Het perfecte rondje van Dubbeldam Jean Paul Weijgertze op jacht naar wereldfaam Springruiters dichten zich goede kansen toe op hoge eindklassering Heyns zwemt wereldrecord op 200 school 1OJ0 0 Vlaardingse rolstoel-rugbyer rijzende ster in Nederlands team Schalken in kwartfinale Mika Salo naar Sauber-team Van Dishoeck/Van Nes geplaatst voor Spelen Ook Meulendijks in Singapore uitgeschakeld Kanovaarster Bulk naar halve finales Rolffs schiet puntenrecord Finales bij TV Evergreen 'Ik kan er geloof ik nog steeds maar elf opstellen' Schaker John van Baarle kan het nog steeds RW Boston Sjeng Schalken is op tijd in vorm voor het US Open. De Nederlandse tennisser bewees dat gisteren in Boston. Hij plaats te zich daar voor de kwartfinales door een opvallend gemakkelijke zege op de Armeniër Sargis Sargsian: 6-2 6-3. Schalken begint volgende week bij het grandslam- toemooi in New York tegen een qualifier. Spa De Finse Formule-I-cou- reur Mika Salo rijdt de komende twee seizoenen voor het team van Sauber. De Ferrari-coureur gaat daar samenwerken met de Brazi liaan Pedro Diniz, die dit jaar een combinatie vormde met Jean Alesi. Salo blijft overigens rijden met een Ferrari-motor, aangezien Sauber al heeft aangegeven ook komend seizoen motoren van Fer rari te blijven gebruiken. De renstal van Eddie Jordan maakte gisteren de komst bekend van de Italiaan Jamo Trulli, De 25-jarige coureur is voor de ko mende twee seizoenen aangetrok ken als vervanger van Damon Hill. De Brit geeft er na dit seizoen de brui aan. Trulli debuteerde in 1997 in de Formule 1. Hij reed toen voor Minardi de Grote Prijs van Australië. Bij Jordan wordt Trulli teamgenoot van de Duitser Heinz-Harald Frentzen. Betaald voetbal Vandaag Eredivisie: Cambuur Leeuwarden-Ajax (20.00 u.}, Zaterdag Eredivisie: PSV-Fortuna Sittard (19.30 u.), Roda JC-NEC (19.30 u.). Willem II-FC Den Bosch (19.30 u.K Vitesse-MW(20.0G u>. Eerste divisie: Excelstor-FC Volendam, Helmond Sport-Haariem, FC Zwoile-Em- men, WY-Telstar, TOP Oss-Donirecht '90, RBC-FCCronjngcn,Veendam-Hetades(al- les 19.00 u.). Zondag Eredivisie: RKC-AZ <14.30 u.), FC Utrecht- FC Twente, Feyenoord-SC Heerenveen (18.00). Eerste divisie: ADO Den Haag-NAC. Sportagenda Vandaag Honkbal: Tridents-HCAW 2, Abraham van StoUcweg <19.30 u.l. Zaterdag Cricket: VOC-VRA, Overschiese Kleiweg (11.00 uj. Honkbal: Sparta/Feyenoord-RCH, Edo Bergsmaweg 19.30 u.). Wielrennen: Ronde van Zuidland. vrouwen (13.30 u.), nieuwelingen 15.45 u.), amateurs 80 km (18.00 u.). Zondag Honkbal: Neptumis-Bcpos, Abraham var) Stolkwegi 14.30 u.). Softbal: Sparta/Feyenoorxl-Robur '58, Edo Bergsmaweg (14.00 u.). Wie Irennen: Ronde van Abbenbroek junio ren 13.45 u.). amateu rs 88 kin 15.30 u.). DoorRenéBeune Hickstead Voor het EK durfde hij zijn nek al uit te steken. „Ik ga voor een medaille," stelde springruiter Jeroen Dubbeldam. Dat hij zichzelf daarmee extra druk oplegde, wist hij maar al te goed. „Misschien heb ik dat wel nodig." Gistermiddag, na het eerste onder deel van het EK springen vond hij zichzelf te- rag op een uitstekende zesde plaats. „En dat na het onderdeel waar ik het meest tegen op zag" Niet alleen Dubbeldam, ook Jos Lansink en Jan Tops straalden na de eerste dag van het EK. Lansink (17e) en Tops (24e) zorgden er niet alleen voor dat ze zelf nog een rol van betekenis kunnen