mümn overzigt. suiimmscHg berigtêk. A0. 1867. Vrijdag 4October. Verschijnt laandagWoensdag en Vrijdag. ttlgfcENLANDSGHE WERIGTEtt. ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Maanden Fiunco per Post, iloor liet (jebcelc Rijk f 1.85. - a.s5. (ISiicu'ti ffVnnco.) ADVERTBNTIEN: Prjj» rnn Jen gewonen regel.ƒ0,10. Tot 10 regel» f 1 UO. Zcgolrcgt voor Iedere plaatsing - 0.3Ö. Duur wij de gevangenneming vnn Garibaldi als liet begin vnn het eindo der Romcinsche kwestio beschouwen, zulle» wij zooveel mogelyk oen geleidolijk geheel trachten te geven van hetgeen op dat leit betrekking heeften de gevolgcndaur- aan verbonden. Garibaldi heeft het noodig geacht omtrent zijn arrestatie het volgende publiek temaken „In de citadel van Alessan dria is mij aangeboden vrij naar Gaprera te gaan, zonder bo dingen. Uit zeg ik om allo misverstand voor te komen en ik verzoek u (namclyk de Movimento, een demokrati8ch dag blad van Genua) het publiek hiermede bekend te maken." Daarentegen zegt ''Italië, een ministerieel dagblad van Florence: „Met blijdschap vernemen wy, dat Garibaldi in vrijheid is gesteld deze maatregel zul, hopen wij, alle voor wendsels voor woelingen aan de -tijen,die tegen do regering gekant zyn, benemen. Garibalui vei krijgt nieuwe aanspraak op de dankbaarheid van een geheel volk Hij beeft de citadel van Alessandria niet anders kunnen vet laten, dan afziende van een plan dat hij nis een pligt,hem door zyn naurn en door zijn vroegeren levensloop opgelegd, beschouwen kan. liet is een offer, dat hij aan de zaak der natie brengt." De Indépendance Beige bevat daaromtrent hot volgende De brief van Garibaldi neemt alle onzekerheid weg omiiunt de wijze waarop hij naar Gaprera is teruggekeerd liet blijkt nu, dat het gouvernement, toen het hem de persoonlijke viij heid terug gaf, daaraan geenerloi beding heeft verbonden, en dat Garibaldi geenerlei belofte gedaan nocb verbindtenis op zich genomen heeft. Doch er is ook een andere verklaring van Gaiibaldi uitge gaan, waaruit blijkt, dat hij opCnpiera wil blijven totdat de liomcincn in opstand togen hunne regering komen en hem te hulp roepen. Dal tijdstip is tiaar zijne intoning waarschijnlijk nabij, hoewel er in de berigten, die wij omtrent de gesteld heid der gemoederen te Rome ontvangen, nog geen grond voor die verwachting te vinden is. Immers zelfs de liberalen te Rome hebben Garibaldi's aircstatie met zekero blydsehap, waaronder zich een gevoel vnn smatt mengde, vei nomenzon zeer vreesde men, dat zijn onderneming in de tegenwoordige tijdsomstandigheden mislukken zou. inlusschen is in Italië de openbare orde op de stralen her steld; maar in de gemoederen heeisoht er nog groote span ning. Wen verlangt er, flat hot gouvernement zich losmakc van de tegenstrijdigheden die het Septcmber-verdrag op levert. Dit is in de daad een pligt voor het Italiaansche gou vernemen t, te meer danr helde uit voet ing van dat verdrag in zynstriktston zin op zich heelt genomen De vervulling van dien pligt is afhankelijk van Italie's geestkracht,maa vooral van den goeden wil der Franseho regering. In een schi y ven uit Parijs wordt ons verzekerd, dat er nog geen officiële rne- dedeeling rakende dat onderwerp van Florence naar Paiijs is gerigt, dev/yl hot Itaiiuonscho gouvernement da'-': mede wil wachten lot dat keizer Napoleon van Biarritz te Parijs te rug gekomen zal zijn. Een ander blad vestigt de aandacht op de schijnbare tegen strijdigheden,welko men bij denncstutie van Gaiibaldi heeft opgemerkt. De soldaten, zoo wordt gezegd, die 2icli vun hem meester maakten zoowel als hunno aanvoerders, waren oven groote legenslandeis van het wereldlijk gezag als de man, dien zij gevangen namen, omdat hij het op den val van dat gozug toelegde. De lieden, die den gevangene zagen weg voeren, de beambten der spoorwegstations, welko hij lang3 kwam, de bewakers der citadel, waarheen bij werdovergo- bragt, dachten