A". 18(57. rij dag Uil February. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. ALGEMEEN QVERZIGT. M\ m i I ®J Jki m i9i SIHKENUNDSCltt 8EK1GTE8, te geven Ellt AIT. ABOHÏTEJIES T: Abonnementsprijs per Urio Maanden Franco per Postdoor liet gebcole Rijk f 1.85. - 8.25. (Ojieven Franco,)' ADVERTENTIENi Prijs van den gewonen regel0.10, Tot 10 regel» f 1.00, Zegclrcgt voor iedere plaatsing - 0.35, Ie' r.v 11 >HO!| In do zitting van het Fransche wetgevende ligcbaam hebben de heeren Lanjuinais en Picard twee verzoeken tot interpellation gedeponeerd, en weVde'c'erste over de wijzigin gen in het decreet van 24 November 1864 gebragt, met andere woordenover de ingevoerde politieke hervormin gen; de tweede omtrent do beruchte circulaire van den heer Vandalten gevolge waarvan het brievengeheim niet geëerbiedigd werd. Door den minister Ricasoli is een circulaire ann do gou verneurs der provinciën uitgevaardigd, waarin bij kennis geeft van de ontbinding dor kamer en do bijcenroeping der kiescollegien. De thans ontbonden kamer was, tiaar in die circulaire gezegd wordt, gebleken niet al do noodïgo elemen ten to bevatten om hare taak te vorvullen. De ontbinding was geschied ten einde een sterke nationale meerderheid te vormen, die aan het gouvernement de noodige kracht zou byzetten. Italië was de tot goenerlei resultaat leidende dis- cussien, do zwakheid der regering, do gedurige verandering van ministerie en programma's moede. Die gedurige verunderingen waren do hoofdoorzaak van do wanordo in de administratie; en daarin was alleen verbe tering to verwachten van een nieuw parlement. Inmiddels meer.de het tegenwoordige ministerie zijne zienswijze aan gaande de finantien te moeten doen kennen. Zijns inziens behoorde vermeerdering van inkomsten gezocht te worden door besparingen en hervorming van het belasting-stelsel. Het ministerie zal onverwijld een stnatsbegrooting indienen. Het wets-ontwerp betreflende do vrijheid der kerk beeft vele twijfelingen en beduchtheden doen ontstaan, die weg genomen behooren to worden. Indien dat ontwerp in beraad slaging was gebragt, dan zou het ministerie vete inlichtingen hebben kannen geven en veler vrees weggenomen. Het is Italie's groote roem, dat het nog maar een politieke kwestie .beeft op te lossen, cn deze hangt tc» nr.auwste te zamen met de gowigtige sociale kwestie der betrekkingen tusschen kerk en staat. De regering verwacht de oplossing van deze kwestio van een nieuwe, ruime toepassing van het beginsel van vrijheid; zy zal een nieuw ontwerp opstellen, en daarbij op de wen- scben der publieke opinio acht geven, De kwestie van de vrijheid der kerk hangt zanten met de kwestie omtrent de kerkelijke goederen. Do regering is in geenendeelo van zins om aan de bisschoppen het onverant woordelijk beheer der kerkelijke bezittingen over te laten, alle waarborgen voor de duurzaamheid der keikelijlte instel lingen weg ie nemen, cn do geestelijken van minderen rang prijs te geven aan het willekeurig gezag der hoogo geeste lijkheid. Italië, zoo wordt ten slotte gezegd, heeft behoefte aan een sterke redering; hot wil de openbare welvaart ontwikkeld zien; hot wil geen staatkunde van waagstukken. Het par lement moot dus bostaau uit personen, die aan deze ver- cisebten beantwoorden. De gouverneurs worden verzocht de bedoelingen dor regering aan de kiezers bekend tc maken. Wij vindon den volgenden uitval, van de Kreuz-Zeitung tegen Nederland, nog al piquant genoog om aan onze lezers mede te deelenDo Nederlanders zijn ontegenzeggelij k onzen Lieven Heers zonderlingste kostgangers op aarde. Van nature verstandig en bekwaam, hebben zij van lieverlede iets aangenomen van het vreemde der volkon, tusschen welke en die van Europa hunne zeevaarders gedurende zoo langen tyd de eenige tusschenpersonon geweest zijn. Men treft in hun wezen een menigte van trekken aan, welke aan China cn Japan, aan Samarang en Buitenzorg herinneren. Onvcr- 'klaarhaar is dat niet; doch te bejammeren is het, dat