13,JÉ Gemeenten starten hulp voor Turken 'Een tuin midden in de stad is een kostbaar bezit' fi Rotterdams Dagblad tl KOJKENSTUMO «r EB NHNESPHK BADTNDDTfl-fT Schiedamse college zegt 75.000 gulden toe Geplet groen wordt echt pad Ook Dierenbescherming dreigt met proces tegen plaatsing Hooglanders Geen vereeuwiging Maassluis bestuur Politiebureau Maassluis wellicht 's nachts dicht us Spoorbomen weigeren dienst Valpartij door verkeersdrempel Slok op: boete van 390 gulden Stadstuinen Of bel gratis Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 31 augustus 1999 Waterweg De gemeentebesturen in deze regio hebben con tact gezocht met de Turkse gemeenschap om te kijken of er hulp kan worden verleend. Het gaat hierbij om steun aan in de Waterweggemeenten verblijvende Turken en om directe hulp in het land dat recent door een zware aardbeving getrof fen werd. Schiedam heeft inmiddels 75.000 gulden toegezegd, een gulden per inwoner. De gemeente Vlaardingen beraadt zich nog op een bijdrage. Maassluis besloot gisteravond vijf duizend gulden te geven aan de hulpactie voor Turkije. Zowel in Schiedam, als in Vlaar- de Actie Kosovo is geschonken." se college beraadt zich nog over een eigen bijdrage. Daarvoor is in middels contact gezocht met het iandelijke Rode Kruis. Bekeken wordt ook of de plaatselijke afde ling een coördinerende rol kan spelen, waar het om de Vlaarding- se hulpacties gaai De betrokke nen zullen morgen opnieuw over- dingen en Maassluis is er een gro te Turkse gemeenschap. Een on bekend aantal van hen verbleef ten tijde van de aardbeving in het rampgebied. Dat er onder de slachtoffers ook inwoners van de ze regio zijn, is duideüj k. Om hoe veel mensen het gaat, is echter nog volstrekt onhelder. De ge meentebesturen hopen daar de komende dagen en weken achter te komen. Er staat een aantal ge sprekken gepland met vertegen woordigers van de Turkse ge meenschap. Het Maassluise gemeentebestuur plaatste vorige week op de voor pagina van het huis-aan-huisblad De Schakel al een open brief. Daarin stond dat 'met ontzetting kennis was genomen' van de ramp. Medeleven werd betuigd aan alle Turkse inwoners die met zoveel leed te maken kregen. De Turkse burgers is in de open brief gewezen op de mogelijkheid con tact te zoeken met het Riagg of het Bureau Slachtofferhulp. Er is, zo nodig met inschakeling van tol ken, hulp voor individuen. Ook gezinsopvang is mogelijk. In Vlaardingen hebben het Riagg en het Algemeen Maatschappelijk Werk hier personeel voor vrijge maakt De leden van Maassluise raadscommissie algemene be stuurszaken stemden gisteravond unaniem voor de bijdrage van vijfduizend gulden aan de hulpac tie voor Turkije. Bij de hoogte van het bedrag heeft Maassluis zich niet laten leiden door de miljoen gulden van onder meer Rotter dam, lichtte burgemeester Ster- kenburg toe. „Het bedrag is gere lateerd aan de vijfduizend gulden die enkele maanden geleden aan Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben in een eerste gesprek met vertegenwoordigers van verschillende Turkse organi saties hun medeleven betuigd en geïnventariseerd op welke wijze hulp kan worden geboden. Bij dat onderhoud waren mensen van de Turkse Ouderraad, de Sociale en Culturele Vereniging van Turkse Werknemers, de stichting Demet, de Turkse Solidariteitsvereniging en een afvaardiging van de twee Turkse moskeeën aanwezig. Duidelijk werd bij die bijeen komst dat er in de gemeente de af gelopen week al veel initiatieven zijn ontwikkeld om geld en goede ren in te zamelen. Het Vlaarding- In