JK Woensdag 6 «funij. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ij AP. 1866. Kennisgeving. Kennisgeving. 1 3 ALGEMEEN OVERZIGÏ. BUITENLANOSGHE BERIGTEN. «INNENLANDSCHE BEBIGTEN. C 01 BAST. ABOWNKMEN T: Abonnementsprijs per Drio Maanden Prunco per Post j door het geboete Rijk f 1.83. - 2.35. (Brieven Frunco). ADVEETBNTIEK: Prij# Tan dea gewonen regelf Ü.tO. Tot 10 regels f l.ÜO. Zegeïregt voor iedere plaatsing - 0.35. li O O De Burgemeester van- Schiedam Brengt ter kennis van de Ingezetenen dat hij, bij Zijner Majesteits besluit van den 20 Mei I860, no. 53, tot voormelde bctrekkingbenoemd, op den 2 Junij j 1. in handen van don Lieer Commissaris des Iïonings in de Provincie Zuidholland den gevorderden eed heeft afgelegd dat hijzooveel mogelijk, op eiken werkdag, des voormid dags ten half Twaalf ure, zich ten Raadhuize zal bevinden, ten einde voor belanghebbenden te spreken te zijn en dat hij, zonder volstrekte noodzakelijkheid, tot laatst gemeld doel, ten zijnen woonhuize niet zal vaceren. Sceiedam, 5 Junij 1866. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJ Iv VAN MATENESSE. Burgemeester ejt Wethouders ya.v Schiedam, Geven bij <Jczo kennis atn de belanghebbenden Uat do Kaad dezer Gemeente, beschikkende op bet daartoe bij her- baling gedaan verzoek, in zijne Openbare Vergadering van den 8 Mei jl. heeft besloten, dat te beginnen met den 1 Jul ij aanslaande, bet keuren der Aardappelen ran Gemeentewege en de daarmede m verband slaande bepalingen omtrent het Keurloon der Aardappelen worden afgeschaft en builen werking gesteld. Jin is hiervan afkondiging geschied, waar bel behoort, den 5 Junij 1806. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATfcWbSaK. De Seaet ar is VEIliNÈDE. De gunstige verwachtingen welke velen van de op handen zijnde conferentie hebben gekoesterd, worden weder door het antwoord van Oostenrijk op de uilnoodigings-depèche grootendeels te niet gedaan, daar van dio zijde zoodanige reserves zijn opgegeven, dat het daardoor onmogelijk schijnt, tot een vergelijk in do bestaande geschillen te komen. Dat antwoord van Oostenrijk heeft reeds, zoouls wel te verwachten was. den boer von Bismarck aanleiding gegeven, per telegraaf te doen wetendatwanneer do reserves van Uostemijk als geldig mogten worden beschouwd, Pruissen eveneens de noodige reserves wenscht te formuleren; en het kan wel niemand twijfelachtig zijn, wat het onvermijdelijk gevolg van al die reserves zijn zal. Uit Weenen wordt te dezer zake berigt, dat Oostenrijk de uilnoodiging tot de conferentie heeft aangenomen, onder voorbehoud, dat daarop niet gehandeld worde over combi natiën, waardoor aan een van do uiigenoodigde mogendhe den uitbreiding van gebied of vergrooting van magt zou ver zekerd worden. Hierdoor zou echter oen ruiling van gebied niet uitgesloten worden; over den afstand toch van Venetie zal men kunnen onderhandelen, wanneer Italië een daar mede gelijkstaande territoriale compensatie aan Ooslenrjjk aanbiedt; evenzoo over de Elbe-Hertogdommen, wanneer Pruissen een met Oostenrijks aandeel daarin gelijkstaand gedeelte grondgebied wil afstaan; maar Oostenrijk zal aan de verdragen vasthouden, zoolang dit niet is geschied. De depêche van den heer von Bismarck aan Pruissens ge zanten te Parijs, Londen en St. Petersburg, gedagteekend 29 Mei, waarin de uilnoodiging tot de conferentie aangeno men wordt,bevat nog het volgende: 's konings regering meent hierbij een aanmerking te moeten voegen, die de bewoordin gen der nitnoodiging bij haar wel moeten doen opkomen. Zjj zal niet kunnen toegeven, dat het de zaak der Elbe-Hertog dommen is waardoor Europa's vrede bedreigd wordt; al thans by de koninklijke regering heeft nooit het voornemen bestaan om die vraag gewapenderhand tot beslechting te brengen, Zij houdt, integendeel, de dreigende houdingen de krijgstoerustingen van Oostenrijk en andere Duitsche rege ringen voor het punt waarvan de verwikkelingen, die