A°. 1867. oensdag S Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. BUITENLANBSCHE BERIGTEN. ALGEMEEN OVERZIGT. CO II BA IT. Mi ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Meenden Franco per Post, door het gebeele Kijk f 1.85. - 2.35. (Brietcn .Van co.) ADVEBTENTIEN: Prtj» ren den gewonen regel0.10.' Tot 10 regels f 100. Zegclregt toot iedere pleetsing - 0.35.' a. er i« De dagbladen gaan voort met allerlei onrustbarende ge* ruchten te verspreiden omtrent de spanning tusschen Frank rijk en Pruissonen bet voornemen van eerstgenoemd land om weldra den oorlog te doen losbarsten.Ofschoon hieraan nog zoo onvoorwaardelijk geen geloof wordt gehecht, is het niet te ontkennen, dat er eer. zeker wantrouwen beslaat, dut verlammend terugwerkt op de openbare aangelegenheden en niet het minst op den handel, waarvan ten bewijze kan dienen, dat er sedert jaren zooveel geld niet is disponibel geweest als tegenwoordig, daar men bevreesd is dat in den handel te steken of in de effecten er mede te speculeren. Hebben dezer dagen officieuse bluden zich bemoeid om den geest van wantrouwen, die zich meer en meer openbaart, tegen te gaan,bet regeringsblad, de Fransebe Moniteiir,lieoft van zijne zyde gemeend ook een woordje in het midden to moeten brengen en zegt: Onderi beiden Fransche en vreemde dagbladen verspreiden berigton, die ongoiusiheid en stoornis in de gemoederen der bevolkingen by handel en nijverheid to weeg brengen. Men beweert, dat onze betrekkingen met andere mogendheden op zeer gespannen voet zijn en de vrees voor een botsing wettigen men vei kondigt de vorming van twee legerkampen en allerhande militaire toerustingen. Die geruchten zy n ongegrondzy kunnen hunnen oorsprong en hunne verspreiding slechts ontleencn aan vyandige harts- togtcn, aan belangzuchtige speculatien en aan een betreu renswaardige ligtgeloovigheid. De waarheid is deze: er bestaat geenerlei geschil; de be trekkingen met de onderscheiden mogendheden zijn van vrcdelievenden en vriendschappelykcn aard. Het kabinet van Florence beeft krachtige maatregelen genomen om de ltomeinsche grenzen te beschermende beptember-conventie zal ounuwgezet uitgevoerd wordennoch binnen's lands noch aan de grenzen zal eenig nieuw kamp gevormd wot den; de ligtingen vun 1860 en 1861 zijn sedert lJuny in haar geheel "*Mfüar~h'uraThiinrd5teden-gezorKleii ;-het active leger bestaat dus voor het oogenblik slechts uit de vier ligtingen var, 1862 tot 1865; die van 1866 zalin het laatst van Augustus worden ingelijfd, maar het is het voornemen der regering op hetzelfde tydotip de ligting ton 1862 naar huis te zenden het getal paarden is ten gevolge van de in April gedane aankoopen belangt ijk vermeet derd, maar de minister heeft bepaald dat 8 of 10,000 daarvan «an landbouwers ten gebruike zouden worden gegeven, en deze maatregel wordt thans uitgevoerd. De regeiing vertrouwt, dat dezestellige verklaringen de on zekerheid zullen wognemen, welke bij de publieke opinie heelt kunnen ontstaan. Olscnoon deze vei klaringen allczins geschikt behoorden to zijn om eiken zweem van ongerustheid of angst voor de toe komst weg te nemen, zoo is het, helaasniet te ontkennen, dat het wanti ouwen jegens een tegeting, die nooit rond en open voor haar gevoelen uitkwam, te diep geworteld is, om rustig het hoold bij deze vcrzekeiingen neder te leggen en alles voor goede munt aan te netnen wat de Moniteur gelieft te verkon digen. lloewcl wij niet instemmen met de donkere beschouwing van anderen omtrent boven aangehaalde ophelderingen, zoo is heter nogtnns verre van af, dut wij ons door het zoete gefluit van den vogelaar zouden laten verschalken j en zoeken de waarheid in het midden. Zonder overdreven angst voordo toekomst, zonder zorgeloosheid voor hei heden miskennen wij het drukkende der atmospbeer niet die ons omgeeft, maar wy blijven vertrouwen op het verkwikkend koeltje, dat de met zoo vele smetstoffen bezwangerde wolken uiteen zal drijven. De Parysche Patrïe zegt in haar nommer van gisteren „Brieven uit Florence verzekeien