HET JAAR 1866. 8 A». 1867. aandag Tl 41 Febr narij. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. l-Hv - :!1Ü - Prijzen der Efieclen aan de Beurs te Amsterdam- STEDELIJK NIEUWS. XVI. El BI AIT. ABONNEMENT; Abonnementsprijs per Drie Maanden Franco per Postdoor het jjehede Dijk. f 1.85. - 2 25. (Bristfii Franco.) ICan er yan ecnig land sprake zijn, dat gedoemd schijnt "tot ellende en verwarring, dan voorzeker is het Spanje. Schier geen jaar gaat er voorbij, dat geen getuige is van militaire insurrecties of wanordelijkheden waaraan dat land steeds onderhevig is, en waardoor elko vooruitgang op stof felijk en zedelijk gebied onmogelijk wordt. Ook het jaar 1866 zag Spanje ten prooi aan inwendigo beroerten, tweespalt en verdrukking en ten speelbal van den eersten ontevredene, die eenige kans meende te zien om de bestaando orde van zaken,ten zijnen voordeele te kunnen veranderen. Zoo was het generaal Prim die een poging waagde om liet toenmalige ministerie omver te werpen, door hier en elders opstanden onder do gewapende magt te doen uitbreken. Het gevolg daarvan was, dat eenige schermutse lingen en gevechten plaats grepen, waarin de opstandelingen de grootste verliezen leden en Prim ton slotte genoodzaakt was, elders oen wijkplaats te zoeken. Geschiedde dit in het begin des jaars, het einde daarvan aanschouwde een toestand die de algemeene verontwaar diging opwekte van ieder weldenkend en naar vooruitgang strevend wezen. Da koningin, op het zachtst uitgediukt, verblind voor de heilloozerigting welke het roinistciie Nur- vaez volgt, laat het toe, dut duizenden barer ondeidanen worden vermoord ol'verbannen, en daaronder uit de edelste geslachten des rijks, ja zelfs van koninklijken bloede. Geheel in de magt eener niets ontziende hof-camarilla, brengt zij haar land en troon aan den ïand vun een afgrond, waaruit het eerste slechts alleen door een gehecle verande ring van den staat der zaken gered, maar waardoor ook de laatste er onvermijdelyk in nedergestort zal worde'n. Het naburig Portugal gaat stil en bedaard zijn weg en rijst allengs mcci en meer in de achting van geheel Europa. -Griekenland bleef steeds aan armoede en.verandering-van ministericn ten prooi, terwijl het, ofschoon dan ook bedekt, een werkzaam deel nam aan den opstand op Candia, waar door aan Turkije op nieuw veel moeite werd veroorzaakt, dat uaauwelijks eenige rust in het noorden begon te genieten bij het aanvuurden der regering van den prins,van Hohen- zoliorn. Meer dan ooit zijn de oogen der Europescho groote mo gendheden op den „zieken man" gevestigd en meer dun in de voorlaatste jaren werd de vrees weder opgewekt voor de Oostersche kwestie, waarbij zoo vele en zoo verschillende belangen betrokken zijn. Naur men wil, schijnt echter deze kwestie, uithans voor eerst, te zulien biijven rusten, en trachten eenige mogend heden mildere bepalingen van den sultan te ciiangcn voor zijne Christen-onderdanen. Belgic in de laatste jaren gebukt onder den twist der po litieke partijen, had daarvan dit jaar minder lasthetzij dat de oude vrees verlevendigd was, bij Frankrijk te worden in gelijfd, ten gevolge van den veranderden slaat van zaken, door Pruissens snelle en veelomvattende verovei ingen, hetzy dat men den strijd moede was. Zooveel is echter zeker, dat Leopold II meer ea meer in de genegenheid van zijn volk klom en blijken gat) dat hot hem ernst was, aan de beloften bij zijn troonbeklimming afgelegd, te zullen voldoen. Een verschil tussekon Belgie en ons land, omtrent de af damming der Schelde, gerezen, weid ter beslissing aan Frankrijk, Engeland en Pruïssen door de Belgische