Maandag April. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. STE0EHJK, NIEUWS, BURGERLIJKE STAND." ALGEMEEN OVERZiGT. ttlNNENLANDSGHE BERIGTEN. Cl I li IT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drio Waandenf 1,85. Franco per Postdoor hot gehccle Rijk- 3.25, (Brieven franco,) ADVEBTBNTIEN: Prga ran den gewonen regelƒ0.10. Tot 10 regels f 1.00. Zegelregt voor iedere plaatsing - 0.35, Wy vestigen de aandacht van het publiek op de ope ning van den nieuwen spoorweg van Haarlem naar Alkmaar, en op den aanvang der zomerdienst, met 1 Mei, op den Hol- landschen spoorweg, waarbij van Amsterdam naar 's Gra- venhage en over meer andere trajecten dagelijks retourbil- jotten togen zeer verminderde vracht verkrijgbaar zijn. Gedurende de zomerdienst komen de treinen aan te Schie dam, naar Amsterdam:7.26; 9 80; 10.46; 2.5;3.42;6.36; en 9. Naar don Heldor: 7.26; 10.46; 2.5, en 6.36. Naar's liago: 11.56; 12.36; 5.41, en 10.10. Naar Rotterdam: 7.22; 8.46; 9.37; 11.13; 1.36; 32; 4.487.218.2610.2, en 10.38. In het voorloopig verslag van do eerste kamer der staten-generaal, omticnt hot onderzoek van het ontwerp tot nadere regeling van het koloniaal batig slot, komt het vol gende voor Het besluit onlangs door de regering genomen< om hot stelsel van beurtbcvrachting met producten uit Ncderlandsch Indio te verlaten en te vorvangen door vrije mededinging werd in twee afdeelicgen besproken. Men keurde niet ai' dat ook schepen buiten Nederland gebouwd, mits onder Neder- landsche vlag varende, tot mededingen zijn toegelaten; maar men gispte het tijdstip en de wijze van uitvoering, zoo plot seling en zonder overgang aan dezen maatregel gegeven. De Nederlandsche scheepvaart heeft in den laatster: tijd groote verliezen geleden. Men had haar mot eenige meerdere vor- schooning kunnen en moeten behandelen. Nu was men van het ceoo uiterste te snel tot het andore vervallen. Door de beurtbcvrachting zoo plotseling te verlaten en tot vrye mededinging over te gaan, wordt het gewone charter van schepen in eene nadeelige verhouding gebragt, daar het na tuurlek minder bezwarend zijn zal met grootere schepen mede te dingen. De minister beroept zich op belangrijke adviesen van verschillende kamers van koophandel, op grondwaarvan hij voornamelijk tot de toepassing van dezen maatregel is gekomen, Sommige leden zouden gaarne ken nis nemen van de motieven dier adviesen en bevalen zich voor de mededeeling van die beweegredenen, of anders van de adviesen zelve ter griffie van de kamer aan. Daarop is door den minister het volgende gezegd: dat de maatregel hier bedoeld zoo plotseling en zonder overgang zou toepassing vinden kan niet worden erkond. Reeds voor twee jaren werd besloteneen tiende deel dor noodigo scheepsruimto op Java in te huren naar den koers van den dag, en sedert geschiedt dit met een vyfdo. Overigens is de maatregel' met voordacht ter openbare kennis gebragt een jaar vóór zy n in wet king treden. De minister beoogde daaTdoor niet slechts ter hunne voor bereid ing aan de belanghebbenden ruimen tijd te gunnenhy gai daardoor ook aan zich zei ven de gelegenheid om de be zwaren, welke tegen zyn voornemen mogten worden ken baar gemaakt, in gezette overweging te nemen. Die over weging gaarne deelt hy dit mede hcoft reeds hot wenschelijko doen inzien eoner overgangsb, paling, die aan de bedenking ten aanzien van kleine schepen geopperd zal te gemoet komen. Overeenkomstig het daartoe door sommige leden geopen baarde verlangen, worden do adviesen der kamer van koop handel hiernevens ter inzage van de leden aangeboden. Onmiddclijk na aanneming der begrooting van oorlog door do eerste kamer zal een aanvang worden gemaakt om de hoofd verdedigingslijn en het reduit van ons land te vol tooien. Eveneens zal met kracht begonnen worden