mmm gverzigt. a&nd&g Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag, U g U S 111 BUITENLAMDSCHE BERI&ÏEft. RlftNEtöLANOSGHE BERIGTEN, t9 ABOBNEMEM: AbonnomcnlS|)rijs per Uric Manndcn I)unco per Postdoor hot golteclc Rijk f 1.8B. - aas. (52a*ir%eoi JEGYneiieo)* ADVERTENTIE N: Prijs van den gewonen rrgelJ 0,I0# Tot 10 regels f 1.00. Zeg cl r eg l voor iedere plaatsing - 0.35. Maakten wij in ons vorig overzigt do opmei king, dat hot tusschen Frankrijk cn Pruissen alles nog niet was zoo als liet behoorde, do tydingen daarna ontvangen bevestigen niet al leen ons gevneien, maar wijzen er zelfs op dat de naaste too- komst voor Europa van groolero verwikkelingen zwanger gaat, dan het-nu zoo goed als geoindigde conflict tusschen do tweo groote Duitsche mogendheden in zich bevatte. Frankrijk moet aan Pruissen onbewimpeld tolennen ge geven hebben, dat het niet te vreden is mot don gang van zaken, zoo als die nu door von Bismaick wordt geteid. Ilot wil cn het zal eenigo vergoeding hebben voor de bemiddeling aangewend tot verkrijging van den vrede en die vergoeding bestaat in do eerste en voornaamste plaats in een wyziging van de Rijn-grenzen Pruisson echter tvii daarvan niets wetm en weigort toe te ticdcn tot de Fransche voorstellen. Trou wens Pjuissen kan den toon nu wat hooger aanslaan in bet gevoel zijner nieuw verkiegen magt en in de overtuiging, dat geheel bet Duitsche volk zich zoude verzetten tegen de aanmatigingen van Fiankiijk, zoo als men het noemt. Volgens oen andere lezing wordt daarentegen verzekerd, dat men onverholen met vertrouwen van een aanstaande triplo alliantie spreekt tusschen Pruissen, Frankrijken Italië, welke ten doel zou hebben om bij onderlinge overeenkomst in de kaart van Europa nog die wijzigingen te brengen waarin bij den tegenwoordigen vrede wegens gebiedende omstandigheden nog niet is kunnen worden voorzien. Men meent te kunnen vet zekeren, dat buiten oen congres om, ten bate van het Europeescli evenwigt na een zorgvul dig voorbereid votum, het Wunlsche deel van Belgie bene vens het bondsgebied van Luxemburg mot Franktijk zal worden vercenigd, terwijl Holland Limburg en de Vlaam- sche provinciën van koning Leopold II zal annexeren. Napoleon III, heet het, die Duitschland beter kent dan een zijner staatslieden, weet zeer goed, dat men noch in liet Saargebied noch in dePaltz zich voor inlijving by Frankrijk zou vei klaren. Nog weer andere geruchten houden in behalve Luxem burg, zou Frankrijk de oude Fransche enclaves Philippo- ville, Marienburg en Bouillon krygen. In ruil voor dezen afstand zou aan Belgie Holiandsch Limburg en bet nooidelijk deel van hot groothertogdom Luxemburg gegeven worden, terwijl een gedeelte van het groothertogdom Oldenburg on van Hannover tot schadeloosstelling voor Nederland zou dienon. Wat nu van een of ander zy, laat zich voor alsnog niet gemakkelijk bepalen: zooveel echter schijnt zeker, dat niet alles zoo vredig is als het zich voordoet. Er bestaat thans evenwel alle reden om te gclooven, dat do moeyelijkheden, die tot dusver liet sluiten van den wapen stilstand tusschen Oostenrijk en Italië belemmerden, uit den weg geruimd zijn; althans de Italïaansche troepen hebben zich uit Tyrol on achter de Tagliamcnto teruggetrokken zijnde do demarcatielijn, die door Oostenrijk als voorwaarde tot het sluiten van den wapenstilstand was voorgesteld. Naar aanleiding der in de vreües-preliminairen opgeno men bepaling, dat Oostenrijk ophouden zal deel van het Duilach-vcrbond uit te maken, en in de gewigtige uitzetting van Pruisson8 grenzen zal berusten, behelst een Weoncr dag blad een beschouwing, waarin, o.a.hot volgende voorkomt: Hot Duitschlandvoor welks behoud Oostenrijk in elk op- zigt zulk een hoogen prys betaalde, bestaat niet meer, cn wat in zijne plaats is getreden, is niets dan een reusachtig vraagtoeken. Wel is uit de bloedige worstelingen op de Boheemscho