A0. 1866. 1658^ Woensdag SU «Vunij. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. K cnmsgcving. ALucmcEft 0VERZ1GT. BUITEftLANDSGHE 6ERIGTEÜ E fl B R A N T. v AB ONNSlElfl: Abonnementsprijs per Drio Maanilcnf 1 S3. Franco per Postdoor hcl gehcclc Rijk- 3 25, (Brieteii Franco). ABÏEBTBHIIIlIf: Pnjs ran den gewonen regelf 0.10. Tot 10 regels f 100, Zegclrcgt .oor iedere plaatsing - 0.35. De Burgemeester yam Schiedam, Brengt bij dezo ter kennis van do Ingezetenen: Dat het Kohier van bet Patentregi deter Gemeente, otcr het dienstjaar door den Heer Commissaris des Konings in dete Provincie, op den 29 Mei 18Ö0 executoir verklaarden op heden aan den Ontvanger der Directe Belas tingen, ter invordering, is overgemaakt. Wordende voorin bij deze herinnerd dat een ieder vcrpligt is zijnen aanslag» op den bg de wet bepaalden voet, te voldoen, alsmede, dat, van beden af, de termijn van drio maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag bebooren te worden ingediend. £n is hiervan afkondiging geschied,w aar bet behoort, den 10 Jumj 1806. De Hurgcmccster voornoemd P.J. VAN Dl IK VAN MATLNLSSE. De leerling ia geworpende oorlog is uitgebroken. Is dit reeds feitelijk tusscben Pruissen en Oostenrijk, en Pruissen en eenige andere staten van Duitschland het geval, door het binnenrukken van Pruissiscbo troepen ir. die landen; Italië heeft aan Oostenrijk den oorlog verklaard, aangezien Oostenrijk gemeenscha ppelyk met Beijoren den koning van Saksen de zoogenoemde bondslmlp zal verleenen en dien ten gevolge tusschen Oostenrijk en Pruissen oorlog is ontstaan. In ons vorig nummer hebben wy reeds medegedeeld, dat ook Saksen hot Pruissische ultimatum heeft afgewezen, betgeen later bevestigd is door een extra-nummer van het Dres 'ener Journal, waarin de I'ruissische sommatie-depêche f» -et antwoord van Saksen worden medegedeeld benevens een j i 'clamalie des konings. Het blad voegt er bij, dat de Pruissiscbo gezant daarop een formclo oorlogsverklaring beeft ingediend, waarna den daarop volgenden nacht de Pruissische troepen bij Strehla Saksen zijn binnengerukt. De koning van Saksen beeft zich met zyn gansche leger- roagt in Bohomen terug getrokken, nadat hy een voorstel bij den Bond bad ingediend, waarby do hulp daarvan werd ingeroepen tegen Pruissen, dat, met schending der bonds- regten, gewelddadig Suksens grondgebied is binnengerukt. Dat voorstel is aangenomen met 10 tegen 5 stemmen; ook Baden, dat tot nu toe vermeden bad zich tegen Pruissen te verklaren, beeft bet voorstel van Saksen aangenomen. Bet ooriogsmanifest des keizers van Oostenrijk is afge kondigd en in zyne staten met grooten by val ontvangen, lioofdzakelijk treedt do keizer in dat stuk in een ontwikke ling der gebeui tenissen, die aan den tegenwoordigen toestand zijn voorafgegaan, om tot het besluit te komen, dat Oosten rijk, even als de keizer dezer dagen aan een deputatie van den gemeenteraad to Wcenen verzekerde, alles heeft beproefd om den vredo te bewaren, doch dit doei onmogelijk heeft kunnen bereiken, liet manifest telt vervolgens de geweld dadige stappen op, waaraan Pruissen zich schuldig gemaakt beeft door het binnenrukken zijner troepen in Holstein, door bet uiteenjagen der door den keizerlijken stadhouder byeen- geroepon stenden en de noodzakelijkheid voor de Oostonrijk- acbo bezetting, om voor een tiendubbele overmagt te wijken. Den nationalcn Bond tusschen de Duitsckers verscheurende, heeft Pruissen verklaard uit den Bond te treden en is mot militair gewold tegen de souvereinen te werk gegaan, die trouw aan den Bond waren. Ten slotte luidt bet manifest woordelijk als volgt: Aldus is de rampzaligste oorlog, een oorlog van Duitscbers togen Dnitschers, onvermijdelijk geworden! Ter verant woording van al do onheilen, die by over familiën en landen brengen zal, roep ik hon, die hem te voorschijn hebben ge roepen, voor