A°. 1866. 17371V r ij dag 21 December. Verschijnt laandag, Woensdag en Vrijdag. ><,V ALGEMEEN OVERZIGT. BUITEML&ftDSCHE 8ÊRIGTE&. BINNENLAKDSGHE BERIGTEN. ,-i -4 'y t. ;f r* \tv <*Vtx BI&1T. ABOJfNÏIEST: AbonntmenHprijs per Drie Hsandtnf 85, Franco por Post, door hel gebeele Kijk. - 2 25. Ook het Journal des Ddbats, een orgaan van de gematigd Jiberttlebegrippen, hetwelk eyenm'm onder de revolutionaire als pn'ier de legitiroistischo tegenstanders der keizerlijke staatshuishouding kan worden geteld, heeft velebedonkïngen tegen do ontworpen reorganisatie der Fransche krijgsmagt. Dat ontwerp, zegt o. a. het blad, heeft ons publiek niet weinig bevreemd, en heeft het in een pijnlijke onzekerheid gebiagt. Te oordeelen naar al wat wij vernemen van den indruk dien dat ontwerp heeft gemaakt, schijnt het te vree zen, dat er misverstand tusschon liet gouvernement en de natie ztd opujeen, een misverstand van ta bedenkelijken aard om het te ontveinzen of wei voor partijbelangen dienst baar te mogen maken. De publieke opinio hier te lande, vaoigelicht door de ge duchte gebeurtenissen van den laatsten tijd, wensehteen nieuw en zorgvuldig onderzoek onzer verdedigingsmiddelen; maar aan een radicale vernieuwing zooals thans is aange kondigd, dacht zij zelfs niet. Frankrijk hndregtmatigen volledig vertrouwen op zijn leger. Wat het in 1866 van zijn gouvernement verlangde was eer een bevestiging zijner militaire instellingen dan eeno ladicalo hervoiming. liet verlangde alleen maar, tint, zoo te zoggen, de wapenen zou den woiden nagozien om zich te overtuigen of alles in orde wns. En er kwam een ontwerp hetwelk hierop nedorkomt: dat alle jonge lieden van den twintig- tot den negerieptuintig- jarigen ouderdom als in beslag worden genomen vooi de krijgsdienst, en dat zulks niet een excptionele, maar de regelmatige toestand van Frankrijk zou zijn. Is Frankrijk dan in de noodzakelijkheid om zich voor een zwaren en tevens langdurigen oorlog toe te rusten Woidt het bedreigd met een coalitie zoo als het eerste keizerrijk, manr sedert niet weder,tegen zich had zien oprijzen? Er is van de zijde des gouvernemenfs, om zoo te zeggen, een antwoord gegeven op de ontevreden stemming w.inrvun het bovenstaande, gelijk andere dagblad artikelen, getuigt. Do heer Hanssmann, lid van den senaat en prefect van het .departement der Seine, heeft aan een groot gastmaal op het stadhuis te Parijs, in bijzijn van den minister van binnen- landsehe zaken, een toast ingesteld, waarin de ware bedui- denis der reorganisatie van het leger wordt gezegd gelegen te zijn in de oude kernspreuk Is het waar, dat de zege de voorkeur geeft aan de (alrijke en wel gewapende bntuillons, dan behoort men den vrede onder de beschutting van die balaillons te stellen. Een doputatie uit de centrale kamer van landbouw, in Engeland, is bij den hertog van Buckingham ter audiëntie geweest, om hem de bezwaten dor kamer kenbaar te maken aangaande de afwijkingen van de bepalingen, die ten gevolge van de veeziekte waren vastgesteld. Inzondeiheid kwain zij er tegen op, dat de regering thans weder permissie gaf tot liet houden van jaar- en andere veemarkten. Do hertog gaf hierop ten antwoord, dat dit geschiedde, omdat er in de gegeven omstandigheden slechls twee wegen open stonden, namelijk vrij vervoer en verkoop onder zekere bepalingen, of anders een gehoele schoising van den veehandel, die tot allerlei fraudulcuse handelingen en uitvlugten aanleiding zou geven. De deputatie gaf daarop den wensch te kennen, dat er een regeling zou worden gemaakt, volgens welke al het vette vee, bij invoer uit het buitenland, onmiddelijk bij de aankomst geslngt en het andere vee aan een quarantaine van 28 dagen onderworpen zou worden. Na een zeer langdurige beraadslaging over dit punt verklaarde de hertog eindelyk, dat hot reeds in het plan der regering lag, de geheeie zaak voor het parlement te brengen, en dat dit nu vermoedelijk ook wel spoedig