A0. 1867. aandag 1 Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. mi ij, ALGEMEEN OVERZIGT. BÏNWËNLAMDSCHE BERIGTEN. CflllAIT ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Dno Msindcn Franco per Pottdoor liet gcfaccte Kijk f 1.85. - 2.25. (B rieten Franco.) ADVEBTBNTIEN: Prijs san den gewonen regel Tot 10 regels f 1 00. Zcgclrcgt voor iedere plaatsing 0.10. - 0.35. Mwicimmwu piiHiHiHintr-ii-iianc Een kreet, een algemecne kreet van verontwaaidiging heeft zich te Paiijs doen hooren en vindt weerklank in de harten van ailcn, die niet door vooroordeel of staatkundigen hartstogt verblind zijnin Parijs is op den keizer van Rus land, den hoogen gast van Frankiijk geschoten, en wel door iemand die zelf de gastvrijheid en bescherming van dat land genoot.—Wy zullen zoo beknopt mogelijk een gebeel maken van hetge§^ door de verschillende dagbladen van deze gru welijke daad wordt verhaald. r Donderdag, na hot eindigen vnn de revue, op het oogen- blik.dat het keizerlijk rijtuig, waarin de keizers Napoleon en Alexander, benevens de grootvorsten van Rusland gezeten waren, de rotsen, dioden waterval in het Bois de Boulogne omgeven, passeerde, verscheen plotseling een jong mensch en loste een pistool met dnbbelcn loop. De heer Raimbuud, stalmeester des keizers,deze beweging bemerkende, deed zyn paard een bevigen sprong maken, om zich tussehen den moordenaar en de souvereinen te werpen. De kogel drong door het neusgat van het paard en nam voorts zyn weg tussehen den keizor en de grootvorsten door en kwetste een dame, die aan de andere zijde van het rytuig stond. Het bloed uit de wonde van het paard, droop op de kleo- deren van den czarewitz en den czaar. De tweedo loop is niet afgevuurd, aangezien de pistool gesprongen is in de hand van den misdadiger, dien men met moeite heeft kunnen ontruk ken aan de menigte, die verlangde dat men hem dooden zou. Te gelijker tyd hoorde men op krachtige wyze de luide kretenLeve de kcizet leve de czaar 1 De kalmte en koelbloedigheid van de souvereinen verrie den zich geen oogenblik; zij bevalen om stapvoets voort te rijden. De moordenaar was, toen men hem ophief, schier geheel buiten kennis. Zijn linkerduim is verbrijzeld door het sprin gen der pistool, llij heeft verklaard sedert twee dugen uit -Belgio gekomen- ie zijn, met het dool om den czaar te ver moorden. In den loop van don avond hebben talryke personen, van allerlei tang en stand, zich op de Tuilerien en het palcis in de Champs Elyae'es doen inschrijvon. Het volgende wordt medegedeeld uit het verhoor van den misdadiger, die Peieyouski geheeten is. Uit zijn antwoorden blijkt, dat hy 20 jaren oud en van Poolsclie nationaliteit is; dat hy vroeger werkzaam is ge weest bij den werktuigkundige Gouin, en later by een ander die bij den 4 Mei verliet, na wolken tyd bij geleefd heeft van zijne spaarpenningen en van de substdien, die aan de uitge wekenen worden verstrekt. Op de vrang. „hoe zijt gij er toe gekomen om to schieten op den souverein, die in Frank rijk als gast aanwezig is?" antwoordde hij schreijende: „lk heb eengroote misdaad tegen Frankrijk begaan."„Maar," zeide de regtor, „gij steldet Z. AI. keizer Napoleon bloot aan het zelfde gevaar om gedood te worden." „Neen" ant woordde de beschuldigde, „een Poolsehe kogel kan zoo niet afwyken en moest regtstreeks den czaar treffen. Ik wilde de wereld bevrijden en den czaar verlossen van de wroeging, waaronder hy gedrukt moet gaan." Bij de daarop gevolgde ondervraging door de heeren Rou- her en Schouvalolf verklaarde hij, dat hij reeds op zyn 16de jaar deelnam aan den opstond, dat by daartoe allo familie betrekkingen had afgebroken, en dat hij, uit vrees voor ver raad,het plan tot den aanslag aan niemand had medegedeeld. Na het verhoor heeft hy in de meest kalme stemming do processen-verbaal onderteekend,waarby hy verklaarde geen berouw over zijn daad te hebben,maar het alleen te