w A0. 1866. J& 1053. r ij d a g |8 S un ij Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. BUITENUKOSCHE KRISTER. filGËMEÖl OVERZIGT. CBU1AIT. h ABONFEMEN Abonnementsprijs per Orie Haendcn Franco per Post door hcl geheele Rijk, f 1.8S. - 2.25. (Brieieu franco). ADVERTENTIE N: Prija *i»n den gewonen rrgel.ƒ0,10. Tot 10 rcgcla f 1.00. Zegclregt voor iedere plaatsing - 0.35. Ofschoon een gisteren alhier in omloop gebragt gerucht, als zoude de oorlog uitgebroken zijn, zich tot op dit oogonblik niet bevestigd heeft, schijnt allo kans tot behoud van den vrede zoo goed als vervlogen te zjjn en kan weldra als waar heid worden vernomen, wat gisteren nog slechts con Iob .gerucht was. Schier algemeen komt men daarin overeen, dat de houding van Oostenrijk in de laatste oogenblikken voor de bijeen komst der conferentie, elke minnelijke schikking onmogelijk maakten daardoor het doel der onzydige mogendheden van zelve geheel is verydeld, Men geeft drie motieven op waaraan de plotselinge veran dering van Oostenrijks denkwijze wordt toegeschreven: 1. Oostenrijk zou namelijk de drie interveniërende mogend heden gepolst hebben over de vrang. of men bereid was Silezie als vergoeding toe tc staan, en de weigering der mo gendheden om met dit voorstel in het congres te verschijnen, moet aanleiding hebben gegeven tot den terugtred van Oos tenrijk. 2. Zou Oostenrijk geëiseht hebben, dat de kwestie van Venetie buiten beraadslaging bleef, te meer, daar hot beweerde in een slechtere verhouding op hot congres te ver schijnen dan Pruissen en Italië, die omtrent do meeste pun ten gelyke lyn trekken. 3. Moet, en dit vindt nog het meeste geloof, ter elfder ure een overeenkomst tusschen Rusland en Oostenrijk tot stand gekomen zjjn. Te meer wordt aan dit laatste denkbeeld geloof gehecht, daar de aanval van jicht des heeren Gortsehakoff opeen in het oog vallende wijze in verband te brengen is roet de reserves van Oostenrijk, terwjjl het ook niet onopgemerkt voorbij is gegaan, dat Rusland aan de grenzen van Gallicie belangrijke militaire maatregelen neemt. Ofschoon een der rainistcriëloFransche bladen ten dezen opzigto zegt, dat men gehoopt had, dat Oostenrijk zulke voorwaarden, waarvan het in mondelinge gedaclitenwisse- lingen hnd gownagd, zou laten varen en het niet in zijn schriftelijk antwoord zou opnemen, doch er thans een nadere gcdachtenwisseling plaats heeft,tusschen doonzijdige mogend heden onderling en met Oostenrijk, waarvan men do hoop ^Sf?ff^i?o^s^r^'^dii'otfve^a'chtëinoeyélijfehi5id'tdoor-ihetfJ- Weenerbof op het laatste oogenblik zal worden weggeruimd, is nogtans de toon waarop do andere bladen deze handelwijze van Oostenrijk bespreken van dien aarddat daaruit de al- gemeene verontwaardiging daardoor ontstaan ,zich nadruk kelijk laat opmaken en zelfs de Fransche Monitenr zoo om- zigligin het aanhalen van oordeelvellingen vrn buitenlnnd- sche dagbladen over de politieke aangelegenheden van den dag, het volgende ontleent uiteen Engelsch blad: Indien de loop dor gebeurtenissen komt bewijzen, dat de laatste hoop op behoud des vredes vernietigd is door Oostenrijk, dan zal er een zware verantwoordelijkheid op keizer Frans Joseph drukken. Hoewel hij velerlei uittartende behandeling heeft ondergaan, en hoewel zijno zaak, althans zoo ver Duitsch- land betreft, een regtvaardige zaak is, is het van zijne zijde een onvoorzigtige en zeer laakbare daad een uitnoodiging als die van de onzydige mogendheden af te wijzen, of wel aan te nemen onder bedingen waardoor de aanneming tot een ijdolen klank gemaakt wordt. W|j willen niet ontveinzen, dat wij ingenomenheid met den keizer van Oostenrijk gevoelen, omdat hjj in Duitsch- land een eerlijke rol speelt, die by val by de meerderheid zijner landgenooten vindt; maar zijne volhardende weigering om in eenige onderhandeling betreffende zijne Italiaansche bezittingen te treden, doet hem de zedelyke medewerking van Europa's meest vrije en magtige natiën verliezen. Indien Oostenrijk zich later blootgesteld zag aan de aanvallen van andere vijanden dan die liet thans tegen zich ziet zamen- 8pannen, dan zal de wereld oordeelen, dat zyn ongeluk niet onverdiend is. De Fransche minister van buitenlandscho zaken, de boer Drouin de Lhnys, die zich zooveel moeite heeft gegeven om het lievelings denkbeeld des keizere eindclyk to verwezen lijken, en die zich tevens in alle opzigten verdienstelijk heeft gemaakt, om een vredolievendo oplossing vnn alle geschillen jn Europa voor te bereiden, is in den waren zin des woords woedend op bet kabinet van Weenen; aldus wordt uit Parijs geschreven. 