Pei* TelegraapL Yereenigde Zitting der beide Kamers, van Maandag den 16 September 1S6I, Ier opening van hel zittingjaar 1861 1862 der Stalen Generaal. Nadat de Leden der beide Kamers zich achtereen volgens in de Vergaderzaal van de Tweede Kamer hadden verccnigd, wordt tegen 12'/j ure de Verga dering door den Heer Mr. J. A. Philipsc geopend die door den Heer Griffier der Eerste Kamer een besluit van Z. M. den Koningden 4 dezer genomen doet voorlezen, waarbij hij, Mr. J. A. Philipscbenoemd wordt tot Voorzitter der Eerste Kamer, gedurende de aanstaande zitting der Staten Generaal. De Voorzitter alzoo, ingevolge art. 103 der Grond wet, met het beleid der Yereenigde Zitting belast zijnde, benoemt eene Commissie van acht Leden der beide Kamersom Z. M. den Koning bij IID. aankomst aan het gebouw der Staten Generaal, te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten één ure vervoegen zich Ilunne Excellentiën de Ministershoofden van Ministeriële Departementen, de Kanselier der Orden, alsmede de Hoeren Leden van den Raad van Statein de Vergaderzaal. Na een kort tijdsverloopwordt de nadering van Z. M. den Koning aangekondigd, die zich, op de in het programma der opening omschreven wijzenaar het gebouw der Staten Generaal begeven heeft. De Koning, ter Vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich op den Troonen houdt de navolgende aanspraak: Mijne Uccrcn „Dankbaar erken Ik het voorregt, bij de opening van deze Vergadering wederom tot gunstige mcdedcolin- geu omtrent de aangelegenheden van het Vaderland in staat te zijn. Wel hebben in den laatstee winter eenige provinciën de noodlottige gevolgen van ijsgang en overstrooming ondervondenen hoog steeg de nood, in de geteisterde strekendoch de zucht om wel te doenaan het Nederlandsche Yolk zoo eigenen de menschlicvende belangstelling, zoo in als buiten Europa ondervonden hebben veel iceds kunnen verzachten en lot het vergoeden der geleden schade krachtig bijgedra gen. Ik stel die uitnemende bewijzen van hulpvaardigheid en mcnschenmin ophoogen prijs en voel Mij gedrongen, dit ook bij deze gelegenheidopenlijk uit le spreken. Het is Mij aangenaam le kunnen verklaren, dal de betrekkingen van Nederland melde andere Mogendhe den op den meest gewenschten voet blijven. Met België is eene overeenkomst lot stand gekomen waardoor de Wateraftappingen uit de Maas aan eene billijke regeling worden onderworpen. Door de opheffing van belem merende formaliteiten wordtook hier te lande ge tracht het Internationaal verkeer te bevorderen. Ik verheug mij, dat de Zee- en Landmagt zich, bij voortduring, door een uitmuntenden geest onderscheiden, en met ijver voortgaan zich voor hare gcwiglige roeping te bekwamen. De middelen door U verleend, om de weerbaarheid des Lands te versterken, worden melde meeste zorg aangewend.Na de aanneming der Wet op do Nationale Militie houdt men zicli bezig met de zamenstelüng van de Wet op de Schutterijen. De toestand onzer Ovcrzeesche Bezittingen is over het algemeen gunstig. Enkele gewesten werden door hevige rampen gclroflën. Vele menschenievens gingen daarbij verloren. Ook bij die gelegenheid is liet op nieuw gebleken, hoezeer de band van wcderkocfigc belang stelling Nederland met zijne Koloniën vercenigt. Het is te betreuren, dat de opstand in de Zuid- en Oosler- afdeeling vanBorneo nog niet onderdrukt is,en inspanning van krachten blijft vorderen. Wanneer Ik echter let op do vernieuwde blijken van dapperheid en trouw door de Zee- en Landmagt gegeven, mag lk de toekomst met vertrouwen te gemoet zien. Voor de West-Indische Koloniën blijft de opheffing der Slavernij eene zaak van hoog gewigt; het ont werp, daartoe betrekkelijk, zai weldra aan Uwe over wegingen worden onderworpen. Ook andere wels- ontwerpen de Koloniën sLetreflcndezullen