allen eenstemmig met hem, en legden op aller lei wyzen hunne genegenheid en hunnen eet bied voor hem aan den dag. De gevangene zelf, wel ver van een poging te doen om te ontsnappen, om zich te verzetten, of om althans te proteste ren, liet zich even gewillig naar den kerker brengen, alsof men hem naar een feestdisch geleidde, waar hy de eereplaats moest innemen. Te Pistoja, waar een aantal zijner vrienden en aanbangors bijeen was, had bet hem slechts een wenk be hoeven te kosten om zich bevrijd te zien maar hy' dacht er niet aan dien wenk te geven. To Alessandria verzumeldcn de soldaten der wacht zich op het plein der citadel en hieven met geestdrift den kreet: „Leve Garibaldi!" aan. Met regt had men ditmaal kunnen vragen: Wie wordt hier gevangen genomen Nog wordt do opmerking gemaakt, dat Sinalunga niets meer en niets minder dnn een tweede uitgave van Aspro- monte is geweest, die enkel ten gevolge zal hebben, dat Ga ribaldi zal rijzea en het prestige der ltatiaanscho regering zal afnemen. Terwyl men aldus over do gevangenneming en haro go- volgen redeneert, gewordt ons het bot igt, dat er een opstand te Rome zoude zijn uitgebroken. Hoo mogelyk dergclyk een feit oi»k zoude zyn, is nogtans do wjjze wuarop dat berigt is verspreid geworden te onzeker om daaraan voor alsnog te veel geloof te hechten, en zal het daarom geraden zyn nadere tijdingen af te wachten. oporu-gobouw te Parys, waaraan herhttalde malen do initi alen N en K zyn aangobragt. Da geestige acht ij ver van „Paris en l'euilles volumes" brengt het onvoegzame van deze handelwijze onder de aandacht van het publiek en gceselt haar op de volgende wijze: „Do kritiek heeft geen oogenblik gewacht met haar oor dcel over dit kunstguwrocht uit te sprekenen inderdaad, die kritiek is niet malsclt in hare oordeelvellingen. Wat ik evenwel niet begrijp, is,dat men den hoor Garnior lastig valt over hot maken van een schitterende en vrolijke tinjado aan dit opera-gebouw en over het kwistiggobruik van marnier. Een schouwburg is toch geen keik, geen kaserne, geen tnnu- soleumwaarom moet een operagebouw een somber en ern stig uiterlyk vertoonen? Wat my aangaat, ik kan niet an ders dan den heer Gamier prijzen, omdat hy geen tweede Odeon geleverd heeft. Maar wat ik in den lieer Garnior mis- prys, zijn de tahyke N's en E's, die, van vervaarlijke grootte en in aanzienlyk getal op de meest in het oog loopende pun ten der taaide aangebragt.zijn werk ontsieren en de aandacht van waarlijk schoone partijen aftrekken. Wanneer behoorde ooit of imtnereon lettor onder do bouwkundige versierselen, en wie merkte of teokende ooit een gebouw, alsof hot een zak doek ware Daarvoor toch bestaat geen enkele reden zak doeken behooren aan den persoon, die ze koopt en er zijn gebruik van heeft, maar openbare, ook opora-gebouwen, bobooien aan de natie, die zo betaalt. Onder den naam van „Weinschöne" wordt o.a. in Oos- tem ijk en welligt ook reeds ten onzent sedert koit aan do wijnhandelaars een fnbrieknat te koop geboden, dat op het oog gelijkt op .lym, maar dat niet, gelijk gewone lijm, door- zigtig is en doorscbynend, maar min ol' meer mat als het ware. Bij oplossing in warm water valt de zelfstandigheid, die de troebele kleur te weeg brengt, naar den bodem, maar het duurt vrij lang, eer do bovenstaande vloeistof geheel hel der is geworden, daar de fijnste deeltjes van het poeder niet gemakkelijk worden afgezet, ook als de oplossing sterk ver dund is. Deze poedervormige zelfstandigheid bleek bij een opzettelijk in het werk gesteld onderzoek, zinkoxyde te wezen; men vond haar ongeveer tot een hoeveelheid aanwezig, 2 pCt. bedragende van het gewigt aan lytn. Voor het gebruik van zulk een „wijnkluarsel" moet nadrnkkelyk gewaarschuwd worden, want men brengt er in den wijn een vergiftige zelf standigheid mede. Daar er nu wel niet aan to twijfelen valt, dat dit fabriekaat reeds hier en daar