!i i oensdag 1 Verschijnt laandagWoensdag en Vrijdag. A0. 1866. Kennisgeving Kennisgeving. Kennisgeving. d a re ïf [I ei. Zij die aarrbuikloop i(diarrhde)!\j don gedurende ALGEMEEN OVESZIGT. SiftlfteitANPSCHS BER1GTEW. To Rotterdam zijn "aan. het bureau van don burge'rlij- f'1 S t'J «bant: 0 35 ABONNEMENT: Aliflnarmentspnja per Drie Maanden f 1 85. Ftanco per Postdoor het gclicele Kijk- 2 25. (ESi'ipien Fanncw). ADVEBTElfTIEN: Prijs'tan den gewonen regelf 0.10, lot 10 regels f 1 UO. Zegelregt toor iedere plaatsing BURGEMEESTER ES WETHOUDERS VA.V SCHIEDAM f Galet op de aanschrijving van den Heer Comnussaiis des Konings in deze Provincie, van den 7 Mei 11., A, No. 4G89 ('2de Afd.)houdende uitnoodigingom bij wijze van Publicatieter kennis van de Ingezetenen te brengen eenige wenken en raadgevingen, om zich zoo veel "mogelijk tegenUe Cholera te beveiligen; Geven by deze kennis, dat de bedoelde raadgevingen en wenken woordelijk zijn van den volgenden inhoud: Bij het voorkomen van gevallen van Cholera in deze Gemeente worden de Ingezetenen opmei kzaam gemaakt op hetgeen door hen lean worden gedaan of nagelaten ten einde zich zooveel mogelijk tegen die ziekte te be veiligen. De Cholera verbreidt zichzoo niet nlleen dan toch zonder twijfel ook door eene eigenaardige smetstof, die zich ontwikkelt in de uitwerpselen der lydors. Men kan veel doen om zich tegen den nadeoligen in vloed daarvan te beveiligen. Vooral letto men op de drio volgende punten: I. Het onschadelijk maken van do stoffen, die door Choleralijders o!' door hen die aan buikloop (diarrlide) lijdenwaarmede de Cholera meestal begintworden ontlast. II. Het volgen van oen goeden leefregel. III. liet spoedig inroepen van geneeskundige hulp bij het ontstaan van buikloop. I. Door do uitwerpselen van de lijders, vooral wanneer zij oen korten tijd gcslnan hebben, moet men aannemen dat de kienion der ziekte zich vcrspieiden. Men moet dus geeno moeite ontzien om die uitwerp selen zoodra mogelijk onschadelijk te maken en te ver wijderen. Zy mogen dus volstrekt niet in ziekenkamers blijven staanmaar moeten onschadelijk worden gemaakt door bijvoeging van middelen waarvan men mag aannemen dat zij do smetstof vernietigen of de ontwikkeling daar- juvan tegengaan..•- - - i Eene oplossing van ijzervitriool in heet water (1 Ned. pond op 4 kannen water) of anders van chloorkalk, kan daartoe het best en gemakkelijkst worden gebezigd. Nachtpottensecretenenz. in elke woning, waar een geval van cholera of diarrhJe voorkomt, moeten door die stoffen gczuiveid worden. liet uitwerpen van die ontlastingen op mestvaalten of in goten in de nabijheid van woningen moet worden nagelaten. De giond wordt er spoedig mede doortrokken en het water uit bronnen, wellen of putten wordt er door bedolven, soms tot op een grooten afstand. Het drinken van zulk water is zeer gevaarlijk. Men drinke geen welwater en evenmin vloedwater van welks zuiverheid men niet overtuigd is. In geval van twijfel filtrero men dit door houtskool, misschien is hot nog veiliger het eerst te koken en dan in den vorm van koffij of thee te gebruiken. Waar secreten in gemeenschappelijk gebruik zijn zoo i j als in herbergen, logementen, scholen, hofjes, armhuizen F enz,, behoort de zuiveiing door de genoemde middelen, die zeer goedkoop zijn, onverschillig of er zieken zijn of niet, meermalen daags te geschieden. Do door den zieke bezoedelde stoffen, als: kleding stukken, linnen- en beddengoed, moeten