Woensdag April. Verschijnt MaandagWoensdag en Yrijdag, ALGEMEEN GVERZIGT. BUITENUNBSGHE 8ERI8ÏE8, BINNENLANDSGHE BERIGTEN. ABONNEMENT: Abonncmenlsprij# per Drio Dïaanricn Franco per l'ostdnor liet gebette ltijlc. f 1 85. - 2 t!5. Brengen de berigten van de eeno zijde ons ontwapening tusscben Pruissen en Oostenrijk: dus vrede; aan den ande ren knnt behelzen zij tydingen van wapening en op voet van oorlog brengen van het Vcneiiaaosche legerkorps en van toerustingen der Italiaansche vloot: dus oorlog. Wij laten dio.varschillondo berigten.hier kortelijk volgen: Uit Berlijn wordt gemeld, dat het antwoord van Frtiissen op de laatste Oostenrijkscbe nota jl. Zaturdag avond verzonden is. liet behelst dat de krijgstoerustingen van Pruissen een gevolg waren van de bewegingen der Oostenrijkscbe troepen aan de Pruissische grenzen; zoodra Pruissen authentiek be- rigt ontvangt, dat Oostenrijk de bevelen tot militaire maat regelen ingetrokken hcei't; en in zoodanige mate als de ont wapening aan Oostenrijks zydezul worden voortgezet, zal dat deel van bet Pruissische leger, hetwelk versterkt is, weder tot den voiigen slaat worden teruggobragt. Verder zou de Pruissische regering mondeling aan den Oostenrijkschen gezant hebben doen weten, dat Oostenrijks jongste depêche een voldoenden grondslag aanbiedt tot over eenstemming. Te Weencn keerschto aan do Zondagscho effectenbeurs een paniek ten govolgo van hoogst verontrustende oorlogs geruchten en mcdedeelingen aangaande nieuwe militaire maatiegelen; do Weenor dagbladen maken daar mede gewag van, doch verklaren geen bijzonderheden, uit hoofde run het •verbod der drukperswet, tc kunnen vermelden. Hen latere telegram heldert echter een en ander op, en meldt, dat er verontrustende tijdingen uit Italië te Weenen zyn aangeko men -en men de vrees koesterde voor een aanvat op Vcnetio, zoodat bevel gegeven is om de krijgsmagt in het Venetiaan- sche op voet van oorlog te brengende aartshertog Albrecbt zou gisteren of heden naar Verona vertrekken en do graal von Benedek naar Bohemen. Bij Bologna trekken aanzienlijke strijdkrachten bijeen terwijl beweerd wordt, dat Garibaldi Cnprcra verlaten hoeft en Italiaansche vrijscharen het Venetiaansche waren bin nengedrongen. In hoeverre de laatste berigten in staat kunnen zijn de eerste meer vredelievende te overschaduwen moeten nadere tijdingen oplossen; dit echter gelooven wij, dat, wanneer de viede tusscben Oosteniijk en Pruissen niet wordt verstoord, de Italiaansche beweging op zich zelve van minder bedui- denis kan worden, daar Italië alsdan geheel alleen zal staan. Voor weinige dagen deelden wij de geruststellende verze kering van den Constitutionnel mede, dat Frankryk, wan neer destrijd tusscben Pruissenen Oostenrijkmogtuitbrekon, zich daar geheel zoude buiten houden. In hoeverre aan deze verklaring geloof kan worden geslagen, laten wij in het mid den, daar Frankrijk, als het zonder tot de wapenen de toe- vlugt te nemen zijn doel kan bereiken, welligt rustig toe schouwer zal blijven;- dat Napoleon echter van zijn eenmaal opgevat voornemen goedschiks-zou afzien betwijfelen wij len sterkste, en dat hij lijdelijk afwacht, wat do tijd en de om standigheden voor hem beschikt hebbenis bepaald onwaar. Dit blijkt dezer dagen weder ten dnidelykste uit hetgeen in de politieke kringen te Turin wordt beweerd, namelijk, dat de oorzaak der oneenigheid tusscben liet Italiaansche ministerie en Napoleon voornamelijk is, dat laatstgenoemde bepaaldelijk een vergoeding eischt, ingeval Italië Venetie mogt verkrijgen. Die vergoeding moet nog al tamelijk groot zijn geweest, daur verzekerd wordt, dat prins Napoleon erin geslaagd is, zijn keizerlyken neef over te balen, zijne eischen wilt lager te stellen en zich te vergenoegen met het eiland Sardinië. Ten bewyzo, dat dit een en ander geen losse ge ruchten zijn, wordt verhaald, dat do Frnnscho gezant o. u., zou gezegd hebben: «Wij zullen Sardiniëonraiddelijk den spoorweg geven, dien het Italiaansche