de Nederlanders die trokken in hun karakter, waarmede ruen als bijkomende omstandigheden dos noods vredo zou kunnen hebben, vaak tot den rang van hoofdtrekken verheffen en daarin iets schijnen te zien wat zy boven andere menschen vooruit hebben. liet constitutionele partijwezen, dat reeds in zich zelf voor een bedenkelijke zaak geiden mag, is in Neder land, opzijn Chineeschof Japansch, geheel en al verbaar- zakt en verstaartpruikt. Het Nederlundscho liberalism us trommelt, nl3 een klokkenist, het repci torium van zijn wals- melodiön af cn begint dan weder van voren af aan. Doch dit is de zank der Nederlanders. Scheppen zij be hagen in het met bonte kleuren vorlukte conslitutionalismus; hooren zij het liberalismus gaarne zyno liederen spelen op deklolc, het buitenland heeft daarmede niets to maken. Anders evenwel hebben wij te oordoelen, wanneer Oud- Nederland met het buitenland in aanraking komt. Wanneer zich thans, by voorbeeldden aanzien van Pruissen in Neder land een haat ontwikkeltdie aan de blinde woede der Maleische amokmakers herinnert, dan heeft ook hot buiten land het rogt, oen woord mede te spreken. Herhaaldelijk heeft men den wrevel der Nederlanders tegen Pruissen op rekening gesteld der groote menigte Oostenrijksche schuld brieven, waarvan zjj bezitters zijn. Die verklaring is niet Valsch, maar zy is onvolledig. Do ware reden van don ten aanzien van Pruissen gekoestorden wrok ligt dieper. Ncdor- land hoeft namelijk opgehouden in het staatkundige iets te betcekenen- de tyd is voorby, dat men bij elke schrede op het gebied der staatkunde angstvallig vroeg: Wat zullen de zee-mogendhoden daarvan zoggen Ook op het handelsge bied staat Nederland tegenwoordig oneindig ver bonedon het standpun^hctwelk dat rijk in de 17de eeuw innam,en waar op bet zich, voor het minst in schijn, tot ann den slag van Doggcrsbank toe mot groote krachtsinspanning heeft weten te handhaven. Er bestaat intusseben nog altijd een Ncdorlandsche han del; en nu trilt in al de aderen van het Nederlundscho volk het gevoel, dat binnen korter of langer tijd do Pruissiseli- Noordduitscho handel en handelamarino do Nederlandscho verdringen zullen, en Nederland op allo zeciin overvleugeld zal worden. Dit 1*3 de dieper liggende grond dor antipathie, welke in Nederland ten opzigte van Pruissen heerscht, Zoo lang die antipathie zicb lucht blijft geven in den vorm van weemoed of droefheid, erkennen wij tot op zekere hoogte liare regtmatigheid doch, waar zij in woede ontaardt cn tot feitelijke vijandschap tegen Pruissen drijft cn aanzet, daar wordt zij gevaarlijk en moet zij bestreden worden. Laat ons hopen, dat hetNcderlandschc volk weldra tot bezin ning komen zaldat het zal inzien, hoe oen naauwe aanslui ting aan Pruissen voor Nederland het eenige middel is om het niet te versmaden overschot zijner nationale eigenaar digheden te redden. Berigten uit de stad Mexico van den G dezer, over Ncw- Yorlt ontvangen, melden, dat de Fransche troepen dien dag do hoofdstad Mexico geheel hndden ontruimd, cn dat keizer Maximiliaan er in gebleven wos. Hij had het meerendeel van zijn leger, onder Miramon en Mejia. ter sterkte van 7000 man, naar den kant van San Luis de Potosi doen oprukken, met bevel om een veldslag te wagonzoo deze beslissende slag goed uitviel, zou bij een nieuw beroep op het land ter bevestiging zijner rogering doenzoo niet, dan zou hij naar Europa terug koeren. -S C H I'E D-A-Mt*- 2 1" F e b r u a r ij -1*8 6 7;-- Zoo als wij dit in ons vorig nummer hebben anngokon- rdigd, hoeft op den vijltigsten verjaardag van Z M. don koning, in het excrcitie-locual achter den Doele, een luister rijk feest plaats gehad, door den burgemeester dezor ge- meento, den beer P. J. van Dijk van Matenesse, gegeven aan de leden der schutterij beneden den rang van officier, ook toegankelijk voor hunne vrouwelijke betrekkingen. Des avonds ten aebt ure vcrocnigden zich de genoodigdon ten getale van ruim G00 personen in het fraai en smaukvol gedecoreerde