:v ""^ImmïiDsErEmE. rnmummm berigtem. A0. 1866. CVV»*"*^ I aandag Verschijnt laandagWoensdag en Vrijdag. v Hv. unij- Schutl c v y. Kennisje v i n no ALGEMEEN OVERZIGT. COUR A x V i. A AUOHNEMEN T Ahnnnrmcnlsprijs j.t-r II,in Jlanmlcn franco por l'ustduur In-1 gubcelc 11 ijk. f t 85. - 2 25. (Rrieit'ii IVnnco). ABVEUÏENTIEN: Prijs ran den {gewonen repel,f O.IO. Tol 10 regels f l.OO, Zegelrcgt soor iedere plaatsing - 0.35. Burgemeester Ey Wethouders va.v Scihedasi Koken bij tleie aan de belanghebbenden bekend dot de Alphabctiscbe Naamlijst van de ingeschrevenen voor do Seluilterij Ier image zul I tuften op de Secrelarie dezer Gemeente op Maandag den 25 Juni) aunstnando dat DE EQTINGr voor de Schutierij tusschen de ingeschrevenen von dezen jsre zal jdaalshebben, tenlUadhutzedezer Gemeente 0|t Donderdag den 28 Juni) daaraanvolgendedes voorin iddags ton half Tien un's bn dat eindelijk bij de l.oling de gelegenheid zul worden opengeslctd t om de redenen van vrijstelling, waarop men aanspraak zonde mogen maken,op te geven, alsmede om de bewijzen tot slaving dier vrijsleHmg overle leggen. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het behcort.den 15 Juni] 18Ö0. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK. VAN MATEN ESSE. Do Secretaris VEUNÈDE. Het groote nieuws van den dag is, dat de bondsvergade ring besloten heeft tot het mobiel verklaren van het 7de,83to, 9de en 10de bondskorps. Pruissen, Baden, Luxemburg.de 12de,14de, L 5de en 17de curie hebben tegen gestemd. Na de stemming heeft de Pruissische gezant verklaard, dat Pruissen het bondsvordrag als vervallen beschouwde, en de zitting verlaten. Do president verklaarde, onder ver wijzing naar art. 1 der bondsacte, dat geen lid het regt bad om den Bond te verlatonjen op zijneuitnoodiging verccnigde do vergudering zich met oen piegtig protest, onder voorbe houd van do regten des Bonds, als welke met volle verbin dende kracht bleef bestuun. Alleen Wurtembcrg heeft geheel in denzelfden geest als Oostenrijk gestemdde overige regeringen enkel voor de mobielverklaring zonder zich met Oostenrijks motieven en voorstellen van uitvoering te vereenigen. De verklaring van den Pruissischen gezant, by het uit brengen van zijn votum tegen de behandeling van het Oos- tenrijkache voorstel, komt nagenoeg hierop neder: Nadut do bondsvergadering, in weerwil van het door den gezant in naam zijner tegering tegen elke behandeling van hot Oosten- rijksclto voorstel ingediende protest, tot een besluit in tcgcn- overgestoklon zin is overgegaan, heeft do gezant nlsnu den ernstigon pligt tc vervullen om aan de hoogo vergadering die besluiten to doen kennen, waartoe zijne regering, na do zoo even gevallen beslissing, tot handhaving van de regten O O' O O en belangen der Pruissische monarchie en van hare stelling in Duitschland, noodig acht over te gaan. Reeds do daad der indiening van het Ooatenryksclie voor stel is naar de vaste overtuiging der koninklijke regering in lijnrcgten strijd met de bondsconstitutic, en moet dus door Pruissen als een bondsbreuk beschouwd worden liet bonds- rogt kent tegenover do ledon van den Bond slechts dón executie, waart oor bepaalde vormen en bepalingen voor geschreven zijn. Het te velde brengen van een bondsloger tegen een lid van den Bond, op grond der Kriegsverfassung, is daaraan even vreemd, als iedere dwangmaatregel der bondsvergadering tegen een lid van den Bond buiten de voor de executie voorgeschreven regelen. Inzonderheid echter staat Oostenryks betrekking in Holstoin niet onder do bescherming der bondsverdrngen, en Z. M. de keizer van Oostenrijk kan niet als lid van den Bond voor Holstcin be schouwd worden. Om die redenon heeft de koninklyke regering zich ont houden van eenig antwoord op de motieven van het voorstel, anders zou het haar gemakkelijk gevallen zijn het aan Pruissen gedane verwy t van den vrede verbroken te hebben, af te wijzen en hetzelfde verwijt aan Oostenrijk te doen. De koninklijke regering was veeleer van oordeel, dot