spelen, met de landenploeg heeft het team van Johan Heins ook nog ri ante uitzichten op een hoge klas sering. De vijfde plaats, met vijf punten achterstand op leider Duitsland, mag dan niet al te spectaculair lij ken „maar we doen nog volop mee," stelde bondscoach Johan Heins. „Vijf punten Diet nog twee volledige ronden te gaan zegt niets. Onze sterke onderdelen moeten nog komen. Kijk maar naar Mannheim, twee jaar gele den, en vorig jaar in Rome, Toen stonden we na het jacht zelfs elf de. In Mannheim waren we zeven de, om uiteindelijk als tweede te eindigen." De enige die niet in de Nederland se feestvreugde kon en wenste te delen was Emile Hendrix. Als eer ste starter van zijn equipe liep hij met Finesse tegen het ongewone hoge aantal van vier springfouten op.Als je zo rijdt, verdien je ook niet beter," klonk het bitter uit de mond van de Limburger. „Het be gon al met een rijfout op hinder nis, daarna zette ik hem verkeerd neer voor die driesprong en ver volgens ging het ook nog mis op de laatste twee sprongen, Het was allemaal te hectisch. Er zat nooit rustin." Juist Hendrix had een sleutelpo sitie toebedeeld gekregen in de strategie van bondscoach Heins. „Dubbeldam en Hendrix beschik ken in ons team over de snelste paarden. In overleg met de ande ren heb ik hen bewust als eerste en tweede laten starten. Op die manier hadden ze het team een 'plus' kunnen geven," aldus Heins. De kans op een springfout werd daarbij ingecalculeerd. Hendrix slaagde niet in die op dracht. Dubbeldam wei Hij was uiteindelijk een van de slechts zes deelnemers, die er in slaagden foutloos te blijven. „Dit was voor mij het perfecte rondje. Foutloos bljjven is voor V&L De Sjiem, dat heeft hij de afgelopen twee jaar wel bewezen, geen probleem. Tot voor dit seizoen had hij vooral moeite met het rijden van barra- Jeroen Dub beldam was één van de zes deelne mers, die erin slaagden foutloos te blijven. 'Dit was voor V&L De Sjiem bieem. Dat heefthfjdeaf- geiopentwee jaarwelbewe zen. FotoGPD St Catharines—Prepareren voor het zilver in de fina le van het wereldkampioenschap. Het lijkt op een voortijdige overgave en zo is het ook. Keta van Dis- hoeck en Eeke van Nes streken gisteren bij de WK roeien in St, Catharines het olympisch startbewijs voor Sydney 2000 op. Het belangrijkste doel was daarmee bereikt. Onmiddellijk daarna hesen zij de witte vlag, want wereldkampioen worden kunnen ze niet. De Duitse dubbeltwee met roeilegende Kathrin Boron en reu zin Jana Thieme was op papier veel sterker en be wees dat ook met scherpere winnende tijden in de halve finaleraces op de Canadese Henley Rowing Course: 7.06,15 tegen 7.10,26. Ander verschil: de Duit- sen roeiden onbedreigd, de Nederlandsen werden i door het Chinese koppel Lin Liu/Hiuyun opgejaagd d Zhang. ges, als het aankomt op safe en snel. Het ging in de afgelopen maanden al beter, maar hier stond wel een parcours van 700 meter, En de hindemissen waren niet kinderachtig." Het is heel uitdagend om Jeroen Dubbeldam nu al naar voren te schuiven als een van de kandida ten voor het Europese kampioen schap. „Dit zegt allemaal nog niets," probeerde hij zelf de eufo rie een beetje in te dammen. „Na morgen, de landenwedstryd, weet ik veel meer." Dan moet vooral blijken hoe concurrenten als Mi chel Robert, Gianni Govoni, Ma ria Gretzer en Nick Skelton