locaal, waar vaderlandscho- en oranje-kleuren in schoone schakering prijkten, wanr do buste van den gc- eerbiedigdon en geliefden koning vooraan was geplaatst waar oene schitterende gaz-vcrlichling was aangobragt waarbij tweemaal het naamcijfer des konings in gazvlammen uitblonk, waar tal van wimpels en wapenschilden omgaven een groot clmssinet voorstellende het Nederlundscho wapen door gaz geïllumineerd. Twee corpsen muzykantcn doden zich bij afwisseling hoo ren, dat der Schiedamsclie schutterij hot eerstfanfares en volksliederen wisselden elkanderaf. Een krachtige feestdronk door den burgemeester op het heil van Nederlands dierbaren koning, bij gelegenheid van Zijner Majcsteits verjaardag, den dag waarop hetuan de Voorzienigheid behaagde, gedu rende een halve eeuw een leven te sparen, zoo onwaardeer baar voor liet vadcrlundwerd zóó luide toegejuicht, dat ann het eenstemmig „leve de koning" geen einde scheen te zullen komen. Kort daarna word door den luitenant-kolonel-komroan- dant der dienstdoende schutterij een toast gebragt aan den burgemeester, die met de meest onverdeelde toejuiching ■werd begroet. Meerdere feestdronken, waaronder op don beer Roelants, luitenant-koloncl-kommandant der schutterij; "op de schutterij zelve, op de aanwezige raadsleden on officie ren met hunne dames, worden in den loop van den avond met geestdrift gebragt. In allen opzigte hcorschto do meest vrolijke en aangeunmo stemminggeen onkel oogenblik werd de feestvreugd ver stoord. En terwyl de aanwezigen zich lustig vermakende, ter naauwornood bespeurden dat de burgemeester, die in costuum tegenwoordig was, zich met zijne echtgenoot on aan het hoofd van een reeks genoodigdon met hunne dames voor nemens was een wandeling door de feestzaal to maken, word als in een oogwenk oen kring geforroeord en aan do toeschouwers vnn liet feest do gelegenheid gegeven om do fcestviereuden toe te sproken en te begroeten. Meermalen werd over het schitterend geheel, door liet ontsteken van Bengaalsch vuur, een toovctachtigen gloed verspreid. Onafgebroken, door niets hoegenaumd gestoord, duurde de feestelijke stemming tot laat in den nacht voort en was tevredenheid en blijdschap op aller gelaat te lezen. Het onthaal bestond in wijn en brood die met kwistige band werdon verstrekt. Alle officieren der schutterij, met uitzondering van een enkele, door ongesteldheid verhinderd, wuren, de meeste met hunne dames, tegenwoordig. Voorts vele leden van don gemeenteraad mot hunne damesook hiervan werden som mige door omstandigheden belet aan de uitnoodiging gevolg en oindelyk eenige bloedverwanten en bijzondore vrienden van den burgemeester almede mot hunne dames. De tegenwoordigheid van zoovele aanzienlijken kon niet nalaten do fecstelyko stemming te verhoogon en zeer zeker, kun gezegd worden, dat nimmer een feest schooner cn beier is geslaagd; alles-werkte dan ookunedahet gewigt van.den. dag, do onderlinge zoo bij uitstek vriendsehappelyko ge zindheid van allo standen, de zoo duidclyk blykende welwil lendheid van heeren officieren der sehuttory enderverdero genoodigdon, en de onbekrompen wijze waarop de geachte burgemeester op den gedenkwaardigen dag een zoo schoon feest aan do Scliiedamsche schutterij wilde bereiden. /f In ons vorig nummer, op den feestdag zelve uitgegeven, hebben wij, met korte trekken, melding gemaakt van hetgeen dien dag bij gelegenheid van 's konings verjaardag alhier hoeft plaats gehad do tyd ontbrak ons daarby om in byzon derheden to tredenthans de racdedcoling daarvan aanvul lende, moeten wij nog vermeiden dat bij do inspectie der dd. schutterij behalve do vroeger vermelde uitreiking van eeroteekensmededeeling is gedaan door den luitenant- kolonel-kommandant, dat hij, daartoe aangezocht, op zijn verzoek om eervol ontslag was teruggekomen en deswego een zeer vleijend schrijven namens Z. M. den koning bad ontvangengeïnstalleerd zyn de hecron G'. Visser Bz. M. M. Kerdol en G. L. Klunder, luitenants ii In suite. Nog heeft