regering opgedragen wat van deze zaak den uitslag zal zyn moet echter nog later blijken, i Da Vcreenigde Staten van Noord-Amerika trekken thans weder hoofdzakelijk doalgemeene aandacht door de aanhou dende verdeeldheid welke er heerscht tussehen don president Johnson en do republikoinsehe partij. Die party hoeft zich talrijk weten to doen vertegenwoordigen en kuntzich met alle do haar ten dienste staande middelen tegen de staat kunde van den president. Die staatkunde wordt, zoowel als Johnson zelfal zeer verschillend beoordeeld; dit staat echter vast, dut hy in den laatsten tijd bij het meerendeel zijnor landgenooten steik in de achting is gedaald zóó zelfsdat men het zeer betwij felt, of hij bjj do aanstaande verkiezing weder uls president zal herkozen worden. Reeds zijn door den senaat verschil lende besluiten genomen, waaibjj de magt van den president in onderscheiden zaken beperkt wordt; terwijl men het ook nog zoo ver heeft willen dry ven om hem in slaat van beschul diging testellen. Dat do Vcreenigde Staten, hetzy middeiyk of onmiddelijk, ertoe hebben bijgedragen om de zaken in Mexico te brongen op het standpunt, waarop zij tegenwoordig staan, vooral ook door invloed op Frankrjjk uit te te oefenen, is buiten allen twyfel. De loer van Monroe speelde duarbjj de hoofdrol; en Maximiliaan, door Napoleon overgehaald om tot middel te ""dienen Frankrijks plannen te bevorderen, valt ais het offer van het overwigt, dat de Unie in deze zaak verkregen heeft. Ook ons land deelde ruimschoots in het wisselvallige, dat ''alleen op den naam van bestendig aanspraak kan maken. Op politiek terrein werd het ministerio Thorbecke ont bonden, ton gevolge vnn hot in Fobiuarij aftreden der hoeren Thorbecke en Olivier, die zich niet konden vercenigen mot he' /-voelen van den minister van kolonien,den heer Flansen van de Putte, die de strafverordening in Indie bij koninklijk besluit wilde hebben ingevoerd,terwij Izij van mcening waren dut die door de wotgovendamifgCraoost worden vastgesteld.— Daarop volgde eon ministerie Fransen van de Putto van Basso, dat echter reeds in Mei weder aftrad ter oorzake van de cultuurwet, bij de behandeling waarvan een amendement door den beer Poortman werd voorgesteld, dat, door den minister van koloniën bestreden, met <13 togen 28 stemmen werd anngenomen, waarop de minister de wet introk er. het ministerie zijn ontslag indiende. Nu trud een ministerie van Zuyien Mijor op, dat weldra weder gewijzigd word, doordien de heer Mijer, tot gouverneur generaul van Nedeil. Indie benoemd, door den heer Trukruncn, als minister van koloniën, werd opgevolgd. Do benoeming van den heer Mijor, tot gouverneur gene raal gnf aanleiding tot de volgende motie van den heer Kcuchenius; „de kamer, de gedragslijn van het kabinetten opzigte van de uittreding van den minister van koloniën, mr, P. Mijer, afkeurende, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met 39 tegen 23 stemmen aangenomen, en gaf aanleiding dat do tweede kamer,volgens kon. besluit van 28 September, den 1 October ontbonden werd. De verkiezingen voor de nieuwe kamer hadden den 30 October plaats, en den 19 November werd de zitting namens Z. M, geopend. Daar de tyd ontbrak om voor het einde van het jaar do begrootïngs-welten te behandelenwerden kredietwetten voorgesteld en aangenomen cn ging de kamer tot nadere bijcenroeping uiteen. Heeft do politieke strijd gedurende hot geheelc jaar do go- moederen bezig gehouden, op vreesselijke wijze werden zij geschokt toen in do maand April de treurmare weid ver spreid „de cholera is to Rotterdam uitgobioken." Ofschoon in den beginne in geen