sedert een zoo uiterst zorgbarend voorkomen hebben aangenomen, in do daad zijn uitgegaan. Doch met het doel om alle oorzaken der ongerustheid waaronder Europa gebukt gaat, weg te nemen zoo veel in hare mngt staat, treedt zij volgaarne toe tot het voorstel om die zaak en de twee andere, welke in de uilnoodiging der drie hoven vermeld zijn, aan een gezamenlijke behandeling le onderwerpen. In Italië gelooft men, dat Oostenrijks weigering om over den afstand van Venetie te onderhandelen geen beletsol zal opleveron voor do bijeenkomst van een congres, hetwelk be stemd is om ieders aandeel in de verantwoordelijkheid voor de tegenwoordige verwikkeling te bepalen en de grondslagen vooreen toekomstige oplossing te loggen. Overigens blijft de stemming in Oostenrijk en Italië zeer oorlogzuchtig en men beweert zelfs, dat het een onmogelijk heid wordt geacht, dien geest in Italië tegen te gaan. Daar tegenover staat de algemeens volksstemming in Pruissen, die tot zulk eon mate van verbittering is geklommen, dat men eiken dag een losbarsting te gemoct ziet. Geen oorlog, oproer in Italië; oorlog, oproer in Pruissen, Zal de conferentie een vredelievende oplossing van dit problems kunnen geven. Ie KAMER DER STATEN GENERAAL. De kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat; na voorlezing van de koninklijke besluiten, houdende aftreding van het vroegere en benoeming van het tegenwoordige minis terie, heelt de tijdelijke voorzitter van den ministerraad,de heer ror. P. Mijer, eenige mededeelingon gedaan betrekkelijk de zamcnstelling van het kabinet en de voornemens van bet ministerie op koloniaal en binnenlandsch gebied. Zij komen hoofdzakelijk hierop neder: Hjj was belast roet de zamcn stelling van het ministerie en heelt met het oog op den toe stand van Europa, de hulp van den heer vat. Zuijlen inge roepen. Hij acht de koloniale kwestie op den voorgrond te staan en de regeling van de culture ernst te zijn, maarzij vorderen tijd tot onderzoek. De wet op het honger onderwijs zal in het volgend zittingjaar worden aangeboden. Het mi nisterie zal trachten nun gemoedsbezwaren betreffende het lager onderwijs te gemoet te komen. Do toestand der finan- tiën cischt in hooge mate de ernstige zorg der regering. Op nader vast te stellen dag zal over deze mededeelingon worden beraadslaagd. Op verzoek van de regering van Zweden en Noorwegen is bekend gemaakt, dateenc tentoonstelling van nijverheid den 15 Junij aanstaande te Stokhohn zal geopend worden en 2 h. 3 maanden duren zal; wegens den afstand van de meeste overige rijken ia Europa, heeft men daaraan geen internationaal karakter willen geven, maar beeft men zich moeten bepalen tot de voortbrengselen van kunst en nijver heid van Zweden, Noorwegen, Denemarken en Finland. Echter kan zoodanige speciale tentoonstelling eene zekere belangrijkheid bezitten, uit een oogpunt van vergelijking met hetgeen daar en elders wordt voortgebragt. Wel zal een ge deelte der ten toon te stellen voorwerpen in bet volgend jaar naar de Parijseha tentoonstelling worden verzonden, maar vooreerst zal men zich daartootot cene cenigzin3 beperkte keuze moeten bepalen, en ten andere zullen er, vooral wat de ijzer-industrie betreft, werktuigen worden aangetroffen van veel te grooten omvang, om te kunnen worden vervoerd, waaronder vooral opmerking verdient het stoomwerktuig, dat te Motala voor' een van de Monitors der koninklijke marine is vervaardigd. - De Zwcedsche regering zou er grooten prijs op stellen indien in de vreemde Tijken, en met name in Nederland eenige belangstellenden werden gevonden, genegen om deze ten toonstelling te bezoeken, en de vorderingen van de Noordscbe nijverbeiden kunst uit eigen aanschouwing te leeren kennen. Toen in het jaar 1817 te Weenen een groot aantal werklieden in zeer treurigeogeldelijken toestand verkeerde, werd met een lilantropbi3ch doel eene vereeniging gesticht, waarbij elk der leden tot eene wekelijksche