M m&h mmim. A0. 1806. oeiisdag Beccmbcp. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. BUriËNtA WPSCM" BÉ B G f Efé. HlfilïBSLMSGHE 8ER16TO. <A.', CIHAI £•- ABOMHEKÏH T AI>nnnf*mcnlK|mj» per One Maanden Franco per I'ostdoor lift jjelieelc 11 ijk f 1.85. - a.us. Do zoo gevreesde 3 December is voor Londen voorbijge gaan endo monsiermccting heeft plants golmd, wellco in het belang van hot kiesstelsel zoude gehouden worden,zonder dat er van de minste wanorde sprake is geweest, ofschoon bij voorbaat vele winkels gesloten waren. Zoo als het by dergelijke gelegenheden in Engeland do ge woonte is, zyn vele redevoeringen uitgesproken; of daarvan echter veel door de ruim 200,000 vereenigdc werklieden ver staan zal zijn, mecncn wij met grond te kunnen betwijfelen. Te Dublin is jl. Vrijdag weder iemand gearresteerd, die men zegt tot de Fenians te behooren. Uit Limerick en Cork zijn berigtcn van nog vier of vijl arrestaliën. Op den persoon van Stephens is een prij3 van 2000 p. st. gesteld 1000 p. st. voor dengenc die de politie op bet spoor brengt, en 1000 p. st. voor hem, die het opperhoofd arrosicert. Zijn signalement is iemand van 42 jaren, groot vijfvoet, zeven duim, stevig gebouwd, breed en hoog in de schouders met mooi haar, kaal midden op het hoofdzijn baard isusch- blond en reeds eonigzins grijs, en onder de kin zeer langbij heelt een breed voorhoofd, zachte oogen en een gewoonte om met zijn linkeroog te knippen onder bet spreken hij heeft hoogo wangbeendetcn en ziet er overliet geheel goed uit, tor- wyl zijn banden en voeten bijzonderkloin en welgevormd zijn. De Pruissische regering heeft aan de commissie der tweede kamer de generaals genoemd, wien zij een dotatie denkt ie verleenen. Hiermede wordt deze kwestie, die een punt van geschil dreigde te worden tusschen de legeringen de verte genwoordiging geacht vereffend te zijn. De commissie heeft dan ook, in overeenstemming met de ministers, besloten voor te stollen, dat de namen der imnïstots von Bismarck en von Roon,en die der generaals von Moltko, Ucrwurth, Steinmetz en Vogel von Falckcnstoin in de wet worden opgenomen. De met zooveel ongeduld verwachte mailboot de Seine heeft aan doten hoogsten toppunt opgewcktenicuwsgierighf'nl, ofbelangslelling,omtrent nadeioberigtcn vun keizer Maxi- milinun geen bevrediging verschaft. Do berigtcn door haar aangebragt, bepalen zielt tot bet geruchtden 13 November bij haar vertrek van Vern-Cruz vcispreid, dut keizer Muximiliaan zich op dien datum nog te Orizaba bevond, doch afstand gedaan had van den troon en zijn voornemen te kennen bad gegeven om zich den 15 aan buord van het Oostcnrijkscho fregat Dandolo in te schepen. Do ollicielo berigten, welke deFrunsche rogciing onge twijfeld ontvangen heeft, zullen waarschijnlijk nou niet zoo spoedig openbaar worden gemaakt, en toch is or wolligt nimmer zoo votlangend naar uitgezien als thans, want do onzekerheid omtrent deze gchoele zaak woidt op nieuw ver groot door het beiigt, per Atlantischcn kabel, uit New-York overgebrugt, dat keizer Muximiliaan Mexico nog niet ver laten heelt. Wat van con of onder zij; zooveel schijnt in do hoogcre kringen van Parijs ontwijfelbaar dat zoo do keizer nog niet vertrokken is, hij er niettemin hot voornemen toe heelt, en zijne schatten, juweclori en papieren reeds aan boord van do Dandolo gobragt zijn. Ook zouden de voor Z. AI.,be stemde brieven in plaats van naar Mexico naar Gibraltar worden opgezonden. Inmiddels vermeldt een berigt uit Mirnmar, dat de toe stand van keizerinCharlotto in hoogo mnlozorgbarend wordt. Zij heeft thans geen heldere oogenbiikken meer, zoo als voor eentgon tijd, en baar waanzin' openbaart zich op een vreesse- lijke wijze. In baro verbeelding lydt zij aan ontzettende kwalen en zij wil niemand, zonder onderscheid, in hare na bijheid dulden. Do eenige hoop welke men thans nog heeft, dus schrijft men,is gelegen in liet wederzien van huren gemaal. Wanneer deze ontmoctingook