A t A®. 1867. M 1 V r ij d a g i ex. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. *4H£" ALGEMEEN OVERZIGT. 6UITENLANDSGHÊ BERIGTlfT BINNENLAN9SGHE BERIGTEN. C1ÜBA1T. ABONNEMENT: Ahonnrmcnlsprijs per Diie Maandenf 1,85. franco per Post, door hel gelicele ltijk - 2,25. (Brieven Franco.) ADVERTENTIEN: Prijs Tan den gewonen regel yO.IO. Tot 10 regels f 1.00. Zegclregt toor iedere plaatsing - 0.35. De jl Dingsdag te Londen geopende conferentie werd door de gevolrnagtigden der groote mogendheden bijgewoond. De Belgische, Nederlandsche en Italiaansche gozunten bij het Britscbe bof en twee representanten van Luxemburg waren mede tegenwoordig. In die zamenkomst werd de waarborg der neutraliteit van Luxemburg onmisbaar verklaard en gesteld dat zij den grondslag dier onderhandelingen moet uitmaken. Het schijnt echter dat Engeland aarzelt om een waarborg voor die neutraliteit te geventerwijl Pruissen op dit punt blyft aan dringen. Nog altijd blijven de gevoelens der verschillende dag bladen omtrent den uitslag dor conferentie zeer verdeeld volgens het eene zal hot dool der conferentie spoedig op bevredigende wjjze bereikt wordenterwyl een ander zelfs verwacht, dat de werkzaamheden aanstaanden Zaturdag zullen ten einde gebragt wordendoch een derdo beweert, dat, ÏDdien binnen weinige dagen geen resultaat verkregen wordt, waaraan het echter twyfelt, het Pruissische leger mobiel zal worden verklaard. Het Journal des Débats merkt op, dat de vergadering in zeer buitengewone omstandigheden verkeert. Pruissen, dat Luxemburg bezet houdt, is bereid om het te ontruimen; Nederland, waaraan de tractaten van 1839 het hebben toe gekend, geeft niet om zyn bezit; Frankrijk, die het wilde koopon, beeft daarvan afgezien; Belgie, waaraan men 't wil geven, i3 volstrekt niet op dat gevaarlijk geschenk gesteld de stad Luxemburg zelve, die men van baar Pruissisch gar nizoen wil bevrijden, dringt er op aan om dit te behouden. Do Pruissen zijn voor haar noch vreemdelingen, noch mede burgers, noeh vijanden; 't zijn verbruikers. Zoo zij, voegt het blad er ironisch bij, eiken dag op hunne kosten zulko copieuse en talrijke malen gebruiken, als welke generaal Vogel von Falkenstein hun ten laste van de burgers van Frankfort deed toedienen, moeten zij voor de bandelaren der stad uitstekende enmoeijelijk te vervangen kalanten zijn. "™*"1Vat"van"Gcn'of ander zij/wij hebben in deze het voornit- zigtniet lang in spanning gehouden te zullen worden omtrent den uitslag der beraadslagingen te Londen,daar reeds heden wedereen bijeenkomst der gevolrnagtigden zal plaats hebben, waarvan wel iets meer bepaalds zal uitlekken. Dat men echter èn in Frankrijk èn in Pruissen niet stil zit, om op elke uitkomst der zitting voorbereid te zyn, blijkt uit onderstaande berigten Zoo wordt uit Parijs gemeldHet voortduren der oor logstoerustingen boezemt aan zeer velen ernstige ongerust heid in. Voor den oorlog in Italië zyn op verre na zoo veel proparatieven niet gemaakt als thans gemaakt worden. Te Toulon zijn de vaartuigen,die niot anders meer gebruikt wer den dan tot transportschepen, allen gewapend geworden met 80 kanonnen. Men spreekt ook weder van een nieuw ge weer, veel eenvoudiger dan het systeem Chassepot en waar van or duizend per dag zouden kunnen vervaardigd worden. Aan allo hoeken van de straten alhier zijn biljetten aange plakt, waarin werklieden worden gevraagd voor de vervaar diging van militaire kleedingstukken. Uit Pruissen luidt hetKiel is opgevuld met matrozen en zeesoldatende manschappen der nieuwe ligting voor do marine worden met den grootsten spoed gedrild, en voor een eventuele verdediging der haven worden onderscheiden maatregelen genomen. Daar de ingang der haven te ruim is, dan dat