Woensdag H1 Augustus. Verschijnt laandagWoensdag en Vrijdag. A0. 1867. ALGEMEEN 0VERZ1GT. BUITEKUNDSCUE 8ERIGTEM. '^>v" BINNEWLANDSGHE BERIGTEN. •J 'I COBRA! T. ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Blaaoden Fiunco per Postdnor liet gebette Rijk f 1.85. - 2.86. (Bricii'ii Franco*) ADVERTENTIES: Prijs van den gewonen regel0.10* Tol 10 regels f 1 00, Zegclrcgt voor iedere plaatsing - 0.35. AI hetgeen vroeger gemeld werd omtrent verrassende en geruststellende maatregelen, door keizer Napoleon te nemen, zoowel wat do binnenlandsche anngolcgonhoden van Frank rijk betreft als wat de buitenlandsche politiek aangaat, heeft zich tot nu toe slechts opgelost in een verbetering en ver meerdering der buurtwegen ten platten lande in dat rijk. Was do verwachting van de dingen die komen zouden groot, des te bitterder is de teleurstelling daardoor ontstaan, die zich dan ook op verschillende wijzen lucht geeft. De Fransche keizer en keizerin zijn jl. Zaturdag uit het kamp van Chalons naar Sulzburg vertrokkenten einde aldaar het reeds zooveel besproken bezoek aan den keizer van Oostenrijk te brengen. De hooge reizigers zijn in alle declen van zuidelijk Duitschland, die zij doorgetrokken zijn, met vele blijken van belangstelling en sympathie ontvan gen. Zij kwamen des namiddags van dcnzclfden dag. om streeks vijf ure, te Salzburg aan, en werden opgewacht door den keizer en de keizerin van Oostenrijk, den aartshertog Victor Lodewyk en vele civiele en militaire autoriteiten. De ontvangst was hoogst vriendschappelijk, en er heerschte in Salzburg de meeste geestdrift. Men wil uit authentieke bron weten, dat beide keizers met geheel vredelievende gevoelens bezield zijn en dat er dus geen alliantie zal gesloten worden. Alleen zouden beiden eonigo gebeurlijkheden besproken hebben, terwyl de harle lijkheid tusschen beide souvereinen een overeenstemming tusschcn Frankrijk en Oostenrijk waarborgt. Gisteren heeft tusschen beide keizers een langdurige con ferentie plaats gehad. De koningen koningin van Zweden, die jl. Zondagavond omstreeks zeven ure alhier gepasseerd zijn, kwamen gisteren morgen ten 0 ure, met het hooge gezelschap uit. Nederland, dat hen op reis vergezeld, te Berlyn aan, waar zij tian het station door den koning van Pruissen werden ontvangen en naar het Nederiandsche paleis begeleid. Later op den dag hebben de toJBcrlyn aanwezige monarchen elkander een be zoek gobrngt, en de Zweedsche koningen koningin,benevens "de Nederiandsche vorstelijke personen, de kroonprinses Fre- dcrik Willem en de prinsen Karei en Adelbert bezocht. In de zitting der Belgische kamer van afgevaardigden heeft een lid van de regterzijde de regering geïnterpelleerd over de afdamming vun de Schelde. De minister van buiten landsche zaken heeft geantwoord, dat de commissie van Bel gische ingenieurs hare meening nog niet heelt tc kennen gegeven over het rapport van de buitenlandsche ingenieurs, maar dat de regering in de aanstaande zitting voorstellen te dier zake zal doen. Do minister voegde er bij, dat de eischen van bet Belgische gouvernement streng zullen worden ge handhaafd. Deze tnedodeeling werd met talrijke bewijzen van goedkeuring ontvangen. Hoe zorgvuldig do Spaansche regering ook tracht, om alle berigten omtrent don werkelyken toestand, waarin dat land verkeert, naar buiten af te weren, komen er nogtans van tijd tot tijd geruchten in omioop, die voor bot ergste doen vreezen, ofschoon zij geregeld van officiële zijde worden tegenge sproken of door do stereotype verklaring opgevolgd, dat de beroeringen zijn onderdrukt en de rust hersteld is. terwijl de schuldigen zyn gearresteerd. Men weet echter wat daar van te gelooven is. Dezer dagen is er weder gemeld dat een opstand in Spanje is uitgebrokenen wel op vier punten te gelijk. Het tooneel van die insurrectie zoude in Catalonio en Estramadura zijn, terwyl