A0. 1866. rij dag 15 «fiiiiij. Verschijnt Maasdag, Woensdag en Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGT. m r, BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BIMNEMLAKDSCHE BERIGTEN, i „-*»» I Hi lit V .o.«" ABONNEMENT: Ahonncmcntspnjs per Uu«» JUamton frunco per Postdoor het jjeheele lUJIc f t 85. - 2Ö5. (Brirtcn frnnco). ABYEIIIBIITIIIH: Prijs ran dsn gewonen regelƒ0.10. lot 10 regels 100, Zegelregt .oor iedere plaatsing - 0.35. Was in do laatste dagen de algemeens vraag; wanneer zal liet eerste schot gelost wotden? thans vraagt men elkander na al hetgeen er sedert weder is voorgevallen.mct verwonde ring af: Is het eerste schot nog niet gevallen De dreigende nota's toch tussciien Putissen en Oostenrijk wederkeerig gewisseld, de bezetting door Pruissen van Ilol- stein, Oostemijks voorsicl tot mobielmaking van debonds- contingenten olkcdezer handelingen,dievroegei als een casus belli werd opgegeven geeft op zicli zelve reeds een voldoende rogtvaardiging dier vraag, en toch. nog altijd is men in liet onzekere door wien en waar het eeisto schot zal vallen. Dat die spanning niet lang meer kan ditten is men vrij al gemeen eenstrouwens zij heeft voor vele duizenden reeds te lang geduurd; en olko oplossing, naar welke zijde die ook overslaat, holzij vrede, hetzij oorlos, is verre te verkiezen bo ven den onzckeien staat waarin wij verkeeren en die alles verlam t wat aan de verschillende maatschappelijke toestanden krachten leven geeft. Bjj het boven aangevoerde wordt nu nog gemold, dat Oostenrijk besloten heeft de diplomntieke betiokkingen met Pruissen af te breken, als gevolg van schending door Pillis sen van liet Weener tractaat en de Gasteiner conventiege bleken door het binnenrukken van Pruissische troepen in Holstein en het concentroien van allo magt over de hertog dommen in handen van Pruissen. Do Oostenrijksche gezant te Berlijn heeft reeds bevel ontvangen om diestad onverwijld te vet laten en hij zoude gisteren avond verlrekken. Ook moeten aan den Pruissisehen gezant von Werther zijne passen zijn toegezonden. JJeti Oostenrijksch koetier, die met depêches aan den generaal von Gablcnz afgezonden was, zijn in Pruissen zijtie depêches afgenomen. Pruissen heeft aan de Duïtsche regeringen een ontwei p toegezonden, houdende grondtrekken voor een nieuwe bondsiegelirg; het bevat onder anderen de volgende bepa lingen: De Oostenrijkschoen Nederlandsche gewesten wor den van den Bond uitgestoten. Om tot een oorlogsveiklaring over te gaan wordt de toostemming der souvereinen van minstens twee pierde gedeelten der gezamenlijke bevolking des Bonds vcvaïscht. Verder wordt de oorlogsmarine in do Noord- en Oostzee onder de leiding van Pruissen gesteld, en Kiel alsmede de inrigtingaan de dabde tot krijgshavens van den Duitschcn Bond verklaard. De legermagt des Bonds bestaat in een Nonrderleger onder het bevel van don koning van Pruissen, en in een Zuiderlegcr onder het bevel van den koning van Beijeren. Deze laatste bepaling is voornamelijk daarom gemaakt, ten einde Begeren voer het plan van Pruissen te winnen of dit echter gelukken zal, valt zeer te betwijfelen, vooral als men het ontwerp-adres van antwoord der Beijersche kamer op de troonrede in aanmerking neemt. Bij do toelichting van dat adres werd, naopdenernstigon toestand te hebben ge wezen, hevig te velde getrokken tegen de houding der groote mogendheden, die slechts eensgezind waren om hunno positie tegenover de Duitscho stalen beter tot hun voordeel te kunnen exploiteren. Zoo is bet thans, en zoo was het steeds. De zelfstandigheid en individualiteit van Duitschland wor den intusscben, zoo als gezegd werd, niet bedreigd door Oostenrijkhet govaar kwam van de zijde van Pruissende regering van dien staat verbeeldde zich dat zij een bijzondere hcogere roeping te vervullen had in Duitschland, en was do meoning toegedaan, dnt Pruissen zich moest veigrooten ton koste van het overige Duitschland. Voorts wordtin die toelichting, het thans vigerende rege ringstelsel in Pruissen met de donkerste kleuren geschetst en gemeend