zal toegepast zijn, zoo is het geraden voortaan bij wyn-onderzoekingen ook te letten op een gehalte aan zink. Prof. Wittstoin, aan wien deze mo- dedeeling te danken is, kon niet te weten te komen, waar die zinkoxydo-houdendo lijm gefabriceerd was, Tot hoever de vleyerij, tot in het walgelyke toe.in Frank- ryk gedreven wordt, ten opzigte van keizer Napoleon en zijne gemalin, bewijst andermaal de fasado van bet nieuwe Chinosche matrozen vermoord en de overige Europounon zwaar verwond, Na deze daad volbragt te hebben, zyn zy echtor weder terug gekeerd tot oen staat van volkomon wer keloosheid en hebben toegezien, dat de bootsman hot bevel vun het schip op zich nam, den koers naar Hongkong rigtte en ten laatste, toen een andor schip, do Veritas, in hot gezigt kwam, om hulp seinde. Met toevoeging van ccnigeman-" schappen van luatstgenoemden bodem is het schip te Hong kong binnengoloopen. By hot vertrok vnn de mail was het voorloopig onderzoek aan don gang, doch had men nog gee nerlei oorzaak voor hot gedrag der moordenaars kunnen ontdekken Het Medical Journal wijst op do aanzienlijke hoeveel heden opium, die in Engeland worden verbruikt en voorna melijk in de graafschappen Lincolnshire en Norfolk, waar ongeveer de helft van de hoeveelheid die in Engeland wordt binnengebragt, wordt geconsumeerd. Een apotheek te Lynn verkoopt jnurlijks 200 p.een andere 140 p.benevens 5 ft 6 gallons laudanum. Daarenboven worden door laatstbedoelde apotheek elke week 5 A 6 gullons Godfreys Elixir (een oplos sing van 1 pint laudanum in 8 gallons wyn) verkocht. Liet blad schrijft do groote sterfte der kinderen vooral aan het misbtuik maken van dit vergift toe. - üp een kleine plaats in Engeland woont oen schoon maker, dio op denzelfdcn dag als koningin Victoria in het huwelijk trad. Zijn oudste zoon werd geboren op dcnzelfden dag als do prins van Wallis, en vervolgens, als de koningin een zoon te wereld bragt, werd ook den schoenmaker een jongen geboren. Met de geboorte van meisjes ging bet bij de vorstin en de schoenmakersvrouw eveneens gelijktijdig. Te Vózapoin nabij Soissons, heefteen 26jarige vrouw zich, haren man, oud 38 jaar, met diens voorkennis en goed keuring. on hunne twee kinderen door kolendamp vun liet leven beroofd, omdat haar man aan een ongeneeslijke borst kwaal leed. By de vier lijken vond men een testament, gedagtcekcnd 28 September 1867, 's avonds ten 9 ure, go- schreven door do vrouw en ondortoekond door den man, en waarin zij hunno nalatenschap voor de eeno helft nan oen godsbuis te Soissons en voor de andere helft aan hunno twee nichten schenken. De vrouw verklaart in dut stuk voorts ik ben liet, die bet voorstel met elkander te sterven aan mijn man gedaan heb, nu driejaren geleden op hetzelfde tijdstip, wanneer heden geen genezing voor zjjne ziekte zou zijn. NVij geven alzoo, na rijp beraad, uitvoering aan ons voornemen. Een der restaurateurs, die zich in het Champ de Mars, te Parijs, hebben gevestigd in do hoop van ten gevolge der tentoonstelling enorme zaken te maken, is getailleerd met een deficit van 150,000 irs. Een vreesseiijk en tot na toe onverklaarbaar trourspol heeft plaats gevonden op de Portugescke bark, genaamd Jeddo dd. 15 Augustus jl. to Hongkong aangekomen, Ge durende de reis van Singapore naar Hongkong met een lading Straitsproducten en ongeveer 70 Chinesohe passagiers, heelt plotseling een deel der inlandsche bemanning oproer go- maakten den kapitein, slum man, tweeden stuurman en twee SCHIEDAM, 3 October 186 7. Do gemeenteraad atbierza! morgen, Vrijdag don 4 Octobon des numiddngs ten zes ure, een openbare vergadering houden 5 de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zy'n: Ingekomen stukken, waaronder een nader adres van den lieer B. A. J. Wittkumpf, om demping van do stadssioot langs zijn erf aan de Noordvest, welk adres met het rapport duaiop van de commissie van fabricage is ter