betreuren dat hij daarin niet geslaagd is. In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft de heer Schneider gezegd: „gisteren, op het oogenblik, dat onze roemrijke a: mee do bewondering der beide keizers had opge wekt, heeft een persoon van vreemde afkomst zich aan een echandelykcn aanslag schuldig gemaakt Doch do Vooizio- nigheid waakte en do misdund bleefmagteloos. Ik vertrouw de tolk uwer gevoelens en die van ons gast vry,edel vaderland te zyn, met de diepe verontwaardiging uit te sproken, die deze afschuwelijke handeling in aller gemoederen moet te weeg brengen, on met bij deze gelegenheid een krachtige en eerbiedige sympathie uit te drukken jegens de hoogo gaston van den keizer van Frankrijk. Deze toespraak werd her haaldelijk afgebroken door langdurige toejuichingen en kreten van Leve do keizer 1 Do voorstanders van den algemeenen vrede zien indeza- menkomst der souvereinen te Parys een verblijdend teeken voor de toekomst en hebben de beste verwachtingen van de zamensprekingen dor monarchen. Men wil weten dat die ten doel hebbeneen algemeeno herziening der traktaten van 1815 en do vestiging van een nieuw Europeesch regt. Wanneer men het over de voornaamste punten daaromtrent kan eens worden, zal later een congt es volgen tot definitieve regeling der zaken en tot bevestiging van den wereldvrede. Dit is echter by lange na niet naar genoegen van de oor logsparty, die vooral in Frankryk nog aityd sterk vertegen woordigd wordt, en die voorulïn de militaire kringen, wier ij, zijn of niet te zyn van oorlog of vrede afhangt, sterke vertak kingen heeftzjj blijft nog steeds moed houden, dat bet oen of ander verschil zal uitbarsten of weder worden opgewarmd, en vindt voor hare verwachtingen geen ongegronden steun in den graoten y ver, die nog nltyd door het Fransche departe ment van oot log ontwikkeld worden. Ifir wordt ten sterkste in Italië geklaagddat do volksver tegenwoordiging van dat land, sedert haar bijeenkomen nog zoo weinig gewigtigs tot stand heeft gebragt. Men wjjt dit grootendeels aan het ministerie, hetwelk het indienen van wets-ontwerpen vertraagt, maar ook gedecltelyk aan de kamer zelve, die den tijd met nuttelooze discussion doodt. Als voorbeeld van dit luatste beweren wijst men op een der zittingen van de laatste dagendie geheel werd ingenomen door zeer verwarde diseussien over de vraag, of men eenige, door een der leden ingediende finantiele voorstellen in behan deling zou nemen dan wel de door den minister van finan- tien toegezegde ontwerpen zou afwachten. Toon men ir. 't einde duaromtrent tot een beslissing scheen te zullen komen, bleek lietdat er geen genoegzaam aantal leden tegenwoor dig was, om een besluit te kunDon nemen. Een der Turijusebe bladen ook van die werkeloosheid der wetgevende magt gewagendewijst met nadruk op twee zakenwelke in de eerste plaats voorziening zouden eischcn, namelijk: do finantien en de wapening van helleger. De ministerszoo redeneert dat blad betoogen in de schoonste vormen die de red"nuarskunst vinden kan dat zij de door Italië tegenover zyno schuldeischers aangegane verpligtin- gen willen gestand doenmaar afdoende middelen tot herstel van den geldelijken toestand blijven achterwege, en dit zal zoo lang duren, totdat wij eindigen met niemand iets meer te betalen. Wat de wapening betreftterwijl geheel Europa zijn geweren veranderd heelt, en Frankrijk zelfs in onze eigen fabrieken geweren besteltvindt onze kamer geen tijd om een wets-ontwerp in behandeling te nemen door welks aanneming wij ten minste aan ons leger van 200,600 man de eerste 25,000 nieuwo geweren zouden kunnen verschaffen. Naar men weten wilis do Candiolische kwestie een nieuwe phase ingetreden; de ondeihandelingen daarover zouden tot algemecne overeenstemming tussehen do groote mogendheden hebben geleid. Keizer Napoleon stelde voor een internationale commissie te belasten met een eoqudte over