gouvernement wel heeft beloofd, doch niet heeft ui igevoeid, en wij zullen vnn dit eiland en Corsica ddn departement maken; op deze voor waarden zullen de Sardiniers gaarne van nationaliteit vor- anderen." Hot hier boven vermeide wordt nog van meer gewigt, in dien men het in verband brengt met hetgeen in den lnatsten tijd al zoo to Florence gesproken en bekend geworden is. Voornamelyk heeft -men danr zich bozig gehouden met ge heime artikelen, die aan de September-eonvcntie zouden zijn toegevoegd; en ofschoon van de eene zijde het bestaan van zoodanigo artikelen plogtig wordt ontkend, wordt van den andoren kant even plogtig verzekerd, dat men zelfs den tekst van die artikelen zoude kunnen opgeven. Het is nu eigenlijk minder van belang te onderzooken, of die geheime nrtikolcn werkelijk bestann, dun wel of men het omtrent zekere hepulingen onderling eens is geworden, zon der die juist op het papier te brongon, Do groolo vraag zou alleenzijn, of Italië zich al dan niet heeft verbonden, eenig grondgebied aan Frankryk af te staan, in geval Venetie, hetzij door de militaire of de diplomatieke hulp van Napo leon, in het nieuwe koningrijk werdingelyfd. Wij voor ons, verraeencn geen vrylieid te hebben, dio vraag ontkennend to beanlsvooiden. liet blykt dan ook weder ten duidelijkste, op wolko wijze Frankrijk zich buiten ccn oorlog tusscben Pruissen on Oos tenrijk zal houden; met hot oog op de Iihijnprovincicn ge slagen on de hand op Sardinië gelegd, zal het afwachten wat men het geven tuil, of wat het nemen moet. (Brieven Franco). Uit Noord-Amerika wordt van 12 dezer gemeld, dat het huis van vertegenwoordigers, de bill ter gelijkstelling van zwarten en blanken, niettegenstaande het veto van den pre sident, met 121 tegen 41 stommen, tot wet verheven heeft. De senaat der Unio heeft zich vereenigd met de van het andere huis ontvangen bill beirekkelyk do geldleening, en die onveranderd aangenomen. Het gouvernement is daarbij gemagtigd geld binnen of buiten.'s lands op te nemen en het tot langzame intrekking van papiergeld en vlottende schuld te besleden. Op den 30 Maart stierf ie Londen een man, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt als bouwmeester in liet algemeen en als spoorweg-ingenieur in het bijzonder. George Bennie was de oudste zoon van John Bennie, den architect van de Waterloo -brug, het Great Wostcrn-kananl, een unntal van grootc werken, waaronder dokken, breek waters enz. Bij vele vun dio werken werd hij ter zijde ge staan door zijn zoon George, die, in zamenwerking met zijnen broeder sir John Bennie er nog een groot aantal andere ontwierp en uitvoerde. Wij noemen daaronder ge deelten van byna al de Engelsehe slaatsdokken, verscheiden groote havens en bruggen, zoowel in Engeland als op het vaste land, een muntgebouw, do groote doksluizon van Sebastopol, en meerdere andere werken voor hot Kussisch gouvernement. Tusschen de jaren 184Gen 1849 bouwde George Bennie de spoorweaen ran Namen naar Luik, en van Mons naur Manage. Ilij was den 3 Junuarij 1791 geboren, en heefteen aantal nuttige boeken overdo ingenieurs-wetenschappen in het licht gegeven. BetrefTende de aanstaande wereld-tontoonstelling te Parijs, verneemt men nog de volgende bijzondeiheden Egypte heeft niet minder dan 1 millioen aangewezen, alleen voor de installatie zijner merkwaardigheden in het paleis van het Champ do Mats. Turkye zul in het parkoprïgten den minaret eenor mos kee, een mausoleum en een huis metdirau er, volledige had- in rigting. Perzie stelt zich insgelijks voor in het park op te trekken een aantal ïnheemsche gehouwen, als kiosken, magnnneriën, opium-labrieken, en zelfs is ersprukc, om in een afzonderlijk paviljoen de troonzaal, met hare muurschilderingen en kost bare tapijten, hare meubelen en fonteinen weder te geven. Do koning van Siam, het Japanscho gouvernement en de keizer van Marokkohobbcn doen weten,dat zij al de noodige beschikkingen nemen, om ook aan hunne landen de vergun ning te verzekeren op