verhooging plaats gehad van het cyfer van hot eeretceken wegens langdurige eervolle werkelijke dienst, van 50 jaren in dat van 55 jaren, van den luitcnant-koloncl- kommandant den beer U. \V. Roelants. Bij liet verslagomtront de plaats gehad hebbende serenades mogen wij niet onvermeld laten, dat de fraayo vaandels, aan den burgemeester en den luitenant-kolonel-kommandant der schutterij aangeboden, waren geschilderd door onzen ver dienstelijken stadgenoot, den heer J. C. van der Iloeve Jz, Aan het overzigt van don stand der veeziekte, ge durende do week van 3 tot 9 Febr. jl„ geplaatst in do, Staats-Courant van 20 dezer, ontlcenen wij het volgende, omtrent het arrondissement-Rotterdam Te Bleiswyk en omstreken kwam nog geen verbetering in den stand der ziekte, maar in den omtrek van Broek bleef ze afnemen. Ta.Stoin en Noord-VVaddinxvcen kwamen geen nieuwe gevallen voor. Te Rotterdam en omliggende gemeenten woedt de typbus ook niet hevig meer. Het cijfer der aangetasten klom hier echter iets door onderscheiden kwaadaardige gevallen to Vlaardinger-Ambacht. Naafloop der huishoudelijke werkzaamheden in do gisteren avond te Rotterdam gehouden vergadering van de RotterdamseheafdeelingdcrNoderlandsche Maatschappij ter bevorderingvonNijvcrhoid.heeftdeheerG.J.JacobsonA.Bz,, van Schiedam, een reeks bijzonderheden medegedeeld over het gebruik van het graan in branderijen en bierbrouwerijen. Het bleek hem hierbij minder te doen te zijn om te treden in de technische behandeling der granen bij de genoemde indus- triën, dan wel om de belangrijkste vorscbijnsolen na tc gaan, die zich voordoen in hot meer rogtstreeks scheikundige der verwerking. Inzonderheid deed hij hierbij uitkomen boe in die workplaatsen nog veelal een voldoende grondig chemische kennis ontbreekt, ten gevolge waarvan men nog niet zooveel partij weet te trekken van hetgeen zich in de bestanddeclcn en ban onderlinge zamenwerking voordoet, als wel het geval zou zijn wanneer de theorie der wetenschap meer in de prak tijk werd geraadpleegd. Aan de andere zijde vergat hij evenwel ook niet te doen uitkomen, wat men in die nijver heid zoo al opmerkt, waaromtrent de chemischo studio nog geen volledige oplossing hecl't gegeven, of waaromtrent do geleerden het onderling nog niet eens zijn. Over 't algemeen leverde hy in zyno, door proefnemingen opgehelderde voor- dragt veel wetenswaardigs, terwijl hot gesprokene aan leiding gaf tot een nadere bespreking, waardoor liet belang van hot onderwerp verder in het licht word gesteld. In de zitting van het prov. geregts in Zuidholland, van jl. Dingsdag wetd oen zaak behandeld die, met het oog op don hcersehenden veetypbus do aandacht verdient. Op het eind van het vorig jaar wos op zekeren avond in een herberg onder de gemeente Nieuwkoop een menigte volks verzameld, opgewonden door sterken drank en druk sprekende over do rundoren, dio in den ochtend waren afgemaakt en bogravcn. Een dier personen liet zich de woorden ontvallen, „dat 't hom wol oen kan jenever waard was, om de beesten wcór te zien opgraven," Die woorden gaven nanloiding tot vervolgingen de be doelde persoon werd door do Leydsche regtbank veroordeeld tot een celiulairo gevangenisstraf van driemaHndon,op grond van art. 217 van den C. P., dat straf bedieigt tegen hom die tot wederspannighoid heeft opgezet, ook al is het, gelijk hier het geval was, niet tot wedcrspunnighcid gekomen. Vnn dat vonnis appèl by het hof. De verdediger van don appellant stolde al dadclyk op don voorgrond, dat by do eerste was om zich aan'te sluiten bij bet denkbeeld, dat die genen straf vordionon, dio zich verzetten togen de maatre gelen die door de overheid krachtens hare bevoegdheid genomen ter bestrijding van de vrcosselyke ramp, die onzen, vaderlandscheu veestapel teistert. Pleiter meende echter, - 1 dat do Leydsche regter hier te zwaar had gestraft, door niet te letten op de verzachtende omstandigheid,dat de beklaagde,

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1