de grieven der Christenen, en reeds zouden Engeland en Oosteniijk zich gunstig gesiemd betoond hebben ten op- zigte van dit voorstel. Ook moet de sultan zich niet onge neigd verklaard hebben ten opzigte van Candia in overleg te tredenmen denkt dat hij tot het besef gekomen is van zijn onmagt, om den opstand, dien bij in den beginne ge makkelijk te bedwingen achtte, te kunnen onderdrukken. lie KAMER DER STATEN GENERAAL. In do zitting van Donderdag is in de eerste plaats beraad slaagd over bet wets-ontweip tot goedkeuring der nieuwe overeenkomst aangegaan tussehen den staat en 't gemeente bestuur van Leyden over hot nosoeomium (ziekenhuis) in die stad. .Dut ontwerp werd aangenomen met 60 tegen 5 stemmen. Vervolgens is beraadsluagd over het wets-ontwerp tot verhooging der uitgaven voor de staatsspoorwegen voor 1867 met J 200 000ten behoeve van den aunleg eenor vaste spoorwegbrug over den Moerdijk. Dat ontwerp werd door de heeren do RaadtVerheijcn. Zijlkor, Rocbussen, van Koikwijk en van Eek op verschillende gronden verdedigd. In bonldzaak kwam hunne rodenering daarop neder, dat de aanleg eener vaste brug noodzakelijk was in bet belang van handel en ny verheid en duthethulpmiddol van stoomvlot- ten niet zou baten zoodat wanneer men daartoe overging men toeli later tot de vaste brug zou moeten komenen dan do kosten voor de stoom°lotten weggeworpen zouden zyn. Alleen do lieer Stieltjes verklaarde zieb tegen het ontwerp, en meende, dat de overtogt met stoomvlotlen voldoende was, ook cn vooral omdat hij do berekeningen betrekkelijk het goederen-vervoor in hot adres der kamer van koophandel te Dordrecht en in dat van den heer vun der Alade als onjuist kcnschctsto en daarom ook de kosten berekening, gebaseerd op dat te hoog opgedreven goederen-vervoer. Daarna heeft de minister van buitenlundsche zaken nnn do kamer overgelegd de protocollen van de Londenscho con ferentie over het tractuat ton aanzien van Luxemburg ge- gesloton. Daar do minister vernomen had, dat de Britscho regering die stukken aan het parlement had overgelegd, be stond by hem geen bezwaar meer, om ze aan de kamer mede te deelen, en liy voegde er bij, dat als de commissie van on-' derzock van bet tructnat mogt vermeonen, dat die stukken openbaar moeten worden, by hem minister daurtegen geen bezwaar bestond. Vrydag zyn de beraadslagingen voortgezet over het wets ontwerp tot verhooging van de begrooting der staatsspoor- wogen voor 1867, en wel met 300,000 voor don spoorweg van Groningen naar Meppel, en roet ƒ200,000 voor do brug over bot Hollandsch Diep, De heeren Insinger.Saaymans Vader, Borgmann en van Nispen verklaarden zich op de bekende gronden tegen den aanleg van die brug, terwyl ook de beer van Vooithuyson bezwaren opperde. Zy werden door de heeren Bloip, Godefroi, Viruly, Storm, Pypers en de ministers van binnenlandscho zaken on van oorlog beant woord.— Het eerste art. van liet ontwerp werd met 51 tegen 16 en het wets-ontwerp in zijn geheel met 54 tegen 14 stom men aangenomen, en daarna met aigemeene stemmen het wets-ontwerp tot onteigening van peiceeien ten behoeve van de verbinding van den staatsspoorweg van Breda naar den Moerdijk met dien van Willemsdorp naar Rotterdam.- Wij maken hier tevens er melding van, dat de minister van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld 1. dat in al de uitgaven van 1867 zal worden voorzien, zonder dat hot noo- dig zijn zal eenigen buitengewonen last op te leggen, of tot eenig buitengewoon middel zjjne toevlugt te nemen; en 2.dat de regering hoopt in het begin van het volgend zittingjaar een wets-ontwerp betrekkelijk do aansluiting der spoorwegen te Rotterdam, zonder luchtspoor\veg,aan de kamers te zullen kunnen aanbieden. De kamer is daarna gescheiden tot a.s. Dingsdag, ton elf ure, zullende alsdan eerst worden beraadslaagd over de prise en consideration van het voorstel van den heer de Brauw en daarnu