aan de werken tot verbetering der Utrechtsóbe linie. Binnenkort zal by do tweede kamer een wets-ontwerp worden ingediend tot het toestaan van gelden ter bekostiging van de aan te loggen verdedigingswerken in do stelling Amsterdam. Worden die gelden toegestaan, dnn zal nog in dit jaar met den aanleg van die werken worden aangevangeq. Van geloofwaardige zy de wordt vernomen, dat dezer dagen alle contract-verzekeringen aan do Rotterdamsche beurs, zoowel voor gouveruements- als handelmaatschappy- verzekeringen en voor alle particulieren zyn opgezegd, dip voor alle gevaar te verzekeren, en niet anders dan vry vctq molest. i De oudste menschen te Katwyk herinneren zich niet zulk een slechte vischvangst als dit voorjaar. Paaschmaan- dag zijn de armen bedeeld. In een huisgezin roet acht kinde ren had de man van 1 July des vorigen jaars tot heden slechts ruimƒ84 ontvangen. Geborent 24 April, Frans, zoon vanN. Vissercn M.C. Bottenberg, in een vaartuig. 25. Hendrik Matthys, zoon van G. A. Otto en M. Dam me, Teersloof. Anna Maria, dochter van J. J. Duirael cn A. M. Ploy, Kinderbuurtl" (tvei'li'ilcnt 26 April. Levenloos aangegeven dochter van C. van dor Stap en O. van Straten, Maasstraat. ttnderlroiiwtlt 26 April. Jacob vanBecde cn Maartje Burger. -Lodewyk Hironimus Menke en Francina Wil- keltuina Weomullcr. - Theodorus Bergraans^onMaria Omtrent den stand der Luxemburgscho kwestie is dit op te merken, dat by het volhardend stilzwygen der betrokken regeringen de opinio der natiën luider begint te spreken, en de kreet ten oorlog moer en meer veld wint." Ben Parijsch dagblad, dat in den geest des gouvernements en onder de leiding van een hooggeplaatsten staatsdienaar des keizerryks wordt geschreven, vindt het goed, dat het wetge vend ligchaam niet dadely k inlichtingen omtrent de aanhan gige kwestie ontvangt, en zegt Het stilzwygen der regering laat zich in de tegenwoordige omstandigheden ligt verklaren. Zoo zij sprak, zou zy moeteu mededeelen wat aan anderen, niet aan haar, staat wereld kundig te maken. Immers de zaak is in de handen der mo gendheden gesteld en is alzoo nog in de hand van derdenen het is behoorlyk te wachten op de uitkomst der tusschen die mogendheden gehouden gedachtenwisseling niet alleen, maar ook op het onthaal dat hare voorstellen by het Berlijnsche kabinet zuilen vinden. Het is dus nog geen tyd voor ons gou vernement om inlichtingen te gevendit zou thans ontydig, ja onmogelijk zijn. Doch ieder oogenblik kan er verandering in dien staat van de zaak komenen wy gelooven dat het gouvernement gretig zul gebruik maken van de eerste gelegenheid om de publieke opinie uit do onzekerheid te brengen. Zoodra do mogendheden, die thans als derden de zaak in handen hebben, bepaaldelijk zullen hebben voorgeslagen wat zij een voor beide partijen aannemely ke beslechting achtenen zoodra het zal bekend zijn wat Pruissen wil, zal ons gouvernement zicli doen hooren, en zullen 's lands vertegenwoordigers vryelijk hunne gedachten kunnen uiten. Onverschillig wat de uitkomst zy van de onderhandelin gen; hetzy de vrede met eere kan woi den behouden of dat de oorlog noodzakelijk wordt, het i3 zeer wenschoüjkdat het gouvernement niet vreemd aan de rigling der publieke opinie zij, maar door de groote staatsligchamen, de bevoegde en magiige organen der publieke opinie, worde geschraagd en gesterkt met een vrjje en krachtige medewerking, welke zoo veel is als de medewerking van het gansche land. Wan neer het gouvernement het dooizigt, de verknochtheid, de vaderlandsliefde der grooto staatsligchamen inroept, zal het zich gerugsteund voelen door den onweerstaanbaron aan drang van een groot volk. Dit voor zooveel het stilzwygen der regering betreft. "VVat de publieke opinie aangaat diene het volgende: Het is I opmerkelyk, zoo