slagvelden een voldongen feit te voorschijn ge komen maar, wel verre, dat dit een oplossing van de Duit sche kwestie zou opleveren, sluit bot veeleer de kiem van nieuwe on ernstige verwikkelingen in zich. Wat toch was het doel van don oorlog, waartoe Pt uissen zich jaren lang voorbereidde Pruis3en wilde een Europesche mogendheid van den eersten rang worden, en dat doel heeft Pruissen volkomen bereikt. Pruissen heeft zyn eigen zaak ver boven de Duitsche gestold en zelfs niet geschroomd, tot bevordering zijner by zondere belangen, den broederkryg in Duitschland te doen ontbranden. "Voor het oogenblik legt het zyne aan- hechtingszucbt aan den Main den breidel aanmaar wat Pruissen zoo strong diëet doet houden, is noch grootmoedig heid, noch liet gevolg van oververzadiginghet instinct van het zelfbehoud beweegt het, voor bet tegenwoordige niet meer to verorberen don hot verteren kan. Onwaarheid en geweldpleging waren de tweo magtigste oorzaken, die Pruis sen noopten, Duitschland tot oen puinhoop to maken, liet gif van dio onwaarheid en dat geweld is der jeugdige schep ping, welke Pruissen het Noordduitseh-Verbond noemt, ingeënt. Nicuw-Pruisson moet een nieuwe lengen smeden; want het moot een juridiek voorwendsel voor zijn bestaan hebben. Ook zal hot zich nnnvankelyk nog niet van gewold pleging kunnen onthouden. Do diepo onzedelijkheid, welke Pruissen (wy nemen dit aan) niet vrijwillig tot grondslag zijner ontwikkeling legde, maar die de drang der omstan digheden bet opdrong, deze onzedelijkheid is de eerste geduchte hinderpaal, die zich tegen de verwezenlijking van zyn streven verzet. Pruissen moot den weg, waarop zyn noodlot het voerde, vervolgenhet kan geen wederstand dulden hot vrjje woord cn de mannelijke vuist bedreigen het om sti ijd: hot moet het woord versmoren, de manneijjko kracht breken Door zyn Europeescli aanzien ten koste van Km opa te verhoogennam Prtti-sen een onverzoenlijke vijimdige houding tegenover de.beste instincten, de heiligste ovoileveiingon on de levendigste wenschen van het Duitsche volk n.m. „Pruissonl'ind" is dan ook in geenen deole het „Duitsche vaderland." De Duitsche kabinetten mogen met Piuisaon vrede stuiten, de Duitsche volken /uilen dien viede niet ratificeren, cn de Duitsche kwestie blijft alzoo ook heden onopgelost. Het genoemde blad vraagt zich vorder af, wat de tank van hot nieuwe Oostemijk tegenover liet voortaan totconsoi vatismus gedoemde en onder den vloeit van hot centralisatie-stelsel zwoegend Pruiss°n is? Wy, antwoordt het, wij moeten van nn af viij zijn Viijliciden vooruitgang zijn d-: vooi waarden van ons toekomstig bestaan en niets belet ons meer, dezo ten volle na te komen. De diplomatie kan het Vorbond voor opgelieien en Oostemyk voor danruit vervallon verklaicn; den band, den naauwen band, die de volken van Oostemijk niet die van Duitschland znmenbmdt, kan zy niet losmaken. Maar ivij, wij zei ven kunnen dien bevestigen, indien vrijheid en vooruitgang de banier tooyen, waaronder Nieuw-Oosten- rijlc zich schaart. De uitgebreide plannen van inlijving besprekende, welke door eenige Berlynscho bladen aan Pruissen worden toe geschreven maakt een Russisch dagblad do opmerking, dat Pruissen, volgens die bladen, een appeljjtsehjjnttchehben, welke, indien zij weid voldaan, tot een indigestie zou kun nen leiden. Die wijzigingen van grensscheidingen zouden den in 1815 ingcstelden toestand zoo geheel en al vernietigen, dat de vijanden van de toenmaals onderteekeude tructaten tevreden zouden moeten zijn. Evenwel zou dio tevredenheid toch niet onvermengd kunnen zijn. Indien toch het Euro- peesch evenwigt geen ijdelo klank gowoiden is, niet meer voorstellende dun een denkbeeld, hetwelk in liet pakhuis dei- oude manen kan worden opgeborgen, zou men moeten toe geven, dat een buitensporig vergroot Duitschland de politieke weegschaal opeinstige wijze naar déno zydo zou