•1 I II Maandag Mei. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. mmm overzigt. A0. 18(H). g^WgWUgDSCHE g|R8G]m /s, BUlTEMU&IBSCRE SERIGTEfi. j f 1 8 M' jf ?V ABONNEMEN T: Abonnementsprijs per Drie Slaan denf 1.S5. Franco per Postdoor he I gebcclc Rijk- 2 25» (Brieven Franco). ADVERTENTIES: Prijs *an den gewonen regelƒ0.10. Tol 10 regel* f 1.00. Zeg dregt toor iedere plaatsing - 0 35. De root zooveel ongeduld te gemoct goziene verklming van wego deFransche regering, hoedanig hare staatkunde in do tegenwoordige voor Europa zoo tnoeijelijke omstandig heden zal zy n, heelt jl. Donderdag, bij monde van den minis ter Bouhcr plaats gehad. Na vooraf te hebben gewezen op do gedragslijn, in de Sloeswyk-Holsteinsche kwestie gevolgden verklaard te hebben dat het keizerlijk gouvernement nog krachtig wetk- zuam blyft voor het dool om Europa's vrede te behoeden tegen jammerlijke botsingen, zeide do minister, o. a., het volgende; Immers men mag vragen, wat zonderlinge tegenstrijdig heid het gouvernement zou begaan, indien het binnen 's lands de algemeene welvaart zocht te ontwikkelen en haren voor uitgang door internationale plegtiglioden zocht te doen uit komen, ea zich buiten 's lands onverschillig betoonde voor de gevaren die uit de botsing van hartstogteiijkon naijver kannen ontstaan. Onze pogingen tot instandhouding des vredes hebben alzoo geen andere grons gehad dan het vasto voornemen, om gee nerlei vorbindtenis op Frankrijk te leggen en om liet vrij in zijne handelingen ten overstaan der betrokken mogendheden te behouden, In die kwestien, welke, allen wol beschouwd, dan toch 's lands eer en waardigheid niet raken noch onze regtstreeksche belangen, was het iramors pligt voor's keizers regering, na luide verkondiging zijner vredelievende rïgling, de voorschriften cener eerlijke en opregtc onzijdigheid te eerbiedigen en te betrachten, en bij gevolg hare besluiten vrij te houden bij den ingewikkclden loop der gebeurtenissen. AVij hadden bijzondere pligten te vervullen jegens een natie waarmede wij door aloude toegenegendheid en door een laatstelijk op het slugveld gesloten broederschap verbon den zijn. Italië kan zich geroepen achten tot weikdudige tusschenkomst in den strijd die tusschen Pruissen eu Oosten rijk dreigt uit te barsten. Elke natte heeft hare belangen zelve te beoordeelen; wij willen ons geenerlei voogdij »an- matigen over Italië, hetwelk meester is van zijne besluiten omdat liefalleen verantwööï^èlijk~daarvdör isT Doch onze belangstelling in Italie's lot verpligtto ons, orn ons jegens dit stellig te verklaren; welnu, door onze her haalde verklaringen weet liet, dat, gelijk wij eiken aanval van Oostenrijk op Italië volmondig zouden afkeuren, het ons stellig besluit is alle gevaren en slechte kansen, die Italië zich door een aanval op Oostenrijk zou berokkenen, voor reke ning en ten laste van Italië te laten. Alzoo komt de verklaring des gouvernements neder op drie punten Een vreedzame staatkunde; eerlijke en oprogtoonzijdig heid; volkomen vrijheid van handelen. Deze rede werd herhaaldelijk levendig door de vergade ring toogejuicht. De belangstelling door het gehoorde opgewekt werd later nog verhoogd, door de mededecling dut do regering per tele graaf een verklaring had ontvangen, waarbij Italië zich ver bond om geen aanval op Oostenrijk te doen. Daar nu ook Oostenrijk herhaaldelijk heeft verzekerd dat het niet voornemens was offensief tegen Italië te handelen, zou men denken, dat alle gevaar van dien kant, ten minste voor hot oogenblik, geweken was; doch zonder juist altijd het zwaarste te moeten tillen, bedenke men, dat, ofschoon de Italiaansche regering in gemoode die verzekering heelt kannen afleggci, zij nogtans in een posïtio is gebragt,wnarïn zy welligt geer meesteres meer is van de omstandigheden en door don drang daarvan medogesleept, tot handelingen zal moeten overgaan, welke lijnregt met hare goede voornemens