A0. I860. JK 16 ocnsdag 11 g u s I u s. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. ~W> 1 1 <i% BUIÏEfiiUMDSCHE 8ËRIGTEM, "\Jl - ABONNEMEN T: Abonn<*mcnï5|inj* per Drie Maanden Franco per Vostdoor het gebeele Rijk f 1.85. De onderhandelingen betiekkclyk do overdrugt san hot Venetiuanscho gebied zijn nfgeloopen. Nu moet nog liet ei genlijk gezegde vredesverdrag worden gesloten en dit zul te Weenon geschieden. Keizer Frans Joseph heeft zelf den tvenscb te kennen gegeven, dat die onderhandelingen in zijne hoofdstad zonden worden gevoerd. Oostenrijk schijnt zich opregtelijk mot Italië te verzoenen deze nieuwe gezindheid blijkt niet alleen uit do rapporten van Weenen. maar ook uit het gedrag der Oostenrij kache overheden overal waar zij in aanraking met de Italianen komen. Zigtbaav komt eraan weerszijden verandering in de stemming der gemoederen. Het adres van nntwoord op do troonrede is in de Prttissi- schc kamer van afgevaardigden, met groote meerderheid aangenomen. Dit heeft echter niet kunnen beletten, dat zich ook enkele stemmen in de vergadering krachtig en met na druk hebben verklaard tegen den loop der zaken, en voorna melijk werd door den afgevaardigde Jacohy een imposant protest ingediend waarvan wij den inhoud hier laten volgen: Het spijt mij niet te kunnen bijdragen tot de verwezen lijking der hoop, zoo even uitgedrukt, dut het adres eenparig moge aangenomen worden. Ik verzoek u mij bij voorbaat vergiffenis te schenken, zoo mjjne woorden iemand krenken; mijn plan is niet iemand te beleedigen. Ook ik breng buide aan de dapperheid van 't leger; ik erken de uitgestrektheid van het succes. Evenwol do vreugde van de regeringspartij brengt mij niet uit het spoor; de volkspartij beeft niet het minste behing bij den oorlog gehad, want het succes zal niemand dan het absolute gezag baten. De oorlogen sinds vijfentwintig jaren voorde rogten en vrijheden der volken hebben steeds dat resultaat gehad. De oorlog van Duitschers tegen Duitschers strekt het Pruissische volk evenmin tot eer als hij den roem van het Duitsche vaderland zal vermeerderen. Het oordeel der tijd- genooten over den tegenwoordigen tijd is niet onpartijdig; de toekomst zal uitmaken of de naam van Biarritz eervoller ...in Pruissens jaarboeken zal pry ken dan die van Olmiitz. llTgêlbêf dat "de buitej.sluitingvan Oostenrijk uit Duitscb- land, dat idée-fixe der Pruissische kabinetten sinds 18*23, ons veel meer van het doel der eenheid en vrijheid van Duitsehland verwijdert, dan do ex-bondsdag te Frankfort dat deed. Wy willen geen eenheid zonder vryheid, en nog veel minder dus een gedwongen vereeniging. Da Duitscbe belangen vorderen niet dut de magt der Pruisslscbe dynastie versterkt worde. Het beginsel der nationaliteiten kan slechts in naam der vrijheid worden ingeroepen. Napoleon heeft bewezen hoe dat beginsel kan dienen om de volken op bet dwaalspoor te brengen en hunne kracht te verlammen. Geen constitutionele indemniteit hoegenaamd kan een finantieel bestuur zonder begrooting, dat ettelijke jaren achtereen volgend heelt geduurd, uitwissehen. Wij hebben geen waar borgen tegen den terugkeer van een dergelyken toestand. Do koning antwoordde aan de deputatie van het huis der afgevaardigden tot overhandiging van het adres, dat hij zich verheugdeovcr het bynaeenparigaangenomen adres,dat met de eenheid van het volk strookt. Met regt dankt hot huis in de allereerste plaats den Almagtige, zonder Hem zou con succes, zoo ais de wereld bijna nooit heeft beleefd,onmo gelijk geweest zyn. Met regt brengt het zyn dank aan de armee. De koning dankt zelf den Almagtige, dat het hem in zoo hoogen ouderdom was weggelegd,om met en voor Pruissen zulke groote gevolgen tot stand te brengen, nadat men ge dwongen was geworden het zwaard te trekken. In de reorganisatie "al nu teekening komen. Het budget- regt heeft de regering nooit bestreden. De indemniteit is her haaldelijk voorgesteld. Ongelukkigerwijze was