schitterende wijze deel te nemen aan deze belangrijke expositie der voortbrengselen van den men- schelijken geest, die het jaar 18G7 boven allen zal op'.uis- teien. SCHIEDAM, 24 April 186G. De geachte burgemeester dezer gemeentedo heer Li. Knappert, heefe aan 55. M. den Koning verzocht om wegens gevorderden leeftijd, mot 1 Junij ok. uit zijne voormelde betrekking to worden ontslagen. In overeenstemming met het denkbeeld van den in specteur van het geneeskundig staatstoezigt in deze provincie is, door het dagelijksch bestuur, eene commissie benoemd om bij het mogelijk uitbreken der cholera alhier, ter stuiting van de besmetting en in het belnngjder'lijders werkzaam te zijn. Tot leden dezer commissie zijn benoemd, de heeren: L.Knap- pert, burgemeester; J. B. Nolet, wethouder; J. M, van der Schalk en Mr. A, J. Beukers, leden van het burgerlijk arm bestuur; Dr. C. J, Vnillant en Dr. A. J. M. Los.gomeonte- geneeshceien, J, A. Kutscby, gemeente-heelmeester on G. Post vun der Burg, apotheker. Bereids heeft de commissie zitting gehouden en zijn maatregelen verordend om het Zie kenhuis bij het ontstaan van behoefte behoorlijk ingerigt to doen zijn; gelukkig is tot dusver alhierjnog geen cholera geval voorgekomen. liij do gisteren namiddag gehouden gewone voorjanrs- exercitie met de brandspuiten is alhier een proef genomen met den ceatrulisateur, vorvnardigd door de heeren A. Bikkers en Zoon te Botterdam. Genoemd toestel, dat zich aanbeveelt door eenvoudigheid en betrekkelijk geringe kosten, bestaat hoofdzakolijk uiteen windketel met porsslung en straalpijp, in welken ketel vier moeren zijn, ten einde de porsslangen van de gewone brand spuiten daaraan te verbinden. Het toestel is geplaatst op een wagenstcl met twee wielen en gemakkelijk tc vervoeren door een of twee man. De centralisateur dient in hoofdzaak, om by hoogen brand, die mot de gewone spuiten niet to bereiken valt, de kracht van vier of meerspuiten te voroenigen en daardoor de uitwerking van de stoombrandspuiten te ovonaren. De proefneming had onder de ongunstigsto omstandig heden pluttls: 1, doordiende windvrij sterk wns en daar tegen in gewerkt moest worden, on 2. doordien hot aange wezen terrqin door belnngslollonden en nieuwsgierigen zoo danig wns ingenomen, dat de directie in haro hemoeijingen zeer werd belem'mcrdj waardoor de werking niet regelmatig A B V E K T E N T I E N: Prijs tan Jen p,e\vonen regelf 0,10. Tot 10 regels 1.00, Zegelregt voor iedere plaatsing - 35. BMiMMBMMaBaaBgaiitaMginKoaEaBBMBaigaMaaBBaBBiai bomb en met volle kracht kon geschieden, ja soms de gegeven orders in tegengestelden zin werden uitgevoerd. Niettegenstaande deze ongunstige omstandigheden bleek, uit do genomen proevon, dat, vermits de gewono brand spuiten, ieder afzonderlijk werkende met oen straalpijp van 12% streep middellijn niet veel ltooger spuiten dan de balie van een molen (1 G,50 el), bij vereonigdc kracht door den cen tralisateur het water, met oen straalpijp van 22 streep wijdte,' ruim do hoogte van'ücTkap'van den molen (34 cl) bereikte?"'" J""1 Bij een nfstandspuiting in gestrekte lijn werd met den centralisateur een lengte van 40 tot 42 ellen bereikt, die bij do enkel wet kende spuiten van 24 tot 26 ellen bcdrungt. Do verkregen resultaten strekken om den centralisateur boven destoombrandspuit aan te bevelen,zoowel om zijn min kostbaren aankoop en onderhoud, als nuttige en voldoende uitwerking. Jl. Donderdag gaf het zanggezelsclmp Godsdienstzin, in het gebouw Musis Sacrum alhier, een uitvoering ten ann- hoore van zijne buitengowone leden en begunstigers, bene vens een groot nuntal belangstellenden, zoodat de groote zaul do opgekomenen tor nuauwernood kon bevatten. Kon' er van vroegere uitvoeringen van dit zanggezelschap met lof gewag gemaakt worden, ook deze beantwoordde ten volle aan de algemeeno verwachting niet alleenmaar overtrof die in vele opzigtcn. In aanmerking nemende, dut de leden van dit zanggezelschap moest allen tot den werkenden stand