Ao 1867. M 182f Woensdag «luiij. Verschijnt laandagWoensdag en Vrijdag. BUiïENlANDSGHE BERIGTEK. -! ALGEMEEN OVERZIGT. BINWENLANDSGHE BERIGTEN. J»} SEIII1&ISCIE 0 01AIT. ABOITBEMI1MÏ: Abonnementsprijs per Drie Maanden f 1 85. Franco fier Postdoor het gcliccle Uijk - 2 25. Nadat do eerste indruk, door de lading van Maximiiiaans dood vcioorzaakt, eenigzins getemperd is, begint men te Parijs zicb weder meer met de zittingen van hot wetgovend ligcbanm—te-bemoeyen.-dat zich- nogonledig houdt "met do beraadslaging over do staatsbegrootmg voor 1868, en bij welke gelegenheid reeds onderscheiden merkwaardige rede voeringen zyn uitgesproken, waarbij het gouvernement en zijn verdediger, de heer Rouher, vooral niot gespaard werden. Van de redevoeringen van Thiers, Jules Fuvre enz. is reeds vroeger me!dinggemaakt;dio welke in de laatste dagen de meeste sensatie heeft verwekt is voorzeker de rode door den heer Olüvier uitgesproken. Daarin zeido hy o. a., dat het keizerlijke gouvernement, ten einde do verknochtheid der bevolking op den duur to behouden, van twee middelen één moest kiezen, naraclyk oorlog tegen het buitenland of uitbreiding der volksvrijheid binnen 's lands. Geducbtigaan 'skeizers schrijven van 19 January j!., vertrouwde hij, dat by Z. M. enkel het tweede middel in aanmerking zou komen maar hij beweerde dat 's keizers viijgevige inzigten en de vervulling der beloften van het gemelde schry ven door do ministers niet werden ondersteund zoo als het behoorde. Bepaaldelijkrigtte do spreker deze aanmerking legenden staatsminister Rouher, terwijl hy de betrekking zelve van staatsminister, dien hij in de keizerlijke huishouding misplaatst achtte en een vice-keizer noemde, ufgeschaft wilde hebben. Ontbinding van het wetgevend ligchaam en algemeenc verkiezingen werden door don heer Olüvier aanbevolen, als zullende strekken om de volksvertegenwoordiging met het volk weder in innige gemeenschap van denkwijze en tigting te brengen en om de ontwikkeling van de instellingen des keizernjks te bevorderen. De heer Ollivier gewaagde ook van de geruchten, kort na de verschijning van het keizerlijk schrijven van 19 Januniij in omloop gekomen, volgens welke er een plan van een ge- hcchnicnw kabinet gevormd-en daarin uan hem do porte feuille van binnenlandscho zaken toegedacht zou zyn, Ily verklaarde die geruchten voor verzinsels zonder eenigen grond, ja voor lastertaal. Doch hij gaf vrij duidelijk te ken nen, dat hij destijds door den keizer in de gelegenheid was gesteld om zyn gevoelen over de zamenstelling des kabinets te doen kennen. De lieer Rouher, van zijnen kant, heeft verscheiden aan merkingen van do linkerzijdo beantwoord, doch gezwegen over do rede van den heer Ollivier, even als eenigc dagen geleden over de rede waarmede een ander lid van do derde partij, de hoer Latour du Mouün, toen reeds een scheiding tussehen don keizer en den staatsminister ti achtte te maken, en den laatste beschuldigde vnn do inzigten des souvereins heimelijk tegen te streven of althans niet van harte te onder steunen. Doch die beschuldiging is beantwoord door den keizer z'olven, lir is namelyk door don Monitout een schrijven vnn Napoleon III aan den heer Rouher openbaar gemaakt, do dagteekening van 13 dozer dragend en aldus luidend: „My'n waarde heer Rouher, ik zend u het grootkruis van het Legioen van Eer in diamanten. Door de diamanten wordt er niets toegevoegd aan de hooge onderscheiding die ik u reeds sedert lang heb verleendmaar ik grijp dit middel aan om u openlijk een nieuw blyk van myn vertrouwen en myn achting te geven. Onder uwe talrijke werkzaamheden, onder de onregtvaardige aanvallen, die gij te verduren hebt, zal een vriendschappelijke beleefdheid van myno zijde u, hoop ik, do van uwe betrekking onafscheidelijke verdriete lijkheden doen vergeten, om u alleen aan de diensten die gij den lande