Schiedam heeft vanmiddag het eerste gesprek plaats tussen ver tegenwoordigers van de Turkse gemeenschap en het gemeentebe stuur. Ook de fractievoorzitters van de politieke partijen zijn daarbij aanwezig. Op hun initia tief is het Schiedamse college in middels met het voorstel geko men om 75.000 gulden beschik baar- le stellen. Hoe dat geld wordt besteed, is nog niet duidelijk. Een woordvoerder van de gemeente: „Laat de Turkse gemeenschap dat zelf maar aangeven. Mis schien willen ze geld, maar het zou ook kunnen zijn dat ze liever goederen hebben. Tijdens het overleg vandaag hopen we te ho ren wat we, naast deze bijdrage, nog meer kunnen doen." Als mensen er maar lang genoeg overheen lopen of fietsen, wordt iets vanzelf een pad. Zo ging het vroeger, en zo Is het nog steeds, blijkt nu weer in Maassluis. Op het grasveldje voor het station Maassluis-West ligt één van die stukjes 'geplet groen'. Diagonaal over het veld lopen is daar voor velen de kortste en snelste weg om de trein te halen. Een paar maanden geleden besloot de gemeenteraad om enkele van deze zand- en modderpaden te promoveren tot echte, verharde paden. Het 'staticns- pad' is nu één van de eerste die onder handen worden genomen. Foto Roei Dijkstra Maassluis—Als gevolg van weige- Tende spoorbomen ontstonden gisteravond tussen zeven uur en half acht op de Maasweg in Maas sluis files. De bomen wilden niet meer omhoog. Ze werkten tijde lijk niet meer omdat een trein bij het station te ver was doorgere den en opeens zonder stroom zat. De politie regelde het verkeer tot dat het euvel was verholpen. Schiedam Op een verkeers drempel op de Noordvestsingel in Schiedam is gistermiddag een 72- jarige Schiedamse met haar fiets onderuit gegaan. Ze werd voor on derzoek overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Schiedam Een promillage van 0,80; dat blies een 27-jarige Schie dammer gisteravond rond kwart voor elf nadat hij in de Pierson- straat door de politie was aange houden. De beschonken bestuur der kreeg een bekeuring van 390 gulden, maar weigerde die te be talen. De Schiedammer zal zich binnenkort voor de politierechter moeten verantwoorden. Door Eefje Oomen Vlaardingen Zet de gemeente het Hooglander-plan door, dan volgt er een strafrechtelijk proces. Dat laat de Landelijke Dierenbe scherming weten op het nieuws dat b en w de runderen toch per 1 oktober in de Broekpolder willen uitzetten. Zegt het college het pro ject niet af, dan zal de vereniging ervoor zorgen dat de Inspectie van de Dierenbescherming pro- ces-verbaal tegenASa^ding§n(pp-y maakt, zegt woordvoerder Mat- theusBleijenberg. Dat gebeurt dan op basis van overtreding van artikel 36 van de Gezondheids-en Welzijnswet voor dieren. De Landelijke Dierenbe scherming zal de inspecteurs van deze overtreding op de hoogte brengen. De inspecteurs staan overigens los van de landelijke vereniging. Vaak worden ze wel door medewerkers ervan getipt. De inspecteurs hebben opspo ringsbevoegdheid. Het is inmiddels al de derde keer dat er met een gang naar de rech ter wordt gedreigd. Afgelopen za terdag bleek dat het Vlaardingse Tweede-Kamerlid Remi Poppe overweegt een proces tegen de ge- .Wf88lSi3B.Sg.