in siryd zijn. Het Italiaansche volk heeft gesproken; en het Italiaansche volk wil den oorlog met Oostenrijk. Daarvan is het Oosten- rijkscho kabinet te zeer overtuigd, om zich niet zooveel mo gelijk in staat te stellen het hoofd aan elke gebeurtenis te kunnen bieden, die noodlottig voorzynebolangen zoude kan nen zijn. Van daar dat Oostenryk aan den drang van Pruissen, tot geheela ontwapening, niet kan noch mag toegeven, op welke ■weigering Pruissen dan ook bepaald gerekend had, om zelve met zyne verdere krijgstoerustingen te kunnen voortgaan. lleeds toch wordt uit Borlyn gemeld, dat van wego het 2do armeekorps een afkondiging is geschied betrekkelijk den aankoop van paarden voor de kavallerie en de artillerie; dergelijke maatregel zal ook door andere korpsen worden genomen, daar de Kriegsbereitschaft in hot algomeen te wachten staat, welke reeds is toegepast op het 2de, 3de, 4de, 5do en 6de benevens het garde-korps, alsmede op het 20sto regenten! infanterie. Reserve-bntaillons worden gevormd en de infanterie op voet van oorlog gebrngt; aan de rccruterr wordt geen verlof verleend, do artillerie mobiel gemaakt. Saksen blijft volstandig weigeren om zijne krijgstoerus tingen te staken en heeft aan de Pruissischo regering, op haren herhaalden bisch daartoe, geantwoord, dat zy die kwestio ter beoordeeling voor don Bond zoude brengen; een antwoord waarover do graaf von Bismarck woedend moot zjjn geworden, zoodnt reeds aanstalten zijn gemaakt om elk oogenblik Sajsscn binnen te kunnen vallen. Hoe langer die staat van zaken duurt, hoe meer de over tuiging zich aan ons opdringt, dat er oorlog wordt gezocht, ofschoon elk der betrokken partijen het woord vrede op do lippen heeft; zooveel is echter zekor, dat de massa ontvlam bare stoffen met den dag grooter wordt en het geringste vonkje slechts noodig is om Europa in vunr en vlammen to zettenhoewel wij vooralsnog njet kunnen geloovcn, dat het werkelijk tot een uitbarsting zal komen, daar geen van allen gezind schijnt te zijn den'eersten stoot te geven; de een om daardoor do verantwoordelijkheid van een algemeen misnoe gen van Euiopa niet op zich te laden, de andere uit overtui ging, dat by niet op die medewerking kun rekenen, waarop bij vroeger welligt te veel vertrouwde. IIc KAMER DER STATEN GENERAAL. Jl. Dondordag hebben, by de voortzetting der beraad slagingen over het ontworp-cultuurwet, vier sprekers bot woord gevoerd, en wel de fceeren van Limburg Brouwer, Blussó, Fokker on Jonckbloet, die allen ten gunste van do hoofdbeginselen van dat ontwerp spraken, In de zitting van Vrijdag werd het ontwerp bestreden door de boeren Schimmelpenninck en blijer; de hoeren Viruly Vcrbrugge en Blom luidden meer vrygevige bepa lingen daarin gewenscht aan te treffen; de eerste zal des niettegenstaande het ontwerp waarschijnlijk aannemen, terwijl de tweede zich met de beginselen der voordragt ver- eonigdo; de Leer Zijlkcr verklaarde met de beginselen der wet overeen te stemmen, en hoopte dat sommige bepalingen, als niet overeenkomende met de hoofdbeginselen, door middel van amendementen zouden worden veranderd. Te Sutton, in Engeland, greep een ernstig ongevnl plaats bij het leggen van een nieuwen spoorweg. Er was namelijk een brug aangelegd geworden, die sedert eonige weken bijna voltooid was; aangaande hare hechtheid schoen men aanvankelijk geen den minsten twijfel te voeden. In do jongst verloopen dugen ontdekte men evenwel, dat in het metselwerk een aanzienlijke scheur was ontstaan, en dit .baacde.zoo.veel bezorgdkcid,by_hen,djucu:r _aan.atbeiddpn.ilut het meererideel weigerde de werkzaamheden voort te zetten. Slechts een zestal kon men door hoog loon overhalen, om de lantstohand aan dc voltooijing te loggen en de scheur met pleister te bedekken. Eensklaps echter bezweek de geheelo brug, en do zes werklieden werden letterlijk onder het puin begraven. Bijna twee uren verliepen vóór dat men er in slaagde