zich presenteren. Dubbeldam: „Voor mij is er maar een echte favoriet: de Duitser Markus Ehning, Een hele goede ruiter op een heel goed paard." Die kwalificatie is ook van toepas sing op Jos Lansink en Carthago Z. Voor het eerst na Atlanta ko men beiden weer samen uit op een groot kampioenschap. „Ik ging eigenlijk voor een foutloos rondje," aldus Lansink. De grote schimmel maakte echtereen fout, maar liep voor zijn doen wel een snelle ronde. ..Die fout had ook met de bodem v iken. De afzet voor de laatste de driesprong werd steeds moeilijker,. Vooral ruiters met grote paarden waren daar in het nadeel." Foutloos en snel, voor Lansink was dat de laatste jaren een bijna onmogelijke combinatie. Het scheelde maar weinig of het was hem in Hickstead echter gelukt. Dan ook zou het Nederlandse team zelfs zijn opgeschoven naar de tweede plaats, net voor de ver rassende Zweden. Lansink zelf deed er niet echt moeilijk over. Ook nu is zijn uitgangspositie nog steeds heel goed. Net als dat geldt voor Dubbeldam. „Nog even wachten a.u.b.," lachte de gebo ren Zwollenaar. Op de zesde plaats voelt hij nog even de luwte. SydneyPenny Heyns heeft gis teren tijdens de Pan Pacific Games in Sydney het wereldre cord op de 200 meter schoolslag verbeterd. De Zuid-Afrikaanse zwom in de halve finales 2.24,42. Daarmee was ze bijna eentiende sneller dan vorige maand, toen ze de mondiale toptijd zette op 2.24,51. Maandag al verbeterde Heyns het wereldrecord op de .100 meter school. Toen zwom ze 1.06,52. Ook de 16-jarige Australiër Ian Thorpe grossiert deze week in wereldre cords, hij zwom er drie: twee indi vidueel (200 en 400 vrij) en één in de estafette 4x200 vrij. De Ameri kaanse Jenny Thompson zwom maandag een wereldrecord (100 vlinder), evenals haar landgenoot Lenny Krayzelburgop de 100 rug. Penny Heyns verbeterde In Sydney het wereldrecord op de 200 nieter schoolslag: 2.24,42. Foto Reuters I „De tactische voorbereiding op de finale moet ge richt zijn op het behoud van de zilveren medaille," oordeelde coach Kris Korzeniowski. „Dit jaar zijn Thieme/Boron niet te pakken. Misschien kunnen we in het olympisch jaar een recept ontwikkelen om ze in Sydney te verslaan." Van Dishoeck en Van Nes beaamden dat. „Wereldkampioen worden hadden we vorig jaar moeten doen," gaf Van Dishoeck toe. „Toen hebben we onze wereldtitel verprust." De Nederlandse roeivloot heeft morgen slechts twee boten in de eerste reeks finales. Van Dishoeck/Van Nes in de dubbeltwee en de (niet-olympische) acht bij de lichtgewichten. De vier-zonder-stuurman haalde het niet. Erwin Heeringa, Jos Klinge, Richard Jansen en Peter van der Noort hadden nochtans op boei 6 een gunstige indeling omdat het grillige weerbeeld in Canada de wind schuin van opzij het waaien. „De indeling was gunstig," gaf Klinge toe. De oranjevier richtte zich op de Nieuw-Zeelandse boot als voornaamste concurrent, omdat Groot-Brit- tannië en Italië een maat te groot waren. Bij 1500 me ter leek de opzet te gaan lukken, maar toen betrok Nieuw-Zeeland zich succesvol in de eindsprint van Italië. „Onze normale eindsprint hebben we niet meer gebruikt," zei Van der Noort, „toen de opzet was mislukt, drongen we niet meer aan met het oog op de B-finale," De troostfinale is vandaag belangrijk, omdat daarin nog olympische tickets klaarliggen. Vijf stuks liefst van