wordt o.a. uit Parys geschreven, dat te gelijkertyd, dat de Constitutionel van een vredelievenden toon tot meer oorlogzuchtige verklaringen overgaat, cn door de Libertë met reden een officieel ultimatum, tot Pruissen gerigt, genoemd wordt onze bladen ten platten lande meer byzonder aan de regering gehecht, en welke met y ver hare politiek verdedigen, een oorlogzuchtigen toon beginnen aan te nemen. Zekere bladen, welke onder de oppositie gerangschikt worden, omdat zij somtyds de regeringsmaat regelen bestrijden, beginnen zich ook door de taal der Duit- Bche bladen beleedigd te gevoelen en antwoorden hen met vaderlandslievende fierheid. Het moet geconstateerd wor den, dat zich in de laatste acht dagen in da publieke opinie een aanzienlijke verandering geopenbaard heeft, en wij hoo- "ou opregte conservatieven zich in dezer voege uitdrukken „Na 1830 had er een volksbeweging van reactie plaats tegen den godsdienstigen geostna 1848 heeft er een zeer hevige reactie tegen de socialistische denkbeelden en do siaatsoproeron plaats gehad: na 1866 cn bet door Pruis- tisehe despotisme volbragte geweldis het noodig dat Frankryk Pruissen den oorlog aandoe. Dit is een reactie tegen het militaire absolutisme." Overigens kunt gij opmerken, dat de dagbladen, welke cr voor doorgaan officiële mededcelingen te ontvangen, onze oorlogstoeberoidselen niet ontkennenzy verschillen in dat opzigt met de bladen van den heer von Bismarck, welke de krijgstoerustingen van Pruissen loochenen. De komedie heelt ten vorigen jare met Oostonrijk kunnen slagen; maar er is veel verwaandheid toe noodig, om zich te verbeelden dat dezelfde leugens tweemaal ingang zouden kunnen vinden. Wij weten waaraan wij ons omtrent de goede trouw van het Prnissische gouvernement hebben te houden. Bovenstaande geldt Frankrijk alleen. Wat Pruissen aangaat, zoo men zegt, wordt danr de publieke opinie ten gunste van oorlog opgewekt en aangewakkerd! Wy ho pen dat dit onwaarheid zywy vreezen, dat dit waarheid is. Ie KAMER DER STATEN GENERAAL. Jl. Donderdag zyn do beraadslagingen over de bogrooting in haar geheel gehouden, en daarbij voornamelijk opmer kingen van politieken onrfinuntielo aard gemaakt. Zy die over de handelingen der regering ongunstige gevoelens koesterden wilden in de tegenwoordige tijdsomstandigheden op den door hen bewandelden weg blyven voortgaan, door de aangeboden wets-ontwerpen naar bunnen inhoud te be- oordeelen, en hunne stem daar naar regelen, Zy helden hiertoe te meer over, omdat ook binnen kort de gelegenheid weder zou geopend worden om over het algemeen beleid yan zaken In nadere overweging te treden, cn alsdan na te gaan of de tegenwoordige ministers vorder behoorden te worden ondersteund. Intusschen werd op die gedragslijn reeds een voorbehoud ten aanzien van sommigo hoofdstukken, bepaaldelijk die voor het defensie-wezen, gemaakt, waarop men later by de behandeling dier begrootingen zou terug komen. De minister van binnenlandscho zaken beant woordde de gemaakte bedenkingen en behandelde do grond wettelijke kwestie betreffende den omvang der ministeriele verantwoordelijkheid, in verband met de handelingen der regering by de ontbinding der vorige tweede kamer. Vijjdag zijn de olgemceno beraadslagingen over de be- grootingswetten gesloten. Hoofdstuk II, hooge collegion en III, buitenlandscbe zaken, zijn aangenomen. De minister van buiten), zaken heeft verklaard dat het kanaal door Zuid-Bevelnnd volkomen voldoet ann de eiscbon der scheep vaart voor Belgio. Voorts dat Nederland niet de eerste aan leiding was geweest tot do behandeling van de Luxemburg scho kwestie. Vervolgens zijn aangenomen hoofdstuk justitie met algemeene stemmen, en de beide administratien der eerediensteu met 28 tegen 6 stemmen. De minister van justitie heeft verklaard dat