hunne lijken op te delven. De dood schijnt plotseling te zijn veroorzaakt, want do lijken waren zoodanig verminkt, dat zij onmogelijk waren te herkennen. De vrouw van een schoenmaker to Lier (Bolgie) is van vijf kinderen, allen meisjes, bevallen. Moederen kindoren genieten den besten welstand. Ten vorige jare i3 in de nabijheid van dezelfde plaats eeno vrouw van vier kinderen bevallen die thans acht maanden oud en zeer welvarendozijn. Er wordt een vreesselijk toonecl opgehangen van hot in de lucht vliegen van het stoomschip European, dat op den 2 April jl. te Aspinwall plaats greep. Nadat dit stoomschip op ongevoer do helft was gelost, greep er in den vroegen morgen een ontploffing plaats, waardoor hot dek en de zij wanden van het schip in de lucht werden geslingerd, terwyl de 400 voeten lange werl geheel werd vernield, en van do kolossale loods, bestemd tot berging der goederen, geen plank op de andere bleef. Dot schip en de overige gebouwen stonden daarenboven onmiddelyk in brand en niet dan met voel moeito werd men do vlammen na verloop van eenlgo uren meester. In de gansoho stad was te nauuwernood eon glas heel gebleven, terwijl ook nog aanzienlijk veel schado van anderen aard werd berokkend. Het verschrikkelijkste echter is, dat eon aanzienlijk aantal menaehen bij dit onheil den dood heeft gevondenofschoon het cyfer der slagtoffors niet met juistheid is op te geven, meent men toch met zekerheid temogen aannemen, dat het meer dan vijftig zal bedragen. De gevolgen zouden eclitcr van nog veel ernstiger aard zijn geweest, indien hetstoom- schip Tamar niot onmiddelijk stoom had gemaakt, om de European buiten de haven te slopen; nnauwclyks toch was do boot op sleeptouw genomen of op nieuw greep een ligle ontploffing plaats, die weldra toen het schip de overzijde van de baai had bereikt door een voel ernstiger werd ge volgd, waardoor de European geheel uit elkander werd geslagen en zonk. In den beginne was de oorzaak der ontploffing moeijelijk to ontdekken, aangezien het bekend was, dat or slechts oen kleine hoeveelheid buskruid aan boord was. Later evenwol ontdekte men uit het manifest, dat er zeventig kisten nitro glycerine in waren goluden, dat een der ontplof baarste zelf standigheden is, welke tot nu toe bekend zyn. Hot bedrag der schade wordt op ongeveer 1,000,000 p. st begroot, doch men mag aannemen, dat dit wol do laagst mogelijke schatting is. SCHIEDAM, 5 Mei 1866. Do Gemeenteraad alhier zal Dingsdag, den 8 dozer, dos namiddags ton vyf ure, eene openbare vergadering houden de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn Ingekomen stukkenRapport over de rekening van het Algemeen Ilandels-Entrepót, dienst 1S65; ld. over hei adres van AV. van Krugtcn, om van een dor schoollocalcn gebruik te maken tot het houden van zangoefeningen; Voorstellen van burg, en AA'oth.: a. tot het aanbesteden eencr draaibrug bij do groote schutsluis4. Tot het verpachten van het jngtregt der gemeentec. nopens de verhuring aan hot rijk van eenigo stads-waehtlocnlend. tot uitstel der kermis ol'jaarmarktVoorste! van de commissto van fabricage tot aanschaffing van een Centralisatcur; Benoeming van een lid in de commissie van toezigt over do natuurk, werktuigen; Deliberatie over het voorstel tot heffing concr contributie voor het gebruik van baden in het Stads-zickcnhuis; ld. over het adres van J. J. Melchers, betreffende do brug in het Groenwecgje; ld. over het adres van A. J. on P. II. Kra mers c s., om verbeterde afwatering der landerijen in West Erankelandld, over het adres van P. van Eeuw ijk c. s,, om afschaffing van het keurloon der aardappelen; ld. over het ndres van de gezamenlijke turftonstors om to wor den gepensioneerd; ld. over de aangelegenheid der ver vulling van den post vun Stads-vroedmeester; ld. over het voordel tot wijziging der voorwaarden van levering van gaz aan particulieren; - En andero voorstellen en zaken. De indeeling der