#MI»eP- Poppe twijfelde nog, omdat hij niet wist tofhejt,j,uji$S£ji mp^elijk is om als parlementariër een gemeente aan te klagen. Eerder die week had een woordvoerder van het minis terie van Landbouw al laten we ten dat de gemeente de wet over treedt, als ze het plan doorzet. Daarmee verwees hij impliciet naar de mogelijke juridische con sequenties van zo*n 'halsstarrige' houding. De drie uitspraken volgen op de verklaring van wethouder Kees van der Windt. Toen vorige week bleek dat landbouwminister Brinkhorst tegen plaatsing van de runderen is, liet Van der Windt di rect weten dat er van geen uitstel of afstel sprake kon zijn. Volgens Van der Windt ging het namelijk om 'een persoonlijke opvatting' wan demmister De gemeente had het recht daar tegen in te gaan. Van derWindts interpretatie werd echtef door een woordvoerder van het ministerie onderuit gehaald. Die verklaarde dat Brinkhorst het recht aan zijn zijde had. Het plaat sen van de runderen op verontrei nigde grond zou ingaan tegen het wetsartikel dat nu ook door de Landelijke Dierenbescherming wordt aangehaald. In dat artikel staat dat het verboden is zonder redelijk doel de gezondheid en het welzijn van dieren te benade len. Dat de gemeente de runderen als 'natuurlijke grasmaaiers' wil de inzetten, vindt Brinkhorst 'geen redelijk doel'. Hetzelfde geldt voor de motivering dat de dieren een publieksattractie voor de Broekpolder zouden vormen. De Landelijke Dierenbescher ming is principieel tegen het kunstmatig uit2~éttèn~van "dieren die niet meer in Nederland voor komen. LVoïgëhs vfooVHvBerder' Bleijenberg dopen de projecten. vaak slecht af, omdat dieren niet in hun nieuwe habitat kunnen aarden. Hij wijst erop dat ook veel van de bevers die in de Biesbosch werden uitgezet, het loodje heb ben gelegd. En zelfs als de dieren het er wel naar hun zin hebben, kan het ver keerd aflopen, aldus Bleijenberg. Weinig instanties denken volgens hem na over een eventuele groei van een kudde. Zo stierf een deel van de oemmderen bij de Oost- vaarders Plassen in Flevoland, toen er niet genoeg voedsel op het afgebakende terrein was. Natuur lijk verloop, vond Staatsbosbe heer, die verantwoordelijk was voorde dieren. De dierenbescher- {ming spande een proces tegen de 'instantie aan en werd recent in het gebjk gesteld door de rechter. Jagermeester Roel Blom, die zorg draagt voor het beheer «wan., de-. Broekpolder, gaf afgelopen zater- I dag aan dat de gemeente het pro- 'ject misschien toch- moet, trekken!'Deze week overlegt de* gemeente met onder meer de Ver eniging tot Behoud van Natuur monumenten en het Recreatie schap Midden Delfland. Die ne men ook deel aan het Hooglander project. Maassluis— „Als je iets wilt, dan kan het. Maar wij willen het ge woon niet" WD'er John Scheerstra verwoordde gister avond de mening van het meren deel vau de leden van de raads commissie algemene zaken. Net als het college voelde de commis sie er niets voor om geld uit trek ken voor kunstwerken met daar op burgemeester en wethouders temSventuedtrak'nog raacsledën. Scheerstra, wijzend naar een schilderij met daarop Maassluise bestuurders van enkele eeuwen terug, had, een duidelijke reden voor zijn tegenstem. „Een schil- derij was toen de enige manier om mensen te vereeuwigen. Nu heb je materiaal te over." Het idee voor de kunstwerken was gekomen van D66, de partij die gisteren bij monde van Lenie van Duijn-Camfferman probeer de het voorstel er toch nog door te krij gen. „Het geld zou uit het Cul tuurfonds kunnen komen," vond zei „Jezouhet ook kunnen koppe len aan de voorgenomen verbou wing van het stadhuis. Als één- procent regeling." Haar pleidooi mochtechter niet baten. Open Monumentendag in Schie dam staat dit jaar in het teken van het monumentale groen. De schijnwerpers worden gericht op het stedelijke groen van het Jullanapark, de rk-begraaf- plaats aan de Vlaardingerdijk