den regterstoel der gesobiedonis en voor dien van den eeuwigen, almagtigcn God. Ik snel ten stryde, in het vertrouwen dat de regtvaardige zaak geeft, in het gevoel van magt, dat een groot rijk schenkt, waar vorst en volk slechts door dezelfde gedachten aan Oostenrijks goed rogt doordrongen zyn. Ik aanvaard den strijd met fiissehen, vollen moed by den aanblik mjjner dappere ten oorlog toege ruste armee, die den muur vormt, waartegen de kracht van Oostenrijks vijanden breken zal; mot het oog op my ne trouwe volken, die condragtig, vastberaden en bereid tot alle offers, naar my opzien. Slechts dén gevoel doordringt de bewoners myner koningrijken en landen, bet gevoel van aaneenslui ting, het gevoel van magt in hunne eendragt, het gevo3l van verbittering over ceD ongehoorde schending van rogton. Dubbel leed doet hot my, dat bet werk der overeenstem ming over do binnenlandscho kwestien van staatsregeling nog niot zoo ver gevorderd is, dat ik in dit ernstig, maar tevens verheven oogenblik de vertegenwoordigers mijner volken om mjjn troon kan scharen Nu ik dezen steun voor dit oogenblik ontbeer, gebiedt myn regentenpligt my te moor, om do regtcn myns rijks voor allo toekomstige tijden te beveiligen. Wy zullen in dezen strijd met alleen staan. Duitschlands vorston en volken kennen het gevaar, waar mede hunne vrybeid en onafhankelijkheid bedreigd worden. Golyk wy voor do heiligste zaken, dio do volken te verdedi gen hebben, onder de wapens staan, zoo is dit ook hot geval mot onze Duitsche bondsbroeders. Men heeft ons de wapenen in de handen gewrongen. Welaan 1 nu wij naar het zwaard gegrepen hebben, mogen on moeton wy het niot eor in do soheode stelten, vdér dat aan mijn rykzoowel als aan de ry kon der verbonden Duitsche staten, do vrye binnenlandsehe ontwikkeling gewaarborgd en onze positio in Europa op nieuw bevestigd zy. Maar niet alleen op onze eendragt, op onze kracht rust ons vertrouwen! Onze hoop stel ik tevens nog op iets hoo- gers, op den almagtigcn regtvaardigen God, Die mijne dynastie sedert haren oorsprong beschermd heeft, Die nim mer hen verlaat, welke in regtvaardigheid op Hem vertrou wen. Tot Ilem wil ik om bystandsmeoken en ik roep mijne volken op het met my te doen. Reeds zou op den Rumsburgor straatweg, digt aan do Bohoemsche grenzeneen klein ruitergevecht tusschen de Pruissische en Oostem ykscho kavallerio hebben plaats gehad, waarbij de Piuissen zijn gevlngt. Ongetwijfeld heeft bet Italiaansche leger ook reeds een voorwaartsche beweging gemaakt, even uls het Pruissische. Het is althans waarschijnlijk, dat de stryd van die beide zijden te gelijkertijd zal gevoerd worden. Aan den kant van de Po en de Mincio is almede allo ge meenschap afgebroken, naar uit Florence gemold wordt zoodut Oostenrijk thans in volkomen staat van tegenweer verkeert. Garibaldi is te Como aangekomen, en zijne reis derwaarts was een zogetogt gelyk. Bij Tarnagrad, een stadje aan de Zollkiewer-Kreisgrens, is de voorhoede van een sterk Russisch legerkorps, dat in het gouvernement Lublin is zamengetrokken, aangekomen. Het gerucht blijft steeds in omloop, dat Frankrijk bij het vallen van het eerste schot twee kampen zal vormen, het eencaan den Rijn, het andere naby de Alpen. Engeland beeft last gegeven dat verscheiden oorlogsche pen, in verschillende zeeën gestationneerd, naar het vador- ïnnd zullen terugkeeren, en schijnt dus ook den uitslag van den bloedigen strijd niet met onverschillige oogon te zullen ufwnchten. Alom toerusting, voorbereiding tot een vreesselijken krijg waarvan het begin zeker is, waarvan het einde en de resul taten voor elke menschelyke berekening onmogelijk zijn te bepalen De Pruissiscbo troepen, die aan de Limburgsche zijde onze grenzen bezet hielden tot wering van do veeziektezijn thans van daar vertrokken. De posten die zy vroeger heb ben bezet, zijn door burgers ingenomen, die