ocnsdag Augustus. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag A0. 1806. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. A- -J, i -tO tj ALGEMEEN OVERZIGT. BINNENLANDSCHE GERIGTEN, ABOITÏÏEKEÏÏT: Abonnementsprijs per Drie Maanden Frunco par t'ostilmsr hel geheels 11 ijk. f 1.86. - 3 25. (Brieven SVajmco). ADVEBTEMTTIEW: Prijs Tan den gewonen regelƒ0.10. Tot 10 regels f 1.00, Zcgclregl toor iedere plaatsing - 0.35. Jl. Zondag is de buitengewone zitting van den Pruissiscben landdag door den boning in eigen persoon te Berlijn geopend. Na een zeer gemoedely ken aanhef, waarin den Almagtigo dank wordt toegebragt voor de in den jongsten oorlog aan dePruissisêhe wapefien geschonken overwinning die zooveel dierbaar Pruïssisch bloed kostte, verklaart de koning verder, dat de regering en vertegenwoordiging nu de vruchten tot rijpheid bchooren te brengen die uit de vele en zivaro bloedige offers mooten voortkomen, zoo die niet voor niet zullen gebragt zyn. Voorts wordt gezegd, dut 's lands finan- tión, ofschoon reeds tijdens don vroegeren oorlog root Denemarken aanzienlijk ingekrompen, desniettemin toe reikende zijn geweest tot dokking der grootc kosten van den jongst geöindigden oorlog, en dat zij ook voor alsnog in een betrekkelijk gunstigen staat verkeeren. Daarop volgt de gewigtigo erkenning, dat de staatsbegrooting gedurende do laatste jaren zonder de grondwettelijke goedkeuring is tot stand gekomen, onder bijvoeging dat de regering, in het be lang van het land zelf, in de noodzakelijkheid was ulzoo te handelen. Do koning vertrouwt dat, begunstigd door de jongste gebeurtenissen, de vertegenwoordiging niet zal aar zelen, om de regering voor dit alles een indemniteits-bill te vcrleenen, en dat daarmede do bestannde binnonlandsche conflicten mogen eindigen. Ten slotte verklaart de koning, dat de noodige voorstellen betrekkelijk het bijeenroepen van het Duitscho parlement, zoo spoedig mogelijk bij de ver tegenwoordiging zullen worden ingediend. De gemeenteraad van Berlijn beeft aan den koning een adres van geluk wenschinggérigt en de daarmede afgezonden deputatie is door Z. M. ontvangen, die o.a„ het volgende, in antwoord op dat adres te kennen gaf: „De nieuwe znmcnstel- ling van Duitschlnnd hopen wij insgelijks tot stand te zien komen. Alles voorspelt een gelukkige toekomst voor Pruissen, daar er vooruitzigt is opeen eervollen en duurzamen vrede." Maandag morgen is het huis van afgevaardigden door den president, generaal von Stavenhage, als oudst aanwezig lid, met een redo geopend, waarin bij van do bereidwilligheid ge tuigde van het buis, om mede te werken tot bevestiging van de grootheid en de vrijheid van Pruissen en Duitschland. Hy zetde der regering dank voor de betoonde vastberadenheid en de militaire leiding, spruk mot lof van de dapperheid des legers, dat in enkelo weken den vijand geslagen had en onder zijn heldhafligcn koning Wccnen genaderd was. De redenaar noodigde Je leden ten slotte uit, om opstaande blyk te ge ven van hunne dankbaarheid, met een „Leve de koning 1" In het heorenhuis is graaf Stolberg tot president gekozen, De koning van Pruissen zal zich naar Karlsbad begeven, waar de vrede waarschijnlijk zal worden geteekond. Op het voorstel vun Rusland, tot hot houden vai\ een con gres dor onderteekenaars van het Weener tractaat, beeft Pruissen een bepaald weigerend antwoord gezonden; ook wordt gezegd, dat Frankrijk en Engeland hebben te kennen gegeven tot dit voorstel niet te zullen toetreden. Dc wapenschorsing tusschen Oostenrijk en Italic is tot den 10 dezer verlengdde onderhandelingen over den wapenstil stand zullen to Cormons worden geopend, Sommigen twij felen echter of de onderhandelingen dc hervatting der vyandelykbeden zullen kunnen voorkomen. Door den vrede met Pruissen wordt echter de positie van Oostenrijk tegenover Italië van geheel anderen aard. Terwy 