Aragon zich reeds in handen van de opstandelingen moet bevinden. Deze oproerige beweging geheel te ont kennen, was zelfs voor het Spaansche ministerie te kra3het erkent dan ook het feit, dat iets dorgelyks heeft plaats gehad en den 15 dezer de telegraafdraden in Cntalonie door drie benden opstandelingen, die tevens menig dorp hebben ge plunderd, zyn afgesneden. Echter was men er in geslaagd de beweging teonderdrukkenen waren 36personen gearresteerd. Wij zullen omtrent een en ander nadere berigten af wachten. Men verhaalt hot volgende voorval uit het loven van den eerloozen LopezDo kolonel word op zekeren dag aan het hoofd van een eskadron door een talrijke in een hinderlaag liggende bende vyonden verrast Daar heldenmoed nooit zy n fort was geweest, kommnndeerdehij dadelijk rogtsom keert en draaide den kop van zijn paard om, In zyn vlugt werd het paard door een kogel getroffen en viel. Een soldaat, die den gevaarlijken toestand van zijn kolonel bemerkte, nam hem by zich achter op het paard, maar, daar nu hot paard een dubbelen last had te dragen, vertraagde het zyn loop terwyl de vyand snel naderde. Lopez begreep, dat indien niets go- daan werdheiden verloren waren j hy trok nu een pistool nit zijn gordel, schoot den soldaat in den rug, wierp het lyk uit den zadel en ontsnnpto alleen. Uit de Noord-Amorikaaneohe bladen verneemt mendat de keizerlyk-Mexicaunsche ministers Lacunza en Laresen verscheiden andoio voorstanders dor govallon orde van zaken, in het hotel vnn het Britsche gezantschap, waarin zy een wijkplaats haddon gezocht','.gevangen genomen zyn. Do republikeinen beweerdendat do Engelsche minister, zoo lang bij het gouvernement van Juarez niet erkend hadniet geacht kon wordenmet eenig diplomatiek karakter bekleed te zynen derhalve niemand onder zijne bescherming kon nemen. Men had zich van (len generaal Vidanrri in do woning van een Engoisch burger meestergemaakt, en do goncraul O'Uaran was gevangen genomen op het oogenblik dat hy in een kist verborgen de stad werd nitgevoerd. Beiden zyn gefusilleerd geworden; "de eerste op last van Diaz (die echter, naar verzekerd wordt, den generaal gaarne gespaard zou hebbenmaar daartoe geen kuns bad gezien) en do andere door hot gepeupeldat hem ontdekt had. Volgens brieven uitSlmngny, bij con Fransch half olïi cieel blad ontvangen, zijn de Chinezen er ernstig op bedacht om hun muntstelsel een hervorming te doen ondergaan. Er zijn te Peking reeds gouden en zilveren muntstukken ver vaardigd met do waarde der twintig-, vyf- en dén-franc- stukken overeenkomende, die weldra bij wijze van proefne ming in de wandeling zullen worden gebragt Men verwacht, dat het invoeren dezer munten weinig bezwaar zal ontmoe ten daar zy geen andere uit hot verkeer behoeven te ver dringen. Tot dus ver toch bestaat in China, behalve de topeek (nog minder waard dan de Fransche centime), alleen een ïekcningmunt, do taSl, een waarde van 7,76 l'r. hebbende. De invoering der Fransche munten zal waarschijnlijk spoe dig door die van hot Franscheof liever van het tienleelige maten- en gewigtenstelsel gevolgd wordenmet welk stelsel de bevolking zichnaar men vermoedtgemakkelijk zal ver eenzelvigen daar dc Chinesche long nagenoeg overeenkomt met do Fransche liter, en honderd tonga derhalve bijna met de hectoliter gelijkstaan. De tegenwoordige hertog van Wellington heeft beslo ten ulle documenten zijns vaders te doen drukken. Het publiek, hetwelk dit als een belangrijko bijdrage tot de kennis van een zeer gewigtig historisoh tijdvak had te gemoet gezien, is thans niet weinig teleurgesteld door het berigt, dat de hertog wel de geheele verzameling nagelaten papieren laat drukken, maar niet om zo*openlijk te doen uitgeven. Er zullen slechts drie exemplaren afgedrukt worden. Een daar van is bestemd om gedeponeerd te worden in Aspley-house, het tegenwoordig hotel der familie te