M, A0. I860. oensdag I SI April. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. Mümm OVERZIGT. STEDELIJK NIEUWS. *l BUIITOAféDSCHE BERIGTO. ceiiAi ABONNEMENT: Abonnrmenlsprys per Uric Mianclcnf 1 85. Ftanco per Postdoor bet geilede Rijk- 2 25. (Bi'ietcii i'Vnnro). AIVEBTlHIIilH: Prij» .an ilon gewonen regel0.10. lot 10 regels f 100. Zegelrcgt .oor iedere plaatsing - 035. Het ia niot mogelyk uit de verschillende berigten, welko van onderscheiden kanten inkomen ten opzigte van dcPruis- sisch-Oostenrijkscho kwestie, tot een bepaald resultaat te komen omtrent den waien staat van zaken tusschen dio twee groote Duitscho mogendheden. Gaan wij af op den meestal vrij zekeren politieken barometer, do beurs, dan zou den wij moeten aannemen, dat de vooruitzigtcn op vrede iets helderder geworden zijn; slaan wij geloof nan „goed ingelichte correspondenten" en „officiële btonnen", dan moet alles toch nog niet zoo geheel naar wen3ch gaan, dat men allo vrees voor oorlog van zich zoude afwerpen. Een Pruissïsch ollicieel blad toch weerspreekt het gerucht van een eigenhandig schrijven van keizer Frans Jozef aan den koning van Pruissen en ontkent bepaaldelijk do aftre ding van den grauf von Uismaick, en zoo lang die aan het roer blijft weet men niet wat ei heden of morgen gebeuren kan. Een ander Piuissisch regeringsblad zegt gemagtigd te zyn tot de verklaring, dat de zoogenaamde tweede Oosten- rijkscho dcpöcho van 9 dezer niet bestaat. Alle combinatiën en beweringen, welko op bet bestaan van oen vermoedelijk vreedzamer depöche steunen, zijn ongegrond. UitlVeonen wordt van gisteren gemeld, dat aldaar ten aanzien van de Oostenryksch-Pruissische kwestie voort durend tegenstrijdige geruchten in omloop zijn, welko do gemoederen in gestadige onrust houden. Het groote verschil dat in de stemming der beide volken omtrent den oorlog wordt opgemerkt is hoogst mei k waardig. Terwijl het Oostenrijksche volk, zonder don krijg te wen- schcn, daarvoor nogtans in geestdrilt ontstoken is en men van hetoprigten van vrycotpsen zelfs by de Hongaren, hoort spreken, worden door het Pruissischo volk ontelbare petition ingeleverd, waarin het opkomt tegen een oorlog, dien het onwettig en on verantwoordelijk noemt en duatom niet dan noodo zal aanvangen. De overige Duitscho Staten zyn mede schier allen tegen doplannen van Pruissen gestemd; ennïet het minste tegen het voorste! tot bondshervorming. Beijeren meent, dat men zich omtrent een voorstel van zoo groot gewigt, waarvan vooreerst nog maar do algeraceno strokking bekend is, van alle oordeelvellingen moet ont houden zoo lang men het plan niet naauwkcuriger en in do bijzonderheden heeft loeren kennen. Terwijl do gemoederen alom in onzekerheid verkoeren omtrent de dingen dio komen kunnen, tracht de constituti- onnel, een onderhandsch orgaan van het Fransche gouver nement, een calmerend drankje in to geven; uls of alles wat vaa dion kant komt, vooral in deze dagenvoor goede munt zou woiden aangenomen. Dat blad wijst namelijk op cenïgo omstandigheden, welko hoop op behoud des vrodos geven; liet zijn de bemoeijingon der groote mogendheden, die onzijdig, doch geenszins onver schillig zij nde stoppen der Duitscho rijken van den tweeden rang tot verhoeding eencr botsing; de zucht van Oostenrijk en van Pruissen beide om bet verwijt van uittartende maat regelen van zieli te werpen, en eindelijk do nadruk waar mede de publieke opinio zich in en buiten Duitschland tegen storing van den viede verklaart. Na deze zakendie allen van algomceno bekendheid zyn, to hebben laten voorafgaan, komt eindelijk de quintessens, die allo geruststelling in zich sluit: Frankrijk zou zich, wan neer de strijd, dien het zoekt te verhoeden, evenwol uitbrak, geheel daar buiten houden. De gebeurtenissen welke meer in onze nabijheid plaats grypen en die eiken dag zooveel