;i?3ï?v' I Verschijnt Maandag^oensdag en Vrijdag. 'I if %)-, \h* A a Ao. 1867 Ik ALGEMEEN QVERZIGT. - r u "4Tj1 BÜITENLAPéDSGHÈ BERiGÏE^. ShWENUNUSCliE BEKIGTER. JI *of - f J f y st v 4 V AST. ABOWNEMEMT: Abonnementsprijs per Drio Maanden Franco per Postdoor liet gcbeete Itijk f 1.85. - 2.26. (Brietcu ^fimco.) (ABVERTEiniEIf: Prijs van den (jcwoncn rryoiJ O.IO, Tot 10 regels f 1 UO. .Zrselregt voor iedere plaatsing 0.35, f I 35 a li Zoo als wij reeds met een enkel woord gemeld hebben, is de wereldtentoonstelling te Parys door keizer Napoleon ge opend doch zonder eenige plegtigboid, en, wat wel de 'g'róoïste teleurstelling, vooral voor de Fianselie natie, ver oorzaakte ook zonder een rede. Daaruit toch had men eenige bijzonderheden gehoopt te vernemeu omtient de te genwoordige omstandigheden en voornamelijk omtrent de, men moge hot willen ontkennen of niet, sponning welkeer tusschcn sommige mogendheden bestaat. De Luxemburgsche kwestie, hetzy die in de geboorte go- slikt is of nog voortdurend hot ondei werp van onderhande lingen uitmaakt, heeft kwaad bloed gozot; men tiachle van den eenen kant zoo goed mogelijk een lagehend gezigt bij een kwoadspelte zetlenen gemoedelijk to verklaren, dut de groot hertog van Luxemburg, na de ontbinding vun den Duitschen bond, de vrije souvereiniteit over dut Groothertogdom kon uitoefenen: de sluijer waarachter men zijn wrevel en kwaad heid tracht te verbergen is te doorzigtig dan dat er niet wat ondors als lydolijko berusting en vriendschappelijke instem ming zouden doorschemeren; van een andore zijde staat daar ljjnregt tegenover de ruiterlijke vei klaring dut Duitsehland één is, waar Frankrijk het zou willen wagen do Duitscbe organisatie te verstoren en dat alle partijen naast elkander zullen staan waar Duitschlands integrileit bodteigd woidt cn tot die integriteit beschouwt men wel degelijk het groot hertogdom Luxemburg, het stamland van Duitscbe vorsten. Hot is editor Luxemburg niet alleen waurdoor de gemoe deren worden opgewonden; de Oostersche kwestie, ofschoon voor bet oogenblik weder op den uehtorgrond geschoven, staat nog steeds dreigend in het verschietwie weethoe spoedig zij op den voorgrond zal treden en een treurig einde zal opleveren van het blijspel der wereldtentoonstelling Doch neen, als blyspcl kan die tentoonstelling niet meer aangemerkt worden, ten minste niet voor Napoleon. Hoeveel Jllusies. toch zijn er voor hem niet in rook verdwenen nog vóórdat do dag der opening daar wasmet welk een grooio verwachting werd hij niet door hem te gemoct gezien, en hoe luisterrijk zou hij zich daorop vertoonen als de man aan wien Europa vrede cn welvaai t verschuldigd was cn op wien aller oogeu bewonderend zouden gevestigd zijn; en nu, wat is er van dien luisteren die bewondering Wij willen niet tot byzondet heden afdalen, maar wijzen slechts op de nlgemeene opinie van het buitenland ten opzigte van Frankrijks tegen woordige gesteldheid (waaraan alle materiële zoowel alszede- hjkeoverraagt ontbreekt)omtrent datzelfde buitenland en op de gezindheid der Frnnsche natie zelve, die dagelijks duide- lyker blijken geeft, dut zij niet gediend wil zijn van do zooge naamde vryheden haar onlangs door de keizerlijke regering met zoo Lwislige hand toegestaan, waaronder de nieuwe le- gerorganisaiie wel in de eerste plaats kan geiokend worden. Zie, dat alles maakte voor Napoleon den dag der opening van do tentoonstelling tot geen feestdag; van daar geen pracht en praal, van daar geen schitterende ontvangst en gejuich, geen leve do keizer; van daar geen rede, maar een misschien nog veelmeer betcckenendstilzwijgcn. Do politiek voor een oogenblik latende rusten, vestigen wy do aandacht onzer lezers op het onderwerp cener beraad- slagingwoll.e dezer dagen in den Franschen senaat plaats had, naar aanleiding van een door den geneesheer Broclmrd, te Bordeaux, by die vergadering ingediend adres. In