men het vroeger niet eens kunnen worden. Voor dit geval behelst de constitutie geen paragraaf. Deed zich 't geval wéér voor, dan zou de koning zich, tot behoud van de orde in den staat, ge noodzaakt zien wedor zoo te handelen als vroeger, maar na zulk een adres zal dergelijk een conflict niet wefir voorkomen. Het slot van 't adres voldeed ïd alie opzigten aan 's konings wensehen en verwachting. Dit antwoord van den koning hoeft over het algemeen een zeer slechten indruk gemaakt. De Pruissische afgevaar digden, die zich vleiden dat de regering voortaan meer liefde zou toonen voor de grondwet des lands en van hunnen kant al het mogelijke gedaan hebben om een opregte verzoening tot stand te brengen, zullen zeker vreemd opgezien hebbon, toen zy den koning hoorden verkluren, dat wanneer ooit weêr een conflict ontstuan mogt tusschen de kamer en het gouvernement, de koning niet aarzelen zou om tot handha ving van de goede orde in don staat op nieuw zóó te bandelen als bij gehandeld hoeft, dat wil zegger.; dat hy opnieuw de bezworen grondwet als niet geschreven zou bcschouwe.i, en autocratie in de plnats stollen van het constitutioneel regime. De Kölnische Zeitung bevatonder het opschrift Luxcm- burgen Limburgeen beschouwing, waarvan do annhcfniet zeer vleijend voor de Hollandsebe journalistiek is. Hjj luidt aldus: Indien men niet gelukkig bepaald wist, dat do dagbladpers in Nederland in 't algemeen een uiterst klein gedeelte van 't verstand en de zaakkennïsdor beschaafde inwoners van het land vertegenwoordigtzou men soms op do gedachte komen''.at er in Europa tusschen de Schelde (ISrici'en frVoiieo). ADVERTENTIE N: Prijs tan ilrn gewonen regelƒ0,10. Tot 10 regels f 1.00. Zrgelrcgt toor iedere plaatsing - 0.36. en Oost-Friesland een koningrijk bestaat, waarvan de inwo ners voor negen tienden uit do Neae Oharilé Ie Berlijn, of, gelijk dit instituut op zijn Hollandsch heetuit Meerenberg by Haarlem ontsnapt zyn- Men weetdat Luxemburg en 't grootste deel van ÏIol- l'tndeeh Limburg tot den 1-1 Juiiy 11.- Oy dun Dnitschen bond behoorden. Toen door do teritüt reding der eerste Duitsche gioote mogendheid deze instelling de facto in duigen viel waarop thans de ontbinding de jure zal volgen, moest natuur lijk de definitieve regeling der betrekkingen van do Neder landen tot doorvon en opvolgers van den ex-bondsdag aller dringendst ter sprake komen. Na vervolgens betoogd te hebben, dat de geheele uittre ding van Limburg uit den nieuwen bond wenschclijk is dat het niet in 't belang van Noord Duitsehland ligt, zich door aanhechting van heterogene elementen een Ncder- lundscli Venetie met voortduionde jeremiaden op don hals te halen gaat de schrijver over tot Luxemburg. Geheel anderszegt hijstaat de zaak met Luxemburg. En hier moeten wij behalve de onwetendheid en verwarring, die thans door de groote meerderheid der Nederlandscho bladen bij do behandeling van dit thema aan 't licht worden gebrngt, ook verscheiden dikwerf in Duitsehland voorko mende dwalingen of onjuistheden rectificeren. Vooreerst moet steeds herinnerd worden, dat Luxemburg als zoodanig met het koningrijk der Nederlanden niet meer to maken heeft dun met den man in do muan. Do gansehe vereeniging is peisoonlijk en zetelt eenig en alleen in den persoon van den monarch. Het bezit van Luxemburg is aan het huis van Oranje alleen tnaar als schadevergoeding voor oude familie-bezittingen in Duitsehland ten duel gevallen. Men weet tochdat Pruissen in 1815 het hem toebehoorende grout-hertogdom togen het Nussausehe gebied van gezegd huis ruilde, welke transactie voor beide partijen het voor deel eener betore gebiedsafronding opleverdevoordeeldat wel is waar voor de Nederlanden door de scheiding van Belgie in 1830 weör verloren ging. liet standpunt van Luxemburg tot den Duitschen bond bleef intusschen by dezen ruil onaangeroerdhot bleef met do bondsvesting Luxemburg deel daarvan uitmaken. Een afzonderlijk arti kel der Weener