visie gelegd; Benoeming hulponderwijzers; Doliberatie over do ver ordening op het gebruik van rijtuigen tot het vervoer van lijken; en verdere voorstellen en medcdeelingen. DeNoderiandscho Handelmaatschappij vraagt scheeps gelegenheid voor het transport naar Juva van 125 militairen, waaronder 8 onderofficieren,benevens 6 kajuitspassagiers, let crabtirkercn den 30 October, Aanbiedingen worden ingewacht tot Dingsdag don 8 October, des voormiddags ten 11 ure, of bij hare agenten vóór of op Maandag don 7 Octobor. in de weck van 22—28 September heeft zich geen gevut van veetyphus in het rijk voorgedaan. Do arrondissements-regtbank te Rotterdam heeft den heer F. E. van Santen Kolff', apotheker te dier stede, veroor deeld tot 10 en in do kosten, wogens bet in zyn apotheek voorhanden hebben van geneesmiddelen, welke in de Phur- macopoea Neerlandica niet zijn vermeld, en het opschrift niet aanwezen, naar wolk voorschrift zij bereid waren. Naar gemeld wordt, is thans definitie! bepaald, dat do onthulling van hot standbeeld, gewijd aan do nagedachtenis van mr. Kurel graaf van llogcndorp, op 26 October as, te Rotterdam zal ptuats hebben, Mot do schecpsverzendingen van een goed geslaagd! gewas andjj vie uit Veur naar Amsterdam is dezer dagen begonnen, liet product is bij ruimen toevoer van boom vruchten minder gewild dan andere jaren. Dezer dagen heeft do Hervormde gemeente te Delfs- tiavcn, ter plaatsing in haar kerkgebouw, een gedenksteen met inscriptio ontvangen van do Protestantschc gemeente te Chicago, in Noord-Amerika, die aldaar een nieuw kerkge bouw heeft gesticht en aan wie, op haar verzoek, weder- keerig een gedenksteen uit de kerk van Dell'shaven was toegezonden, ter gedachtenis dat de voorvaderen dor tegen woordige gomeento in Amerika, ten tijde hunner vervolging in Engeland, te Delfsliaven een zeer gastvrij onthaal genoten hebben, wnarna zij zich later natfr Noord-Amerika hebben ingescheept. Uit een vergolykenden staat omtrent dc opbrengst der belastingen in acht der aanzienlijkste gemeenten van ons vadoi land blijkt, dut het hoogste bedrag in do gemeentelasten wordt voldaan door de inwoners van Rotterdam, die 5.75 per hoofd betalen, Daarop volgt: Amsterdam voor f 5 40 Dordrecht 4.90; Lcydon 4 60;'s Grtivcnhage/3.75; Haarlemƒ3.70; Detft/S. 40; UtrechtJ'2. 20. Jl. Woensdag werd te's Gravenlmgo, in do zaal Dili- gentia, een eerste by eenkomst gohouden van belangstellenden in de afschaffing van het dugblad-zegel. Ter voldoening aan de gedane aankondiging was een twintiglul personen in deze vergadering verschenen. Inlusschen werd do bijeen komst geopend door den heej- dr. J. Bosscha, die in deze ge ringe opkomst het bewys gelegen achtte, dat over do vraag dezer afschaffing weinig strijd meer bestond, hetgeen oven- wel niet wegnam, dat allen, wien do intellectuele ontwik keling des volks ter harte gaat, behooi den mede te werken, om onzo wetgeving van de belasting op de gedachten te ver- ligten. Do redenaar herinnerdo aan het gunstige tijdstip voor de zen strijd, omdat ook bij de regering de gezindhetJ schynt te bestuan, den druk dor zegelbelasting ccnigcrmnte te vermin deren. Doch hier kon geen rede zijn van halve maatregelen, en het doel vnn hot Anti-Dagbladzogclvoibond bestond in do nlgeheele nfschuffing van dit zegel. Het publiek belang kon alleen door algeheclo afschaffing, niet door vermindering worden bovorderd. Na dezo voordrngt werd aan de aan wezigen do gelegenheid gegeven, om tot de vereeniging toe te treden, cn vermits een vijftiental leden voldoende is, om een afdccling to constitueren, werd do 's Gruvenimagsohe ufdooling opgerigt, tcrwyl roet do keuzo vun oen diffnitief bestuur is gcwucht tot dat meerdere leden zullen zyn toege treden. liet prov, gerogtsliof in Zuidholland heeft heden uit spraak gedaan in zuko Johar.ua van Ucij, wegens hor mis-

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1