zal gebeuren. De jaarlijksche boodschap van den president der Veree- nigdo Staten van Noord-Amerika is bekend geworden. Daar- in komen zinsneden voor, die, zoowel voor Frankrijk als voor Engeland, niet zeer vriendschappelijk luiden men meent echter, dat Johnson zich daardoor weder eenigzins populair heeft willen maken en een gedeelte van het terrein heroveren dat by in den luatsten tijd verloren heeft. Omtrent Frankryk zegt hy: Na de herhanlde verzekeringen, door Frankrijk gogeven, dat do ontruiming van Mexico in het aanstaande voorjaar haar beslag zal hekomen, en dat het Fransche gouvernement daar te Iando vervolgens don regel van non-interventie, dien de Verecnigde Staten voor zieli hebben aangenomen, zal in acht nemen, mag men denken dat er geen roden van oneenigheid tusschen Frankrijk en do Vereenigde Staten zal blyven bestaan. Het was pligt voor ons,gebruik van onzen invloed te maken om don rcpublikcinschen regeringsvorm in Mexico te her stellen en te bevestigen. Omtrent Engeland laat hij volgen: Het doet mij leed, dat Vjj nog riet merkelijk zijn gevorderd tot een vereffening der moeijolijkheden met Engeland betrekkelijk de schade, onzen handel beiokkend door schending van het volkenregt en van verdragsbepalingen. Engolands inwendige gesteldheid is do hoofdoorzaak der vertraging. Wat ook de wensch der twee legeringen zjj, -vriendschap kan er tusschon de twee landen niet bestaan zoo lang de wederkeerigö betrachting der onzij digheid en der goede trouw niet is vêrzokerd. (Brieven Franco.) ADVEETESTIBH! Prijs van den gewonen regel.ƒ0,10. Tol 10 regels f L 00. Zegelregt voor iedere plaatsing - 0.35. Wat betreft don inval in Canada, zijn onze burgers gewaar schuwd om zich van deelneming aan onwettige handelingen te onthouden. Ik hoop dat op onze vertoogen amnestie zal worden verleend aan al degenen welke deel aan den inval in Canada hebben genomen. Hel gouvernement heeft advo- katon in dienst genomen om in Canada te pleiten voor de Amorikaunsche burgers, dm or onder beschuldiging van een halsmisdaad zullen teregt staan. De beweging dor Fenians is in oorzaak, aard en doel ten eencnmale vieemd aan de Vereenigde Staten. De ontevre denheid vnn Ierland, zijne klagicn over wanbestuur van het Britscho gouvernement, en de grieven die het sedert eeuwen beweert te hebben, moeten natuurlijk gioote wijziging bren gen in het oordeel,hetwelk wij onder andeie omstandigheden zouden vellen over een gewupende onderneming, die door onze onzijdighcidswet uitdrukkelijk verboden is Intusschen behooren wij die wel,zoo langzij niet is afgeschaft, ter goeder trouw na te leven. Omtrent de zending van den generaal Sherman naar Mexico laat de boodschap zich niet bepaald noch duidelijk uit; zij geeft te kennen dut die veldheer enkel naar Mexico is gezonden om er den staat der zaken gade te slaan on rap port daarvan te Washington te doen, opdat het gouvernement vervolgens zyne gedragslijn zou kunnen bepalen. Wijzende op de rei wikkelingen die in de Middellnndsche Zee en in het Xuikschc ryk zouden kunnen oprijzen, zegt de boodschap, dat het tyd zou zyn een diplomatieken voitegen- woordiger van de Veicenigde Staten bij het Atlicensche hof' aan te stellen. Uit dezen wenk woidt onder het publiek af geleid, dat het Amerikaansche gouvernement voornemens is zich meer dan vroeger mot Kuropesche aangelegenheden, en bepaaldelijk met do Oostersche kwestie, te bemoeijen. Wat de binncnlandache aangelegenheden betreft, is de boodschap een zware teleurstelling voor degenen die ver wacht hadden.dat de piesident door den voor hem zoo on- gunstigen uitslag der verkiezingen in het Noorden genoopt zou woiden tot toenadering tot do republikeinsehe partij. Hij volhardt bij zijne staatkunde jegens het Zuiden, dat is de onvoorwaardelijke toelating der Zuidelijke afgevaardig den in het-oongios-zonder-waarborgen tegen herleving van- het separatismus of van de instelling der slavernij. Het congres