tractuten kende daarenboven aan Pruissen het bezettingsregt dier vesting toe. De oenige verandering, die sedert met het landje plaats hadbestond in den afstand van een gedeelte aan het nieuwe koningrijk Belgie in 1839 waarvoor do Duitsche bond door de toetreding van het her togdom Limburg schadeloos werd gesteld. De Pruissische regering, heet het verder, die, om de integriteit van het rijk te handhaven, pas Frnnkiijks mis noegen heeft getrotseerd, die, tot welzyn van het gemeen schappelijk vaderlandverscheidene voor een dool door ban den des bloeds aan haar verbonden dynastieën heeft afge zet, kon onmogelijk uit courtoisie jpgens een bcvrienden of aanverwanten souverein, dezen een Duitsch groot-hertog dom present doenze kan het niet, al wilde zij hot. Want men stelle zich den omvang der competentie van hot nan- staando Duitsch parlement zoo groot of zoo klein voor uls men wil, men zul toch buiten twijfel tot allen afstand van gebied zyne toestemming noodig hebben, en deze zou natuur lijk zonder de dringendste noodzakelijkheid nimmur ver leend worden. De toetreding van Luxemburg tot den in barensweeën verkeerenden Noord-Duitscben Bond is dus o. i. boven allen twijfel verheven, en wij zijn het van onzo tegenwoordige staatslieden niet gewend, dat ze Duilschlunds on Pruissens' belangen in gevaar brengen. En aan 't slot van het artikel de volgende waarschuwing Voor Holland zelf zou do toetreding van Luxemburg gecne bezwaren en gevaren hebben, wèl zouden deze bij menigte door het tegendeel in het leven kunnen geroepen worden. He KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van Maandag is ingekomen een schrijven van den heer Groen van Prinsterer, waarby hij verklaart zijn ontslag te nemen als lid van de tweede kamer der staten generaal. De heer van Eek heeft zyn bevreemding te kennen gegeven, dat do stukken omtrent de kwestie van de afdamming der Oester-Schelde, door de regering toogezegd, nog niet ontvangen waren, terwijl inmiddels de ingenieurs reeds werkzaam waren. De minister van binneul. zuken heeft den spreker verwezen naar zijn ambtgenoot voor buitenl. zaken, die do stukken, tot wiens departement zij behooren, had beloofd. Die minister na do pauze in de vergndering verschenen zijnde, heeft verklaard, die mede- deelingzoo volledig mogelijk te doen plaats hebben, daar het een zaak gold, die sedert twintig jaren hangende was. Daar om had bij aan een hoofdambtenaar bjj zijn departement op gedragen een uitvoerige memorie over die zaak op te stellen; doch hij kon zooals van zelve sprak, zich niet votbinden wanneer die memorie gereed was.Hierop werd van ver schillende,zyden de opmerking gemaakt, dat men alleen den wensch te kennen had gegeven om ingelicht te worden, be trekkelijk de stukken welko in verband stonden met de benoeming van do commissie tot onderzoek der zaak. Na langdurige discussie werd een voorstel van den hoer van Heukclom aangenomen, om do boraudslnging over deze zaak Woensdag te hervatten. Vervolgens zijn verschillende aan de orde zynde wets ontwerpen aangenomen. Een voorstel van don beer Wintgen3, om de beraadsla gingen over do Indische begrooting voor 18G7 lot een onbepnalden tijd te verschuiven, werd met -12 tegen 8 stem man verworpen, De beraadslagingen duurover zijn aan gevangen. In het laatsto nummer van den Moniteur des intdiöts mntéricls wordt gewag gemaakt van een brief van den En- gclschen ingenieur VV. Austin, die bet stoute plan beeft ge vormd, om Frankrijk met Engeland te verbinden door middel van een ijzeren weg, en die deswegens aan het Mining Journal te Londen een brief heeft gezonden, waaruit het niet onbelangrijk geacht kun worden do volgende regelen over te nemen: Ik heb dertig jaren van mijn loven doorgobrngt, zoo zegt de beer Austin, met mijn plan, uit alle oogpunten beschouwd, te bestuderen, en ik wcnschto te doen uitkomen, hoeveel belang Engeland en Frankrijk bij het welslagen er van zullen hebben. 