ons, dat het Italiaanscho gouvernement geenszins deelt in de ongerustheid die in Italië schynt te bestaan wegens voorgenomen aanvallen op den Keikelijken Staat. Gesteld, zoo wordt ons gescliroven, dat die plannen ernstig gemeend zijn, hetgeen betwijfeld kan worden roet het oog op den kleinen aanhang van de ontwerpers der onderneming, dan nog zullen zy worden verijdeld door do militaiio maat regelen welke het kabinet van Florence genomen heeft. De grensiinie aan den kunt van den Kerkeiyken Staat wordt thans door een talrijke magt Italiaansohe troepen bewaakt; en zoo bet waar is dat een aanval van buiten gelijktijdig met cene volksboweging binnen den Kerkeiyken Staal den grond slag van het plan uitmaakt, dan heeft het geenerlei kans van te slagen; de aanval van buiten zal door deItaliaansche troepen worden belet; en volgens berigten uit Rome zal het hczwnarlyk gelukken een volksbeweging binnen don Ker keiyken Staat gaande to maken: wel zijn er te Rome en in do Pauselijke provinciën eenige onruststokers, maar deze staan er schier alleen, worden door de overheid in het oog gehouden en schijnen volstrekt magteloos te zyn. De minister Ratazzi heeft aan de Italiaansche kamer van afgevaardigden magtiginggevraagd tot de uitgifte van rente- gevend papier, tot een bedrag van 400 milüoen, strekkende Mot betaling der geestelijke goederen. Hy gelooft, dat deze uitgifte binnenlands kan geschieden tot een weinig beneden part'en dat zij vervolgens geamortiseerd kan worden uit de -.opbrengst van den verkoop der genoemde goederen. Voorts heelt hjj verzocht, dat <le kamer een votum vun vertrouwen zou uitspreken, terwjjl hy hoopte dat zjj genoegzaam door drongen zou zyn van de noodzakelijkheid en bet spoed ver- eischende, om langs dien weg in do moejjclijke omstandig heden des lands te gemoet te kopten. Dit voorstel werd met levendige bljjkon van goedkeuring ontvangen. Vei volgens heeft hy voorgesteld do zitting te schorsen, tot onderzoek van het artikel waarop zijn voorstel betrek king had. Na een kort oponthoud, beeft de rapporteur der commissie van onderzoek verklaard, dat zy concluded de tot aanneming van hot uitikelcn tot toekenning aan liet gouver nement van de vereischte autorisatie, om tot een rente van 5 percent zooveel papier uit ie govcn, als noodig is ora hot montunt van 400 millioon byeen te brengen. Hierbij weid verzocht de uitgifte te doen plaats hebben nuar gelung der behoelte en na goedkeuring der belastingen, De Neue Preusz. Zeit.die nllo loopendo geruchten om- tient de te sluiten alliantidn weerspreekt, zegt dut liet beste bondgenootschap voor Pruïssen bestaat in zijn veoi treffelijk leger, in vereoniging met de staten van don Noordduitscbcn bond en, nuar men zich vleit, met die der Zuidduitscbe staten; voortsin Pruissens weigeoidendcn fioantiólen toe stand en in zyn onafhankelijkheid ten opzigio van buitcn- landsclte aangelegenheden. Uit dien hoofde is hot onrustig zoeken naar geallieerden van Prnissen onnoodig. Men ziet uit den toon van bovengenoemd dagblad, dat de regeringspartij in Pruissen het geruste met het veilige ver wart, want slaat men een meer onbevangen blik op den staat van zaken in Noordduitschland, dan bestaat de vereeniging wel op het papier en hoort men vun geen openbaar verzet, maar zoodra zyn (om van Sleeswijk-IIolstein niet te spieken) èn de Hanoveranen èn die van Frankfort of van Nassau, ja zelfs het door zijn vroegere regenten zoozeer geplaagde Keur- Hessen niet zeker van zich te kunnen uiten, zonder gevaar van de Pruissische roede, of zij geven lucht unn hun wrok. Zij klagen over het verlies hunner nationaliteit en de ver meerderde belasting sedert bun vereeniging en laten het niet onduidelijk blijken, dat zij bij de eerste gelegenheid, alles zullen beproeven om weder te worden wat zij wuren. Hoe de tot bet leger geroepenen uit die staten zich in een gevecht zullen houden, kan geraakkelyk voomit gegist woiden. Uit Coblentz wordt het volgende, dd. 25 dezer, ge schreven: Wat geen Coblentzerooitgedroomd had gebeurde