dat adres toch, wyst hij op do verbazend groote ster!to onder de jonge kinderen, dio door tusschenkomst dor zoogenaamde kleine of particulieie verhuurkantoren te Parijs by minnen of voedsters in de omliggende departementen worden besteed. Volgens do opgaven van den adressantbedroeg de sterfte onder die zuigelingon niet minder dan 42 pet.; terwijl van de vondelingen en kindoren von bedeelde ouders, welke door het zoogenaamde groote Paryscho verhuus kantoor by zoog sters buiten Parys werden besteed, niet meer dan 17 pet. bezweken. Do commissaris der regeringde heer Gonlour, heeft de zoowol in als buiten de kamer veel indruk makende becijfering des adressants bcsiredenen uit officiële beschei den aangetoond, dat in de jaren 1858 en 1850 de sterfte onder de kinderen dor eorste categorie slechts 20 en onder die der tweede daarentegen 29 pet. bedroeg. Daar men ech ter meende, dut in do bcickening van don adressant kinderen tot den tweejarigen leeftijd begrepen waren, cn de heer Genteur kinderen bededen hot jaar bedoeldeis het adres om nadere inlichting aan de regering verzonden. Do aarts bisschop van Bordeauxdo kaï dinaal Donnetdio het adres byzonder ondersteundeheeft uit aanmerking van het feit, dat de bovengenoemde kleine Paryscho kantoren jaar lijks 12.000 (volgens den heer Brochavd zelfs 20,000) zuige lingen bestedonden wensch geuitdut de zeden met opzigt tot de opvoeding wedor mogten terugkecren tot die der „ccht-cbristelyke cn ccht-Franschc tijden, toen de moe dors er een eer in stelden en het als een duren pligt beschouw den om zeiven hare kinderen te zogen." De storm, door de Luxemburgsche kwestie opgestoken, schynt, verre van te bedaren, integendeel, ten minste in de dagbladen, nog heviger te worden en tot cên orkaan los te ,.s van artikels, over de interpellatie in den Noord- li ryksdogen hqtantwoord van von Èisroarck, leiden B0Bggm0ggBBffgBtMMBBgB3gSHiegCIBfiSCgH tot even zoovele gevolgtrekkingen van veisehillendon aard, en het is ons met den besten wil te/wereld niet doenlijk alles terug to geven wat men oyer de zaak van Luxemburg goed vindt te schrijven. f - 'f Fuinaehe zoowel als Duitsche'hla^len^cletnen oorlogzuch- tige gevoelens en [ré/schijnt alsof be't lot der wereld, bij hen ten minste, van de aanhangige kwestie al hangt. Zoo wordt uit Parys geschreven, dat zoo niet in alle gemoederen, ten minsto bij een groot aantal do meening veld wint, dal een siryd tusschen Prui33en en Frankrijk in een meer of mindei verwijderde toekomst moet uitbarsten do beuis zelfs toont zich weinig gerust; er liecft een algeraeene daling plaats gehad en de rente is tot den koers van 60 gedaald. Uit Bertyn luidt het van 1 dezer: Ofschoon graaf von Bismarck verklaarde hot tivecde deel der .ntcipellatie Ben- nigson niet met een eenvoudig jool neen te kunnen beant woorden, heeft hij toch over de houding der Piuissischo regering zooveel gezegd, dat, alsFrankiijk en Luxemburg bet eens werden, Pruisscn niet maar zoo zonder vorm van proces de bezetting van Luxemburg zou doen aftrekken. De redevoering bevatte zeer nadrukkelijke, niet equivoque toe spelingen op het tegendoel. Men wil in kringen waar gisteien nog onzekerheid te bemerken was, sinds gisteren avond beslissende indt ukken hebben geconstateerd. De voor behoudende taal der officieuso en ministeriele pers wil men zóó verklaren, dat de regering tegen over Frankrijk een raanilcstatie der openbare meening wilde afwachten en zich daarop beioepen, om de onmogelijkheid te staven, dut Pi uis- sen onvoorwaardelijk zou kunnen toestemmen. Nog wordt verzekerd, dat de graaf von Bismarck zich niet tegen den afstand heeft willen vei klaren, omdat hij geen regt had dat te doen, maar dat hij, als eenmaal de afstand een voldongen leit is, daartegen zal protesteren. Ten slotte vermelden wy nog omtient deze zaak, dat uit Luxemburg getelegrafeerd wordtde groothertog vraagt de zamenroeping van