if M 1866. M rij dag U Junij. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. l1 f ALGEMEEN OVERZIGT. BUITENLANDSCHE 6ERIGTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. w. d I majMuii'.iwrmuaumagg ABOWNEMEN T: Abonnementsprijs per Brie Meenden Franco per Postdoor tot gebeele ilijt f 1 85. - 2 25. (Bric* en Frnaico). ADVBETEWTIEN! Prijs van den gewonen rrgelf 0,10. Tot 10 regels f X 00. Zegelrcgt voor iedere plaatsing - 0.35. Het schynt than Baan geen twijl'el meer ordci hevig, dat de betrokken mogendheden tot het houden van een conferentie besloten hebben, duar men zïcli, zoo als gemeld wordt, reed9 bezighoudt om den dag te bepalen waarop do ministers van buitenlandsche zaken zullen bijeenkomen. Is men het eens omtrent de aartneming der conferentie, do gevoelens betrekkelijk den uitslag daarvan loopen heraelsP" breed uit elkander en geven niet weinig stof tot verschillende beschouwingen. Die allen hier terug te geven laat onze ruimte niet toe; trouwens liet zoudo ook overbodig werk zijn, daar men wel veel redeneren maar onmogelijk tot een bepaalde gevolg trekking komen kan, dewijl men van daag meer reden tot oorlog meent te hebben dan gisteren, om morgen weder tot vrede gestemd to zijn. Wij laten echter hier sommige dor meest bezadigde dier beschouwingen volgen, waaruit een ieder voor zich kan op maken wat het meest met zijne zienswijze strookt. Le Pays, een van do ministeriele dagbladen van Parijs, geeft het vooruitzigt op vereffening van al de voor Europa's vrede gevaarlijke kwestion door een dading, welke voor al de mogendheden aannemelijk zou zijn. Ruiling van Venetie legen een landschap dat daarmede in bevolking en uitgestrektheid gelijk staat en door hare ligging nan de Adriatische Zee nagenoeg gelijke voordeelen voor Oostenrijk oplevert; inlijving dor Elbe-Hortogdommen by Pruissen, onder beding dat het noordelijke of Decnsclie ge deelte van Sleeswijk aan Denemnrken worde teruggegeven; vorming van een afzonderlijken Duitschen staat, deel uitma kende van den Bond, uit do landstreken van den Rijn, als gevolg van de hervoi mïng der bondsrcgeling en van de nieuwe inrigting welke aan Duttschlund zou gegeven worden. Dat zijn de uitwerkselen welke le Pays van do beraadsla gingen der conferentie meent te mogen verwachten. Do Constitutionnel, een ondcrhandsch orgaan van het gouvernement, zegt dat bet zamenkomen der voorgeslagen confeiontio zeker is, dewijl de onzijdige hoven de uitnoodi- ging daartoe niet zouden hebben afgezonden zonder grond te hebben om op dè aanneming te rekenen; doch over de vermoedelijke uitkomsten van het overleg der conferentie spreekt dat blad veel minder stellig dan le Pays. Het lijdt geen twijfel, zoo zegt, o. a., do Constitutionnel, dat de onzijdige mogendheden de taak, die zij onder den bij val der beschaafde wereld op zich genomen bobben, zeer ernstig opnemen en met zeer goede reden ernstig gowigt aan bet slagen hunner poging hechten. Er zou een zeer zware verantwoordelijkheid rusten op dat gouvei nement, hetwelk hare edelaardige pogingen afwijkend, de algemeone verwach ting te leur stellend en zoo veel regtmatige hoop verijdelend, door overdreven eisehen of blinde tegenkanting de conferen tie in do noodzakelijkheid mogt brengen om uiteen te gaan en aan Europa te verklaren, dat zij buiten staat was hot behoud des vredes to verzekeren. Bet Journal de Saint Pétorsbourg, het Fransche dagblad van het Russische gouvernement, spreekt in zijn jongste nummer aldus over de taak der voorgeslagen conferentie: Wat zyn do bepalingen waardoor een vergelijk tusschen gezindheden, gevoelens en belangen van zeeruiteenioopenden aard zou te treffen zijn? Dat kan enkel door do beraadsla gingen der conferentie worden uitgemaakt. By die beraad slagingen zal eerst kunnen blyken, hoeveel elke mogendheid voor het algemeen belang over heeft, of hoe veel eer en zelf zucht bij elke van haar