doen over slaan, en dat dit niet goed kan zijn. In Rusland zou het ver- grooten van Pruissen geen vrees te weeg brengenmaar men zou toch niet moeten vergeten, dut het aan Pruissen toege kende progiamma van eensouvereiniteit over geheel Duitsch land, voor die mogendheid slechts een kwestie van tijd zou kunnen zijn; dat Tand zou in Europa de plaats innemen, welke do Duitscho dagbladpers steeds heeft getracht te geven aan een vorst, dien zij beschuldigde, den Rijn te begeeren. Het Russische blad hoopt, dat de bedoelde plannen dor Pruissische bladen niet door do regering to Berlijn over genomen zullen worden. Gistcien is te Antwerpen een felle brand uitgebroken Een entiepöt, benevens vier magazijnen, waarin een gioote hoeveelheid petroleum en onderscheiden partijen wol, katoen en andere goederen lagen opgestapeld, zijn totaal uitgebrand. Ook hot Hótel de Cologne met het daaraan betendendo buis is ean prooi der vlammen geworden. Gisteren avond ten omstreeks half elf ure woedde de biand nog voort. Men was toen evenwel de vlammen in zoover meester geworden, dat do verdere voortgang van het vuur gestuit scheen te zijn. Naar men zegt zijn er twee personen bij dit onheil omgeko men. Ook verneemt men, dut vijf militaiien ton gevolge van bekomen verwondingen van daar vervoord moesten worden Voor zoover men kon nagaan, wordt de schade berekend op vijf it zes millioen francs. De keizerin van Mexico is te Parijs aangekomen om don bijstand van keizer Napoleon, in volk of geld, in tc roepen Mogt haar dit niet gelukken," dan zou keizer Muximiliaan ook naar Europa terugkeeren,-dewy! zyn positie alsdan on houdbaar zou worden. In het begin dezer week had te Stafford de executie plants van William Collier, die schuldig was bevonden, een jong mensch van het leven to hebben beroofd. Nadat de ver- schrikkclyko formaliteiten op hot schavot waren ten uitvoer gebragt, liet de beul het luik onder de voeten van den onge lukkige wegvallen Het toinv, dat voor strop diende, bleek echter niet bestand te zyn tegen de zwaarte van het ligclianm en do kracht van den val; het brak, zoodat de veroordeelde op den grond te regt kwam. De beul banstio zich het schavot af te klimmen,om Collier op nieuw naar boven te geleiden en hom ten tweeden male op te hangen. Ilij vond den ongeluk kige mot de witte kap ovor het hoofd, geboden picvelende, niet wetende wat met hem gebeurd wus. Middelerwijl was een nieuw touw aan de galg bevestigd en werd daarna spoe dig de executie volbragt. De hoor Snider, de uitvinder van het stelsel tot wijzi ging von Enfield-geweren, is, zoo als gemeld wordt, krank zinnig gewordon. In don ochtend van den 7 dczer.had weder in do nabij heid van Londen een dier vrcesselijke openbare vuistge vechten plaats, waaibij do overwinnaar <J00' p. sterk zou behalen. De strijders waren de welbekende boksers James Mace cn Joseph Goss. Na ruim oen half uur gestreden cn vuistslagen gewisseld te hebben, voldoendo om oen os te vellen, wus Goss, door bloedverlies verzwakt, genoodzaakt den strijd op te geven. Maco gaf hem daarna de hand, terwijl Goss van spijt in tranen uitbarstte Uit Ancona wordt gemeld, dat do dood gewaande tweede chef van den staf van admiraal Peisano, do dappere Andrea del Sunto, na tien uren met do golven geworsteld te hebben cn na een vrcessolijken en wanliopigen strijd met tweo mede-schipbreukelingen, die zich, toon Iiy na zijn sprong in zee met het hoofd weder boven walor kwam krampachtig aan hem vastklemden, door tjo Stella d'ltalia is gevonden en gered. Dol Sunto is geheel hersteld van do zware kneuzing, welke hij gedurende het gevocht ontving en van do brandwonden, welke de stralen der zon ham ver oorzaakten tijdens zijn verblijf op een soort vnn vlot, dat hij met den luitenant Goudiuno, den marinier Isola cn 35 matrozen, uit overblijfselen van schepen had vervaardigd. De Stella d'ltalia redde slechts 28 ongelukkigon, daar de overigen door vormooijenis en bloedverlies waren bezweken. SCHIEDAM, 11 Augustus 186 6. Sedert hot berigt in ons vorig nummer zijn alhier door de cholera aunget. overl. 