dat, zoolang dit van kiacht was, Duitschland geen vertrouwen in Pruissen kon stellen. Het Duitsche volk verlangt een parlement, maar geen parlement uit de handen van von Bismarck. Geen Duicsch parlement zou zich verge noegen behandeld te worden als de Pruissische volkavcrte- genwoordiging. Men zou zich aan geen von Bismarcksc'f parlemont wagen, uit vrees dat de leden verbannen of in den kerker geworpen zouden worden. In dezen droevigen tijd deden zich slechts twee verblijdende verschijnselen voor: de vredelievendheid van bet Duitsche volk en de vaderlands liefde der bewoners van do Rijnlanden. Hctadrcs werd aangenomen met 96 tegen 45stemmen. In de zitting van het Franscho wetgevend ligchaam heeft jl. Dingsdag de minister van staat voorlezing gedaan van een brief des keizers aan den beer Drouin de Lhnys. De keizer zet in dat schrijven do pogingen uiteen, die Frankrijk in ge meenschap met andere mogendheden heeft aangewend, om een gewapend conflict te voorkomen. Wanneer do conferen tie had plaats gehad, zou het gouvernement daar verklaard hebben, dnt Frankrijk alle denkbeeld vnn vergrooting van grondgebied van zich werpt, zoolang liet Europeesch even- wigt niet zou zijn verbroken. Frankrijk zou slechts dan kunnen denken aan uitzetting zijner grenzen, wanneer de kaart van Europa word gewjjzigd in het voordeel eener grooto mogondheid, en wnnneor aangrenzende provinciën door een formeolon en vryen wensch haar verlangen naar inljjving openbaarden. Buiten deze omstandigheden geeft het gouvernement boven alle aanwinst van grondgebied de voor keur aan een goede verstandhouding met zyno naburen, bij gevolg aan eerbiediging hunner onaflmnkelykheiden achting voor limine nationaliteit. Wij zouden, vervolgt de keizer, voor den Duitschcn Bond een organisatie gewonscht hebben, die hem een rol zou vorzekeion, zijn gewigt moer waardig; voor Piuissen een betere geografische grensscheiding; voor Oostenrijk handhaving zijner aanzienlijke positie in Europa, na den afstand vun Vonetie aan Italië, tegen schadeloosstel ling in grondgebied. conferentio ia even wol mislukt. Znl Frankrijk er nu too geleid worden het zwaai d te trokken Het gouvernement denkt het niet. Welk ook het resultaat zij vnn den oorlog die kun uitbreken, goeneilei kwestie, die ons raakt, zal worden besliot, zonder toestemming van Frankrijk. Frankiijk zal dus in een waakzame neutraliteit blijven, vertrouwende op zijn rogt en kalm in het bewustzijn zijner kracht. Do voorlezing van dit schrijven werd mot toejuichingen begroet. Uit Florence wordt geschreven, dd. 9 dezer: De aanvang der vijandelijkheden is op handen. De tot de lescrve behoo- rende dienstpligligen van de jaren 1813. 1844 en 1845, do eonige die nog in hunne woonsteden waren gelaten, zyn bij een koninklijk besluit van gisteren onder de wapenen ge roepen; hierdoor wordt de getalsterkte der legermagt mot bijna 100,000 raun vormeciderd. liet eenige wat er thans nog is te doen, is vervroegde oproeping der in 1846 geboren dienstpligligen; en hiertoe zal eerstdaags worden overgegaan. Voorliet oogenbliki9 helleger (alrijk genoeg; maar men moet bedacht zijn op de middelen om het aan te vullen indien de veldtogt van langeren duur wordt. Aangaande het ministeiie is nu bepaald, dat de generaal de Laiuavmova minister van buitenlandsche zaken zal blij- ven, teiwijl hij aan bet hoofd van den grooten staf der troepen to velde slaat Wanneer de koning en de Lnraarmora in het hoofdkwartier zijn, zal ook de leiding der politieke aangelegenheden derwaarts worden overgebiagt; hel zou gevaailijk zjjn do uitvoering van reeds lang beraamde en voorbeicide plannen toe te vertrouwen aan anderen dan die zeontworpen en in aanvankelijke uitvoering gebragt hebben. Hier hecisclit bij een gedeelte van het publiek argwaan togen Fruisoen; men is beducht vooreen plotselinge wending der Fiuisaische staatkunde. Dit laatste wordt eenigzins bevestigd door een ander schrijven; waarin ook gezegd wordt, dnt uien vooreen wen ding in Pruissens staatkunde beducht was sedert Oostenrijks besluit om de