een Europeesch congres. ILe KAM KR DElt "STATION GENERAAL. In de zitting van jl. Dingsdag werden de beraadslagingen voortgezet over Hoofdstuk IX (Koloniën) der staatsbegroo- ting voor 1867. De heer Jonckbloet kwam terug op de opmei kingen in de vorige zitting gemaakt ten aanzien van de koloniale rigling van het kabinet en beantwoordde de opmerkingen vun den beer Rochusscn, waarhij deze, naar sprekers inzien, in onjuistheden en vei keerde vooistellingen vervallen is. De heer vun der Hucbt kwam op tegen het voornemen des ministers om de wets-vooidrugt van ei fpacht uit te stellen. De heer Godefioi verklaarde dat de minister zijne bezwaren niet weggenomen had en tevens, dat de wensch van den minister tot uitstel van de zaak der erf pacht een hoogst onaangemimen indruk op hem had ge- imnikt. De hoer Thurbecke had aaovunkelyk kunnen medegaan met den minister op den weg vun bedachtzame hervoi ming, maar hij is nu van ineening veranderd, in zoover de minister niet door een nieuwe verklaring den indruk zal hobben weggenomen, dien zijne laatste rede op hem gemaakt had, wantin hy gezegd heeft: ik schots nu de regeling der uit gifte in erfpacht van woeste gronden, zonder meer. De minister verklaarde, dat hij dat ontwerp niet zul intrekken bij heeft het met overtuiging aangeboden cn zat liet ver dedigen. Hij zal de kauier geheel vrij laten ovei de behan deling der wet te beslissen. Daarna weidon nog eenige replieken gedaan op vroeger uitgesproken redevoeringen terwijl de heer 's Jacob den vorigon minister van koloniën er op wees, dat hij den weg der hervorming niet geheel betreden had, want dat by de ltollij- cn suiker-cultuur wilde behouden. In de zitting van Woensdag werd door den keer Thorbeoko het voorstel gedaan, dat hot wcts-o'ntwcrp op do uitgifte van woeste gronden in erfpacht op Javtr, aan do orde ter behan deling zou worden gestold na don afloop der beraadslagingen over de wets-ontwerpen, waarvan de behandeling reeds aan de orde gesteld was. Dit voorstel lokte een breedvoerige ge- duchtenwisseiing uit, waaraan, behalve de voorsteller, deel namen do boeien Rochusson, Keuchenius, van Zuijlen, Fransen van de Putte, Pynappel, Godel'roi, van Nispen en do ministers van koloniën en van binnenlandsche zaken. Zij die voor een uitstel ge3temd waren, bragten als grond daar voor bij, dut ketaungevangen onderzoek eerst moest zyn af- geloopen, alvoiens men een juist ooi deel over het bedoelde wets-ontwerp zou kunnen vestigen. Zy die zich gunstig voor hot voorstel van den heer Tliorbecke verklaarden, deden dit öf uit overwoging dat het bedoelde onderzoek niet behoefdo te zijn nfgeloopcu, öf in de meening dat de vraag omtrent do wenscbclykheid vun het al of niet uitstellen der behandeling ook by de algemeeno bcsehouwingen van de voordrugt kon worden beantwoord. Do Minister van koloniën ver klaarde, dat hij het ontwerpmef warmte en uit ovortuiging verdedigen zoude. Het voorstel werd met 49 togen 16 stemmen aangonomen. Daarna werden do beraadslagingen hervat over de be grooting van het departement van koloniën, en beantwoorddo do minister do in do beido vooigaande zittingen gemaakte aanmerkingen, Ten slotte vroeg en bekwam de lieer Thorbecko vorlof, om op eon nader to bepalen dag tot do' regoiing eenige vingen'te rigten omtrent een antwoord, in hot Noordduitsche parlement dezer dagen door den Pruis- sischcn president-minister gegeven opeen interpellatie over de betrekkingen on het lot van het Groothertogdom Luxero- bu'rg. In de Cannonslrcet te Londen aan het hoofdkantoor der London District Telegraph Company, worden thans proeven genomen met een weristuig, dat iu zamenstelling en werking do hoogste volkomenheid nadert, die men van can telegmufioestel wenschen kan. liet is een druk-telcgraaf, die gewone letters aangeeft, door middel van een soort van toetsen, waarop do letters gegraveerd zijn. Do toestel werkt met behulp van klokken