bestaat; en wij blyven hopen op goede uitkomsten eener plegtige beraadslaging waarin de geschilvoeionde mogendheden, in gedachten wisseling met mogendheden die evenveel eerbied voor do eer en waardig heid van elke barer hebben, enkel aan do rust der wereld en aan aller welzijn offers zullen hebben te brengen, hetzy er opofferingen van haar moeten worden gevergd of welligt door haar zelve worden aangeboden; immers wij willen do edelmoedigheid van geen der geschil voerende mogendheden in twyfel trekken. In Weenen is het vertrouwen op de conferentie over het algemeen zwak. Het Oostenrykscho antwoord op de uitnoodigïng ter con ferentie zal, zoo als van daar gemeld wordt, de verklaring bevattCD, dat Oostenrijk, louter om do laatste poging tot be houd van den vredo door een weigering niet te vcrydelen, aanneemt. Een ministeriële raad van het ministerie van buitenlandsche zaken gaat onmiddelijk met de noodige in struction voor den Oostenrijkschen govolmagtigdo bij do con ferentie naar Pary's, Hot conferentie programma van Oos tenrijk is het volgende: Kategorischc afwyzing van ieder voorstel betrekkelijk den afstand van Venetie. Do oplossing van do kwestie der Elbo-Hertogdommcn. Afwyzing van alle competentie der conferentie in de kwestie der bondsher- vorming. Hot dagblad Europa bevat den tekst der Fransche nota tot do conferontio aan den Bondsdag. Daarin heet het: Het geldt de diplomatische beslissingen over do kwestie der Her togdommen, de Italiaansche geschillen, debondshervorming, in zoo verre deze het Europeesch evenwigt raakt. En aan het slot: De regering des keizors vertrouwt, dat do zich tot don strijd aangordende mogendheden, in geval zo de voor stellen van het coDgres beamenhunne krijgstoerustingen zullen staken, ook al zien zy er tegen op om op vollen voet van viedo terug te kceren. In een schrijven uit Florence leest men liet volgendeDe oorlogzuchtige stemming van het Italiaansche voik gaat nlle denkbeeld te boven; zij is ernstiger dan in 1848, algemecncr dan in 1859; zoo het gouvornement de geestdrift wilde stuiton, zou het daartoe niet meer in staat zyn. Van veranderingen in do zamcnstelling van het kabinet hoort men niet meer; wanneer do generaal de Lamarmora zich naar het leger te velde begeeft, zal hij als president- minister door den heer Ricasoli worden vervangenen hier toe zal de verandering zich welligt bepalen. Garibaldi verdient doorzijn gedrag, in de tegenwoordige omstandigheden, den lof van voorzigtighcid en van zelf verloochening hy heeft zich niet op den voorgrond geplaatst, niet opgedrongen, niet getracht invloed op den loop der zaken uit te oefenenal do raadgevingen die van Caprcra komen zijn louter vormnningon tot eondiagt; en hij zal zich niet in beweging stellen zoo lang hy geen bevel daartoe van den koning ontvangt. Hy is nu weder do held der natievier jaren geleden, bij Aspiomonte, gedroeg hij zich ais een partijman. Onze gesteldheid, zoo wordt verder gezegd, heeft maar één donkere zijde, namelijk den staat der schatkist. Do legering wil de met Julij verschuldigde rente aan de buiten landsche houders van staatsschuld met baar geld betalen doch welk finantiecl middel zy daartoe zal te baat nemen is onbekend; immers voor de uitgifte van papiergeld binnen 's lands is er een zekere matewelke niet dient te worden ovei schreden. De belastingwetten, die door de kamers zijn aangenomen, zullen de blijvende inkomsten der schatkist met omstreeks honderd raïlhoen bancs in het jaar vermeerderendat is in do tegenwoordige omstandigheden geen bedrag van groote beduidenis; doch wanneer do oorlog voorbij is, zullen er middelen te vinden zijn om de finantiën weder op een goeden voet to brengenen ïntussclicn zijn de blijvendc inkomsten der schatkist de cenïgo hechte grondsiog voor crediet-opo- ratien. In de vorige weekzou te Gent een voljtsvergadering:wor- den gehouden ter bespreking der kandidaturen voor