hevige mate, sloop zij nogtans gestadig -voort en-weldra kwamen uit alle oorden des-rijks berigten dat door haar talrijke offers worden geêischt en duizenden ten grave gesloopt. De zware verliezen door de veehouders in een vorig jaar, ten gevolge van den veotyphus geleden,waren in dit juar niet minder groot, ja vermeerderden in het laatst daarvan der mate, dat zij tot de beraming der meest gestrenge maat regelen van regeringswege aanleiding gaven. Slaan wij ten slotte een blik op de stad onzer inwoning In de maand April word door den algemeen gcachton bur gemeester, den heer L, Knappert, zijn ontslag uit die betrek king aan don koning aangevraagd, welk ontslag op eervolle wijze, bij kon. besluit van 29 Mei, no. 53, weid voiieend, bij welk besluit tevens tot zijn opvolger weid benoemd do heer P. J van Dijk van Matcnosse,burgemeester en secretaris van Oud en Nieuw Mutkcnesse. Ken plan tot uitbreiding dezer stad, door verfteniging van het naburige Mathenesso en een gedeelte van Kethel en Vlaardinger-Ambacht, kwam door omstandigheden nog niet tot uitvoeiing en zal welligt oerlangzijn beslag krijgen. Do cholera beersebte ook hier op bedroevende wijze en menige diepe wonde word geslagen in tl effende verliezen. Evenzoo nis in het vorige janr werd ook door den veeiy- pkns belangrijke schade aangerigt. Een en ander had ten gevolge dat dit jaar voor Schiedam een juar was van kommer en zorg, terwijl het fabriek-cn handelswezen daardoor veel te lijden had. Moge bij dat leed ook voel goeds verkregen zijn, het jaar 1867 zal veel te herstellen hebben, zullen alle wonden ge heeld cn allo sraarton geleenigd worden moge het ons gegeven zijn, in een volgend jaarlijksch overzigt, een blyder toon aan to slaan bij do herdenking aan gezondheid en wel- vaait, aan vooruitgangen tovredenheid. j SCHIEDAM, 9 February 1867. f Dezer dagen is door een der werkende leden van do Natuurkundige Vereeniging Martinet alhier, gevolg gegeven aan zijne vroeger gednno belofte, om een verklaring te geven van het tweede nummer van den heer Muju, zijnde de zooge naamde Proteus. Hebben wij vroeger meldinggenmakt van het verrassend effect door den zoogennamden Sphinx te weeg gebragt, in nog hoogere mate is dit hot geval geweest met den Proteus; waarbij de keurige netheid van het ver toonde model aller lof inoogstte. De Ncderlandsche Handelmaatschappij vraagt aan bieding van solieepsruimto te Rotterdam voor hare gewone beurtbovraekling van Java of Sumatra terug naar Neder land. i r Deze aanvrage strekt zich uit tot schepen, laatstelijk vdór of op ultimo April 1865 in gewone beurtbevrachtiog terug gekomen, cn tot nieuwe schepenvoor of op ultimo December 1865 te water gelalen. Do schepen, die rogtstreeks uit eon der Ncderlandsche havensnaarBataviazullen vertrekken, mooteu voor of omstreeks don 10 Maart 1867 tot vertrek noreed zijudie welke op vooruitreis zyn, moeten voor of op ADVERTENTIE N: Prijs van den gewonen regel0.10. Tot 10 regels f 1 00. Zegeiregt voor iedere plaatsing - 0,35, den 10 Julij 1867 ter beschikking van de factorij te Bata via zijn. Aanbiedingen worden ingewacht tot Woensdag den 18 des voorraiddags ten 11 ure, of bij de agenten tot on met Dingsdag 12 February. Z. M, heeft de statuten van do te 's Gravenhage geves tigde vereeniging „tot het oprigten en uitgeven*ven een dag blad" onder den naam van: „Dagblad van Nederland", gelijk die bij het verzoekschrift zyn overgelegd, goedge keurd, en de vereeniging mitsdien als regt8persoon erkend. De minister van finantien verwittigt de belangheb benden dat er een tweede maandeüjkseho gelegenheid is geopend tot briefwisseling met sommige