insgelyks van geladen geweren zyn voorzien. Een dragonder van het regement Windischgratz, dat in bet noorden van Bohemen staat, reed bij bet maken eener patrouille langs hot dorp Keuzcndorf. Bespeurende dat zijne vcldflesch ledig wus begaf hy zich naar bet dorp om haar te vullen. Naauwelijka had bij het doel van zyn togt, de dorps herberg. bereikt of hij ontwaart op cenigen afstand eene vijandelijke patrouille die in galop nadert. Idlings stijgt by te paard, maar voor hij de grenzen heeft bereikt vallen ros on ruiter, ten gevolge van een oneffenheid van den bodem en worden door de Pruissische patrouille ingehaald. Als krygsgovangeno komt hij in het hoofdkwartier bij Fursten- stein aan, waar de kroonpiins toevalligerwijze de terug- keerende patrouille ontmoet. De gevolgen biervan waren gunstig voor onzen krijgsgevangene, want hy werd niet slechts op vrye voeten gestold, maar met een ruim geschenk in geld van zijn bevrijder, bereikte de dragonder niet lang daarna zyne kameraden, die niet gedacht hadden hem zoo spoedig weer in bun midden te zien, In een kolenmijn te Ashton, bij Manchester, beeft. Donderdagavondeenontploffing plaats gehad. Waarschijnlijk is men met het doorgraven der nieuwe gangen uitgekomen in een ander reeds uitgegraven gedeelte der mijn,waarvan men wist, dat liet vol gaz was. Door de nalatigheid van enkele jongens, welke geen veiligheids lampen hadden, is toen bet onheil veroorzaakt. Volgens de berigten waren er 43 werk lieden gedood of vermist. De Great Eastern en de schroefstoomboot Medway zullen, met den transatlantischen kabel aan boord, onder begunstiging van don springvloed op 28 Juny uitloopcn. Met het leggen van den kabel zal 14 dagen later worden begonnen, en de twee vaartuigen zullen op hunne vaart door de schroefstoomboot Albuny en de oorlogsstoomboot Terrible vergezeld worden. Men heeft op de Engolseho veemarkten do opmerking gemaakt, dat schapen per spoorweg aangebragt, f 1.20 tot f 2.00 meer opbrengen, dan die naar do markt gedreven worden. In Engeland worden thans rozen uit Damascus inge voerd, die ingezouten zijn; mon beweert, dat het zout geen nadeel doet aan do geur der bladeren. De kleine stalen ketting, die om den trommel van een borologie gewonden is, heoft, afgewonden zijnde, een lengte van 8 Engolseho duimen, en tolt ruim 500 schakeltjes, die allen geklonken zijn. Tot beden is het niemand gelukt iets uit te vindendat deze kettingjes kan vervangendie sterkte, bij zulk een buigzaamhoid, is nog bij geen enkele stof govonden. Een fabriek van zulke horologiokettingjos bestaat o. a. te Christenchurch, Hants, in Engeland. De schakeltjes wor den door meisjes, uit een stalen plaatje gedreven; nog klei nere meisjes verzamelen do schakeltjes en klinken zo te zamen. Reeds sedert meer dan een eeuw is Christenchurch bekend voor zyn fabrieken van borologiekettingjes. Een Frnnschman heeft het middel uitgevonden, om uit den bast van den moerbozionboom een vezelstof te balen, die bereid zijnde, het aanzien, de duurzaamheid en de zacht heid heeft van zijdo. Hij is bezig, zoomogelijk, ruime hoe veelheden van dien bast op te koopen ten einde zyne metbode in het groot toe te passen. SCHIEDAM, 19 Juny 1866. Jl. Zondag werd alhier door bet uitsteken der vlaggen van de openbare gebouwen en uit de woningen van ingezetenen, alsmede door het bospelen van het carillon, herdacht de verjaardag vun H. M, de koningin. Den volgenden dag word op de gebruikelijke wyze dc overwinning by Waterloo in herinnering gebragt. De collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van do gewapende dienst in do Ne derlanden, welke jl. Zondag alhier door do plaatselyke com missie van voormeld fond3, bijgestaan dooreen vijftal lieeren ingezetenen, werd gehouden, heeftopgebragtƒ289.815. Sedert de opgave van 16 Junij zijn in de registers vau den burgerlijken stand alhier 16 personen