er voor alsnog geene dringende noodzakelijkheid bestaat tot herstel van afzonderlijke depar tementen van eeredienst. Do discussie over het hoofdstuk van binnenlandscho zaken is aangevangen. SCHIEDAM, 27 April 18 6 7. De gemeenteraad alhier, zal Dingsdag den 30 dezer een openbare vergadering houden, des avonds ten zes uie; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zynIngekomen stukken; Delibeiatien over de adressen van mejul'vr. P. Hoek, van de onder «vijzers-zangvereeniging afd. Schiedam, van B. A. J. Wittkampf, van L. Vrijland, van W. Kouwenboven, van F. H. Drost en van C. J. P. van der SchalkHet voorstel van den beer J. F. Legner om trent de kermis; Het voorstel van burgemeester en wet houders, betreffende het beheer der Spoelingbrug en der uniform voor de brug- en sluiswachters; De verordening voor de gezondheids-commissieBenoeming gemeente secretaris. Gisteren namiddag ten 5 ure heeft, ter uitvoering van bot onlangs door den gemeenteraad genomen besluit, de beproeving plaats gehad van do nieuwe ijzeren bascule-brug over do binnensluis nabij de Beurs alhier. De opname ge schiedde in tegenwoordigheid van bijna alle leden van den gemeenteraad, van den heer van der Tak, oerstbenoemde der deskundigen met de opneming belast en die te dezer zake rapport hebben uitgebragt, van den gemeente-architect, van den aannemer, den heer J^Goebet te Rotterdam, en van een talrijk publiek. De uitslag der beproeving is geweest, dat, zooals dit trouwens van den aanvang verzekerd werd, door ben onder wiertoezigt het werk was uitgevoerd, do brug volkomen sterk en bestand tegen het dragen van zware vrachten werd bevondenbij hot in draf daarover rjjden met een met 4000 Nsd. ponden beladen wagen toch was de doorbuiging niet moer dan 8 strepen. Terstond na afloop der proefneming werd de brug voor het publiek opengesteld en kon men er zich van overtuigen, zooals dit ook bij de beproeving was geblekpn, dat het op en neder laten door éöa persoon ann iedere zyde geleidelyk geschiedde. De nieuwe brug vormt met hare omgeving een fraai ge heel en draagt niet weinig bij tot het geven van een goed nitzigt aan haren omtrek; des avonds door vier sierlijke gaz- lantuarns verlicht maakt zy inderdaad een schoon effect. J Do algemeeno kerkeraad 'der Ned, Horv. gemeente 'alhier, heeft jl. Dondordag uit het vroeger opgegeven twaalf tal van predikantenhet navolgende zestal geformeerd: F. W. N. Hugenholtz P.Hzn., te Delden; J. Hooykaas, theol. doet., te Nieuw Holvoet; J. A. Lamping, theol. doet. aan den Helder; D. Andró de la Porto, te Boxtel, c. a., E. C. Jungius, C.Lzn., te Zienkzee, en W. Snellen, te Ecde. Naar wij vernemen zijn by beschikking van den heer minister van binnenlandsche zaken tjjdelyk tot vee-inspec teurs benoemd o a. C, van Waalwijk van Doorn, te Schiedam, voor Dordrecht en Dubbeldam, standplaats Dordrecht: C. van Dyk, te Oud en Nieuw Mathenesso, voor Stad aan 't Haringvliet, den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge, standplaats den Bommel. De commissaris dos konings inde provincie Zuidhol land heeft bepaald, dat hot in dc maand Junij aanstaande te houden onderzoek van de verlofgangors der militie te land,— dat volgons art. 8 van het besluit van den 4 October 1862 in do daarby aangewezen hoofdplaatsen der militie-kantons moet plaats hebben zal geschieden o.a. in de kantonnale hoofdplaats Schiedam, op Maandag 17 Junjj a s. De Nederl. Handelmaatschappij vraagt scheepsgele genheid voor het transport naar Java voor 125 militairen, waaronder 8 ondor-officiorcn, benevens 3 kajuitspassagiers, te embnikeren den 22 Mei. Aanbiedingen worden ingewacht tot Dingsdag den 30 April, des voó'rmiödags ten elf ure, of by de agenten vóór of op Maandag don 29 dezer, -

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1