I If' A i a®. 1867. 173.' Maandag 1 aart. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. f 4,vc tt® ALGEMEEN OVERZIQT. BINNE^LANGSGHE BERIGTEili. AIT. ABOKKEMEMT; Abonnementsprijs per Drie Msandenf 1.85. Franco per Postdoor lie! gcbcelc Rjjk- 3.25. (B rieten Franco.) ADVEBTENTIEN: Prijs Tan den gewonen regel./0.10. Tot 10 regels f 1.00. Zegelregt toot iedere plaatsing - 0.35, De interpellatie van don lieer Thiers over de buitcnlund- scho staatknnde der Frnnsche regering, in het wetgevend ligch.uim gcdnan,is het voornumo punt dat in de meosto dag- bladen'wordif behandeld. Volgens dien spreker bewijzen de algeraeene wapening en de uilbiciding die men er aan geelt, het ernstige van den toestand van Kuropa en vooral van Frankrijk. Nogtans moet men dien toestand, veroor- snakt door de valsoho denkbeelden, welke ten aanzien der Europesche politiek verspreid zijn, zonder vrees gadeslaan. Vroeger had do Europcsche staatkunde oen grondslag van evenwigt, en werden de kleine staten gcëeibiedigd, waar door de schok tusschen grootestaten gcletnpcid werd; doch deze staatkunde, welke Frnnktijks grootheid heelt uitge maakt, is vervangen door het nieuwe denkbeeld onurent do nationaliteiten en groote bijeenvoegingen van staten, die denzelfden oorsprong 011 dezelfde taai hebben. De eerzucht van Pruisscn en Ituslnnd, die dat nationali- tcits-denkbecld hebben aangegrepen, is een bedreiging voor Europa, en Franktijk heeft, zoo vervolgde de apt ener, een grooten misslag begaan, door de ontwikkeling van dien toe stand ongehinderd toe te latendoch het Frnnsche gouver nement zelf wordt modegesleept door de hersenschim van het nationaliteitsbeginsel. Spreker wil voider, dat men liet ontwerp betrekkelijk de logerorganisatio met vader landsliefde onderzoekt, maar tevens dat Frankrijk tot do politiek van het evenwigt terugkeert, wanneer men ook de alliantie van Engeland zal terugvinden en de adhaesie der kleine staten. Dan zal Frankrijks zwaard weder liet zwaard van Europa's onalhankelijkheid worden. Ook moet men op de vrijheid steunen en het land in ruimeren omvang doen deelnemen aan hot beleid der oponbaro zakenmen moet tot de staatkunde var hot gezond verstand terugkeeren, want er is meer dan een misslag goed te maken. Deze rede werd door de kumer en een zeer tolrjjk publiek met de meeste aandacht aangeboord. Men schrijft uit Brussel: De door uwen minister van binnenltindsche zaken in de Staats-Courant gedane mede- deeling, omtrent do aanstaande sluiting der Ooster-Schelde, heelt hier niet weinig opzien gebaard. In onze regerings kringen was de daardoor to weeg gebragto indruk z<5ó groot, dat onmiddolijk oen kabinetsraad, onder praosidium des konings, weid belegd. Wat dnnr voorgevallen is haarklein te vertollen, kun ik niet. Alleen weet ik dat men, met het oog op de rapporten der vreemde ingenieurs, welker veiscbjj- ning thans, zoo als men meende, niet meer kan uitblijven, van oordeel wasallcen aan Frankrijk, Engeland on Pruissen dadelijk te moeten mededeelen, dat Nederland, niettegen staande de uitslag van het onderzoek dier vreemde experts nog niet bekend is, met de afdamming vooitgaat. Verdere stappen meende men niet to moeten doen. Wel werd do vraag onderzocht, of men niet té gelijk te 's Huge zou protes teren, maar Nederlands ferme houding, zeide men ten slotte, strektoten bewijs dat het kabinet van 'a Hage zich door geen protestation van den weg zou Juten brengen. En dan men had sedert.1846 reeds zoo dikwijls geprotesteerd. Het piotcst bleef dus op do aangeduide gronden achter wege. Maar juist om diezelfde redenen bad ook de nota aan de drie mogendheden wol kunnen wegblijven. Of zou liet niet mogelijk kunnen zijn dat de vreemde mogendheden door Nederlands gedragslijn juist afgeschrikt werden om zich verder met de zaak in te laten Bovendien, zullen zy niet kunnen vragen, of Belgio, dat (op welken grond weet men niet) de staking der