1 Italië Venetie verkrijgt,is de band tusschen dat rijk en Pruis sen verbroken en zal het alzoo alleen tegenover Oostenrijk staan, waaraan hot twoe gevoelige verliezen, te land en te water, Custozza en Lissa, te danken beeft. Wij voor ons kunnen niet gelooven, dat Italië het verder dan tot eischen zal laten komen, daar Ooslenryk in deze zich te veel aan de leiding vna Frankrijk beeft overgegeven, dan dat Italië, bij voortdurend dryven, ook van dien kant geen démenti zoude krijgen. Nu de bloedige strijd tusschen de twee groote Duitsche mogendheden, in de phase welke hy thans is ingetreden, niot meer de algemeeno aandacht zoo onverdeeld bezig houdt, rigt zich onwillekeurig de blik naar deovorzijde van den Oceaan, vanwaar van tyd tot tjjd weder geruchten en feiten tot ons worden overgebragt, die overwaardig zijn metnaauw- lettendheid te onderzoeken en gade te slaan, daar zij, wclligt spoediger dan men verwacht,tot een uitkomst kunnen leiden, nog verschrikkelijkor, dan die waarvan do Verconigde Staten van Noord-Amerika in de laatste jnren de getuigen zijn geweest. Sinds lang is bot bekend, dat de president Johnson in ver klaarden oorlog is met het congres over do voorwaarden waarop de Zuidelyko Staten weder in de Unie zullen toege laten worden. Die strijd is nu zoo ver gekomen, dat do pre sident gegrepen heeft naar oen der uiterste middelen, die to zynor beschikking staan. Hij is nnraelyk reeds begonnen eonigo ambtenaren, boog en laag, die niot met zyne staat kundige inzigten overeenstemmen, te ontslaan uit hunne betrekkingen. Om dit echter op'» groote schaal to kunnen doen, dient liy te wachten tot het congres uiteen gegaan is, want de benoeming der ambtenaren, die in de plaats der ontslagenen zullen treden moet, zoo lang het congres bijeen is, door die corporatie bekrachtigd worden. Dit voornemen, om eon niouwe party te vormen, 't welk in dit alles duidelijk doorstraalt, is te gelyk een formele ver klaring, en wel een eerste lang verwachte, dat Johnson van de oude partij, die hem gekozen heeft, zich afwendt. Hel gevolg is dan ook geweest, dat vele leden van het ministerie bun ontslag genomen hebben. Van nog meerdere, zegt men, dat zij spoedig zulten volgen, alleen van de heeren Seward en M'Culloch hoort men dit niet. Allo aftredende leden geven als reden op, hunne af keuring over het verzet van den presi dent tegen de amendementen op de constitutiocnzijnmeódoen met de conventie vnn Philadelphia. Deze vergadering zal eon pptitio inleveren tot toelating in hot congres van alle vertegenwoordigers en senatoren van die stalen, welke, vol gons de eischen die do president zou wenschen gestold te zien, mannen zijn, waarop de wet niets heeft aan te merken en die de gevraagde eeden willen afleggen. Beschikt bet congres afwijzend op deze petitie, zoo zal vooreerst niets gedaan worden dan dat alle mngtcn invloed zullen gebruikt worden om bij de volgende verkiezing in het Noorden al de openvallende plaatsen bezet te krijgen door mannen, waarop de president rekenen kan. Is eenmaal het aantal van deze maar zoo groot, dat zy te zamen roet de ver tegenwoordigers van het Zuiden, indien die toegelaten wor den, de meerderheid in het huis zouden hebben, zoo zullen waarschijnlijk de Zuidelijke vertegenwoordigers opgeroepen worden; men vermoedt, dat dan die meerderheid by den aanvang eenvoudig met een eigen president de beraadsla gingen openen zal en Johnson hen als het werkelijke congres zon erkennendat de meerderheid dan de geheele partij met president en al onwettig en van allo regten vervallen verkla ren zou; dat de president daarop niet het minste acht zou slaan, dat de minderheid het vonnis door zou zetten, het koste wat het wil, in één woord, dat Noord-Amerika nog eens in een burgeroorlog zoude gewikkeld worden. In dat geval zou het echter geen oorlog om afscheuring van de Unio zijn en het Zuiden zou