gisteren; de sultan van Turkije bevond zich binnen de vesting, piet als gevangene, maar als gast van den koning. Houden de Coblentzers al veel van feestvierenin slaut om eenige pracht ten toon te spreiden, zyn zij niet. Dagen te voren plukten de soldaten loof en maakten kransen enz. tot versiering der kuzernes; op den dag van het feest was het loof natuurlyk verdord. Vóór het paleis werd een eerepoort opgorigt van do meest oorspronkelijke soort; twee opstaande plunken met een gebogen d'varsplank verecnigd en daarop een gekroonde W. Tegen 3" ure verkondigden een aantal kanonschoten de aankomst der booge personaadjes. Schitte rend was de optogt niet. Do eonvoud en oeconotnie, die het hol van koning Wilholm karakteriseren, vielen ook hierin het oog. Men telde drie bofrijtuigen en een groot aantal huurwagens van de meest gewone soort, bespannon met paarden van verscbillendo grootte en kleur, roet smerige tuigen en onoogelijke koetsiers. In die voertuigen werden de koning, de koningin en de sultan roet zijn groot gevolg naar het paleis gebragt, Het moet gezegd woiden, dat voor de meeste leden van des sultans gevolg die wagens nog te goed waren. Zich op het balcon plaatsende, zagen zy het garnizoen defileren. 's Avonds werd de groote Turk, die een vervelonde gast is, omdat hij geen enkele vreemde' taal verstaat, op een spiogelgevecht, of op een vuurwerk, of ten minste op een ge weldig geschiet onthaald. Een half uur lang bulderde het kanon van Ehronbieitstein en van de stad; knaldo het wel onderhouden geweervuur der infanterie van de muren der forten en van do hooge spoorwegbrug; vlogen honderden vuurpylen van de toppen der heuve's in het luchtruimont brandden op verschillende punten zwermpotten en ander geraasmakend en schitterend vuurwetk. Een half uur lang waren de Rynoevers door Bengaalsch vuur verlicht en be wogen zich eenige stoombooten, waarop do vorsten en gevolg zicb bevonden, te midden van den dikken kiuiddompou bet veelkleurig, fantastisch licht, op den Ryn. Dank aan do formatie van het terrein om Coblentz, aan de sehoonc rivier, aan dp echo, die elk schot zesmalen weörkaatste, was het effect van een en ander niet onaardig. De Coblentzcrinnen gingen tevreden naar huis, al hadden zy den zakdoek des sultans niet gezien, on deCqblentzers zeiden totnlkander, dat zy binnen zes maanden nog meer kanonvuur verwachtten, als de Franschen hun win'.efveidtogt gingen maken. Omtrent de uitlevering van het lyk vankeizerMaximiliaan schynt men gunstiger gevoelens te bo'.j opgovat,en gelooft men dat het bewind van Juarez z eb mr niet zal tegen aankanten. Uit New-Yoik althans ft jfdt gemeld, dat het lyk gebalsemd naar Vera.Cruz is vervoerd; had men daar andere oogmerken mede, dan ware dit overbodig. Een vroe ger vorspieid gerucht, dat de laatste overblijfselen van den keizer in ongebluscbten Kalk zouden legraven zyn, om de ontbinding te bespoedigen, wordt hierdoor tegen gesproken Een der eerste gevolgen van de gedeeltelijke opening van hot kanaal van Suez was een overeenkomst, gesloten tusschen Rusland en do Oostenrijkschc spoorwegen voor een communicatie tusschen Triest en-St. Petersburg. Een vat, gezonden uit Indie of van de Levant, kan nu van Triëst naar St. Petersburg verzonden worden voor honderd en dertig f'iancs. De maatschappij vail Suez heeft hiervoor een agentschap te Weenen opgerigt. Aangaande do spoorweg-verbinding tusschen Parys en Hamburg wordt uit üsnabrück gemelddat aan den ingenieur Fund aldaar het bestuur is opgedragen over de aansluiting der Keulen-Mindencr spoorwcglinio met de Bremeilijn, en in de rigting via llarbuig. De/o aansluiting zal in de nabijheid, van Herno in Wostplmlon plaats hebben, waarna bet tracó over üaltcrn nuar Munster zal loopen en vervolgens een lijó-uit Wezel tot aansluiting bij do lijn Wezel-Geldern-Venlo^al wmden aangelegd. Do concessie der Keulen-Mindenpr^óaatschappij strekt zich thans uit tot de linioover Venlo MVezal, Munsier, Osntbidck en Bremen, doch zal, naar men vertrouwt, verdeie uitbreiding verkrijgen. Op