bo- hoorcu, dio siechts weinig tijd en gelegenheid tot voortdu rende oefening hebben, strekt het lmn to meer tot eer, dat men hij elke uitvoering vooruitgang or.tdokt, in zuiverheid van toon onjuiste voordragt, terwijl het den ijvcrigcn direc teur, den heer LI. Mak, tot spoorslag moge dienen, voort te gaan zijne krachten te wjjden aan den verderen bloei van een gezelschap, dat zich zoo gunstig ontwikkelt. Gisteren namiddag is een metselaar, door het breken van den ladder, in de Plantage alhier,van een aanmerkelijke hoogte gevallen en in bcwusteloozen toestand naar zijne wo ning gobragt. Van wege het departement van justitie is herinnerd aan do bepalingen der wet van den 8 November 1815, (Staatsbl. no, 51volgons welke met den laatston der maand Junij c.k. zal zijn verstreken de tormijn, binnen welken du schuldvorderingen teil laste van het rijk over den jaro 1SG5, opstrafTe van verjaring, moeten zijn ingediend, Het Staatsblad no, 48 behelst de wet vnn 10 April I860, tot afwijking vnn den regel, gestold bij art. 241 der gemeentewetbetreffende de heffing van plaatselijke belas tingen ten behoevo der gemeente Vlaardingcn. Het eenig artikel bepaalt dat, behoudens *3 konings goed keuring, van 1 Mei 18G6 tot 31 December 1S71, ten be hoeve dier gemeente, belasting op het gemaal kan worden geheven,voor zooveel do tarwe betreft tot een bedrng van ten hoogste twee gulden vijf en zeventig cents en voor zooveel de spelt aangaat tot een bedrng van hoogstens twee gulden twintig cents per honderd pond. Do minister van binncnlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat het vervoer van vette varkens van binnen de lijn van afsluiting naar buiten is vrijgesteld, mits voorzien van eene verklaring van den burgemeester der plaats vnn afzending, dat zij niet in aanraking zijn geweest met aan den vcetyphus lijdende runderen. Naar gemold wordt, zal op alle spoorwegen in Nedor- land de zomerdienst eerst den vijftienden Mei aanvangen; de daaruit voortvlocijende verandering der uren van vertrek zul spoedig openbaar gemaakt worden. Naar wij vernemen heeft de heer J. Knappert, predi kant by de Hervormde gemeente te Harlingcn, het beroep als zoodanig naar Deventer aangenomen. Ofschoon zooals wij hierboven zeiden, de cholera zich nog niet binnen onze stad heeft vertoond, meenon wij toch, ook in navolging van andere dagbladen, datgene te moeten mededeelen wat ter voorkoming of bestrijding van deze ziekte aanbevolen wordt: Het spreekt van zelve dat het ons aangenaam zal zijn wanneer desbevoegden ons hierin willen ter zijde staan; volgaarne zullen wij onze kolommen ook voor Iiurjno mcdodeelingen of opmerkingen openstellen. Tot veler geruststelling kunnen wjj mededeelen, dat de epidemie, die reeds geruimen tijd in Italië, Frnnkrijk.cn Luxemburghccrscht, vun gcon kwaadaardigknrnkicrschijnt en niet z<5<5 vele offers eischt. Die reden tot meerdere gerust heid mag echter tot geen zorgeloosheid aanleiding geven. Een voornaam Fransch geneesheer, dr. de Grand-Bou logne, die gedurende zyne praktijk, veertien cholera epidc- micn heeft bijgewoond, erkent de nuigtelooshcid dor genees kunde tegen die ziekte wanneer zij reeds cenigo vorderingen hoe'tgemaakt, maar beweert dat de genezing zeer gemakkelijk kan geschieden als men de ziekte, bij hot voordoen der eerste verschijnselen, dadelijk bestrydt. In hot eerste uur, zegt hij, is do genezing bijna zeker, in het vierde de dood bijna onver mijdelijk. Hij acht zich op dien grond verpligt ter algemeeno kennis te brengen, nun welke verschijnselen men de ziekte kun onderkennen, en de middelen aan de hand todoen, wuar- medu do omstanders van den patient of deze zelf het gevaar kannen afwenden, dat in do meeste gevallen roods niet meor te overwinnen zal zyn als men cr medo wacht tot dat genees kundige hulp,zal zijn anngekomon. In negentien vun de twintig gevallen, dus vervolgt hij, begint de ziekte met eene dinrrheo. Danrby komt het er alzoo

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1