zonder icnig goad gevolg mogt blijven, don rekent roen alle hoop vervlogen. >By til do tegenstrijdige berigten omtront keizer Mnxtmili- aan, vindt men nog dit in de Triester Zeitung. dat hij den 12 dezer te Lacroma wordt verwacht,waar reeds alles voor zijne ontvangst ia gereed gemaakt. Indien do toestand van keizerin Charlotte niet verergert, zal zij zich ook daarheen begeven. (ÏSs'it'ifEt JSVuncw.) IIc KAMER DER STATEN GENERAAL. In do zitting van jl. Maandag deelde de voorzitter mcslo, dat ingekomen waren twee koninklijke boodschappen, ten geleido van oven zooveel wets-ontwerpen, cn dat de rap porteurs waren benoemd over verschillende wets ontwerpen. Voorts werden tegen Vrijdag e.k. onderscheidon wetsvoor stellen aan de orde gestold, waai onder in do eerste plaats voorkomt, dat tot bekrachtiging der overeenkomst met de maatschappy tot exploitatie van staatsspoorwegen. Volgens een in do meeste liynsche bladen overge nomen statistiek, bostonden in Duitschlund, in 1792, niet minder dan 192 souvereinen onder do bonamingon van keur vorsten', hertogen,' vorsten en graven. Bovendien tolde men nog 83 geestelijke rijks- vorsten, aarts-bisschoppen, bisscbop- pen, abten enz., vervolgens nog 41 vrijo rijks-steden, 6 vrije rijks-dorpen en omstreeks 1500 rijks-ridders, welke laatston, hoewel geen zitting nemende in do rijks-dagen, toch een soort van halve souverciniteit uitoefenden, daar zij alleen van den keizer afhingen. Volgens oen beslissing van rijks- afgevaardigden in 1803, werden vele rijks-steden en geeste lijke vorsten gemediatiseerd en werd bun gebied 111 grootcr staten ingelijld. Soortgelijke maatregelen waren een gevolg van den Presburger vrede in ljjfeö en van de oprigting van liet Rijnverbond. Du bondsucte van 1815 maakt nog melding van 42 staten. Dnor uitsterven cn overd-agt daalde hut getal der vorsten vóór en in 18GG tot 31, benevens 4 vrije steden. Daarvan verdwenen in dezen zomer 5 vorston cn een stad. Op goede gronden wordt daarenboven nog verzekerd, dut eenige kleine Noord-Duitsche vorsten op "-.et punt staan, ten behoeve van I'ruissen te abdiceren. Den 30 November is te Wolvcihampton, in bet bijzijn der koningin van Engeland, het bronzen ruiterstandbeeld van mins Albert onthuld, liet beeld is niet bijzonder groot, doch naar den tegenwoordigen smaak bewerkt door den hoor Thornycrol't. liet paard stelt 'sprii.son geliefkoosd rijpaard voor, Ue mayor der atad is onroiddelijk, nadat hij een rede tot do koningin gehouden had door baar tot ridder geslagen. In het Engelscbe lagethuis doet zich het opmerkelijk verschijnsel voor, dat een der leden dezer vergadering noch armen rtoch boenen heeft Uie afgevaardigde is de heer Kiiva- nagh, die alduurzitting heelt als vet tegen woordigcr van het gruulschnp Wexlbid. In plaats van boenen, heeft hij slechts een paar korte slompen, ongeveer ter dikte van G duim, de ecne circa een duim langer dan de andere, Evenzoo heeft hij, in plaats van armen, slechts korte wanstaltige figuren van ledematen, zonder dat daaraan iets te vinden is wat eenig- zins irnur een hand zou gelijken. En niettegenstaande dat gemis, schrijft hij een fraai sch lift. ishij een behendig jager, een ervnton tuekenuur.een geoefend schutter en weetopflinko manier een vaartuig te besturen. Als letterkundige heeft hij zich doen kennen door een wotk, getiteld Cruise of the Eva, hetwelk onlangs in het licht is verschonen, opgeluisterd met illustration, die hy zelf vervaardigd heelt. Om te schrijven, neemt hij de pen in den mond en bestuurt buur met de beide urm-slompen zoo vast, dat hij duidelijke, zelfs sierlijke letters op liet papier te voorschijn brengt. Opdcjagt zu'hij in een zar'3l vun een bijzonder maaksel, dut alleen voor hem geschikt is en waarin hij zich vlug weet te bewegen, wuarbij hij toont, buitengewoon los en bewegelijk in delendenen te zijn. Even vreemd als dit alles is de vlugheid, waarmede hij onder het rijden soms de zweep laat klappen. Kot