'Hij hoeft zich dan ook gehaast een circulairo to zenden aan al do diplomatieke agenten van Frankrjjk in het buitenland, waarin hij zijne grieven tegen Oostenrijk rond en open te kennen geeft en daarentegen zyn dank brengt aan Pxuissen, Italië en den Duitschen Bond voor de bereidwillig heid, waarmede zij zonder conigo reserve zijn toegetreden tot het denkbeeld om te Parijs een congres te houden. En Pruissen? Naarmate Oostenrijk in do laatste dagen door zyn handelwijze gedaald is in de schatting van velen, naar die mate is Pruissen's onvoorwaardelijk toetreden tot do conlorentio toegejuicht, zóó zelfs, dat de politiek van von Bismarck, nog onlangs algemeen verfoeid en als zinneloos uitgekreten, nu niet zoo zwart meer wordt afgeschilderd en de afkeor daarvan is verminderd; zoo diep heeft do veront waardiging tegen Ooslenrjjk wortel geschoten. Inmiddels maakt Pruissen reeds aanstalten om zyn regt van medebezit op <16 Hertogdommen onafhankelijk van'het Ga3teiner verdrag to doen gelden, on zullon de Pruissischè troepen Holstein weder binnenrukken, terwjjl aan de Oos- tenryksche troepen de toegang tot Slceswyk zal worden opengesteld, terwijl bet, volgens een Pruissiscb officieel orgaan, duidelijk in liet oog valt, dat het door Oostenrijk ter zitting van den Bondsdag ingediend voorstel tot overdrngt zijner aanspraken op Holstein aan den Bond, in strijd is met de bepalingen van de overeenkomst van 10 January 1861. Holstein zelve schijnt eebterhiermodo niet gediend te zul len zijn, daar in een groote Volksmeeting, waaraan ruim 3000 porsonen deelnamen, eenstemmig de volgende resolu tion zijn aangenomen: Om Ooslenryk dank te zeggen voor zijno in den Bondsdag afgelegde verklaring en, met geheele wijziging van do tot nog toe opgedrongen passieve rol, vast te houden aan het regt om zeil te beslissen ovor het herstel van een afzonderlijken staat onder den erfprins van Augus- tenburg. Nog wordt melding gemaakt dat de Oo3tenrijksche minis ter van buïtenlnndsche zaken is verwittigd van de aankomst eenor Pruissisebe depêche waarin tegen de bijeenroeping der Ilolsteinsche stenden geprotesteerd en Oostenrijk zal be schuldigd woiden van verbleking dertractnten. Die depêche wordt beschouwd als do voorloopster van het ultimatum, hetwelk Pruissen heden bij den Bondsdag zou indienen. In de jl. Maandag gehouden zitting van het lagerhuis heelt de minister Gladstone weerstand geboden aan alle aan sporingen om de reform-bill der regering in te trekken of do behandeling der parlements-liervorraing tot de wetgevende zitting van het volgende jaar te verschuiven. De tegenstan ders der voordragt zagen nlsnu dat liet gouvernement on wrikbaar was, en achtten tevens onraadzaum tot een stem ming over te gaan; zij hebben ulzoo na een verwarde en onregelmatige discussie, waarbij het amendement van den heer Haytor eerst door don voorsteller ingetrokken en ver volgens zonder hoofdelijke stemming verworpen werd, ter wijl de meeste leden de vergaderzaal verlietenna lang tegenstreven opgehouden zich te verzetten tegen het voorstel der regering om tot de urtikelsgewyzo behandoling der reform-bill over te gaan. Er is reeds melding gemaakt van een rescript van keizer Alexander, waarin hij den moordaanslag als een uitvloeisel vun politieke en maatschappelijke wanbegrippen beschouwt en zorg voor do zedelyke en godsdienstige opvoeding uls middel-tot-bestrijding dier begrippen aan de hooge overheden en allo weldenkende burgers aanbeveelt. Dit staatsstuk heeft, blijkens brieven uit 8t. Petersburg van 30 Mei, aldaar diepen indruk by het publiek gemaakt; bij sommige lieden heeft het de vrees