Slecswijk-llolsteinsehe zaak weder in do huil den der Duitsche bondsvergadering te stellen, hetgeen ton gevolge zou hebben, dat Piuissen niet enkel tegen Oostenrijk maar tegen den geheelen Bond zou moeten strijden. Doch ook indien Pruissen terugtrad of talmde, zoo luidthet vordci daarin, zou het Italiaanscbe gouvernement besloten hebben den veldtogt te openen; het zou daarvoor het plan reeds hebben vastgesteld; de hoofdtrekken van dat plan zouden zijn een gelijktijdige beweging naar diie punten, namelijk Pesehiora, Mantua on Padua, met liet doel om aan de vier Oostenrijksche bolwerken de communication en den toevoer af' te snij len, Venetie in den rug aan te tasten en Tyrol in opstand te brengen, terw'gl de operatien togen Venetie door de Italiaansche vloot zouden worden ondeisteund. llasfleld, een vreesselijk onhoil plnats. Even vóór elf ure des nvonds verliet oen goederuntrein het Londcnsclie station mot bestemming naar ilitchin. Bij hot doorryden van den tunnel te Welwyn sprong een der voedingspijpen van de locomo tief, waurdoor de trein in het midden van dien tunnel bleef slaan. Door do oene of andere reden boging men de onvaor- zigtighoid, den wachter niet te waarsebuwen, zoodat do machinisten van de komende treinen in den waan verkeer den, dat do weg veilig was. De Midland-goedeventiein liep dan ook met volle kracht den tunnel binnen en stooltegevol- gciijk met zulk een buitengewone hevigheid op den stilstaan- den trein, dat een aantal der waggons werd verbrijzeld. Ongelukkig waren eonige dor waggons geladen met olie en andere brand- on ontvlambare stoffen, zoodat binnen zeer korten tijd de gchecfe massa in vlammen stond. Hetzij door do consternatie, hetzij door een andoio roden, men vergat op nieuw een behoorlijk signaal te geven van bot ongeval, dat plaats bad; niets dus was natuurlijker dan dat een Scbotscbe tiein, beladen met vlcesch voor do Londenseho markt, korten tijd nadat de vlammen waren uitgebarsten met volle vaart den tunnel inieod en weldra stuitte op de ruinen der beide vorige treinen. Thnr.s ging men er eindelijk toe over om naar do meest nabij gelegen stutions door middel van den telegraaf' mede- deeling to doen van bet onheil, dut had plaats gclmd, en zoo spoedig als mogelijk was werden 200 manschappon raar do plaats des ongovals overgebragt. De verstikkende rook, do woedende vlammen en de herhaalde ontploffingen maakten liet evenwel hoogst moegelijk hulp to verloencn. By gebrek nan water bleef er ten slotte dun ook niets andors over to doen dan te wuchton tot dat do vlammen door gebrek aan. voedingsstoffen zouden uitgedoofd wozen, om daarna den weg weder in orde te brengen. De brand duurde evenwc^ don geheelen Zondag. liet verlies van twee menschcnlcvens is te betreuren; do machinisten zijn onbegrijpelijker wjjzo ongedeerd gebleven. Uit Madrid wordt gemeld dat er een vreesselykp aan slag op al de ministers gesmeed is. Zij hadden zich den 7 dezer naar Aranjuez begeven, om den ministerraad by te wonen, welke door de koningin werd gepresideerd, en zou den tcmiddernachtnanrMadrid tcrugkcorcn.Toen de laatste trein, komende van Alicante, was gepasseerd, bemerkte do wachter, die in cte nabijheid van do rivier Jarama wps ge posteerd,dat er eenige lieden bezig wnren op don weg. Hetzy uit vobrzigtigheid, hetzy uit angst, hij verborg zich totdat de personen zich hadden verwijderd. Daarna begaf hij zich naar de plek waar zij bezig geweest waren, en ontdekte dat men allo maatiogelon genomen had,om don trein te doen dé railleren. Ware het plan gelukt, dan moesten ên de locomo tief èn de wagens noodzakelijkerwijze in de rivier zyp teregt gekomen Den wachter schoot evenwel nog tijds genoogover, otn dezen aanslag op het leven dor ministers te vei ydelen. Uit Hamburg wordt geschreven, dat aldaar sedert een maand een ongekende stilstand in den handel hecrschter gaat in goederen niets hoegenaamd om, zoo min voor export als voor de behoeften van liet binnenland Ieder krimpt zij no zaken cn ciedietcn zooveol mogelijk in. Aangezien do voor raad goederen evenwol aanzienlijk is. waardoor