heeft van zijn kant terstond weder een vijan dige houding tegen den president aangenomen. lie KAMELt DHR STATEN GENERAAL. In de zitting van jl. Dingsdag deelde de voorzitter mede dat zijn ingekomen twee koninklijke boodschappen, ten ge leide van even zooveel wets-ontwerpenen, dat door de ardeelingen de rapporteurs voor verschillende weta-ontwer- pen zijn benoemd. Daarna heeft do hoer Viruly Verbmgge, naar aanleiding van de berigten, voorkomende in de dagbladen omtrent het gebeurde aan de militaire akiidemiete Breda, verlof ge vraagd en bekomen, om den minister van oorlog deswege inlichtingen te vragen. Hij vroeg, of de berigten juist waren, en zoo ja, wat de regering doen zou, om herhaling er van te voorkomen. De minister heeft daarop medegedeeld, dat de overledene, die sinds lang aan zwaarmoedigheid lijdende was, reeds vroeger het voornemen moet hebben gehad om een geweld dadig einde aan zijn leven temaken en zelfs in Augustas tot dat einde kwik heeft mode gebragt Een Jatcr voorval had hem nog meer ter neder gediukt; hij was onder verdenking van minder goedo kameraadschap dood verklaard, en daarna wa3 een gevecht ontstaan, waarly by was aangevallen en gesla gen dit had hem zoozeer tot wanhoop gebragt, dat hij kwik had ingenomen. Voor het overige i8 een onderzoek ingesteld, en bestaat het voornemen om dergolyke wanordelijkheden voor het vervolg tegen te gaan, terwy l ook een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de reorganisatie der militaire akademio, waarby ook burgerljke personen zullen benoemd worden, vooral de zoodanigen, die met de eischen van het middelbaar onderwys bekend zijn. Woensdag zijn de aan de orde gestelde wels-ontwerpon aangenomen. Op voorstel van den voorzitter zullen Vrij dag in beraadslaging komen de hoofdstukken I en VII//, der stnatsbegrooting benevens do wet op de middelen, als ook de credietwetten voor 1867. Door don minister van binnenlandscbe zaken werd aange drongen, om voor het te houdon reces nog te behandelen de ontwerpen: 1. tot verlenging van do wetgeving tot beteuge ling dor veeziekte; 2. tot het toestaan van f 600,000 voor de uitgaven door de veeziekte vei oor zaakt, en 3. tot vast stelling der begrooting voor destaatsspooiivegen van 1867. 10 A li mark (ongeveer f 5.50). Dit jaar is de haringvis- scherij uitgeoefend door circa 7010 pinken of schuiten, met 35,000 koppen bemand, torwyl aan den wal bovendien nog 15,000 personen hij dezen tuk der Noorweegsche nijverheid wcik vonden. De moeste visch is gevangen op de Zuidkust vnn bot eiland Kartnoe en in de nabijheid van het noordelijk gelegen Kinn. Op deze plaatsen-waren de netten der vis- schers dikwijls tot scheurens toe gevuld De voornaamste markten voor den Noorweegscheo haring zyn Zweden en Rusland, vervolgens ook de Pruis3ische en ovorigo Oostzee havens. De nitvoer naar Engeland hangt van de uitkomsten a D af, welke do Schotsche haringvisscbcrij oplevert. De Zwoed- scbe regering doet het mogolyke tot aanmoediging der Noor weegsche haringvisscbcrij. Laatstelijk beeft zij ten haren behoeve weder een groote uitbreiding aan de kust-telegraaf dienst gegeven. - Op den morgen van den glorierijken intogt der als over winnaars tciugkeerendo troepen to Berlijn, ging een jong en zich zeer onderscheiden hebbend officier der kurassiers, dieeen sabelhouw van een Oostenry kschen ubluan bad gekre gen,zijne verloofde, een jonge dame uan hethuisder koningin verbonden, een bezoek brengen. Haar minnaar trad in voile uniform in hare salon, met den helm op het hoofd; maar, naast zijne geliefde plaats nemende, nam hij den helm uf en legde dien op een kleine tafel, die voor het vuur stond. Door een plotselinge beweging wierp do jonge officier de tafel omver, en de helm rolde in het vuur. Men hoorde eon gil en een uitroep van schrik. De gil was vrouwelijk: do uitroep van verslagenheid mannelijk, te weeg gebragt door den paar denstaart van den helm vuur te zien vatten en