de vesting Friedrichsort met de tegenover liggende schansen het binnendringen van gepantserdesehepen kracht dadig zou kunnen beletten, wordt het fregat Gefion thans geheel afgetakeld om het bij het naderen van het gevaar tus- schcn die beide plaatsen te laten zinken. Om evenwel hetc vaarwater geheel te versperren zal het noodig wezen nog een tweede schip te laten zinken, waarvoor de Barbarossa bestemd schijnt to zijn. In do binnenhaven wordt alles voorbereid om er de geheele vloot te kunnen plaatsen. Na langdurige en vrij hevige debatten heeft de Pruissische kamer van afgevaardigden gisteren de constitutie voor den Noordduitschen bond met 226 tegen 91 stemmen aange- In den staat Georgia had de gouverneur aan de bevolking te kennen gegeven zich van alle medewerking tot de uitvoe ring dier wet te onthouden on ly del ijk den verderen loop der zaken af te wachten; hierop had hij van den generaal, welke dien staat onder zyn gezag heeft, een aanmaning ontvangen om de wederopbouwing niet tegen te werken, zullende hij anders worden afgezet. Verscheiden Zuidelijke dagbladen, toebehoorend aan negers, vermaanden de zwarte bevolkin om op hare hoede te zijn tegen kuiperyen on valschaar- dige raadgevingen van politieke gelukzoekers, overgekomen uit het Noorden des lands. Nog wordt gemeld, dat het Amerikaansche gouvernement op nieuwe aanwinsten van grondgebied door minnelijke middelen bedacht is, en aan Engelund heeft aangeboden af to zien van de vergoeding die het voor do schade, aangorigt door den Alubama en andere in Engeland uitgeruste krui- sers der gewezen confoedoratïe, meent te kunnen vorderen, mits de Britsche kolonie Colombia, op de Noordwestkust van Noord-Amerika, aan de Unie afgestaan worde. ny zin D( en, i ing'is tol nomen. "In den loop der discussie werd aan de leden der linker zyde, die de constitutie bestreden, verweten, dat zij slechts partijmannen en noch Duiischenoch Pruissische patriotten - zijn. In de zitting van de Italiaansche kamer van afgevaardig den is lezing gedaan van een schrijven des konings, inhou dende dat Z. M. meent een voorbeeld te moeten geven van spaarzaamheid in dezen tyd van finantielcn nood, door jaar- lyks vier milltoen van zyne dotatie af te staan. De koning hoopt, dat alle administratien van den staat zyn voorbeeld zullen volgen. De kamer heeflt een deputatie benoemd, om den koning haren dank over te brengen. De New-Yorkscbe dagbladen van 25 April behelzen vele 'berigten betreffende de houding der blanke en zwarte be volking van het zuiden der Vereenigde Staten van Noord- "Amerika, by de aangevangen uitvoering der wetsbepalingen tot wederopbouwing der Unie, onder de leiding van de mili taire overheden des eedgenootschap®. m De commissie voor de Parijsche tentoonstelling heeft het paleis op het Champ de Mars, dakbedekkingen, ijzeren wanden, pylers enz. enz., aan een Russische maatschappij verkocht, om op den 1 November a.s. in bezit to worden genomen. Die maatschappij heeft ten doel, het gebouw to St, Peteraburg weder op te rigton. Als een staaltje hoe de kunst in de Vereenigde Staten beloond wordt, diene bet volgende: De heer Grau, directeur van den schouwburg waar de Italiaansche tragédienne Adelaide Ristori optrad, ontving in twee maanden tijds 145,000 dollars, waarvan hy zelf 96,000 dollars verdiende. Terwijl Ristori speelde, ontving de directeur (als hoogste cijfer) te Chicago 4680, te Boston 4002, te New-York 3912, to Brooklyn 3900 en te Moskou (Rusland) 3600 dollars in één avond, De vijf voorstellingen te Chicago bragten 20,700 dollars op, waarvan de onder nemer 12,420 dollars ontving. SCHIEDAM, 9 Mei 186 7. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de verjaardag van H. Iï. H. Wilbelmina Frederika Louisa Churlotta Marianna, tante des konings. De algemeene kerkoruad der Nederduit9ch Her vormde gemeente alhier, heeft in zyne vergadering van beden avond, uit het vroeger door ons medegedeelde drietul tot predikant beroepen den heer J. Hooijkaas, theol. doet., te Nieuw Helvoet. Aan het overzïgt van den stand der veeziekte, gedu rende de week van 21 tot 27 April jl., geplaatst in de Staats-Courant van 9 dezer, ontleenen wij het volgende, omtrent het arrondissement Rotterdam. In het geheele noordelijk deel van dit arrondissement kwamen nog slechts 30 gevallen voor, waarvan de mee3te onder Zevenhuizen. De omstreken van Bet kei waren bij het einde der week vrij. In de omstreken van Rotterdam werd eenige uitbreiding waargenomen. De ziekte brak te Schiedam by vier, te Kothei bij twee veehouders en to Vlaardinger-Ambacht bij een veehouder weder uit. llillegeraberg en Overschio, sedert eenige maanden verschoond gebleven, werden op nieuw be smet. Door het departement van finantiën is mededeeling ge daan van de volgende opgave der op 30 April 1867 inde onderstaande entrepots uunwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam 19,169,987 pond. Rottcrdem17,326.665 Schiedam2,013,121 Dordrecht1,206,249 1,713,253 Totaal 41,429,275 pond. Men verzekert dat eerlang het besluit betrekkelijk de Middelburg regeling van de zaak dor scherpscbuttersvereenigingen en andere vrijwillige korpsen zal worden genomen cn uitge vaardigd. Het heeft in den laatsten tyd een onderwerp van overweging by den raad van state uitgemaakt. Naar men verneemt, heeft de Nederlandsche bank be sloten, het getal harer agentschappen to vermeerderen, door het vestigen van zoodanige inrigting te 's Gravenhage, en aan onderscheiden harer correspondentschappen een uitge breider werkkring te openen. Dit laatste moet reeds in toe passing zijn gebragt te Breda, Nymegen, Zierikzee, Amers foort en Winschoten. Volgens den Eten dard van Pary s hebben de Engelsche en Pruissische ingenieurs in de zaak van de nfdamming der Ooster-Sehelde, in zeer vleyendo bewoordingen zich uitge laten over het door de Nederlandsche deskundigen daargC' stelde reusachtige werk, het nieuwe kanaal van Zuid-BevO' land. Zy zijn beiden blykens de bewoordingen uit hunne rapporten, door genoemd blad aangehaald, van oordeel dat het kanaal een betoren veibindingsweg tusschen Antwer pen en het stroomgebied van de groote in Nederland uitmon dende rivieren oplevert, dan de Ooster-Schelde en het SIoo. De Fransche ingenieur heeft zich hoofdzakelijk tot de vraag bepaald, of do afdamming schade veroorzaakt aan de bevaar baarheid der Wester-Schelde, en dat in geheel ontkennonden jn beantwoord. Door den kerkeraad der Horv. gemeente te Kctliol c.a. tot predikant beroepen do heer J. P. Hattink, thans als zoodanig bij die van Rhonen. Aan de stemming by de Herv. gemeente te Kethcl c.a, gisteren aldaar gehouden hebben 80 van do 109 stomgereg- tigden deelgenomendaarvan hebben zich 50 voor de nieuwe en 27 voor do oude orde van zaken verklaard. Er waren 3 briefjes van onwaarde ingekomen. lienigen tyd geleden is verslag gegeven van een te Rotterdam gehouden vergadering van rccders en andere belanghebbenden, om, naar aanleiding van een adres aan don gouverneur-generaal van Ned. Indie ingediend en door 45 gezagvoerders van schepen onderteekend, te beraadslagen over do noodzakelijkheid der wy ziging van de wet, houdende bepalingen omtrent de huishouding en tucht op de koop vaardijschepen. In die vergadering word de noodzakelijkheid dier wijziging erkend, en eon commissio benoemd om, mot medewerking van twee reglsgoleerden, een gewijzigd wets ontwerp op te stellen en aan den minister van justitie aan te bieden, met verzoek, het aan de staten generaal te willen