afwisselende geruchton in hot leven roepen, schuiven min of meer de aangelegenheden van andere verder afgelegen landen naar den achteigrond. En toch, ook daar zijn zaken op handen, die de aandacht ovcnvaardig zijn. Om slechts van de Vcreonigde Staten van Noord-Amerika te spreken, vereigert do politieke strijd aldaar, ontstaan door do oneenighoid tusschen den presidont Johnson en de meer derheid van het congres, zoo zeer, dat het zelf wel mogelijk is, dat hij op bloedvergieten uitloopt. De radicale meerder heid van het congres bezigt middelen van schier revolutio nairen on gowelddadigen aard, om eenigestemmen te winnen, ten einde do door den president verworpen bill ter gelijkstel ling van zwarten en blonken in do burgerlijke region tot wet to kunnen verheffen, niettegenstaande hot veto van het hoofd der uitvoerende magt, wnartoe zij een meerderheid van twee derden behoeft. Dat dit nog niet is gelukt, is enkel aan toevallige omstandigheden toe te sebryven. Is de ge melde bill eenmaal wet geworden, dan willen do radicalen den president noodzaken, om hare bepalingen ten uitvoer to loggen, en, indien hij daarin min of meer nalatig raogt zijn, hom in staat van beschuldiging stellen en voor het hoog go- regtshof der Unio aanklagen. Dit gedaan zyndo, willen zij trachten hem voor den loop vn.i hot regtsgoding te ontzetten van do uitoefening der uitvoerende magt, en daarmede oen man van hunno party, den heei Forster, voorzitter van den senaat, belasten. liet volk heeft echter met verbazing en ontsteltenis be merkt, hoe nabjj cn dreigend bet gevaar was; en een ieder heeft partij gekozen. De publieke opinio vei klaart zich on miskenbaar en mot geestdrift voor den president en zyno staatkunde. Uit Londen wordt een berigt medegedeeldwaarin voorkomt, dat het Engelsche gouvernement,uit aanmeiking vau de bchoello aun vlccsch, voornemens is binnenkort oen wijziging te maken in het verbod op den invoer van vee uit NedeiLnd, in dien zin, dat wel @o invoer zal worden toege staan, maar dat het vee in dorhaven van aankomst zal moeten geslagt worden. Ilot Fransche staatsblad maakt het verslagbekend, dat door do hecron Delpcck, professor bij do lacultoit van geneeskunde te Parijs, en Reynal, professor bij de vceart- scnyktindigo school te Alfort, aan Frankiijks minister van koophandel en openbare werken wns gezonden: die hoeren waren gelast do trichinen bij do menschcn en varkens in Duitschland te gaan onderzoeken. Wij veirocencn de aandacht te moeten vestigen op de vol gende besluiten van dat verslag: 1. Het hart, de lever, do ribben, de hersenen en het vet spek van liet vinken bevatten nooit trichinen; de vreesach- tigston mogen dus onbeschroomd gebruik maken van die gedeelten. 2. De gewoonte van het varkcnsvleeseh goed te braden algemeen in ons land in zwang, zal hen nltyd behoeden voor het besmettelijk uitwerksel der trichinen, aangezien de hitlo van 75 centigraden voldoende is om do trichinen te dooden, raits die wairata tot op het diepste van hot vlccsch is door- gediongen. S De vei lengde zouting of een warme berooking, van ten mii'«to 24 uren, heeft hetzelfde gevolg als het braden, en doet elk spoor van trichinen verdwijnen. 4. Eindelijk, de besmetting der trichinen, hmtstclyk in Duitschland opgemerkt, ia vcidwenen of aan bet afnemen. Den 19 Maart is te Portau Piince een vreesseiijke brand uitgebarsten, waardoor in den tijd vuil tweo dagen een gtoot gedeelte der stad in de ascli is gelegd. Doscliade is hoogst aanzienlijk. Ilondeido familion zijn vorpligt om in bivouakken te verblijven, die in hetlront van hot paleis zijn opgeslagen. Men betekent, dat ongeveer vijftien honderd huizen door de vlammen zyn vernield. SCHIEDAM, 17 April 1866. LI. Zondag had in de R. IC. kerk der Oud-bisschoppe lijke lilerezy alhier de inwijding plaats van het nieuwe orgel, hetwelk do gemeente