torn, hij is een waar wonderschepsel, dat bet zoowel door geduld als door inspan ning en oeietiing des ligchaatns in sommige zaken verder heeft gebragt dan menigeen, die gezonde ledematen heelt. Wij vernemen dut do Trans-Atlantische kabel zooda nig met telegrammen overstelpt is, dut, naar men zegt, het plan bestaat om voor do privaat-lolcgrapbie een verkort alptmbetopdezell'de manier in torigten als dit voorde seliccps- sign.ilen gebruikelijk is; dit alphabet zou met behulp van een Itlt'iu getal conventionele teekenen de verzending vun vol lediger en uitvoeriger depêches bevorderen. Twee Engel scbe stonogitiphen weiken tegenwoordig min zulk een tclc- gntphisch alphabet, dat de maatschappij" in staat zal stellen, aan allo aanvingen te voldoen. In den mond van de Mersey strandde dezer dagen een schip met rum geladen, komende van Demerary. De bevol king van liet in do nabijheid liggend dorp maakte zich van een deel dor in de rivier drijvende vaten meesteren dronk met volle teugen van bet dubbel sterke vocht, en wol in die male, dut een aunzienlijk deel dor bevolking aan de gevolgen over leed. De finantiiilc roopijelykhedcti, waarin sommige spoor wegmaatschappijen zich bevinden zijn niet alleen scha delijk voor de aandeelhouders, maar ook lastig voor het publiek. Zoo meldt men, dat, toen onlangs een spoortioin, op de lijn Potterics-Shrowsbury, van laatstgenoemde plants zou vertrokken, daarop door do politie, ten behoeve van een schuideischer, beslag word gelegd. Men bad na ecnigo discussie wel toestemming verkregen om dien ddnen trein te laten doorrijden, doch de vergunning tot liet laten rijden van meer treinen had men niet kunnen bokomen. Daar het juist marktdag to Shrewsbury was, word een groot aantal personen, dat zich van retour-kaarten bad voorzien, in grootc ongelogenheid gebragt. Eenige maanden geleden is bet Britschc Museum te Londen in het bezit gekomen van een mummie van een der eerste Pbarno's. Deze mummie, nog in haar oorspronkelijk; lijkkleed gehuld, is bijzonder goed bewaard gebleven en, zooals do naam aanduidde, die op do zerk gegrift stond, waarin dit stoffelijk overblijfsel vaneen der eerste koningen gevonden werd, afkomstig van Pharaq Mycerinus, die onge veer 2200 jaren vóór de geboorto van Christus leefde en een der opvolgers was van den oprigtor van de bekende grooto pyramide. Deze mummio is om baren hongen ouderdom by- zonder merkwaardig, daar de monarch, wiens verbroken gebeente en lederachtigo huid thans de bowondcring van geheel Londen tot zich trekken, in Egypte regcerdo, vóór dat Abraham geboren was on slechts tweehonderd jaren na den dood van Misritïm, den kleinzoon van den aartsvader Noach, en van don eersten Pburao. Naauwelijks konden de sporen van don zondvlood van hot aardryk verdwenen zijn, ADVERT ENTIEN: Prijs ran den pewoncn regel0.10, Tot 10 regels f 1.00. Zegelrcgt voor iedere plaatsing - 0.30. toen deze vorst loefde, die tijdgenoot was van do voorouders der grooto patriarchen. Aan den Parijschen Constitulionnel wordt als zeker medegedeeld, dat prins Amudcus van Savoyo, de tweede zoon van koning Victor Emanuel, in do muund February aanstaande in het huwelijk zal treilen met de prinses Delia Cistcrna, de ecnigo erfgename van don naam cn de onmete lijke schatten ecner familie, dio bet aanzienlijkste geslacht van Piemont kan genoemd worden. liet is de eerste maal, zegt dat blad, dut het buis van Savoyo zich met andere dan souvereine geslachten verzwagert. 