doen ontstaan, dat de keizer weifelde in de verlichte en onbekrompen staatkunde welke hij sedert tien jaren heeft gevolgd, en op dien weg terugtreden of althans stilstaan wilde. Doch den 29 Mei heeft de invoering der nieuwe regterlijke instellingen plaats gehad zoo als vroeger bepaald was; sedert dien dag is do nieuwe regtsbedeeling, die in de hoofdzaken mot de inrigting van hetFrunsche regtswezen overeenkomt, in werking en wordt er door de Vf ederegters met open deuren regt gesproken. AI mogt deze groote hervorming door gebrek aan een genoegzaam aantal geschikte en geoefende ambtenaren niet dadelijk hare lieil- rijko werking in vollen omvang doen gevoelen, meent men evenwel te kunnen zeggep, dat er voortaan Jn Rusland regt te verkrijgen zal zijn ook voor hen die het niet kunnen koopen. Uit het rescript des keizers blijkt, dat er niet alleen revo lutionaire en godsdienstige maar ook socialistische begrippen in Rusland binnen dringen, dat de onschendbaarheid van het eigendomsregt er wordt betwist, en dut de voorstanders van socialistische begrippen ze inzonderheid onder de gewezen lijfeigenen verbreiden en deze zoo doende tegen de gegoedo volksklasse, en bepaaldelijk tegen de grondbezitters.opruijen. Ook onder de rijksambtenaren zijn er die de hand leenen tot het verbreiden van begrippen, strekkende om den staat en de burgeriyke zamenleving het onderste boven te keeren. Op welke wjjzo en in welke mate die begrippen in Rusland veld winnen is, gelijk het rescript zegt, aan bet licht geko men door hot onderzoek der staatscommissie, die met de na- sporingon omtrent den moordaanslag op den keizer belast is. Omtrent den aanval van het Spnunsche eskader op do vestingwerken van Callao, waarbjj de Spanjaarden, na een gevecht van vier en een half uur, een nederlaag hebben ge leden, verneemt men de volgende bijzonderheden. Den 26 April gaf admiraul Nunez aan de stad kennis, dat hij order bad gegeven haar te bombarderen; hy verleende daarbij den vreemdelingen en hen die aan den strjjd geen deel namen, vier dagen tijd om de stad te verlaten. Den 1 Mei was voor den aanval bepaald; het was echter zoo mistig, dat de Kpaansche admiraal liet voorzigtig oordeelde den aan val uit te stellen ,tot den volgenden dag. Ten 11 ure werd het sein gegeven om de ankers te iigten en do zes stoomfregatten formeerden een linie van bataille in twee afdeetingen. Tien minuten voor twaalf ure viel het eerste schot van oen dei- forten en was gorigt op de Numanoiu, dat onmiddelyk door dit fregat werd beantwoord. Weinige oogenblikkon daarna was het gevecht algemeen. De Spaansehc schepen vuurden daarby onbegrijpelijk vlug, maar tevens onbegrjjpeljjk slecht. 'Van de batterijen .daarentegen werd zeer Jangzaam gevuurd, maar de schade, welke de .kogels veroorzaakten, was groot. 'Vier Spaansche fregatten waren weldra genoodzaakt zich terug te trokken on ten slotte moest,men den strjjd opgeven. De Peruanen'telden 60 dooden en 170 gekwetsten, Do minister san oorlog yond den dood toen een battery, go war pend met twee Armstrong-knnonncn.in do lucht sprong. Het verlies der Spanjaarden is niet mot juistheid bekend, doch men schat op goede gronden dat liet hoogst tiunzienlijk moet wezen. Do admiraal Nunez heeft niet minder dan acht wonden bekomen. De moed dor Peruanen, ofschoon zij zeiven rwonderd waren over dezen schitterenden uitslag, is niet wein>g aangewakkerd, cn men wcnscht thans niets liever dan een nieuwe botsing, die de golegenhoid zal openen do Span jaarden nog strenger te kastijden. De stad Callao heeft weinig geleden. Ie KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van jl. Dingsdag deelde de voorzitter mede, dat do afdcelingon hare voorzitters cn ondervoorzitters heb ben benoemd, alsmede de rapporteurs over verschillende wets-ontwerpen, De heer Toncketis, op nieuw tot lid der kamer door de prov. staten van Drenthe benoemd, heeft zit ting genomen. Aan den heer Micbiels van Kessenich is verlof verleend op een door den voorzitter nader te bepalen dag, eenigo vragen terigten aan do ministers van buitenlaod- sche zaken en van finantiën, betrekkelijk