over bet wets-ontwerp tot wjjziging der begroo ting van Ned. Indie over 1867,tot verhooging van de tracte- rnerttcn der inlandsche hoofden. SCHIEDAM, 8 Junij 186 7. Het wets-ontwerp betreffende de overbrugging van het Hollandsch Diep,waarbij do belangen ook van deze gemeente zoo zeer betrokken zyn,en op de uanneming waarvan zoowel onze gemeenteraad als kamer van koophandel en fabrieken krachtig bij de tweede kamer hebben aangedrongenis gisteren door die kamer aangenomen met 51 tegen 16 stem men; voorzeker tot genoegen van allen, welke in de uitvoe ring van die wet groote voordeelen voor den handel in dit gedeelte van ons vaderland zien. Bij de aanbesteding, op 4 dezer door de Ned. Ilandel- Maatschappij gehouden, is de heer L. Vincent alhier, als minste inschrijver aannemer geworden van 2500 stuks ijzeron badkoetsen, voorde som van /r28725. Do Nedcrlandsche Handelmaatschappij vraagt aan bieding van scheepsruimte te llotterdum voor bare beurtbc- vrachting van Java of Sumatra terug naar Nederland, Deze aanvrage strekt zich uit tot schepen, laatstelijk voor of op uit. December 1866 te water gelaten. De schepen, die regtstreeks uit een der Nederl. havens naar Batavia zullen voltrekken, moeten voor of omstreeks den 10 Julij 1867 tot vertrek gereed zyn; die welke op vooruitreis zyn, moeten voor of op don 10 November 1867 ter beschikking van de factorij te Batavia zyn. Aanbiedingen worden ingewacht tot Woensdag den 12 Juny, des voormiddags ton 11 ure, of Dingsdag den 11 bij de agenten. Bij order van den PrivyCouncil van II. AL de koningin van Groot-Brittanje, (id. 27 Alei 1867, zijn, met ingang vun 18 Junij o.k., de volgende bepalingen vastgesteld op den invoer van vreemd vee en liet vervoer van dat vee naar de Metropolitan Cattle Market te Landen 1. Het vee, over zee aangevoerd in Engeland uit plaatsen buiten het Vereenigd Koningrijk (uitgezonderd de Kanaal eilanden en bet eiland Alan), zal gedurende de eerste twaalf uren na annkomst niet van de landingsplaats mogen verwij derd worden. Het wordt in een voor de ontvangst van bet vee alduar aangewezen verblijfplaats door een bevoegd inspecteur onderzocht. Het vee mag niet uit hot schip wor den gelost, alvorens zulk een verblijfplaats daarvoor is aan gewezen. 2. Wanneer de inspecteur oordeelt, dat er gevaar bestaat/,, om het vee uit de ha ven ot landingsplaats te vervoeren, zal het met spoed worden gcslagt aan do landingsplaats zelve of in het naast bij gelegen slagthnis. 3. Het vun buiten het Vereenigd Koningrijk (uitgezon derd de kannal-eilanden en het eiland Man) aangovoerde vee, dat op grond van een order van den Privy Council mag overgebragt worden naar de Metropolitan Cuttle Market te Islingtonwordt niet anders dan per spoorweg daarheen vervoerd. Het wordt op 1000 ellen afstands van die markt afgeladen en onmiddolijk gevoerd naar de markt of naar de verblijfplaatsen, die tot dio markt bchooron of indict bijzon der door den Privy Council voor de ontvangst aldaar zijn aangewezen. 4. De orders van 1 February en 17 Mei 1867,betreffende het vervoer van vee in de Metropolis cn naar de genoemde markt bljjvcn van kracht. 5. De tegenwoordige order wordt uitgevoerd op golijke- wijze als die van 24 Maart 1866. De bepalingen van laatst genoemde order, betrekkelijk overtreding, straf, toezigt enz., de daaruit voortgevloeide bevelen, die thans nog van kracht' en niet met do tegenwoordige voorschriften ïnstrydzyn, zullen op deze voorschriften en op dcambtenaicn, met hare uitvoering belust, vnn toepassing zyn., 6. Deze order zal van woge het bestuur van de Metropolis worden afgekondigd in een aldaar gelezen nieuwsblad. Voorts geschiedt aanplakking op een geschikte plaats op de ge noemde markt zelve cn aan do bureaux van politie van do Metropolis cn de city van Londen. r Uit het verslag dor nfdeelingen over do prise en const-

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1