spoedig worden verwijderd en of verbrand of in een' emmer met water, waarin 2Vi oneen chloorkalk zijn opgelost, geplaatst Worden ora spoedig daarna to worden gowasscben. Den door uitwerpselen bevuilden vloer reinige men met chloorkalk. Waar zieken in een gezin zijn, is het zoowel in hun belang als om verdere verspreiding to voorkomen, noo- dig dat geeno andere personen dan die voor de verple ging vereischt worden, in de ziekenkamer verkeeien, en zeker is in zeer vele gevallen wel hot meest aan te bo- velen dat de zieke naar een daartoe bestemd lokaal ter ^Verpleging worde, gebragt. Reinheid in de ziekenkamer en gestadige luchtvervcr- sehing moeten zeer worden aanbevolen Reinheid in on om do woningen is niet minder een voornaam bovaili- gingsmiddcl voor de gezonden. Verwijdering van al wat stank veioorzaakt in en om de huizen, goede luchtver- voraching, het vermijden van opeonhooping van perso nen, vooral in slaapkamers, moet door ieder worden botracht. II. Do beste leefregel is geeno verandering in don leefregel to maken, waaraan men gewoon is en waarbij men zich wel bevindt. Alleen dat vermydo men, wat by ordervinding schadelijk gebleken is: Zoo als allo buiten sporigheid in eten en drinkon, nachtbraken en ovorma- tigo vermoeyenishet dragen van doornatte kleederen, hot gebruik van spijzen of dranken, die men in gewone tyden niet cf slécht verdraagt. Wat in gewone tyden de gozondhoid in gevaar brengt, vermeerdert de kansen om ook door cholera aangetast te worden. het lieerschen der cholera, moeten vooral niet verzuimen spoedig daartegen de noodige middelen aan te wenden. Meestal wordt een aanval van cholera door een soms onbeduidendon buikloop voorafgegaan. Van eene onver wijlde behandeling van dezen heeft men nltyd de gun stigste gevolgen gezien. Geneeskundige hulp daartegen in te roepon moet (en sterkste worden aanbevolen. Men zal tevens verstandig bandelen, wanneer men zich bij voor baat van zijn' geneesheer laat aanwijzen, hoe to hande len indien zich verschijnselen van buikloop of cholera al is het in ligten graad, vertoonen. Wie niet hiertoe in de gelegenheid is of bij het voor komen van dergelijke verschijnselen niet onmïddelyk ge neeskundige hulp kan verkrijgen, neme ai vast rust in bedzorgo voor matige verwarming van het geheelo lig- chaam en neme een verwal menden drank. Kamillen, thee of pepermur.twater en dergelyko middelen kunnen daartoe veilig worden gebruikt. Andore geneesmiddelen kunnen bozwauilijk in het algemeen worden aanbevolen, men zooko daarvoor liefst vooraf den raad van een ge neesheer. Enishiorvanafkondiginggesehied,liedenden 14 Mei 18G6. Burgemeester en Wethouders van Schiedam L. KNAPPERT. De Secretaris, VERNÈDE. Burgemeester es "Wethouders vast Schiedam, Geven bij dozo kennisaan do Ingezetenen. Dat de RAAD dezer Gemeente, overwegende dat het van belang is om zoo veel mogelyk maatregelen te nemen tot wering en voor koming van verdere uitbreiding der beerscbende Cholera; In zijne vergadering van den 8 Mei jl., heeft besloten, dat de JA ARM ARKT of KERMIS dezor Gemeente, invallende met de eerste week dor maand July, dit jaar voorloopig zal worden uitgesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15 Mei 1866.