Londen hot tweede zal op een der landgoederen des bertogs en het derde aan zyn bankier ter bewaring gegeven .worden. Zelfs aan het Biitsch Museum wordt daarvan niets toegezonden dan een verzame ling depêches, die wutirschjjnlyk ook voor hot publiek ver krijgbaar zal worden gesteld. De Forijsche tentoonstelling seliijnt haar bloeitijd gehad te hebben vóór do prijsuitdeeling. Een Fransch blad, sprekendeoverhet verval van de belangstellingen de vermin dering der bezoekers, gaat aldus voort: „do gouden medailles klagen over de eoremednilles, do zilveren teekenen protest aan tegen de goudende brouzen doen een beroep op het pu bliek en op de toekomst; de eervolle vermeldingen slniten hun gluzen. De jury wordt openlijk beschuldigd in do dag bladen, van prijzen te hebben gegeven aan industricelen, die niet eens geëxposeerd haddenvan tweemaal hetzelfde voorwerp onder verschillende namen te hebben bekroond van do onbegrijpelijkste verwarringen en misgrepen te hebben gepleegd, liet hagelt protesten enklaglcn en smaadredenon; het regent processen. Het wordt hoog lijd dut deze tempel des vrodes gesloten wordt, indien men niet wil dat de expo santen (1e tweo maanden, die hun nog overblijven, besteden om elkander onderling alsook de leden van de jury te ver slinden. Uit Japan wordt berigt, dat le Jeddo door een Japan- noes op den Nederlandsehen consui-generaal is geschoten. Hy is daarbij ongedeord gebleven. De dader was by de afzending van dit berigt nog niet gevangen genomen. Een pond ordinaire zjvarte thee kost in China, op de plaats waar zij groeit, na de inzameling en drooging, 25 eonts.Door karavanen over land naar Kiacbta gebragt, komt ieder pond op 55 ets. te staan, en by aankomst te Moskou, op 1.30. Eon pood thee, over zee, van Canton naar St. Peters- burg via Londen, en van St. Petersburg per spoorweg naar Moskou gebragt, komt tc staan op/1.02 A cent. Van China nuar Hambuig en van daar naar St. Petersburg en Moskou vervoord kost een pond slechts 87A cent. SCHIEDAM, 20 Augustus 1867. Jl. Zondag avond, ten ongeveer 7 ure, passeerden alhier, por extra trein,HU.MM,de koningen koningin van Zweden en H. K. 11. prinses Louise vnn Zwodon, vergezeld van HH, KK, UU. pi ins en prinsosFrederik en prinses Mario, met gevolg, komende van het huis de Paauw, en zich bege vende naar Borlyn. f Naar wy vernemen moet hedon ook alhier een geval /van cholera zyn voorgekomen. Eeno wascbster in de Ilaga- straat, zoude door deze ziekte zyn aangetast. Wy mogen niet nalaten de ingezetenen in het algemeen reinheid en zindelijkheid nan 'te bevelenvan woge het ge meentebestuur zijn nadrnkkolyke voorschriften ter bevorde ringvan openbare reinheid uitgevaardigd. Door het departement van finanticn is medcdecling ge daan van de volgende opgave dor op 15 Aug, 1867 in de onderstaande cntrepöts aanwezige hocvcclhoid ruwe suiker Amsterdam26,711,815 pond. Botterdam18,420,618 Schiedam 1,577,413 Dordrecht1,085 387 Middelburg 2.022,893 Totaal 40,797,626 pond. Gedurende de maand Julij jl., zijn door do Iloil. IJzeren Spoorweg-Maatscbnppy vervoerd 193,396 reizi gers, van Schiedam 9,887, en hebben do opbrengsten van reizigers bedragen ƒ177,051.751, van Schïodam j 5,155.40, vanvervoerdegoederen/24,l83.395, van Schiedam/r614.13. Het bedrag dor vorige opgaven was 818,293 reizigers; /"78G,,97.18' ais opbrengst van vervoerde reizigers en goa- deien, zoodat het totaal der reizigers sedert 1 January 1867 bedraagt 1,011,689 en dat der opbrengsten mot inbegrip van diverse ontvangsten in Julij van f 2,040.13 eeno som van/"989,472.46\ By besluit van den 17 Augustus jl., no. 66, heeft Z. M., 0. a. goedgevonden: aan den heer A. van Linden van den Heuvell, op zijn verzoek, eervol ontslag te vcrlecncn als bur gemeester der gemeente Vlaardinger-Ambacht, en nis zoo danig te benoemen den heer J. G. van Linden van den Heuvell. De minister van finanticn heeft goedgevonden, con instructie vast te stellen, betreffende bet verzamelen van statistieke opgaven omtrent het plaatselijk verbruik van' veraccynsd gedistilleerd. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben bepaald 1. dat do opening der jagt op klein wild, opgenoemd in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13Junij 1857 (Staatsblad no. 87).voor dit jaar, in de provincie Zuidholland is vastgesteld op Zaturdag den 7 September aanstaande met zonsopgang; 2. dat van die opening is uitgezonderd de uit oefening van het jagtbedrijf, vermeld in art. 15 lett. e der aangehaalde wet; en 3, dat de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts drio malen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrydaga en Zaturdags, zal mogen worden uitgeoefend. Naar wy vernemen iseon ontworp van wet tot wijzi ging der railitiewetvan 19 Augustus 1861 (Staatsblad no, 72) in gereedheid gebragt, dot waarschijnlijk reeds bij den aan vang van de nieuwe zitting der staten generaal in behande ling zal komen, Is men goed ingelicht, dan zijn bij die wet8voordragt de eischen zeer matig gesteld; dejaarlyksehe ligting zou hoogstens met 3000 man vermeerderd worden waardoor na vyf jaren de sterkte der geheele militie, reke nende op het versterf, ongeveer 64,000 man zal wezen. In Belgie, dat een veel meer geconcentreerd, hoezeer daarom niet beter, verdedigingstelsel heeft dan ons land, bedraagt de sterkte der militie eenige duizenden meer. Het onderhond en de kleeding van die 3000 miliciens zouden niet meer dan ƒ270,000 kosten. Voorts zou de vrystelling aan eenige zoons in het vervolg slechts verleend worden aan hen, die tevens eonig kind zijn. De plaatsvervanging zou zeer beperkt, maar tevens aan latsocnly ke jongelieden gelegenheid gegeven wór den, om de dienst te loeren by hot regement dat zij verkiezen^ met vergunning om buiten de kazerne te wonen on te eten en om klccding van fijner laken te dragen. Ook de miliciens zouden voortaan als zoodanig avancement kunnen maken. Die jongelieden zouden echter geen soldij genieten en hun eigen kleeding en onderhoud moeten bekostigen. Voorts zou art. 115, dat zooveel bezwaren, bijzonder voor de zee varenden medebrengt, uit demiiitiewet verdwijnen. In een op 14 dezor te Rotterdam gehouden vergade ring van inschrijvers (tn de eerste serie groot een millioen gulden) van het maatschappelijk kapitaal der naumlooze vennootschap „Commandiet Kas" is na vaststelling der ontwerp-statutcn deze vennootschap aldaar als gevestigd verklaard. Door do aandeelhouders zijn 12 commissarissen gekozen, terwyl to^directouren zyn benoemd de liceren: Clement van Geetruyen, Mux Wormser (vroeger chef debnreau bij de Kottordamscbo bank), Victor van Geetruyen en Edmond van Geetruyen, Den 17 dezer is te Vlaardingen binnengoloopen do Susanna Henrietta, van de hoeren M. Parser Cie., te Schovcningen, aanbrengondo 60 ton haring De maatjesha ring heeft ƒ50, do volle ƒ39 gegolden, zoodat de geheele besomming p. m. /"2300 bedroeg. Dozer dagen is te's H igo de lOdoalgcmeene verga- dering gehouden van do veiocniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerknijverheid in Nederland. Op deze vergadering is o.a. besloten om bij een gemotiveerd adres bij de regering aan te dringen op de afschaffing van de patent belasting, op do invoering vau een uniformport van 5 cents voor het geheele rijk on op de herziening van hot postverdrag tusschen Nederland en Frankryk, en zulks zoowel ten voor dode van de schatkist als tot vorligting van de ny verheid. Uit Willemstad wordfvanjl. Woensdag gesehreyon; Heden ochtend is op het Hollandsch Diep een vaartuig met grindzand beladen, naby het Helseho gat, op het drooge ge rankt. Door do zwaarte der lading spleet hot schip spoedig van een. Van de''vele passerende schepen scheen niemand

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1