de wereldroeifederatie FISA, maar NOC*NSF heeft een scherpere eis gesteld voor Nederland: eer ste of tweede in de B-finale, anders geen Spelen. Singapore Judith Meulendijks is gisteren uitge schakeld in de derde ronde van het grandprixtoer- nool badminton in Singapore. De nummer vijfden van de wereld verloor van de als vierde geplaatste Kelly Morgan uit "Wales; 11411-8. Meulendijks won eerder op de dag nog met groot gemak van de Singa porese Foo Shui Yen: 11-111-0. Brenda Beenhakker, de andere Nederlandse in het enkelspel, haalde de derde ronde niet De Arnhemse verloor van de als achtste geplaatste Zuid-Koreaanse Lee Kyung Won: 11-611-7. Milaan Het belangrijkste toernooi uit haar loop baan is voor kanovaarster Nicole Bulk volgens plan gestart. Bulk plaatste zich tijdens de werelditelstryd kanovaren in Milaan zowel op de 500 als de 1000 me ter voor de halve finales. De enige Nederlandse deel neemster wil in de Italiaanse metropool een start plaats voor de Olympische Spelen afdwingen. De vijfde plaats in de serie van de 500 meter veront rustte de 30-jarige Bulk niet in het minst „De eerste zes varen verder. Ik ben lang niet voluit gegaan. Dit was pas het begin." 1 i Delftijl Geweerschutter Ernst Rolffs heeft gisteren bij de Euro pa Cup-wedstrijden in Delfzijl het nationale record 300 meter (3-hou- dingen) verbeterd. Hij kwam tot een totaal van 1141 punten, zes meer dan de beste Nederlandse verrichting in deze discipline. In het individuele klassement eindigde Rolffs als zevende. De Zwitser Eric Chollet-Durand won. Nederland werd vierde in het lan- denklassement. Maassluis Bij TV Evergreen uit Maassluis/Maasland wordt ko mend weekeinde het. finaleweek- eindevan hef Rabobank De Maas landen toernooi' afgewerkt. Ge tennist wordt in de categorieën Cl, C2, Dl, D1-25+, D2 en D2-25+. Sportagenda Tips voor deze rubriek kunt u doorgeven aan de sportredactie van deze krant, post bus 373,310ÖAJ Schiedam. De sportredac tie is overdag telefonisch bereikbaar on der 010-2132700 (fax: 010-4265227) en in de avonduren onder 010-4004310. VRIJDAG 27 AUGUSTUS KORFBAL. Regio titel: 19.00 Halve finales, 20J0 Finale (veld ODD, ZATERDAG 28 AUGUSTUS SOFTBAL: l&AW en 19.40 Onze Gezellen- Schiedam (v). VOETBAL. Districtsbeker: 14.30 Lyra- Hoekse Boys. Oefenduels: 14.30 Spükenis- se-HVO, 14.30 TSB-Rhoon, DVO'32-WFB, 14,30 MVY^-Hellevoetóuis, 14.30 Del- tasport-Zwaluwen (veld Mierlo). ZONDAG 29 AUGUSTUS CRICKET: 11.00 Quick Haag-Excelsior'20, 11.00 Hermes DVS-HBS, HONKBAL: 14.30 Holy-HBS. VOETBAL 14.00 WesÜsndia Kack van Holland (Districtsbeker). Oef endu els: 14.00 SWSMC-WK, 14.30 Demas-DRGS-za.. 14.30 DRGS-Bfijdorp, Spaland-VFC, 14.00 MSV71-SVS, Alexandna'66-VDL, H.Ö0 Fortuna-Neptunus. Door Mikos Gouka Vlaardingen Rolstoel-rugby. Bij het noemen van de sport denken mensen allereerst in de maling genomen te worden. Voor Jean Paul Weijgertze (20) is het echter bloedserieus. De Vlaardinger be landde op zeer jonge leeftijd in een rolstoel en speelt momenteel in het nationale team van rol stoel-rugbyers. En dat hij in zijn sport een getalenteerde jongen is bewijzen de resultaten. Hij is mo menteel de beste van Nederland en Europa. En gezien zijn jeugdi ge leeftij d zit er nog altijd rek in. „Toen ik drie jaar was kreeg ik een ontsteking aan mijn ruggen merg. Dat leverde een dwarslae sie