het voor- stol, uithoofde van zijn wederregtelyk karakter, door de bondsvergadering reeds dadelijk bij de indiening beboordo afgewezen te worden. Dat aan dit haar bepaald verlangen door hare bondge- 'nooten niet voldaan is geworden, kan de koninklijke regering met hot oog op de dusver bestaan hebbende bondgenoot schappelijke betrekking niet dan ten diepste betreuren. Nadat Pruissens vertrouwen op do bescherming, die do Bond aan ieder zijner leden gewaarborgd heeft, hevig ge schokt was door de omstandigheid, dat het mngtigste lid van den Bond in stryd met de bondsgrondwettcn zich sedert drie maanden tegen Pruissen gewapend had. met oogmerk om zich zelf regt te verschaffen, en dat het beroep der koninklijke regering op den Bond, tot bescherming van Pruissen tegen een willekeurigen aanval van Oostenrijk, slechts toerustin gen van andere bondsleden, zonder ophcldoring aangnundo hot doel daarvan, ton gevolge gehad heeft, moest Pruissen do uit- en inwendige veiligheid, welke volgons art. 2 dor bondsacte hoofddoel van den Bond is, reeds als in hoogo male bedreigd oordeelan. In deze harezienswyze is do koninklyke regering versterkt door het mot de verdragen strijdige voorstel van Oostenrijk en door do ongetwijfeld op voorafgaande aanspraak berus tende aanneming daarvan door een deel der bondgenooten. Ten govolge van de naar het bondsregt onmogelijke oorlogs verklaring tegen een bondslid, beschouwt het koninklijk kabinet de bondsbreuk als voltrokken. In naam on op bevel van Z. M. den koning verklaart mitsd en do gezant hij deze, dat Pmissen hut tol dusver be staan hebbende bondsverdrag als verbroken en daarom als niet langer van verbindende kracht beschouwt en het veel eer als vervallen beschouwen en behandelen zal. Intussclicn wil de koning met het ophouden van den Bond de nntionalegrondslugen.waai'ophijgesticht was, niet als ver nietigd beschouwen; Pruissen houdt vast aan die grondslagen en de regering doelt bij deze du grondtrekken van een nieuwe min de tijdsomstandigheden beantwoordende - verecniging- mede. Ten slotte moet de gezant aan zyne regering alle op grond van bet dus bestaan hebbend verbond aan haur-loekomende regten en aanspraken op do eigendommen van den Bond voorbehouden; bepaaldelijk heelt hij in last uitdrukkelijk te protesteren tegen elke uitgave van of beschikking over bond.-gcldcn, welke zonder hare speciale toestemming inogt plaats hebben. Hot voorstel van I'iuissen tot het sluiten van een vredes- vorbond is door den koning vim Hannover afgeslagen. Do beginselen van een meer beperkten llnnd werden, vooral uithoufde van de voorwaarden betreffende do militaire orga nisatie en de vloot, bepaaldelijk afgekeurd. De Pruissische troepen rukken Hannover binnen in de rigtingvan Harburgen Minden on do Hannoveranen trekken op Göttingen aan, om zich te vereenigen met do brigade Kalick en de Beijersche' oepen. Ook te Dresden is liet I ruissische ultimatum, waarbij neu traliteit, het stollen van de armee op den voet van vrede en spoedige bijeenroeping van het parlement tot bepaling der nieuwe bondsconstitutie geëiseht werd, ufgewezen. De keizerlijke brief, door den heer Konher, op last van Na poleon, in de zitting van liet Pransche wetgevend ligchaam voorgelezen en door ons in het vorig nummer kortelijk mede gedeeld, maakt, zoo als te verwachten was, hel onderwerp van vele en velschillende beschouwingen uit. Terwijl dezen hem zoo oorlogzuchtig mogelijk veiklaren, en ditzijn zij, die men in den regel een goeder, blik in de staatkunde cu een hel der oordeel over den bestaanden toestand niet ontzeggen kan, meencn genen weder.dat die brief oen vredelievende strek king heeft, In Duitschland hebben de verklaringen van den keizer algemeen een pijnlijken indruk gemaakt. Een Kngolsch blad doet do vraag, welk voordeel Frankrijk voor zich zeiven zal bedingenbet gelooft niet, dat men van Frankrijks zijde in dit geval een geheel belangelooze polit mk kan verwachten. Of zou liet zich eenvoudig to vreden stet.en met de dankbetuigingen der bevredigde mogendheden voor zijno pogingen tot verzoening en mngtsuitbreiding zijner na- huren? 