dit oogenblik houdt de ingenieur Funk zich bezig met da voorbereidende werkzaamheden voorde linie van Osnabrück naar Biemcn. De opening der lyn van Nordhauson op Giit- tingen zal vermoedelijk in do eerste helft van Augustus plaats hebben. Een dezer dagen td Parys opgestegen luchtballon is na ongeveer 12 urenzwevens, nabij Langonfeld nederge daald De luchtreizigers wisten niet, waar zy zich bevonden, en een hunnermede-redacteur van een groot dagblad te Paiijs, vernemende, dat zij in de nabijheid van Keulen waren, informeerde zichof in die stad een „grand journal" werd uitgegevenen, na het bekomen van een toestemmend antwoordof dat blad in bet Fransch werd geredigeerd. Dit moest echter ontkend worden. „Wij verwachten nu eerstdaags (zegt do Muinzer Zcitung) een met veel kennis van zaken geschreven stok over Frankryks regt op de Ryn- grenzen en een klagt over de verregaande barbaarschheid van een volk, dat dom genoeg is, zijne dagbladen niet in bet Fransch te schrijven." JU Donderdug nacht heeft het te Londen sterker geregenddan op eenigen dag sedert October 1864 het ge val was. Te Southampton is een merkwaardig vaartuig uit New-York aangekomen. Het is een reddingsvlot, slechts 24 voeten lang on 12 Vz voet breed, bestaande uit drie holten, aun do einden verbonden door puntige cylinders, Het vlot voert twee masten en een waterdigte tent, waarin voor twee man slaapplaatsen zyn, terwijl de derde de wacht heeft. Een groote en sterke kist bevat de levensmiddelen en andere piovisien. Do man, die als kapitein het stoute waagstuk on dernomen beeft om dit vaartuig over de Oceaan to brengen, heet John Mikes. Hij werd vergezeld door twee makkers en legde de reis in 43 dagen af. Zeven maal waren deze drie moedige mannen genoodzaakt om wegens het stormachtige weder by te leggen. Van het laatste schip, hetwelk zij vóór 8 dagen ontmoetten,hebben zij een levenden haas ontvangen, wolken zy gezond en wel naar Southampton hebban mede- gebragt. Behalve dat de kapitein twee dagen niet wol is geweesthudden alle drie gedurende de reis eeno goede ge zondheid genoten By de aunkomst in de haven haddon zij dertig gallons drinkwater overgehouden. Op het vlot bevindt zich nog een kleiner dergelijk vaartuig, hetwelk als boot ge bruikt werd. Het merkwaardigste is, dat deze stoutmoedige zeelieden noch horologie noch andere instrumenten aan boord hadden en hunnen koers op goed geluk gevolgd hebben. Te Dartmoor, in Engeland, is by het graven een geheel bedolven Celtisch dorp gevonden. Vijftig huizen van dit fossile dorp zijn nu reeds aan den dag gebrast, waarin en waarby stukken zandsteen gevonden zijn, die de duidelijke blijken dragen van eenmaal tot vormen voor de metaalgie terij te hebben gediend. Overblijfselen van menschclijke ligchamen zyn niet gevonden; het dorp schijnt dus tydens de gebeurtenis in de natuur, waardoor bet bedolven werd, dour do iuwonors verlaten te zyn geweest. Welgeslangde proeven zijn onlangs in Frankrijk ge nomen om papier te vervaardigen uit de wortels van klaver, die voel verbouwd wordt. De grovere vezolen dezer plant kunnen voor de touwslogorij dienen, de fijnere voor papier. De vezel is fijn en sterk, en levert 56 pCt. van he(,bruto gewigt'aan papierpap. Dio pap wordt bewerkt even als stroopapier, maar hot fabriekaat is zacht, wit en glad. Uit Antwerpen wordt het volgende verhaald: Na éenige jaren do Nederlnndsche vlag iu Oost-Indie gediend to hebben, wus een jongeling in de vorige week in onze stad gekomen en bij zyn familie teruggekeeid; na eenigen tijd over zijne lotgevullen te hebben gesproken, verklaarde hy niets te willen overhouden van al betgerie hem do ellende en het lijden zou kunnen herinneren welke hij in de Ncder- landscho bezittingen had ondervonden. Een vuur werd aangestoken en al wat tot zyn uniform behoorde daarin geworpeneensklaps herinnerde de jongeling zich dat in zyn reeds brandenden ransel kostbare papieren waren,"dip bij niet mogt laten verloren gaanhij wil naar het vuur

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1