Nedorlandsche en Britscho bezittingen op de Westkust van Afrika, door middel van een stoomboot „Afiican Steamship Company",die, bij wijze van proefneming den 10 van elke maand uit Liverpool zal vertrekken, en in elk geval te Acra zal aanleggen tot algilto der brievenmail. Do brieven met do gemelde stoomboot over Engeland te verzenden, zijn onderworpen aan een gedwongen hankering van 40 cents por enkel portterwijl zij voorts op liet adres van de volgende aanwijzing zyn te voorzien„Per Steamer from Liverpool on the 10th ofte month." Aan bet verslag betreffende den aanleg dor staats spoorwegen, van 1 Julij tot 81 December 1866, ontloencn wij het volgende: Aan het ontwerp van een spoorweg door Rotterdam werd geen verder gevolg gegeven. Bij brief van den 11 Julij 186G, werd door den minister van binnenlandschc zaken deinst gegeven een rigting over IJsselmonde.met personen-station aan don Kralingschendyk en goederen-inrigting in en bij de Oude Plantage, te onder zoeken en to begroeten. Dit onderzoek is thans afgeloopen en do gevorderde stuk ken zijn ingezonden. In de gistoren te Rotterdam gehouden vergadering van deelhebbeis en verdere belangstellenden in de Vereeni ging de Rottcrdamscko Courant (oude) is besloten: De algemeene vergadering van deelhebbers in da Vereeni ging de Rotterdamsche Courant geeft rolmagt aan commis sarissen van de Vereeniging om 1. de onderneming op de bestaande of andcro grondslagen te continueren, wanneer daartoe gelegenheid gevonden wordt; of 2., do onderneming te verkoopen, indien zulks mogelijk is; of 3., tot likwidatie over te gaan, ingevolge art. 24 der sta tuten van de Vereeniging, wanneer geen mogelijkheid be staat tot het sub 1 en 2 vermelde. Door hen die in do vergadering waren opgekomen is reeds voor/"4 it 5000 geteekend gedurende 5 jaren, met het doel om de onderneming weder voor vijfjaren te vestigen. Daar zij ƒ13 it ƒ15,000 per jaar behoeft om staande te kunnen blij ven, is een commissie benoemd om insehrij vers voor het nog ontbrekende kapitaal bijeen te brengen. Aan die commissie is tot 1 Maart daartoe tijd gelaten, zullende naar gelang van den uitslug barer pogingen door commissarissen worden be slist of het bind al dan niet zal blijven bestuan. Op het twaalftal van predikanten, door den kerkeraad der Uerv. gemeente te Vlissingen opgemaakt, komen o. u. voor do heeren J. Eigemau on H. C. Voorhoeve, beiden te Delftshaven. pCt, Aedbhl. Werkelijke Scbuld 2 Uandel-Maatachappij Centraal-Spoorw. SpaNJB, Binncnlandsclio. 3 Portugal, oude 3 Rusland oude 6 Dito, 6de serie 6 Spoorwejf-Actifcn 5 ISicuwc Loico 1804 Oostenrijk., Metalliek ftationalcn 5 Zilveren 1864 5 Dito 1865 6 Turkije, Uinncntandsche 5 Griekenland, bl, 5 Vkrbemgde Staten 18S2 0 Mbxigo, oude3 Dito, nieuwe 3 V SNEZUELA3 Nieuw Grenada Duo gest uitgesteld. 7 Fob. 60 1361/2 49 31»/,, 77 1883/. 175 403/, 61%, 50'/,8 50 30 753/ 7'Vil 113/, 12% 8 Tob. 65% 40 31% 41% 933% 77% 1801/, 174% 46% 51% 50% 66'Afl 30% 76 H%, 11% 13'/,» 6%, perTelegr- 0 Feb. 136% 50 31% 185% 1683/. 463% 61% 30% 76%, 17%, 11% 6% BURGERLIJKE STAND. Keliorrn t G February. Betje, dochter van A. J. van Soracren en 8. Cohen, NieuwbuurtJohannes, zoon van T. Koelewijn en J. J. Waltman, Hoofdstraat. 7. Johanna Maria, dochter van W. A. J. Zijdenbosen C. Beekman, Lange Kchterweg. Johannes Adriunus, zoon van M. Mok en M., Noordijk, Oude Kerkhof Elisabeth, doohtor van G. H, C. Witte en E. van Gelderen, Jïoosbeek. 9. Wilbol- mina, dochter van W. van dor Hoeven ea W. do Koning, Oude Kerkhof, ».w Overleden 6 February. Antoine Vernèdo, oud 57

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1