werken tot na den afloop van het onder zoek door buitenlanders verlangt, zich dan verbonden heeft zich naar de conclusion der vreemde ingenieurs te gedra gen? Integendeel heeft de hoer Rogier herhaaldelijk ver klaard, dat hij zich daaraan niet gehouden zal achten. De houding der Noderlandscho regering is dus onbetwistbaar vrij wat corrector dan die van ons kabinet, He KAMER DER STATEN GENERAAL. Do beraadslagingen over do Staatsbogrooling 1867, zjjn jl. Donderdag voortgezet als wanneer over het in behandeling zijnde II ooi (1st uk (Marine) bot woord voerden do heeren de Cusembroot, Storm van 'sGravcsnnde, Wintgcns, Stieltjes, J. K, van Goltstein, van Wassenaer Catwijck en Saaymans Veder. Ofschoon by onderscheiden dier sprekers meni gerlei bezwaar bestond over bet finantiele, als ook over de wjjze van uitvoering, heeft niemand zich tegen de voorge- steldo begrooting verklaard. Vrijdag traden aebt nieuwe sprekers over de begrooting van Marine op. De heeren Thorbccko, Fransen van de Putteen Duliert verlangden, bij kunne beteidvvilligboid om toe te staan wat tot's lands weerbaarheid word gevorderd, dat met en naast die reeks uitgaven, die gevorderd worden, do middelen .zouden worden aangewezen, om er in te voor sten pzjj zouden nadere inlicbtingen afwachten. De heeren Insinger, van der Huclit, Kien, Zinuicq Bergman en Pijnappel, zouden voor de wet stommen, hetzjj onvoorwaar delijk, hetzjj met eenige reserves. SCHIEDAM, 16 Maart 1867. In do op den 15 dezer gehouden openbare vergadering van don gemeenteraad zjjn ingekomen, van de commissie tot\ herziening dor plansaeljjke belastingen, een ontworp-veror- dening voor de hellingen invordering van het minerval op de Lntjjnscho scholen: ter visie; oen adres van den beer lï. Blok, om benoemd to worden tot secretaris: ter visie; missive van do eliolcta-commissio, houdende bezwaren om vooralsnog als permanente gezondheids-commissie werkzaam to zijn en bereidveiklaring om als cholera-commissio in functie te blijvenburgemeester en wethouders worden uït- genoodïgd die commissie te verzoeken als cholera commissie werkzaam te blijven zullende liet dagclijksch bestuur een verordening voor do gezondheids-commissie ontwerpen on later aan den rand aanbieden; resolutie van gedeputeerde staten, houdende liet ontwerp-besluit der wijze en voor- waardon tot opheffing van do gemcenlen Hof van Delft, Vhiardingcr-Ambacht en Oud en Nieuw Ma(hene3se en daarmede in verband staande wijziging der grenzen van Schiedam, Kethele.a, enz, enz.; wordt besloten zich daar mede to verocnigcn onder te kennengeving, dat de raad blijft aandringen op do uitvoering van bet eerste ontwerp, vooi zooveel betreft de grensscheiding tusschen Kethele.a.en Schiedam; adres van T. Lourens, om vrijstelling van de betaling van plaatselijke diiecto belasting; wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders om, zoo noodig, duiirop te letten bij de opmaking van den staat van oninbare posten. Is goedgekeurd do rekening vnn de commissie van beheer over de heelkundige werktuigen der gemeente, Is benoemd tot lid van de directie der Gemeente-Teekenscbool de heer mr.A.J.Beukersld. tot rogent van hetSt, Jacobs Gasthuis, de heer M. F. J. Cool. Is ufgewezen het ver zoek der zangvereeniging Kunstgevoel, om voor hare zang- repetitien gebruik te maken van een lokuul in den Doelo, Is beantwoording gedaan der vragen omtrent bet drink water van de stadspompen, door overlegging van eon rapport, houdende scheikundig onderzoek van het pompwater bij den Iloopmolenvan het Munswnter en van het Schiewator, door den scheikundige, den heer G. J. Jacobson. Is door burgemeester en wethouders niededeeling gedaan der aan besteding van de leverantie van straatklinkers, Idem der benoeming van deskundigen tol het opnemen en onderzoeken der bascule-brug, zyndo de heeren C. B. van der Tak, direc teur der openbare gemeentewerken te Rotterdam N. Exalto, fabriek