dier kerk heeft doen vervaardigen. Alen heeft alleen noodig te zeggen, dat hot vervaardigd is door den heer C. G. F. Witte, firma Bntz en Co. te Utrecht, om een ieder te doen begrijpen, dat het, in allo opzigten een degelijk, net bewerkt en schoon orgel isgeheel zooals men het van den heer Witte verwachtte. Verscheidene deskun digen die het geziengehoord en bespeeld hebbenroemen het bij uitstek, vooral om deschoonheid cn volheid van toon. Na het einde der namiddag-dienst had de heer JA. Iilerk organist te Delft, de vriendelijkheid hot voor do gemeente te bespelen; en droeg door zijn wèl bekend orgelspel niet wei nig by om de wnarde van dit l'iaaije orgel in aller schatting nog hooger te doen stygen. Tot agent van politie der 2de klasse alhier, is benoemd J, Plooij, met ingang vnn 1 Mei e. k. - Bij de heden ten huizo van den kaslolein A. van Vel- zen, in de Visschorij alhier, plaats gehad hebbende aanbeste ding van het bouwen van een Nieuw Gebouw op een eif aan de Plantage, Tuinlaan, alhier, zijn negen inschryvings bil jetten ingeleverd, waarvan het hoogste 57,360. De laagste inschryver was de lseor M. Wouterlood alhier voor ƒ33,874. De Commissaris des konïngs in do provincie Zuidhol- land heeft bepaald, dat do aflevering von de bij do nationale militie voor dit jaar in te lijven manschappen, o.a. uit do ge meenten bohoorendo tot het 8stó militie kanton, hoofdplaats Schiedam, zal geschieden to Rotterdam in het Oude Mannen huis, op Maandug den 7 Mei e k., dos morgens ten 9 ure. Volgens de opgave van het provinciaal bestuur in Zuidholiand, leppende van 1 tot, 7 April jl. betreffende den vectyphus, waren in de gemeente Schiedam annwezig 314 rundeienaangetast 1, gestorven 0, afgemaakt 1, her steld 0, nog ziek 0; in het geheel aangetast 288, gestorven 48, afgemaakt 113, hersteld 124, nog ziek 3. Tc ICethel was sedert 8 February geen nieuwe aangifte gedaan. Aanwezig 1787 runderen. Voor de slagtbank wer den 15 vette runderen uitgevoerd. Ingevoerd 54 stuks. To Mathenesse waren by den aanvangan dio weck aan wezig 196 runderen. Nieuwe ziekte- of sterfgevallen hadden zich sedert 27 January niet voorgedaan. To Dellshavcn wns sedert 3 February geen nieuwo aan gifte gedaan. Annwezig 563 runderen. To Ovorsehie aanwezig 1740. Sedert 10 February geen nioti wo nangi fto gedaan. Tc Vlaaidingcn was sedert 3 Maart geen nieuwo aangifte gedann. Aanwezig 338 runderen. De stallen zyn gedesin fecteerd. Tc Vlanrdingor-Ambnchtaanwezig 1568. Sedert 3 Maart geen nieuwe aangifte gedaan. De dcsinfcctie der stallen is afgoloopen. In do «eheelo provincie zijn door de veeziekte in die week aangetast 1129) gestorven 297, afgemaakt 32, hersteld 50, nog ziek 750. Sedert het uitbreken der ziekte zyn aange geven 45082, gestorven 16526, afgemaakt 9515,hersteld 17477, nog ziek 1564. Tot aanvulling en verbetering van een in ons vorig nummer opgenomen berigt, woidt nog vermeld, dat ook prinses Marianne dor Nederlanden een milde bijdrage voor do oprïgting van het standbeeld van van Hogondorp heeft geschonken. Gisteren morgen omstreeks 7 ure is ten huize van den" heermr. II. J. van Buren, aan den Haringvliet te Rotterdam, een zeer brutale diefstal bij insluiping gepleegd. Een als heer met manteljas en gewonon zwarten hoed gekleed mans- peisoon namelijk ïsdostraatdeur.dioaanstond, binnengegaan, en na een langen gang gedeeltelijk te hebben doorloopon, den trapdie naar do eerste verdieping leidt, opgeklommen, hebbende hij zich aldaar in een openstaande kamer begeven, alwaar lijj uit de lade van een mahonyhouten tafeltje ziel» van liet daarin aanwezige tafelzilver meestor gemaakt heeft; den trap wederafgaande^ntmoettohij tweo verwcisknechts, die den trap wilden opgaan om zich naar hun werk op don zolder te begeven, doch denkende, dat gezegde persoon een logo van den heer des huizes was, ie meer daar