't Is waar, de keizer heeft die vraag niet vergeten. Immers, Frankrijk zou aan geen wijziging zijner grenzen denken, dan alleen in geval de kaart van Europa uitsluitend ten voordcele cener groote mogendheid gewijzigd werd, alsook in het eventueel geval dat er uit aangrenzende provincier, by een vrijwillige uitspraak des volks, con aanzoek tot an nexatie bij Frankrijk werd gedaan. Wanneer wij ons omtrent den zin dezer woorden niet bedricgon, zegt dat blad, dan ligt daarin regtstreeks een strekking, gerigl naar de toekomst, welker verwezenlijking het doel der conferentie moest zijn geweest. liet zou toch ongegrond zijn te veronderstellen dat de kleine staten versterkt, Pruissen tot een beter geheel aaneengesloten, Venetie hij Italië govocgd, en aan Oostenrijk daarvoor een billijke vergoeding zou gegeven worden, zonder dat uit dit alles een verbreking van het Europesche even wigt voortvloeide en er een wijziging der kaart van Europa ten voordcele dezer groote mogendheid plaats had. Dit werd dan ook reeds door de bierby belanghebbende partijen zóó goed begrepen, dat zoodra Oost en i ijk protesteerde tegen iedere combinatie, waardoor het algemeen evenwigt zou gestoord worden, het plunder bijeenroeping eencrconferenlie werd opgegeven, als een denkbeeld, dat nu toch niet tot ieis goeds zou kunnen leiden, Intusschen zal men nu nooit keizer Napoleon van dubbelhartigheid kunnen beschuldigen, wan neer het hem behaagt de bevolking der Rijnprovinciën uit te noodigen, om by een stemming hare annexatie bij Frankrijk uit te spreken, zoodra Pruissen zijne grenzen in een andere rigting zul hebben uitgebreid. De belangen der Oostenrijksche onderdanen in Italië werden waargenomen door den Pruissischen gezant bij liet hof van Florence. Vermits echter thans de diplomatieke be trekkingen ttissehen Oostenrijken Pruissen zyn afgebroken, heelt liet Weoner kabinet tot bet Nederlandse!) gonvoi nc- ment hel verzoek gerigt, of hot zyn minister-resident te Flo rence wil belasten met de behartiging der diplomatieke cn consulaire belangen der Oostenrijksche onderdanen in Italië, met uitzondering evenwel van het voormalige koningrijk der beide Sicilien, waar die belangen worden waargenomen door den Russischcn consul te Palermo, Onze regering beeft zich gehaust deze opdrugt met do meeste bereidwilligheid aan te nemen, cn onvorwyidaan den hoer Heldewïer, onzen minister-resident te Florence, per telegraaf den last opgedra gen bovengenoemde belangen te behartigen. In do zitting van bot.Engelsche lagerhuis had jl. Maandag een belangryk debat plauts over de steenkolen- productie, naar aanleiding van het voorstel van den heer' Vivian,- om een adres aan de kroon terigten, opdat een com missie zou worden benoemd, om tc onderzoeken de waar schijnlijke hoeveelheid steenkool dio zich nog in de Engelsche mijnen bevindt. Volgens liet oordeol van dit parlementslid was die hoeveelheid onuitputtelijk, en daarom betwistte hij de meening van den heer Sevans, dat de mijnen in Engeland binnen een eeuw zouden zijn uitgeput; nogtuns wensehto hij, minder voor zich zei von dan wol totalgemeene geruststelling, dat een deugdelijk onderzoek zou worden ingesteld. Hot .voorstel—vond dan ook algemeen oudersiouniug en word aangenomen. Het hooggeregtshof te Washington heeft uitspraak gedaan in do zaak van liet Hngclsche schip Bermuda, het welk tijdens den oorlog wegens schending der blokkade was aangehouden. Door het geregtshof van Pennsylvanïe was dit vaartuig reeds voor goeden prijs verklaard, waartegen do eigenaars in appöl zijn gekomen. Tengevolge daarvan heeft het hooggeregtshof thans beslist: „dat do neutrale staten han del inoorlogs-contrabundo mogen drijven en deze in neutrale havens aan de oorlogvoerenden mogen verkoopenmaar dat zij zich min in beslag neming bloot stelicn, wanneer zij die artikelen naar de havens der oorlogvoerenden willen bren gen: voorts