het voordeel hebben van te vechten, onder de leiding van den wettigen president en met den steun vnn een ligehaam, dat zich althans zou.noemen het congres van de Vereenigde Staten. Hoe onwaarschijnlijk dit treurig vooruitzigt ook moge schynen, zeer velen zyn er echter die den bovongonoemden loop van zaken zeer waarschijnlijk rekenen, zóó zelfs, dat zy het noodig oordeelen voorzorgen daartegen te nemen. Generaal Sherman hoeft de agitatie nog vermeerderd, door aan de kweckelingcn van Yale College onlangs in een speech, die by hield, te zoggen, dat zij by hun leven een strijd zouden aanschouwenwaarbij zijn eigen vechten slechts kinderspel was. Duidclyk is er storm op handen en onweer aan de lucht; maar hoe spoedig hot komen zal, in 1867, zoo als de radicalen zeggen, of in 1868, zoo als de heer Soward voorspeld heeft, dit zou moeijelïjk nu reeds te gissen zyn. dat een aantal kruïdvaatjes was verbrijzeld, zonder dat bot kruid ontploft was, doch daarentegen lug het zoodanig opge hoopt, dat er door don brand groot gevaar bestond voor een tweede ontploffing, waardoor al de overige gebouwen onver mijdelijk vornield zoudon zijn geworden. Behalve de 70 per sonen, die een oogenblikkelijken dood vonden, zyn er nog 21 gekwetst. Volgens de Weener bladen bedragen de verliezen der Oostenrijksche noordelijke armee van 6 tot 23 July aan ge sneuvelde en gekwetste officieren der infanterie45 oversten en overste-luitenants, 90 majoors, 349 kapiteins, 379 eerste of opper-cn 646 tweede of onderluitenants, tezamen 1509. Hierbij komen 391 officieren, die niet gekwetst maar gevan gen genomen 2Ïjn, alzoo uitmakende met do eerstgenoomden 1900 officieren. Onder de te Weenen aangekomen gekwetsten bevindt zich ook een hoofd-officier, wiens leven reeds tweemalen is gered door zijn trouwen hond. In den slag bij Magenta was de toenmalige luitenant ook zwaar gekwetst op het slagveld blyven liggen; allo nasporingen die men naar hem deed, bleven vruchteloos, totdut zijn bediende met zijn bond nog maals het slagveld dooi liep, die zyn meester onder een hoop lijkeu opspoorde. In den jongsten slag bij Königgrhtz nu redde de trouwe hond zijn meestér op nieuw. De oificier was zwaar gekwetst bewusteloos neergezonken en zou ongetwij feld verloren zijn geweest, icdien het dier bom ook ditmaal niot had gevonden. Do keizer van Frankryk moet door de ondervinding, door do Italiaansche vloot bij Lissa opgedaan, zeer onaan genaam getroffen zijn geworden. Do gepantserde schepen Re d'Itnlia en Pulestro waren namelyk mot platen, uit Frnnsche fabrieken bekleed, die nu bleken zeer slecht te zijn in vergelijking met de Engelscho. Hot is bekend, dat reeds vroeger twijfel is geopperd of de Fransche puntserplatcn wol zoo deugdzaam waren als de Engclsehe. Den 19 July is in do nabijheid van Konstantinopel een pyrotechniscbo fubrick in de lucht gesprongen, waarby 70 werklieden zijn omgekomen. In dat gebouw waren aanwezig ongeveer 30,000 vaatjes kruid, elk van 50 pond. Volgens een officieel rapport moet liet onheil zijn ontstaan in de werk plaats ter vervaardiging vnn kardoezen en vuurpijlen. Het geheele lokaal met al wat er in wa3, werd totaal vernield,ter wijl eenigedaartoebeboorendeop zichzelf staandemagazynen behouden zyn gebleven. Een daarvan, ongeveer200 ellen van do plek verwydord, kreeg geen andere schado dan dat het dakwerk er afsloog en aldaar oen partij zwavol in brand raakte, zonder verdere schado qan te rigten. Een hoofdopzie ner, die spoedig hulp ter blusscbinglietaanbrengen,bemerkto SCHIEDAM, 7 Augustus 1866. Jl. Zondag werd alhier op do gebruikelijke wy zo herdacht do verjaardag van U. K. II. Wilhelmina Fredorika Alexan dria Anna Louisa, dochter van prins Frederik der Neder landen, gemalin van Z. M, den koning van Zweden en Noor wegen. Naar wij vernemen heeft de heer M. F. J. Cool, den 31 July jl. benoemd tot lid van den gemeenteraad