bijdrage van een kreutzer verpligt was tot gemoetkoming van de in nood ver- kcerende werklieden. Welke kolossale sommen door middel dezer kreutzers bijcengehragt zijnen hoeveel leed daardoor verzacht is, blijkt uit de dezer dagen publiek gemaakte reke ning en verantwoording. Sedert het bestaan der vereeniging waren 619,330 florijnen bijeengebragtwanrdoor 6107 werklieden door voorschotten, met of zonder renten, van openbaren ondergang gered, en als schatpligtige burgers be houden zijn gebleven. In het Prater te Weenen bevindt zich seiut&'Atoigen tyd do bekende dierentemmer Hermann met rjjae groote tent. Niettegenstaande hij zich over een ruim bozuuk mag verheugen, stelde hij dezer dagen een poging in het werk om don be3taanden toeloop to vermeerderen, welke poging met den besten uitslag werd bekroond. Met buitengewoon groote letters stond op een uitgespannen zeil te lezen: „Heden zal do beroemde dierentemmer Hermann met zeven groote wol ven zijn onnavolgbare kunsten verrigten. Onder deze bevindt zich een -wilde wolf, v. Bismarck gebecten, dien hij metzjjne blikken temt." Dewijl de entrde buitengewoon laag was ge steld, hoorde men allerwege onder den digten drom. die voor de tent stond„Voor tien kreutzer wil ik toch von Bismarck ook eens zien 1" Hij had zich in zijne berekening niet be drogen. In Liverpool doen zich telkens gevallen van brand in de katoenmagazijnen voor. Men vreest, dat deze niet geheel en al toevallig zijn. Reeds is door de politie een som van 100 pond uitgeloofd voor hem, die eenig bewijs voor dit ver moeden leveren kan. De Dundee Advertiser verbaalt, dat bet personeel op de treinen van den Noord-Sehotschen spoorweg sedert eenige weken een faisant-haan heeft opgemerkt, die het er op toe schijnt te leggon, om met de locomotief in snelheid te wed ijveren. Toen dit voor het eerst gebeurde, kwam deze haan op de hoogte van liet station te Rotbieraay uit een woud te voorschijn, ging geduldig ter zijde van den weg staan wach ten tot de trein dat punt had bereikt en vloog toen mede. Hjj kon dit wel niet langer volhouden dan op een afstand van 400 ellen, maar dit scheen hem niet af te schrikken, want den volgenden dag beproefde hij het nog eens, ofschoon al weer met denzelfden uitslag. Daarop heeft hjj die vreemde manoeuvre niet alleen dageljjks hervat, maar op het laatst stond hjj zelfs op den loer om geen trein over te slaan. Het aardigste bierbjj wasdot hjj langzamerhand begon met de passagierstroinen ongemerkt te laten passeren en zich alleen te bemoeijen met goederentreinen, die minder snel gaan. Hjj scheen tevens zeer te vreezen, dat andere faisanten in do nabjjhoid kwamen. In het laatst der vorige week zag men hem met twee hennen bij zich in een veld, doch zoodra bij in de verto den trein hoorde, lokte hjj met allen spoed de beide hennetjes naar het boscli en toen zij aldaar in veiligheid waren, kwam hjj in volle vaart naar den spoorweg snellen, om als gewoonljjk don trein te begeleiden. Het is ligt te be- gr jjpen, dat hij daardoor de gunsteling is geworden van al het station- en spoorweg-personeel, Naar het zoggen moet hij een bijzonder komieko vertooning maken, wanneer zgno krachten te kort schieten en hjj moet blijven staan terwjjl do trein hem ontloopt. Do scheepstimmerlieden op de werven aan de Clyde hebben ten getale van 20,000 man den arbeid gestaakt zoodat er een totale stilstand hoerscht in dit zoo industrieel district. Do werklieden verlangen drio uren minder per weck te werken, zonder dat dit op hun loon wordt gekort. De scheepsbouwmeesters hebben tot nu toe geweigerd dezen eisch in te willigen. De Ncderlandsche vice-eonsui te Lorwick schrijft on der dagteckening van den 21 MeiHet berigt dat de cholera in Nederland beerscht, heeft op onzo eilanden een groote be zorgdheid verwekt,nu het saizoen nadert.waarin de Holland- seha visschers onze kasten bezoekon. De overheden nemen gestrenge maatregelen om de eilanden tegen het