enhoe kan het ook anders de Plantage, het oudste park van ons land. Maar de stad heeft meer opmerkelijk groen dan al leen deze fraaie parken. Ver scholen achter de bakstenen wanden van de bebouwing lig gen tuinen die met recht als groene paradijsjes kunnen wor den betiteld. Een aantal van de ze verborgen plekjes is 11 sep tember toegankelijk voor het publiek. Vandaag het tweede deel van een reeks verhalen. vfl;'! w Vanaf het terras hebben Peter en Uesbeth Fluiter een prachtig uitzicht over de vijver met de Koikarpers. „Glaasje wijn erbij, kaarsje aan, prima toch?" Foto Miriam Dijkstra/Roel Dijkstra Door Edwin Comelisse Schiedam Bij de aanleg van hun huidige tuin wisten Peter en Iiesbeth Fluiter precies wat hen te doen stond: niet zelf aan de slag gaan. Peter is geen onver dienstelijk tuinierder, maar de klus die hem nu stond te wach ten, ging 'm toch enigszins boven de pet „Ik dacht: nu moet ik ie mand in de arm nemen die er verstand van heeft," zegt de Tuinlaar.-bewoner. „Ik ben welis waar een tuinliefhebber, maar meer een verzamelaar en minder een architect. Zo'n tuinarchitect is toch een vakman. Die weet en doet dingen waar jij niet eens op zou komen." Het resultaat van dit moment van inzicht pronkt nu achter het monumentale pand aan de Tuin- laan 18, Een weelderige tuin strekt zich daar uit tot aan het water van de Buitenhaven. Dat is op zich al bijzonder, want er zijn maar weinig woningen aan de Tuinlaan en de Lange Nieuw- straat die een tuin tot aan het wa ter hebben. Le meeste ruimte langs de kademuren van het schiereiland -want de Plantage is in feite gebed omgeven door water- is bedrijfsterrein. De meeste woningen aan de twee straten hebben dan ook slechts een kleine binnenplaats. Een djevol panden vormt echter vondenng op de re gel. Een t ven waarvan het echtpaar Fluiter zich terdege be wust is. „Een tuin in de stad is een kostbaar bezit," zegt Lies- beth Fluiter, in Schiedam be kend als raadslid voor Gemeente belangen. „We genieten er dan ook dagelijks van. We hebben binnenkort vakantie, maar we gaan niet weg. Dat hoeft ook niet, Je zit hier prima." Hoewel de tuin van het echtpaar Fluiter weelderig oogt, is hij toch pas oktober vorig jaar aangelegd. De aandacht is in eerste instantie uitgegaan naar het huis dat uit 1910 dateert, Daar moest veel aan worden verbouwd en gerestau reerd. Het pand heeft in de bijna negentig jaar dat het aan de Tuinlaan staat, een aardige ge schiedenis vergaard. Het is neer gezet door de familie Conijn Smulders en is ook nog een tijdje de woning geweest van burge meester Van Haaren. Hierna heeft het landelijk bureau van de ntrvoimde Kerk er 25 jaar resi dentie gehad, waarna het eigen dom werd van Peter en Liesbeth Fluiter. Toen het echtpaar de kantoorhis torie uit het pand had gehaald, werd de aandacht verlegd naar de tuin. Peter Fluiter had zo links en rechts .al wat m de tuin ge daan, maar dat viel meer onder de noemer 'tuinieren' dan onder de noemer 'tuinarchitectuur'. Bo vendien was het echtpaar abso luut niet tevreden met de Engel se tuin die zo gaandeweg was ont staan. ,Alles was rechthoekig en strak aangelegd. De tuin leek ook veel kieiner dan nu," zegt Lies beth Fluiter. De plannen die het Maassluise hoveniersbedrijf ontvouwde, de den het echtpaar Fluiter een paar keer flink slikken. Zo'n beetje al les ging op de schop. Zaken waar van ze dachten 'die kunnen wel blijven staan' werden er rigou reus uitgejast. Daarna werd zo'n vijftig kuub grond de tuin in ge reden. Ook wed vorm gegeven aan een van de wensen van