in een oogenblïk verbranden. Zich bij zijn regement te voegen en den koning inet een helm zonder paardenstaart vooibij te rijden, was ten eencnmalc onmogelijk, en even oumogeiijk was het zich op zulk een dag te verwijderen. Het wanhopigste van de zaak was, dat de helm vun achteren was verbrand; de grap penmakers onder de menigte zouden kunnen zeggen, dat dit geschied was, doordien de eigenaar den vijand den rug had laten zien. Het is noodeloos hierbij te voegen, dat iedere winkel in de stad Berlijn gesloten was. Plotseling sprong de Bchoone-oprgreep een schaar, en binnen-weinige-oogenblik> - ken was haar prachtig hoofdtooisel afgesneden en met ver wonderlijke behendigheid op den verzengden helm gehecht. De jonge officier reed nu aan het hoofd van zijo'escadron kurassiars met de wapperende trolde van liefde en opoffering waartoe men slechts een oud-Romeinsche dame in staat zóu achten. Wij hebben er reeds vroeger melding van gemaakt, dat drie leden van de New-Yorker Yacht-Clnb besloten heb ben om oen wedstrijd te houden met hunne jagten over den Atluntisehen Oceaan, dat is, van New-York tot aan Cowes in het Engclsche kanaal. De jagten zijn de Henrietta, de Flectwing en de Vesta. Do twee eersten zijn gebouwd met dén zwaard in hot midden, wat men in Amerika centreboard schapen heet; de laatste heeft een geregelde kiel als elk ander schip en wordt daarom geacht, den prijs te zullen, winnen. Do wedstrijd is voor een bedrag van dertig duizend dollars ieder, zoodat do winnende partij 60,000 doll, zal ont vangen. liet bevel over do Floetwing is opgedragen aan den vermaarden kapitein Samuels,die 2 500 dollars voor het over voeren daarvan erlangt. Samuels kommandeerdo vroeger het clipperschip Dieadnought, waarmede hij de reis van Liverpool naar New-York binnen ld dagen volbragt, nieuws brengende vóór de aankomst van do stoomboot. Samuels is een wilde klant, en zijn ondernemendheid grenst aan roeke loosheid. De jagten zouden den 15 dezer vnn New-York zeilen en de wedstrijd zal dus plaats hebben in het ruwste en stormnchtigstc jaargetyde. Samuels echter verklaart, dat bij vóór Nieuwjaarsdag in Engeland zal zyn. De volgende mededceling is aan kapiteins van schepen gedaan door de eigenaren der jagten, opdat zij die jagten zouden kunnen rapporteren, indien zy zo ontmoetendo Henrietta zal een blaauwe vlag voeren, do Fleetwing een ïoode en de Vesta een witte. Des nachts zullen de lichten gelyke kleur als die der vlag hebben. Uit een overzigt van do Noorwecgscho vissehery blijkt; dat do haringvangst, die wel niet den belangrijksten tak dier visscherij uitmaakt, maar toch aan de meeste banden weik verschaft, dit jaar gunstiger'uitkomsten dan ooit heeft opge leverd. De vaagst bedroeg 7 50,000 tonuen of vaten, waarvan 600,000 naar buiten *s lands zij n uitgevoerd, on het overige binnen's lands is verbruikt. De "§emicldelde pry's por ton, op de plaats der visscherij zelve betaald of bedongen, wns SCHIEDAM, 20 December 1866. In de openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, van Maandag 11.is met algemcene stemmco goedgekeurd de onderhnndsche aankoop door burgemeester en wethouders, voor rekening der gemeente, vnnhethui3, pakhuis en erve aan de*J3oterstraat bij do Markt en aan de Schio, op don hoek der Ooijevaarsteegen zulks tot den prijs van ƒ8000. behalve de kostenzijnde deze perccelen bij don publicken afslag jl. Zaïnrdugavond, even boven de daarvoor bestemde Som door de verkooper3 opgehouden. Naar wij vernemen is deze aankoop geschied ter ver breeding van de zoo byzonder smalle Ooyevaarstecg tevens cene der drukste passages dezer stad. In de jl. Dingsdag avond gehouden vergadering van de commissie uit de ingezetenen alhier, benoemd ingevolge art. 131 der gemeentewet, is met 16 stemmen tegen 1 besloten, om zich niet te vcrcenigen met het voorstel van de gedepu teerde staten der provincie Zuidhollandbetreffende dé

Schiedamsche Courant | 1866 | | pagina 1