op. Via een operatie probeer den ze pennen in mijn rug te zet ten. Bij de operatie, ik was inmid dels vijftien jaar, hebben ze iets beschadigd. Daardoor zijn mijn vinger- en armfuncties afgeno men. Ik zit dus bijna mijn hele le ven in een rolstoel. Ik ben eraan gewend en heb er nu ook geen problemen meer mee. Ik denk dat het beter is om maar vroeg in een rolstoel te komen. Als het later ge beurd ga je toch steeds vergelij ken. Ik kan mezelf echter prima redden," aldus de "Vlaardinger. Weijgertze bleek op jonge leeftijd al een sportieve jongen. Basket bal was aanvankelijk zijn grote liefde. „Rolstoel-basketbal yras mijn sport. Ik speelde in het jeugdteam. Maar doordat de vin- gerfuncties afnamen ging het niet meerToen ik op een gegeven mo ment een rolstoel aan ging laten passen kwam ik Hans Versluis te gen. Die ging helemaal uit zijn dak. Hij zag dat ik een goede rug- by-speler zou kunnen zyn. Vanaf dat moment ben ik 'quat rugby,1 want zo heet de sport officieel, Rolstoel-rugbyer Jean Bau! Weijgertze is op jacht naar wereld- faam. Foto Peter MolXenboer gaan spelen." De combinatie rolstoel en rugby lijkt een onmogelijke. Weijgertze lachte erom en legt geduldig uit hoe zijn sport gespeeld moet wor den. „Iedereen denkt dat quat rugby op gras gespeeld moet wor den. Dat is niet waar, We spelen in een hal met zachte ondergrond. Je mag je tegenstander een hit, zeg maar een beuk, geven, waardoor hij nog weieens uit zijn stoel valt Dat gaat er best hard aan toe maar eigenlijk gaat er nooit wat mis. Je mag geen lichamelijk contact hebben. Iedere speler wordt ge test op zijn handicaps. Daar hoort een score bij. Als je bijvoorbeeld aan vier ledematen gehandicapt bent dan ben je een 9.5. Is je han dicap minder erg dan krijg je een hogere normering, bijvoorbeeld 3,5, Een trainer mag maar vier spelers in het veld zetten en die mogen maximaal acht punten bij elkaar zijn. Ik ben 1,5. Op dit mo ment ben ik de beste van Europa en Nederland in deze categorie." Weijgertze zag zo'n beetje de hal ve wereld op zijn buitenlandse tripjes met het nationale team. Een maand geleden werd kwalifi catie voor de Paralympics op een haar na gemist. „In de Nederland se competitie spelen we één keer per maand. We trainen echter twee keer per week. Daarnaast speel ik regelmatig interlands. Ik heb het wereldkampioenschap in Canada gespeeld. Daar eindigden we niet echt hoog. Een maand ge leden hebben we in Zwitserland het Europees kampioenschap ge speeld. Daar werden we zesde. We hadden echter bij de eerste vier moet zitten om ons te plaatsen voor de Paralympics in Sydney. Doodzonde dat het niet gelukt is. Daarnaast speel ik wel eens toer nooien in het buitenland." Om alles te verduidelijken zet de Vlaardinger een videoband op. De Evangelische Omroep maakte .een impressie van het Europees Kampioenschap. De spelers rol len over de achterlijn en gooien de bal daar neer voor het maken van een touchedown. De scrum is ver vangen door een sprongbal Ver der valt vooral de snelheid en de hardheid op, „We moesten de laat ste wedstrijd tegen Engeland. Als we zouden winnen dan plaatsten we ons voor de Spelen. Het ging vrij lang gelijk op maar in de laat ste minuten verloren we. De bondscoach is Frits de Jong. Het leuke is dat hü ook al mijn coach was met basketbal. Tijdens dit toernooi werd ik de beste speler