Peter Fluiter; een grote vijver. In de twee meter diepe vijver, waar een slordige 35.000 liter water ingaat, zwemmen nu Koikarpers van verschillende afmetingen. Vanaf de tuinstoelen op de houten vlon der aan de rand van de waterplas zijn de dieren goed te volgen. „Het leeft en beweegt in het wa ter en daar kunnen we soms uren naar kijken," zegt Liesbeth Flui ter. „,'s Avonds glaasje wijn erbij. Prima toch?" Deze zomer is de laatste grote klus in de tuin onder handen ge nomen. Het pleintje aan de zij kant van de woning dat de toe gang vormt tot de tuin, is op nieuw bestraat. „Met vijf- en ze- venduimers," zegt Peter Fluiter niet zonder trots. „Die stenen zijn nog met de hand gemaakt en dat past wel bij de uitstraling van ons huis. Met de plantenbakken en de grote potten ziet het er nu een stuk beter uit. Een enorme verbetering vergeleken met de grindtegels die er eerst lagen." Er is slechts een minpuntje aan de ligging van de tuin aan de Tuinlaan: de bedrijven op het ter rein aan de overkant van de Bui tenhaven. Het is daar een drukte van belang en de herrie die over het water galmt is er het bewijs van. „Ach, het is wel eens verve lend," zegt Liesbeth Fluiter. „We zouden ook liever zien dat de be drijven verhuisden en dat er aan de overkant woningen zouden komen. Maar gelukkig is het hier 's avonds en in het weekeinde wel doodstil." MaassluisAls het tekort aan po litiepersoneel in het district Wa terweg verder toeneemt, wordt overwogen het bureau in Maas sluis 's nachts te sluiten. Districts chef M. Keizerwaard maakte dit gisteren duidelijk tijdens de raadscommissie voor algemene zaken. Na afloop van de vergade ring benad rukte Keizerwaard met klem dat van de maatregel op kor te termijn absoluut nog geen spra ke is. Pas bij een nog groter ge brek aan personeel komt dit mo gelijk aan de orde. Nu zijn er 's nachts minimaal twee mensen aanwezig op het bureau aan de Wesüandseweg. Die twee of meer agenten zyn op dat moment heel goed op andere plekken inzetbaar, vindt de dis trictschef. Het onbemand houden wil overigens niet zeggen dat de politie niet meer bereikbaar is. Door bij het bureau op een knop te drukken, worden surveillance agenten direct opgeroepen. Rotterdam-Zuid kent al zo'n sys teem. Voordeel daar is dat politie vestigingen dicht bij elkaar lig gen. Na een druk op de knop bij een onbemand bureau zijn agen ten dan binnen vijf minuten aan wezig. In Maassluis' is dat niet haalbaar omdat de dichtstbijzijn de bureaus nog op een aanzienlij ke afstand liggen. Het personeelstekort probeert de politie overigens op allerlei ma nieren aan te pakken. Keizer waard: „We vragen ons bijvoor beeld af welke zaken we door an deren kunnen laten afhandelen zonder dat de burger het merkt." Zo worden receptionisten met een opsporingsbevoegdheid in toene- mende mate ingeschakeld by aangiften. Volledig gediplomeer de agenten kunnen dan 'de straat op'. «et Rotterdams' de maanden uitgebreidoverde Retterdan&b 1 haven. Bovendien^ kéhfc gratis kennismaken met detavemwy traK^ téren ment metautomatïsché I Jél, Ik wil kcnnlsmaken mot het Rotterdams Darbla d I Haam: -fcvaört:'A Adres: Postcode: I Telefoon: J Bank/gironr.;: Stuur deze bon In' éèn envelop'zoridér,pöstieSet TOaniS&L. J Rotterdams Dagblad, Afd, At^nneeServIcey&f AntwootönummeriS79^,4!<WÖyB RotterdamHj Geldt afteon ate u de a/fee to pan 3 rnhd tiaên aöonnee fiüwëósf ben??: DORPSSTRAAT 174 2992 AB BAREND RECHT BU DE WATERTOREN TU. 01BO-611100 MAANDAG GELOTE N - VRIJDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1