dag op dag bewyst, te doen denken. „Ontvang, mijn waarde hoor Rouher, do verzekering van myn opregto vriendschap. Napoleon." Gisteren is een aanvang gemaakt met hot regtsgeding tegen Berezowski, beschuldigd van moordaanslag op den keizer van Rusland. Do beschuldigde erkende do feiten, vroeger reeds vermeld, en betreurde het,dat hy niet geslaagd was. De voorzitter constateerde, dat do justitie geen mede- pligtigen hoeft ontdekt. Nadat allo getuigen wnren gehoord, heoft do koizerljjko procureur do Marnas do beschuldiging volgehouden. Onmïddclijk daarop heeft het hof vonnis gowezen Bere zowski is schuldig verklaard aan poging tot moord, onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot lovenslan gen dwangarbeid. De sultan is in Engeland met de ondubbelzinnigste blijken van sympathie ontvangen,zoowel door de bevolking als door de koninklijke familie. Ook de onderkoning van Egypte wordt met groote onder scheiding behandeld en geniet een eervol en gul onthaal. Dezer dagen bood de lord mayor hem op het stadhuis van Bonden een gastmaal aan; by die gelegenheid werd door den gastheer aan den onderkoning een toast toegebragt, waarop deze in zijn landtaal antwoorddo. Dat antwoord word door ?\)n minister Nubar in het Fransch vertaald, en behelsde het voigendo „Nu 21 jaren geleden ontving de vader van zyne hooghoid in deze eigen zaaljdie den naam vim zijn land drangt(het wns (Brteteit Franco.) de bekende Egyptische zaal) do tilijken van toegenegenheid van liet Engelscho volk. Toen nog jong zijnde verwachtte zijne hoogheid niet, dat bij in dezellde zaal, welligt op do- zelfde plaats gezeten, dezelfde ^lijken van toegenegenheid zou ontvangen. Toen gevoelde hy trots voor zy'ncn vader, nu voor zich zolvon en voor Egypte. „Uwe lordschap was zoo goed to gewogen van diensten door Egypte aan dit land bewezen door bevoidering vnn den doortogt der troepen van het Indische leger. Dat kon Egypte door do spoorwegenen deze heeft de Engelsche geestkracht helpen scheppen. „Heeft niet Egypte zyn vooruitgnng grootendeels aan dit land te danken? en de katoen, do hoofdbron van onzen ryk- dom door vien wordt zij vetbruikt Vooral door Engeland. Heeft Egypte oenigo diensten aun Engeland gedaan, bet doet het tot kwijting van schuld Zijn stoffelyke en zedolyko voor- uitgang is een gevolg der heerlijke ontwikkeling van dit land. Dit eikent de ondoikoning volgaarne; en het is hem een ge luk het volk en de legering van Engeland mondeling te kun nen danken." Het huis van afgevaardigden van den Oostenrijkschen ryksraad hoek in een zyner laatste zittingen het door de legering voorgedragen ontwerp van wet op de ministeriele verantwoordetykheid definitief' aangenomen, en voorts met groote meerdeiheid van stemmen besloten een voorstel van den afgevaardigde Muhlfeldt in behandeling te nemen, strek kende om de vryheid van godsdienst in Oostenrijk bij de wet te vorzeketen en te regelen. Dit voorstel ontwikkelde do heer Muhlfeldt in een merk waardige rede die moei malen doorjuide tcekenen van by val der meerderheid afgebroken werd. Hij begon met te herin neren, dat het huis reeds in de eerste parlementszitting aan een commissie had opgodragen een wets-ontwerp op te stel len tot ïegeling van de godsdienstige belangen der ingeze tenen in betrekking tot den staat, en van de onderlinge betrekking der in de monarchie bestaande koikgenootschap- pen; dat die commissie in dezelfde zitting hare taak volbragt en .een ontwerp voorgedragen had, wuarbtj de volken van Oostenrijk, en de regering zelve, bevrijd werden van de banden waarin zij door het bekende concordaat gekneld waren gewordenen dat de tegenstand der toenmalige rege ring ten gevolge beeft gehad, dat dit ontwerp destijds niet in behandeling is gekomen on dat ook in de voigendo zitting het huis ten dezoniet andermaal het initiatief heeft genomen. Inmiddels was de