10 Augustus0 I 11 3 2 Bedrag dor vorige opgaven 356 233 Te zamen .359 236 Gisteren morgen, omstreeks tien ure, is by oen hevig onwedcr do bliksem ingeslagen in de spits vnn den toren der Onze Lieve Vrouwe kerk van de R.C. gemeente, aan de Nieuwe Haven alhier. Hierbij is een stuk metselwerk weggeslagen en heeft, blijkbaar aan de nagelaten sporen, do electrieke stroom een looden waterkoker gevolgd en is hy gesmoord in een waterput, waarin deze koker uitliep, dio met een ijzeren deksel gesloten wasjjjjnde hiervan de steenep rollaag beschadigd. Gelukkig Ta^geen braruT^eroorzaakt vele menschen, juist op het punt zijnde de kerk te verlaten, en zich daartoe beneden in den toren bevindende, waren door den geweldigen slag vreesselijk verschrikt en ontsteld; doch zijn uilen ongedeerd gebleven. Gisteren avond werd alhier gehouden bet gewoon jaar- lijkseh examen van de leerlingen der gymnastiek school. Een groot aantal genoodigden, waaronder het dagelijksch bestuur dezer gemeen to, do districts-schoolopzionor, deputa tion van de plaatselijke schoolcommissie, de ouders der leer lingen en vele belangstellenden vereerden deze openbare les met hunne tegenwoordigheid. Na een korte toespraak van den voorzitter, waarin hy met hartelijke woorden do aanwezigen verwelkomde, namen de oefeningen der leerlingen een aanvang. Daarbij was het programma zoo ingerigt, dat hot gfoot aantal van moor dan honderd leerlingen geregeld en naar beurten, kon werken, zoodat iedere klasse tweemalen in da gelegenheid was proeven van hare bekwaamheden af te leggen. Meestal werden de verschillende oefeningen met volkomen juistheid en geheel overeenkomstig de regelen der methodi sche gymnastiek verligt, en bleek het uit de regelmaat en vlugheid die daarbij werden aan den dag gelegd dat hot af- geloopen jaar nuttig was besteed, en het onderwas goede re sultaten had gogoven. Bij hot einde van do openbare les, werden aan do moest verdienstelijke leerlingen, ongeveer een derde gedeelte van iedero klasse, fraaye boekwerkjes als prijzen uitgereikt. Daarna bragt de voorzitter, zoowel uit naam van het be stuur als namens de leerlingen een woord van dank aan den onderwijzer, don hoerde Vletter, voor zijnen onvermoeiden ijver en takt bij hot geven van gymnastisch onderwijs, hem daarbij do belangen van de inrigting op nieuw aanbevelende. Een woord van dank brengende aan de aanwezig-n voor hunne belangstelling, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. Heden morgen ten 10 ure hield in liet gebouw „Ttlusis Sacrum" alhier de onderwijzersveroeniging in het 6e, district van Zuidholland hare eoiste algemeeno vergadoring. onder voorzitterschap van den districts-schoolopzioner, don heer dr. C. J. Vnillant. Met uilzondeting van slechts enkoio door omstandigheden veihinderd, woonden alle leden dor voroeniging do vergade ring by. Mede tegenwoordig waren do inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland, veie leden van de plaatselyke schooleommissién in dit district, als ook do oud-scboolopzio- nor Heringa en eenige onderwijzers uit undere districten dezer provincie. Bij de opening der vergadering heette de voorzitter allen aanwezenden hartelijk welkom. Hunne tabijke opkomst wn3 liera een nieuw bewys van do belangstelling, waarmede zy tot bevordering van don biooi van het lager onderwijs werk zaam zijn, en die hy hoopte, dat by hen zou bljjven bestaan; opdat de voreoniging op duurzame gvondslngen moge rusten. Op voordrngt van hot hoofdbestuur worden de heet en F. II. Drost en S. Gille Heringa roet algomoene toejuiching tot eorelodon der verceniging benoemd.f' Do voorzitter deelde mede, dat van eenige uilgerers'"' pro-

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1