van Schieland, cnJ.A. van den Arend, gemeente- architect te Haarlem.Eon voorstel van den heer J. F. Legner, om een adres aan do hooge regering in te dienen, dut de raad niet instemt met het rapport der rijks-coraraissio in zake do veeziekte, is niet in behandeling genomen kunnen worden, uithoofde het niet ondersteund werd. Door heeren burgemeester en wethouders daartoe uitgenoodigd, nemen wij volgaarne in onze kolommen op do navolgende conclusie, aan hot slot vaneen door don heerG, J. Jacobson gedaan scheikundig onderzoek naar het alhier in den regel gebruikt wordend drinkwater. Na eene naauwkcurige omschrijving van do bestanddeclon der verschillende soorten van drinkwater, luidt deze con clusie aldus et. Dat bet water uit do pomp by den molen de Hoop, hoe wel wegens zyn tamelijk groot gebatte aan organische stoffen, niet kunnende gerekend worden tot hetgeen men noemt lekker drinkwater, echter vooral na bezinken of klaren met '/:oioo deel aluin, zeer geschikt is tot drinkwater, on na koken voor allo huiselijk «ebtuik gerustelyk kim aanbevolen wor den, dut het zelfs zou te veikiczen zijn boven bMaaswater,dat door zijn gchaltoaan chloor magnesium en gips, en bijna gcheele afwezigheid van vrij koolzuur even min lekker drinkwater genaamd mag worden en niet zou te verkiezen zijn, indien er ander te verkrijgen ware. c. Dat zelfs het polderwater, mits geschept, vddr dat het door de onzuiverheden in do stad op don bodem der rivier aanwezig, verontreinigd is, na filtratie, geschikt moet geacht worden tot drinkwuter, wel te verslaan zooals het nu door het hooge binnenwater samengesteld is. Wij maken er onze lozers opmerkzaam op, dat de kie zerslijsten, zooals die voorloopig zjjn vustgesteld, worden nangcplnkt binnen de Koopmansbeurs alhier, welke gedu- rendo den gehuelen dag is opengesteld ten einde belangheb benden in do gelegenheid to stellen do bezwaren die zij tegen deze lijsten mogten hebben door de vereischte bewijsstukken gestaafd, bij het gemeentebestuur in te dienenwanneer de bedoelde ljjstcn in het laatst dezer maand gesloten zijn, dan gelden zij voor don duur van een geheel jaar en kunnen er ge durende dien tjjdgecn veranderingen in worden aangebragt. Jl, Donderdag avond,omstreeks half elf ure is een felle brand uitgebarsten in do kelder-on kistenmakerij van J. A. Verweerde, gelegen ann do Ivinderbuurt, op den hoek van het Spinhuispad alhier. Niettegenstaande de ijverige inspan ning van do brandweor is het pand, dat zoowel beneden als boven met zeer brandbare stoffen was opgevuld, en waar bot vuur gelijklydig woeddo, schier geheel uitgebrand, doch zyn «1e belendende gebouwen zoo goed als ongedeerd gebleven. De verschillende autoriteiten, schutterij en politie waren in zeer kot ten tijd ter plantse en is bet aan hunne doeltref fende maatregelen te danken, dat do orde geen oogenblik werd verstoord, dat geen enke'. ongeval te betreuren is. De burgemeester en do commissaris van politie, bet aller eerst op do plaats aanwezig, hebben met geweld de deur doen openen en zijn het brandende gebouw binnen gegaan; weinige oogcnblikken daarna vernam men reeds dat de huurder van het pand in verzekerdo bewaring was genomen,zoodat hieruit moot worden afgeleid, dat het ingestelde onderzoek ongun stige vermoedens beeft doen rjjzen. Hot pakhuis behoort ann den heer F. H. Rozestraten, van wion fusten op den zolder geborgen waren. Zoowei het gebouw als die goederen en ook do kistenmakery waren bij verschillende maatschappijen tegen brandschade ver zekerd. Heden zijn, naar wij vernemen, bovengemelde huurder en diens schoonbroeder M U.Verhoeckx, die bij hem werk zaam was, govankelijk nnnr Rotterdam overgebragt. Door de Nedcrlandsche Handelmaatschappij zijn be vracht de navolgende 21 schapen, als: Voor Amsterdam; Elisabeth, Alblassordam, Johannes Lode wijk, Souburg, Iluydecopor, IJstrootn, Wilbolmina en Eliso, Gelderland, Vier