-- Burgemeester cn Wethouders van Schiedam, L. KNAPPERT. Da Secretaris VERNÈDE. Burgemeester e.v Wethouders van* Schiedam, Gelet op de bepaling van art. 151 der Verordening op do Brandweer binnen deze Gemeente van den 22Fobruarij 1860; Geven bij deze kennis, dat tot Brandmeester aan de Spuit No. 7, ter vervanging van den lieer D. GIPS, op zijn ver zoek als zoodanig eervol ontslagen, is benoemden aangesteld do heer C. C. GIPS. Gedaan bij Burgemeester en Wethouders voornoemd, don 5 Mei 1866. De Burgemeester L. KNAPPERT. De Secretaris, VERNÈDE. Ons ovorzigt betrekkelijk de hoofdkwestien van don dag kan voor ditmaal in weinige woorden worden samengevat, daar het eene berigt, naauwelijks verspreid, door een ander wordt tegengesproken zoodat bet ten eenenmalo onmo gelijk is het ware van het valsche te onderscheiden. Maakten wij in ons vorig nummer gewag van een congres, van een vermoedslyken afstand door Oostenrijk van Venetio, van oon dreigende boodschap door den keizer van Rusland, in hot belang van den vrede, aan den koning van Pruissen afgezonden, dit alles wordt door latere berigten bepaaldelijk voor onwaar of voorbarig verklaard, terwijl daarentegen van voortdurende troepenbewegingen, vestingversterkingen, op- rigting van vry-korpsen enz. gewag wordt gemaakt, die don stuat van zaken dreigender dan ooit maken, Ronduit gesproken, tasten wij op dit oogenblik in liet duistere rond, waar een goeden grond voor het werkelijko te vinden; en wy gelooven het veel raadzamer, te wachten tot wy met zekerheid iets kunnen melden, dan medo te wer ken tot verspreiding van geruchten, die later veeltijds blijken in het loven geroepen te zijn, om op onedele wijze to specu leren ton koste van hen die daarop vertrouwen. lie KAMERADER STATËÏTgËNERAAL. In de zitting van jl. Zaturdag zijn do beraadslagingen over de afdecling dor cultuurwet, betrekkelijk don grondeigendom, voortgezet. Onderscheiden spiekers voerden daarover het woord, terwijl ten slotte door den beer van Niorop een amen dement werd ingediend, met verzoek dat het nog dienzclfden avond aan de leden gedrukt zou worden rondgedeeld. Maandag is het bovengenoemd amendement in behande ling gekomen, en bobben daartegen het woord gevoerd do heoron van Swietcn, Dumbar en Knppoyne, terwijl het door de heèren Thorbecke en van der Linden werd ondersteund. Ook de heer IJssel' de Schepper heeft een amendement voorgesteld en toegelicht. SCHIEDAM, 15 Mei 1866. Sedert do gedane opgave van 12 dezer, zijn in de registers van den Burgerlijken stand alhier 10 personen ingeschreven als aan cholera overleden. Sedert de afschaffing der gemeentebelasting op Hét ga- slagt, tracht men langs allerlei wegen slecht vleesch hier binnen te brengen. Zoo werd jl. Zaturdag door de keurmees ters 250 fi.' vleesch ten huize van een paar slagters in beslag genomen on vernietigd, hetwelk afkomstig was van een aan ziekte gestorven os. Tegen de overtreders is proces-vorbaal opgemaakt. De kiesvereeniging do Grondwet, te Alkmaar, heeft tot haren kandidaat voor liet lidmaatschap van de tweede kamer der staten generaal, in plaats van den heer tnr. K, A. Pooitman, welk aftredend lid niet weder verlangt in aan merking te komen, verkozen don heer mr. N. Olivier,oud minister van justitie, te 's Gravenhage, die deze kandidatuur aanneemt, Dezer dagen is te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van afgevaardigden van de verschillende afdcelin- gen dor vereeniging van het Metalen Kruis In die vergade ring had de verkiezing plaats, die om de vier jaren aan de orde is, van leden voor het hoofdbestuur; als zoodanig is, o.a., gekozen de heer H. W. ltoelants, alhier. Op het door den algemeenen kerkcraad der Ned. Herv. gemeente te Leyden geformeerde twaalftal van piedikanten, komt, o. a, voor de heer F. Haverschmidt, alhier. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is 9 dezer, o. a., de volgende zaak behandeld: ecu beroep van bet Roomsch Katholiek parochiaal armbe stuur van Kethel van een besluit van gedeputeerde staten van Zuidholland, betreffende do nieuwe rigting, welke bij de begrinding van hoofdwegen in do gemeente Kothei aan den zoogenaamden Kethelweg by de Roomsch Katholieke kerk is gegeven. Rapporteur, de staatsraad Moeussen, zijnde als gemagtigdo opgetreden de heer mr. W, H, Jansen, advocaat te Schiedam." Door do NederI Handelmaatschappij zy n op 12 dezer bevracht do navolgende 21 schepen, als: Voor Amsterdam: Zeebloem, Waalstroom, Hendrina, Celobcs, Maria Regina, Christina, Galilei, Staatsraad van Ewijck, India Packet, en Anthony van Hoboken. Voor Rotterdam: Rotterdam, Brcderode, Graafstroom, Constantia, Macassar, Marie, on Froderik Hendrik. Voor Schiedam Jacobus Martinus, kapt. F. Meppeldor. Voor Middelburg: Luctor Emergo, do Schelde, en Catharina Maria. Volgons de opgave van het provinciaal bestuur in Zuidbolland, loopende van 22 tot 28 April jl. betreffende den veetyphus, waren in de gemeente Schiedam aanwezig 444 runderen, aangetast3, gestorven 2, afgemaakt I, her steld 0, nog ziek 0; in het geheel aangetast 297, gestorven 52, afgemaakt 115, hersteld 127nog ziek 8. Te Kethel was sedert 3 February geen nieuwe aangifte gedaan. Aanwezig 2202 runderen, geslagt6, uitgevoerd 7, verhuizing 17, ingevoerd 198. Te Maihenesse waren bij den aanvang van die week aan wezig 259 runderen. Nieuws ziekte- or sterfgevallen hadden, zich sedert 27 Januari] niet voorgedaan. Te Delfshaven wao sedert S February geen nieuwe aan gifte gedaan. Aanwezig 563 runderen. Te Oversehie aanwezig 1740. Sedert 10 February geen nieuwe aangifte gedaan. Te Vlaardingen was sedert 3 Maart geen nieuwe aangifte gedaan. Aanwezig 338 runderen. TeVlaardinger-Ambaehtaanwe2igl568rundoren. Sedert 21 April geen nieuwe aangifte gedaan. In de geheels provincie zijn door de veeziekte in die week aangetast 703, gestorven 215, afgemaakt 8, hersteld 33,, nog ziek 447. Sedert het uitbreken der ziekte zijn aange geven 47908, gestorven 18618, afgemaakt 9659hersteld 18417nog ziek 1219, In Zuidholland zijn in de week van den 29 April tot den 5 Mei door den veetyphus aangetast 649 runderenaan do ziekte gestorven 229, afgemaakt 10, hersteld 12, aan' hot'; einde der week nog ziek 397. Do Rotterdauischo gemeenteraad hoeft op hot'advies1 van'burg, cn wetb. gunstig beschikt op een verzoek van den heer Meyer Pool, om de veemarkt voor schapen voeder open' te stellen, mot afwyzing van het tweede gedeelte van het ver zoek, strekkende tot heropening der markt voor slagtveo'on- der duarby aangegeven voorwaarden. De minister van binnenlandscho zaken hoeft, dd. 6 de zer, oen circulaire gerigt aan de commissarissen" des konings in do provinciën, waarbij wordt medegedeeld, dat„Z. M. heeft bepaald, dat uithoofde van het hcerschen van de cho- leia in sommige gedeelten dos lands, hét onderzoek der verlofgangers in do maand Juny" e. k. niet zal plaats hebben, maar tot een nader te bepalen tydstip wordt uitgesteld. Mot zckeiheid wordt uit 's Hage gemeld, dat gedu rende dezen zomer het kamperen op de legerplaatsen te Mil- ligcn' en te Waatsdorp niet zal geschieden, f1 li» rit lij "0 I fi ti sir

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1