worden 'aangeboden. Wanneer Ik verder liet oog sla op de Binnenlandsche aangelegenheden, dan geven ook deze in vele opzigten, slof tot tevredenheid. Ofschoon do toestand van den Scheepsbouw nog niet is verbeterd, is liet getal schepen in de vaart niet afgenomen. De Scheepvaart bleef op dezelfde hoogte. De In-, Uit-en Doorvoer nemen gedurig loc, alhoe wel voor het tegenwoordige de verwikkelingen inNoord- Atnerika daarop ongimstigen invloed uitoefenen. De ontwerpen der Geneeskundige Wellen zijn gereed, en zuilen weldra bij Uwe Vergadering worden ingediend. Met uitzondering van een algemeen en belangrijk voedingsmiddel, geeft de oogst bevredigende uitkomsten. De overweging van het gewigtige onderwerp van de afkoopbaarheid der Tienden heeft tot eene voordragt van wet geleid, die eerlang Uwer vergadering zal worden aangeboden. Kunsten en Wetenschappen blijven bloeijcn. De on langs in Noordlioliand gehouden Tentoonstelling heeft sprekende bewijzen gegeven van vorderingen in de Nijverheid. De werking der Wet op het Lager Onderwijs geeft gunstige uitkomsten. De regeling van hel Middelbaar Onderwijs wordt in gereedheid gebragt. liet is Mij aangenaam te kunnen medcdeelen, dat de, veelvuldige voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van Spoorwegen, thans zooverre gevorderd zijn dat zij eene onvertraagde uitvoering doen verwachten Van het meercndecl der lijnen is de rigling rceds'aangc- wezen. Met enkele kunstwerken zal eerlang een aanvang worden gemaakt. Het laat zich aanziendatzonder onverhoopte belemmering, een aanzienlijk deel dier wei keu in bet aanstaande jaar tot stand zal komen. Hot kan geene bevreemding wekken, dat de be langrijke dijkbreuken buitengewone uitgaven zullen vorderen. Zoo ter voorziening hierin, als ter tegemoet koming van de dijksdistrictenzullen U voorstellen gedaan worden. De inachtneming der grondwettige verhouding lus- schcn Kerk en Slaat blijft een onderwerp Mijner zorgen. Een wets-ontwerp lot opheffing der Staats- Collaliën in de Hervormde Kerk zal aan Uwe over wegingen worden voorgesteldcn evenzoo een ontwerp betreffende Kerkelijke Pensioenen. Yoordragten van wet tot invoering der nieuwe Reg- tcrlijkc Iririgting worden voorbereid. Reeds naderen de ontwerpen van een nieuw Wetboek van Strafvor dering en van eene nieuwe Regtcrlijke Indeeling des Rijks hunne vollooijing. Het tijdstip intusschen, waarop de eerst in de maand Mei van dit jaar, door de Wet gevende Magt vastgestelde Regtcrlijke Iririgting, zou moeten inwerking komen, za! nadere regeling behoeven. De staat" van 's Rijks Finanticn is bij voortduring over het algemeengunstig te noemen. Terwijl elders de omstandigheden het aangaan van geldleeningen heb ben noodzakelijk gemaakt, inogten Wij op den weg van schulddelging voortgaan. De Opbrengst der Middelen was voldoende. Eerlang zal een wetsontwerp op het beheer der Kroon- domeinen aan Uwe beoordeeling onderworpen worden. Ook de herziening van het Tarief van In- en Uit gaande llegten, zal op nieuw in deze zitting worden voorgebragt. Yelo en belangrijke onderwerpen wachten alzoo Uwe beraadslagingen. Gewigtig is wederom de taak, die Gij te vervullen hebt. Een zij cn blijve daarbij aller doel: de bevordering der ware belangen van het dierbaar Yaderland. Moge daartoe Gods onmisbare Zegen op Uwe over leggingen rusten 1 ik verklaar de Gewone Yergadering der Staten Generaal geopend." Na liet houden van deze aanspraak, verlaat de Koning de Vergaderzaal, begeleid door de Commissie, om zich op de bepaalde wijze naar het Koninklijk Paleis terug te begeven. De Yereenigde Zitting der Kamers wordt daarna gesloten. Gedrukt bij P. J, VAN DIJK, te Schiedam, wruii nararmaigcotMAi/JAamujy-iiJtflLMTejgaaafanguTTgmiggomjaimLanamJMiiMt^gj^ryacg: -n

Schiedamsche Courant | 1861 | | pagina 3