gezusters, Nicolaas Witson, Anna Digna, Kaap Hoorn, en Jacobn Cornelia. Voor RotterdamJohanna Mariu, Julie, Helena Anna, en Almonde. Voor SchiedamJan van Galen, kapit, M, O. Braat, en Dendrika, kapit. van dor Valk, Voor Dordrecht: Kinderdijk. Voor Middelburg: Zeelundia. Men schrijft uit VlanrdingenOnder do nuttige ïnrig- tingen dezer gemeente telt men sinds enkele jaren de bijzon dere gymoastie-sehool van den instituteur, den heer J, H. Haan. Een openbare les, bijgewoond door den schoolopzie ner, den heer G. J. Vaillant, van Schiedam, door leden dor plaatselijke schoolcommissie en van het dagelijksch bestuur der gemeente, leverde ook ann de vele belangstellenden de bewijzon van toenemende vorderingen der leerlingen. De alducling Delft en omstreken der Hollandscho Maatschappij van Landbouw beeft met 2 stemmen tegen 1 veiklaard, zich noch met do meerderheid noch mot de min derheid van het rapport der Stunts-commissie in zake de veeziekte te kunnen vereenigen. Verder hoeft do afdeeling besloten het hoofdbestuur uit te noodigen aan do hooge rege ring hut verzoek te rigten, om den invoer van vee binnen de besmette stieek gedurende de maand Mei vry te laten. By het Dolftseho studenten-korps bestaat het voor nemen, om in den zomer van 1868 het twintigjarig bestaan van dat ligebnam te vieren, door buitengewone feesten, het houden ran een gccostumcerden optogt enz. In verband hiermede zijn de oud-leden van het studenten-korps, bij wie het plan bestond in den loop van dit jaar een reünie te houden, uitgenoodigd, om die te doen zamonvalten met de korpsfees- tcn en dierhalve uit te stellen tot 18G8. De reden, dat de vieting der studenten-feesten voor een jaar is verschoven, ligt daarin, dat moeijelijk kan worden voortgegaan met om do vijf jaren de oprigting van wijlen de Delftsclie akademio te herdenken. Daar hot studenten-korps echter, niettegen staande de veranderingen, die er hebben plaats gehad, nog steeds op dezelfde leest geschoeid is en aan alle stormen heeft weerstand geboden, achten de leden van dat korps het niet ongepast om voortaan, om de vijfjaren, de oprigting daar van met luister te vieren. -- Jl. Donderdag heeft te 's Hoge do plegtigo uitreiking plaats gehad van het vaandel, door Z, M. den koning aan" het Hattgscho schorpschutterskorps geschonken. Van vele gebouwen wapperde de vaderlandscho driekleur. Nadat da scherpschutters en oud-krijgers op het bepaalde uur op de Heerengracht waren nnngotreden begaf bet korps zieb, voor afgegaan door de muzyk van het regoment grenadiers en jagers naar hot Voorhout.alwaar een aantal hooge autori teiten aanwezig was. liet korps in slagorde geschaard zijnde, verschenen op het terrein dc kommandant, baron van Har- denbrock, de secretaris, kapitein Mouton, en de penning meester-scherpschutter jhr. rar. de Brauw. De kommandant gaf toen onder een gepaste toespraak hot vaandel aan den heer jhr. Moek over, wien op verlangon vanZ. M. do functie van luitenant-vuandeldrager is opgedragen. Het vaandel is zeer fraai en bestaat nit een geel zijden doek, waarop aan do cone zijde het koninklijke wapen, aan de nndere de konink lijke W prijkt. Boven aan den standaard is aangebragt, een al becldsol in zilver van bet monument te Watorloo, voor stellende een leeuw rustende opeen voetstuk; terwijl twea zilvoten kwasten daarvan afhangen, In plegtigen optogt marcheerde het korps onder muzyk en trommelslag voort, nadat bet tweemaal voor hot vaandel gedefileerd had, over do Lange Vijverberg, de Plaats, door bet Noordeindo, tot aan bet koninkijjk paleis waar Z. M.'de koning het afwachtte en inspecteerde, terwijl hij zjïne hooge tevredenheid betuigde over do uitmuntende houding der schutters. Uit Leyden wordt gemeld:'Ook alltior gnat do opgo- rigte arbeidors-veroeniging in stilte voort zich tc vestigen en te ontwikkelen. Reeds zyn bare statuten, om do konink-

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1