onder de 1,5 spelers." Ondanks alle reistijden en buiten landse trips heeft Weijgertze ge noeg tjjd om te studeren. „Het ko mend jaar ga ik naar het Albeda College. Dat is twee dagen school en drie dagen werken. Ik wil sys teembeheerder worden. Als ik vertel dat ik in het nationale team zit krijg ik altijd medewerking van school. Ik heb net een toer nooi in Zweden af moeten zeggen. Ik heb namelijk een blessure aan mijn zitvlak waardoor ik echt niet kan spelen." Obstakel Het grootste obstakel om quat rugby te spelen is niet het krijgen van vrije tijd maar een financiële kwestie. Weijgertze is dan ook naarstig op zoek naar sponsors. „Bij wedstrijden rijden 2e regel matig spaken uit mijn wielen. Dat kost al gauw vierhonderd gulden om ze te repareren. Of handschoe nen die maar één wedstrijd mee gaan en een tientje kosten. Of al het geld voor de tripjes, Ik zou dolgraag met een sponsomaam op mijn rolstoel rijden want voor mijn ouders is het allemaal niet op te brengen. En mijn doel is de beste 1,5 van de wereld te zijn." Maassluis Eén van de grote verrassingen in de voorronden van de Amstel Cup was natuurlijk Excel sior Maassluis. De formatie van Eric Gudde rekende in de laatste wedstrijd hardhandig af met Kozakken Boys (5-2) en eindigde daardoor als eerste in de poule voor Dordrecht'90 en Turkyemspor. Voor de eerste bekerronde werden de Maassluizers gepaard aan een andere amateurclub, Be Quick'28 uit Zwolle. „Dus gaat er zeker een amateurdub naar de tweede ronde en dat vind ik heel leuk," verklaarde Excelsior M-trainer Eric Gudde. „Ik had eigenlijk wel gehoopt op een aantrekkelijke tegenstander. SC Heerenveen uit was natuurlijk een kraker geweest Zowel financieel als in de beleving van de jongens was dat echt heel mooi geweest. Over zo'npo^je praat je nog jaren na." Zeer tevreden is Erik Gudde met het spel van zijn ploeg tegen Kozakken Boys. „Zoals we in de eerste helft speelden was echt heel goed. In de wedstrijden daarvoor was het een stuk minder. Als je dan weet dat jongens als Kusten, Nicolai, Bervefing en Carlos er niet waren zegt dat genoeg over de breedte van de selectie. Ik denk dat ik zeker achttien spelers heb die in de basis kunnen staan. "Wat dat betreft heb ik wel een luxe-probleem. Ik kan er geloof ik nog steeds maar elf mag opstellen!?" Zaak is dan ook om goed om te gaan met spelers die er in het eerste competitieduel uitvallen. .Absoluut Ik moet ze goed duidelijk maken dat iedereen door het seizoen heen echt zijn wedstrijden wel pakt. Als alles rustig blijft is die brede selectie een enorm voor deel. Dan ben je minder afhankelijk bij schorsingen en blessures." VlaardingenJohn van Baarle, 35 jaar geleden al één van de meest gevreesde spelers van de Rotterdamse Schaak Bond; heeft het open kampioenschap van Vlaardingen op zijn naam gebracht. Van Baarle liet 13,5 pnt uit 15 partijen noteren, en dat was een halfje meer dan Cor de Zwart. In het open zomertoemooi van Charlois/Europoort zag koploper Ben Boog (8 uit 9 en uitgespeeld) met afgrijzen toe hoe zijn naaste concurrent Jaap Staal te gen de Maassluise kampioen Martin van der Hidde uit verloren positie terugkwam en zelfs nog won. Staal (7,5 uit 8) heeft aan een remise in zijn laatste partij genoeg, omdat hij in het onderlinge duel Boog

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1