens wat onze vrijwilligers mee maken. Ik vind dat zij daar op zijn minst voor betaald moeten krij gen." Kór Kegel De polder Schieveen is een bij zondere plek: waar vind je zulk weideland op nog geen zeven kilo meter van het stadhuis op de Coolsingel? Als Rotterdam zich volgens een natuurlijke orde ontwikkeld had, in concentrische cirkels die steeds wijder liggen, dan was Schieveen al lang volgebouwd. Maar terwij- Rotterdam aan alle kanten uitdijde, werd Schieveen bij de stadsuitbreiding altijd ont zien. Dat had alles te maken met de wisselende besluitvorming gedu rende dertig jaar over Rotterdam Airport. Zolang niet duidelijk was hoe het het vliegveld op Zestien hoven zou vergaan, kon ook voor Schieveen geen plan worden ge maakt. Tot voor kort ging de pro vincie Zuid-Holland er nog van uit dat er in de Schieveensepolder een nieuw vliegveld zou komen. De Rotterdamse gemeenteraad was daar in 1996 al van terui" men en sindsdien denkt de Stedebouw Volkshuisvesi, (dS+V) na over de ideale bestem ming van Schieveen. Tot 2010 wordt op de rechter-Maasoever een tekort van 400 hectare be drijfsterrein voorzien en het is niet vreemd dat de f 3-t een deel van de benodigde rum .einhet open Schieveen zoekt Maar het is om nog een reden een bijzondere plek, want het groene landschap vormt een schakel in de overgangszone van Midden- Delfland naar de Rottemeren; een ecologische zone die uiteindelijk de Hoekse duinen met het Groene Hart van Holland verbindt Je kunt die vrije ruimte niet straffe loos inpikken voor achterstallige stadsuitbreiding, zeker niet nu uit de milieu-monitors van de DCMR Milieudienst Rij nmond steeds meer naar voren komt dat de ver stedelijking op zichzelf als een milieuprobleem beschouwd kan worden. De Rynmonders hebben behoefte aan licht en lucht, aan een Oudhollands landschap in de nabijheid van de stad. Het is on verstandig om alle open plekken vol te bouwen en te stouwen. De eco-zone in het Tussengebied tus sen Delft/Zoetermeer en de Rot terdamse Noordrand staat toch al onder druk door bouwlocaties by Pynacker en m de 3B-hoek (Bleis- wyk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs) en ais het zo doorgaat, komter een tijd dat het 224 hecta re grote vliegveldterrein een groe ne oase is in een verstedelijkt ge bied. Dat geeft het vliegveld nota bene nog een milieufunctie...! Het groene karakter van Schie veen wordt bij het dichtslibben van de Rijnmond van steeds gro ter belang. Dat maakt het opmer kelijk dat de gemeente Rotter dam en de vereniging Natuurmo numenten gezamenlijk een stu die willen doen naar de mogelijk heden met het polderland. Na tuurmonumenten kan zich op voorhand vinden in een stu< waarbij ruimte voor stedelijke ontwikkeling en duurzame na tuur in de polder de twee uit gangspunten zijn. Het lijkt er dus op dat Natuurmonumenten bij voorbaat een stuk groen weg geeft. Mogelijk wordt veronder steld dat bouwen in Schieveen toch niet tegen te houden is en dan kun je maar beter proberen zo veel mogelijk invloed aan te wen den om het eindresultaat tenmin ste zo fraai mogetijk te houden. Daar is wat voor te zeggen. Schie veen is groen, maar daarmee houdt het op. Een prachtig land schap kun je het niet noemen. Wel is het qua flora en fauna van bete kenis, maar een gebruikswaarde voor recreanten heeft- het amper, je kunt er met de fiets nauwelijks komen. Er is voor Natuurmonu menten daarom ook wat te win nen. Als het realiseren van een be drijventerrein de financiën ople vert voor een duurzaam natuur park, met meer bos en plassen en een goede ontsluiting, dan kan ook op een kleiner gedeelte van Schieveen een interessanter ver- blij fsgebiedmet een hogere bele vingswaarde ontstaan. Tussen de Ackerdijkse Plassen en de Over- schiese Plasjes kan Schieveen voor een deel een 'natte' functie krijgen en zelfs is via de Rotter damse Schie een relatie met de Rotte mogelijk. Dan wordt de eco logische functie er niet slechter van. Voorwaarde is dat de toekomstige rijksweg A13/16 zo dicht mogelijk langs de Doenkade wordt gepro jecteerd, anders slaat de weg een te grote bres in het landschap.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 6