hij een rcis- tasch in de hand had, hadden zjj geen vermoeden, zoodat do avonturier daardoor do gelegenheid had, het huis te ver laten, zonder dat verder een der huisgenooten hem had ontmoet. Te Delft moet laler op don dag een welgekleed persoon door de politic zijn aangehouden, verdnebt van zoowel to Amsterdam als te Rotterdam bejangtijko diefstallen vnn tafelzilver te hebben gepleegd. Wclligt staat een en ander met elkander in verband. DoorHII. MM. den koningen de koningin en Z.K.H. den prins van Oranjo werden, gedurende hun vcrblyf to Amsterdam, verschillende openbare gebouwen en particu liere inrigtingen bezocht, terwijl onderscheiden dinemop het paleis wei dsn gegeven, ter bijwoning waarvan vele autoriteiten zijn uitgenoodigd. Jl. Zondag hebben de vorsto- lijko personen do godsdienstoefening in do Niouwo kerk bygewoondonder het gehoor van ds. F. C. A. Pantekoek, die tot tekst zijner rede had gekozen 1 Cor. 15 vs. 546, 55, 56 en 57, Gisteren namiddag is het koninklijk gezin in do residen tie teruggekeerd. Do tweede kamer der staten generaal is thans bijeen geroepen tot hervatting van hare werkzaamhoden tegen. Dingsdag den 2 4 dezer, des namiddags ten 2 ure. Uit het Westland wordt gemeld: Met den veldarbeid wordt diuk voortgegaan; de gewassen staan over het alge meen zeer goed en de aardappelen komen reeds boven den grond op regel te voorschijn Alles laat zich gunstig aanzien, liet weder is groeizaam, de viuchtboomen staan voculcelig en zijn met veel bloemknoppen bezet. Ook het gras begint op do weilanden aanmerkelijk toe te nemen. Wat evenwel voor de veldgewassen bezorgdheid zou kunnen baren, is veelvuldige regen, daar in den laatsten tijd reeds overvloedig is gevallen. Wij vernemen, dat de werkzaamheden aan den dezer dagen gcconccssioneordcn spoorweg van Amsterdam naar Rotterdam over Alphen eerlang een aanvang zullen nemen. Do ingenieurs en anderen houden met den aannemer John Olivier York zich onledig met de vcreischte uitbakeningen en opmetingen, ten einde het voorloopig plan binnen den be paalden tijd van vier maanden aan de hooge regering ter goodkeuting te onderwerpen. De uitgevers van den Ileuvell cn van Santen, te Lei den, hebben cene onderneming op touw gezet, die aller sympatliio verdient, ook wegens de fikseho wyzo waarop zij die hebben aangevat. Wy bedoelen do uitgaven eener Geschiedenis der Wereld, op populaire wijze besehi even en door een zeer geringen prijs onder het bereik van het alge meen gobragt. Het werk is oorspronkelijk in do Hoogduit- scho taal verschonen en gevloeid uit do pen van Adolf Streck- fuss, die reeds door vroegere werken van historischcn aard zich een goeden naam had verworven, vooral door do wyzo waarop hij zijn verhaal in een aangenamen en bocijenden vorm weet te kleedcre en daardoor smakelijk te maken, ook voor hen die door luchtige lectuur verwend zyn, of wier mate van verstandelijke ontwikkeling eene duidelijker voor stelling van de vcrhaaldo foiten noodzakelijk maakt. De vertaling is opgedragen nan den heer B. ter Ilaar Bzn., die zich, naar do voor ons liggende afleveringen te oordoelen, met zorg cn talent van zijne tank hoeft gekweten. Eenealgo- roeene verspreiding van dit boekwerk onder alle standen zou niot weinig bijdrugen tot bevordering van nuttigo kennis, cn daardoor van algemoeno beschaving. Wy inden onzo lezers aan, kennis te maken met de bereids verschenen aflevc- ringon, die reeds voldoende zijn om to overtuigen, dat by al het opwekkende van don verhaaltrant de degelykhcid, dio bij do behandeling van historische stoffen vereiseht woidt, niet is opgeofferd. li U It G KR LIJ K K STAND. (Zeiloren t 13 April. Mnigaretha Johanna, dochter van J. Wever en M. Geeratz, Laan. 14. Pietcr Christiann zoon van P. C, Bomort en G Duijser, Hoogstraat. Wij*-

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1