dus meer dan waarschijnlijk finantiöle moeyelijklioden zouden ont staan, is men er op bedacht geweest om oon beleeningsbank op te rigten, ten einde daaruit voorschotten op goederen te doen. Aan dit plan is dan ook gereedolijk gevolg gegoven; de meeat bekende firma's hebben zich aaneengesloten en voor een waarborgkapitaal van een millioen thnlergeteekend. De Berlijner Gcrichta-Zeitung meldt het volgende: jl. Donderdag ontving de koning een telegrafische depêcbo uit MnirZjOnderteekeud door een inwoner dierslad, en waarin den koning weid medegedeeld, dnt dien dag tweemannen uit Mainz naar Berlijn wnren vertrokken, mot het plan hem te vermoorden. Do depêche werd op bevel des konings den minister president ter hand gesteld. Onmiddelijk werd de politie ontboden en kreeg bevel de stations te bezetten. Allo vreemdolingon, die met do treinen aldnar aankwamenwer den naauwkeurig onderzocht cn verdere maatregelen vnn voorzorg genomen. Er kwam dien dag evenwel goen enkel roiziger aan, die zich niet behoorlijk wist te legitimeren. Men schrijft uit de Pruissische stud Deiitzsch, dut de zer dagen een beschonken soldaat con burger verwond had, ten gevolge waarvan er een oploop van volk ontstond. Een 'fcier ging een compastnio landvolk hitlen, gebood op uit- kkelijko wyze volgens de wet het volk uiteen to gaan, f>.i gaf eindelijk, toen hieraan geen gevolg gegoven word, be vel om op bet volk te schieten. De landweer evenwel zgtte do geweren af en verklaarde eenstemmig„nietophunr.e broe ders te zullen schieten." Men hoert deze zaak gesust. De feudale party gevoelt zich niet sterk genoeg. Op don Great Northern Railway had Zaturdag nacht, op ongeveer twintig mijlen van Londen, in de nabijheid van SCHIEDAM, 14 Ju n ij 1866. Gisteren werd alhier op de gebruikelijke wijze herdapht de verjaardag van Z. K, H. prins Hendrik dor Nederlanden, broeder des konings. Morgen zullen HU. MM, de koning en do koningin, alsmede de oveiige leden der koninklijke familie, zich naar het Loo begeven. Sedert de opgave van 12 Junij zijn in do registers van den burgevlijken stand alhier 14 personen ingeschreven als aan cholera overleden Sedert het begin der epidemie 84. Den 12 Junij zyn in de registers ypn don bprgeriijkon stand to Rotterdam 8 en den 13, 12 personen ingeschreven, als aan cholera overledensedert het begin der epidemie 454. Eergisteren nacht is te Rotterdam een diefstal goplecd ten huize van een herbergierster in de Schubdovisehsteeg, die den vorigen nacht was overleden en wier lijk aileen te huis was gelaten. Men vermoedt, dut do diofstnl geschied is door overklimtning aan de achterzijde van het huisje, zijnde de achterdeur, aan een plaatsje uitkomende, door do bloed verwanten van de overledene open gelalen, ten einde versehe lucht in de woning zou kunnen doordringen. Do waarde van het ontvreemde is zeer luttel, daar dit zich bepaald heeft bij eenige oude kleodingstukken, in een openstaande lade van een ladetafel aanwezig. De bloedverwanten hadden juist te voren al wat eenige waarde had uit do woning mede genomen. Als een niet onaardige bijzonderheid wordt yeriler vermeld, dat in dezo zelfde woning kort geleden dQpp de politie huiszoeking was gedaan, opadat men vermqedfje dat aldaar gestolen voorwerpen verborgen waren. Een later berigt vermeldt, dat de persopp, die den dief stal pleegde, zich in handen der politie bevindt. Bij beschikking van don minister van binnenlnndsche zaken van den 13 dezer is bepaald, dut ip de hopfdkiestlis- trieten Delft, Utrecht, Zwolle ep Assen de hersjemrpino lot verkiezing van leden voor de tweede kfifner der stptep gene raal zal geschieden op Dingsdag26 Jui je. k. Do minister van finnntiën heejtrer kennis van belang hebbenden gebragt, dat blijkens een piededeeljngderZwoed- Sche postadrainistratje, voor den duur dor tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid, die op morgen te Stockholm zal geppend worden, aan het gebouw diqr tontoopstellingeen postkantoor zal gevestigd zijn, waarop de vreemde bezoekers

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1