7 ngelund, in direct verband gebragt met al do groote ijzeren wegen van het vaste land, zou na een tijds verloop van slechts eenige jaren, naar zijne kusten een ovcr- giooto menigte zaken zien toovloeijen, afkomstig uit Indië, met dc rigting naar Frankrijk en Belgie. De onderzeesche tunnel zou bestaan uit drie bogen, met drie dubbele ijzeren wegen, goed met gaz verlicht en behoorlyk van lucht voor zien, door middel van een zeer eenvoudig stelsel van buizen, dat met zorg bestudeerd is, en de goedkeuring van de weten schappelijke sommiteiten vun alle landen heeft weggedragen. De geheele lengte van den tunnel kan in alles op 22 mijlen geschat worden, en ik geloof, dat met do verbeteringen ge bragt aan do machinesdie men voor soortgelijke werken gebruikt, het geheele werk :n vijf jaren zou voltooid kunnen zyn, mits met voldoende kapitalen, om onafgebroken to blijven doorwerken. DekostenderonderncmingkunnonopongeveerlG.OOO.OOO p. st. geschat worden, waarvan Frankrijk en Engeland elk do helft zouden kunnen dragen. De heer Austin besluit zijn brief met do navolgende ver klaring: Ik weet, dat ik groote bezwaren zal te bcstryden hebben, maar dertig jaren van ondervinding en werkzaamheid, heb ben mij voorden stryd bereid gemaakt en ik houd stnando, dat mijne plannen, ofschoon stout, echter practisch uitvoer baar zijn. Ik gevoel my sterk genoeg om, naar ik voorspel, bet bespotten en het bestrijden van mijn plan te trotseren, omdat ik overtuigd ben dat beiden zonder grond zyn. George Penbody, Je Amerikaan, die door 50, jnren arbcids in Londen in het belang van zijn geboorteland en den geldhandel, de gelijke van Baring en Rothschild ge worden is, zet, in zijn vaderland teruggekeerd, daar zijn meer dan vorstclyk weldoen voort. In 1852 schonk hij aan Danvers, do stud waar hij zijn opleiding genoot, een opvoe- dings gesticht waaraan hij 4 tonnen gouds ton koste legde. In 1857 bchonkhij een dergelijke inrigting aan Baltimore, waar hij in den handel werd onderwezen, dat hom moer don 12 tonnen gouds kostte. In zijn handelsbedrijf rodde hij bij een nationale paniek het krediet van Amerika, door met zijn -gansehe vermogen voor een der grootste staten borg te zijn droeg hij alleen al de kosten der morkwaardigo Pool expeditie van dr. Kane, om zoo mogelijk Franklin en zijne togtgonooten te redden, en is het eindelijk- gelukken der telegrafische verbinding van Amerika cn Engeland meest aan zijne voor geou offers terugdeinzende belangstelling en volharding te dunken. Te Londen schonk hij 3 raillioen gulden voor het bouwen van arbeiderswoningen, zoodat het kapitaal steeds productief blijft en de huren een nieuwe bouwsom leveren. Nu meidon de Amcrikaansebe bladen, tint hij tot hetzelfde doel en op denzelfdon voet 2 "2 millioen aan Boston hoeft geschonken. Bovendien gaf hij aan drie inrig- tingen 'voor hoogor onderwijs in Machasusetts aan elke een som van f 150,000, on tevens een gelijke som aan ieder zyne'r vier neven, als een wclkomstgift bij zijn terugkeer in zijn geboorteland. Ellas Howe, uitvinder eener bijzondere soort van naalden voor naaimachines, heeft verklaard geen verlenging te willen aanvragen voor den tormijn van het patent zijner uitvinding, op grond dat hij er nu genoeg medo verdiend heelt. In Hollaudsche munt bedraagt dit ongeveer vier mil- lioens guldens Do vrees, dat do voorraad aard-olie in den grond van Canada spoedig zou uitgeput zijn, heeft zich nog niet bcves- tigd.Kr worden integendcol gedurig nieuwe bronnen ontdekt, zoo uls onlangs de zeer rijke bron to Ilcndrick. De toevloed van kapitalisten, speculanten enz. naar Enniskillen en Both- woll wordt dagelyks sterker. De gelukkige grondbezitters verkrijgen daar aanzienlijke fortuinen. Er zijn daar reeds 2 tot 2'/i millioen dollars in grondbezit, machineriënenz. be legd, en do bevolking schat men thans op 4000 tot 8000 zielen. Volgens de laatste berigten zyn over de 200 btonnen

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1