8 UliIEUARl, 4 December löGG. Door het hoofdbestuur der maittscliappy tot Nut van den Javaan is, o. a.tot corresponderend lid benoemd de beer F. llaverschmidt, alhier. Bij beschikking van den minister van finantiGn is, o.a., aan den heer G. van West, surnumerair der posterijen, liet postkantoor te Schiedam aangewezen om zijne function uit te oclcnen. De Noderlandsebe Handelmaatschappij vraagt scheeps gelegenheid voor het transport naar Java van 100 milituiicn, waaronder 8 onderofficieren, benevens 3 kajuitspassagiers, te ombat keren den 29 December. Aanbiedingen op de ge wone lijsten worden ingewacht tot den 7 December, des voormtddugs ten 11 ure. Op den 19 dezer moet voor Rotterdam overgaan aan boord van liet alhier tehuis beltoorend barkschip St. Jan gezagvoerder P. Lommorseeen detachement suppletie troepen, steik 125 militairen, bestemd naar Java, onder be"o[ van den lsten luitenant dor infanterie M. W. G. A. Schumannbet medegcieide van den 2dcn luitenant der infanterie P. van Assen, en mot bijvoeging van den officier van gezondheid 3de klasso, Wijers. Volgons do opgave in do Staats-Courant waren in de week van 18 tot 24 November in het gehecle rijk door de cholera aangetast 29 personen, waarvan 23 overleden. Tot nu toe wuren-aangctast-81640,-ovorloden 19482.- Do Staats-Courant hoeft modegcdceld de opgaven be treflende do veetyplius over de week, beginnende den 18 en eindigende den 24 Nov. Daaruit blykt, voor zooveel de provincie Zuidbolland betreft, dut in die week zijn aange tast 100G runderen 15G zyn gestorven, 792afgemankten26 lit steld, terwijl er 32 in behandeling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in de provincie G3.G48 runderen uangetost, waarvan er 2G.715 stierven, 13,756 werden afgemaakt, 23,040 herstelden en 137 nog ziek zijn. Bij kon. besluit van 24 November jl. is goedgekeurd het besluit der staten van Zuidbolland van S Nov., waarbij is besloten, gedeputeerde staten te mugtigen om, behoudens de goedkeuring des konings, al de gelden, die tot uitvoering der werken tot droogtuuking der plassen in Schielund beoosten Rotterdam nog geacht worden benoodigd te zijn, voorzoo veel de provincie daarbij betrokken is,en dus uiterlijk tot een bedrag van 700,000, ten laste der provincie Zuidholland op to nemen, tegen zoodanige renten en op zoodanige voor waarden, als zij in het belang der provincie bet meest nuttig cn voordeelig zullen oordeelen. Met zekerheid kan worden gemeld, dat de regering heeft toegegeven aan den wcnsch, in de afdeelingon der tweede kamer geuit, om crcdiet-aunvragen aan de kamer te doen tot voorloopige verzekering van de dienst aanvangende met 1 January 18G7. Dientengevolge zal de definitieve staats- begrooting eerst in hetuanstannde jaar behandeld worden. Naar men meldt, heeft het comité voor de verbetering van de vuurt tusschen do Maas en 's Gravenbage dezer dagen, na ontvungst der laatste beschikkingen op zijne voordrugten, zoo aan de hooge regering als aan de stoten van Zuidbolland, onmiddclij k de noodige stappen gedaan om deze onderneming zooveel mogely k te verzekeren en te verhaasten. De heer Bcijcrinck,inspecteur van den waterstaat, beeft, als lid en onder-voorzitter der bij 's konings besluit van den 16 Julij jl.no. G8, ingestelde commissie, belast mot het onderzuek van bet drinkwater, aan den minister van binnen- landsehe zalten een nota ingediend, waarin by zieh bepaald als voorstander verklaart van bet ontwerp voor oeu alge- meouo Maaswaterloiding-maatseliappy. Naar men verneemt zal op Woensdag 12 dezer te Lon den worden verkocht de concessie, verleend door burgemees- teren wethouders van *s Hugo voor don aanleg en dienst van centraniwayofpaardenspoor van's HagonttarSchcvcningcn; voorts do spoorweg met wagens, paarden en rautericel als mede do regten op een andere concessie voor do uitbreiding van gezegden tramway van bet ilötel Paulcz tot het station van don Holl. ijzeren spoorweg. A. Ilollsicin, do geredde schipbreukeling van de Mary Ogle, is dezer dagen, ruim voorzien vun geld en kleeding- stukken, vun Scbevcningcn naar Rotterdam vertrokken, en verder por stoomboot naar zijn vaderland, Finland. De man was diop bewogon over de menschliovendlteid, welke bij te Scbevcningcn voorn! van den beer Ei ploy beeft ondervonden. Menig bewoner van 's Gravenbage bezocht hem, on niet een enkele verliet hom, zonder een bewijs van medelijden to

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1