voordragen. Deze commissio is dezer dagen met haar arbeid gereed gekomen en heeft het gewijzigd wets-ontwerp aan den minister van justitie toegezonden. Jl. Dingsdag is van de werf van den scheepsbouw meester D. de Zeeuw to Vlaardingon, met goed gevolg van stapel geloopen het bunhoekerschip Marie, gebouwd voor rekening van de heeren W. do Vluming en Zoon, bestemd voor de haring- en kabeljaauw-visscherij, en dat gevoerd zal wordon door den stuurman P. Groenoveld. Dit het IVestland wordt gemeld, dat jl. Zondag de eerste aspergies naar Amsterdam zyn vervoerd en Dingsdag een tweede verzending is gevolgd. Door het buitengewoon groeizame weder staat het koren, het koolzaad, de aard appelen en andero veldgewassen, ook de vruebtboomen, zoer schoon en in de weilanden ontbreekt het niet aan gras. Uit Zwolle wordt gemeld, dat velo boeren aldaar waaronder zelfs gegoede, in verlegenheid zitten met de be taling hunner landpachten als anderzins; een gevolg van do schaarschto aan klinkende specie bij hen, doordien zij wel veel van hun vee verkocht hebben, maar.om het eerst to mogen leveren tegen het tijdstip van de opening der lyn van afsluiting, welke zy tot heden nog vergeefs afwachteneen onvoorzigtigbeid, die zij thans duur moeten bezuren, want torwijl zij door den gesloten koopzich de handen zien gebon den, wordt het vee, vooral het guste, hoe langer zoo moer geldig. Verschillende gemeentebesturen van Gelderland heb ben zich bij adressen tot den koning gewend met verzoek, dat het Z. M. moge behagen, de noodige maatregelen te ne men betreffende de regeling van het armwezen, waardoor een wijziging en verbetering in den bestaanden en op don duur onhoudbareD toestand zouden worden verkregen. Af drukken van deze adressen zijn aan de tweede kamer toege zonden. Te Utrecht werd Maandag de buitengewone verga dering gehouden van aandeelhouders der Nederlandsche lïijnspoorweg-Maatscbappy, waarin de belangrijke voor stellen der directie, in zake den aanlegen do exploitatie der spoorweglyn van Gouda naar 's Ilage, eventueel met een tak van's Hagenaar Schevcningen, en van Harmeien naarBreu- kelen, met de daarmede in verband staande geldelyke plan nen, ter goedkeuring aan do vergadering onderworpen, allen met eenparigheid van stemmen werden aangenomen. Den 16 dezer zal te 's Hertogenbosch behandeld wor den de zaak der beruchte valsche munters. 58 getuigen heeft het publiek ministerie in deze zaak gedagvaard. Alhoe wel een en ander zich uitgebreid laat aanzien, zal de teregt- zitting evenwel betrekkelijk van korten duur zyn, dewijl de meeste verklaringen loopen over hetzelfde onder werp. Te Oss werd in don nacht van 3 op 4 dezer een stoute diefstal gepleegd. In de woning van een landbouwer, slechts weinige minuten buiten de kom der gemeente, doch vrij eenzaam gelegen en alleen door een bejaatden man, zijno vrouw en een knecht bewoond, waren omstreeks midder nacht drie mannen binnengedrongen, zooals later bleek door het uitsnijden eener ruit, in een achtervenstertje. Onder bedreiging van doodschieten bij het minste verzet, werd eerst de knecht en daarna ook man en vrouw aangemaand, zich stil te houden. Nu werd de vrouw gesommeerd tot overgave der sleutels en, in het bezit daarvan, hadden do dieven in weinige oogenblikken al het contante geld, het goud en zilver der vrouw en een horologie van den knecht buit gemaakt en zich verwy derd. Blijkbaar moeten de boos wichten zeer goed met de lokaliteit bekend zyn geweest, daar zij, de sleutels in handen hebbende, aanstonds het licht uitbliezen en alles alzoo in donker hebben verrigt. De politie doet de ijverigste nasporingen, doch mcu boort nog niet dat zy eenig spoor ontdekt beeft.

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1