alhier, kennis gegeven dat hy die benoeming aanneemt. De eindexamens der hoogcre burgerscholen in deze provincie, die den 16 Julij te 's Hage een aanvang bobben genomen, zijn don 3 dezer ten einde gebragt. Jl. Zaturdag heeft de commissie een zitting gehouden om over do toelating to beraadslagen. De uitslag is geweest, dat van de 21 kandi daten 14 zijn toegelaten, waaronder, o. a., onze stadgenoot do heer H. J. van der Schalk, van de hoogcre burgerschool te Delft, die alsnu de polytechnische school zal bezoeken. Bij do tweede kamer der staten generaal, die heden hare werkzaamheden hervat, zijn 18 wets-ontwerpen aan hangig, waarouder een strekkende tot onteigening van per- eeolen ten behoeve van liet dempen van ecnige vakken sloot langs, en het verbreeden van te smalle gedeelten van den zoogenaamden Achtersingel en den weg leidende van Schiedam naar het station van den HoIIandschen spoorweg en naar Oversehie, een en ander onder de gemeente Oud en Nieuw Mathenesse. Gedurende de maand July jl., zijn door do Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij vorvoerd 118,017 reizi gers, van Schiedum 8,195, en hebben de opbrengsten van reizigers bodragen ƒ92,078,45, van Schiedam j3,467.65, van vervoerdegoederen ƒ16,058 81, van Schiedam/"791.79'. Het bedrag der vorige opgaven was 657,467 reizigers; /"627,782.67 als opbrengst van vervoerde reizigers en goe- doien, zoodat het totaal der reizigers sedert 1 January 1866 bedraagt 775,484 en dat der opbrengsten met inbegrip van diverse ontvangsten in Julij van/" 1,865.22 ceno som van /"737,78a 18. - Sedert het berigt in ons vorig nummer zijn alhier door do cholera aanget. overl, 5 AugustusO 1 6 1 1 7 2 O Bedrag der vorige opgaven 351 229 Tezamen 354 231 Volgens do opgave in de Staat3-Courant waren in de week van 22 tot 28 July in lietgekeele rijk door de cho lera aangetast 2675 personen, waarvan 1642 overleden. Sedert hetbegin der ziekte waren aangetast 20884, over leden 12557. Den 4 Augustus zyn in de registers vnn den burgerlij ken stand te Rotterdam 5 en don 5 en 6, 10 personen inge schreven, als aan cholera overledensedert het begin der epidemie 1047. Te Zwijndrecht doet zich bet zonderlinge geval voor, dat aan don straatweg naar Rotterdam in een tuin, welke twee huizen van elkander scheidt, waarvan in het eene ver scheiden personen aan de cholera overleden zijn, terwyl zich in het andere geenerlei geval van die ziekte voorgedaan heeft, een moerbezienboom staat, welks ceno helft, gekeerd naar don kant vun het huis waarin de epidemie verscheiden offers geëtacht heeft, geheel verdord is, terwijl de andere helft in vollen wasdom staat. De Staais-Courant heeft medegedeeld do opgaven be treffende de veetyphusover do week, beginnende den 22 en eindigende den 28 Julij. Daaruit blykt, voor zooveel de pro vincie Zuidholland betreft, dat in die week zyn aangetast 629 runderen; 183 zyn gestorven 60 afgemaakt en 29 her steld, terwijl er 357 in behandeling bleven. Sedert liet uit- btckcn der ziekte zyn in de provincio 52,688 runderen aangetast, waarvan er 21,544 stierven, 10,029 werden afgemaakt, 20 394 herstelden en 721 nog ziek zijn. Bij beschikking van den minister van justitie zyn vastgesteld, o.a., in do brigade Schiedam, kanton Vlaar- dingen,devolgcnde verplaatsingen vanryksveldwachters-.van de 3do klasse, Abraham de Haan, van Vlnardinger-Ambacht naar Maassluisvan do 3de klasse (opzieners der jagt en visschory) Carol Jacob Stouthandcl, vnn Maasland naar ArkolCornelia van der Eist, van Arkel naar Vlaardinger- Ambaclit. Wy vernomen dat met de wetsontwerpen betrckkelyk de inkwartieringen en de selmttoryen veel spoed wordt ge maakt. Do memorie van beantwoording op het verslag dor tweede kamer van het eerste ontwerp kan reeds in deze week worden verwachtterwijl de beantwoording van het verslag 4

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1