ingeschreven als aan cholera overleden.Sedert het begin der epidemie 113. Door het departement van ftnantien is mededeeling ge daan van dc volgende opgave der op 15 Junij 1866 in de onderstaande entrepöts aanwezige hoeveelheid ruwe uuiker: Amsterdam26,964,382 pond. Rotterdam24,005,424 Schiedam1,844,112 Dordrecht2,398,301 Middelburg2,469,997 Totaal 57,682,216 pond. Gedurende do maand Mei jl., zijn door do Holl. IJzeren Spoorweg-Maatsebappy vervoerd 128,665 reizi gers, van Schiedam 8365, en hebben de opbrengsten van reizigers bedragen ƒ98,977.08, van Schiedam ƒ3,565.30, van vervoerdegoederenƒ18,329 78s,vanSchiedam/"699.71s. Het bedrag der vorige opgaven was 422,791 reizigers; /"407,928.10s als opbrengst van vervoerde reizigers en goe deren zoodat het totaal der reizigers sedert 1 Januarij 1866 bedraagt 551,456 en dat der opbrengsten met inbegrip vau diverse ontvangsten ïn Mei van ƒ2,004.50 eeno som van ƒ527,239.425. De Nederlandsehe Handelmaatschappij vraagt scheeps gelegenheid voor don overvoer naar SamaraDg van een stoommachine met toebehooren. Aanbiedingen, met opgaaf van de gevraagde vracht in ééns,worden ingewacht ten kan tore der maatschappij te Amsterdam, tot Vrydag 22 Junij, des voormiddags elf ure of bij de agenten tpt Donderdag 21 Junij. Den 16 Junij zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 10 en den 18, 21 personen ingeschreven, als aan cholera overledensedert het begin der epidemie 511. Men verzekert dat de tweede kamer der staten gene raal spoedig zal worden byeengetoepen, teneinde buitenge wone credieten voor de departementen van oorlog en marine en de afmaking van zieke runderen toe te staan. Het voorloopig verslag dor commissie van rapportours uit do tweede kamer voor do ontwerpen betreffende do Indische bogrooting voor 1867, is vastgesteld en zal spoedig worden gedrukt. Daar de hecren mr. G Groen van Prinsterer en mr. L. W. C. Keuchenius te Leyden en te Arnhem benoemd zyn tot leden van de tweede kamer der staten generaal voor het nog loopendo zittingjaar, in plaats van de heeren graafSchim- mclpenninck en graaf van Zuylcn van Nyevelt, zoo zullen do eerstgemeldo hoeren, indien zij hun mandaat aanvaarden, bij de hervatting van de werkzaamheden dor kamer, na on derzoek en in orde bevinding hunner geloofsbrieven, als le den der kamer dadelyk zitting nemen. De minister van binnenlandsehe zaken beeft goedge vonden te bepalen dat, wogens liet veelvuldig voorkomen van cholera-gevallen te Leyden, de nutuurkundige en bulp- apothekers-examens worden uitgesteld tot den 27 Augustus e. k. en volgende dagen. De Stants-Courant heeft medegedeeld de opgaven be treffende do veclyphus over de week, beginnende den 3 en eindigende den 9 Juny. Daaruit blijkt, voor zooveel de pro vincie Zuidholland betreft, dat in dio week zijn aangetast 163 runderen; 56 zijn gestorven9 afgemaakt en 7 her steld, terwijl er 91 in behandeling bleven. Sedert bet uit breken dor ziekte zyn in de provincie 50,124 runderen nan- gotast, waarvan er 20,209 stierven, 9742 werden afgemaakt, 19,698 herstolden en 475 nog ziek zyn. Betroffendo do te Weesp voorgevallen ongeregeld heden wordt het volgende gemold. Jl. Woensdag zou te Weesper-Karspel en liet Gein by den veehouder J. de Heer, ingevolge oen besluit van gedep staten van Noordholland, door den kantonregter te Weesp do onteigening plaats heb ben van vee, lijdende aan do besmettelijke ziekte-, doch toen do kantonrogtor, mot den burgemeester, don veearts en het overige personeel, bij do afmaking noodig, tot dat einde aan het erf van gomelden boor kwamen, was do ingang met een ketting gesloten, werd do toegang naar do woning tot bet afmaken van het zieke vee geweigerd, en bevonden zich onderschcidon boeren uit den omtrok by do woning, waar van cenigon bozig waren met het laden van geweren, het

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1