overbrengen der ziekte te bevoiiigea, en de regering is aangezocht om tot het bewaken dor kusten een oorlogschip herwaarts te zon den. Het is niet overbodig do Hollandscho visscbcrs en an dere belanghebbenden v<5dr hun vertrek uit Holland te waar schuwen, dat zij geen van onze havens aandoennoch beproeven moeten op de kust te landen, indien zjj zich niet aan moeijeljjkheden willen blootstellen. Bij de regeringen van alle zeevarende mogendheden zijn van wege Frankrjjk en Engeland pogingen gedaan tot het volgen van het voorbeeld door eorstgonoemd land gege ven, in het aannemen voor zijn marine van de Engelseh© Commercial Code of Signals. Het doel is eenheid en daar door geraak te brengen in do correspondentie door Bignalen tusschen do onderscheiden schepen op zee onderling en met de vreemde lmvens. Op de in 1867 te Parijs te houden wereldtentoonstel ling, is eone ruimte van 700 vierkante ellen afgezonderd voor de "in onderscheidene landen bestaande vereenigingen tot verpleging van gekwetste militairen. Zjj worden uitgenoo- digd aldaar voorwerpenin verband staande met hare menschlievende taak, ten toon te stellen, en zullen op den- zelfden voet, als de andere tentoonstcllors, naar de uitge loofde prijzen kunnen dingen. Dit mededeelende, voegt de Moniteur er bij, dat keizer Napoleon, de keizerin en do kroonprins dit deel der tentoonstelling onder hunne hooge bescherming hebben genomen en verscheiden souvereinen hunne ondersteuning daaraan hebben toegezegd. Een Fransch geleerde, de heer Audigier, heeft een nieuwe methode uitgevonden om lijken te balsemen, zonder aan bet ligchaam eenige uitwendige bewerking te doen ondergaan, ja zelfs zonder het te ontkleeden. Zjj bestaat eenvoudig in het ingieten in den mond van een vloeistof, die bet ligchaam geheel en al doet versteenen. Do prijs van dit middel is zeer gering. Een prachtige populierboom heeftin Amerika gediend tot het drukken van de gehecle editie van een avondblad. Tot regt begrip der zaak weto men, dat een commanditaire vennootschap zich te Philadelphia heeft geconstitueerd voor de fabricatie van popier uit hout. Deze maatschappij, die reeds een fabriek heeft gevestigd aan do oevers van don Schuylkill produceert gemiddeld vjjfentwintig vaten per dag. Laatst bezochten terscheiden leden van het congres te Washington, geleerden en literatoren, do werkzaamheden der nieuwe maatschappijen in hunne tegenwoordigheid heeft men den populier neörgeveld, om hem in vjjf uren tjjds in papier te metumorphosoren en hem onmïddeljjk te doen dienen tot den druk der North American Gazette. SCHIEDAM, 5 Junij 1866. De Gemeenteraad alhier zal Donderdag, den 7 dezer, des namiddags ten half twee ure, eene openbare vergadering houdon; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpenzjjn: Ingekomen stukken, waarondereen KIC. besluit, houdende benoeming van don hoer P. J. van Djjk van Matenesse tot burgemeesterdezor gemeente;Aanvaar ding der betrekking van voorzitter van den raad door den nieuwen burgemeester; Voordrogt door burg. en weth. eencr verordening nopens het voortdurend van kracht bljj ven van sommige strafverordeningenld, nopens eenige te doene af- en overschrjjvingen op de begrooting voor 1865; Voorstel tot het weder inhuren van het huis, bewoond door den stads grafmaker; En verdere medcdeelingen en voor stellen. Sedert de opgave van 2 Junij zijn in de registers van den burgerlijken stand alhior 6 personen ingeschreven als aan cholera overleden, Sedert het begin der epidemie 45. Do verkiezing van twee leden van de tweede kamer der staten generaal, in het hoofdkiesdistrict Rotterdam, waaronder Schiedam behoort, zal plaats hebben op aan staanden Dingsdag den 12 dezer, van 9 tot 5 ure, in Musis Sacrum alhier. De aftredende leden zjjn de hceren mr. A. Hoynck van Papendrccht en W. A. Viruly Verbrugge. Boidoheoren zjjn herkiesbaar, terwjjl eerstgenoemde, om

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1