wensch naar bevrijding van den bedoel den band zoo algemeen geworden, dat het hoog tijd werd om daaraan te voldoen; het huis zelf had in zyn adres van ant woord de noodzakelijkheid daarvan erkenden hierin had de hoer Muhlfeldt aanleiding gevonden tot het doen van het oorstel, dat het bovenvermelde in de eerste zitting van den rijksraad opgestelde ontwerp van wet thans in beraadslaging gebragt en een besluit dienaangaande genomen worde. Te Hernosand, een havenplaats in Zweden, heerschte in het midden der vorige maand volslagen hongoisnood. Iemand tot de bemanning behoorende van een schip, dat den 19dcn Juny aldaar in lading lug, verhaalt dat bij zyn aan komst gnnsche schtuen van inwoners naar de haven getoo- pen waren, om te vernemen of er geen ty'ding was van de sloombootcn die sinds eenigc dagen met levensmiddelen verwacht werden. Er was -n de gnnsche stad ook zelfs geen enkel brood voorbanden. Men bad zich in de laatste dagen met weinige aardappelen, die vrecsselyk duur waren, go- voed, en het vee was gcsl.igt, eensdeels om den honger te stillen, en ten andeio omdat er geen voedsel voor te vinden wns; want bij het voortdurende ongunstigo weder was er geheel geen gras. De ongclukkigen vielen voor de schepe lingen op de kniecn en smcekton om eon stukje brood. By bet vertick van hot schip was er nog geen hulp komen opdagen. Te Londen heeft dezer dagen weder een brutale dief stal pluats gehad. Een heer, zoor net gekleed, Franschman en zich als reiziger voordoende, begal zich bij een handelaar in cdolgesteenten en deed hem zeer voordeelige aanbiedingen. In het aangeknoopte gesprek over juweelen liet hem do win kelier een doosje daarvan zienhij bekeek het met groote nieuwsgierigheid or. legde het weder spoedig neder. Door zijn hoogst beschaafde wijze van spreken nam hy den juwelier voor zich in, die hem een dozijn juweelen bestelde. Met de meeste beleefdheid stond hij op en boloolde zij n nieuwen klant nog dezelfde week de bestelling te zullen doen toekomen. De juwelier geleidde den reizigei tot aan de straat, alwaar deze mot een handdruk vertrok en snel in een rytuig stapte, dat vliegend voortrolde. Do koopman bleef nog een oogenblik buiten staan; toen hij binnen kwam was zyn doosje met juweelen gevlogen. Men zocht en herzocht doch 't was niot te vinden. Waarschynly k heeft de beleefde roiziger de goed heid gobad het mede ie nemen. Dit mag men te eerder voor onderstellen, daar de te leveren juweelen nog niet zyn ont vangen. Zoo als men weet heeft de vereenigïng die de Great Eastern heeft afgehuurd, om dat schip tussehen New-York I en Brest te laten reizen, ter overbrenging van passagiers ABVEJtTEHTIEH: Pnjj Tan den gewonen regel0.10, Tot 10 regels f 1 00. Zegeircgt voor iedere plaatsing - 0.3S, naar do Pat ysche tentoonstelling, slechte zaken gemaakt en is die vereeniging ontbonden. Thans worden pogingen ge daan om eene nieuwe maatschappij, met hetzelfde doel op te rigten en die pogingen zyn reeds tamolyk ver gevorderd. Men meent steeds, dat niettegenstaande het eerste „échec, er elementen genoeg voorhanden zijn, om aan eene betere uitkomst te gelooren. Hot centrale criminele geregtsbof heeft, uit aanmer*- king dat de aanrandingen on boroovingon in de straten van Londen op schrikbarende wjjze toenemen, besloten aan de regering hst verzoek te rigten, om de geesselstraf meer algemeon te doen toepassenals zyndo ^ene bestraffing waarvan da misdadigers den meesten afkeer hebben, Dr. Tiousseau, een der beroemdste gcneeahceren van Frankrijk, is voor een paar dagen geleden gestorven, aan do ziekte, die hij reeds dertig jaren speciaal bestudeerd had, namelijk de kanker. Men verhaalt aller'ei by zonderheden aangaande het stoïcisme, waarmede de geneesheer zijn uit einde is tegemoet gegaan. Hij hield voortdurend met een zijner meest geliefde leerlingen gesprekken over de vorde ringen