de sluiting van het tractaat met Pruissen tot wering van den sluikhandel. Woensdag werd medcdeeling gedaan van een ingokomen koninkljjk besluit betreffende do opdragt van het beheer van de zaken der Hervormde en andere eerediensten,behalvo dia der Roomscb-Cutholyke, aan den minister van fir.antiön, en de opdragt van het beheer van de zaken der Roomscb-Catho lyke eeredienst aan den minister van justitie. Do aan do orde gestelde wets-ontwerpen werden met algemeene stem men aangenomen, en daarna besloten, dut heden in een ver gadering, aan te vangen ten elf ure, om hen die mogten verlangen de mcdedeeling des ministers van koloniën, in do vergadering van jl. Maandag gedaan, nader to hespreken, daai toe in de gelegenheid te stellen. Vervolgens werd be paald, dat de heer Micbiels van Kessenich daarna eonigo vragen aan de betrokken ministers zal doen omtrent de sluiting van een tractaat met Pruissen tot wering van don sluikhandel. De volgende bijzonderheden worden medegedeeld van de gietstaal-fabriek van Iirupp te Essen: De fabriek, die een oppervlakte van 700 Pruissischè morgen beslaat, heeft 150 stoomketels, waarvoor in 24 uren 600,000 kilo steen kolen worden gebruikt, en 75 stoommachines met een ge zamenlijke paardenkracht van 4000 paarden. Men vindt hier 240 smeltovens voor het smelton van staal. Op do tentoonstelling van 1802 was een blok gegoten staal, wegende 50,000 kilo. Dat blok was, geheel en al koud, in tweo stuk ken geslagen, ten einde de breukvlakte te doen booordeelen. De acht duizend werklieden, waar wekelijks 72,000 ar beidsloon wordt uitbetaald, zijn nu tot tien duizend ver meerderd. De stoomhamer heeft eon gewigt van 50,000 kilohot aambeeld met het fundament weegt aan gietijzer 3,000,000 kilo, en de hamer wordt 10 voot hoog opgeheven. De bouw van dezen stoomhamer heeft een millioen gulden gekost. Een stuk ijzer van 18 duim plet hij in e'énen slag op 11 duim. Thans wordt er een hamer gebouwd van 150,000 kilo. Krup levert voorol assen van spoorwogen; er zijn assen door hem geleverd, die 16,000 mijlen hebben afgelegd, zonder dat zjj behoefden afgedraaid te worden. Voorts assen voor stoombooten; de groot6te woog 10,000 kilo, uit een blok gietstaal van 38,000 kilo. Wijders kanonnonhet grootste voor Rusland bestemd, woog 25,000 kilo, voor kogels van 300 kilo. Ter beproeving van liet gietstalen kanon werd een kanon genomen, wnuruit reeds 800 schoten gedaan waren, en dat, geheol volgeladen, bij de afbranding ongeschonden bleef. In der tijd is meermalen melding gemaakt van do ver schillende plannen, die beraamd werden om de havens van Calais en Dover door een spoorweg op of onder water enz. te verbinden. De tot nu toe bestaande plannendie reeds tot een twaalftal geklommen waren zijn thans weder met een vermeerderd. Volgons dfi Londensche berigtnnheeft men in Engeland het plan gevormdom tusschen de twee boven genoemde plaatsen een soort van schipbrug to maken die vast en stevig ger.oeg zal zijn, om een geladen spoorweg- trein van het een tot bet andere station te vervoeren. De overtogt over het Kanaal zalnaor men berekentslechts een uur noodig hebbenen derhalve de reis van Londen naar Pnrjjs niet meer dan acht uren. Do bouw en de grootte der hiertoe benoodigde schepen zullen van dien aard en sterkte zijn, dat zij 'het onrustige element steeds kunnen trotseren en een onheil op zee onmogeljj Ic maken De kosten zyn bere kend op oen millioen pond sterling en sir FowIps zoo is de naam van den kloeken Engelschmandie het plan 'heeft uit gedacht hoopt, na bekomen toestemming van het parlement, reeds den overtogt in het aanstaande jaar 1867bij gelegen heid der Parjjseho tentoonstellingtot algemeen gebruik te kunnen overgeven. ■I— Een Amerikaan3cbe firma heeft e.ejt premie van 1000 p. st. uitgeloofd op de ontdekking eener zelfstandigheid ter vervanging van ivoor, inzonderheid tpt de vervaardiging van billardbalien. De reden hier,van js, fiat fiiet ivoor tegenwoor dig zoo schaarach is, doordien ,er reeds sinds ecuigen .tijd zulk eon massa olifanten gedood wordt.

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1