de aan staande veikiezingen. Een maatschappij, die verdediging van de regten der Vlaamsche taal tot hoofddoel heeft, had die vergadering belegd en alle voorstanders van dat doel ter bijwoning uitgenoodigd. Er verschenen daar ook vele lieden, die bekend staan als aanhangers van do conservative partij. Dit mishaagde aan personen van andere denkwijzeen deze hebben door getier, gedrang en grofheden alle beraadslaging belet, zoodat de veigadering onverrigter zake uiteen is ge gaan. Van woge de gemolde maatschappij is een petitie aan den senaat gerigt, waarin geklaagd werd, dat zy belet was geworden het grondwettig regt van vergadering in haar eigen lokaal uit te oefenen, en dat zulks door de Gentsche politie oogluikend was toegelaten. De senaat heeft in zyne j 1. Znturdag gehouden zitting, met goed vinden van de regering besloten, die petitie aan de ministers van justitie en binnen- landsche zaken to verzenden. De laatstgemclde minister be loofde, dat cr onderzoek omtrent het te Gent gebcuide zou worden gedaan, en dat het gouvernement alle maatregelen zou nemen, om de vrijheid en eerlijkheid der aanstaande verkiezingen te verzekeren. Do Koln. Zeitung zegt, dat het tot kenschetsing van den tegenwoordigen toestand des handels in Keulen een vecl- beteekenend feit is, dat in den tijd van drie dagen 660 wis sels werden geprotesteerd. Te Gloiwitz moesten dezer dagen de soldaten van de landweer uittrekken. Zy werden door hunne vrouwen naar het spoorwegstation begeleid, maar op het oogenblik dat do trein zou vertrokken, weerhielden do bedioefde vrouwen haro eehtgenooten en wilden zij zich eindelyk, uit wanhoop, op de rails nederwerpen. Do stationchef, buiten raad, gaf nu aan de vrouwen vergunning om met hare mannen mede te reizen. Zy werden diensvolgcns in afzonderlijke waggons geplaatst en nu zette do trein zich in beweging, maar de arme vrouwen vortrokkon niet. Men had de waggons,waarin zy plaats hadden genomen, weêr losgehaakt en daar siste de locomotief, maar de vrouwen bleven jammerend achter. De stationchef had zich intusschen uit de vocton gemankt. Hy vreesde de gevolgen van do ongenade, waarin hij by deze dames was gevallen. Een verschrikkelijk onheil had jl. Vrijdag plaats in een der workhnizon van don Luxembnrgscben spoorweg. Een werkman op de draaibank, een Hollander van geboorte, bezig met den riem op den draaiboom, die op zijde geschoven was, te herstellen, werd door den riem gepakt, die, na hem een arm afgerukt te hebben, den ongelukkige root een snol heid van 25 wendingen per minuut tegen liet gewelf van het werkhuis slingerde, waartegen hy afschuwelijk verminkt werd. Men had meer dan twee uren noodig, om do overblijf selen van dien workman te vergaderen. Te Beugen had onlangs het volgcndo ongeval plaats Een dienstknecht van de ondernemers dor yzorertsdelving to Rijckevoort, keerde met zyne vier railwagentjes, bespan nen met een paard, langs het spoor van de Maas, alwaar hij erts had gelost, terug en was juist tegenover een drinkkuil, ongeveer 15 voet diep, gedeeltelijk mot water gevuld, toen het paard, men weet niet door welk toeval, door de strengen sprongen op hol ging, terwijl de wagentjes omvielen op den voeiman en hij voorover in den kuil stortte, met het ongeluk kig gevolg, dat hij daaruit eerst na verloop van een hall uur is kunnen woiden opgehaald, toen hy reeds opgehouden had le levon. Dat niet algemeen aan het behoud van den vrede ge loofd wordt, blijkt ook hieruit, dat prins Napoleon overal als zijne stellige verwachting te kennen geeft, dat, wat er ook worde van het congies, do oorlog onvermijdelijk is. Hij heeft met den heer Emilc do Girardin een weddingschap aange gaan om een fijn diner van 20 couverts, wanrby laatstge noemde gewed heeft, dat wanneer het congres bijeenkomt, de vrede stellig volgen zal. Torwyl steeds van verschillende kanten oorlogzuch tige en vredelievende berigten en geruchten