en eleetriciteit en is nu leeds sedert veyseheiden weken zonder eenige de minste stoiing in vver- king. Te Londen bestaat een vereenïging, die ziek ten doel stelt om alle bcioepsbczigkeden van Zatuidag namiddag ten 2 ure tot Maandag motgen te stuken. Het bestuur dezer vereonigmg heeft gcpasscorden Vrydag bekend gemaakt, dat 1400 dames te Londen zich by het bureau der associatie acluilïehjk hebben verbonden om des Zuturdags na2 ure geen enkelen winkel meer te bezoeken, ot door anderen iets te laten halen. Fourier, Laplace en Arago hebben bewezen, dat de tompeiatuur van onzen aardbol in do laatste 2000 jaren nog niet het 300ste gedeelte van een thermometer-graad is toe- of afgenomen. Deze uitspraak is gegrond op het feit, dat do lengte van een dag sedert den tijd van Anaxagoras niets verminderd is, hetwelk zècr zeker hot geval zou geweest zijn. indien de aarde door afkooling ook maar ecnigzins in omvang ware afgenomen. De Parijschokleörmakersgozellcn,ten getale van onge veer 2500, waren dezer dagen in het Elystfe Montmartre vergaderd, zij hebben het besluit aangenomen om zich on- middelijk in grèvo te stollen, indien do patroons hun niet onmiddelyk do geëisebto verhooging toestaan, welke onge veer 20 pet. bedraagt, liet zonderlingst is dat de Engelscho kleörroakersgezollen zich zouden verbonden hebben om niet voor Frankrijk te werken. Bij slot von rekening zal do gebruiker de koeten moeten betalen ;eon nieuw zivait pak, dat nu 100 francs kostte, zal voortaan 120 francs moeten opbrengenwant de mcesier-kleórmaker zal deze gelegen heid te baat nemen om ook het zijne er van te nemen. In JlelgieHvordt tlmns een nieuwe wijzs van opligterij gepleegd. Na don terugkeer der Belgische troepen uit Mexico treft men in alle deelen des lands bedelaars aan in de ver sleten uniformen van bet Belgisch-Moxicaanscho legioen. Do meesten dezer scbynbaro slagtoffers der Juaristen, die zich voor het meerendeel liet voorkomen geven dat zij verminkt of gekwetst zijn, bly'ken bij onderzoek opligters te wezen, die dit middel aangrijpen o.-i de publieke liefdadigheid to exploiteren, De bekende George Peabody, wiens giften aan lief dadige instellingen ten bedrage van honderdduizenden ge noegzaam bekend zyn, zal spoedig uit Amerika weder naar Engeland terugkecren, en deelt nu mede dot hij alle brieven in New-York door hem ontvangen en waarin beroep gedaan wordt op zyne weldadigheid, in zyn bijzijn hoeft laten ver- bianden, omdat in vele gevallen geheimhouding verzocht was. Hy moet echter bekennen, dat hy het gehoim somtijds in zooverre geschonden haddat zijn secretarissen zich moesten belasten met de bezorging van een gedeelte dier correspondentie. Hy is nu tien maanden in Amerika ge weest, en het aantal der door hem ontvaDgen brieven van die soort heiiep 4000. SCHIEDAM, 4 April 186 7. Door het departement van finantiën ia mededeeling ge daan vnn de volgende opgavo der op 31 Maart 1867 inde onderstaande entiepóts aunwezigehooveelboid ruwe suiker: Amsterdam18,356,698 pond, Rotterdam15,308.103 Schiedam1,500,628 Dordrecht1,318,938 Middelburg1,321,878 Totaal 37,806 245*pónd. De Ncderlandscho Handelmaatschappij vraagt aan bieding van schccpsruimte te Rotterdam voor hare gewone beurtbevrachting van Java of Sumatra naar Nederland. Deze aanvrage strekt zich uit tot schepen, laatstelijk vóór of op Uit. September 1865 in gewone beurtbevrachting teruggekomen, en tot nieuwo schepen, vóór of op Uit. Sep tember 1866 te water gelaten. Du schepen, die regtstreeks uit een der Ncdcil. havens naar Batavia zullen vcrtickkèn, moeten vóór ol'omstreeks den 10 Mei 1867 tot vorlrek gereed zyn; die welke op vooruitreis zijn, moeten vóór of op den 10 Sopiewber 1867 ter beschikking van do factorij te Batavia zyn. I Aanbiedingen worden ingewacht tot woensdag 10 April bij de agenten tot en met Dingsdag 9 April', of bij

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1