dat, wanneer er voornemen bestaat om de be doelde artikelen naar een haven van een oorlogvoerenden staat te brengen, dut voornemen reeds genoog is om een schending dor blokkade uit to maken, ook dan wanneer onder weg een neutrale haven wordt aangedaan en dit ver voer alzoo niet regtstreeks geschiedt." SCHIEDAM, 1G Junij I860. Gisteren morgen circa elf uro passeerden alhier HII. MM. de koning en de koningin, met gevolg, per extra trein, komende van do residentie en zich begevende naar het Loo. Ingevolge het uitgedrukte verlangen van Z. M. den koning, dut, uithoofde van de thans min of meer heerschende cholera geen openbaro feestplcgtigheden plaats hebben ter gelogerilieid van den verjaardag van II. M. de koningin, zal morgen hier ter steile de wapenschouwing der dienstdoende schutterij nictgchouden worden. Sedert de opgave van ld. Junij zijn in do registers van den burgerlijken stand alhier 13 personen ingeschreven als aan cholera overleden Sedert het begin der epidemie 97. Don ld Junij zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 10 en don 15, 1G personen ingeschreven, als aan cholera overleden; sedi rt het begin der epidemie d80. Volgens de opgave in de Staats-Courant waren in de week van 3 tot 9 Junij in hot geheclo rijk door de cho lera aangetast 1069 personen, waarvan 591 ovorJedcn. Sedert het begin der ziekte waren aangetust 2-110, overle den 1352. lletbestuur der Brandersvorecniging heeft, met hot oog op de aanstaande expiratie van hot loopende contract een circulaire rondgezonden, waarin wordt voorgesteld de bestaande verbindtenis, nu het cindo dezer maand zoodra mogelijk ODÜcr do thans vigerende voorwaarden cn bopa- lingen te hernieuwen met uitnoodiging aan li.H. branders de lijsten, welke tot voornoemd einde zullen worden neder- gclegd, met hunne lmndteekcning te willen vereeren. Zoodra voor hot gevorderde getal van 250 branderijen zal zijn ingeteekend, wordt door het be3tuur eeno vergade ring van II. II deelnemers bijeengeroepen, waarin tot de vor- eischte benoemingen en tot de bespteking van verdere nood zakelijke belangen zal kunnen worden overgegaan. Het bestuur geelt voorts in die circulaire te kennen dat hetinet het oog op de onmiskenbare goede cn nuttige resul taten, welke debcstaunde Vereeniging voortdurend geleverd heeft, vooral onder de tegenwoordige drukkende omstandig heden iedere aanbeveling overbodig acht. De uitslag der vorkiezing te Alkmaar, aftredend lid do heer mr. IC. A. Poortman, die verzocht heeft bij deze verkie zing niet weder in aanmerking te komen is geweestdat aldaar zijn uitgebragt 1126 stemmen. Gekozen werd do heer mr. N. Olivier met 593 steramen j" de heer J.D.van Herwerden bekwam 446stemmen. ölet den in ons vorig nummer modegedoeldon uitslag der' verkiezingen i3 hïermedeile volledige opgave aanganndo allo districten gedaan, waaruit blijkt, dot alsnog vier horstem mingen moeten geschieden, als: 1. to AssBn, tusschen do heeien mr. L. Oldenhuis Gratamu en mr. P. van der Veen' (aftredend lid); 2. te Zwolle, tusschen de heeron T. J. Stieltjes en jhr mr. Wttewnnl van Stoetwegen;3. te Utrecht," tusschen de heeren mr. N. P. J. Kien (aftredend lid) en mr, W. K Boer; en 4. te Delft, tusschen de hoeren inr, VV. VVint- gens (aftredend lid) en jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot;- welke op 26 Junij a.s. zullen plaats hebben. Gisteren morgen vroegtijdig is in do rivier de Maas, op do hoogte van hel Katendrechtsche veer, dry vonde ge vonden het lijk van een onbekend manspersoon, in een ver gevorderden staat van ontbinding verkeerendo, welk lijk, onder toezigt der politie, naar de loods voor drenkelingen to Rotterdam is overgebragt. Uit Vlaardingen wordt gemeld, dd. 14 Junij: dat in. do laatste veertien dagen de aanbrengst van visch in ver houding van die gedurende den gehcolen winter zoergunstig was. Door 18 beugschepen werd gemiddeld 85 ton, alzoo1 1530 tonnen zoutevisch aangobragt, en zal de prijs, die nog-

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1