zijnor ongeneeslijke kwaal en maakte dezen op het verloop er van opmeikzaam en op de verschijnselen, die daarmede gepaard gingen. Zelf had hy zyne begrafenis geregeld. „De smart by het overly den," zeide hy, „verhindert de bloedverwunten, goed voor die zaken te zorgen." Niet lang voor zyn dood kwam iemand hem consulteren. „Mijne gezondheid verontrust my," zeide die patient tegen hem, „ik heb de kracht niot meer mij met myno zaken bezig te hou den." „Loop heen," antwoordde dr. Trousseau hem, „ik zal over twee maanden dood zijn, en dit belet mij immers niet heden een consult over u te houden," Bij de stad Marion in Ohio zijn vele menschelijke geraamten opgegraven, die tot een uitgestorven ras schijnen te behooren. Die der vrouwen zijn grooter dan de meeste onzer tegenwoordige mannen, en die der mannen bieden eene lengte aan van 7 tot 8 voet, Een correspondent van do Cincinnati Gazette meldt, dat een zekere hoer Disman, een Nederlander, thans in den stnat Ohio, te Upper Jandusky wonende, de kunst van koper- harden heeft uitgevondeneen kunst, die nu reeds sedert 3000 jaren wa3 verloren geraakt. Eeo schryven uit Florida meldt, dat de ontelbare run deren, die in half wilden staat in die streken en door Georgië verspreid zijn, voor de spoortreinen aldaar geen geringe zwarigheid en gevaar opleveren. Bijna geen enkele nacht gaat voorby, zonder dat een of meer runderen door treinen worden overreden, en meermalen zijn des morgens de ver pletterde overblijfselen van een half dozyn dezer dieren op do rails en aardebaan gevonden. Van afrasteren kan natuurlyk op die uitgestrekte en zeer onkostbaar aangelegde Amcri- kaansche spoorwegen geen sprake zyn. SCHIEDAM, 16 July 1867. Maandag ochtend, circa balf vijf ure, passeerde alhier per extra trein, Z. M. de koning, komende van de residentie en zich begevende naar het Leo. By do heden alhier plaats gehad hebbende inlevering van stembriefjes, ter verkiezing van 6 leden van den gemeen teraad, zijn van do 564 kiezers uitgebragt 261 stemmen. Bij de heden te Matkenesse plaats gehad hebbende in levering van stombriefjes, ter verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad, zijn van de 42 kiezers uitgebragt II stemmen. Bij beschikking van den minister van justitio is ver leend de rung van brigadier-raajoor-titulair aan Andries van Pelt, rijksveldwachter der 2do klasse, gestationeerd alhior, met den rang van brigadier. In een tweede artikel geeft do N. R C. de gronden op, dat uit wolk oogpunt men de ontworpen rigtingvan den- Zuidorweg om Rotterdam ook beschouwe, uit dat van een on belem mei de scheepvaart, van een goed finantieel spoorweg- beheer, of van het belang van die stad, haar altijd afkeuring moot ten deel vallen. \Vy deelen daarvan in substantie mede: 1. De Scheepvaart. Ten einde den Zuiderweg door do ZwijndrechtseheWaard te leiden, was in het vroegere plan, om bij IJsselmonde de livier te overbruggen, insgelyks een betrekkelijk Inge brug ontworpen. De bezwaren daartegen waren echter zóó menig vuldig en zóó gewigtig, dat de regering begreep, in het alge meen belang te moeten besluiten tot een hooge vaste brug. Doch ook dit plan werd opgegeven, omdat de belemmeringen van overwegenden aard waren en zóó zwaar wogen, dat het denkbeeld van de fijn door de Zwijndrechtsche Wuard geheel werd verlaten. Waarom men echter nu weder daarop terug komt is niot gemakkelijk te vatten, daar toch dagelyks het getal dpr stoombootcn en zeilschepen, welke op die hoogte do rivier passeren, vermeerdert, zoodat daar webelyks 3000 vaartuigen, per dag gemiddeld 400, voorbijvaren. Twaalf treinen zullen ten minste dagelyks loopen, zoodat de scheepvaart zeker acht uren per dag zal belemmerd zyn, als men aanneemt dat de brug 15 minuten voor de aankomst van eiken trein geslotenen het seiu voor de sluiting 5

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1