dienstpligtigc lotelingen van de lig- ting der nationale militie voor dit jaar van de gemeenten uit makende de kantons no. 7, 8, 9, 10 en 11, hoofdplaatsen Ilillogersbcrg, Schiedam, Cbarlois, Brïelle en Hellovoetsluis, welko opaanstaanden Maandag, 7 dezer, volgens gewoonte, te Botterdam zoude plaats hebben, zal wegons de thans al daar heerschcnde cholera, niet te Rotterdam maar te Schie dam geschiedenaanvankelijk wus daartoe aangewezen het gebouw Musis Sacrumnaar wij vernemen is later besloten de indeeling in de Exercitiescliuur achter den St. JorisDoele te doen plaats hebben, De nadeoligo gevolgen van don verminderden veestapel door den hcerschcnden veetyphus doen zich, vooral thans, nu de weilanden voor het geringe aantal runderen over vloedig voedsel opleveren, in hooge mate voor de eigonaars "der korenwijn-brnnderijen alhier gevoelcnr De spoeling toch,- - eigenlijk een afval van gemelde fabrieken, bragt als vee- voedor, naar gemiddelde berekening, in den laatsteu tijd, voor iedere branderij ongeveer/-3000.por jaar op. Thans doet de omstandigheid zich voor, dat die spoeling geheel onverkoopbaar is, zoo zelfs, dat sommige branders die op eigen kosten moeten doen wegvoeren. Om aan dit bezwaar te geraoet te komen en ten einde te verhoeden dat spoeling, thans om niet weggegevea, bij ecne mogelijke verbetering van den toestand, ten nadccle der branders zoude bewaard worden, hebben ecnige hunnor ecne oproeping gedaan aan hunne beroepsgenootenten cindo onderling te overleggen hetgeen ter zake dienstig mogt worden geacht. In de eerste bijeenkomst in Musis Sacrum op 1 dezer wa ren G6 brandorijen door hunne eigenaars vertegenwoordigd; van '25'/j dezer fabrieken had men geen plaatsing voor do spoelingin deze vergadering werd besloten om maatregelen te nomen lot het zoo mogelijk verknopen, en anders oprui men van de niet geplaatste spoeling, en dat menondorlïng bij omslag over het aantal branderijen, waarvoor werd deel ge nomen, de kosten zoude dragenhet getal dier branderijen is reeds tot 90 gestegen. Tot leden van hot bestuur dezer vereeniging werden benoemd de heeren T. J. Siemes, AV. C. AValravcn,A. A. Nolet J.Bz., S. J. Zoetmulder en J.T.AVitt- kampf. Gisteren avond werd, onder voorzitterschap vnn den heer Siemes, een tweede vergadering gehouden, waarin besloten werd lo. tot het oprigten van een nieuwe spoelingbeurs, en 2o. om den termijn by do eerste vergadering op 8 dagen ge steld, te verlengen tot don laatsten dezer maand. Inmiddels zal een concept-reglement worden ontworpen, dat aan alle branders ter deelname aan do vereeniging zal worden aangeboden. De Noderl. Handelmaatschappij vrangt aanbieding van scheepsiuimto te Rotterdam voor hare gewone beurtbe vrachting van Java of'Sumatra terug naar Nederland. Deze aanvrage strekt zich uit tot schepen, laatstelijk vóór of op uit. Mei 1805 in gewone beurtbevraehting teruggeko men, en tot nieuwe schepen, vóór of op uit. September 1865 te water gelaten. Do schepen, die regtstreeks uit een der Nedcrl. havens naar Batavia zullen vertrekken, moeten vóór of omstreeks 10 Junïj 1866 tot vertrek gereed zyn;die welko op vooruitreis zjjnmoeten vóór of op 10 October 1866 ter beschikking van de factorij lo Batavia zijn. Aanbiedingen worden ingewacht tot Woensdag 9 Mei 1SG6 of bij do agenten tot en met Dingsdag 8 dezer, De Staats-Courant van gisteren meldt, dat sedert het vorige berïgt bij den burgemeester van Rotterdam zijn aan gegeven 64 cholera-gevallenen 38sterfgovnllen aandioziekto. Die van heden maakt gewag van sedert aangegeven 45 cholera-ge vallen en van 25 personen aan dioziekte overleden te Rotterdam. Van het bogin der epidemie zjjn in de regis ters van den bnrgorlyken stand aldaar 164 personen inge schreven als aan cholera overleden. Te Ny roegen is een man, uit Rotterdam gekomen, door cholera aangetast en naar het ziekenhuis gèbragt. t i*

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1