elkander kruisen, wordt een schrijven openbaar gemaakt van Alexander Dumas, die zich thans in Italië bevindt, waarin hij als zyn gevoelen, op grond van hetgeen hy om zich heen ziet ge beuren, te kennen geeft, dat het behoud van den vredo een totale onmogelijkheid is. Een der Fransche dagbladen beeft een eigenaardige bydrago geleverd in het belang des vredes, Dat blad heelt uitgerekend wat heden ten dage de oorlog kost. De Ameri- kaansche oorlog heeft, naar die berekening, 15 railliarden francs gekost in 4 jaren; de Italiaansche oorlog in 1859, die slechts weinig weken heeft geduurd, kostte aan Frankrijk 500 miilioen francs, en dat land liceft voor zijn aandeel niet minder dan 1000 miilioen besteed gedurende den Krim-oor- log.die 18 maanden duurde. In Noord-Amerika heeft iemand een patent genomen op een gebit voor lastige paarden. De stang van het gebit heeft den gewonen vorm, zoolang het paard gedwee is; maar zoodra zijn gedweeheid vermindert of ophoudt, kan ri"n door oen tweedon teugel bet gebit, dat eigenlijk uit twee helften bestaat, uit een trekken; er komen dan, even alsof het gebit uit twee scharen bestond, vier scherpe punten voor den dag,..die., het. paard. zoo. veel pjjn verooi zakon, dat hot,-, door schrik bevangen, zijn moed verliest en zich gemakkelijk laat regeren. Il t. )i b f SCHIEDAM, 31 Mei 1866. By besluit van den 29 Mei jl., no. 53, heeft Z. M. goed gevonden: 1. aan den heer L. Knappert op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als burgemeester van Schiedam, onder dank betuiging voor de langdurige goede diensten in die betrek king bewezen 2. tot burgemeester van Schiedam te benoemen den heer P. J. van Dijk van Matenesso, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Oud cn Nieuw Matlienesse. Bij koninklijk besluit van 25 Mei jl., no. 40, zijn, o.a,, verplaatst de hoeren controleurs dor directe belastingen, in- en uitgnando regten cn accijnsen J. Goossens van Schiedam naar Amsterdam, en W. F. H. Toupken van Zevenbergen naar Schiedam. Sedert de opgave van 29 dezer zijn in de registers van den burgerlijken stand alhier 2 personen ingeschreven als aan cholera overleden. Sedert het begin der epidemie 38. Gisteren avond had op een der zalen boven de Koop mansbeurs alhier do uitreiking plaats der eereblyken aan do leerlingen dor Gcmeentc-Teekenschool. Door den beer P. C. A. Prins, voorzitter van het bestuur, werd de plegtig- heid met een aanspraak geopend, waarna aan de volgende leeilingen de eore-prijzen, mede onder gepaste toespraken van den voorzitter, werden uitgereikt: Een zilveren medaille, 4e kl., afd. Bouwkundeaan J.Bub- berman; een zilveren medaille. 4e kl., afd, Handtcekenlunde, aan D. Pigeaud A.Fz. Voorts boekgeschenken of teekengereedschappen, Bat\d- teekenkunde, le kl., Ie pr. aan J. F. Steenberg, 2e pr. aan A. J. Engering?e kl. pr. aan A. Bubberman3e kl., pr. aan A. Bitter4o kl., pr. aan H. J. Bromelow, cn een buitenge wone prijs aan P. W. C. de Graaf, buiten mededinging. Bouwkunde, le kl., le afd pr. aan H. J. S. Bomerl2o afd., pr, aan M. van den Bos; 2e kl., pr. aan P. W. C. do Graal, 3o kl., geen pryzen4e kl., pr. aan C. P. van den Broek. Ornamentenle afd., pr aan G. Verkade2e afd. pr. aan C. Mallan. Bouwkundige Ornamenten, leafd., pr. aan D. Kruidenier; 2o klpr. aan P. W. C. do Graaf. Wiskundele kl., pr. aan P. van den Broek: 2e kl. pr. aan J. Burki, 3o kl., pr. aan L. Rijkso; 4e kl., pr. aan J. Bubberman. Modellen, pr, nan P. J. van der Scheer. Verder werden aan ecnige leerlingen getuigschriften uit gereikt en zijn andere loffelijk vermeld, Do tentoonstelling dor teekoningen en modellen zal, zooals aangekondigd is, morgen gehouden worden. De 48ste vergadering der Evang, Luthersche synode werd den 23 dezer te *s Grnvcnhago geopend. Als lid van do predikanten neemt daaraan, o.a. deel do heer IV. D. Sta-

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1